1. 1
Урок-подорож з математики
Тема. Задачі на знаходження дробу від числа
Мета: ознайомити учнів із знаходженням дробу від числа;
навчити розв’язувати задачі, які містять знаходження дробу від числа;
формувати контрольно-оцінювальні дії відносно способу знаходження частини та
дробу від числа;
формувати комунікативні здібності в ході групової роботи і парної, об’єктивність
оцінювання.
Обладнання: відеопрезентація, тест, карта маршруту, картки з назвами зупинок,
ртки з тестовими завданнями.
ХІД УРОКУ
1. Організація класу
Ознайомлення з маршрутом подорожі.
(Далі зупинки, які проходять учні, позначаються на карті прапорцем.)
2. Актуалізація знань учнів
ПЕЧЕРА НАБУТИХ ЗНАНЬ
- Щоб вийти з печери й розпочати нашу подорож, ми повинні згадати, що
ми знаємо і що вміємо робити
(Учитель на дошці фіксує відповіді учнів: «ЗНАЄМО», «УМІЄМО»)
- З якими числами ми працювали на минулому уроці? (Дробовими.)
- Як називається число над рискою?
- Як називається число під рискою?
- Що вони означають?
- Що ви умієте робити з дробовими числами? ( Записувати, утворювати,
знаходити частину від числа.)
ІІІ. Створення ситуації успіху.
ПЕРЕВАЛ ДРОБОВИЙ
1. Запис дробів під диктовку.
(Один учень працює біля дошки, потім учні звіряють свої записи із записом
на дошці й оцінюють свої роботи.)
2. 2
4/3, 5/8, 1/6, 3/7, 2/5.
2. Формування контрольно-оцінювальних дій.
- Буратіно позначив заштриховану частину. Оцініть його роботу.
1/6 1/3 2/6
3. Утворення дробів.
- Позначте дробом зафарбовану частину.
-
- Як утворювали ці дроби?
- Як ви вдома знаходили 1/7 й 1/4 від 840?
- Як ви позначали 3/4 відрізка?
- Отже, ми успішно подолали перевал Дробовий. Ми підійшли з вами до
Невідомої стежки, яка пролягає до галявини Роздумів.
ІV. Повідомлення теми й завдань уроку.
НЕВІДОМА СТЕЖКА
- Чи можете ви сказати, як знайти, чому дорівнює 3/4 накресленого вами
вдома відрізка?
- Сьогодні на уроці ми будемо вчитися знаходити дріб від числа. (Учитель
на дошці фіксує: ТРЕБА НАВЧИТИСЯ знаходити дріб від числа.
V. Вивчення нового матеріалу.
ГАЙ РОЗДУМІВ
1. Групова робота
3. 3
Завдання для групи:
- Пригадайте, що ви робили вдома, щоб відкласти 3/4 відрізка. Запишіть
послідовність своїх дій за допомогою математичного виразу й сформулюйте
правило знаходження дробу від числа.
2. Перевірка групової роботи.
Висновок: спочатку поділили відрізок на 4 частини (12 поділили на
знаменник), а потім взяли 3 частини (помножили на чисельник).
3. Відеопрезентація «Задачі з дробами».
- Співвіднесіть свій висновок з висновком в підручнику ( за № 668, с. 103
«Математика» 4 клас, Богданович М.В.)
( Модель послідовності дій фіксується на дошці)
VІ. Фізкультхвилинка
СПОРТИВНА СТЕЖКА
VІІ. Систематизація й закріплення знань.
ГОРА НАПОЛЕГЛИВИХ
- Спортивна стежка вивела нас до гори Наполегливих. Щоб піднятися на
цю гору, нам необхідно виконати декілька завдань.
1. Пояснення за № 669.
2. Знаходження дробу від числа.(№ 670):
4/7 від 28 – фронтально;
3/7 від 3864 – робота в парі;
4/9 від 1575 – самостійно.
(Після кожного виду роботи учні оцінюють її за критерієм «ЛЕГКО -
ВАЖКО»)
3. Самостійна робота.
Задача:
Від дошки завдовжки 3 м відрізали 3/5 її довжини. Якої довжини кусок
відрізали?
(Один учень працює біля дошки, після чого учні співвідносять своє
розв’язання з розв’язанням на дошці й оцінюють свою роботу.)
4. 4
VІІІ. Підсумок уроку
РІЧКА ШВИДКОЇ ДУМКИ
- З вершини гори Наполегливих ми повернемося до печери Набутих
знань річкою Швидкої думки.
1. Тестування
1. Яка частина прямокутника заштрихована?
А
а) 3/5 б) 3/8 в) 3/15 г) 2/15
2. Сума знаменників усіх дробів 4/5, 5/9, 1/10, 10/16 дорівнює:
а) 20 б) 30 в) 40 г) 10
3. Знайти число, якщо 1/4 його дорівнює 80:
а) 20 б) 320 в) 32 г) 2
4. 1г становить… від 1 кг
а) 1/10 б) 1/10000 в) 1/100 г) 1/1000
5. 2/4 від 72 дорівнює:
а) 144 б) 36 в) 18 г) 64
6. 4/20 від 1 км дорівнює
а)50 м б)200 м в) 400 м г) 400 км
2. Самоперевірка тестування й оцінювання результатів роботи. (Кожна
правильна відповідь оцінюється двома балами.)
3. Рефлексія
- Чого ви повинні були навчитися на уроці?
- Чи вдалося вам це?
- Як ви будете вдома знаходити дріб від числа?
ІХ. Домашнє завдання.