Про необхідність захисту прав дитини і виконання нею своїх обов’язків
1. Тема. Про необхідність захиступравдитини івиконаннянею своїхобов’язків
Мета:вчити дитину відрізняти прававід обов’язків;сприяти прагненню захищати
свої правата виконувати обов’язки;розвивати зв’язнемовлення, уміння доводити
правильність своїх думок; виховувати патріотичні почуття до рідної країни,
прагнення внести свій внесок у розвиток України, як правової, демократичної
держави.
Обладнання: правові документи; Закони України; плакати із серії «Знай свої
права, дитино».
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
Розглядання ситуації порушення прав дитини
— Хто повинен піклуватися про захист прав дитини?
— Якщо права людини порушено, куди слід звернутися?
Ви зібралися до бабусі
В гості з’їздить на маршрутці.
Але тут на півдороги зупиняється водій:
— Більше їхати не в змозі!
Їсти хочу — хоч убий!
(Учні аналізують наведену ситуацію, пропонують варіанти розв’язання
проблеми.)
— Яке право людини порушено?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми поговоримо про необхідність захисту своїх прав та
виконання своїх обов’язків.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Вступна бесіда
— Вам, діти, потрібна особлива турбота, бо ви формуєтеся, зростаєте,
пізнаєте себета навколишній світ. Ви розвиваючись пізнаєтеприроду, життя, тому
повинні вчитися розрізняти добре і погане. Життя кожного складається по-
різному, але ніхто не має права порушувати права інших. Для того щоб зберегти
право, необхідно дотримувати певних обов’язків.
— Що таке обов’язки?
— Які права допомагають вам, наприклад, зберегти і зміцнити здоров’я?
(Право на медичне обслуговування, на заняття спортом, на відпочинок, на
повноцінне харчування, на гру, на дозвілля тощо)
— Назвіть обов’язки, що впливають на зміцнення та збереження здоров’я.
(Дотримувати режиму дня, виконувати правила особистої гігієни, лікуватися,
коли захворів, робити щеплення, займатися фізкультурою тощо)
2. Аналіз ситуації «На гостині у казки» (інсценування)
З а й ч е н я
Раз, два, три, чотири, п’ять.
Вийшов Зайчик погулять.
В мене є смачна цукерка,
Є скакалка, є люстерко!
Л и с и ц я
2. Йди сюди, малюк вухатий!
Мусиш все мені віддати!
Дай скакалку! Дай цукерку!
Та й нащо тобі люстерко?
Це мені воно згодиться.
Я — красунечка Лисиця!
В е д м і д ь
Декларації, Лисице,
Ти, звичайно, не читала.
Є такий Закон на світі,
Це серйозна дуже справа.
Ображать не маєш права
Слабших себе і малих!
То ж віддай все Зайченяті,
Бо такий Закон для всіх!
— Яке право Декларації порушила Лисиця?
— Хто захищає ваші права?
— Які ваші обов’язки?
— Щоб ви порадили Зайчикові?
V. Фізкультхвилинка
Дружно разом піднялись,
Вліво, вправо подивились.
Потім хутко повернулись,
Всім навколо посміхнулись,
Поплескали в долоні.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Складання «Сенкану»
Конституція.
Основний, справедливий.
Гарантує, зобов’язує, захищає.
Встановлює певні порядки в державі.
2. Гра «Права та обов’язки»
— Якщо почуєте права — плескайте у долоні, якщо обов’язки — тупайте
ногами.
• Шануй тата й матір своїх.
• Діти можуть спілкуватися з ким бажають.
• Поступатися місцем старшим.
• Виконувати правила поведінки в школі.
— Ми з’ясували, що таке обов’язки. А що таке права?
Право — це система обов’язкових правил поведінки, встановлених
державою; міра поведінки.
— Як ви гадаєте, що головніше — права чи обов’язки? (Відповіді учнів.)
— Так, і права, й обов’язкидитинивзаємопов’язаніта дуже важливі. Життя
буде гармонійним, справедливим, якщо кожнийз вас дотримуватимесвоїхправ та
не забуватиме про свої обов’язки.
3. — Висловіть своєставлення до поданихвисловлювань, поясніть порушення
прав.
Старшокласники забрали ваші гроші. (Порушення права на захист
власності)
Батькищодня відводять вас до школи. (Цене протиправно, адже єнетільки
правона навчання, а й обов’язок систематичновідвідувати школу та здобувати
знання.)
— Хто захищає ваші права? (Держава, батьки)
— До кого слід звертатися, якщо ваші права порушено? (До вчителя,
батьків, соціальних служб)
— Чи є необхідність виконання своїх обов’язків для захисту прав?
VІІ. Підсумок уроку
— Де записані Закони захисту прав дитини? (Конституція України,
Конвенція ООН про права дитини, Закон України «Про охорону дитинства»)
— Які права охорони дитинства вам відомі?
— Крім прав дитини, що ще записано в Конституції України? (Обов’язки)
— Які обов’язки повинна виконувати дитина?
Гра «Виправ помилку»
Закон — це необов’язкове правило. Він не повинен захищати людей та їхні
права.
Діти в країнах світу нерівні за своїми правами. Вивчати і знати права
необов’язково.
Творча робота
— Поділіть аркуш навпіл. Ліворуч запишіть свої права, праворуч — обов’язки.
— Який перелік є довшим?
— Що було важче визначити — свої права чи обов’язки?