1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI DAN
KESIHATAN TAHUN 4
Sekolah : Sekolah Kebangsaan Dato’ Klana Putra, Lenggeng
Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani Dan Kesihatan
Tunjang : 2. Gaya Hidup Sihat
Tajuk : 5.1 Pemakanan Sihat
Tarikh :
Masa : 7.45 pagi – 8.45 pagi.
Tahun : 4 Arif
Umur :11 tahun
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :
Kognitif :
1. Menamakan kumpulan makanan dan jenisnya.
2. Membezakan makanan mengikut kumpulan makanan.
Afektif :
1. Menunjukkan sikap bekerjasama dengan ahli kumpulan semasa melakukan aktiviti
kumpulan.
Pengalaman sedia ada : Murid-murid boleh menamakan jenis-jenis makanan
Penerapan nilai : Yakin kepada diri sendiri, Kebersihan diri, Bekerjasama.
EMK : Keusahawanan
Penggabungjalinan : Sains – Piramid Makanan
Bahan Bantu Mengajar : Gambar, Jadual kumpulan makanan, Kertas lembaran
kerja, Kad manila, Papan putih, Buku Teks
Tempat : Kelas 4 Arif
2. LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN AKTIVITI P & P CATATAN
Set Induksi
2 minit
Pengenalan kepada
maksud pemakanan
sihat.
Gambar A
Gambar B
Gambar C
1. 1. Guru menunjukkan tiga
2. gambar kepada murid-
3. murid.
2. 2. Murid-murid meneliti
gambar yang ditunjukkan.
3. Guru mengadakan sesi
soal jawab.
4. Murid-murid memberi
pelbagai jawapan mengikut
pendapat masing-masing.
5. Guru memberi
penerangan kepada murid-murid
tentang gambar
tersebut dan mengaitkan
dengan tajuk pelajaran.
Soalan:
1. Mengapakah budak-budak
ini berbadan gemuk,
normal dan kurus?
Budak gambar A makan
terlalu banyak makanan
yang berlemak.
Budak gambar B makan
makanan yang berkhasiat.
Budak gambar C makan
makanan yang tidak
seimbang/terlalu memilih
makanan.
ABM
Gambar
Penerapan
Nilai
Kebersihan
diri
KBKK
Banding
beza
Menerang
sebab
3. Perkembangan
Langkah 1
5 minit
Mengenal pasti jenis
makanan mengikut
kumpulan makanan.
Jadual Kumpulan
Makanan
KUMPULAN
MAKANAN
CONTOH
MAKANAN
Karbohidr
at
bijirin, beras,
roti, mi,
Protein daging,
ayam, keju,
kekacang
Lemak minyak, kek,
mentega,
santan
Vitamin
dan
Mineral
buah-buahan,
sayur-sayuran
1. 1.Guru memaparkan Jadual
Kumpulan Makanan di
papan hitam.
2. 2.Guru menerangkan
kepada murid-murid
bahawa makanan boleh
dibahagikan mengikut
kumpulan makanan.
3. 3.Murid-murid mendengar
penerangan guru dengan
teliti.
4. 4.Guru meminta murid-murid
memberikan contoh
makanan yang lain
mengikut kumpulan
makanan yang ditunjukkan.
5. 5.Murid memberi jawapan
yang pelbagai untuk
menjawab soalan yang
dikemukakan.
ABM
Jadual
kumpulan
makanan
Buku Teks
Penerapan
Nilai
Yakin pada
diri sendiri
KBKK
Membuat
kategori
Langkah 2
5 minit
Mengenal pasti definisi
makanan seimbang.
1. 1.Guru menerangkan
Mengaitkan pelbagai
jenis makanan dengan
makanan seimbang.
kepada murid-murid
definisi makanan seimbang.
2. 2.Murid-murid mendengar
penerangan guru dengan
teliti.
3. 3.Guru memaparkan
gambar di papan hitam
sambil membuat
penerangan jelas.
ABM
Gambar
Buku Teks
(halaman
114)
4. Langkah 3
10 minit
Aktiviti Kumpulan
Gambar makanan
dilekatkan pada
pinggan besar.
Arahan aktiviti
Murid-murid membuat
perbincangan untuk
membezakan makanan
mengikut kumpulan
makanan.
Hasil Kerja Kumpulan
Karbohidrat
roti
nasi
mi
Protein
ayam
ikan
susu
telur
Lemak
mentega
Ais krim
coklat
Vitamin &
Mineral
sawi
epal
oren
kobis
1. 1.Guru membahagikan
murid-murid kepada lima
kumpulan dengan setiap
kumpulan mempunyai lima
orang murid.
2. 2.Guru mengedarkan
gambar pinggan besar yang
dipenuhi oleh gambar
makanan yang berbeza
kepada setiap kumpulan.
3. 3.Murid-murid dikehendaki
membuat perbincangan
dalam kumpulan.
4. 4.Murid-murid bekerjasama
untuk menghasilkan kerja
kumpulan mereka.
5. 5.Murid-murid
memaparkan hasil
perbincangan kumpulan
mereka di papan hitam.
6. 6.Guru memanggil setiap
wakil kumpulan tampil ke
hadapan untuk membuat
penerangan.
ABM
Gambar
Papan putih
Penerapan
nilai
Bekerjasama
Yakin pada
diri sendiri
KBKK
Banding
beza
5. Langkah 4
5 minit
Latihan Pengukuhan
Seperti ditunjukkan di
lampiran.
1. 1.Guru mengedarkan kertas
lembaran kerja kepada
murid-murid.
2. 2.Murid-murid menyiapkan
latihan secara individu di
dalam lembaran kerja yang
disediakan mengikut masa
yang ditentukan.
3. 3.Guru meronda kelas untuk
memantau kerja murid-murid
dalam lembaran
kerja.
4. 4.Murid-murid menghantar
lembaran kerja kepada
guru.
ABM
Kertas
Lembaran
kerja
Penutup
3 minit
Rumusan
Guru merumuskan
tajuk pelajaran dengan
menerangkan Piramid
Makanan.
Guru menyatakan
kesan negatif akibat
mengambil makanan
tidak seimbang
Keusahawan ( EK5 )
Murid mempunyai
tingkah laku
bertanggungjawab
kepada masyarakat
1. 1.Guru merumuskan tajuk
pelajaran sambil
memaparkan Poster
Piramid Makanan
2. 2.Murid-murid mendengar
rumusan guru dengan teliti.
3. 3.Guru menekankan
kepentingan nilai moral
dalam konteks
keusahawanan dan
mengaplikasikannya dalam
kehidupan harian.
ABM
Poster
Piramid
Makanan
Penerapan
nilai
Kebersihan
diri
Penggabun
gjalinan
6. supaya menjadi
warganegara yang
mempunyai integriti
yang tinggi, bersifat
patriotik dan tidak
mementingkan diri
sendiri.
Ilmu
Sains
-Piramid
Makanan
EMK
Keusahawan
( EK5 )