Kaedah dan teknik pengajaran tilawah al quran dan hafazanSyaza Mohd Sabri
Al-Quran merupakan sumber terpenting dalam kehidupan umat Islam. Ia merupakan kitab suci yang menjadi panduan dan pegangan bagi setiap umat Islam dan mengandungi segala hukum-hukum yang berkaitan dengan syariah, ibadah, dan akhlak. Contohnya Al-Quran mengandungi penyelesaian bagi masalah rohani, jasmani, sosial, ekonomi, politik dan sebagainya (Ammar Fadzil 2007). Umat Islam yang berpegang teguh pada Al-Quran akan selamat di dunia dan akhirat.
Kaedah dan teknik pengajaran tilawah al quran dan hafazanSyaza Mohd Sabri
Al-Quran merupakan sumber terpenting dalam kehidupan umat Islam. Ia merupakan kitab suci yang menjadi panduan dan pegangan bagi setiap umat Islam dan mengandungi segala hukum-hukum yang berkaitan dengan syariah, ibadah, dan akhlak. Contohnya Al-Quran mengandungi penyelesaian bagi masalah rohani, jasmani, sosial, ekonomi, politik dan sebagainya (Ammar Fadzil 2007). Umat Islam yang berpegang teguh pada Al-Quran akan selamat di dunia dan akhirat.
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Agama Islam
Kelas : 4 Arif
Tarikh : 03.10.2012
Masa : 30 minit
Bilangan Murid : 36 Orang
Tajuk : Ibadah
Sub. Tajuk : Bercuci Daripada Najis
Hasil Pembelajaran : Diakhir pembelajaran murid-murid dapat :-
1. Menyebut maksud bersuci daripada najis dan hadas.
2. Menyatakan jenis-jenis najis dan alat-alat bersuci.
3. Mengetahui cara-cara menyucikan najis.
Kaedah Pembelajaran : Bersoal jawab, sumbangsaran dan tunjuk cara.
Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah mengetahui tentang pentingnya kebersihan dalam
Islam dan kehidupan harian.
Gabung jalin : Aqidah, Al Quran dan Sains.
Penerapan Nilai : Istiqamah, bersih dan jujur.
Kemahiran Berfikir : Menjana idea, banding beza.
Bahan Bantu Mengajar : LCD, Lap Top, Air, Tanah, Tisu, Gambar Slaid dan Kain.
2. Langkah/
Masa/Isi Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Pelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set induksi 1. Guru menunjukkan 1. Murid-murid melihat Sumbangsaran
( 3 minit ) beberapa gambar di gambar Yang di tayangkan
Mencungkil hadapan kelas melalui BBM:
Idea LCD ( Power Point ) 2. Murid menjawab soal LCD/ Lap top
2. Guru bersoal jawab yang Diajukan oleh guru. Persembahan
dengan murid Power Point
Langkah 1 1. Guru memberi 1. Murid-murid mendengar BBM:
( 5 minit ) penerangan mengenai dan melihat Pawerpoint LCD/ Lap Top
Pengertian konsep bersuci dalam yang dipersembahkan.
bersuci Islam melalui Segumpal
persembahan Pawer 2. Murid-murid membaca Tanah
Point. konsep bersuci secara
kelas.
Langkah 2 1. Guru menerangkan 1. Murid-murid melihat dan BBM :
( 8 minit ) Jenis-jenis najis : menyebut jenis-jenis LCD/ Laptop
Jenis-Jenis - Mukhafafah najis yang dipaparkan - Air
najis dan - Mutawassitah melalui slaid. - Tanah
cara - Mughalazah - Bandi
menyuci 2. Murid-murid melihat cara - Kain
kannya 2. Guru membuat mengucikan najis yang - Tisu
demonstrasi cara ditunjuk oleh guru dan KBKK
mengucikan najis menjawab beberapa Banding beza
soalan yang dikemukakan
3. dengan cara yang
betul. Nilai :
Mendengar
arahan guru
1. Murid-murid berada dalam
Langkah 3 1. Guru membahagikan kumpulan masing-masing Nilai :
( 9 minit ) murid-murid kepada Bekerjasama/
Amali cara tiga kumpulan. Menjaga
Menyuci- kebersihan.
2. Murid-murid menjalankan
kan najis 2. Guru meminta murid- latihan amali cara
murid untuk menjalan menyucikan najis dengan BBM:
kan latihan amali cara dibimbing oleh guru - Air
menyucikan najis dari - Kain
bahan yang disediakan. - Tisu
- Baldi
Penutup 1. Guru mengedarkan 1. Murid-murid menjawab KBKK :
( 5 minit ) lambaran kerja kepada soalan yang disediakan Menjana idea
Peneguhan murid untuk dijawab. sebagai peneguhan
kepada aktiviti yang
telah dijalankan pada
hari ini.