SlideShare a Scribd company logo
Panduan Rancangan Pengajaran Harian Tahun 1 KSSR

Tema                       : Diri Saya

Nilai                      : 1. Kepercayaan kepada Tuhan

Standard Kandungan         : 1.1 Mengetahui keunikan alam

Standard Pembelajaran      : Pada akhir pembelajaran , murid dapat:

1.1.1 Menyatakan keadaaan alam di kawasan tempat tinggal.

1.1.2 Menghargai alam ciptaan Tuhan.

1.1.3 Melibatkan diri dalam menjaga keindahan alam.

EMK         : Kreativiti

Aktiviti    : a) Guru menunjukkan beberapa keping gambar kepada murid-

                 murid untuk membezakan benda ciptaan Tuhan dan benda

                 ciptaan manusia.

              b) Guru menunjukkan gambar dalam buku teks dan meminta murid

                 membaca ayat yang terdapat dalam gambar tersebut.

              c) Murid menyatakan apa yang dilihat dalam gambar dan guru

                 mengulas jawapan murid.

              d) Guru membawa murid ke taman sains / taman bunga.

              e) Guru meminta murid menyatakan cara menjaga alam sekitar.

              f) Latihan dan rumusan.

               *** Aktiviti mengikut idea dan kreativiti guru

BBM           : Gambar, buku teks, buku latihan, lembaran kerja.
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral KSSR Tahun 1

Mata Pelajaran dan Kelas : Pendidikan Moral 1 Aspirasi

Tema / Tajuk                 : Kepercayaan Kepada Tuhan / Mengetahui Keunikan

                             Alam

Masa                         : 7.45 pagi – 8.15 pagi (30 minit)

Objektif Pengajaran          : Di akhir pembelajaran, murid dapat:-

   1. Memberitahu keadaan alam di kawasan persekitaran
   2. Menyatakan secara lisan mengenai kepelbagaian ciptaan Tuhan
   3. Bekerjasama dan berbincang dengan ahli kumpulan mengenai cara-
        caramenjaga alam sekitar

Elemen Merentas Kurikulum           : Kreativiti, Pendidikan Alam Sekitar, Nilai-nilai
murni

Bahan Bantu Belajar                 : Kertas soalan, gambar, kertas mahjong

Langkah/masa          Aktiviti/kaedah          Butiran Mengajar               Catatan
  Set induksi           Nyanyian           -Guru menulis lirik lagu di      -Lagu ciptaan
   (5 minit)                                      papan tulis                  sendiri
                                         -Guru mengajar murid-murid           -Rentak
                                           menyanyi dan menyanyi            “Bangun Pagi”
                                             bersama murid-murid
  Langkah 1               -Guru              -Beritahu murid-murid             -Tunjuk
   (7 minit)       memperkenalkan        tentang ciri-ciri fizikal haiwan      gambar
                      beberapa jenis        dan tumbuhan tersebut            haiwan dan
                       haiwan dan         -Kaitkan dengan Pencipta           tumbuhan
                        tumbuhan           yang mencipta makhluk-
                                               makhluk tersebut.
                                          -Nyatakan keperluan hidup
                                          haiwan dan tumbuhan dan
                                          sebab perlu menjaga alam
                                                     sekitar
Langkah 2        Melukis hidupan   -Setiap murid melukis sejenis      -Bahagi
    (7 minit)         yang ada di       haiwan dan tumbuhan di           kepada
                     persekitaran     sekolah dan di rumah mereka       kumpulan
                                                                          kecil
                                                                         -Kertas
                                                                        mahjong
   Langkah 3             -Kuiz                  -Soalan:              Soalan-soalan
    (8 minit)                           ~Bukti kewujudan Tuhan          lain boleh
                                          ~Jenis-jenis haiwan           ditambah
                                         ~Jenis-jenis tumbuhan
                                       ~Bagi ciri-ciri, minta murid
                                          teka haiwan tersebut
                                      ~Minta murid senaraikan ciri-
                                               ciri haiwan
                                      -2 mata untuk jawapan yang
                                           betul, 0 jika salah
                                       -Jawapan terbuka kepada
                                        kumpulan lain jika salah
                                             jawab (1 mata)
    Penutup            -Nyanyi         -Lagu sewaktu set induksi       -Lembaran
    (3 minit)        -Kerja rumah             -Hantar esok                kerja



Refleksi kendiri:
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral KSSR Tahun 1

Mata Pelajaran dan Kelas : Pendidikan Moral 1 Dedikasi

Tema / Tajuk                 : Baik Hati / Membantu Keluarga

Masa                         : 9.15 pagi – 9.45 pagi (30 minit)

Objektif Pengajaran          : Di akhir pembelajaran, murid dapat:-

   1. Memberitahu sifat baik hati
   2. Menyatakan cara membantu keluarga
   3. Menunjukkan cara membantu keluarga

Elemen Merentas Kurikulum           : Kreativiti, TMK, Bahasa, Nilai-nilai murni

Bahan Bantu Belajar                 : Laptop, projektor LCD

Langkah/masa          Aktiviti/kaedah          Butiran Mengajar               Catatan
  Set induksi           Berpantun            Guru menulis pantun
   (3 minit)                             berkaitan kekeluargaan dan
                                                 kasih-sayang
  Langkah 1       Tayangan video         -Murid menonton video yang        -Video kartun
   (10 minit)                                     ditayangkan                berkaitan
                                         -Minta murid menyenaraikan        dengan tajuk
                                              sifat baik hati yang
                                           ditunjukkan dalam video
  Langkah 2           Perbincangan       Minta murid menyenaraikan
   (5 minit)                            sifat baik hati yang ada dalam
                                          diri masing-masing beserta
                                                     contoh
  Langkah 3             -Lakonan           -Murid-murid melakonkan            -Bahagi
   (10 minit)                              beberapa contoh mereka             kepada
                                              membantu keluarga              beberapa
                                                                             kumpulan
                                                                              -Setiap
                                                                             kumpulan
melakonkan
                                                                      situasi / cara
                                                                       membantu
                                                                      yang berbeza
    Penutup         Pujian terhadap    -Mengukuhkan sifat baik hati
    (2 minit)        sifat baik hati           murid-murid
                    yang ada pada
                    diri murid-murid



Refleksi kendiri:
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral KSSR Tahun 1

Mata Pelajaran dan Kelas : Pendidikan Moral 1 Bestari

Tema / Tajuk                 : Keadilan / Mengamalkan sifat adil dalam kehidupan

Masa                         : 8.45 pagi – 9.15 pagi (30 minit)

Objektif Pengajaran          : Di akhir pembelajaran, murid dapat:-

   1. Memberitahu contoh perlakuan adil dalam kehidupan seharian
   2. Menyatakan kesan ketidakadilan dalam kehidupan
   3. Menunjukkan contoh perlakuan adil dalam kehidupan

Elemen Merentas Kurikulum            : Kreativiti, Bahasa, Nilai-nilai murni

Bahan Bantu Belajar                  :

Langkah/masa          Aktiviti/kaedah           Butiran Mengajar               Catatan
  Set induksi          Soal jawab          Guru menanya maksud adil
   (5 minit)                               dan perbezaan antara adil
                                                  dan sama rata
  Langkah 1            -Soal jawab         -Memberi beberapa contoh
   (7 minit)          -Penerangan          situasi dan menanya murid-
                                             murid sama ada situasi
                                             tersebut adil atau tidak
                                          -Menerangkan sebab situasi
                                             tersebut adil atau tidak
  Langkah 2           Perbincangan           Membincangkan sebab
   (7 minit)                                perlunya berlaku adil dan
                                          kesan negatif perlakuan yang
                                                     tidak adil
  Langkah 3             -Lakonan            -Murid-murid melakonkan            -Bahagi
   (8 minit)                               beberapa contoh perlakuan           kepada
                                           adil yang mereka amalkan            beberapa
                                                dalam kehidupan                kumpulan
                                                                                -Setiap
kumpulan
                                                                melakonkan
                                                                situasi yang
                                                                 berbeza
    Penutup         Pujian terhadap   -Mengukuhkan sifat adil
    (3 minit)       sifat adil yang        murid-murid
                     ada pada diri
                     murid-murid



Refleksi kendiri:
Rumusan Pembentangan RPH

Muhammad Fadhlan bin Abd Jalil

Rancangan Pengajaran Harian (RPH) merupakan satu panduan mengajar yang
amat berguna bagi membantu guru-guru mengajar dengan baik. Dengan adanya
RPH, guru dapat memaksimumkan masa mengajar tanpa berhenti kerana kehabisan
idea untuk mengajar.

Bagi sukatan baru iaitu Kurikulum Standard Sekolah Rendah (KSSR), penulisan
RPH menjadi semakin mudah dan ringkas. Guru-guru terutamanya guru baru tidak
perlu mengambil masa yang begitu lama untuk memikirkan cara menulis RPH yang
panjang dan rumit dan boleh menggunakan masa dengan lebih berfaedah seperti
menyediakan bahan bantu belajar (BBB) bagi memudahkan murid-murid belajar.

Terdapat beberapa perkara baru yang ditambah contohnya elemen merentas
kurikulum (EMK) dalam KSSR. EMK mengutamakan sifat-sifat dan nilai-nilai terbaru
dalam kurikulum seperti kreativiti dan penggunaan teknologi maklumat dan
komunikasi (TMK) yang seiring dengan perkembangan dunia semasa.

Kaedah pengajaran juga boleh dipelbagaikan seperti membuat soal-jawab,
perbincangan, kuiz dan tayangan video. Dengan kepelbagaian kaedah dan strategi
pengajaran, proses pengajaran dan pembelajaran akan menjadi lebih menarik dan
hidup serta menjadikan murid-murid lebih minat untuk belajar.

Selain mengubah kaedah dan strategi pengajaran, set induksi turut dipelbagaikan.
Set induksi amat penting kerana berperanan menarik minat murid untuk mengikuti
pelajaran sehingga selesai. Oleh itu, pantun, nyanyian dan lain-lain yang menarik
dan berkaitan dengan tajuk pelajaran pada hari tersebut boleh digunakan. Pada
akhir sesi pengajaran atau penutup, peneguhan nilai murni dibuat agar nilai-nilai
murni dapat disemai dan diamalkan dalam diri murid-murid supaya mereka menjadi
insan yang berguna dan bermoral pada masa akan datang.

More Related Content

What's hot

PENTAKSIRAN SEBAGAI PEMBELAJARAN
PENTAKSIRAN SEBAGAI PEMBELAJARANPENTAKSIRAN SEBAGAI PEMBELAJARAN
PENTAKSIRAN SEBAGAI PEMBELAJARAN
AmiraSuhaimi6
 
Pentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpv
Pentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpvPentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpv
Pentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpv
SiTi Nurhidayah
 
Konsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujian
Konsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujianKonsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujian
Konsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujianWan Nor Faezah
 
Assgmennt seni dalam pendidikan
Assgmennt seni dalam pendidikan Assgmennt seni dalam pendidikan
Assgmennt seni dalam pendidikan fitri norlida
 
RPH Pembelajaran Aktif Bahasa Melayu (Aktiviti Role Play) Tahun 4
RPH Pembelajaran Aktif Bahasa Melayu (Aktiviti Role Play) Tahun 4RPH Pembelajaran Aktif Bahasa Melayu (Aktiviti Role Play) Tahun 4
RPH Pembelajaran Aktif Bahasa Melayu (Aktiviti Role Play) Tahun 4
syazwanie suhaimi
 
Rph kata nama
Rph kata namaRph kata nama
Rph kata nama
Ahmad NazRi
 
Perbezaan Pengujian, Pentaksiran Dan Penilaian
Perbezaan Pengujian, Pentaksiran Dan PenilaianPerbezaan Pengujian, Pentaksiran Dan Penilaian
Perbezaan Pengujian, Pentaksiran Dan Penilaian
Nur Aqeela Alia Ahmad
 
Pelan lantai amali komponen pergerakan asas
Pelan lantai amali komponen pergerakan asasPelan lantai amali komponen pergerakan asas
Pelan lantai amali komponen pergerakan asas
fitri norlida
 
Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...
Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...
Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...
FaFai S.
 
Topik 4 pembangunan media pengajaran
Topik 4 pembangunan media pengajaranTopik 4 pembangunan media pengajaran
Topik 4 pembangunan media pengajaran
Nik Ibrahim Nik Mat
 
Teori Pembelajaran Kognitif - Teori Pembentukan Konsep Bruner
Teori Pembelajaran Kognitif - Teori Pembentukan Konsep BrunerTeori Pembelajaran Kognitif - Teori Pembentukan Konsep Bruner
Teori Pembelajaran Kognitif - Teori Pembentukan Konsep Bruner
Atifah Ruzana Abd Wahab
 
Topik 6 Video Untuk Pengajaran dan Pembelajaran
Topik 6 Video Untuk Pengajaran dan PembelajaranTopik 6 Video Untuk Pengajaran dan Pembelajaran
Topik 6 Video Untuk Pengajaran dan Pembelajaran
Jessika Denis
 
42129075 penyataan-sebelum-semasa-dan-slps-pbs-fasa-1
42129075 penyataan-sebelum-semasa-dan-slps-pbs-fasa-142129075 penyataan-sebelum-semasa-dan-slps-pbs-fasa-1
42129075 penyataan-sebelum-semasa-dan-slps-pbs-fasa-1Zhu Miqael
 
Pembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstualPembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstualzabidah awang
 
Model pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayati
Model pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayatiModel pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayati
Model pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayatiHELMIZAM
 
Pentaksiran autentik
Pentaksiran autentikPentaksiran autentik
Pentaksiran autentik
Ppg Pathma Nathan
 
Pentaksiran autentik portfolio
Pentaksiran autentik portfolioPentaksiran autentik portfolio
Pentaksiran autentik portfolio
amira nurfahmida
 

What's hot (20)

Kemahiran penyoalan
Kemahiran penyoalanKemahiran penyoalan
Kemahiran penyoalan
 
PENTAKSIRAN SEBAGAI PEMBELAJARAN
PENTAKSIRAN SEBAGAI PEMBELAJARANPENTAKSIRAN SEBAGAI PEMBELAJARAN
PENTAKSIRAN SEBAGAI PEMBELAJARAN
 
Pentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpv
Pentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpvPentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpv
Pentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpv
 
Konsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujian
Konsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujianKonsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujian
Konsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujian
 
Assgmennt seni dalam pendidikan
Assgmennt seni dalam pendidikan Assgmennt seni dalam pendidikan
Assgmennt seni dalam pendidikan
 
Taksonomi bloom
Taksonomi bloomTaksonomi bloom
Taksonomi bloom
 
RPH Pembelajaran Aktif Bahasa Melayu (Aktiviti Role Play) Tahun 4
RPH Pembelajaran Aktif Bahasa Melayu (Aktiviti Role Play) Tahun 4RPH Pembelajaran Aktif Bahasa Melayu (Aktiviti Role Play) Tahun 4
RPH Pembelajaran Aktif Bahasa Melayu (Aktiviti Role Play) Tahun 4
 
Pembinaan jsu
Pembinaan jsuPembinaan jsu
Pembinaan jsu
 
Rph kata nama
Rph kata namaRph kata nama
Rph kata nama
 
Perbezaan Pengujian, Pentaksiran Dan Penilaian
Perbezaan Pengujian, Pentaksiran Dan PenilaianPerbezaan Pengujian, Pentaksiran Dan Penilaian
Perbezaan Pengujian, Pentaksiran Dan Penilaian
 
Pelan lantai amali komponen pergerakan asas
Pelan lantai amali komponen pergerakan asasPelan lantai amali komponen pergerakan asas
Pelan lantai amali komponen pergerakan asas
 
Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...
Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...
Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...
 
Topik 4 pembangunan media pengajaran
Topik 4 pembangunan media pengajaranTopik 4 pembangunan media pengajaran
Topik 4 pembangunan media pengajaran
 
Teori Pembelajaran Kognitif - Teori Pembentukan Konsep Bruner
Teori Pembelajaran Kognitif - Teori Pembentukan Konsep BrunerTeori Pembelajaran Kognitif - Teori Pembentukan Konsep Bruner
Teori Pembelajaran Kognitif - Teori Pembentukan Konsep Bruner
 
Topik 6 Video Untuk Pengajaran dan Pembelajaran
Topik 6 Video Untuk Pengajaran dan PembelajaranTopik 6 Video Untuk Pengajaran dan Pembelajaran
Topik 6 Video Untuk Pengajaran dan Pembelajaran
 
42129075 penyataan-sebelum-semasa-dan-slps-pbs-fasa-1
42129075 penyataan-sebelum-semasa-dan-slps-pbs-fasa-142129075 penyataan-sebelum-semasa-dan-slps-pbs-fasa-1
42129075 penyataan-sebelum-semasa-dan-slps-pbs-fasa-1
 
Pembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstualPembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstual
 
Model pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayati
Model pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayatiModel pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayati
Model pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayati
 
Pentaksiran autentik
Pentaksiran autentikPentaksiran autentik
Pentaksiran autentik
 
Pentaksiran autentik portfolio
Pentaksiran autentik portfolioPentaksiran autentik portfolio
Pentaksiran autentik portfolio
 

Viewers also liked

Set induksi sibut babi
Set induksi sibut babiSet induksi sibut babi
Set induksi sibut babiGoh Hooi Ling
 
Aktiviti kumpulan pandakan nama
Aktiviti kumpulan pandakan namaAktiviti kumpulan pandakan nama
Aktiviti kumpulan pandakan namaGoh Hooi Ling
 
Aktiviti kumpulan buat perbezaan
Aktiviti kumpulan buat perbezaanAktiviti kumpulan buat perbezaan
Aktiviti kumpulan buat perbezaanGoh Hooi Ling
 
Contoh RPH DST Tahun 2
Contoh RPH DST Tahun 2Contoh RPH DST Tahun 2
Contoh RPH DST Tahun 2lieyarayyan
 
Cara haiwan bergerak
Cara haiwan bergerakCara haiwan bergerak
Cara haiwan bergerakGoh Hooi Ling
 
Presentation nama haiwan
Presentation nama haiwanPresentation nama haiwan
Presentation nama haiwanGoh Hooi Ling
 
Latihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwanLatihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwanGoh Hooi Ling
 
Latihan cara bergerak haiwan
Latihan cara bergerak haiwanLatihan cara bergerak haiwan
Latihan cara bergerak haiwanGoh Hooi Ling
 
Bahagian badan haiwan
Bahagian badan haiwanBahagian badan haiwan
Bahagian badan haiwanGoh Hooi Ling
 
Contoh rph thn 2
Contoh rph thn 2Contoh rph thn 2
Contoh rph thn 2hasmad
 
RPH SAINS TAHUN 2
RPH SAINS TAHUN 2RPH SAINS TAHUN 2
RPH SAINS TAHUN 2sanchao
 
Borang pengurusan grafik
Borang pengurusan grafikBorang pengurusan grafik
Borang pengurusan grafikGoh Hooi Ling
 
Rancangan pelajaran harian sains kssr baru
Rancangan pelajaran harian sains kssr baruRancangan pelajaran harian sains kssr baru
Rancangan pelajaran harian sains kssr baru
muhammad
 

Viewers also liked (20)

Set induksi sibut babi
Set induksi sibut babiSet induksi sibut babi
Set induksi sibut babi
 
Aktiviti kumpulan pandakan nama
Aktiviti kumpulan pandakan namaAktiviti kumpulan pandakan nama
Aktiviti kumpulan pandakan nama
 
Aktiviti kumpulan buat perbezaan
Aktiviti kumpulan buat perbezaanAktiviti kumpulan buat perbezaan
Aktiviti kumpulan buat perbezaan
 
Contoh RPH DST Tahun 2
Contoh RPH DST Tahun 2Contoh RPH DST Tahun 2
Contoh RPH DST Tahun 2
 
Rph 1
Rph 1Rph 1
Rph 1
 
Latihan
LatihanLatihan
Latihan
 
Latihan nama haiwan
Latihan  nama haiwanLatihan  nama haiwan
Latihan nama haiwan
 
Cara haiwan bergerak
Cara haiwan bergerakCara haiwan bergerak
Cara haiwan bergerak
 
Presentation nama haiwan
Presentation nama haiwanPresentation nama haiwan
Presentation nama haiwan
 
Latihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwanLatihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwan
 
Latihan cara bergerak haiwan
Latihan cara bergerak haiwanLatihan cara bergerak haiwan
Latihan cara bergerak haiwan
 
Haiwan bunyi
Haiwan bunyiHaiwan bunyi
Haiwan bunyi
 
Langkah 1
Langkah 1Langkah 1
Langkah 1
 
Bahagian badan haiwan
Bahagian badan haiwanBahagian badan haiwan
Bahagian badan haiwan
 
Contoh rph thn 2
Contoh rph thn 2Contoh rph thn 2
Contoh rph thn 2
 
RPH SAINS TAHUN 2
RPH SAINS TAHUN 2RPH SAINS TAHUN 2
RPH SAINS TAHUN 2
 
Borang pengurusan grafik
Borang pengurusan grafikBorang pengurusan grafik
Borang pengurusan grafik
 
Teliga slide
Teliga slideTeliga slide
Teliga slide
 
Aktiviti kumpulan
Aktiviti kumpulanAktiviti kumpulan
Aktiviti kumpulan
 
Rancangan pelajaran harian sains kssr baru
Rancangan pelajaran harian sains kssr baruRancangan pelajaran harian sains kssr baru
Rancangan pelajaran harian sains kssr baru
 

Similar to Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssr

Rph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarRph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarsyazwanie suhaimi
 
Rpp Kelas IV
Rpp Kelas IV  Rpp Kelas IV
Rpp Kelas IV
DerisBenu
 
MODUL AJAR KELAS 11.pdf
MODUL AJAR KELAS 11.pdfMODUL AJAR KELAS 11.pdf
MODUL AJAR KELAS 11.pdf
nadia868813
 
Tematik Kelas 4 Tema 3 Subtema 2 Pembelajaran 3
Tematik Kelas 4 Tema 3 Subtema 2 Pembelajaran 3Tematik Kelas 4 Tema 3 Subtema 2 Pembelajaran 3
Tematik Kelas 4 Tema 3 Subtema 2 Pembelajaran 3
Sri Wahyuni Nur Fadyah
 
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual (Masalah Pembelajaran)
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual (Masalah Pembelajaran)Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual (Masalah Pembelajaran)
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual (Masalah Pembelajaran)Ratna Syazana
 
Rancangan pengajian harian sdp
Rancangan pengajian harian sdpRancangan pengajian harian sdp
Rancangan pengajian harian sdp
khayrulbariyyah
 
7 rpp sd kelas 1 semester 2 - benda, binatang dan tanaman
7   rpp sd kelas 1 semester 2 - benda, binatang dan tanaman 7   rpp sd kelas 1 semester 2 - benda, binatang dan tanaman
7 rpp sd kelas 1 semester 2 - benda, binatang dan tanaman
Eko Dwi Susanto
 
Rpp budi pekerti1sms1
Rpp budi pekerti1sms1Rpp budi pekerti1sms1
Rpp budi pekerti1sms1mr endar
 
4 rpp sd kelas 1 semester 1 - keluargaku
4   rpp sd kelas 1 semester 1 - keluargaku4   rpp sd kelas 1 semester 1 - keluargaku
4 rpp sd kelas 1 semester 1 - keluargaku
Eko Dwi Susanto
 
Tema 3 peduli terhadap mahkluk hidup hewan dan tumbuhan di lingkungan ruma...
Tema 3 peduli terhadap mahkluk  hidup   hewan dan tumbuhan di lingkungan ruma...Tema 3 peduli terhadap mahkluk  hidup   hewan dan tumbuhan di lingkungan ruma...
Tema 3 peduli terhadap mahkluk hidup hewan dan tumbuhan di lingkungan ruma...
Ferryxz Yamato
 
UAS RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) TEMATIK
UAS RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN  (RPP)  TEMATIKUAS RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN  (RPP)  TEMATIK
UAS RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) TEMATIK
Amphie Yuurisman
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematikRencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematik
zoulexa
 
[9] rpp sd kelas 3 semester 2 menjaga kelestarian lingkung
[9] rpp sd kelas 3 semester 2   menjaga kelestarian lingkung[9] rpp sd kelas 3 semester 2   menjaga kelestarian lingkung
[9] rpp sd kelas 3 semester 2 menjaga kelestarian lingkung
eli priyatna laidan
 
(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A
(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A
(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3ANastiti Rahajeng
 
Rpp sains tekpen
Rpp sains tekpenRpp sains tekpen
Rpp sains tekpen
ikiepha
 
Rpp tematik ( taslim )
Rpp tematik ( taslim )Rpp tematik ( taslim )
Rpp tematik ( taslim )
RamaneZizi
 
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolahRph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolahNurfaten Ismail
 
Seni Dalam Pendidikan
Seni Dalam Pendidikan Seni Dalam Pendidikan
Seni Dalam Pendidikan
milzi5215
 
Pembentangan SDP
Pembentangan SDPPembentangan SDP
Pembentangan SDP
milzi5215
 
67162511 rpp-biologi-kelas-x-kd-3-4-lengkap-acc
67162511 rpp-biologi-kelas-x-kd-3-4-lengkap-acc67162511 rpp-biologi-kelas-x-kd-3-4-lengkap-acc
67162511 rpp-biologi-kelas-x-kd-3-4-lengkap-acc
KAMARIAH S.Pd
 

Similar to Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssr (20)

Rph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarRph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
 
Rpp Kelas IV
Rpp Kelas IV  Rpp Kelas IV
Rpp Kelas IV
 
MODUL AJAR KELAS 11.pdf
MODUL AJAR KELAS 11.pdfMODUL AJAR KELAS 11.pdf
MODUL AJAR KELAS 11.pdf
 
Tematik Kelas 4 Tema 3 Subtema 2 Pembelajaran 3
Tematik Kelas 4 Tema 3 Subtema 2 Pembelajaran 3Tematik Kelas 4 Tema 3 Subtema 2 Pembelajaran 3
Tematik Kelas 4 Tema 3 Subtema 2 Pembelajaran 3
 
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual (Masalah Pembelajaran)
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual (Masalah Pembelajaran)Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual (Masalah Pembelajaran)
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual (Masalah Pembelajaran)
 
Rancangan pengajian harian sdp
Rancangan pengajian harian sdpRancangan pengajian harian sdp
Rancangan pengajian harian sdp
 
7 rpp sd kelas 1 semester 2 - benda, binatang dan tanaman
7   rpp sd kelas 1 semester 2 - benda, binatang dan tanaman 7   rpp sd kelas 1 semester 2 - benda, binatang dan tanaman
7 rpp sd kelas 1 semester 2 - benda, binatang dan tanaman
 
Rpp budi pekerti1sms1
Rpp budi pekerti1sms1Rpp budi pekerti1sms1
Rpp budi pekerti1sms1
 
4 rpp sd kelas 1 semester 1 - keluargaku
4   rpp sd kelas 1 semester 1 - keluargaku4   rpp sd kelas 1 semester 1 - keluargaku
4 rpp sd kelas 1 semester 1 - keluargaku
 
Tema 3 peduli terhadap mahkluk hidup hewan dan tumbuhan di lingkungan ruma...
Tema 3 peduli terhadap mahkluk  hidup   hewan dan tumbuhan di lingkungan ruma...Tema 3 peduli terhadap mahkluk  hidup   hewan dan tumbuhan di lingkungan ruma...
Tema 3 peduli terhadap mahkluk hidup hewan dan tumbuhan di lingkungan ruma...
 
UAS RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) TEMATIK
UAS RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN  (RPP)  TEMATIKUAS RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN  (RPP)  TEMATIK
UAS RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) TEMATIK
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematikRencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematik
 
[9] rpp sd kelas 3 semester 2 menjaga kelestarian lingkung
[9] rpp sd kelas 3 semester 2   menjaga kelestarian lingkung[9] rpp sd kelas 3 semester 2   menjaga kelestarian lingkung
[9] rpp sd kelas 3 semester 2 menjaga kelestarian lingkung
 
(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A
(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A
(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A
 
Rpp sains tekpen
Rpp sains tekpenRpp sains tekpen
Rpp sains tekpen
 
Rpp tematik ( taslim )
Rpp tematik ( taslim )Rpp tematik ( taslim )
Rpp tematik ( taslim )
 
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolahRph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
 
Seni Dalam Pendidikan
Seni Dalam Pendidikan Seni Dalam Pendidikan
Seni Dalam Pendidikan
 
Pembentangan SDP
Pembentangan SDPPembentangan SDP
Pembentangan SDP
 
67162511 rpp-biologi-kelas-x-kd-3-4-lengkap-acc
67162511 rpp-biologi-kelas-x-kd-3-4-lengkap-acc67162511 rpp-biologi-kelas-x-kd-3-4-lengkap-acc
67162511 rpp-biologi-kelas-x-kd-3-4-lengkap-acc
 

Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssr

  • 1. Panduan Rancangan Pengajaran Harian Tahun 1 KSSR Tema : Diri Saya Nilai : 1. Kepercayaan kepada Tuhan Standard Kandungan : 1.1 Mengetahui keunikan alam Standard Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran , murid dapat: 1.1.1 Menyatakan keadaaan alam di kawasan tempat tinggal. 1.1.2 Menghargai alam ciptaan Tuhan. 1.1.3 Melibatkan diri dalam menjaga keindahan alam. EMK : Kreativiti Aktiviti : a) Guru menunjukkan beberapa keping gambar kepada murid- murid untuk membezakan benda ciptaan Tuhan dan benda ciptaan manusia. b) Guru menunjukkan gambar dalam buku teks dan meminta murid membaca ayat yang terdapat dalam gambar tersebut. c) Murid menyatakan apa yang dilihat dalam gambar dan guru mengulas jawapan murid. d) Guru membawa murid ke taman sains / taman bunga. e) Guru meminta murid menyatakan cara menjaga alam sekitar. f) Latihan dan rumusan. *** Aktiviti mengikut idea dan kreativiti guru BBM : Gambar, buku teks, buku latihan, lembaran kerja.
  • 2. Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral KSSR Tahun 1 Mata Pelajaran dan Kelas : Pendidikan Moral 1 Aspirasi Tema / Tajuk : Kepercayaan Kepada Tuhan / Mengetahui Keunikan Alam Masa : 7.45 pagi – 8.15 pagi (30 minit) Objektif Pengajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat:- 1. Memberitahu keadaan alam di kawasan persekitaran 2. Menyatakan secara lisan mengenai kepelbagaian ciptaan Tuhan 3. Bekerjasama dan berbincang dengan ahli kumpulan mengenai cara- caramenjaga alam sekitar Elemen Merentas Kurikulum : Kreativiti, Pendidikan Alam Sekitar, Nilai-nilai murni Bahan Bantu Belajar : Kertas soalan, gambar, kertas mahjong Langkah/masa Aktiviti/kaedah Butiran Mengajar Catatan Set induksi Nyanyian -Guru menulis lirik lagu di -Lagu ciptaan (5 minit) papan tulis sendiri -Guru mengajar murid-murid -Rentak menyanyi dan menyanyi “Bangun Pagi” bersama murid-murid Langkah 1 -Guru -Beritahu murid-murid -Tunjuk (7 minit) memperkenalkan tentang ciri-ciri fizikal haiwan gambar beberapa jenis dan tumbuhan tersebut haiwan dan haiwan dan -Kaitkan dengan Pencipta tumbuhan tumbuhan yang mencipta makhluk- makhluk tersebut. -Nyatakan keperluan hidup haiwan dan tumbuhan dan sebab perlu menjaga alam sekitar
  • 3. Langkah 2 Melukis hidupan -Setiap murid melukis sejenis -Bahagi (7 minit) yang ada di haiwan dan tumbuhan di kepada persekitaran sekolah dan di rumah mereka kumpulan kecil -Kertas mahjong Langkah 3 -Kuiz -Soalan: Soalan-soalan (8 minit) ~Bukti kewujudan Tuhan lain boleh ~Jenis-jenis haiwan ditambah ~Jenis-jenis tumbuhan ~Bagi ciri-ciri, minta murid teka haiwan tersebut ~Minta murid senaraikan ciri- ciri haiwan -2 mata untuk jawapan yang betul, 0 jika salah -Jawapan terbuka kepada kumpulan lain jika salah jawab (1 mata) Penutup -Nyanyi -Lagu sewaktu set induksi -Lembaran (3 minit) -Kerja rumah -Hantar esok kerja Refleksi kendiri:
  • 4. Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral KSSR Tahun 1 Mata Pelajaran dan Kelas : Pendidikan Moral 1 Dedikasi Tema / Tajuk : Baik Hati / Membantu Keluarga Masa : 9.15 pagi – 9.45 pagi (30 minit) Objektif Pengajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat:- 1. Memberitahu sifat baik hati 2. Menyatakan cara membantu keluarga 3. Menunjukkan cara membantu keluarga Elemen Merentas Kurikulum : Kreativiti, TMK, Bahasa, Nilai-nilai murni Bahan Bantu Belajar : Laptop, projektor LCD Langkah/masa Aktiviti/kaedah Butiran Mengajar Catatan Set induksi Berpantun Guru menulis pantun (3 minit) berkaitan kekeluargaan dan kasih-sayang Langkah 1 Tayangan video -Murid menonton video yang -Video kartun (10 minit) ditayangkan berkaitan -Minta murid menyenaraikan dengan tajuk sifat baik hati yang ditunjukkan dalam video Langkah 2 Perbincangan Minta murid menyenaraikan (5 minit) sifat baik hati yang ada dalam diri masing-masing beserta contoh Langkah 3 -Lakonan -Murid-murid melakonkan -Bahagi (10 minit) beberapa contoh mereka kepada membantu keluarga beberapa kumpulan -Setiap kumpulan
  • 5. melakonkan situasi / cara membantu yang berbeza Penutup Pujian terhadap -Mengukuhkan sifat baik hati (2 minit) sifat baik hati murid-murid yang ada pada diri murid-murid Refleksi kendiri:
  • 6. Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral KSSR Tahun 1 Mata Pelajaran dan Kelas : Pendidikan Moral 1 Bestari Tema / Tajuk : Keadilan / Mengamalkan sifat adil dalam kehidupan Masa : 8.45 pagi – 9.15 pagi (30 minit) Objektif Pengajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat:- 1. Memberitahu contoh perlakuan adil dalam kehidupan seharian 2. Menyatakan kesan ketidakadilan dalam kehidupan 3. Menunjukkan contoh perlakuan adil dalam kehidupan Elemen Merentas Kurikulum : Kreativiti, Bahasa, Nilai-nilai murni Bahan Bantu Belajar : Langkah/masa Aktiviti/kaedah Butiran Mengajar Catatan Set induksi Soal jawab Guru menanya maksud adil (5 minit) dan perbezaan antara adil dan sama rata Langkah 1 -Soal jawab -Memberi beberapa contoh (7 minit) -Penerangan situasi dan menanya murid- murid sama ada situasi tersebut adil atau tidak -Menerangkan sebab situasi tersebut adil atau tidak Langkah 2 Perbincangan Membincangkan sebab (7 minit) perlunya berlaku adil dan kesan negatif perlakuan yang tidak adil Langkah 3 -Lakonan -Murid-murid melakonkan -Bahagi (8 minit) beberapa contoh perlakuan kepada adil yang mereka amalkan beberapa dalam kehidupan kumpulan -Setiap
  • 7. kumpulan melakonkan situasi yang berbeza Penutup Pujian terhadap -Mengukuhkan sifat adil (3 minit) sifat adil yang murid-murid ada pada diri murid-murid Refleksi kendiri:
  • 8. Rumusan Pembentangan RPH Muhammad Fadhlan bin Abd Jalil Rancangan Pengajaran Harian (RPH) merupakan satu panduan mengajar yang amat berguna bagi membantu guru-guru mengajar dengan baik. Dengan adanya RPH, guru dapat memaksimumkan masa mengajar tanpa berhenti kerana kehabisan idea untuk mengajar. Bagi sukatan baru iaitu Kurikulum Standard Sekolah Rendah (KSSR), penulisan RPH menjadi semakin mudah dan ringkas. Guru-guru terutamanya guru baru tidak perlu mengambil masa yang begitu lama untuk memikirkan cara menulis RPH yang panjang dan rumit dan boleh menggunakan masa dengan lebih berfaedah seperti menyediakan bahan bantu belajar (BBB) bagi memudahkan murid-murid belajar. Terdapat beberapa perkara baru yang ditambah contohnya elemen merentas kurikulum (EMK) dalam KSSR. EMK mengutamakan sifat-sifat dan nilai-nilai terbaru dalam kurikulum seperti kreativiti dan penggunaan teknologi maklumat dan komunikasi (TMK) yang seiring dengan perkembangan dunia semasa. Kaedah pengajaran juga boleh dipelbagaikan seperti membuat soal-jawab, perbincangan, kuiz dan tayangan video. Dengan kepelbagaian kaedah dan strategi pengajaran, proses pengajaran dan pembelajaran akan menjadi lebih menarik dan hidup serta menjadikan murid-murid lebih minat untuk belajar. Selain mengubah kaedah dan strategi pengajaran, set induksi turut dipelbagaikan. Set induksi amat penting kerana berperanan menarik minat murid untuk mengikuti pelajaran sehingga selesai. Oleh itu, pantun, nyanyian dan lain-lain yang menarik dan berkaitan dengan tajuk pelajaran pada hari tersebut boleh digunakan. Pada akhir sesi pengajaran atau penutup, peneguhan nilai murni dibuat agar nilai-nilai murni dapat disemai dan diamalkan dalam diri murid-murid supaya mereka menjadi insan yang berguna dan bermoral pada masa akan datang.