ASSIGNMENT 1_10 BARANG SELALU DIPEGANG KANAK-KANAK KECIL (A186111).pptx
Rph bm siawping (a)
1. 1
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MATAPELAJARAN : BAHASA MALAYSIA
TAHUN : Tahun Enam
HARI / TARIKH :
MASA :
BILANGAN
MURID
: 25 orang murid
TEMA : Alam Sekitar
TAJUK : Sayangi Alam
FOKUS UTAMA
(Standard
Kandungan)
: 11.2 Aras 1(ii) Mennyatakan mesej dan nilai yang terdapat dalam bahan.
FOKUS
SAMPINGAN
(Standard
Pembelajaran)
:
5.2 Aras 2 (i) Membaca bahan sastera dan bukan sastera dengan
sebutan dan intonasi yang betul serta gaya yang sesuai.
OBJEKTIF :
Pada akhir pelajaran murid-murid dapat :
1 Membaca lancar pantun dengan sebutan, intonasi dan gaya penyampaian
yang menarik.
2. Mengemukakan pendapat tentang mesej dan nilai yang terdapat dalam
pantun.
HASIL
PEMBELAJARAN
: Di akhir sesi pembelajaran ini ,murid-murid akan dapat:
2. 2
A. Menguasai isi kandungan
1. Menjelaskan isi yang terdapat di dalam pantun
B. Membina Kemahiran Saintifik berfikir dan Strategi Berfikir.
1. Memelihara kebersihan alam sekitar dan tempat belajar sebagai satu amalan
yang harus dilaksanakan.
C. Mengamalkan Sikap Saintifik dan Nilai Murni
1. Menyemaikan sikap cintakan kebersihan dan memupuk sikap kerjasama
dalam menyempurnakan sesuatu aktiviti.
PENGETAHUAN
SEDIA ADA
: Murid biasa mendengar pantun.
PENGISIAN
KURIKULUM
:
a. Ilmu : Pendidikan Sivik Kenegaraan,Sains,Pendidikan Moral,
Pendidikan Islam
b. Nilai Murni : Bekerjasama, kesyukuran,Menghargai alam dan tempat belajar
c. Kemahiran Bernilai Tambah :
i. Kecerdasan Pelbagai: Verbal Lingusitik, Intrapersonal, Interpersonal
ii. Kemahiran Berfikir : meneliti,menjana idea,mengenalpasti,menghubungkait
iii. Kemahiran Belajar Belajar Cara Belajar: Membaca, mencatat, menulis
SISTEM BAHASA :
Kata nama,kata adjektif
MEDIA
(Bahan Bantu
Mengajar)
: LCD, komputer riba dan lembaran kerja
3. 3
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
Set Induksi
(5 minit)
1.Mendengar
lagu “Dodoi
Suriram”.
Soalan :
Lagu apa yang
kamu dengar?
Apakah unsur
puisi yang
terdapat dalam
lagu itu?
Jawapan:
Suriram
Pantun
1.Guru memasang
lagu menggunakan
LCD.
2.Guru
mengajukan soalan
kepada murid.
3.Guru mengaitkan
lagu dan pantun
dengan tajuk
pelajaran pada hari
itu iaitu “Sayangi
Alam”
1.Murid
mendengar lagu.
2. Murid
menjawab soalan
yang
dikemukakan oleh
guru
KB
Menghubungkan
dan mencirikan.
KB : Kritis dan
kreatif
BBM: LCD
Ilmu: Kajian
Tempatan
BCB:
Mendengar
Aktif
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
Perkembangan
1
( 15 minit )
1.Membaca
pantun secara
senyap
2.Melafazkan
pantun “Sayangi
Alam”
(lampiran 2)
1.Guru
menayangkan teks
kepada pelajar
menggunakan
LCD.
2.Guru meminta
murid melafazkan
pantun dengan
suara yang lantang
dan sebutan
yang betul.
1.Murid diminta
untuk membaca
teks pantun secara
senyap.
2. Murid
melafazkan
pantun secara
individu.
KB: bertutur dan
mendengar
BCB:
mendengar aktif
BBM: teks
Ilmu: Puisi.
4. 4
3.Guru
membimbing
murid melafazkan
pantun.
4.Guru
membetulkan
kesalahan intonasi
dan sebutan murid
3. Murid
melafazkan
pantun secara
kumpulan.
4.Murid
mendengar ulasan
dan teguran guru
Perkembangan
2
(20 minit)
1. Membuat
perbincangan
dalam
kumpulan.
Soalan :
Apakah mesej
dan pengajaran
yang terdapat
dalam pantun?
2.Pembentang-
an kumpulan
1. Guru
membahagikan
pelajar kepada 6
kumpulan
mengikut pelbagai
aras kebolehan.
2. Guru memberi
arahan kepada
murid untuk
menjalankan
perbincangan
dalam kumpulan.
1. Murid
membincangkan
tentang mesej dan
pengajaran yang
terdapat dalam
pantun.
2. Wakil
kumpulan
menyampaikan
hasil
perbincangan
KP :
Interpersonal
5. 5
3. Wakil setiap
kumpulan diminta
membaca dan
membentangkan
hasil perbincangan
kumpulan.
4. Guru
memberikan ulasan
dan peneguhan
terhadap jawapan
murid.
3. Murid diminta
mencatatkan hasil
perbincangan
dalam borang
pengurusan grafik
yang disediakan.
Perkembangan
3
(15 minit)
1.Menjawab
soalan secara
bertulis.
1.Guru
mengedarkan
soalan latihan
kepada murid.
2. Guru
mengumpulkan
kertas jawapan
murid.
.Murid-murid
menjawab soalan.
Penutup
(5 minit)
1. Menyanyi
lagu Suriram
dengan
memasukkan
pantun-pantun
yang baru
dipelajari..
1. Guru
membimbing
murid menyanyi
bersama-sama.
1. Murid-murid
menyanyi dan
bertepuk tangan
bersama-sama.
7. 7
Suriram, suriram ram ram
Suriram manisku
Aduhai anakku sayang
Suriram jantung hatiku
pergi ke kedai membeli bunga,
suriram…..
bunga di beli cantik sekali,
suriram….
alam sekitar perlu di jaga,
agar hidup sentiasa harmoni..
berjalan-jalan di tepi tasik,
suriram….
bila berjalan perlu berhati,
suriram….
alam di jaga kan cantik,
agar dilihat sumua generasi..
pergi ke kota bersama teman,
suriram….
kota Melaka tempat pilihan,
suriram….
mejaga sungai jadi amalan,
agar tidak berlaku pencemaran..
Suriram, suriram ram ram
Suriram manisku
Aduhai anakku sayang
Suriram jantung hatiku
********************************************************
8. 8
Lampiran 2
Pantun Alam Sekitar
ANAK MAK MINAH MEMAKAI DESTAR
DESTAR DIPAKAI DENGAN SENYUMAN
JANGANLAH MENCEMARKAN ALAM SEKITAR
SUPAYA HIDUP KITA KAN AMAN
ANAK PAK KASSIM MEMBELI TENGGIRI
MULUT RUNCING DIPOTONG EMPAT
UBAHLAH SIKAP DIRI SENDIRI
JANGAN MEMBUANG SAMPAH MERATA TEMPAT
ANAK KAMBING MASUK BELUKAR
BURUNG BANGAU BERBADAN SASA
JAGALAH KITA ALAM SEKITAR
AGAR KEHIDUPAN TIDAK TERSEKSA
TUMBUH MERIMBUN POHON TAMBUNI
GUGUR MELATA DI ATAS TITI
SUNGAI TERCEMAR SANA SINI
BANYAKLAH IKAN YANG AKAN MATI
BINTANG TERANG DI LANGIT SENJA
TERANG MENJELMA DI SINGGAH SANA
WAHAI MANUSIA WAHAI PEKERJA
JAGALAH HUTAN DENGAN SEMPURNA
IKAN SELUANG MEMAKAN AKAR
AKAR SEDAP BURUNG TEMPUA
9. 9
HUTAN DITEBANG DAN JUGA DIBAKAR
PUNAHLAH HABITAT HAIWAN SEMUA
TANAH UDARA AIR DAN LAUTAN
ALLAH KURNIA PELBAGAI KEGUNAAN
MESTI DIHAYATI PENUH KESYUKURAN
PASTI DILIMPAHI PELBAGAI KURNIAAN