NURFATEN BINTI ISMAIL 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas : 4 Semangat
Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)
Masa : 3.00 - 3.30 petang
Tarikh : 16April 2013 (Selasa)
Tema : 3- Hidup Bersama di Sekolah an Masyarakat
Unit : 4 – Interaksi dengan komuniti sekolah
Tajuk : 4 D – Saya Warga Sekolah Bertanggungjawab
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
1. Menyatakan cara berinteraksi dengan baik dengan komuniti sekolah.
2. Melakonkan watak sebagai warga sekolah yang bertanggungjawab.
Ringkasan Isi Kandungan
1. Cara berinteraksi dengan komuniti sekolah
2. Menjadi warga sekolah yang bertanggungjawab
Penerapan Nilai-Nilai Murni
1. Bertanggungjawab
2. Menghormati
3. Bekerjasama
Unsur Patriotisme
1. Memupuk perasaan menghormati antara satu sama lain dalam kalangan warga sekolah
2. Berbangga dapat hidup dalam komuniti sekolah yang harmoni.
Pengetahuan Sedia Ada
1. Murid telah mempelajari komuniti dalam sekolah pada pengajaran dan pembelajaran yang
lepas.
NURFATEN BINTI ISMAIL 2
Penggabungjalinan
1. Bahasa Melayu (Lakonan)
Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :
Bil. Sumber Kuantiti
1. Kad tugasan 8
2. Marker pen 1
Kemahiran Generik
Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.
KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,
menghubungkait, membanding beza
KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.
Pembelajaran Koperatif : Lakonan
Prosedur Pelaksanaan
Elemen Pengurusan
Pembelajaran Bestari,
Kemahiran Generik
Catatan, Penerapan
Nilai Murni, Nilai
Alam Sekitar, Unsur
Patriotisme, dan
sumber P&P
Set Induksi
(3 minit)
1. Guru bertanyakan kepada guru dan
bersoal jawab dengan murid.
2. Contoh soalan
Apakah yang patut anda buat jika
terserempak dengan guru besar?
Apakah yang patut kita buat jika
terserempak dengan guru?
Apa yang patut kita buat jika
terserempak dengan guru yang
sedang membawa banyak
KB :
Menghubungkait
Membanding
Beza
TKP :
Interpersonal
Verbal-linguistik
Visual – wang
SPP:
-
NURFATEN BINTI ISMAIL 3
barang?
Apakah yang perlu kita lakukan
semasa membeli makanan di
kantin sekolah
3. Contoh jawapan murid
Memberi salam kepada guru
besar.
Memberi ucapan salam kepada
guru-guru.
Membantu dan menolong guru
mengangkat barang.
Beratur dengan tertib, menunggu
giliran, bertutur sopan dengan
pekerja kantin, ucapkan terima
kasih
4. Guru kemudiannya mengaitkan
gambar-gambar tersebut dengan tajuk
yang akan diajar.
Tajuk : Saya warga sekolah yang
bertanggungjawab
Langkah 1 (10 minit )
1. Guru menerangkan tajuk pengajaran
iaitu Saya warga sekolah yang
bertanggungjawab
2. Guru menerangkan tanggungjawab
murid terhadap sekolah
3. Tanggungjawab murid :
Menghormati guru-guru
Menghormati warga sekolah
seperti pengawal keselamatan,
tukang kebun, pekerja kantin
Belajar bersunggung-sungguh
Mengharumkan nama sekolah
dan ibubapa
Berbaik dengan rakan-rakan
termasuk murid yang berlainan
tahun
4. Murid-murid melibatkan diri dengan
aktif dengan memberi jawapan serta
KB : Membanding Beza
Menghubungkait
KBF : Menjana idea
Menganalisis
TKP : Interpersonal
Verbal-
linguistik
Nilai :
menghormati
bertanggungja
wab
SPP :
Marker pen –
1
Unsur patriotisme :
Memupuk
perasaan
menghormati
antara satu
sama lain
NURFATEN BINTI ISMAIL 4
pandngan terhadap tanggungjawab
murid terhadap sekolah .
Langkah 2
(10 minit)
1. Guru membahagikan murid kepada
lapan kumpulan
2. Dalam kumpulan, bincangkan tugasan
yang diberikan
3. Murid dikehendaki melakonkan serta
melakukan tindakan terhadap situasi
yang diberikan oleh guru.
4. Situasi :
Guru membawa buku yang
banyak
Terserempak dengan pekerja
sekolah yang sedang
membersihkan tandas
Ketika membeli makanan di kantin
atau kedai buku
Aktiviti gotong-royong
membersihkan kawasan sekolah
5. Kumpulan lain dikehendaki memberi
perhatian dan memberikan maklum
balas terhadap lakonan yang
disampaikan.
KB :
Menghubungkait
TKP :
Ruang/Visual
Interpersonal
Kinestetik
Verbal-linguistik
Sumber P&P
Kad tugasan - 8
Nilai Murni
Menghormati
Bekerjasama
Unsur patriotisme :
Memupuk
perasaan
menghormati
antara satu
sama lain
Penutup
(3 minit)
1. Guru menjalankan sesi perbincangan
dengan murid untuk membuat
rumusan berkaitan tanggungjawab
KBKK : menghubungkait.
TKP : kinestatik, visual.
Sumber P&P :
-
NURFATEN BINTI ISMAIL 5
terhadap warga sekolah.
ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING :
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-
………………………………………………………..

Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab

  • 1.
    NURFATEN BINTI ISMAIL1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 4 Semangat Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P) Masa : 3.00 - 3.30 petang Tarikh : 16April 2013 (Selasa) Tema : 3- Hidup Bersama di Sekolah an Masyarakat Unit : 4 – Interaksi dengan komuniti sekolah Tajuk : 4 D – Saya Warga Sekolah Bertanggungjawab Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menyatakan cara berinteraksi dengan baik dengan komuniti sekolah. 2. Melakonkan watak sebagai warga sekolah yang bertanggungjawab. Ringkasan Isi Kandungan 1. Cara berinteraksi dengan komuniti sekolah 2. Menjadi warga sekolah yang bertanggungjawab Penerapan Nilai-Nilai Murni 1. Bertanggungjawab 2. Menghormati 3. Bekerjasama Unsur Patriotisme 1. Memupuk perasaan menghormati antara satu sama lain dalam kalangan warga sekolah 2. Berbangga dapat hidup dalam komuniti sekolah yang harmoni. Pengetahuan Sedia Ada 1. Murid telah mempelajari komuniti dalam sekolah pada pengajaran dan pembelajaran yang lepas.
  • 2.
    NURFATEN BINTI ISMAIL2 Penggabungjalinan 1. Bahasa Melayu (Lakonan) Sumber Pengajaran dan Pembelajaran : Bil. Sumber Kuantiti 1. Kad tugasan 8 2. Marker pen 1 Kemahiran Generik Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik. KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi, menghubungkait, membanding beza KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea. Pembelajaran Koperatif : Lakonan Prosedur Pelaksanaan Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari, Kemahiran Generik Catatan, Penerapan Nilai Murni, Nilai Alam Sekitar, Unsur Patriotisme, dan sumber P&P Set Induksi (3 minit) 1. Guru bertanyakan kepada guru dan bersoal jawab dengan murid. 2. Contoh soalan Apakah yang patut anda buat jika terserempak dengan guru besar? Apakah yang patut kita buat jika terserempak dengan guru? Apa yang patut kita buat jika terserempak dengan guru yang sedang membawa banyak KB : Menghubungkait Membanding Beza TKP : Interpersonal Verbal-linguistik Visual – wang SPP: -
  • 3.
    NURFATEN BINTI ISMAIL3 barang? Apakah yang perlu kita lakukan semasa membeli makanan di kantin sekolah 3. Contoh jawapan murid Memberi salam kepada guru besar. Memberi ucapan salam kepada guru-guru. Membantu dan menolong guru mengangkat barang. Beratur dengan tertib, menunggu giliran, bertutur sopan dengan pekerja kantin, ucapkan terima kasih 4. Guru kemudiannya mengaitkan gambar-gambar tersebut dengan tajuk yang akan diajar. Tajuk : Saya warga sekolah yang bertanggungjawab Langkah 1 (10 minit ) 1. Guru menerangkan tajuk pengajaran iaitu Saya warga sekolah yang bertanggungjawab 2. Guru menerangkan tanggungjawab murid terhadap sekolah 3. Tanggungjawab murid : Menghormati guru-guru Menghormati warga sekolah seperti pengawal keselamatan, tukang kebun, pekerja kantin Belajar bersunggung-sungguh Mengharumkan nama sekolah dan ibubapa Berbaik dengan rakan-rakan termasuk murid yang berlainan tahun 4. Murid-murid melibatkan diri dengan aktif dengan memberi jawapan serta KB : Membanding Beza Menghubungkait KBF : Menjana idea Menganalisis TKP : Interpersonal Verbal- linguistik Nilai : menghormati bertanggungja wab SPP : Marker pen – 1 Unsur patriotisme : Memupuk perasaan menghormati antara satu sama lain
  • 4.
    NURFATEN BINTI ISMAIL4 pandngan terhadap tanggungjawab murid terhadap sekolah . Langkah 2 (10 minit) 1. Guru membahagikan murid kepada lapan kumpulan 2. Dalam kumpulan, bincangkan tugasan yang diberikan 3. Murid dikehendaki melakonkan serta melakukan tindakan terhadap situasi yang diberikan oleh guru. 4. Situasi : Guru membawa buku yang banyak Terserempak dengan pekerja sekolah yang sedang membersihkan tandas Ketika membeli makanan di kantin atau kedai buku Aktiviti gotong-royong membersihkan kawasan sekolah 5. Kumpulan lain dikehendaki memberi perhatian dan memberikan maklum balas terhadap lakonan yang disampaikan. KB : Menghubungkait TKP : Ruang/Visual Interpersonal Kinestetik Verbal-linguistik Sumber P&P Kad tugasan - 8 Nilai Murni Menghormati Bekerjasama Unsur patriotisme : Memupuk perasaan menghormati antara satu sama lain Penutup (3 minit) 1. Guru menjalankan sesi perbincangan dengan murid untuk membuat rumusan berkaitan tanggungjawab KBKK : menghubungkait. TKP : kinestatik, visual. Sumber P&P : -
  • 5.
    NURFATEN BINTI ISMAIL5 terhadap warga sekolah. ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING : ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :- ………………………………………………………..