Rangkaian pengajaran harian ini membincangkan topik jaga kebersihan diri di sekolah untuk murid kelas 4. Aktiviti yang dirancang termasuk persembahan multimedia, peta minda berkumpulan, dan lembaran kerja silang kata untuk mengenal pasti dan menghargai amalan menjaga kebersihan diri.
2.1.1 Menyatakan maksud zaman air batu
2.1.2 Menyatakan perubahan yang berlaku pada zaman air batu
K 2.1.5 Menyatakan sikap yang perlu diamalkan dalam menjaga alam sekitar
2.1.1 Menyatakan maksud zaman air batu
2.1.2 Menyatakan perubahan yang berlaku pada zaman air batu
K 2.1.5 Menyatakan sikap yang perlu diamalkan dalam menjaga alam sekitar
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas : 4 Semangat
Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)
Masa : 2.30 – 3.00 petang
Tarikh : 21Februari 2013 (Khamis)
Tema : 1- Sayangi diri .
Unit : 2 – Pengurusan Diri
Tajuk : Jaga Kebersihan Diri di Sekolah
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
1. Menyenaraikan 8 amalan menjaga kebersihan dan kekemasan diri di sekolah.
2. Menyatakan 4 kepentingan menjaga kebersihan diri di sekolah.
Ringkasan Isi Kandungan
1. Amalan menjaga kebersihan dan kekemasan diri di sekolah.
2. Kepentingan menjaga kebersihan diri di sekolah.
Penerapan Nilai-Nilai Murni
1. Berdikari : Bertanggungjawab
2. Kerjasama
Unsur Patriotisme
1. Menerapkan nilai-nilai menghargai diri melalui penjagaan kebersihan dan kekemasan diri di
sekolah.
Pengetahuan Sedia Ada
1. Murid mengetahui cara berpakaian dengan kemas.
NURFATEN BINTI ISMAIL 1
2. Bil. Sumber Kuantiti
1. Komputer riba 1
2. Pembesar suara 1
3 Music box 1
4. LCD projektor 1
5. Kad tugasan 5
6. Muzik : Selamanya Harimau Malaya 1
7. Pensel warna 5
Kemahiran Generik
Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.
KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,
menghubungkait, membanding beza
KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.
Pembelajaran Koperatif : Main peranan melalui aktiviti music box.
Catatan, Penerapan
Elemen Pengurusan Nilai Murni, Nilai
Prosedur Pelaksanaan Pembelajaran Bestari, Alam Sekitar, Unsur
Kemahiran Generik Patriotisme, dan
sumber P&P
Set Induksi KB : SPP:Kotak Muzik
(3 minit) Menghubungkait Komputer riba
Aktiviti kotak muzik. Membanding Pembesar
1. Murid duduk di tempat masing- Beza suara
masing Kotak muzik
2. Guru memberikan kotak muzik pada KBF : Menjana idea Kad tugasan
seorang murid. Muzik :
3. Muzik di mainkan dan kotak muzik TKP : Selamanya
bergerak dari seorang murid ke murid Ruang/ Visual Harimau
yang lain. Interpersonal Malaya
NURFATEN BINTI ISMAIL 2
3. 4. Apabila muzik dihentikan, guru Kinestetik
meminta murid tersebut mengambil Verbal-linguistik
1 gambar dan menjelaskan gambar
tersebut. PK :
5. Guru kemudiannya mengaitkan Main peranan
gambar-gambar tersebut dengan melalui aktiviti
tajuk yang akan diajar. music box.
Tajuk : Menjaga Kebersihan Diri di
Sekolah.
Langkah 1 ( 10 minit ) Nilai
Tayangan PowerPoint. :bertanggungjawab
KB :
1. Murid-murid ditayangkan
Membanding Beza
persembahan multimedia SPP : tayangan
Menghubungkait
(PowerPoint) yang bertajuk PowerPoint
Menjaga Kebersihan Diri di Komputer riba
KBF :
Sekolah. Pembesar
Menjana idea
2. Antara kandungan dalam tayangan suara
Menganalisis
slaid :-
Amalan menjaga kebersihan dan
TKP :
kekemasan di sekolah.
Interpersonal
Menjaga kekemasan rambut
Verbal-
dan tudung
Linguistik
Memakai tali leher dengan
Kinestatik
kemas
Memakai kasut yang bersih
dan diikat dengan rapi
Memasukkan baju ke dalam
seluar
Memakai stoking yang bersih
Membawa sapu tangan / tisu
Memakai lencana dan tanda
nama
Memastikan kuku sentiasa
NURFATEN BINTI ISMAIL 3
4. pendek dan bersih
Kepentingan menjaga kebersihan
diri di sekolah
Meningkatkan keyakinan
dan penampilan diri
Menjamin kesihatan yang
baik
Mengamalkan kekemasan
dan kebersihan setiap
masa
Langkah 2 KB : Menghubungkait Sumber P&P
(10 minit) Membanding Kertas lukisan
Peta Minda Beza Pensel warna
1. Murid dibahagikan kepada 5
kumpulan. Nilai Murni
TKP : Ruang/Visual
2. Setiap kumpulan diberikan kertas Bertanggungja
Interpersonal
lukisan dan pensel warna wab
Kinestetik
3. Dalam kumpulan, bina peta minda Hemah tinggi
Verbal-linguistik
yang menunjukkan amalan menjaga Bekerjasama
kebersihan diri di rumah dan sekolah
4. Hasil kerja perlulah menunjukkan Nilai Patriotisme
kekemasan, kreatif dan tepat. Menerapkan
5. Seorang murid dari setiap kumpulan nilai-nilai
dikehendaki membentangkan hasil menghargai
kerja di hadapan kelas. diri melalui
penjagaan
kebersihan dan
kekemasan diri
di sekolah.
NURFATEN BINTI ISMAIL 4
5. Penutup
(3 minit) KBKK : menghubungkait. Nilai-nilai:
1. Guru mengedar lembaran kerja Menghargai
silang kata sebagai aktiviti TKP : kinestatik, visual. Berbangga
pengukuhan berdasarkan P&P hari
ini.
2. Guru merumuskan mengenai tajuk
pembelajaran pada hari tersebut.
ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING :
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
_____________________________________________ ____________________________
Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-
………………………………………………………..
NURFATEN BINTI ISMAIL 5