Барвисте диво українського народного розпису за мотивами петриківського розпису народних майстрів.
1. Запорізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № №20 екологічного
профілю
Запорізької міської ради Запорізької області
Методична розробка
уроку з образотворчого мистецтва
Барвисте диво українського народного розпису
за мотивами
петриківського розпису народних майстрів.
Вплив кольору на психоемоційний стан
здоров’я людини.
Кольоротерапія
7 клас
Укладач: Манюрова Алія Рафаїлівна,
учитель образотворчого мистецтва, креслення,
художньої культури, обслуговуючої праці;
«спеціаліст вищої категорії», «старший учитель»
2. Тема уроку: Барвисте диво українського народного розпису за мотивами
петриківського розпису народних майстрів. 7 клас
Екологічна тема: Вплив кольору на психоемоційний стан здоров’я людини.
Кольоротерапія
Мета уроку:
навчальна:
- формувати поняття: про особливості декоративно-прикладного
мистецтва;
- народний розпис - петриківський розпис;
- ознайомити учнів з виражальними можливостями петриківського
розпису;
- навчити учнів технічним прийомам петриківського розпису;
- навчити співвідносити образи петриківського розпису з певними
природними формами;
розвиваюча:
- формувати уявлення про красу природи;
- розвивати інтерес до глибокого пізнання народного мистецтва;
виховна:
- виховувати любов до рідної природи, дбайливе відношення до неї
за допомогою малюнка.
Обладнання уроку
для вчителя та учнів
ілюстрації з робіт художників петриківського розпису
- М. Тимченко "Півень у квітах",
- Ф. Панко "Павичі",
- В. Глущенко "Все для тебе, кохана!",
- Н. Білокінь "Суперниці",
- Т. Пата "Павичі",
- В. Вовк "Веселі розваги",
український народний розпис
- К. Білокур "Квіти за тином", "Квіти та овочі",
- Г. Собачко-Шостак - декоративні панно,
- М. Приймаченко "Козак та дівчина", "Веселощі у лісі", "Калиновий беріг",
для учнів: папір, олівець, пензлики, акварельні фарби або гуаш, роздатковий
матеріал на кожну парту.
Підготовка до уроку
Пошукова робота. Стисле повідомлення на екологічну тему: Вплив кольору на
психоемоційний стан здоров’я людини".
Міжпредметний зв’язок: екологія, основи здоров’я.
План уроку
1. Організаційна частина. Повідомлення теми і завдання уроку.
2. Сприйняття мистецтва.
3. Пояснення практичної роботи.
4. Практична робота. Вправи по опануванню прийомами технікою
петриківського розпису.
3. 5. Аналіз робіт, виявлення недоліків, оцінка та виставка робіт.
Хід уроку:
2. Пояснення нового матеріалу.
Вступ. Сприйняття мистецтва.
Колись у давнину людина виліпила з глини горщик, і щоб горщик став ще красивішим
вона розписала його поверхню хвилястими лініями та кружальцями. Ці прості
візерунки були першими зразками декоративної творчості.
Яскравою сторінкою увійшов декоративний розпис в історії культури українського
народу. Початок свого розвитку цей вид народного мистецтва бере з настінного
малювання, поширеного з давніх часів у селах України, особливо на
Дніпропетровщині, Поділлі, Буковині.
Протягом тривалого часу в кожній місцевості вироблялись свої прийоми і
технічні засоби зовнішнього оздоблення сільських будівель, хатнього інтер’єру, речей
побуту. Залежно від цього у кожній місцевості поступово створився свій
усталений характер орнаментальних мотивів, образи яких навіяно щедрою
українською природою і, мабуть, ще щедрішою фантазією народних майстрів.
Одним з найвідоміших центрів, що здавна уславився своєрідним мистецтвом
розпису на Україні, є село Петриківка Дніпропетровської області. З ХVIII століття,
коли було засновано село, з покоління в покоління передавалися основи декоративного
оздоблення сільського інтер’єру та екстер’єру, господарських та побутових речей,
зберігалися місцеві особливості розпису, Для настінного малювання тут до кінця ХІХ
століття використовували крейду, сажу, кольорові глини, саморобні рослинні фарби,
хоч вже з’явилися у вжитку дешеві анілінові барвники. Фарби розводили яєчним
жовтком, молоком, природним вишневим клеєм. Малюнок наносили за допомогою
пензлика з болотного оситняга, а деякі деталі, дрібні елементи композиції
вимальовували саморобними тоненькими пензликами з котячої шерсті, а грона калини
– кінчиком пальця. Характерною рисою творчості петриківських народних митців було
використання для декоративного оздоблення рослинно-квіткового орнаменту, що
відзначався легкістю та виразністю загального композиційного вирішення.
З початку ХХ століття Петриківка стає центром виготовлення "кальовок"-
малюнків на тонкому папері, що виконувалися дешевими аніліновими фарбами –
"манійками".
Для тих, хто хоче серйозно опанувати основи петриківського
розпису, просто необхідно досконало вивчити особливості творів відомих майстрів
старшого покоління таких, як Тетяна Пата, Надія Білокінь, Ярина Пилипенко, Надія
Тимошенко, Параска Павленко. Творчість учнів Тетяни Пати – Федора Панка, Василя
Соколенка, та її послідовників – Марфи Тимченко, Галини Павленко-Черниченко, а
також багатьох інших талановитих майстрів, розкрила великі й зовсім нові можливості
застосування петриківського розпису.
3.Пояснення практичної роботи (з демонструванням на папері).
"Зернятко" є основним елементом народного петриківського розпису. За його
допомогою створюють всі орнаментальні мотиви. Вони схожі на краплі води, що
падають. Тримати пензлик треба так, щоб вусик „зернятка” був розташований або
горизонтально, або під гострим кутом до лінії, або під кутом до вертикальної лінії
(дивись на роздатковий матеріал). При цьому корпусом пензлика натискують так, щоб
мазок був овальної форми. Витягуючи тонку лінію вусика легким поворотом пензля
роблять "кривеньке зернятко". З двох мазків "кривеньке зернятко" роблять
напіврозкриту квітку – "пуп’янок". Кожна наступна вправа є продовженням
4. попередньої з додаванням нових елементів. Опанувавши попередні вправи, можна
перейти до виконання складніших форм і "перехідних мазків". Як робити "перехідний
мазок". На пензлик набирають темну фарбу (наприклад коричневу), потім верхівкою
пензля набирають фарбу світлого тону (яскраво-жовту). Роблять перший мазок:
спочатку тягнуть світлий вусик, поступово з’являється темніший відтінок, який в кінці
мазка набирає повної сили темної фарби, що була першою, натискують корпусом
пензля і закінчують видовжений мазок, знову повторюють весь процес для нового
мазка, наприклад, зеленої та жовтої або червоної та жовтої фарби.
Складні та яскраві багатокольорові композиції створені на основі лише
чотирьох досить простих технічних прийомів, які виконують без попередньої
"промальовкі"олівцем:
1. "мазком від себе";
2. "мазком на себе";
3. "перехідний мазок";
4. "друкування"(дивись таблицю).
4. Практична робота учнів
(У період роботи робити зауваження, допомагати учням).
5. Аналіз робіт, виявлення недоліків, оцінка та виставка робіт.