RANCANGAN MENGAJAR PENDIDIKAN KESIHATAN
(PENGAJARAN MIKRO)
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan
Tingkatan : 3 Aktif
Bil. Pelajar : 22 0rang
Masa : 40 minit
Tunjang Pembelajaran : 1. Kesihatan Diri dan keluarga
Tajuk : 1. Kesihatan Diri
Sub Tajuk : (a) iii. Cara Mengatasi Berat Badan Berlebihan dan
obesiti
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat:
Kognitif :
i. Menyenaraikan sekurangnya-kurangnya 4 cara mengatasi obesiti dalam
lembaran kerja yang diberikan.
ii. Menyediakan satu jadual harian yang memfokuskan aktiviti fizikal dan
pemakanan untuk individu obesiti
Afektif :
i. Mengambil bahagian dengan aktif dalam aktiviti pembelajaran.
iI. Menanamkan sikap positif terhadap penjagan kesihatan diri.
Pengalaman
Sedia Ada : Pelajar biasa bergaul dengan rakan-rakan obesiti semasa di
sekolah ataupun di rumah.
BBM : gambar obesiti, keratan akhbar (isu obesiti), lembaran kerja, nota
Nilai : Menghargai, bekerjasama, yakin.
Strategi Pengajaran : Belajar Cara Belajar
Gaya Pembelajaran – Visual & auditori
Pembelajaran Akses Kendiri
Membuat rujukan maklumat di sudut pembelajaran
Kajian Masa Depan
LANGKAH STRATEGI P & P AKTIVITI
Set Induksi
(5 minit)
Belajar Cara Belajar
● Gaya VAK – visual
& auditori
● Paparan petikan berita dan gambar berkaitan
langkah mengatasi obesiti
1. Guru memaparkan beberapa gambar dan berita
daripada akhbar berkaitan usaha individu dan
masyarakat untuk mengatasi obesiti.
2. Guru mengaitkan paparan tersebut dengan tajuk
pembelajaran iaitu ‘Cara Mengatasi Obesiti’.
Langkah 1
(5 minit)
● Faktor / punca obesiti
1. Pelajar diminta memberikan pandangan mereka
sendiri tentang faktor yang menyumbang kepada
obesiti.
2. Guru mengedarkan nota tentang punca obesiti.
3. Penerangan guru tentang punca obesiti.
Langkah 2
(20 minit)
Belajar Cara Belajar
● Pengfurusan masa –
jadual waktu aktiviti
Pembelajaran Akses
Kendiri
● Membuat rujukan
maklumat
● Cara mengatasi masalah obesitI
1. Guru mengedarkan nota tentang langkah-langkah
mengatasi obesiti.
2. Guru memberi penerangan berkaitan langkah-langkah
mengatasi obesiti.
3. Pelajar diminta membuat satu jadual harian
untuk individu obesiti. Jadual menumpukan kepada
perancangan pemakanan dan aktiviti fizikal.
4. Pelajar diminta mendapatkan maklumat daripada
bahan bacaan dan artikel di sudut PAK di dalam
kelas.
5. Setiap kumpulan diminta pula memilih satu contoh
jadual terbaik di kalangan ahli kumpulan dan
menuliskannya pada kad manila.
6. Pembentangan kumpulan.
7. Permainan mencari perkataan tersembunyi.
Langkah 3
(5 minit)
Kajian Masa Depan ● Mencetus idea pelajar tentang kaedah mengatasi
obesiti pada masa akan datang.
1. Pelajar diminta berbincang dalam kumpulan untuk
mencari satu penciptaan alternatif mengatasi masalah
obesiti pada masa depan sama ada dalam bentuk
makanan atau peralatan atau apa saja yang sesuai.
2. Setiap kumpulan memberikan penerangan kepada
kelas tentang idea mereka
Penutup
(5 minit)
● Rumusan isi pelajaran
1. Guru merumus semula apa yang telah dipelajari
2. Soal jawab dengan pelajar.
3. Mengedarkan latihan untuk dibuat dirumah.
ULASAN GURU:
ULASAN PENYELIA:

Rph obesiti (mikro teaching)

  • 1.
    RANCANGAN MENGAJAR PENDIDIKANKESIHATAN (PENGAJARAN MIKRO) Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan Tingkatan : 3 Aktif Bil. Pelajar : 22 0rang Masa : 40 minit Tunjang Pembelajaran : 1. Kesihatan Diri dan keluarga Tajuk : 1. Kesihatan Diri Sub Tajuk : (a) iii. Cara Mengatasi Berat Badan Berlebihan dan obesiti Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat: Kognitif : i. Menyenaraikan sekurangnya-kurangnya 4 cara mengatasi obesiti dalam lembaran kerja yang diberikan. ii. Menyediakan satu jadual harian yang memfokuskan aktiviti fizikal dan pemakanan untuk individu obesiti Afektif : i. Mengambil bahagian dengan aktif dalam aktiviti pembelajaran. iI. Menanamkan sikap positif terhadap penjagan kesihatan diri. Pengalaman Sedia Ada : Pelajar biasa bergaul dengan rakan-rakan obesiti semasa di sekolah ataupun di rumah. BBM : gambar obesiti, keratan akhbar (isu obesiti), lembaran kerja, nota Nilai : Menghargai, bekerjasama, yakin. Strategi Pengajaran : Belajar Cara Belajar Gaya Pembelajaran – Visual & auditori Pembelajaran Akses Kendiri Membuat rujukan maklumat di sudut pembelajaran Kajian Masa Depan
  • 2.
    LANGKAH STRATEGI P& P AKTIVITI Set Induksi (5 minit) Belajar Cara Belajar ● Gaya VAK – visual & auditori ● Paparan petikan berita dan gambar berkaitan langkah mengatasi obesiti 1. Guru memaparkan beberapa gambar dan berita daripada akhbar berkaitan usaha individu dan masyarakat untuk mengatasi obesiti. 2. Guru mengaitkan paparan tersebut dengan tajuk pembelajaran iaitu ‘Cara Mengatasi Obesiti’. Langkah 1 (5 minit) ● Faktor / punca obesiti 1. Pelajar diminta memberikan pandangan mereka sendiri tentang faktor yang menyumbang kepada obesiti. 2. Guru mengedarkan nota tentang punca obesiti. 3. Penerangan guru tentang punca obesiti. Langkah 2 (20 minit) Belajar Cara Belajar ● Pengfurusan masa – jadual waktu aktiviti Pembelajaran Akses Kendiri ● Membuat rujukan maklumat ● Cara mengatasi masalah obesitI 1. Guru mengedarkan nota tentang langkah-langkah mengatasi obesiti. 2. Guru memberi penerangan berkaitan langkah-langkah mengatasi obesiti. 3. Pelajar diminta membuat satu jadual harian untuk individu obesiti. Jadual menumpukan kepada perancangan pemakanan dan aktiviti fizikal. 4. Pelajar diminta mendapatkan maklumat daripada bahan bacaan dan artikel di sudut PAK di dalam kelas. 5. Setiap kumpulan diminta pula memilih satu contoh jadual terbaik di kalangan ahli kumpulan dan menuliskannya pada kad manila. 6. Pembentangan kumpulan. 7. Permainan mencari perkataan tersembunyi. Langkah 3 (5 minit) Kajian Masa Depan ● Mencetus idea pelajar tentang kaedah mengatasi obesiti pada masa akan datang. 1. Pelajar diminta berbincang dalam kumpulan untuk mencari satu penciptaan alternatif mengatasi masalah obesiti pada masa depan sama ada dalam bentuk makanan atau peralatan atau apa saja yang sesuai. 2. Setiap kumpulan memberikan penerangan kepada kelas tentang idea mereka
  • 3.
    Penutup (5 minit) ● Rumusanisi pelajaran 1. Guru merumus semula apa yang telah dipelajari 2. Soal jawab dengan pelajar. 3. Mengedarkan latihan untuk dibuat dirumah. ULASAN GURU: ULASAN PENYELIA: