SEJARAH PENGENALAN RINGKAS TKRS SEKOLAH KEBANGSAAN PUTRAJAYA PRESINT 8(2).pptx
Malnutrisi (cara mengatasi penyakit )
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN TINGKATAN 1
Tarikh : 23 Julai 2013
Bil.Pelajar
:
Masa : 7.30 am – 8.10 am ( 40 minit )
Jantina
: Lelaki
Hari
Tingkatan
:1
: Khamis
Minggu: 29
Bil. pelajaran : 2
Tunjang Pembelajaran
: ( 1 ) Kesihatan Diri dan Keluarga
Tajuk Pembelajaran
: Kesihatan Diri
Fokus Pembelajaran
: Malnutrisi
Pengetahuan sedia ada murid: Pelajar tahu serba sedikit tentang piramid makanan dan kesan akibat kurang pengambilan makanan
yang seimbang.
Objektif
: Disamping proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan memperolehi :1. Kognitif
Pelajar dapat menyenaraikan cara untuk mengatasi penyakit malnutrisi.
2. Afektif
Pelajar dapat meningkatkan kesedaran keperihatinan tentang menyayangi diri sendiri dan
mengamalkan gaya hidup yang sihat.
Strategi Mengajar
: Kaedah pengajaran akses kendiri.
Persediaan Pelajar
: Alat tulis,buku teks, nota berkaitan malnutrisi
2. Persediaan Guru
: ABM ( gambarajah piramid makanan, jenis-jenis penyakit malnutrisi ), kertas A4, marker pen, kad manila.
3. Fasa/ masa
Aktiviti
Maklumat p&p
Organisasi
Set induksi
G – Guru
•
Pelajar dibahagikan
kepada beberapa
kumpulan.
•
Setiap kumpulan
akan mendapat 1
sampul yang berisi
keratan gambar
penyakit malnutrisi.
•
PERMULAAN
Pelajar akan diminta G
untuk menampalkan
XXX XXX XXX
keratan gambar
dalam kad manila
XXX XXX XXX
yang telah disediakan
oleh guru mengikut
padanan nama
penyakit malnutrisi.
•
Setiap kumpulan
pelajar akan
diberikan 1 jenis
penyakit malnutrisi
beserta
penerangannya.
•
Pelajar dikehendaki
•
( 5 minit )
PAPAN PUTIH
PERKEMBANGAN
Catatan
( 10 minit )
•
X- Pelajar
Gambar piramid
makanan dilekatkan
pada papan putih.
Pelajar akan
meletakkan gambar
yang berada dalam
sampul yang telah
diberikan mengikut
kelas makanan.
Pelajar akan
membuat
perbincangan
berdasarkan dengan
tajuk yang di berikan
oleh guru.
Pelajar dikehendaki
Penerapan nilai
•
Kerjasama
•
Toleransi
•
Tolong menolong
4. membuat peta minda •
atau carta alir
berkenaan dengan
tajuk yang diperolehi.
untuk menyenaraikan
dan mebincangkan isi
penting bersama
rakan-rakan.
o Kumpulan 1marasmus
o Kumpulan 2kwashiorkor
o Kumpulan 3anemia
o Kumpulan 4goither.
o Kumpulan 5beri-beri
•
Pelajar perlu
membincangkan
bagaimanakah cara
untuk mengatasi
masalah penyakit
malnutrisi.
Berdaya saing
5. KEMUNCAK
( 20 minit )
PAPAN PUTIH
Sesi pembentangan
kumpulan.
•
Setiap kumpulan
akan
membentangkan
hasil yang mereka
perolehi bersama
rakan.
Nota rujukan dalam
lampiran.
G – Guru
Penerapan nilai
X- Pelajar
•
Kesungguhan
XXXX
•
Berani
X
•
Kosentrasi
•
bekerjasama
G
XXX XXX XXX
XXX XXX XXX
6. PENUTUP
( 5 minit )
PAPAN PUTIH
Refleksi dan sesi soal
jawab.
Guru mengedarkan kertas
dan menanyakan soalan
kepada pelajar berkaitan
dengan topik
pembelajaran pada hari
ini.
G – Guru
X- Pelajar
( 5 minit )
G
XXX XXX XXX
•
Apakah cara untuk
merawat penyakit
malnutrisi.
•
Bagaimanakah untuk
mengekalkan
kandungan nutrisi
yang seimbang dalam
badan.
PENUTUP
XXX XXX XXX