SEJARAH PENGENALAN RINGKAS TKRS SEKOLAH KEBANGSAAN PUTRAJAYA PRESINT 8(2).pptx
RPH
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 1 Inovatif
3. Bilangan Murid : 36 orang
4. Tarikh : 13 Oktober 2016
5. Hari : Khamis
6. Masa : 8.10 hingga 9.10 pagi
7. Tema : Kesihatan dan Kebersihan
8. Tajuk : Lagu ‘Bangun Pagi’
9. Kemahiran Fokus: Aspek Tatabahasa: Kata Nama Am
10. Standard Kandungan
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
11. Standard Pembelajaran
5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama am yang mudah dengan betul mengikut
konteks
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyenaraikan lima kata nama am yang terdapat dalam lirik lagu yang bertajuk
‘Bangun Pagi’ dengan betul.
ii. Membina ayat berdasarkan kata nama am yang merujuk benda yang terdapat di dalam
bilik darjah secara gramatis.
13. Sistem Bahasa
• Tatabahasa: morfologi – kata nama am
• Kosa kata: putik kapas, otak, anggota
• Sebutan dan intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
• Ilmu: Pendidikan Jasmani dan Kesihatan, Sains
• Nilai Murni: Kebersihan fizikal dan mental
• Pendidikan Alam Sekitar: bertanggungjawab terhadap kebersihan diri dan persekitaran
• Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
• Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi, mencipta lirik lagu
• Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan
banyak idea
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh menyatakan kebaikan
/ keburukan sesuatu perkara
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
• KB: menghubung kait pengalaman, sebab dan akibat menjaga kebersihan gigi dan muka
• KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
• BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam lirik lagu
muka surat 1
2. • Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait amalan kebersihan dalam kehidupan
seharian
• Pembelajaran Konstruktivisme
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil. Perkara Jumlah
1 Komputer riba 1
2 Projektor LCD 1
3 Lirik lagu ‘Bangun Pagi’ 36
4 Grafik peta pemikiran: Peta Pelbagai Alir 1
5 Beg kertas 1
6 Model anak patung, kerusi dan meja 1
7 Gambar keadaan gigi yang rosak, muka yang comot 1
8
Lembaran kerja:
Pengayaan
Pemulihan
30
6
17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid biasa menggunakan kata nama am semasa berkomunikasi dalam kehidupan harian.
Langkah / Masa Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
PENGURUSAN
BILIK DARJAH
(2 minit)
• Kebersihan kelas
• Persediaan murid
untuk belajar
• Murid memastikan kelas
bersih dan mereka
bersedia untuk belajar
Peralatan yang sesuai
Set Induksi
(5 minit)
• Objek di dalam kotak
misteri
Jangkaan jawapan
i. Anak patung
ii. Model kerusi
iii. Model meja
• Isi pelajaran
Kata nama am
Nama-nama
objek/benda yang
dapat disentuh dan
dilihat
Contoh ciri fizikal
model kerusi
• berkaki empat
• kayu/plastik
• Tajuk pelajaran:
‘Lagu Bangun Pagi’
• Beberapa orang murid
meneka objek yang
terdapat di dalam kotak
misteri.
• Murid menyatakan ciri
fizikal objek yang
dipegang.
• Guru membimbing murid
untuk menghubungkaitkan
jawapan dengan tajuk
pelajaran pada hari ini.
FASA PERSEDIAAN
• Menghubungkaitan
PSA dengan
pengalaman baharu
• Menyediakan minda
murid untuk aktiviti dan
tugasan akan datang
BBM
Bahan maujud (model)
KB
Menghubung kait
BCB
Memproses maklumat
(TB: 10.Mengumpul
data melalui semua
deria)
Pembelajaran
Kontekstual
Menghubungkaitkan
dengan pengalaman
dalam kehidupan
(TB: 8. Menggunakan
pengetahuan lepas ke
muka surat 2
3. Langkah / Masa Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
situasi baharu)
Langkah 1
(10 minit)
Lagu ‘Bangun Pagi’
Bangun pagi,
Gosok gigi,
Cuci muka,
Pakai baju.
Makan roti,
Minum susu,
Pergi sekolah,
suka hati.
sebab akibat
Peta Pelbagai Alir
Soalan Guru:
1. Apakah nasihat anda
sekiranya kawan anda
tidak menjaga
kebersihan diri?
Anggota badan yang lain
Jangkaan jawapan
i. Telinga
ii. Mata
iii. Kuku
iv. Rambut
v. Jari
Aktiviti 1
• Lagu ‘Bangun Pagi’
diperdengarkan kepada
murid.
• Murid-murid menyanyikan
lagu berdasarkan lirik lagu
yang disediakan.
• Murid melakukan
pergerakan kreatif sambil
bernyanyi.
• Guru memaparkan Peta
Pelbagai Alir.
• Guru dan murid bersoal
jawab tentang sebab dan
akibat menjaga
kebersihan gigi dan muka
berdasarkan paparan
gambar.
• Murid menjelaskan
kepentingan menjaga
kebersihan diri.
• Murid menyatakan
anggota badan lain yang
perlu dijaga kebersihan.
FASA IMAGINASI
• Melibatkan secara
langsung dengan
bahan (Lagu ‘Bangun
Pagi’)
• Membangunkan asas
pengalaman bagi
sesuatu konsep
• Menkonstruk idea
baharu
BBM
Lirik lagu ‘Bangun Pagi’
TMK: Video Muzik
https://www.youtube.com
/watch?
v=CnPI5sIX24M&index=
16&list=RD2s6RcKnIFH8
KB
• Sebab akibat
Teknik
• Pergerakan Kreatif
• Soal jawab (TB: 7.
Menyoal dan
menyelesaikan
masalah)
KP
• Interpersonal
• Verbal linguistik
• Kinestetik
Nilai Murni
• Kebersihan fizikal
Pembelajaran
Kontekstual
• Menghubungkain lirik
lagu dengan
kebersihan diri
Penilaian Objektif (i)
Langkah 2
(18 minit)
Lirik lagu ‘Bangun Pagi’
Bangun pagi,
Aktiviti 1 FASA
PERKEMBANGAN
muka surat 3
Gosok
Gigi
4. Langkah / Masa Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Gosok gigi,
Cuci muka,
Pakai baju.
Makan roti,
Minum susu,
Pergi sekolah,
suka hati.
Kata nama am
berdasarkan objek yang
ada di dalam kelas
Jangkaan jawapan
i. Tingkap
ii. Meja
iii. Kerusi
iv. Buku
v. Lampu
Lirik lagu (mengandungi
kata nama am)
Sapu lantai,
Cuci tingkap,
Susun meja,
Angkat kerusi.
Bilik bersih,
Otak cergas,
Guru tiba,
Bawa buku.
• Murid menggaris dan
menyebut perkataan
dalam kategori objek yang
terdapat dalam lirik lagu
‘Bangun Pagi’
Aktiviti 2
• Murid menyatakan kata
nama am yang terdapat di
dalam bilik darjah
• Guru mencatat kata nama
am yang disebut oleh
murid pada papan tulis.
• Murid melengkapkan lirik
lagu yang disediakan oleh
guru dengan kata nama
am berdasarkan benda
yang terdapat di dalam
kelas.
• Murid menyanyikan lagu
sambil melakukan
pergerakan kreatif yang
sesuai dengan maksud
lagu.
• Konstruk semula dan
memberi penjelasan
lanjut dalam pelbagai
mod (bertulis)
• Membuat hubung
pelbagai konsep yang
berkaitan (kebersihan
kelas)
• Mengaplikasikan
pemahaman dengan
aktiviti harian
BBB
• Lirik lagu
Pendekatan
• Induktif
Teknik
• Nyanyian
• Permainan Bahasa
KP
• Interpersonal
• Verbal Linguistik
• Kinestetik
Nilai Murni
• Kebersihan fizikal dan
mental
PAS
• Bertanggungjawab
EK
• EK1:1.4
• EK5.5.1
Penilaian Objektif (i)
Langkah 3
(23 minit)
Kata nama am yang
terdapat di dalam kelas
1. Lantai
2. Tingkap
3. Kerusi
4. Meja
5. Buku
Aktiviti 1
• Murid menulis ayat
menggunakan kata nama
am berdasarkan benda di
dalam kelas.
• Beberapa orang murid
membaca ayat yang telah
ditulis.
• Guru membuat
pembetulan serta-merta
sekiranya ada kesilapan
FASA TINDAKAN
• Menyelesaikan
tugasan (membuat
latihan membina
ayat)
• Mempersembahkan
hasil tugasan dalam
pelbagai bentuk
(lisan)
• Membuat penilaian
dan refleksi tentang
pembelajaran dan
kefahaman serta
kemahiran baharu.
BBB
muka surat 4
5. Langkah / Masa Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Pengayaan
Kata nama am
Teka Silang Kata
Pemulihan
Memadankan Kata
i. bangun --> pagi
ii. gosok --> gigi
iii. cuci --> muka
iv. pakai --> baju
pada struktur dan maksud
ayat.
Aktiviti 2
Pengayaan
• Murid mencari kata nama
tersembunyi dalam
permainan Teka Silang
Kata.
Pemulihan
• Murid memadankan
perkataan dengan kata
nama am yang sesuai.
• Lembaran Teka Silang
Kata
• Lembaran Padanan
Kata
Ciri PA21
Berkomunikasi secara
lisan dan tulisan dengan
berkesan
KP
• Verbal linguistik
• Kinestetik
• Interpersonal
EK
• EK1:1.10
Penilaian Objektif (ii)
Penutup
(5 minit)
Kognitif
• Rumusan isi
pelajaran
• Merujuk benda,
bilangan lebih
daripada satu, ditulis
huruf kecil kecuali
pada awal ayat.
• Kepentingan menjaga
kebersihan diri dan
persekitaran (bilik
darjah)
Sosial
• Pujian atas usaha
dan kejayaan
• Murid menyebut kata
nama am yang telah
dipelajari dan ciri kata
nama am.
• Guru memberikan pujian
atas sikap murid yang
menjaga kebersihan diri
dan persekitaran.
• Murid menyanyikan lagu
‘Bangun Pagi’ dengan
melodi lagu ‘Bapaku
Pulang dari Kota’.
BBB
• Projektor LCD
• Skrin
• Lirik Lagu
KB
• Merumus
Nilai
• Kebersihan
• Kesyukuran
PAS
• Bertanggungjawab
KP
• Verbal linguistik
• Intrapersonal
18. Refleksi
19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
Lembaran Kerja Teka Silang Kata
muka surat 5
6. AKTIVITI PENGAYAAN
Arahan:
Cari kata nama am yang tersembunyi.
T S L A N T A I K
I E M N B C E I A
A M L G T Y S K I
K A K I W H J G Y
B C G F N D I V K
A K L B O G I S N
D Y R M U K A J Q
T S A P I K W E R
P E N Y A P U L K
S D C V G B N J U
Lembaran Jawapan Teka Silang Kata
muka surat 6
7. JAWAPAN
1. LANTAI
2. TELINGA
3. KAKI
4. GIGI
5. MUKA
6. PENYAPU
7. BUKU
8. KIPAS
Lembaran Kerja Aktiviti Memadankan Kata
muka surat 7
8. AKTIVITI PEMULIHAN
Arahan:
Padankan aktiviti di bawah ini dengan kata nama am yang betul.
cuci • • pagi
pakai • • muka
gosok • • gigi
bangun • • baju
SENARAI SEMAK KSSR
SENARAI SEMAK KURIKULUM STANDARD SEKOLAH RENDAH (KSSR) BAHASA MELAYU
SISTEM BAHASA PENGISIAN KURIKULUM STRATEGI P&P
1. Tatabahasa
Morfologi
1. Ilmu 1. Penekanan 5P
muka surat 8
9. • Pola suku kata
• Bentuk kata (tunggal, terbitan,
kata ganda, kata majmuk)
• Pembentukan kata
(pengimbuhan, penggandaan,
pemajmukan)
• Golongan kata (nama, kerja,
adjektif, tugas)
Sintaksis
• Kata-frasa-klausa-aspek
pembinaan-subjek, predikat
• Jenis ayat [penyata, tanya,
perintah, seruan]
• Ragam [aktif, pasif]
• Susunan ayat [biasa, songsang]
• Binaan ayat [dasar, tunggal,
terbitan /majmuk]
• Proses terbitan [penggantian,
pengguguran, penyusunan
semula, peluasan
2. Tanda Baca
3. Sistem Ejaan
4. Sebutan [baku] dan intonasi
[mengikut pola ayat penyata, tanya,
perintah, seruan, ayat terbalik /
songsang, aktif, pasif]
5. Kosa kata [kata umum dan istilah]
6. Peribahasa [simpulan,
perumpamaan, pepatah, bidalan,
perbilangan, kata-kata hikmat]
2. Nilai Murni
• Baik hati
• Berdikari
• Hemah tinggi
• Hormat-menghormati
• Kasih sayang
• Keadilan
• Kebebasan
• Keberanian
• Kebersihan fizikal dan mental
• Kejujuran
• Kerajinan
• Kerjasama
• Kesederhanaan
• Kesyukuran
• Rasional
• Semangat bermasyarakatan
3. Patriotisme dan
Kewarganegaraan
4. Peraturan Sosiobudaya
5. Sains dan Teknologi
6. Pendidikan Alam Sekitar
7. Kreativiti dan Inovasi
8. Keusahawanan
9. Teknologi Maklumat dan
Komunikasi
10. Celik Kewangan
• Penggabungjalinan
• Penyerapan
• Penilaian
• Pengayaan
• Pemulihan
2. Pendekatan Berpusatkan Murid
3. Pendekatan Tematik
• Kekeluargaan
• Kemasyarakatan
• Kesihatan dan Kebersihan
• Keselamatan
• Perpaduan
• Kebudayaan, Kesenian dan
Estetika
• Jati Diri, Patriotisme dan
Kewarganegaraan
• Sains Teknologi dan Inovasi
• Alam Sekitar dan Teknologi Hijau
• Pertanian dan Penternakan
Ekonomi, Keusahawanan dan
Pengurusan
4. Kepelbagaian Kaedah dan
Teknik
• Kemahiran Berfikir
• Kemahiran Belajar Cara Belajar
• Didik Hibur
• Penyelesaian Masalah
• Pembelajaran Berasaskan Projek
• Pembelajaran Koperatif
• Pembelajaran Konstruktivisme
• Pembelajaran Kontekstual
• Pembelajaran Akses Kendiri
• Pembelajaran Luar Bilik Darjah
• Pembelajaran Masteri
• Kecerdasan Pelbagai
• Kajian Masa Depan
5. Kepelbagaian Sumber Bahan
• Pusat Sumber
• Internet
• Komputer
• Akhbar
• Majalah
• Buku Rujukan
• Kamus
• Bahan Sastera
Sumber: DSKP BM
Panel Penggubal Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu
BIL. NAMA IPG NO. TELEFON
muka surat 9
10. 1. Sarimah binti Awang
IPG Kampus Bahasa Melayu
Lembah Pantai
59990 Kuala Lumpur
Telefon Bimbit: 019-3196915
Pejabat: 03-22814400
2.
Datin Mastura binti
Mohamed Berawi
IPG Kampus Raja Melewar
Jalan Sikamat
70400 Seremban
Negeri Sembilan
Telefon Bimbit: 012-6077161
Pejabat: 06-7654000
muka surat 10