SlideShare a Scribd company logo
1 of 9
Світ геометрії в 5 класі
Творча група вчителів математики Надвірнянщини
Надвірна
2015
На допомогу вчителю математики
Світ геометрії в 5 класі
Творча група вчителів математики Надвірнянщини
2
22
74.262.21 Світ геометрії в 5 класі [Текст]:
Н75 метод. посіб. / упоряд. В. Д. Байляк, Н. І. Кле –
бан. – Надвірна, 2014. – 71 с.
Посібник містить розробки уроків, що містять геометричний
матеріал, запропоновані вчителями математики, членами творчої
групи. Даний посібник може бути корисний учителям, які прагнуть
урізноманітнити форми проведення уроків, особливо молодим
спеціалістам.
Відповідальний за випуск, Б. В. Петрик – директор РІМЦ
Затверджено на раді РІМЦ, протокол №3 від 27.03.2015 р.
На допомогу вчителю математики
Світ геометрії в 5 класі
Творча група вчителів математики Надвірнянщини
3
33
Петруняк Іван Михайлович,
Дикан Тетяна Михайлівна,
вчителі математики
Ланчинської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Урок 1
Тема. Відрізок. Довжина відрізка.
Мета:
• навчальна: повторити й уточнити зміст понять «точка»,
«відрізок», розширити наочні уявлення учнів про відрізок;
спрямувати практичні дії учнів на усвідомлення змісту основної
властивості вимірювання відрізків;
• розвивальна: формувати вміння застосовувати знання і власний
досвід у нових ситуаціях;
• виховна: виховувати інтерес до математики як науки.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Обладнання: демонстраційні лінійка та циркуль, модель прямокутного
паралелепіпеда.
ХІД УРОКУ:
I. Організаційний етап.
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
Доцільно перевірити, чи всі учні мають креслярські інструменти.
II. Перевірка домашнього завдання.
III. Формулювання мети і завдань уроку.
Учитель повідомляє учням, що декілька наступних уроків будуть
присвячені вивченню властивостей геометричних фігур. Пропонує навести
приклади геометричних фігур. Напевне, з-поміж інших учні назвуть і відрізок.
Учитель може звернути увагу учнів на те, що чимало геометричних фігур
(квадрат, прямокутник, трикутник) «побудовані» з відрізків. Отже, завдання
уроку: повторити, що таке відрізок, як його позначають, вимірюють, записують
результати вимірювання.
IV. Актуалізація опорних знань.
Оскільки поняття відрізка і його довжини, променя та прямої знайомі
учням з початкової школи, під час вивчення цієї теми необхідно повторити й
узагальнити набутий ними раніше досвід.
На допомогу вчителю математики
Світ геометрії в 5 класі
Творча група вчителів математики Надвірнянщини
4
44
Повторення проведемо за допомогою казки-подорожі Точки по країні
Геометрії.
Жила собі Точка. Вона була дуже цікава й хотіла все знати. Побачить
незнайому лінію і неодмінно запитає:
—Як ця лінія називається? Довга вона чи коротка?
Подумала одного разу Точка: «Як же я зможу все взнати, коли завжди
житиму на одному місці? Відправлюсь подорожувати! Сказано — зроблено.
Вийшла Точка на Пряму й пішла по ній. Йшла-йшла по Прямій лінії. Довго
йшла. Стомилася. Зупинилась і говорить:
—Чи довго мені йти? Чи скоро кінець Прямої? Засміялася Пряма:
—Ех ти, Точко! Адже ти ніколи не дійдеш до кінця, хіба ти не знаєш, що в
Прямої немає кінця?
—Тоді я поверну назад,— сказала Точка. — Я, певне, ішла не в той бік.
—І в другий бік не буде кінця. У Прямої лінії зовсім немає кінців.
Засмутилася Точка:
—Як же бути? Що ж мені так і доведеться йти, йти і йти без кінця?
—Коли ти не хочеш іти по Прямій без кінця, давай покличемо на
допомогу Ножиці.
—Давай покличемо,— зраділа Точка —... А для чого нам Ножиці?
—Зараз побачиш,— відповіла Пряма.
Тут звідки не візьмись з'явилися Ножиці, клацнули перед самим
Точчиним носом і розрізали Пряму. Ура! — закричала Точка. — Ось і кінець
вийшов. От так Ножиці! А тепер зробіть, будь ласка, кінець з другого боку.
—Можна й з другого, — слухняно клацнули Ножиці.
— Як цікаво! — вигукнула Точка. — Що ж це з моєї Прямої вийшло? З
одного боку кінець, з другого боку кінець. Як це називається?
—Це Відрізок, — сказали Ножиці. — Тепер ти — Точка на Відрізку
Прямої.
—Відрізок Прямої! Відрізок Прямої! — задоволено повторювала Точка,
прогулюючись по Відрізку з одного кінця в другий. — Я запам’ятаю цю назву.
Мені подобається на Відрізку. Тут я влаштую свій дім. Але Пряма мені, теж
подобалася. Жаль, що її не стало. Адже тепер замість Прямої є мій Відрізок і
ще два оцих... не знаю, як їх назвати. Теж Відрізки?
—Ні, — відповіли Ножиці.—Адже в них кінець тільки з одного боку. А в
другий бік немає кінця. Їх називають Променями. Це Промінь, і це Промінь.
—А! — радісно сказала Точка.— Я знаю, чому вони так називаються.
Вони схожі на сонячні промені.
— Так, — відповіли Ножиці. — Сонячні промені ідуть від Сонця без
кінця, якщо тільки не зустрінуть на своєму шляху, наприклад Землю, Місяць
або супутник.
На допомогу вчителю математики
Світ геометрії в 5 класі
Творча група вчителів математики Надвірнянщини
5
55
—Значить, з Прямої утворилися відрізок і два Промені. А Прямої не
стало. Ножиці, любі, зробіть, будь ласка, Пряму знову. Тільки так, щоб і мій
Відрізок залишився!
—Ну, ми цього зробити не зможемо. От коли покличемо на допомогу
Циркуль і Лінійку…
Тут Ножиці гукнули помічників. Циркуль підтягнув до Лінійки спочатку
один Промінь, потім другий і сполучив їх кінці. Та так вправно з’єднав, що
вийшла точно така сама Пряма, як і була. І як не старалась Точка, вона не
могла знайти те місце, де з'єднувалися Промені.
Зраділа Точка, що її знайома Пряма, яка подарувала їй дім-Відрізок,
знову ціла й неушкоджена. «Отже,— подумала вона, з Прямої можна вирізати
ще один Відрізок або навіть багато Відрізків». Попросила вона Ножиці, і ті
нарізали їй із Прямої багато різних Відрізків, і коротких, і довгих. А Циркуль
з Лінійкою знову з'єднали два Промені, що залишилися. І всі побачили, що
Пряма знову ціла й неушкоджена.
А зараз усі накресліть за допомогою лінійки пряму лінію, а під нею
промінь і кілька відрізків різної довжини (учитель креслить на дошці). Як же
розрізняти, де тут пряма лінія, де промінь, а де відрізок? Умовилися на початку
променя ставити крапку або рисочку. Так само на кінцях відрізка ( ілюструє на
дошці ).
Актуалізацію знань учнів доцільно провести під час виконання усних
вправ.
Усні вправи
1. Назвіть лінії і фігури, відомі з початкової школи (див. рис).
2. Виразіть: у міліметрах: а) 4см; б) 6см 3мм; в) 5дм;
На допомогу вчителю математики
Світ геометрії в 5 класі
Творча група вчителів математики Надвірнянщини
6
66
у сантиметрах: а) 3дм; б) 5дм 4см; в) 6м; г) 900мм;
у дециметрах: а) 5м; б) 3м 7дм; в) 800см; г) 1200мм.
V. Засвоєння знань.
Оскільки учні після закінчення початкової школи вже мають розпізнавати і
зображати відрізки, то вивчення теми можна організувати за активної і само-
стійної діяльності учнів. Цей етап уроку можна провести у вигляді бесіди за
таким планом.
1. Поняття відрізка
У 5 класі не формулюють строге означення відрізка. Поняття відрізка
подають через наочне уявлення.
Викладати матеріал уроку можна у вигляді практичної роботи. Послідовно
виконуючи завдання, учні разом з учителем повторюють й систематизують
навчальний матеріал.
А ми на листочку поставимо точку,
Поряд з нею - другу, вірную подругу.
Хочу вас спитати: як же їх з’єднати?
Позначте в зошиті дві точки А і В. Сполучіть їх між собою трьома різними
лініями.
Як сполучити точки А і В найкоротшою
лінією? Як тепер називаються точки А і В?
(Учні приходять до висновку, що дві
точки можна з’єднати багатьма лініями,
а найкоротша лінія — відрізок АВ (ВА);
точки А, В — кінці відрізка).
2. Позначення відрізка
Пояснюючи учням, як позначають відрізок, звертаємо їх увагу, що той
самий відрізок можна позначити, наприклад, як АВ або ВА.
3. Вимірювання відрізків. Довжина відрізка
Важливо, щоб учні навчилися розрізняти поняття «відрізок» і «довжина
відрізка». Відрізок — це геометрична фігура, яку можна зобразити графічно, а
довжина відрізка — величина, її можна записати числом з найменуванням
одиниць вимірювання. Слід пояснити учням, що вимірювання — це порівняння
A B
На допомогу вчителю математики
Світ геометрії в 5 класі
Творча група вчителів математики Надвірнянщини
7
77
поданого відрізка з одиничним, і що одиничним може бути будь-який відрізок.
Доречно також пояснити учням, що довжина відрізка — це відстань між
точками, які є його кінцями.
Доцільно показати учням, що довжину відрізка АВ записують так:
АВ = ** см. (Кожен учень вимірює побудований ним відрізок і записує свій
результат.)
Після цього можна розглянути таку властивість: довжина відрізка
дорівнює сумі довжин частин, на які відрізок ділиться точками, що йому
належать. Можна запропонувати вправи, які допоможуть учням самим дійти
такого висновку. Наприклад:
1) Побудуйте відрізок АВ. Позначте на цьому відрізку довільну точку К.
Скільки відрізків утворилося? Визначте довжину кожного відрізка.
2) Побудуйте відрізок MK, довжина якого дорівнює 8 см. Позначте на ньому
точку Р так, що MP = 5 см. Яка довжина відрізка KP?
Після цього учні самі або за допомогою вчителя формулюють відповідний
висновок.
4. Порівняння відрізків. Рівні відрізки
Важливо звернути увагу учнів на те, що рівними називають відрізки, які
мають рівні довжини, а також ті, які суміщаються під час накладання. Це має
значення для підготовки до сприйняття поняття рівних фігур. Для цього можна
обговорити питання, як порівняти два відрізки тільки за допомогою циркуля.
Фізкультхвилинка
Хто ж там, хто вже так стомився
І додолу нахилився?
Треба дружно всім нам встати,
Фізкультпаузу почати.
Руками: пряма вгору, промінь вниз, на сусіда подивись.
Відрізок вправо, руки в боки, пострибай на місці трохи.
Руки ззаду покладемо, коло головою обведемо,
Дружно всі присядемо і за парти сядемо!
VI. Формування вмінь
Запропоновані вправи сприяють формуванню (удосконаленню) вміння
розпізнавати, зображати, вимірювати за допомогою лінійки та відкладати за
допомогою циркуля відрізки. Ці завдання спрямовують практичні дії учнів на
наочне усвідомлення основної властивості вимірювання відрізків. Перед
виконанням вправ учитель має нагадати учням про те, що всі рисунки
На допомогу вчителю математики
Світ геометрії в 5 класі
Творча група вчителів математики Надвірнянщини
8
88
в зошитах слід виконувати олівцем, під лінійку. Рисунки мають бути
акуратними, красивими.
1) Побудуйте довільні відрізки: АР, MK, РN. Виміряйте і запишіть їх дов-
жини.
2) Зобразіть відрізки: а) АМ = МВ; б) KC > ВP; в) РN < РЕ.
3) Побудуйте відрізок АВ завдовжки 5 см. Побудуйте за допомогою лінійки
відрізок:
а) у 2 рази довший за відрізок АВ;
б) на 3 см довший за відрізок АВ.
Позначте побудовані відрізки і запишіть, чому дорівнюють їх довжини.
4) Точка М належить відрізку РR. Знайдіть довжину відрізка РR, якщо
РМ = 29см, MR = 41см.
5) Довжина відрізка АВ дорівнює 48см. На ньому позначено точку К так, що
АК = 35см. Чому дорівнює довжина відрізка КВ?
VII. Підсумки уроку
Виконання усних вправ
Наведіть приклади відрізків із навколишнього середовища. Важливо, щоб
учні зрозуміли, що точка і відрізок — поняття абстрактні. У природі немає ні
точок, ні відрізків, а є об'єкти, які умовно вважають точками і відрізками. Тому
лінійка, олівець, ручка в жодному разі не є відрізками. Лінійка — це паралеле-
піпед, його ребра є відрізками. Відрізками, наприклад, є лінії перетину стелі і
стіни, стіни і підлоги. Доцільно показати ці відрізки на прямокутному пара-
лелепіпеді — моделі класної кімнати.
Висновки:
найкоротша лінія, що сполучає дві різні точки — відрізок;
дві точки, сполучені відрізком, називаються кінцями відрізка;
відрізки можна вимірювати одиничними відрізками (1см; 1 дм; 1мм
тощо);
два відрізки, що сумістяться у разі накладання, називаються рівними;
рівні відрізки мають однакові (рівні) довжини;
точка ділить відрізок на два відрізки; якщо знайти довжину цих
відрізків, то їх сума дорівнює довжині даного відрізка.
VIII. Домашнє завдання.
1. Повторіть теоретичний матеріал за відповідним параграфом підручника.
2. Виконайте вправи:
На допомогу вчителю математики
Світ геометрії в 5 класі
Творча група вчителів математики Надвірнянщини
9
99
1) Побудуйте відрізок KT. Позначте точки М і F, які належать цьому
відрізку. Запишіть усі відрізки, які при цьому утворилися, та їх довжини.
Чи обов'язково вимірювати довжини всіх відрізків?
2) Побудуйте відрізок АВ, довжина якого дорівнює 9 см 5 мм. Від точки А
відкладіть відрізок АС, якщо АС = 5 см 3 мм. Скільки розв'язків має
задача?
3) Побудуйте відрізок СО = 2 см. Побудуйте за допомогою циркуля і
лінійки відрізок, довший за відрізок СО: а) у 2 рази; б) у 3 рази, в)на
5 см. Позначте побудовані відрізки і запишіть, чому дорівнюють їх
довжини.
4) Точка К лежить на відрізку ВМ. Довжина відрізка ВК дорівнює 18 см, а
довжина відрізка КМ на 7 см більша за довжину відрізка ВК. Чому
дорівнює довжина відрізка ВМ?

More Related Content

What's hot

Комбінаторні задачі
Комбінаторні задачіКомбінаторні задачі
Комбінаторні задачі
sveta7940
 
Урок (ділова гра) "Розв"язування задач за допомогою систем рівнянь"
Урок (ділова гра) "Розв"язування задач за допомогою систем рівнянь"Урок (ділова гра) "Розв"язування задач за допомогою систем рівнянь"
Урок (ділова гра) "Розв"язування задач за допомогою систем рівнянь"
sveta7940
 
периметр прямокутника. практичне обчислення
периметр прямокутника. практичне обчисленняпериметр прямокутника. практичне обчислення
периметр прямокутника. практичне обчислення
lelipusik
 
урок квадратні нерівності 2014
урок квадратні нерівності 2014урок квадратні нерівності 2014
урок квадратні нерівності 2014
lelipusik
 
Урок-гра "Звичайні дроби"
Урок-гра "Звичайні дроби"Урок-гра "Звичайні дроби"
Урок-гра "Звичайні дроби"
sveta7940
 
математика 5
математика 5математика 5
математика 5
olenafab
 
математика число 10
математика число 10математика число 10
математика число 10
olenafab
 
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
qqwsaqwsa
 

What's hot (20)

Урок подорож з математики 1 кл.
Урок  подорож з математики 1 кл. Урок  подорож з математики 1 кл.
Урок подорож з математики 1 кл.
 
Комбінаторні задачі
Комбінаторні задачіКомбінаторні задачі
Комбінаторні задачі
 
відкритий урок математики у 2 г класі
відкритий урок математики у 2  г класівідкритий урок математики у 2  г класі
відкритий урок математики у 2 г класі
 
Урок (ділова гра) "Розв"язування задач за допомогою систем рівнянь"
Урок (ділова гра) "Розв"язування задач за допомогою систем рівнянь"Урок (ділова гра) "Розв"язування задач за допомогою систем рівнянь"
Урок (ділова гра) "Розв"язування задач за допомогою систем рівнянь"
 
Складання таблиці множення числа 3. Знаходження значень виразів на дії різног...
Складання таблиці множення числа 3. Знаходження значень виразів на дії різног...Складання таблиці множення числа 3. Знаходження значень виразів на дії різног...
Складання таблиці множення числа 3. Знаходження значень виразів на дії різног...
 
57
5757
57
 
периметр прямокутника. практичне обчислення
периметр прямокутника. практичне обчисленняпериметр прямокутника. практичне обчислення
периметр прямокутника. практичне обчислення
 
урок 3
урок 3урок 3
урок 3
 
презентація
презентаціяпрезентація
презентація
 
урок квадратні нерівності 2014
урок квадратні нерівності 2014урок квадратні нерівності 2014
урок квадратні нерівності 2014
 
урок 3 клас міри довжини.
урок 3 клас міри довжини.урок 3 клас міри довжини.
урок 3 клас міри довжини.
 
Урок-гра "Звичайні дроби"
Урок-гра "Звичайні дроби"Урок-гра "Звичайні дроби"
Урок-гра "Звичайні дроби"
 
конспект
конспектконспект
конспект
 
математика 5
математика 5математика 5
математика 5
 
математика число 10
математика число 10математика число 10
математика число 10
 
цифри від 1 до 10 у віршах
цифри від 1 до 10 у віршахцифри від 1 до 10 у віршах
цифри від 1 до 10 у віршах
 
Карантин
КарантинКарантин
Карантин
 
вчимося писати цифри
вчимося писати цифривчимося писати цифри
вчимося писати цифри
 
подорож
подорожподорож
подорож
 
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
 

Viewers also liked

презентация. обєм піраміди, типові задачі
презентация. обєм піраміди, типові задачіпрезентация. обєм піраміди, типові задачі
презентация. обєм піраміди, типові задачі
olgasamiltnko7
 
Використання елементів проблемного навчання для формування основних математич...
Використання елементів проблемного навчання для формування основних математич...Використання елементів проблемного навчання для формування основних математич...
Використання елементів проблемного навчання для формування основних математич...
Formula.co.ua
 
Многокутник та його елементи (Геометрія, 8 клас)
Многокутник та його елементи (Геометрія, 8 клас)Многокутник та його елементи (Геометрія, 8 клас)
Многокутник та його елементи (Геометрія, 8 клас)
Formula.co.ua
 
Вписані та описані чотирикутники
Вписані та описані чотирикутникиВписані та описані чотирикутники
Вписані та описані чотирикутники
Formula.co.ua
 

Viewers also liked (7)

презентация. обєм піраміди, типові задачі
презентация. обєм піраміди, типові задачіпрезентация. обєм піраміди, типові задачі
презентация. обєм піраміди, типові задачі
 
5 клас математика
5 клас математика5 клас математика
5 клас математика
 
Многокутник, його периметр
Многокутник, його периметрМногокутник, його периметр
Многокутник, його периметр
 
правильні многокутники навколо нас
правильні многокутники навколо насправильні многокутники навколо нас
правильні многокутники навколо нас
 
Використання елементів проблемного навчання для формування основних математич...
Використання елементів проблемного навчання для формування основних математич...Використання елементів проблемного навчання для формування основних математич...
Використання елементів проблемного навчання для формування основних математич...
 
Многокутник та його елементи (Геометрія, 8 клас)
Многокутник та його елементи (Геометрія, 8 клас)Многокутник та його елементи (Геометрія, 8 клас)
Многокутник та його елементи (Геометрія, 8 клас)
 
Вписані та описані чотирикутники
Вписані та описані чотирикутникиВписані та описані чотирикутники
Вписані та описані чотирикутники
 

Similar to Світ геометрії в 5 класі

4495 конспект уроку
4495 конспект уроку4495 конспект уроку
4495 конспект уроку
jasperwtf
 
Коло і трикутник
 Коло і трикутник Коло і трикутник
Коло і трикутник
sveta7940
 
346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа круга346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа круга
urvlan
 
1002 5м урок узагальнення по темі - геометричні фігури
1002 5м  урок узагальнення по темі - геометричні фігури1002 5м  урок узагальнення по темі - геометричні фігури
1002 5м урок узагальнення по темі - геометричні фігури
urvlan
 
Ламана імногокутник
Ламана імногокутникЛамана імногокутник
Ламана імногокутник
sveta7940
 
7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...
7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...
7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...
jasperwtf
 
Урок №4 Площина,пряма,промінь
Урок №4 Площина,пряма,проміньУрок №4 Площина,пряма,промінь
Урок №4 Площина,пряма,промінь
sveta7940
 
14045 урок математики в 5 класі microsoft word
14045 урок математики в 5 класі microsoft word14045 урок математики в 5 класі microsoft word
14045 урок математики в 5 класі microsoft word
urvlan
 
8295 довжина кола та довжина дуги кола
8295 довжина кола та довжина дуги кола8295 довжина кола та довжина дуги кола
8295 довжина кола та довжина дуги кола
urvlan
 
Площа паралелограма
 Площа паралелограма  Площа паралелограма
Площа паралелограма
sveta7940
 

Similar to Світ геометрії в 5 класі (20)

4495 конспект уроку
4495 конспект уроку4495 конспект уроку
4495 конспект уроку
 
Робочий зошит (Ч.4) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова, О. В...
Робочий зошит (Ч.4) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова,  О. В...Робочий зошит (Ч.4) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова,  О. В...
Робочий зошит (Ч.4) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова, О. В...
 
7 кл трудове_навчання
7 кл трудове_навчання7 кл трудове_навчання
7 кл трудове_навчання
 
Коло і трикутник
 Коло і трикутник Коло і трикутник
Коло і трикутник
 
346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа круга346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа круга
 
1002 5м урок узагальнення по темі - геометричні фігури
1002 5м  урок узагальнення по темі - геометричні фігури1002 5м  урок узагальнення по темі - геометричні фігури
1002 5м урок узагальнення по темі - геометричні фігури
 
Конспект уроку.doc
Конспект уроку.docКонспект уроку.doc
Конспект уроку.doc
 
Ламана імногокутник
Ламана імногокутникЛамана імногокутник
Ламана імногокутник
 
7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...
7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...
7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...
 
конспект урокудовжина кола. площа круга
конспект урокудовжина кола. площа кругаконспект урокудовжина кола. площа круга
конспект урокудовжина кола. площа круга
 
3
33
3
 
Урок №4 Площина,пряма,промінь
Урок №4 Площина,пряма,проміньУрок №4 Площина,пряма,промінь
Урок №4 Площина,пряма,промінь
 
урок узагальнення по темі - геометричні фігури
  урок узагальнення по темі - геометричні фігури  урок узагальнення по темі - геометричні фігури
урок узагальнення по темі - геометричні фігури
 
Звичайні дроби
Звичайні дробиЗвичайні дроби
Звичайні дроби
 
14045 урок математики в 5 класі microsoft word
14045 урок математики в 5 класі microsoft word14045 урок математики в 5 класі microsoft word
14045 урок математики в 5 класі microsoft word
 
8295 довжина кола та довжина дуги кола
8295 довжина кола та довжина дуги кола8295 довжина кола та довжина дуги кола
8295 довжина кола та довжина дуги кола
 
Площа паралелограма
 Площа паралелограма  Площа паралелограма
Площа паралелограма
 
Geom_7_Uch.pdf
Geom_7_Uch.pdfGeom_7_Uch.pdf
Geom_7_Uch.pdf
 
Geom_7_Uch.pdf
Geom_7_Uch.pdfGeom_7_Uch.pdf
Geom_7_Uch.pdf
 
Heometriia 7-klas-iershova-2015
Heometriia 7-klas-iershova-2015Heometriia 7-klas-iershova-2015
Heometriia 7-klas-iershova-2015
 

More from Надвірнянський інформаційно - методичний центр

More from Надвірнянський інформаційно - методичний центр (20)

Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)
Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)
Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)
 
Тиждень ГПД, Ланчинська гімназія
Тиждень ГПД, Ланчинська гімназіяТиждень ГПД, Ланчинська гімназія
Тиждень ГПД, Ланчинська гімназія
 
Тиждень ГПД, Надвірнянська ЗОШ І-ІІІ ст. №4
Тиждень ГПД, Надвірнянська ЗОШ І-ІІІ ст. №4Тиждень ГПД, Надвірнянська ЗОШ І-ІІІ ст. №4
Тиждень ГПД, Надвірнянська ЗОШ І-ІІІ ст. №4
 
Тиждень ГПД, Гвіздська ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень ГПД, Гвіздська ЗОШ І-ІІІ ст.Тиждень ГПД, Гвіздська ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень ГПД, Гвіздська ЗОШ І-ІІІ ст.
 
Тиждень ГПД, Зеленська ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень ГПД, Зеленська ЗОШ І-ІІІ ст.Тиждень ГПД, Зеленська ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень ГПД, Зеленська ЗОШ І-ІІІ ст.
 
Тиждень ГПД, Черниківська ЗОШ І-ІІ ст.
Тиждень ГПД, Черниківська ЗОШ І-ІІ ст.Тиждень ГПД, Черниківська ЗОШ І-ІІ ст.
Тиждень ГПД, Черниківська ЗОШ І-ІІ ст.
 
Тиждень ГПД, Фитьківський ліцей
Тиждень ГПД, Фитьківський ліцейТиждень ГПД, Фитьківський ліцей
Тиждень ГПД, Фитьківський ліцей
 
Тиждень ГПД, Краснянська ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень ГПД, Краснянська ЗОШ І-ІІІ ст.Тиждень ГПД, Краснянська ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень ГПД, Краснянська ЗОШ І-ІІІ ст.
 
Тиждень ГПД, Переріслянський ліцей
Тиждень ГПД, Переріслянський ліцейТиждень ГПД, Переріслянський ліцей
Тиждень ГПД, Переріслянський ліцей
 
Розділ 12
Розділ 12Розділ 12
Розділ 12
 
Розділ 11
Розділ 11Розділ 11
Розділ 11
 
Розділ 10
Розділ 10Розділ 10
Розділ 10
 
Читання як провідна галузь Pisa 2018 2
Читання як провідна галузь Pisa 2018 2Читання як провідна галузь Pisa 2018 2
Читання як провідна галузь Pisa 2018 2
 
Робота з текстом на уроках української мови як засіб активізації когнітивно-д...
Робота з текстом на уроках української мови як засіб активізації когнітивно-д...Робота з текстом на уроках української мови як засіб активізації когнітивно-д...
Робота з текстом на уроках української мови як засіб активізації когнітивно-д...
 
Тиждень груп продовженого дня в Білоославській ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень груп продовженого дня в Білоославській ЗОШ І-ІІІ ст.Тиждень груп продовженого дня в Білоославській ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень груп продовженого дня в Білоославській ЗОШ І-ІІІ ст.
 
Міс МАМА!!!
Міс МАМА!!!Міс МАМА!!!
Міс МАМА!!!
 
Портфоліо вчителя початкових класів Андрусяк Світлани Степанівни
Портфоліо вчителя початкових класів Андрусяк Світлани СтепанівниПортфоліо вчителя початкових класів Андрусяк Світлани Степанівни
Портфоліо вчителя початкових класів Андрусяк Світлани Степанівни
 
Поротфоліо вчителя початкових класів Шльомей Лариси Іванівни
Поротфоліо вчителя початкових класів Шльомей Лариси ІванівниПоротфоліо вчителя початкових класів Шльомей Лариси Іванівни
Поротфоліо вчителя початкових класів Шльомей Лариси Іванівни
 
Портфоліо вчителя початкових класів Пушкар Іванни Володимирівни
Портфоліо вчителя початкових класів Пушкар Іванни ВолодимирівниПортфоліо вчителя початкових класів Пушкар Іванни Володимирівни
Портфоліо вчителя початкових класів Пушкар Іванни Володимирівни
 
Творчий звіт вчителя початкових класів Свідрак Нелі Іванівни
Творчий звіт вчителя початкових класів Свідрак Нелі ІванівниТворчий звіт вчителя початкових класів Свідрак Нелі Іванівни
Творчий звіт вчителя початкових класів Свідрак Нелі Іванівни
 

Recently uploaded

ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ssuser59e649
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
JurgenstiX
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
OlgaDidenko6
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
JurgenstiX
 

Recently uploaded (19)

Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
матеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія Україниматеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія України
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 

Світ геометрії в 5 класі

  • 1. Світ геометрії в 5 класі Творча група вчителів математики Надвірнянщини Надвірна 2015
  • 2. На допомогу вчителю математики Світ геометрії в 5 класі Творча група вчителів математики Надвірнянщини 2 22 74.262.21 Світ геометрії в 5 класі [Текст]: Н75 метод. посіб. / упоряд. В. Д. Байляк, Н. І. Кле – бан. – Надвірна, 2014. – 71 с. Посібник містить розробки уроків, що містять геометричний матеріал, запропоновані вчителями математики, членами творчої групи. Даний посібник може бути корисний учителям, які прагнуть урізноманітнити форми проведення уроків, особливо молодим спеціалістам. Відповідальний за випуск, Б. В. Петрик – директор РІМЦ Затверджено на раді РІМЦ, протокол №3 від 27.03.2015 р.
  • 3. На допомогу вчителю математики Світ геометрії в 5 класі Творча група вчителів математики Надвірнянщини 3 33 Петруняк Іван Михайлович, Дикан Тетяна Михайлівна, вчителі математики Ланчинської ЗОШ І-ІІІ ступенів Урок 1 Тема. Відрізок. Довжина відрізка. Мета: • навчальна: повторити й уточнити зміст понять «точка», «відрізок», розширити наочні уявлення учнів про відрізок; спрямувати практичні дії учнів на усвідомлення змісту основної властивості вимірювання відрізків; • розвивальна: формувати вміння застосовувати знання і власний досвід у нових ситуаціях; • виховна: виховувати інтерес до математики як науки. Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань. Обладнання: демонстраційні лінійка та циркуль, модель прямокутного паралелепіпеда. ХІД УРОКУ: I. Організаційний етап. Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу. Доцільно перевірити, чи всі учні мають креслярські інструменти. II. Перевірка домашнього завдання. III. Формулювання мети і завдань уроку. Учитель повідомляє учням, що декілька наступних уроків будуть присвячені вивченню властивостей геометричних фігур. Пропонує навести приклади геометричних фігур. Напевне, з-поміж інших учні назвуть і відрізок. Учитель може звернути увагу учнів на те, що чимало геометричних фігур (квадрат, прямокутник, трикутник) «побудовані» з відрізків. Отже, завдання уроку: повторити, що таке відрізок, як його позначають, вимірюють, записують результати вимірювання. IV. Актуалізація опорних знань. Оскільки поняття відрізка і його довжини, променя та прямої знайомі учням з початкової школи, під час вивчення цієї теми необхідно повторити й узагальнити набутий ними раніше досвід.
  • 4. На допомогу вчителю математики Світ геометрії в 5 класі Творча група вчителів математики Надвірнянщини 4 44 Повторення проведемо за допомогою казки-подорожі Точки по країні Геометрії. Жила собі Точка. Вона була дуже цікава й хотіла все знати. Побачить незнайому лінію і неодмінно запитає: —Як ця лінія називається? Довга вона чи коротка? Подумала одного разу Точка: «Як же я зможу все взнати, коли завжди житиму на одному місці? Відправлюсь подорожувати! Сказано — зроблено. Вийшла Точка на Пряму й пішла по ній. Йшла-йшла по Прямій лінії. Довго йшла. Стомилася. Зупинилась і говорить: —Чи довго мені йти? Чи скоро кінець Прямої? Засміялася Пряма: —Ех ти, Точко! Адже ти ніколи не дійдеш до кінця, хіба ти не знаєш, що в Прямої немає кінця? —Тоді я поверну назад,— сказала Точка. — Я, певне, ішла не в той бік. —І в другий бік не буде кінця. У Прямої лінії зовсім немає кінців. Засмутилася Точка: —Як же бути? Що ж мені так і доведеться йти, йти і йти без кінця? —Коли ти не хочеш іти по Прямій без кінця, давай покличемо на допомогу Ножиці. —Давай покличемо,— зраділа Точка —... А для чого нам Ножиці? —Зараз побачиш,— відповіла Пряма. Тут звідки не візьмись з'явилися Ножиці, клацнули перед самим Точчиним носом і розрізали Пряму. Ура! — закричала Точка. — Ось і кінець вийшов. От так Ножиці! А тепер зробіть, будь ласка, кінець з другого боку. —Можна й з другого, — слухняно клацнули Ножиці. — Як цікаво! — вигукнула Точка. — Що ж це з моєї Прямої вийшло? З одного боку кінець, з другого боку кінець. Як це називається? —Це Відрізок, — сказали Ножиці. — Тепер ти — Точка на Відрізку Прямої. —Відрізок Прямої! Відрізок Прямої! — задоволено повторювала Точка, прогулюючись по Відрізку з одного кінця в другий. — Я запам’ятаю цю назву. Мені подобається на Відрізку. Тут я влаштую свій дім. Але Пряма мені, теж подобалася. Жаль, що її не стало. Адже тепер замість Прямої є мій Відрізок і ще два оцих... не знаю, як їх назвати. Теж Відрізки? —Ні, — відповіли Ножиці.—Адже в них кінець тільки з одного боку. А в другий бік немає кінця. Їх називають Променями. Це Промінь, і це Промінь. —А! — радісно сказала Точка.— Я знаю, чому вони так називаються. Вони схожі на сонячні промені. — Так, — відповіли Ножиці. — Сонячні промені ідуть від Сонця без кінця, якщо тільки не зустрінуть на своєму шляху, наприклад Землю, Місяць або супутник.
  • 5. На допомогу вчителю математики Світ геометрії в 5 класі Творча група вчителів математики Надвірнянщини 5 55 —Значить, з Прямої утворилися відрізок і два Промені. А Прямої не стало. Ножиці, любі, зробіть, будь ласка, Пряму знову. Тільки так, щоб і мій Відрізок залишився! —Ну, ми цього зробити не зможемо. От коли покличемо на допомогу Циркуль і Лінійку… Тут Ножиці гукнули помічників. Циркуль підтягнув до Лінійки спочатку один Промінь, потім другий і сполучив їх кінці. Та так вправно з’єднав, що вийшла точно така сама Пряма, як і була. І як не старалась Точка, вона не могла знайти те місце, де з'єднувалися Промені. Зраділа Точка, що її знайома Пряма, яка подарувала їй дім-Відрізок, знову ціла й неушкоджена. «Отже,— подумала вона, з Прямої можна вирізати ще один Відрізок або навіть багато Відрізків». Попросила вона Ножиці, і ті нарізали їй із Прямої багато різних Відрізків, і коротких, і довгих. А Циркуль з Лінійкою знову з'єднали два Промені, що залишилися. І всі побачили, що Пряма знову ціла й неушкоджена. А зараз усі накресліть за допомогою лінійки пряму лінію, а під нею промінь і кілька відрізків різної довжини (учитель креслить на дошці). Як же розрізняти, де тут пряма лінія, де промінь, а де відрізок? Умовилися на початку променя ставити крапку або рисочку. Так само на кінцях відрізка ( ілюструє на дошці ). Актуалізацію знань учнів доцільно провести під час виконання усних вправ. Усні вправи 1. Назвіть лінії і фігури, відомі з початкової школи (див. рис). 2. Виразіть: у міліметрах: а) 4см; б) 6см 3мм; в) 5дм;
  • 6. На допомогу вчителю математики Світ геометрії в 5 класі Творча група вчителів математики Надвірнянщини 6 66 у сантиметрах: а) 3дм; б) 5дм 4см; в) 6м; г) 900мм; у дециметрах: а) 5м; б) 3м 7дм; в) 800см; г) 1200мм. V. Засвоєння знань. Оскільки учні після закінчення початкової школи вже мають розпізнавати і зображати відрізки, то вивчення теми можна організувати за активної і само- стійної діяльності учнів. Цей етап уроку можна провести у вигляді бесіди за таким планом. 1. Поняття відрізка У 5 класі не формулюють строге означення відрізка. Поняття відрізка подають через наочне уявлення. Викладати матеріал уроку можна у вигляді практичної роботи. Послідовно виконуючи завдання, учні разом з учителем повторюють й систематизують навчальний матеріал. А ми на листочку поставимо точку, Поряд з нею - другу, вірную подругу. Хочу вас спитати: як же їх з’єднати? Позначте в зошиті дві точки А і В. Сполучіть їх між собою трьома різними лініями. Як сполучити точки А і В найкоротшою лінією? Як тепер називаються точки А і В? (Учні приходять до висновку, що дві точки можна з’єднати багатьма лініями, а найкоротша лінія — відрізок АВ (ВА); точки А, В — кінці відрізка). 2. Позначення відрізка Пояснюючи учням, як позначають відрізок, звертаємо їх увагу, що той самий відрізок можна позначити, наприклад, як АВ або ВА. 3. Вимірювання відрізків. Довжина відрізка Важливо, щоб учні навчилися розрізняти поняття «відрізок» і «довжина відрізка». Відрізок — це геометрична фігура, яку можна зобразити графічно, а довжина відрізка — величина, її можна записати числом з найменуванням одиниць вимірювання. Слід пояснити учням, що вимірювання — це порівняння A B
  • 7. На допомогу вчителю математики Світ геометрії в 5 класі Творча група вчителів математики Надвірнянщини 7 77 поданого відрізка з одиничним, і що одиничним може бути будь-який відрізок. Доречно також пояснити учням, що довжина відрізка — це відстань між точками, які є його кінцями. Доцільно показати учням, що довжину відрізка АВ записують так: АВ = ** см. (Кожен учень вимірює побудований ним відрізок і записує свій результат.) Після цього можна розглянути таку властивість: довжина відрізка дорівнює сумі довжин частин, на які відрізок ділиться точками, що йому належать. Можна запропонувати вправи, які допоможуть учням самим дійти такого висновку. Наприклад: 1) Побудуйте відрізок АВ. Позначте на цьому відрізку довільну точку К. Скільки відрізків утворилося? Визначте довжину кожного відрізка. 2) Побудуйте відрізок MK, довжина якого дорівнює 8 см. Позначте на ньому точку Р так, що MP = 5 см. Яка довжина відрізка KP? Після цього учні самі або за допомогою вчителя формулюють відповідний висновок. 4. Порівняння відрізків. Рівні відрізки Важливо звернути увагу учнів на те, що рівними називають відрізки, які мають рівні довжини, а також ті, які суміщаються під час накладання. Це має значення для підготовки до сприйняття поняття рівних фігур. Для цього можна обговорити питання, як порівняти два відрізки тільки за допомогою циркуля. Фізкультхвилинка Хто ж там, хто вже так стомився І додолу нахилився? Треба дружно всім нам встати, Фізкультпаузу почати. Руками: пряма вгору, промінь вниз, на сусіда подивись. Відрізок вправо, руки в боки, пострибай на місці трохи. Руки ззаду покладемо, коло головою обведемо, Дружно всі присядемо і за парти сядемо! VI. Формування вмінь Запропоновані вправи сприяють формуванню (удосконаленню) вміння розпізнавати, зображати, вимірювати за допомогою лінійки та відкладати за допомогою циркуля відрізки. Ці завдання спрямовують практичні дії учнів на наочне усвідомлення основної властивості вимірювання відрізків. Перед виконанням вправ учитель має нагадати учням про те, що всі рисунки
  • 8. На допомогу вчителю математики Світ геометрії в 5 класі Творча група вчителів математики Надвірнянщини 8 88 в зошитах слід виконувати олівцем, під лінійку. Рисунки мають бути акуратними, красивими. 1) Побудуйте довільні відрізки: АР, MK, РN. Виміряйте і запишіть їх дов- жини. 2) Зобразіть відрізки: а) АМ = МВ; б) KC > ВP; в) РN < РЕ. 3) Побудуйте відрізок АВ завдовжки 5 см. Побудуйте за допомогою лінійки відрізок: а) у 2 рази довший за відрізок АВ; б) на 3 см довший за відрізок АВ. Позначте побудовані відрізки і запишіть, чому дорівнюють їх довжини. 4) Точка М належить відрізку РR. Знайдіть довжину відрізка РR, якщо РМ = 29см, MR = 41см. 5) Довжина відрізка АВ дорівнює 48см. На ньому позначено точку К так, що АК = 35см. Чому дорівнює довжина відрізка КВ? VII. Підсумки уроку Виконання усних вправ Наведіть приклади відрізків із навколишнього середовища. Важливо, щоб учні зрозуміли, що точка і відрізок — поняття абстрактні. У природі немає ні точок, ні відрізків, а є об'єкти, які умовно вважають точками і відрізками. Тому лінійка, олівець, ручка в жодному разі не є відрізками. Лінійка — це паралеле- піпед, його ребра є відрізками. Відрізками, наприклад, є лінії перетину стелі і стіни, стіни і підлоги. Доцільно показати ці відрізки на прямокутному пара- лелепіпеді — моделі класної кімнати. Висновки: найкоротша лінія, що сполучає дві різні точки — відрізок; дві точки, сполучені відрізком, називаються кінцями відрізка; відрізки можна вимірювати одиничними відрізками (1см; 1 дм; 1мм тощо); два відрізки, що сумістяться у разі накладання, називаються рівними; рівні відрізки мають однакові (рівні) довжини; точка ділить відрізок на два відрізки; якщо знайти довжину цих відрізків, то їх сума дорівнює довжині даного відрізка. VIII. Домашнє завдання. 1. Повторіть теоретичний матеріал за відповідним параграфом підручника. 2. Виконайте вправи:
  • 9. На допомогу вчителю математики Світ геометрії в 5 класі Творча група вчителів математики Надвірнянщини 9 99 1) Побудуйте відрізок KT. Позначте точки М і F, які належать цьому відрізку. Запишіть усі відрізки, які при цьому утворилися, та їх довжини. Чи обов'язково вимірювати довжини всіх відрізків? 2) Побудуйте відрізок АВ, довжина якого дорівнює 9 см 5 мм. Від точки А відкладіть відрізок АС, якщо АС = 5 см 3 мм. Скільки розв'язків має задача? 3) Побудуйте відрізок СО = 2 см. Побудуйте за допомогою циркуля і лінійки відрізок, довший за відрізок СО: а) у 2 рази; б) у 3 рази, в)на 5 см. Позначте побудовані відрізки і запишіть, чому дорівнюють їх довжини. 4) Точка К лежить на відрізку ВМ. Довжина відрізка ВК дорівнює 18 см, а довжина відрізка КМ на 7 см більша за довжину відрізка ВК. Чому дорівнює довжина відрізка ВМ?