Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Світ професії «людина — художні образи»
1. План-конспект уроку з предмету
«Трудового навчання»
4 клас
Тема уроку: Світ професії «людина — художні образи»
Мета уроку: Розширити знання про види декоративно-ужиткового
мистецтва; ознайомити дітей з професіями, які можна
віднести до виду «людина — художні образи», з інтер’єром, у
якому працюють ці люди; розвивати творчу уяву, фантазію,
спостережливість; виховувати охайність, любов до
прекрасного, активізувати творчий процес.
Обладнання: малюнки, зразки робіт, пластилін, дощечка для ліплення,
серветка, музичний супровід.
Методи: бесіда, розповідь, спостереження, метод емоційного впливу,
порівняння.
Тип уроку: комбінований.
Мистецтво - це те,
що зберігає націю,
воно передає її звичаї,
характер нащадкам
Хід уроку
I. Організація класу.
Стали, дітки, підтягнулись,
Один одному так щиро посміхнулись.
На урок увагу не забудьте взяти.
Сіли всі рівненько, починаєм працювати.
II. Актуалізація опорних знань.
Бесіда:
- Що таке «декоративне й ужиткове мистецтво?»
Декоративно-ужиткове мистецтво – мистецтво виготовлення предметів
побуту, що мають художні якості й призначаються для практичних
(ужиткових) потреб людини.
- Які види образотворчого мистецтва ви знаєте? (Живопис, графіка,
скульптура, архітектура і декоративно-прикладне мистецтво.)
2. - Що таке скульптура? (Скульптура — вид образотворчого
мистецтва, твори якоао мають об’ємну форму і виконуються з твердих або
пластичних матеріалів.)
III. Мотивація навчальної діяльності.
Людині притаманне прагнення до краси, тому ми намагаємося оточити
себе не лише корисними, але й красивими речами. Предмети, яких торкнулась
рука художника, стають витвором ужиткового мистецтва – галузі художнього
освоєння предметного світу. Такий предмет уже цінується не лише за те, що він
корисний, але й за майстерність прикрашати.
Сприйняття нового матеріалу. .( Комп’ютерна підтримка)
• Подивіться на ці іграшки і скажіть, як їх можна назвати?
(Декоративноужиткові)
• Розглядаємо іграшки, порівнюємо, звертаємо увагу на орнамент
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель демонструє малюнки із зображенням представників творчих
професій.
— Розгляньте малюнки і назвіть професії зображених людей. До кожного
малюнка знайдіть відповідні слова: колір і лінія; танцювальні рухи;
міміка і голос; музичні звуки; художнє слово; об’ємні форми.
— Який вид художньої творчості подобається вам найбільше?
3. — Художня діяльність людини дуже різноманітна. Вона пов’язана з різними
видами мистецтв: кіно, живопис, театр, поезія, музика, архітектура та ін.
Сьогодні ми познайомимося з деякими з них.
V. Бесіда про професії людей виду «людина — художні образи».
1. Ось художник-живописець,
До мольберта він стає.
Ніби паличку чарівну,
В руки пензлика бере.
Як художник вирушає
На пленері працювати —
В ліс, до річки,— поспішає
Він етюдника узяти.
У художника в майстерні
Різних фарб завжди багато.
Аквареллю і гуашшю
Ти вже вмієш працювати!
Мольберт — це дерев’яна підставка, на якій встановлюють підрамок із
полотном, картоном.
Працювати на пленері — означає працювати на природі.
Етюдник — дерев’яний ящик, у якому міститься все потрібне дня роботи
(фарби, пензлі, палітра).
Статуетка — зменшене скульптурне зображення.
Орнамент — візерунок з ритмічно упорядкованих елементів, що
використовуються для оздоблення предметів.
2. Ось станок — на ніжках дошка,
Що на столик схожа трошки.
Її можна обертати —
Усе зайве відсікати.
Молотки, стамески, петлі,
Пилка, стеки, топірці
Стануть скульптору в пригоді,
Як опиняться в руці.
— Скульптурне зображення буває об’ємним або рельєфним. Перш ніж
створити щось, скульптор виготовляє малі пошукові роботи. Спочатку — зі
слухняного пластиліну. Це і є ескізи. Потім найвдаліші ескізи майстер втілює
у дереві, камені, металі.
3. Глина в кого ожива?
Творить з неї хто дива?
В кого посуд, ніби жар?
Ну, звичайно ж, це... (гончар).
— Як у народі кажуть: «Гончара глина годує», «Глина для гончара, що пісня
для солов’я».
VI. Фізкультхвилинка
VII. Практична робота
4. — Ну що ж, давайте і ми сьогодні на уроці спробуємо виконати гончарську
справу.
Девіз нашого уроку такий: «Землю красить сонце, а людину — праця».
— Як ви розумієте це прислів’я?
— Перед, тим як розпочати роботу, слід пригадати правила роботи
з пластиліном (див. урок 7).
Підготовча робота.
1. Перед початком роботи глину чи пластилін потрібно добре розім’яти.
Пластилін спочатку нагрівають між долонями, а потім розминають.
2. Ліпити слід на підкладній дошці (фанері, лінолеумі, пластмасі, картоні).
3. Не залишайте шматочки пластиліну на столі (парті), не кидайте на підлогу.
4. Щоб пластилін не приставав до рук, перед ліпленням виробів його треба
зволожити.
5. Готові вироби з пластиліну слід класти на підставку з картону чи фанери.
— Скажіть, що ви знаєте про іграшки?
— Де їх виготовляють?
— Колись давно люди для своїх дітей виготовляли іграшки власноруч.
Учитель демонструє малюнки із зображенням народних іграшок.
— Виберіть, яка іграшка вам найбільше сподобалася, і спробуйте відтво-
рити її, або придумати свою. Також зверніть увагу на її оздоблення.
VIII. Підсумок уроку
Гра «Перевір себе»
Відгадай професію за її описом.
1. На дозвіллі я люблю
розім’яти глину.
Потім з неї я ліплю
коника, пташину. (Гончар)
2. Камінь, скло, кістки, метал —
Це твердий матеріал.
Різьблять з дерева скульптури —
Із уяви чи з натури. (Скульптор)
3. Ось пастель, шматочки крейди,
Є вуглина й олівець,
Ручки, фарби і фломастер —
Всім працює сміло майстер. (Художник)
— Чи сподобався вам наш урок?
— Оцініть виготовлені іграшки за «шкалою оцінювання».
— На наступний урок підготуйте тканину та кольорові нитки для
вишивання.
IX. Виставка робіт. Вибір найвдаліших композицій. Прибирання робочих
місць.