SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Очаківська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 3
Розробка показового уроку з географії у
10 класі на тему:
Підготувала
Вчитель географії
Тихомирова В. В.
Очаків – 2014
2
Урок 20 21.11.2014
Тема: Глобальні проблеми людства. Поняття про глобальні проблеми
людства (війни і миру, екологічну, сировинну й енергетичну, голоду,
боротьби зі злочинністю, тероризмом, епідеміями). Роль світової
громадськості у їх розв'язанні.
Мета: сформувати поняття про глобальні проблеми, визначити
найважливіші проблеми та роль громадськості у їх розв’язанні; розвивати
практичні навички застосовувати набуті знання для розв’язання конкретних
ситуацій, аналізувати, робити висновки; виховувати відповідальність за
наслідки людського впливу на природу, любов до природи.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: політична карта світу, фізична карта світу, робочі
зошити, атласи, підручники, презентація до уроку.
Основні поняття та назви: глобальні проблеми, тероризм,
злочинність, епідемія, проблема війни і миру, екологічна, сировинна,
енергетична проблема.
Очікувані результати: учні характеризують глобальні проблеми
людства, шляхи їх подолання, оцінюють можливі результати техногенних
катастроф, визначають шляхи розв’язання глобальних проблем людства.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів
Розповідь учителя
Історію людства можна назвати історією впливу людини на природу,
довкілля. З перших днів свого існування людина збирала плоди, ягоди,
корені. З появою сільського господарства-обробляла ґрунти, з розвитком
ремісництва почалось добування корисних копалин (залізної руди, торфу,
кам’яного вугілля, пізніше – нафти, природного газу).
В період виникнення та існування капіталізму, вплив людини на
довкілля збільшувався (з’явились величезні звалища сміття, швидкими
темпами відбувалось добування корисних копалин, використання прісної
води, вирубування лісів). Постало питання про можливість існування
людини, яка може сама себе знищити. Також з’являється страшна проблема
озброєння і збереження миру на Землі, проблема збільшення чисельності
населення на планеті проблеми з виробництвом та використанням все
більших і більших обсягів енергії, продуктів харчування тощо. І так
з’явилися глобальні, тобто загальнопланетарні проблеми всього людства, які
торкаються кожної людини і людства в цілому.
(Учитель оголошує учням тему та основні етапи роботи на уроці)
3
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
План вивчення нового матеріалу
1. Поняття про глобальні проблеми людства.
2. Характеристика глобальних проблем людства. Роль світової
громадськості у їх розв'язанні.
1. Поняття про глобальні проблеми людства.
Глобальні проблеми – це явища, які охоплюють світ загалом і
створюють загрозу для всього людства, вимагаючи для свого вирішення
об’єднаних зусиль, спільних дій усіх держав і народів.
Основніглобальні проблеми – це проблема війни та миру, екологічна,
сировинна й енергетична, голоду, боротьби зі злочинністю, тероризмом,
епідеміями.
2. Характеристика глобальних проблем людства. Роль світової
громадськості у їх розв'язанні.
Завдання
По ходу виступів учнів з повідомленнями заповнити таблицю, а також
ставити запитання до виступаючих учнів.
Основні глобальні проблеми людства
№
з/п
Назва
проблеми
Суть
проблеми
Причини
проблеми
Шляхи її
розвязання
Прийом «Домашня заготівка» (учні виступають із заздалегідь
підготовленими повідомленнями про глобальні проблеми людства та роль
світової громадськості у їх розв’язанні). Під час повідомлень вчитель
демонструє слайди які ілюструють кожну проблему і допомагають учням
краще сприймати матеріал.
Приклади повідомлень та запитань:
1. Проблема війни і миру.
До числа найгостріших глобальних проблем людства належить
проблема війни і миру. Завдяки зусиллям міжнародної спільноти людству
поки що вдається уникнути Третьої світової війни. Проте за час, який минув
після Другої світової війни, у світі відбулось близько двохсот локальних війн
і збройних конфліктів, які забрали життя понад 10 млн людей. Існує загроза
переростання локальних воєн у світову.
4
Особливу небезпеку становить неконтрольоване зростання кількості
держав, які володіють ядерною зброєю. Тривалийчас вона була лише в п’яти
країн: США, СРСР (зараз нею володіє Росія), Франція, Китай і Велика
Британія. У 1998 р. випробування ядерної зброї здійснили Індія та Пакистан,
а невдовзі між цими країнами мало не вибухнула війна з її застосуванням. У
ХХІ ст. до «ядерного клубу» приєдналась КНДР.
2. Екологічні проблеми.
Якщо проблема війни і миру існувала з часу виникнення людства, то
екологічна проблема виникла в останні століття. Однак тільки в ХХ ст. про
неї заговорили з особливою тривогою, адже це час небачених раніше темпів
зростання кількості населення і промислового виробництва. До
найнебезпечніших складових екологічної проблеми можна віднести
забруднення навколишнього середовища, глобальне потепління, руйнування
озонового шару, деградацію земельних ресурсів.
За підрахунками вчених, у результаті нераціонального
землекористування людство щороку втрачає близько 24 млрд тонн родючих
ґрунтів — за масштабами це можна порівняти зі знищенням усіх
оброблюваних земель України.
Найбільше «втрат» ґрунтового покривуприпадає на країни зі значними
площами орних земель і великою кількістю населення — Індію, Китай,
США.
Не менш вражаючими є наслідки процесу опустелювання. Загальна
площа, охоплена цим процесом, дорівнює 8 млн км2. Щорічно ця цифра
збільшується приблизно на 60 тис. км2, що майже вдвічі перевищує
територію кожної з областей України (уважається, що цей процес
відбувається зі швидкістю 7 км2 на годину). Особлива небезпека
опустелювання полягає в тому, що найбільш інтенсивно воно проходить в
Африці та Азії, де й без цього недостатній рівень забезпеченості
сільськогосподарськими угіддями.
Зростання споживання прісної води, інтенсивне її використання
призводять до того, що частина вод суходолу стає забрудненою,
зменшуються обсяги прісної води, принесеної річками в моря та океани.
Приблизно 1,3 млрд осіб користуються в побуті тільки забрудненою водою,
що спричиняє багато епідемічних захворювань.
Для розв’язання екологічної проблеми необхідно ширше
використовувати природоохоронні технології, обмежувати «дорогі» для
природи потреби людей, ширше використовувати вторинну сировину,
відновлювати лісові масиви.
Запитання та завдання
5
1) Наведіть приклади парникових газів. Поясніть, як вони опиняються в
атмосфері й чому сприяють підвищенню температури повітря.
2) Назвіть основніпричини процесуопустелювання. Чому він найбільш
притаманний країнам Африки та Азії?
3. Сировинна та енергетична проблеми.
Виникнення сировинної та енергетичної проблем пов’язане зі
збільшенням споживання різних видів сировини й палива. У результаті
зростає видобуток мінеральних ресурсів і знижується ресурсозабезпеченість
багатьма корисними копалинами. Часто це супроводжується погіршенням
умов і подорожчанням видобутку мінеральних ресурсів.
Для розв’язання цих проблем необхідно знижувати матеріаломісткість
та енергоємність виробництва, раціонально й комплексно використовувати
наявні ресурси, переходити до альтернативних джерел отримання
електроенергії та тепла.
Запитання
1) У чому полягає сировинна проблема? Наведіть приклади рудних
корисних копалин, ресурси яких обмежені.
2) Чому до числа глобальних проблем сучасності входить енергетична
проблема?
4. Проблема голоду.
Зі швидким зростанням населення пов’язана ще одна глобальна
проблема людства — продовольча. Вона поставала перед людством ще в
глибоку давнину. Саме її загострення у свій час викликало перехід людей від
полювання і збиральництва до землеробства. але й зараз продовольча
проблема в багатьох країнах світу не розв’язана. Щорічно у світі від голоду
вмирає до 20 млн людей. Постійно голодує кожен десятий житель нашої
планети (переважно у країнах, що розвиваються).
Поряд із недоїданням і голодом для частини населення Землі
продовольча проблема полягає в незбалансованості харчування: за даними
ООН, лише кожен третій житель нашої планети забезпечений раціональним
харчуванням і якісними продуктами.
Запитання
1) Продовольчапроблемаособливогостро постає в ряді країн Африки.
Чим це можна пояснили?
2) У цей час практично всі території з більш-менш сприятливими
умовами перебування й ведення господарствазаселені й освоєні. Причому на
10 % території землі зосереджене близько 75 % населення. Це викликає
величезний «тиск населення» на територію, особливо там, де господарська
6
діяльність ведеться тисячоліттями. Чи можна сказати, що можливості для
збільшення виробництва продовольства вичерпуються?
5. Проблема міжнародного тероризму.
Під тероризмом розуміють замах на життя або вбивство голови
держави, відомих державних чиновників і дипломатів, захоплення
заручників, напади на дипломатичні представництва, захоплення та
викрадення судна або літака. Центрами тероризму часто називають окремі
країни Південно-Західної Азії. Насправді тероризм не має національності або
релігійної приналежності. В основі його появи лежить недосконалість
існуючих механізмів розв’язання різного роду суперечливих питань і
протиріч, характерних для сучасного світу.
Запитання
1) Як ви вважаєте, якими є шляхи розв’язання проблем тероризму й
злочинності?
2) Як ви вважаєте, що дало журналістам підстави назвали теракти 11
вересня 2001 р. початком третього тисячоліття?
6. Проблема боротьби з організованою злочинністю.
Як і тероризм, організована злочинність не має національності й не
знає державних кордонів. Це стало зрозумілим уже давно. Тому ще в 30-х рр.
ХХ ст. було засновано міжнародну організацію, метою діяльності якої є
координація боротьби зі злочинністю — Інтерпол.
На початку ХХІ ст. одним із найважливіших напрямків міжнародної
організованої злочинності стала торгівля наркотиками. За масштабами
прибутків у світі її можна порівняти з торгівлею зброєю або міжнародним
туризмом. Так, зокрема, у кінці ХХ ст. один із «наркобаронів» Колумбії
запропонував уряду своєї країни в обмін на амністію погашення всіх
зовнішніх боргів країни.
Запитання
1) Закони деяких держав дозволяють використовувати так звані «легкі»
наркотики. Як ви вважаєте, чи можливо одночасно боротися з наркобізнесом
і сприяти поширенню цього дурману?
2) Одним із феноменів кінця ХХ — початку ХХІ ст. стало пожвавлення
піратства. Назвіть райони, для яких це явище найбільш характерне.
7. Проблема епідемій.
Незважаючи на ліквідацію багатьох масових епідемій (віспа, чума,
холера), стан охорони здоров'я у багатьох країнах викликає тривогу. Багато
сучасних хвороб (серцево-судинні, легеневі, ракові) є наслідком погіршення
екологічної ситуації, малорухомого способу життя, частих психологічних
стресів. Замість вже подоланих, виникають нові епідемії, найбільш
7
загрозливою серед яких стала "чума" XX ст. — СНІД. Уже зараз на СНІД
хворіють близько 5 млн осіб, а на початку XXI ст. ця цифра може подвоїтись
і досягти 10 млн осіб. У кілька разів більшою є кількість ВІЛ - інфікованих,
яка досягає майже 20 млн осіб. Проте вчені вважають, що значна кількість
вірусоносіїв СНІДу не фіксується, і фактично їх може бути значно більше.
Найбільшого поширення епідемія СНІДу набула в Центральній і
Східній Африці. За окремими прогнозами в багатьох країнах Африки на
початку XXI ст. СНІД призведе не лише до зниження темпів природного
приросту, а й до абсолютного зменшення населення. Значна кількість ВІЛ-
інфікованих виявлена в країнах Латинської Америки, а в останні роки
почалось поширення цієї хвороби і в багатьох регіонах Азії. Найбільш
критична ситуація склалася в Замбії, Зімбабве, Нігерії, Ефіопії, де кількість
носіїв вірусу становить сотні тисяч осіб і продовжує зростати.
Запитання
1) Як ви вважаєте, яку роль у попереджені хвороб має здоровий спосіб
життя? У чому він полягає? Чи готові ви вести такий спосіб життя?
2) Нове тисячоліття принесло не тільки нові досягнення цивілізації, а й
нові проблеми. До їхнього числа можна віднести появу таких хвороб, як
атипова пневмонія. На думку вчених, ця хвороба, як і СНІД, перейшла до
людини від тварин. Деякі фахівці пов’язують появу нових хвороб з
агресивною поведінкою людини в навколишньому середовищі. Висловте
свою точку зору щодо цього питання.
ІV. Закріплення нових знань та вмінь учнів.
Запитання та завдання
1. Що називають глобальними проблемами?
2. Назвіть найгостріші глобальні проблеми сучасності.
3. Користуючись заповненою вами таблицею в ході уроку, назвіть
шляхи вирішення глобальних проблем людства.
V. Підсумок уроку
Слово вчителя
Чи існує щось, а може хтось, що є причиною всіх глобальних проблем?
Так, дійсно – це людина. Людина не як біологічна істота, а як головна
дійова особа науково технічного прогресу. Homo sapiens в якої розум стоїть
над почуттями.
Учитель підбиває підсумки, оцінює роботу учнів на уроці.
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати текст підручника § 21.
Підготуватися до узагальнюючого контролю з тем: «Світові природні
ресурси», «Світове господарство», «Глобальні проблеми людства».

More Related Content

What's hot

Природні умови, ресурси, населення Америки
Природні умови, ресурси, населення АмерикиПриродні умови, ресурси, населення Америки
Природні умови, ресурси, населення АмерикиПриродничий Навігатор
 
Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...
Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...
Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...Olena Коленченко
 
Рух тіла під дією кількох сил
Рух тіла під дією кількох сил Рух тіла під дією кількох сил
Рух тіла під дією кількох сил Escuela
 
Презентація "Новаторство Мольєра"
Презентація "Новаторство Мольєра"Презентація "Новаторство Мольєра"
Презентація "Новаторство Мольєра"dtamara123
 
Дифузія в житті людини
Дифузія в житті людиниДифузія в житті людини
Дифузія в житті людиниOlifercyk Miroslava
 
Радянська влада в Україні у 20 30-ті роки хх ст. Повсякденне життя
Радянська влада в Україні у 20 30-ті роки хх ст. Повсякденне життяРадянська влада в Україні у 20 30-ті роки хх ст. Повсякденне життя
Радянська влада в Україні у 20 30-ті роки хх ст. Повсякденне життяIrinaKusch
 
нуклеїнові кислоти будова властивості
нуклеїнові кислоти будова властивостінуклеїнові кислоти будова властивості
нуклеїнові кислоти будова властивостіOksana Shakun
 
Характеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. Коцюбинського
Характеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. КоцюбинськогоХарактеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. Коцюбинського
Характеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. КоцюбинськогоKristina Savka
 
ПЛАН-КОНСПЕКТИ УРОКІВ КУРСУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ» 10 КЛАС
ПЛАН-КОНСПЕКТИ УРОКІВ КУРСУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ» 10 КЛАСПЛАН-КОНСПЕКТИ УРОКІВ КУРСУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ» 10 КЛАС
ПЛАН-КОНСПЕКТИ УРОКІВ КУРСУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ» 10 КЛАСКовпитська ЗОШ
 
Таблиця за творами української літератури, ЗНО 2017
Таблиця за творами української літератури, ЗНО 2017Таблиця за творами української літератури, ЗНО 2017
Таблиця за творами української літератури, ЗНО 2017Natalya Kunashenko
 
Ринкова економіка_механізм дії ринку ринку
Ринкова економіка_механізм дії ринку ринкуРинкова економіка_механізм дії ринку ринку
Ринкова економіка_механізм дії ринку ринкуMaryna Ivashchenko
 
Електронна природа хімічного зв'язку. Поняття про елктронегативність.
Електронна природа хімічного зв'язку. Поняття про елктронегативність.Електронна природа хімічного зв'язку. Поняття про елктронегативність.
Електронна природа хімічного зв'язку. Поняття про елктронегативність.labinskiir-33
 
Етапи онтогенезу людини
Етапи онтогенезу людиниЕтапи онтогенезу людини
Етапи онтогенезу людиниlabinskiir-33
 
урок 2 біблія. її структура
урок 2 біблія. її структураурок 2 біблія. її структура
урок 2 біблія. її структураSnezhana Pshenichnaya
 

What's hot (20)

Природні умови, ресурси, населення Америки
Природні умови, ресурси, населення АмерикиПриродні умови, ресурси, населення Америки
Природні умови, ресурси, населення Америки
 
Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...
Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...
Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...
 
задачі на суміші
задачі на сумішізадачі на суміші
задачі на суміші
 
Рух тіла під дією кількох сил
Рух тіла під дією кількох сил Рух тіла під дією кількох сил
Рух тіла під дією кількох сил
 
Презентація "Новаторство Мольєра"
Презентація "Новаторство Мольєра"Презентація "Новаторство Мольєра"
Презентація "Новаторство Мольєра"
 
мороз а.с., луцевич д.д., яворська л.п. медична хімія (2 вид.) - 2008
мороз а.с., луцевич д.д., яворська л.п.   медична хімія (2 вид.) - 2008мороз а.с., луцевич д.д., яворська л.п.   медична хімія (2 вид.) - 2008
мороз а.с., луцевич д.д., яворська л.п. медична хімія (2 вид.) - 2008
 
Дифузія в житті людини
Дифузія в житті людиниДифузія в житті людини
Дифузія в житті людини
 
Радянська влада в Україні у 20 30-ті роки хх ст. Повсякденне життя
Радянська влада в Україні у 20 30-ті роки хх ст. Повсякденне життяРадянська влада в Україні у 20 30-ті роки хх ст. Повсякденне життя
Радянська влада в Україні у 20 30-ті роки хх ст. Повсякденне життя
 
нуклеїнові кислоти будова властивості
нуклеїнові кислоти будова властивостінуклеїнові кислоти будова властивості
нуклеїнові кислоти будова властивості
 
Монголо - татарська навала
Монголо - татарська навалаМонголо - татарська навала
Монголо - татарська навала
 
7_1010.pptx
7_1010.pptx7_1010.pptx
7_1010.pptx
 
Характеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. Коцюбинського
Характеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. КоцюбинськогоХарактеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. Коцюбинського
Характеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. Коцюбинського
 
ПЛАН-КОНСПЕКТИ УРОКІВ КУРСУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ» 10 КЛАС
ПЛАН-КОНСПЕКТИ УРОКІВ КУРСУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ» 10 КЛАСПЛАН-КОНСПЕКТИ УРОКІВ КУРСУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ» 10 КЛАС
ПЛАН-КОНСПЕКТИ УРОКІВ КУРСУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ» 10 КЛАС
 
Таблиця за творами української літератури, ЗНО 2017
Таблиця за творами української літератури, ЗНО 2017Таблиця за творами української літератури, ЗНО 2017
Таблиця за творами української літератури, ЗНО 2017
 
приклади задач
приклади задачприклади задач
приклади задач
 
навчальний проект.Pptx
навчальний проект.Pptxнавчальний проект.Pptx
навчальний проект.Pptx
 
Ринкова економіка_механізм дії ринку ринку
Ринкова економіка_механізм дії ринку ринкуРинкова економіка_механізм дії ринку ринку
Ринкова економіка_механізм дії ринку ринку
 
Електронна природа хімічного зв'язку. Поняття про елктронегативність.
Електронна природа хімічного зв'язку. Поняття про елктронегативність.Електронна природа хімічного зв'язку. Поняття про елктронегативність.
Електронна природа хімічного зв'язку. Поняття про елктронегативність.
 
Етапи онтогенезу людини
Етапи онтогенезу людиниЕтапи онтогенезу людини
Етапи онтогенезу людини
 
урок 2 біблія. її структура
урок 2 біблія. її структураурок 2 біблія. її структура
урок 2 біблія. її структура
 

Similar to Глобальні проблеми людства

урок 10 клас
урок 10 класурок 10 клас
урок 10 класpr1nc1k
 
поняття про глобальні проблеми людства, шляхи
поняття про глобальні проблеми людства, шляхипоняття про глобальні проблеми людства, шляхи
поняття про глобальні проблеми людства, шляхи73682466
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваsveta7940
 
глобальні проблеми людства филиповы
глобальні проблеми людства филиповыглобальні проблеми людства филиповы
глобальні проблеми людства филиповыЛюдмила Адаменко
 
глобальні проблеми людства филипповы
глобальні проблеми людства филипповыглобальні проблеми людства филипповы
глобальні проблеми людства филипповыЛюдмила Адаменко
 
Проблеми людства
Проблеми людстваПроблеми людства
Проблеми людстваAnton Mahlay
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваТамара Тарасюк
 
bilyavskii_g_o_furdui_r_s_osnovi_ekologichnih_znan_10-11_klas
bilyavskii_g_o_furdui_r_s_osnovi_ekologichnih_znan_10-11_klasbilyavskii_g_o_furdui_r_s_osnovi_ekologichnih_znan_10-11_klas
bilyavskii_g_o_furdui_r_s_osnovi_ekologichnih_znan_10-11_klasoleg379
 
06275049a5d6bilyavskiigofurduirsosnoviekologichnihznan1011klas 140609073912-p...
06275049a5d6bilyavskiigofurduirsosnoviekologichnihznan1011klas 140609073912-p...06275049a5d6bilyavskiigofurduirsosnoviekologichnihznan1011klas 140609073912-p...
06275049a5d6bilyavskiigofurduirsosnoviekologichnihznan1011klas 140609073912-p...Bogdan Spivak
 
Відсотки
ВідсоткиВідсотки
Відсоткиsveta7940
 
Анатолій Копець - "Людина та Планета"
Анатолій Копець - "Людина та Планета"Анатолій Копець - "Людина та Планета"
Анатолій Копець - "Людина та Планета"Enactus LNU
 
посібник журналістика посібник експер., іновації
посібник журналістика посібник  експер., іноваціїпосібник журналістика посібник  експер., іновації
посібник журналістика посібник експер., іноваціїpr1nc1k
 

Similar to Глобальні проблеми людства (20)

урок 10 клас
урок 10 класурок 10 клас
урок 10 клас
 
83
8383
83
 
поняття про глобальні проблеми людства, шляхи
поняття про глобальні проблеми людства, шляхипоняття про глобальні проблеми людства, шляхи
поняття про глобальні проблеми людства, шляхи
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
 
глобальні проблеми людства филиповы
глобальні проблеми людства филиповыглобальні проблеми людства филиповы
глобальні проблеми людства филиповы
 
глобальні проблеми людства филипповы
глобальні проблеми людства филипповыглобальні проблеми людства филипповы
глобальні проблеми людства филипповы
 
Технології
ТехнологіїТехнології
Технології
 
Проблеми людства
Проблеми людстваПроблеми людства
Проблеми людства
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
 
bilyavskii_g_o_furdui_r_s_osnovi_ekologichnih_znan_10-11_klas
bilyavskii_g_o_furdui_r_s_osnovi_ekologichnih_znan_10-11_klasbilyavskii_g_o_furdui_r_s_osnovi_ekologichnih_znan_10-11_klas
bilyavskii_g_o_furdui_r_s_osnovi_ekologichnih_znan_10-11_klas
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
 
06275049a5d6bilyavskiigofurduirsosnoviekologichnihznan1011klas 140609073912-p...
06275049a5d6bilyavskiigofurduirsosnoviekologichnihznan1011klas 140609073912-p...06275049a5d6bilyavskiigofurduirsosnoviekologichnihznan1011klas 140609073912-p...
06275049a5d6bilyavskiigofurduirsosnoviekologichnihznan1011klas 140609073912-p...
 
Global problem
Global problemGlobal problem
Global problem
 
Проблеми екології
Проблеми екологіїПроблеми екології
Проблеми екології
 
Презентация. Загребельна
Презентация. ЗагребельнаПрезентация. Загребельна
Презентация. Загребельна
 
Екологія довкілля та безпека життєдіяльності
Екологія довкілля та безпека життєдіяльностіЕкологія довкілля та безпека життєдіяльності
Екологія довкілля та безпека життєдіяльності
 
Відсотки
ВідсоткиВідсотки
Відсотки
 
Анатолій Копець - "Людина та Планета"
Анатолій Копець - "Людина та Планета"Анатолій Копець - "Людина та Планета"
Анатолій Копець - "Людина та Планета"
 
посібник журналістика посібник експер., іновації
посібник журналістика посібник  експер., іноваціїпосібник журналістика посібник  експер., іновації
посібник журналістика посібник експер., іновації
 

More from Вікторія Тихомирова

Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...Вікторія Тихомирова
 
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...Вікторія Тихомирова
 
значення географічної науки в наші дні
значення географічної науки в наші днізначення географічної науки в наші дні
значення географічної науки в наші дніВікторія Тихомирова
 
зона мішаних та широколистяних лісів
зона мішаних та широколистяних лісівзона мішаних та широколистяних лісів
зона мішаних та широколистяних лісівВікторія Тихомирова
 
Зона мішаних і шороколистих лісів України
Зона мішаних і шороколистих лісів УкраїниЗона мішаних і шороколистих лісів України
Зона мішаних і шороколистих лісів УкраїниВікторія Тихомирова
 

More from Вікторія Тихомирова (20)

Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
 
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
Способи використання інноваційних технологій у позаурочній діяльності з геогр...
 
інтелектуальна гра
інтелектуальна граінтелектуальна гра
інтелектуальна гра
 
плавайте з нами морями та
плавайте з нами морями таплавайте з нами морями та
плавайте з нами морями та
 
кросворд
кросворд  кросворд
кросворд
 
значення географічної науки в наші дні
значення географічної науки в наші днізначення географічної науки в наші дні
значення географічної науки в наші дні
 
Geografiya 6-9-14.07.2017
Geografiya 6-9-14.07.2017Geografiya 6-9-14.07.2017
Geografiya 6-9-14.07.2017
 
Kolegiya mon-26-travnya
Kolegiya mon-26-travnyaKolegiya mon-26-travnya
Kolegiya mon-26-travnya
 
аджигол
аджиголаджигол
аджигол
 
зона мішаних та широколистяних лісів
зона мішаних та широколистяних лісівзона мішаних та широколистяних лісів
зона мішаних та широколистяних лісів
 
Зона мішаних і шороколистих лісів України
Зона мішаних і шороколистих лісів УкраїниЗона мішаних і шороколистих лісів України
Зона мішаних і шороколистих лісів України
 
Фотозвіт
ФотозвітФотозвіт
Фотозвіт
 
квест
квестквест
квест
 
Geography 2017
Geography 2017Geography 2017
Geography 2017
 
мій рідний край миколаївщина
мій рідний край   миколаївщинамій рідний край   миколаївщина
мій рідний край миколаївщина
 
фото звіт
фото звітфото звіт
фото звіт
 
японське мистецтво
японське мистецтвояпонське мистецтво
японське мистецтво
 
Ікт на уроках географії
Ікт на уроках географіїІкт на уроках географії
Ікт на уроках географії
 
Презентація до уроку у 8 класі
Презентація до уроку у 8 класіПрезентація до уроку у 8 класі
Презентація до уроку у 8 класі
 
Зона лісостепу
Зона лісостепуЗона лісостепу
Зона лісостепу
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 

Recently uploaded (6)

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 

Глобальні проблеми людства

  • 1. Очаківська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 3 Розробка показового уроку з географії у 10 класі на тему: Підготувала Вчитель географії Тихомирова В. В. Очаків – 2014
  • 2. 2 Урок 20 21.11.2014 Тема: Глобальні проблеми людства. Поняття про глобальні проблеми людства (війни і миру, екологічну, сировинну й енергетичну, голоду, боротьби зі злочинністю, тероризмом, епідеміями). Роль світової громадськості у їх розв'язанні. Мета: сформувати поняття про глобальні проблеми, визначити найважливіші проблеми та роль громадськості у їх розв’язанні; розвивати практичні навички застосовувати набуті знання для розв’язання конкретних ситуацій, аналізувати, робити висновки; виховувати відповідальність за наслідки людського впливу на природу, любов до природи. Тип уроку: засвоєння нових знань Обладнання: політична карта світу, фізична карта світу, робочі зошити, атласи, підручники, презентація до уроку. Основні поняття та назви: глобальні проблеми, тероризм, злочинність, епідемія, проблема війни і миру, екологічна, сировинна, енергетична проблема. Очікувані результати: учні характеризують глобальні проблеми людства, шляхи їх подолання, оцінюють можливі результати техногенних катастроф, визначають шляхи розв’язання глобальних проблем людства. Хід уроку І. Організаційний момент ІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів Розповідь учителя Історію людства можна назвати історією впливу людини на природу, довкілля. З перших днів свого існування людина збирала плоди, ягоди, корені. З появою сільського господарства-обробляла ґрунти, з розвитком ремісництва почалось добування корисних копалин (залізної руди, торфу, кам’яного вугілля, пізніше – нафти, природного газу). В період виникнення та існування капіталізму, вплив людини на довкілля збільшувався (з’явились величезні звалища сміття, швидкими темпами відбувалось добування корисних копалин, використання прісної води, вирубування лісів). Постало питання про можливість існування людини, яка може сама себе знищити. Також з’являється страшна проблема озброєння і збереження миру на Землі, проблема збільшення чисельності населення на планеті проблеми з виробництвом та використанням все більших і більших обсягів енергії, продуктів харчування тощо. І так з’явилися глобальні, тобто загальнопланетарні проблеми всього людства, які торкаються кожної людини і людства в цілому. (Учитель оголошує учням тему та основні етапи роботи на уроці)
  • 3. 3 ІІІ. Вивчення нового матеріалу План вивчення нового матеріалу 1. Поняття про глобальні проблеми людства. 2. Характеристика глобальних проблем людства. Роль світової громадськості у їх розв'язанні. 1. Поняття про глобальні проблеми людства. Глобальні проблеми – це явища, які охоплюють світ загалом і створюють загрозу для всього людства, вимагаючи для свого вирішення об’єднаних зусиль, спільних дій усіх держав і народів. Основніглобальні проблеми – це проблема війни та миру, екологічна, сировинна й енергетична, голоду, боротьби зі злочинністю, тероризмом, епідеміями. 2. Характеристика глобальних проблем людства. Роль світової громадськості у їх розв'язанні. Завдання По ходу виступів учнів з повідомленнями заповнити таблицю, а також ставити запитання до виступаючих учнів. Основні глобальні проблеми людства № з/п Назва проблеми Суть проблеми Причини проблеми Шляхи її розвязання Прийом «Домашня заготівка» (учні виступають із заздалегідь підготовленими повідомленнями про глобальні проблеми людства та роль світової громадськості у їх розв’язанні). Під час повідомлень вчитель демонструє слайди які ілюструють кожну проблему і допомагають учням краще сприймати матеріал. Приклади повідомлень та запитань: 1. Проблема війни і миру. До числа найгостріших глобальних проблем людства належить проблема війни і миру. Завдяки зусиллям міжнародної спільноти людству поки що вдається уникнути Третьої світової війни. Проте за час, який минув після Другої світової війни, у світі відбулось близько двохсот локальних війн і збройних конфліктів, які забрали життя понад 10 млн людей. Існує загроза переростання локальних воєн у світову.
  • 4. 4 Особливу небезпеку становить неконтрольоване зростання кількості держав, які володіють ядерною зброєю. Тривалийчас вона була лише в п’яти країн: США, СРСР (зараз нею володіє Росія), Франція, Китай і Велика Британія. У 1998 р. випробування ядерної зброї здійснили Індія та Пакистан, а невдовзі між цими країнами мало не вибухнула війна з її застосуванням. У ХХІ ст. до «ядерного клубу» приєдналась КНДР. 2. Екологічні проблеми. Якщо проблема війни і миру існувала з часу виникнення людства, то екологічна проблема виникла в останні століття. Однак тільки в ХХ ст. про неї заговорили з особливою тривогою, адже це час небачених раніше темпів зростання кількості населення і промислового виробництва. До найнебезпечніших складових екологічної проблеми можна віднести забруднення навколишнього середовища, глобальне потепління, руйнування озонового шару, деградацію земельних ресурсів. За підрахунками вчених, у результаті нераціонального землекористування людство щороку втрачає близько 24 млрд тонн родючих ґрунтів — за масштабами це можна порівняти зі знищенням усіх оброблюваних земель України. Найбільше «втрат» ґрунтового покривуприпадає на країни зі значними площами орних земель і великою кількістю населення — Індію, Китай, США. Не менш вражаючими є наслідки процесу опустелювання. Загальна площа, охоплена цим процесом, дорівнює 8 млн км2. Щорічно ця цифра збільшується приблизно на 60 тис. км2, що майже вдвічі перевищує територію кожної з областей України (уважається, що цей процес відбувається зі швидкістю 7 км2 на годину). Особлива небезпека опустелювання полягає в тому, що найбільш інтенсивно воно проходить в Африці та Азії, де й без цього недостатній рівень забезпеченості сільськогосподарськими угіддями. Зростання споживання прісної води, інтенсивне її використання призводять до того, що частина вод суходолу стає забрудненою, зменшуються обсяги прісної води, принесеної річками в моря та океани. Приблизно 1,3 млрд осіб користуються в побуті тільки забрудненою водою, що спричиняє багато епідемічних захворювань. Для розв’язання екологічної проблеми необхідно ширше використовувати природоохоронні технології, обмежувати «дорогі» для природи потреби людей, ширше використовувати вторинну сировину, відновлювати лісові масиви. Запитання та завдання
  • 5. 5 1) Наведіть приклади парникових газів. Поясніть, як вони опиняються в атмосфері й чому сприяють підвищенню температури повітря. 2) Назвіть основніпричини процесуопустелювання. Чому він найбільш притаманний країнам Африки та Азії? 3. Сировинна та енергетична проблеми. Виникнення сировинної та енергетичної проблем пов’язане зі збільшенням споживання різних видів сировини й палива. У результаті зростає видобуток мінеральних ресурсів і знижується ресурсозабезпеченість багатьма корисними копалинами. Часто це супроводжується погіршенням умов і подорожчанням видобутку мінеральних ресурсів. Для розв’язання цих проблем необхідно знижувати матеріаломісткість та енергоємність виробництва, раціонально й комплексно використовувати наявні ресурси, переходити до альтернативних джерел отримання електроенергії та тепла. Запитання 1) У чому полягає сировинна проблема? Наведіть приклади рудних корисних копалин, ресурси яких обмежені. 2) Чому до числа глобальних проблем сучасності входить енергетична проблема? 4. Проблема голоду. Зі швидким зростанням населення пов’язана ще одна глобальна проблема людства — продовольча. Вона поставала перед людством ще в глибоку давнину. Саме її загострення у свій час викликало перехід людей від полювання і збиральництва до землеробства. але й зараз продовольча проблема в багатьох країнах світу не розв’язана. Щорічно у світі від голоду вмирає до 20 млн людей. Постійно голодує кожен десятий житель нашої планети (переважно у країнах, що розвиваються). Поряд із недоїданням і голодом для частини населення Землі продовольча проблема полягає в незбалансованості харчування: за даними ООН, лише кожен третій житель нашої планети забезпечений раціональним харчуванням і якісними продуктами. Запитання 1) Продовольчапроблемаособливогостро постає в ряді країн Африки. Чим це можна пояснили? 2) У цей час практично всі території з більш-менш сприятливими умовами перебування й ведення господарствазаселені й освоєні. Причому на 10 % території землі зосереджене близько 75 % населення. Це викликає величезний «тиск населення» на територію, особливо там, де господарська
  • 6. 6 діяльність ведеться тисячоліттями. Чи можна сказати, що можливості для збільшення виробництва продовольства вичерпуються? 5. Проблема міжнародного тероризму. Під тероризмом розуміють замах на життя або вбивство голови держави, відомих державних чиновників і дипломатів, захоплення заручників, напади на дипломатичні представництва, захоплення та викрадення судна або літака. Центрами тероризму часто називають окремі країни Південно-Західної Азії. Насправді тероризм не має національності або релігійної приналежності. В основі його появи лежить недосконалість існуючих механізмів розв’язання різного роду суперечливих питань і протиріч, характерних для сучасного світу. Запитання 1) Як ви вважаєте, якими є шляхи розв’язання проблем тероризму й злочинності? 2) Як ви вважаєте, що дало журналістам підстави назвали теракти 11 вересня 2001 р. початком третього тисячоліття? 6. Проблема боротьби з організованою злочинністю. Як і тероризм, організована злочинність не має національності й не знає державних кордонів. Це стало зрозумілим уже давно. Тому ще в 30-х рр. ХХ ст. було засновано міжнародну організацію, метою діяльності якої є координація боротьби зі злочинністю — Інтерпол. На початку ХХІ ст. одним із найважливіших напрямків міжнародної організованої злочинності стала торгівля наркотиками. За масштабами прибутків у світі її можна порівняти з торгівлею зброєю або міжнародним туризмом. Так, зокрема, у кінці ХХ ст. один із «наркобаронів» Колумбії запропонував уряду своєї країни в обмін на амністію погашення всіх зовнішніх боргів країни. Запитання 1) Закони деяких держав дозволяють використовувати так звані «легкі» наркотики. Як ви вважаєте, чи можливо одночасно боротися з наркобізнесом і сприяти поширенню цього дурману? 2) Одним із феноменів кінця ХХ — початку ХХІ ст. стало пожвавлення піратства. Назвіть райони, для яких це явище найбільш характерне. 7. Проблема епідемій. Незважаючи на ліквідацію багатьох масових епідемій (віспа, чума, холера), стан охорони здоров'я у багатьох країнах викликає тривогу. Багато сучасних хвороб (серцево-судинні, легеневі, ракові) є наслідком погіршення екологічної ситуації, малорухомого способу життя, частих психологічних стресів. Замість вже подоланих, виникають нові епідемії, найбільш
  • 7. 7 загрозливою серед яких стала "чума" XX ст. — СНІД. Уже зараз на СНІД хворіють близько 5 млн осіб, а на початку XXI ст. ця цифра може подвоїтись і досягти 10 млн осіб. У кілька разів більшою є кількість ВІЛ - інфікованих, яка досягає майже 20 млн осіб. Проте вчені вважають, що значна кількість вірусоносіїв СНІДу не фіксується, і фактично їх може бути значно більше. Найбільшого поширення епідемія СНІДу набула в Центральній і Східній Африці. За окремими прогнозами в багатьох країнах Африки на початку XXI ст. СНІД призведе не лише до зниження темпів природного приросту, а й до абсолютного зменшення населення. Значна кількість ВІЛ- інфікованих виявлена в країнах Латинської Америки, а в останні роки почалось поширення цієї хвороби і в багатьох регіонах Азії. Найбільш критична ситуація склалася в Замбії, Зімбабве, Нігерії, Ефіопії, де кількість носіїв вірусу становить сотні тисяч осіб і продовжує зростати. Запитання 1) Як ви вважаєте, яку роль у попереджені хвороб має здоровий спосіб життя? У чому він полягає? Чи готові ви вести такий спосіб життя? 2) Нове тисячоліття принесло не тільки нові досягнення цивілізації, а й нові проблеми. До їхнього числа можна віднести появу таких хвороб, як атипова пневмонія. На думку вчених, ця хвороба, як і СНІД, перейшла до людини від тварин. Деякі фахівці пов’язують появу нових хвороб з агресивною поведінкою людини в навколишньому середовищі. Висловте свою точку зору щодо цього питання. ІV. Закріплення нових знань та вмінь учнів. Запитання та завдання 1. Що називають глобальними проблемами? 2. Назвіть найгостріші глобальні проблеми сучасності. 3. Користуючись заповненою вами таблицею в ході уроку, назвіть шляхи вирішення глобальних проблем людства. V. Підсумок уроку Слово вчителя Чи існує щось, а може хтось, що є причиною всіх глобальних проблем? Так, дійсно – це людина. Людина не як біологічна істота, а як головна дійова особа науково технічного прогресу. Homo sapiens в якої розум стоїть над почуттями. Учитель підбиває підсумки, оцінює роботу учнів на уроці. VІ. Домашнє завдання Опрацювати текст підручника § 21. Підготуватися до узагальнюючого контролю з тем: «Світові природні ресурси», «Світове господарство», «Глобальні проблеми людства».