Guru merangka pelajaran kesihatan tentang penyakit demam denggi, di mana murid dapat mengenal pasti tanda-tanda dan cara mencegah penyakit ini. Murid dibahagikan kepada kumpulan untuk membincangkan tanda-tanda demam denggi, dan secara individu menyatakan langkah pencegahan selepas menonton video tentang topik ini. Pengajaran diakhiri dengan kesimpulan dan penyanyian semula lagu berkaitan.
1. IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
Nurfaten Bt Ismail
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN
Mata Pelajaran: Pendidikan Kesihatan Tarikh:1 Mac 2012
Tunjang : Kebersihan dan Keselamatan Persekitaran Hari :Khamis
Tajuk : Penyakit berjangkit Masa : 9.35 – 10.05 t/hari
Sub Tajuk :Demam Denggi Kelas : 5Bestari
Hasil Pembelajaran : Bil Murid :31 (L :13 / P : 18)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :
Kognitif :1) Menyenaraikan 8 jenis tanda-tanda penyakit demam denggi
Afektif : 1) Menunjukkan kesedaran kendiri dengan menyatakan 5 cara mencegah penyakit
demam denggi.
Pengalaman sedia ada : Murid pernah mempelajari tajuk perasaan semasa belajar pada tahun 4.
Strategi utama : Belajar Cara Belajar
Penggabungjalinan : Muzik
KBKK :Menyelesaikan masalah, menjana idea, kemahiran mencatat.
Nilai Murni : Bekerjasama , dan hormat-menghormati.
Bahan bantu mengajar : Buku Teks PJK Tahun 5, komputer riba, speaker, kertas mahjong, kotak misteri.
2. IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
Nurfaten Bt Ismail
Fasa Strategi / Aktiviti Fokus Pembelajaran Catatan
Set induksi
( 5 minit) Kehadiran Guru mengambil kehadiran dan KBKK :
Kesihatan mengarahkan murid-murid Menyelesaikan
Buku teks mengeluarkan buku teks masalah
Pendidikan Jasmani dan Kesihatan
Guru memperdengarkan Tahun 5. BCB :
rakaman lagu ‘Nyamuk
Aedes’. - Kemahiran
Apakah yang anda perolehi mendengar
Murid menyanyikan lagu daripada lagu tadi? - Kemahiran
tersebut bersama-sama - Nyamuk Aedes pembawa membaca(ski
berpandukan seni kata penyakit mming dan
lagu yang diberikan oleh skanning)
guru. Murid dapat membuat kesimpulan
tentang tajuk yang akan dipelajari
pada hari tersebut iaitu berkaitan
Demam Denggi
Perkemban
gan Murid-murid tumpukan Guru memberi arahan supaya
Langkah 1 perhatian. murid memberi tumpuan
(10 minit) kepada pengajaran yang akan
Murid dibahagikan diajar.
kepada 6 kumpulan. KB Kreatif :
3. IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
Nurfaten Bt Ismail
Murid diminta untuk Apakah tanda-tanda penyakit Menjana idea
membuat perbincangan Demam Denggi?
Kemahiran mencatat
dan semakan melalui
teks petikan yang - Demam kuat yang mengejut dan
diberikan oleh guru berterusan.
BCB :
berkaitan tanda-tanda - Bintik merah pada kulit.
penyakit demam denggi. - Sakit teruk pada tulang, otot, Skimming
sendi, biji mata dan kepala.
Murid berbincang dan - Berdarah pada badan, hidung, Scanning
mencatatkan jawapan dan mulut.
yang diperolehi di atas - Hilang selera makan.
kertas mahjung. - Muntah-muntah.
- Sakit perut.
Guru meminta setiap - Rasa pahit pada lidah.
kumpulan - Lemah dan tidak bermaya.
membentangkan jawapan
yang telah dicatatkan.
Guru dan murid bersama-
sama membincangkan
jawapan yang betul
tentang tanda-tanda
penyakit demam denggi.
Langkah 2
(10 minit) Perbincangan dan sesi luahan
perasaan. Guru menayangkan video KB Kreatif :
‘Hapuskan Aedes Cegah
Menjana idea
Denggi’.
Guru meminta murid mencari
4. IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
Nurfaten Bt Ismail
jawapan tentang cara-cara KKE :
mencegah demam denggi
-Kesedaran kendiri
berdasarkan video yang telah
ditayangkan kepada murid- (Penilaian kendiri)
murid.
Guru memberikan sebuah kotak Rujuk tayangan video
yang diberi nama ‘Aedes’ ‘Hapuskan Aedes, Cegah
kepada murid.
Denggi’.
Guru menyuruh murid-murid
secara bergilir-gilir memegang
kotak tersebut mengikut iringan
muzik.
Apabila muzik diberhentikan,
murid yang memegang kotak
Aedes pada ketika itu perlu
memberikan satu cara
mencegah demam denggi
berdasarkan video yang telah
ditayangkan.
Aktiviti diteruskan sehingga
murid-murid berjaya
menyatakan kesemua cara-
cara mencegah demam denggi
berdasarkan video tersebut
5. IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
Nurfaten Bt Ismail
Penutup
(3-5 minit) Membuat kesimpulan Guru membuat ulasan dan
tentang isi pelajaran yang
diajar pada hari ini. refleksi berkaitan sesi
Guru memperdengarkan pembelajaran yang telah
semula lagu Nyamuk
Aedes. dijalankan.
Murid dapat merumuskan tentang
isi pelajaran yang telah diajar pada
hari ini.
Murid dapat menjelaskan 8 tanda-
tanda penyakit demam denggi.
Murid dapat menunjukkan
kesedaran kendiri dengan
menyatakan 5 cara mencegah
penyakit demam denggi.
Murid menyanyikan semula lagu
Nyamuk Aedes.