1. 1
Rancangan Pengajaran Harian [RPH]
(Pengajaran Aspek membaca Tahun 3: Pendekatan Komunikatif)
Tarikh /Hari : 13 September 2012
Tahun : 3 Kemboja
Bil Murid : 34 orang
Masa : 8.10 – 9.10 pagi
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Pertanian
Tajuk : Buah Seribu Khasiat
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
2.2 Membaca dan memahami perkataan, 2.2.1 Membaca dan memahami perkataan
frasa dan ayat daripada pelbagai sumber berimbuhan awalan dan berimbuhan akhiran
dengan sebutan yang betul. dalam ayat daripada pelbagai bahan bacaan
dengan sebutan yang betul. (pilih/tentukan)
Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Membaca kuat dengan sebutan dan intonasi yang betul.
ii. Menyenaraikan lima daripada lapan perkataan berimbuhan awalan berdasarkan petikan.
iii. Menyenaraikan lima daripada lapan perkataan berimbuhan akhiran berdasarkan petikan.
Sistem Bahasa
• Tatabahasa : kata berimbuhan
• Kosa kata : semai, baja, biji benih
Pengisian Kurikulum/Elemen Merentas Kurikulum
• Ilmu : Moral, Sains
• Nilai Murni : Mengamalkan gaya hidup sihat
• Pendidikan Alam Sekitar : bertanggungjawab terhadap kebersihan diri dan persekitaran
• Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK
• Kreativiti : Mencipta resepi masakan daripada buah-buahan
Strategi
• Kemahiran berfikir : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman
• Kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik, Intrapersonal dan naturalis
• Kemahiran belajar cara belajar : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang
mencipta resepi
• Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan pemakanan yang sihat dengan
buah-buahan
2. 2
Bahan bantu mengajar
Jenis Bilangan
1 Komputer riba 1
2 LCD 1
3 Gambar buah-buahan tempatan 10
4 Bahan Maujud – buah mangga, rambutan 1
6 Kad Arahan 1
7 Lembaran kerja pemulihan 5
8 Teks petikan 1
9 Borang rekod penilaian
i. Pemerhatian mengecam kata kerja 1
ii. Kuiz kata kerja melalui teks 1
Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa makan buah-buahan tempatan.
Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti Catatan
BBB
Set Induksi (5 minit) • Bahan maujud
Soalan • Guru membawa tempoyak ke dalam kelas. KB
• Guru meminta respons daripada murid • Menghubung kait
1. Meneka bau? dengan bertanyakan bau yang dihidu.
• Murid akan memberikan respons dengan BCB
2. Tempoyak dibuat daripada menyebut beberapa nama buah-buahan. • Memproses maklumat
apa? • Guru meneruskan soal jawab dengan untuk
mengaitkan jawapan muriud dengan tajuk Pembelajaran Kontekstual
yang hendak diajar. • Menghubungkait kan
dengan pengalaman
Jangkaan jawapan • dalam kehidupan
o Bau durian
o Buah durian
o Raja segala buah
Ciri
Fizikal : bulat, berduri keras
Deria : boleh dipegang
boleh dilihat, boleh dihidu
Perkaitan objek dengan tajuk dan isi
pelajaran.
Petikan “Buah-buahanTempatan BBB
3. 3
Buah Istimewa” Langkah 1 (15 minit) • petikan teks
Aktiviti • lembaran kerja
Buah-buahan tempatan yang terdapat
di Malaysia terdiri daripada pelbagai • Guru membahagikan murid kepada • LCD
jenis, antaranya buah durian, enam kumpulan.
manggis, ciku, nangka, cempedak,
rambutan... • Laptop
• Guru mengedarkan murid petikan teks
“Buah-buahanTempatan Buah • Muzik
Istimewa”.
KB
• Menjana minda
• Guru menyuruh murid membaca Teknik
senyap teks. • Pemerhatian
• Tunjuk cara
• Guru membaca teks terlebih dahulu
KP
dengan nada dan intonasi yang betul.
• Intrapersonal
• Verbal linguistik
• Murid membaca teks secara bergilir-gilir
dengan sebutan dan intonasi yang
Nilai Murni
betul.
• Bekerjasama
Lagu “Buah-buahan Tempatan” BBB
Langkah 2 ( 15 minit) • Lirik lagu
Aktiviti Pendekatan
Buah duku dan rambutan
• Induktif
sangat enak dimakan • Guru mengedarkan seni kata lagu.
disukai oleh semua orang
Teknik
buah nangka dan durian • Nyanyian
• Murid-murid diminta menyebut dan mengeja • Penyoalan
sangat lazat dijamah
perkataan yang mengandungi imbuhan
untuk raikan rakan taulan
awalan. KP
buah manggis dan pisang • Intrapersonal
banyak ditanam di kebun • Murid-murid diminta menyebut dan mengeja • Verbal linguistik
menjadi perhatian pelancong perkataan yang mengandungi imbuhan
akhiran. Nilai Murni
• Kebersihan fizikal dan
mental
• Murid-murid membaca lirik lagu secara
PAS
kelas, kumpulan dan individu. • Bertanggungjawab
Penilaian objektif
• Murid dan guru menyanyikan lagu sambil
• Pemerhatian
melakukan gerak kreatif yang sesuai
dengan maksud lagu.
BBB
Pentaksiran Langkah 3 ( 25 minit) • Gambar kek buah
• Kad ayat
Menyusun dan membaca ayat resepi Aktiviti 1 • Borang penilaian
masakan daripada buah-buahan
4. 4
secara berturutan 1. Guru mempamerkan ayat yang
mengandungi langkah membuat kek buah.
2. Murid diagihkan kepada beberapa
kumpulan.
Murid dikehendaki menyusun dan
membaca langkah membuat kek buah
secara berturutan mengikut kumpulan.
Satu set kad perkataan setiap langkah
membuat kek buah diberikan kepada
setiap kumpulan.
KP
• Verbal Linguistik
• Intrapersonal
Setiap orang ahli mendapat satu kad
perkataan.
Penilaian objektif
Pemerhatian (berdasarkan
lembaran kerja)
Murid diminta menampal kad perkataan
pada papan putih setiap langkah dan
membacakan ayat tersebut.
Pemenang pertama, kedua dan ketiga
ditentukan berdasarkan jumlah markah.
Aktiviti ii
Pengayaan
1. Murid mengeja dan menyebut perkataan
yang ditunjukkan melalui lembaran kerja.
2. Murid memadankan perkataan untuk
membentuk frasa yang bermakna.
3. Murid membaca frasa yang telah dibina.
Pemulihan
1. Murid menyebut suku kata yang
ditunjukkan.
2. Murid menggabungkan suku kata menjadi
perkataan dan mengeja serta menyebut
perkataan tersebut.
Penutup BBB
5 minit • LCD
• Murid diminta menyanyi lagu “Buah- • Skrin
Kognitif buahan Tempatan”. • Lirik lagu
KB
Rumusan isi pelajaran • Guru memberi pujian atas sikap murid • Merumus
- Membaca dengan intonasi yang suka makan buah-buahan untuk
5. 5
dan sebutan yang betul. menjaga kesihatan. Nilai
• Kebersihan
• Kesyukuran
Sosial : PAS
• bertanggungjawab
- Pujian atas usaha dan KP:
kejayaan.
• Verbal linguistik
• Intrapersonal
6. 5
dan sebutan yang betul. menjaga kesihatan. Nilai
• Kebersihan
• Kesyukuran
Sosial : PAS
• bertanggungjawab
- Pujian atas usaha dan KP:
kejayaan.
• Verbal linguistik
• Intrapersonal