SlideShare a Scribd company logo
Очаківська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 1
РОЗРОБКА ПОКАЗОВОГО УРОКУ
для 8 класу
На тему:
Корисні копалини України. Класифікація за
використанням,географія, закономірності поширення.
Паливні корисні копалини. Діючі та перспективні
басейни й райони видобутку вугілля, нафти, газу,
«сланцевого газу» торфу, горючих сланців
Підготувала
Вчитель географії
Спеціаліст ІІ категорії
Тихомирова Вікторія
Вікторівна
Очаків – 2016
2
Урок 19 23.11.2016
Тема: Корисні копалини України. Класифікація за використанням,
географія, закономірності поширення. Паливні корисні копалини. Діючі та
перспективні басейни й райони видобутку вугілля, нафти, газу, «сланцевого
газу» торфу, горючих сланців
Мета:
навчальна: поглибити знання про особливості різних видів корисних
копалин; сформувати уявлення про багатство і різноманітність корисних
копалин України; виявити закономірності їх поширення, проаналізувати
особливості паливних корисних копалин країни; удосконалювати навички
роботи з тематичними картами;
розвивальна: розвивати навички аналітичного мислення, практичні
навички раціонального природокористувача;
виховна: виховувати відповідальне ставлення до природних багатств.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, атлас, фізична, тектонічна, геологічна,
корисних копалин карти України, контурні карти, колекція корисних
копалин.
Опорні та базові поняття: корисні копалини, паливні мінеральні
ресурси, родовище, мінерально-сировинний басейн.
Географічна номенклатура: Донецький та Львівсько-Волинський
кам’яновугільні басейни, Дніпровський буровугільний басейн, Західний,
Східний, Південний нафтогазоносні райони.
Хід уроку
І. Організаційний момент
 Привітання з учнями. (Слайд 1)
 Перевірка присутності учнів.
 Перевірка наявності в них атласів, зошитів, підручників.
II. Перевірка домашнього завдання
Міні-конкурс «Практичний географ». (Слайд 2)
Проводиться між групами, яким пропонується виконати письмові
завдання у картках.
Група 1
1) Останній (сучасний) геологічний період … . (четвертинний або
антропогеновий)
2) Форми рельєфу, які спричинені процесами, що відбуваються під
дією сили тяжіння (гравітації) називаються … . (Гравітаційні)
3) Породи, якими складено Український щит, за походженням
переважно … . (Магматичні)
3
Група 2
1) Розміщення та походження форм рельєфу вивчає … ( геоморфологія)
2) Форми рельєфу які утворилися внаслідок тектонічних рухів земної
кори називаються … . (тектонічні)
3) Льодовикові форми рельєфу, пов’язані з гірськими і материковими
льодовиками, в Україні представлені … . (в найвищих гірських масивах
Українських Карпат)
Група 3
1) Еолові форми рельєфу є на … . (Поліссі, у пониззі Дніпра, на
морських косах)
2) Які форми утворюються в результаті розчинення у воді гірських
порід. … . (карстові)
3) Породи, якими складені Українські Карпати та Кримські гори, за
походженням переважно … . (осадові)
Група 4
1) Які форми рельєфу виникають на морських узбережжях унаслідок
руйнівної і створювальної роботи моря.… (берегові)
2) Нерівності земної поверхні, утворені діяльністю людини.… .
(Антропогенні (техногенні) форми рельєфу)
3) Форми рельєфу за походженням бувають … .(генетичні, місцеві)
Домашня заготівка (Слайд 3)
Поміркуйте, чому гору Аю-даг, що у Криму, називають «вулканом, що
не відбувся».
Цікаво, що з точки зору геології г. Аю-Даг є вулканом, що не відбувся,
на відмінність від Карадагу, який вивергався мільйони років тому назад.
Майже 150 млн років тому у результаті проникнення магми у розломи
земної кори відбувся її підйом, однак магмі не вистачило потужності для
того, щоб вирватися назовні і вона так і застигла у надрах землі, а на
поверхні утворилася така гора з характерними рисами ведмедя, що п'є воду
із моря.
III. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів
З тим, що таке «корисні копалини» і яке значення вони мають для
людини ви познайомилися під час вивчення природознавства і загальної
географії. Давайте пригадаємо:
Бліцопитування (Слайд 4)
1. Що таке корисні копалини? (Корисні копалини – це всі гірські породи
земної кори, що використовуються або можуть бути використані у
господарстві).
4
2. В якому агрегатному стані можуть бути корисні копалини? Наведіть
приклади.(Вони можуть бути твердими (руди), рідкими (нафта,
мінеральні води), газоподібними (природний газ).
3. Як поділяються корисні копалини за походженням? (Магматичні,
метаморфічні, осадові).
IV. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Основним завданням господарської діяльності людини є створення
всього необхідного для підтримки і полегшення її існування. Окрім
продуктів харчування, це певні матеріальні речі та енергія. Створення
останніх переважно засноване на переробці багатств надр Землі. Які ж
«скарби» приховані в надрах нашої України? Чого природа надала нам
удосталь, а чого пошкодувала?
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з найпоширенішими корисними
копалинами, що використовуються в народному господарстві. Відгадайте
загадки і ви дізнаєтесь з якими:
(Слайд 5) Масляниста рідина,
З різким запахом вона,
Темно-бурий колір має,
Під землею залягає. (Нафта)
(Слайд 6) Під землею вогонь горить,
А на плиті обід кипить. (Природний
газ)
(Слайд 7) Чорне, як ворон, а гріє, як
Сонце. (Вугілля)
(Слайд 8) Крихкий, легкий, бурого
кольору. Використовується як
паливо або добриво.(Торф)
Отже, Ви вже зрозуміли, що на сьогоднішньому уроці ми з вами
вивчатимемо тему (Слайд 9): «Корисні копалини України. Класифікація за
використанням, географія, закономірності поширення. Паливні корисні
копалини. Діючі та перспективні басейни й райони видобутку вугілля, нафти,
газу, «сланцевого газу» торфу, горючих сланців»
V. Вивчення нового матеріалу
1. Класифікація корисних копалин за використанням,
закономірності поширення
Запитання (Слайд 10)
Для чого ж людям потрібні корисні копалини? (Учні висловлюють свої
думки). Прогнозована відповідь:
Велике значення корисні копалини мають для енергетики, різних
галузей промисловості, будівництва. Деякі види копалин широко
використовуються для лікування (озокерит, мінеральні води, грязі), у сфері
науки і техніки (алмази, графіт, радіоактивні та рідкісні метали), побуті
та ювелірній справі(коштовне, напівкоштовне каміння, благородні метали),
а кухонну сіль вживають у їжу.
5
Розповідь вчителя
Узагальнивши ваші відповіді, можна зробити висновок, що людство
використовує різні властивості корисних копалин. Давайте роздивимось
схему 1 (Слайд 11), як корисні копалини можна класифікувати за
використанням.
Схема 1. Класифікація корисних копалин за використанням
Табл. 1. Походження та розміщення груп корисних копалин (Слайд 12)
Горючі або паливні — осадового → в осадовому чохлі (плити,
западини). Рудні корисні копалини — частіше метаморфічного та
магматичного походження → в щитах платформ. Нерудні (будівельна,
Класифікація
корисних
копалин за
використанн
ям
Паливні
Рудні
Нерудні
Гідроміне
ральні
6
гірничо-хімічна, технічна сировина) — осадового і магматичного →
повсюдно, в областях складчастостей. Гідромінеральні — підземні води,
мінеральні води, термальні води, лікувальні грязі → в областях
складчастостей, розломів.
Складність тектонічної і геологічної будови обумовили різноманітність
корисних копалин на території нашої держави.
Завдання. (Слайд 13)
Порівнюючи карту корисних копалин в атласі з тектонічною картою,
знайдіть закономірностірозміщення різних типів кориснихкопалин. І група –
паливні, ІІ група – рудні, ІІІ – нерудні, ІV група – гідротермальні. (Відповіді
учнів) (Слайд 14)
Розповідь вчителя
Ви побачили, що паливні корисні копалини (нафта, газ, вугілля, торф)
переважно пов’язані з тектонічними западинами, бо саме там умови
найбільше сприяли їх утворенню. Рудні копалини найчастіше пов’язані з
магматичними та метаморфічними гірськими породами, тому їх родовища
тяжіють до Українського щита і Вулканічного хребта Карпат. Нерудні
копалини — найрізноманітніші, зокрема і за походженням. Тому якщо їх
утворення пов’язане з осадко накопиченням (солі, вапняки, піски, глини),
родовищатяжіють до прогинів (кам’яна сіль у прогині Донецької складчастої
споруди), осадових чохлів, западин. Ті нерудні копалини, що мають
магматичне або метаморфічне походження (граніти, мармури, графіт),
залягають у фундаменті Українського щита, складчастих системах Карпат і
Криму. А складчасті споруди та їх передгірні окраїни мають у надрах
різноманітні за походженням гідротермальні ресурси.
Фізкультхвилинка (Слайд 15)
Встаньмо діти посміхнемось.
До землі нашій вклонимось.
І до сонця потягнемось.
Вітерцем покрутимось.
Ще й присядим кілька раз.
До роботи знову час.
2. Паливні корисні копалини. Діючі та перспективні басейни й
райони видобутку вугілля, нафти, газу, «сланцевого газу» торфу,
горючих сланців
Розповідь вчителя (Слайд 16)
Перед вами зразки корисних копалин. (Вчитель надає зразки корисних
копалин двом учням (за бажанням), викликаючи їх до дошки.)
Завдання
7
Виберіть із них паливні, і скажіть, що вам про них відомо. (учні
вибирають і говорять, що вони про них знають).
Орієнтовані відповіді учнів
Це кам’яне вугілля. Зовні воно являє собою щільну породу чорного,
іноді сіро-чорного кольору з блискучою, напів матовою або матовою
поверхнею. Містить 75-97% і навіть більше вуглецю, а також водень,
кисень, сірку, азот, летучі речовини, вологу й золу. Кам'яне вугілля
утворилося з продуктів розкладу органічних залишків рослин, що зазнали
зміни в умовах високого тиску навколишніх порід земної кори і порівняно
високої температури. Мені відомо що вугілля видобувають в Україні з 1721
р., коли російський рудознавець Григорій Капустін відкрив поблизу
Лисичанська родовища кам’яного вугілля. У Лисичанську в 1795 р. була
споруджена перша в Україні кам’яновугільна шахта.
Це горючі сланці. Я знаю легенду про них. Легенда. Давно колись на
Черкащині поселились втікачі – гайдамаки. Якось один пічник зліпив піч
козакові Оверкові. Затопив Оверко піч один раз, вдруге…. Дивиться, щось
неладне з нею коїться – вже й хмизу не кладе, а з печі все вогнем пашить.
Почала жінка кочергою жар рівняти, але тут усі боки і стеля печі вогнем
узялися. От переляку молитися почала. Злякався і хазяїн, потів став
міркувати, де глину брав. Приніс додому клунок і на сухому гілляччі почав ту
глину палити та всім людям вогнище з дивовижної глини показувати. Так
люди дізналися про «горючу глину». Горючі сланці можуть бути сировиною
для хімічного виробництва, перегонка сланців дозволяє отримувати газ та
смолу.
Розповідь вчителя (Слайд 17)
Вугільні басейни
Донецький кам’яновугільний — в районі Донецької складчастості; S ≈
50 тис. км2; 120 пластів досягають робочої потужності в 0,6 м, максимально
— до 1,2–1,5 м; промисловізапаси вугілля оцінюються в 109 млрд т. Глибоке
залягання пластів. Складний у розробці.
Львівсько-Волинський кам’яновугільний — в районі Галицько-
Волинського прогину; S ≈ 10 тис. км2; глибини залягання пластів від 300 до
900 м, максимальна потужність 2,8 м; промислові запаси вугілля оцінються в
1 млрд т.
Дніпровський буровугільний — приурочений до осадового чохла
Українського щита; S ≈ 150 тис. км2; загальні запаси конденційного вугілля
оцінюються близько в 4 млрд т; глибини залягання пластів від 10–60 м до
120–150 м; потужність пластів від 1,5 до 12 м.
Нафтогазоносні райони
8
Східний — у межах ДДЗ; понад 140 родовищ газу (найбільші
Шебелинське, Західно-Хрестищенське та Єфремівське) і нафти (найзначніші:
Леляківське, Прилуцьке, Рибальське, Качанівське, Зачепилівське,
Радченківське); сировина якісна, газ переважно метановий (98,5 %), нафти
мало-парафінисті з умістом сірки до 1 %; продуктивні горизонти — на
глибинах 360–6000 м.
Західний — у межах Передкарпатського, Закарпатського прогинів,
Карпатської складчастоїспоруди; найстаріший в Європі район нафтовидобу-
вання; багато родовищ вичерпані. У Передкарпатті та Карпатах промисловий
видобуток нафти почався ще в 1775 р. Найвідоміші нафтові родовища —
Бориславське, Битківське і Долинське, газові — Опарське, Ходновицьке,
Калузьке, Косівське, Дашавське.
Південний — у межах Причорноморського прогину Відомо понад 20
родовищ газу і нафти. В останні десятиріччя в осадових породах акваторії
Азовського моря відкрито понад 30 газоносних родовищ; мало вивчений;
поклади на глибинах від 200 до 5000 м, на суходолі та в шельфовій зоні.
Запаси і видобутокнафти і газу на території України не забезпечують її
потреб. Тому кількість позначених на картах родовищ, здебільшого вже
відпрацьованих, не відповідає дійсному стану речей. Ресурси майже
повністю вичерпані. У Дніпровсько-Донецькій западині газ і нафта
видобуваються з великих глибин, тому їхні пошуки і розробка дуже складні.
Найперспективнішою є Причорноморська провінція, але складні умови
видобутку паливних корисних копалин в акваторіях потребують нових
технологій, які в Україні недостатньо освоєні.
Горючі сланці. Сланцевий газ.
Горючі сланці — в межах Українського щита, ДДЗ, смугою вздовж
східного схилу Карпат, товщина покладів сягає 1,5 км. На рівнинній частині
України найбільші родовища розташовані в Кіровоградській та Черкаській
областях. Бовтиське родовище сланців. Горючі сланці можуть бути паливом
для хімічного виробництва, використовують для отримання смол; наявні
запаси майже не використовують.
Сланцевий газ — Юзівська (Харківська, Донецької обл), Одеська
(Львівська, Івано-Франківська обл) ділянки, на сьогодні необґрунтовано
економічну та екологічну доцільність використання.
Торф.
Торф — в заболочених районах на півночі і заході країни, найбільші
родовища розташовані у Волинські, Рівненській та Чернігівській областях.;
запаси становлять близько 2,5 млрд т; використовують як паливо для
місцевих потреб, сировину для органічних добрив; видобуток незначний.
9
Розповідь вчителя
Ми з вами ознайомились з основними паливними корисними
копалинами і знаємо, що в житті людини вони відіграють велике значення. З
кожним роком людство збільшує їх використання. Лише за останні 30 років
було видобуто більше мінеральних ресурсів, ніж за всю попередню історію
людства. Об'єм світового видобутку корисних копалин став подвоюватися
кожні 15-20 років. (Слайд 18)
А тепер подумайте, як це відображається на стані сучасної природи?
(Орієнтовна відповідь: Надмірний розвиток гірничодобувної
промисловості став причиною порушенням природної рівноваги в природі;
порушивши процес самоочищення, що призвело до важких наслідків ( масове
захворювання дітей на гіпоплазію – захворювання зубів, збільшення серцево-
судинних захворювань, захворювання верхніх дихальних шляхів). У воді
виявлені надлишки купруму, ферему, алюмінію, стронцію і навіть берилію,
який є одним з найшкідливіших токсичних елементів. І таких прикладів
можна навести безліч)
Давайте поміркуємо, чи є вихід із такого становища. Ви – завтрашній
день нашої держави, її майбутнє, вам доведеться вирішувати ці проблеми.
Завдання (Слайд 19)
Як досягти гармонії між людиною і природою? Ваші пропозиції та
пропозиції ваших рідних, знайомих ми заслухаємо на наступному уроці.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
Запитання та завдання (Слайд 20)
1. На які групи поділяють корисні копалини залежно від їх
використання?
2. Чим пояснюється розмаїття видового складу корисних копалин в
Україні?
3. Назвіть та покажіть на карті найбільші вугільні басейни,
нафтогазоносні райони.
4. Нанесіть основні вугільні басейни на контурні карти
5. Які екологічні проблеми пов’язані з видобуванням паливних
корисних копалин?
VII. Рефлексія
«Нас запитують…» (Слайд 21)
1. Чи можна загасити нафту, що горить, водою? Ні, оскільки нафта
легша за воду.
2. Які 4 нафтопродукти необхідні, щоб міг рухатися автомобіль або
автобус? Бензин, змащувальне масло, гума, покришки коліс
10
3. Який продукт нафти захищає наш одяг від пошкодження міллю?
Нафталін.
VIIІ. Підсумки уроку
Отже (Слайд 22):
 3 паливних ресурсів Україна найкраще забезпечена кам'яним вугіллям;
 нових технологій та коштів потребує розробка нафти й газу;
 усі ресурси країни треба використовувати раціонально, комплексно,
оскільки вони обмежені й належать до не відновлюваних ресурсів.
Я дуже вдячна вам за плідну співпрацю на сьогоднішньому уроці.
Оцінювання
IX. Домашнє завдання (Слайд 23)
Опрацювати § 20 стр. 102 - 106
Нанести на тектонічну карту України родовища паливних корисних
копалин.
Написати есе «Як досягти гармонії між людиною і природою?»

More Related Content

What's hot

Презентація "Оспівування кохання в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта"
Презентація "Оспівування кохання в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта"Презентація "Оспівування кохання в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта"
Презентація "Оспівування кохання в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта"
dtamara123
 
3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас
3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас
3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас
Cshkilniy
 
вставні слова, словосполучення
вставні слова, словосполученнявставні слова, словосполучення
вставні слова, словосполучення
Тетяна Шинкаренко
 
хотіла б я піснею стати
хотіла б я піснею статихотіла б я піснею стати
хотіла б я піснею стати
Cshkilniy
 
Література як вид мистецтва. Художній образ.
Література як вид мистецтва. Художній образ.Література як вид мистецтва. Художній образ.
Література як вид мистецтва. Художній образ.
DorokhGala
 
мова і мовлення. види мовленнєвої діяльності. ситуація спілкування
мова і мовлення. види мовленнєвої діяльності. ситуація спілкуваннямова і мовлення. види мовленнєвої діяльності. ситуація спілкування
мова і мовлення. види мовленнєвої діяльності. ситуація спілкування
Тетяна Шинкаренко
 
тренувальні тести 8 клас
тренувальні тести 8 кластренувальні тести 8 клас
тренувальні тести 8 класpr1nc1k
 
Презентація на тему "Толерантність і нетерпимість"
Презентація на тему "Толерантність і нетерпимість"Презентація на тему "Толерантність і нетерпимість"
Презентація на тему "Толерантність і нетерпимість"
dtamara123
 
природні зони україни степ.
природні зони україни степ.природні зони україни степ.
природні зони україни степ.Svetlana Stelmashuk
 
африка фгп
африка фгпафрика фгп
африка фгп
vyglinska
 
Едгар По Золотий жук
Едгар По Золотий жукЕдгар По Золотий жук
Едгар По Золотий жукolyasmetyukh
 
перифрази й цитати про письменників
перифрази й цитати про письменниківперифрази й цитати про письменників
перифрази й цитати про письменників
Natalya Kunashenko
 
Подолання втрат.pptx
Подолання втрат.pptxПодолання втрат.pptx
Подолання втрат.pptx
gorlakov20232024
 
Рослинний світ Кіровоградщини
Рослинний світ КіровоградщиниРослинний світ Кіровоградщини
Рослинний світ Кіровоградщиниsertihkuz
 
Конспект. Мінна безпека , вибухонебезпечні предмети.docx
Конспект. Мінна безпека , вибухонебезпечні предмети.docxКонспект. Мінна безпека , вибухонебезпечні предмети.docx
Конспект. Мінна безпека , вибухонебезпечні предмети.docx
Репетитор Історія України
 
презентація в нестайко
презентація   в нестайкопрезентація   в нестайко
презентація в нестайкоSVTRBIBL
 
Літературна вікторина "Ніч перед різдвом"
Літературна вікторина "Ніч перед різдвом"Літературна вікторина "Ніч перед різдвом"
Літературна вікторина "Ніч перед різдвом"
270479
 
Rusija. cas
Rusija. cas Rusija. cas
Rusija. cas
Tatjana Cakic
 
Олімпіда з української мови та літератури
Олімпіда з української мови та літературиОлімпіда з української мови та літератури
Олімпіда з української мови та літератури
Оксана Мельник
 

What's hot (20)

Презентація "Оспівування кохання в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта"
Презентація "Оспівування кохання в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта"Презентація "Оспівування кохання в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта"
Презентація "Оспівування кохання в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта"
 
Južna koreja
Južna korejaJužna koreja
Južna koreja
 
3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас
3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас
3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас
 
вставні слова, словосполучення
вставні слова, словосполученнявставні слова, словосполучення
вставні слова, словосполучення
 
хотіла б я піснею стати
хотіла б я піснею статихотіла б я піснею стати
хотіла б я піснею стати
 
Література як вид мистецтва. Художній образ.
Література як вид мистецтва. Художній образ.Література як вид мистецтва. Художній образ.
Література як вид мистецтва. Художній образ.
 
мова і мовлення. види мовленнєвої діяльності. ситуація спілкування
мова і мовлення. види мовленнєвої діяльності. ситуація спілкуваннямова і мовлення. види мовленнєвої діяльності. ситуація спілкування
мова і мовлення. види мовленнєвої діяльності. ситуація спілкування
 
тренувальні тести 8 клас
тренувальні тести 8 кластренувальні тести 8 клас
тренувальні тести 8 клас
 
Презентація на тему "Толерантність і нетерпимість"
Презентація на тему "Толерантність і нетерпимість"Презентація на тему "Толерантність і нетерпимість"
Презентація на тему "Толерантність і нетерпимість"
 
природні зони україни степ.
природні зони україни степ.природні зони україни степ.
природні зони україни степ.
 
африка фгп
африка фгпафрика фгп
африка фгп
 
Едгар По Золотий жук
Едгар По Золотий жукЕдгар По Золотий жук
Едгар По Золотий жук
 
перифрази й цитати про письменників
перифрази й цитати про письменниківперифрази й цитати про письменників
перифрази й цитати про письменників
 
Подолання втрат.pptx
Подолання втрат.pptxПодолання втрат.pptx
Подолання втрат.pptx
 
Рослинний світ Кіровоградщини
Рослинний світ КіровоградщиниРослинний світ Кіровоградщини
Рослинний світ Кіровоградщини
 
Конспект. Мінна безпека , вибухонебезпечні предмети.docx
Конспект. Мінна безпека , вибухонебезпечні предмети.docxКонспект. Мінна безпека , вибухонебезпечні предмети.docx
Конспект. Мінна безпека , вибухонебезпечні предмети.docx
 
презентація в нестайко
презентація   в нестайкопрезентація   в нестайко
презентація в нестайко
 
Літературна вікторина "Ніч перед різдвом"
Літературна вікторина "Ніч перед різдвом"Літературна вікторина "Ніч перед різдвом"
Літературна вікторина "Ніч перед різдвом"
 
Rusija. cas
Rusija. cas Rusija. cas
Rusija. cas
 
Олімпіда з української мови та літератури
Олімпіда з української мови та літературиОлімпіда з української мови та літератури
Олімпіда з української мови та літератури
 

Viewers also liked

Географія світових природних ресурсів.
Географія світових природних ресурсів.Географія світових природних ресурсів.
Географія світових природних ресурсів.
Вікторія Тихомирова
 
Розробка показового уроку
Розробка показового урокуРозробка показового уроку
Розробка показового уроку
Вікторія Тихомирова
 
Географічні координати
Географічні координатиГеографічні координати
Географічні координати
Вікторія Тихомирова
 
Показовий урок 7 клас
Показовий урок 7 класПоказовий урок 7 клас
Показовий урок 7 клас
Вікторія Тихомирова
 
Презентація до уроку у 8 класі
Презентація до уроку у 8 класіПрезентація до уроку у 8 класі
Презентація до уроку у 8 класі
Вікторія Тихомирова
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
Вікторія Тихомирова
 
Спостереження за погодою 6 клас
Спостереження за погодою 6 класСпостереження за погодою 6 клас
Спостереження за погодою 6 клас
Вікторія Тихомирова
 
Зона лісостепу
Зона лісостепуЗона лісостепу
Зона лісостепу
Вікторія Тихомирова
 
Уявлення про Землю у давнину
Уявлення про Землю у давнинуУявлення про Землю у давнину
Уявлення про Землю у давнину
Вікторія Тихомирова
 
Ікт на уроках географії
Ікт на уроках географіїІкт на уроках географії
Ікт на уроках географії
Вікторія Тихомирова
 
корисні копалини
корисні копалиникорисні копалини
корисні копалини123did123
 
Подорож по країні географія
Подорож по країні географіяПодорож по країні географія
Подорож по країні географія
Вікторія Тихомирова
 
Portfolio
PortfolioPortfolio
Географія (мон)
Географія (мон)Географія (мон)
Географія (мон)
Вікторія Тихомирова
 
Програма географія
Програма географіяПрограма географія
Програма географія
Вікторія Тихомирова
 
Вивчення географії в ЗНЗ
Вивчення географії в ЗНЗВивчення географії в ЗНЗ
Вивчення географії в ЗНЗ
Вікторія Тихомирова
 
Корисні копалини та їх користь
Корисні копалини та їх користьКорисні копалини та їх користь
Корисні копалини та їх користь
Светлана Брюховецкая
 
Корисні копалини України
Корисні копалини УкраїниКорисні копалини України
Корисні копалини України
Вікторія Тихомирова
 
Географія світових природних ресурсів.
Географія світових природних ресурсів.Географія світових природних ресурсів.
Географія світових природних ресурсів.
Вікторія Тихомирова
 
Сім’я і школа
Сім’я і школаСім’я і школа
Сім’я і школа
Лариса Солов'ян
 

Viewers also liked (20)

Географія світових природних ресурсів.
Географія світових природних ресурсів.Географія світових природних ресурсів.
Географія світових природних ресурсів.
 
Розробка показового уроку
Розробка показового урокуРозробка показового уроку
Розробка показового уроку
 
Географічні координати
Географічні координатиГеографічні координати
Географічні координати
 
Показовий урок 7 клас
Показовий урок 7 класПоказовий урок 7 клас
Показовий урок 7 клас
 
Презентація до уроку у 8 класі
Презентація до уроку у 8 класіПрезентація до уроку у 8 класі
Презентація до уроку у 8 класі
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
 
Спостереження за погодою 6 клас
Спостереження за погодою 6 класСпостереження за погодою 6 клас
Спостереження за погодою 6 клас
 
Зона лісостепу
Зона лісостепуЗона лісостепу
Зона лісостепу
 
Уявлення про Землю у давнину
Уявлення про Землю у давнинуУявлення про Землю у давнину
Уявлення про Землю у давнину
 
Ікт на уроках географії
Ікт на уроках географіїІкт на уроках географії
Ікт на уроках географії
 
корисні копалини
корисні копалиникорисні копалини
корисні копалини
 
Подорож по країні географія
Подорож по країні географіяПодорож по країні географія
Подорож по країні географія
 
Portfolio
PortfolioPortfolio
Portfolio
 
Географія (мон)
Географія (мон)Географія (мон)
Географія (мон)
 
Програма географія
Програма географіяПрограма географія
Програма географія
 
Вивчення географії в ЗНЗ
Вивчення географії в ЗНЗВивчення географії в ЗНЗ
Вивчення географії в ЗНЗ
 
Корисні копалини та їх користь
Корисні копалини та їх користьКорисні копалини та їх користь
Корисні копалини та їх користь
 
Корисні копалини України
Корисні копалини УкраїниКорисні копалини України
Корисні копалини України
 
Географія світових природних ресурсів.
Географія світових природних ресурсів.Географія світових природних ресурсів.
Географія світових природних ресурсів.
 
Сім’я і школа
Сім’я і школаСім’я і школа
Сім’я і школа
 

Similar to Корисні копалини України

урок природознавства
урок природознавстваурок природознавства
урок природознавстваAleksandr Dubitskiy
 
урок природознавства
урок природознавстваурок природознавства
урок природознавстваMax Lutsyk
 
Нестандартні завдання з історії для 6 класу
Нестандартні завдання з історії для 6 класуНестандартні завдання з історії для 6 класу
Нестандартні завдання з історії для 6 класу
galinka0525
 
Гра "Найрозумніший"
Гра "Найрозумніший"Гра "Найрозумніший"
Гра "Найрозумніший"
Юлія Дворак
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
UA4-6
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
Agent Plus UK
 
4 природ андрусенко_2015_укр
4 природ андрусенко_2015_укр4 природ андрусенко_2015_укр
4 природ андрусенко_2015_укр
Aira_Roo
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
4klas
 
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
kreidaros1
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
bookin777
 
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
Репетитор Історія України
 
щасливий випадок 7 клас
щасливий випадок 7 класщасливий випадок 7 клас
щасливий випадок 7 клас
Юля Лещишина
 
урок Я і Україна 4 клас
урок  Я і  Україна  4 класурок  Я і  Україна  4 клас
урок Я і Україна 4 класzmarina
 
Основи нафтогазопром_справи_Геологія.pptx
Основи нафтогазопром_справи_Геологія.pptxОснови нафтогазопром_справи_Геологія.pptx
Основи нафтогазопром_справи_Геологія.pptx
VolodymyrHrymaniuk1
 
8 клас-грунти україни-шерстій-о-о
8  клас-грунти україни-шерстій-о-о8  клас-грунти україни-шерстій-о-о
8 клас-грунти україни-шерстій-о-о
oleg060698
 
Населення землі
Населення земліНаселення землі
Населення землі
Артем Левицкий
 

Similar to Корисні копалини України (20)

урок природознавства
урок природознавстваурок природознавства
урок природознавства
 
191
191191
191
 
103
103103
103
 
урок природознавства
урок природознавстваурок природознавства
урок природознавства
 
Нестандартні завдання з історії для 6 класу
Нестандартні завдання з історії для 6 класуНестандартні завдання з історії для 6 класу
Нестандартні завдання з історії для 6 класу
 
Гра "Найрозумніший"
Гра "Найрозумніший"Гра "Найрозумніший"
Гра "Найрозумніший"
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
 
4 природ андрусенко_2015_укр
4 природ андрусенко_2015_укр4 природ андрусенко_2015_укр
4 природ андрусенко_2015_укр
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
 
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
 
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
 
щасливий випадок 7 клас
щасливий випадок 7 класщасливий випадок 7 клас
щасливий випадок 7 клас
 
урок Я і Україна 4 клас
урок  Я і  Україна  4 класурок  Я і  Україна  4 клас
урок Я і Україна 4 клас
 
Основи нафтогазопром_справи_Геологія.pptx
Основи нафтогазопром_справи_Геологія.pptxОснови нафтогазопром_справи_Геологія.pptx
Основи нафтогазопром_справи_Геологія.pptx
 
корисні коп дніп 2
корисні коп дніп 2корисні коп дніп 2
корисні коп дніп 2
 
8 клас-грунти україни-шерстій-о-о
8  клас-грунти україни-шерстій-о-о8  клас-грунти україни-шерстій-о-о
8 клас-грунти україни-шерстій-о-о
 
48
4848
48
 
Населення землі
Населення земліНаселення землі
Населення землі
 

More from Вікторія Тихомирова

Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
Вікторія Тихомирова
 
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
Вікторія Тихомирова
 
інтелектуальна гра
інтелектуальна граінтелектуальна гра
інтелектуальна гра
Вікторія Тихомирова
 
плавайте з нами морями та
плавайте з нами морями таплавайте з нами морями та
плавайте з нами морями та
Вікторія Тихомирова
 
кросворд
кросворд  кросворд
значення географічної науки в наші дні
значення географічної науки в наші днізначення географічної науки в наші дні
значення географічної науки в наші дні
Вікторія Тихомирова
 
Geografiya 6-9-14.07.2017
Geografiya 6-9-14.07.2017Geografiya 6-9-14.07.2017
Geografiya 6-9-14.07.2017
Вікторія Тихомирова
 
Kolegiya mon-26-travnya
Kolegiya mon-26-travnyaKolegiya mon-26-travnya
Kolegiya mon-26-travnya
Вікторія Тихомирова
 
зона мішаних та широколистяних лісів
зона мішаних та широколистяних лісівзона мішаних та широколистяних лісів
зона мішаних та широколистяних лісів
Вікторія Тихомирова
 
Зона мішаних і шороколистих лісів України
Зона мішаних і шороколистих лісів УкраїниЗона мішаних і шороколистих лісів України
Зона мішаних і шороколистих лісів України
Вікторія Тихомирова
 
Фотозвіт
ФотозвітФотозвіт
квест
квестквест
Geography 2017
Geography 2017Geography 2017
мій рідний край миколаївщина
мій рідний край   миколаївщинамій рідний край   миколаївщина
мій рідний край миколаївщина
Вікторія Тихомирова
 
японське мистецтво
японське мистецтвояпонське мистецтво
японське мистецтво
Вікторія Тихомирова
 
Робота учасника конкурсу
Робота учасника конкурсуРобота учасника конкурсу
Робота учасника конкурсу
Вікторія Тихомирова
 
Буклет "Зупинись: орхідне поле!"
Буклет "Зупинись: орхідне поле!"Буклет "Зупинись: орхідне поле!"
Буклет "Зупинись: орхідне поле!"
Вікторія Тихомирова
 
Робота учасниці конкурсу
Робота учасниці конкурсуРобота учасниці конкурсу
Робота учасниці конкурсу
Вікторія Тихомирова
 

More from Вікторія Тихомирова (20)

Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
 
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
 
інтелектуальна гра
інтелектуальна граінтелектуальна гра
інтелектуальна гра
 
плавайте з нами морями та
плавайте з нами морями таплавайте з нами морями та
плавайте з нами морями та
 
кросворд
кросворд  кросворд
кросворд
 
значення географічної науки в наші дні
значення географічної науки в наші днізначення географічної науки в наші дні
значення географічної науки в наші дні
 
Geografiya 6-9-14.07.2017
Geografiya 6-9-14.07.2017Geografiya 6-9-14.07.2017
Geografiya 6-9-14.07.2017
 
Kolegiya mon-26-travnya
Kolegiya mon-26-travnyaKolegiya mon-26-travnya
Kolegiya mon-26-travnya
 
аджигол
аджиголаджигол
аджигол
 
зона мішаних та широколистяних лісів
зона мішаних та широколистяних лісівзона мішаних та широколистяних лісів
зона мішаних та широколистяних лісів
 
Зона мішаних і шороколистих лісів України
Зона мішаних і шороколистих лісів УкраїниЗона мішаних і шороколистих лісів України
Зона мішаних і шороколистих лісів України
 
Фотозвіт
ФотозвітФотозвіт
Фотозвіт
 
квест
квестквест
квест
 
Geography 2017
Geography 2017Geography 2017
Geography 2017
 
мій рідний край миколаївщина
мій рідний край   миколаївщинамій рідний край   миколаївщина
мій рідний край миколаївщина
 
фото звіт
фото звітфото звіт
фото звіт
 
японське мистецтво
японське мистецтвояпонське мистецтво
японське мистецтво
 
Робота учасника конкурсу
Робота учасника конкурсуРобота учасника конкурсу
Робота учасника конкурсу
 
Буклет "Зупинись: орхідне поле!"
Буклет "Зупинись: орхідне поле!"Буклет "Зупинись: орхідне поле!"
Буклет "Зупинись: орхідне поле!"
 
Робота учасниці конкурсу
Робота учасниці конкурсуРобота учасниці конкурсу
Робота учасниці конкурсу
 

Recently uploaded

Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
tetiana1958
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Adriana Himinets
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
ssuserd0ab23
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
НБУ для дітей
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
ssuserce4e97
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
AleksSaf
 
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptxпедрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
home
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Pervushina1983
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
tetiana1958
 
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
tetiana1958
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
ssuserce4e97
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
ssuser59c0a2
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
ssuser46127c
 
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptxЗвіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
ssuserd8e4941
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
tetiana1958
 
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptxУправлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
ssuserce4e97
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
sadochok
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". ПрезентаціяР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Adriana Himinets
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
24tvua
 

Recently uploaded (20)

Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
 
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptxпедрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
 
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
 
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptxЗвіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
 
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptxУправлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". ПрезентаціяР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
 

Корисні копалини України

  • 1. Очаківська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 1 РОЗРОБКА ПОКАЗОВОГО УРОКУ для 8 класу На тему: Корисні копалини України. Класифікація за використанням,географія, закономірності поширення. Паливні корисні копалини. Діючі та перспективні басейни й райони видобутку вугілля, нафти, газу, «сланцевого газу» торфу, горючих сланців Підготувала Вчитель географії Спеціаліст ІІ категорії Тихомирова Вікторія Вікторівна Очаків – 2016
  • 2. 2 Урок 19 23.11.2016 Тема: Корисні копалини України. Класифікація за використанням, географія, закономірності поширення. Паливні корисні копалини. Діючі та перспективні басейни й райони видобутку вугілля, нафти, газу, «сланцевого газу» торфу, горючих сланців Мета: навчальна: поглибити знання про особливості різних видів корисних копалин; сформувати уявлення про багатство і різноманітність корисних копалин України; виявити закономірності їх поширення, проаналізувати особливості паливних корисних копалин країни; удосконалювати навички роботи з тематичними картами; розвивальна: розвивати навички аналітичного мислення, практичні навички раціонального природокористувача; виховна: виховувати відповідальне ставлення до природних багатств. Тип уроку: комбінований. Обладнання: підручник, атлас, фізична, тектонічна, геологічна, корисних копалин карти України, контурні карти, колекція корисних копалин. Опорні та базові поняття: корисні копалини, паливні мінеральні ресурси, родовище, мінерально-сировинний басейн. Географічна номенклатура: Донецький та Львівсько-Волинський кам’яновугільні басейни, Дніпровський буровугільний басейн, Західний, Східний, Південний нафтогазоносні райони. Хід уроку І. Організаційний момент  Привітання з учнями. (Слайд 1)  Перевірка присутності учнів.  Перевірка наявності в них атласів, зошитів, підручників. II. Перевірка домашнього завдання Міні-конкурс «Практичний географ». (Слайд 2) Проводиться між групами, яким пропонується виконати письмові завдання у картках. Група 1 1) Останній (сучасний) геологічний період … . (четвертинний або антропогеновий) 2) Форми рельєфу, які спричинені процесами, що відбуваються під дією сили тяжіння (гравітації) називаються … . (Гравітаційні) 3) Породи, якими складено Український щит, за походженням переважно … . (Магматичні)
  • 3. 3 Група 2 1) Розміщення та походження форм рельєфу вивчає … ( геоморфологія) 2) Форми рельєфу які утворилися внаслідок тектонічних рухів земної кори називаються … . (тектонічні) 3) Льодовикові форми рельєфу, пов’язані з гірськими і материковими льодовиками, в Україні представлені … . (в найвищих гірських масивах Українських Карпат) Група 3 1) Еолові форми рельєфу є на … . (Поліссі, у пониззі Дніпра, на морських косах) 2) Які форми утворюються в результаті розчинення у воді гірських порід. … . (карстові) 3) Породи, якими складені Українські Карпати та Кримські гори, за походженням переважно … . (осадові) Група 4 1) Які форми рельєфу виникають на морських узбережжях унаслідок руйнівної і створювальної роботи моря.… (берегові) 2) Нерівності земної поверхні, утворені діяльністю людини.… . (Антропогенні (техногенні) форми рельєфу) 3) Форми рельєфу за походженням бувають … .(генетичні, місцеві) Домашня заготівка (Слайд 3) Поміркуйте, чому гору Аю-даг, що у Криму, називають «вулканом, що не відбувся». Цікаво, що з точки зору геології г. Аю-Даг є вулканом, що не відбувся, на відмінність від Карадагу, який вивергався мільйони років тому назад. Майже 150 млн років тому у результаті проникнення магми у розломи земної кори відбувся її підйом, однак магмі не вистачило потужності для того, щоб вирватися назовні і вона так і застигла у надрах землі, а на поверхні утворилася така гора з характерними рисами ведмедя, що п'є воду із моря. III. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів З тим, що таке «корисні копалини» і яке значення вони мають для людини ви познайомилися під час вивчення природознавства і загальної географії. Давайте пригадаємо: Бліцопитування (Слайд 4) 1. Що таке корисні копалини? (Корисні копалини – це всі гірські породи земної кори, що використовуються або можуть бути використані у господарстві).
  • 4. 4 2. В якому агрегатному стані можуть бути корисні копалини? Наведіть приклади.(Вони можуть бути твердими (руди), рідкими (нафта, мінеральні води), газоподібними (природний газ). 3. Як поділяються корисні копалини за походженням? (Магматичні, метаморфічні, осадові). IV. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності Основним завданням господарської діяльності людини є створення всього необхідного для підтримки і полегшення її існування. Окрім продуктів харчування, це певні матеріальні речі та енергія. Створення останніх переважно засноване на переробці багатств надр Землі. Які ж «скарби» приховані в надрах нашої України? Чого природа надала нам удосталь, а чого пошкодувала? Сьогодні на уроці ми ознайомимося з найпоширенішими корисними копалинами, що використовуються в народному господарстві. Відгадайте загадки і ви дізнаєтесь з якими: (Слайд 5) Масляниста рідина, З різким запахом вона, Темно-бурий колір має, Під землею залягає. (Нафта) (Слайд 6) Під землею вогонь горить, А на плиті обід кипить. (Природний газ) (Слайд 7) Чорне, як ворон, а гріє, як Сонце. (Вугілля) (Слайд 8) Крихкий, легкий, бурого кольору. Використовується як паливо або добриво.(Торф) Отже, Ви вже зрозуміли, що на сьогоднішньому уроці ми з вами вивчатимемо тему (Слайд 9): «Корисні копалини України. Класифікація за використанням, географія, закономірності поширення. Паливні корисні копалини. Діючі та перспективні басейни й райони видобутку вугілля, нафти, газу, «сланцевого газу» торфу, горючих сланців» V. Вивчення нового матеріалу 1. Класифікація корисних копалин за використанням, закономірності поширення Запитання (Слайд 10) Для чого ж людям потрібні корисні копалини? (Учні висловлюють свої думки). Прогнозована відповідь: Велике значення корисні копалини мають для енергетики, різних галузей промисловості, будівництва. Деякі види копалин широко використовуються для лікування (озокерит, мінеральні води, грязі), у сфері науки і техніки (алмази, графіт, радіоактивні та рідкісні метали), побуті та ювелірній справі(коштовне, напівкоштовне каміння, благородні метали), а кухонну сіль вживають у їжу.
  • 5. 5 Розповідь вчителя Узагальнивши ваші відповіді, можна зробити висновок, що людство використовує різні властивості корисних копалин. Давайте роздивимось схему 1 (Слайд 11), як корисні копалини можна класифікувати за використанням. Схема 1. Класифікація корисних копалин за використанням Табл. 1. Походження та розміщення груп корисних копалин (Слайд 12) Горючі або паливні — осадового → в осадовому чохлі (плити, западини). Рудні корисні копалини — частіше метаморфічного та магматичного походження → в щитах платформ. Нерудні (будівельна, Класифікація корисних копалин за використанн ям Паливні Рудні Нерудні Гідроміне ральні
  • 6. 6 гірничо-хімічна, технічна сировина) — осадового і магматичного → повсюдно, в областях складчастостей. Гідромінеральні — підземні води, мінеральні води, термальні води, лікувальні грязі → в областях складчастостей, розломів. Складність тектонічної і геологічної будови обумовили різноманітність корисних копалин на території нашої держави. Завдання. (Слайд 13) Порівнюючи карту корисних копалин в атласі з тектонічною картою, знайдіть закономірностірозміщення різних типів кориснихкопалин. І група – паливні, ІІ група – рудні, ІІІ – нерудні, ІV група – гідротермальні. (Відповіді учнів) (Слайд 14) Розповідь вчителя Ви побачили, що паливні корисні копалини (нафта, газ, вугілля, торф) переважно пов’язані з тектонічними западинами, бо саме там умови найбільше сприяли їх утворенню. Рудні копалини найчастіше пов’язані з магматичними та метаморфічними гірськими породами, тому їх родовища тяжіють до Українського щита і Вулканічного хребта Карпат. Нерудні копалини — найрізноманітніші, зокрема і за походженням. Тому якщо їх утворення пов’язане з осадко накопиченням (солі, вапняки, піски, глини), родовищатяжіють до прогинів (кам’яна сіль у прогині Донецької складчастої споруди), осадових чохлів, западин. Ті нерудні копалини, що мають магматичне або метаморфічне походження (граніти, мармури, графіт), залягають у фундаменті Українського щита, складчастих системах Карпат і Криму. А складчасті споруди та їх передгірні окраїни мають у надрах різноманітні за походженням гідротермальні ресурси. Фізкультхвилинка (Слайд 15) Встаньмо діти посміхнемось. До землі нашій вклонимось. І до сонця потягнемось. Вітерцем покрутимось. Ще й присядим кілька раз. До роботи знову час. 2. Паливні корисні копалини. Діючі та перспективні басейни й райони видобутку вугілля, нафти, газу, «сланцевого газу» торфу, горючих сланців Розповідь вчителя (Слайд 16) Перед вами зразки корисних копалин. (Вчитель надає зразки корисних копалин двом учням (за бажанням), викликаючи їх до дошки.) Завдання
  • 7. 7 Виберіть із них паливні, і скажіть, що вам про них відомо. (учні вибирають і говорять, що вони про них знають). Орієнтовані відповіді учнів Це кам’яне вугілля. Зовні воно являє собою щільну породу чорного, іноді сіро-чорного кольору з блискучою, напів матовою або матовою поверхнею. Містить 75-97% і навіть більше вуглецю, а також водень, кисень, сірку, азот, летучі речовини, вологу й золу. Кам'яне вугілля утворилося з продуктів розкладу органічних залишків рослин, що зазнали зміни в умовах високого тиску навколишніх порід земної кори і порівняно високої температури. Мені відомо що вугілля видобувають в Україні з 1721 р., коли російський рудознавець Григорій Капустін відкрив поблизу Лисичанська родовища кам’яного вугілля. У Лисичанську в 1795 р. була споруджена перша в Україні кам’яновугільна шахта. Це горючі сланці. Я знаю легенду про них. Легенда. Давно колись на Черкащині поселились втікачі – гайдамаки. Якось один пічник зліпив піч козакові Оверкові. Затопив Оверко піч один раз, вдруге…. Дивиться, щось неладне з нею коїться – вже й хмизу не кладе, а з печі все вогнем пашить. Почала жінка кочергою жар рівняти, але тут усі боки і стеля печі вогнем узялися. От переляку молитися почала. Злякався і хазяїн, потів став міркувати, де глину брав. Приніс додому клунок і на сухому гілляччі почав ту глину палити та всім людям вогнище з дивовижної глини показувати. Так люди дізналися про «горючу глину». Горючі сланці можуть бути сировиною для хімічного виробництва, перегонка сланців дозволяє отримувати газ та смолу. Розповідь вчителя (Слайд 17) Вугільні басейни Донецький кам’яновугільний — в районі Донецької складчастості; S ≈ 50 тис. км2; 120 пластів досягають робочої потужності в 0,6 м, максимально — до 1,2–1,5 м; промисловізапаси вугілля оцінюються в 109 млрд т. Глибоке залягання пластів. Складний у розробці. Львівсько-Волинський кам’яновугільний — в районі Галицько- Волинського прогину; S ≈ 10 тис. км2; глибини залягання пластів від 300 до 900 м, максимальна потужність 2,8 м; промислові запаси вугілля оцінються в 1 млрд т. Дніпровський буровугільний — приурочений до осадового чохла Українського щита; S ≈ 150 тис. км2; загальні запаси конденційного вугілля оцінюються близько в 4 млрд т; глибини залягання пластів від 10–60 м до 120–150 м; потужність пластів від 1,5 до 12 м. Нафтогазоносні райони
  • 8. 8 Східний — у межах ДДЗ; понад 140 родовищ газу (найбільші Шебелинське, Західно-Хрестищенське та Єфремівське) і нафти (найзначніші: Леляківське, Прилуцьке, Рибальське, Качанівське, Зачепилівське, Радченківське); сировина якісна, газ переважно метановий (98,5 %), нафти мало-парафінисті з умістом сірки до 1 %; продуктивні горизонти — на глибинах 360–6000 м. Західний — у межах Передкарпатського, Закарпатського прогинів, Карпатської складчастоїспоруди; найстаріший в Європі район нафтовидобу- вання; багато родовищ вичерпані. У Передкарпатті та Карпатах промисловий видобуток нафти почався ще в 1775 р. Найвідоміші нафтові родовища — Бориславське, Битківське і Долинське, газові — Опарське, Ходновицьке, Калузьке, Косівське, Дашавське. Південний — у межах Причорноморського прогину Відомо понад 20 родовищ газу і нафти. В останні десятиріччя в осадових породах акваторії Азовського моря відкрито понад 30 газоносних родовищ; мало вивчений; поклади на глибинах від 200 до 5000 м, на суходолі та в шельфовій зоні. Запаси і видобутокнафти і газу на території України не забезпечують її потреб. Тому кількість позначених на картах родовищ, здебільшого вже відпрацьованих, не відповідає дійсному стану речей. Ресурси майже повністю вичерпані. У Дніпровсько-Донецькій западині газ і нафта видобуваються з великих глибин, тому їхні пошуки і розробка дуже складні. Найперспективнішою є Причорноморська провінція, але складні умови видобутку паливних корисних копалин в акваторіях потребують нових технологій, які в Україні недостатньо освоєні. Горючі сланці. Сланцевий газ. Горючі сланці — в межах Українського щита, ДДЗ, смугою вздовж східного схилу Карпат, товщина покладів сягає 1,5 км. На рівнинній частині України найбільші родовища розташовані в Кіровоградській та Черкаській областях. Бовтиське родовище сланців. Горючі сланці можуть бути паливом для хімічного виробництва, використовують для отримання смол; наявні запаси майже не використовують. Сланцевий газ — Юзівська (Харківська, Донецької обл), Одеська (Львівська, Івано-Франківська обл) ділянки, на сьогодні необґрунтовано економічну та екологічну доцільність використання. Торф. Торф — в заболочених районах на півночі і заході країни, найбільші родовища розташовані у Волинські, Рівненській та Чернігівській областях.; запаси становлять близько 2,5 млрд т; використовують як паливо для місцевих потреб, сировину для органічних добрив; видобуток незначний.
  • 9. 9 Розповідь вчителя Ми з вами ознайомились з основними паливними корисними копалинами і знаємо, що в житті людини вони відіграють велике значення. З кожним роком людство збільшує їх використання. Лише за останні 30 років було видобуто більше мінеральних ресурсів, ніж за всю попередню історію людства. Об'єм світового видобутку корисних копалин став подвоюватися кожні 15-20 років. (Слайд 18) А тепер подумайте, як це відображається на стані сучасної природи? (Орієнтовна відповідь: Надмірний розвиток гірничодобувної промисловості став причиною порушенням природної рівноваги в природі; порушивши процес самоочищення, що призвело до важких наслідків ( масове захворювання дітей на гіпоплазію – захворювання зубів, збільшення серцево- судинних захворювань, захворювання верхніх дихальних шляхів). У воді виявлені надлишки купруму, ферему, алюмінію, стронцію і навіть берилію, який є одним з найшкідливіших токсичних елементів. І таких прикладів можна навести безліч) Давайте поміркуємо, чи є вихід із такого становища. Ви – завтрашній день нашої держави, її майбутнє, вам доведеться вирішувати ці проблеми. Завдання (Слайд 19) Як досягти гармонії між людиною і природою? Ваші пропозиції та пропозиції ваших рідних, знайомих ми заслухаємо на наступному уроці. VI. Закріплення вивченого матеріалу Запитання та завдання (Слайд 20) 1. На які групи поділяють корисні копалини залежно від їх використання? 2. Чим пояснюється розмаїття видового складу корисних копалин в Україні? 3. Назвіть та покажіть на карті найбільші вугільні басейни, нафтогазоносні райони. 4. Нанесіть основні вугільні басейни на контурні карти 5. Які екологічні проблеми пов’язані з видобуванням паливних корисних копалин? VII. Рефлексія «Нас запитують…» (Слайд 21) 1. Чи можна загасити нафту, що горить, водою? Ні, оскільки нафта легша за воду. 2. Які 4 нафтопродукти необхідні, щоб міг рухатися автомобіль або автобус? Бензин, змащувальне масло, гума, покришки коліс
  • 10. 10 3. Який продукт нафти захищає наш одяг від пошкодження міллю? Нафталін. VIIІ. Підсумки уроку Отже (Слайд 22):  3 паливних ресурсів Україна найкраще забезпечена кам'яним вугіллям;  нових технологій та коштів потребує розробка нафти й газу;  усі ресурси країни треба використовувати раціонально, комплексно, оскільки вони обмежені й належать до не відновлюваних ресурсів. Я дуже вдячна вам за плідну співпрацю на сьогоднішньому уроці. Оцінювання IX. Домашнє завдання (Слайд 23) Опрацювати § 20 стр. 102 - 106 Нанести на тектонічну карту України родовища паливних корисних копалин. Написати есе «Як досягти гармонії між людиною і природою?»