1. Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească
Școala Gimnazială Rachieri – structură
PROIECT DIDACTIC
DATA: 21 OCTOMBRIE 2020
CLASA : a II-a
PROF.ÎNV.PRIMAR : Bădicioiu Ana Maria
ARIA CURRICULARĂ: Comunicare ȋn limba românǎ
DISCIPLINA: Comunicare ȋn limba românǎ
UNITATEA TEMATICĂ: Toamna, doamnǎ ruginie
SUBIECTUL LECŢIEI: *Cioc ! Cioc ! Cioc ! dupa Emil Girleanu*
TIPUL DE ACTIVITATE: de fixare, consolidare
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE:
Arte vizuale și abilitǎți practice
Matematicǎ și explorarea mediului
SCOPUL:
Dezvoltarea capacităţii de exprimare corectă, orală şi scrisă, consolidarea deprinderilor de citire fluentă, corectă, conştientă şi
expresivă a textului;
2. Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească
Școala Gimnazială Rachieri – structură
COMPETENTE SPECIFICE:
Limbă și literatura română
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat;
2.1. Formularea unor enunțurii proprii ȋn situații concrete de comunicare;
3.1. Citirea unor mesaje scurte ȋntâlnite ȋn mediul cunoscut;
4.1. Scrierea unor mesaje, ȋn diverse context de comunicare.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 - să citească logic, expresiv fragmentul dat textul respectănd punctuaţia şi pauzele între cuvinte;
O2 – să identifice personaje din text, în ordinea importanţei lor;
O3 – să povestească pe scurt o secvenţă din text;
O4 - să formuleze şi să răspundă la întrebări pe baza lecturii;
O5 – să caracterizeze personajele utilizănd însuşiri şi sinonime ale acestora.
STRATEGIA DIDACTICA:
Tipuri de experiențe de învățare: active și interactive - de exersare, aplicare practică;
Sistemul metodologic conversația, explicația, observația, problematizarea, exercițiul, jocul didactic, explozia stelară,
brainstorming, clustering, pixurile în pahar.
3. Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească
Școala Gimnazială Rachieri – structură
Sistemul resurselor curriculare: planul de învățământ, programa școlară, documentele de proiectare curriculară;
Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală, în grup.
RESURSE:
Umane: 16 elevi;
Materiale: Planşă, caiet, laptop, videoproiector, film PPT, tabla, fișe, cretă, pahar, pixuri.
Spațiale: sala de clasă;
Temporale: 45 minute;
BIBLIOGRAFIE:
1. Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română (clasa pregǎtitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin
ordinul ministrului Nr. 3418 /19.03.2013;
2. Cleopatra Mihǎilescu, Tudora Pitilǎ , Comunicare ȋn limba română - Manual pentru clasa a II-a, Editura Didacticǎ și
pedagogicǎ, București, 2019;
3. Molan Vasile, Didactica limbii și literaturii române în învățământul primar , Editura Miniped, Bucureşti, 2013;
4. Cojocaru Mihaela, Metodica predării Limbii şi Literaturii Române – Clasele primare, Editura UPG, Ploieşti, 2005;
4. Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească
Școala Gimnazială Rachieri – structură
5. Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească
Școala Gimnazială Rachieri – structură
NR.
CRT.
MOMENTELE
LECTIEI
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI
DEMERSUL DIDACTIC
ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ
EVALUARE
RESURSE
PROCEDURALE
RESURSE
MATERIALE
FORME DE
ORGANIZAR
E
1.
Moment
organizatoric
1 min.
Se creează condiţiile necesare pentru
desfăşurarea activităţii.
Conversaţia
Materiale
necesare
activităţii
Frontal
Observarea
comportamentului
elevilor
2. Verificarea
cunoştinţelor
anterioare
3 min
Se verificǎ tema calitativ și cantitativ.
Se pun intrebări pe baza conținutului
fragmentului lecturat:
Cine este autorul lecţiei?
Unde se petrece acţiunea?
Cine a mâncat alunele veveriţei?
A pedepsit veveriţa hoţul?
Se citește lecția din manual.
(Anexa 1)
Conversaţia Caiete
Manualul
Frontal
Individual
Observarea
sistematică
Aprecieri verbale
3 Captarea
atenţiei
Se captează atenţia elevilor cu un rebus care
presupune gǎsirea unor sinonime la cuvintele
scrise pe foaia de flipchart, iar pe vertical vor
Conversaţia Planșǎ
Marker
Frontal Aprecieri verbale
6. Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească
Școala Gimnazială Rachieri – structură
3 min obține cuvântul Veverița.
Elevii vor ieșii rând pe rând la tablǎ pentru a
complete rebusul.
(Anexa 2)
3. Anunţarea
temei
2 min.
Se anuntă elevii că în această oră de limba
română îşi vor reaminti cunoştinţele dobândite
lucrănd pe baza fragmentului din manual (sǎ
citeascǎ cursiv și expresiv textul, formularea de
întrebări şi răspunsuri, să scrie corect cuvinte ce
conţin vocalele „î, â” în diferite poziţii ale
cuvintelor).
Se scrie pe tablă titlul lecției, Cioc ! Cioc !
Cioc ! după Emil Gȋrleanu, iar elevii își
deschid caietul și notează.
Explicaţia
Conversaţia Tablǎ
Cretǎ
Caiete
Frontal Observarea
sistematică
4. Dirijarea
învăţării
20 min.
Pe tablǎ vor fi scrise douǎ coloane cu
rǎspunsuri și ȋntrebǎri.
Elevii va trebui sǎ uneascǎ rǎspunsul potrivit
ȋntrebǎrii, apoi sǎ le transcrie ȋn caiete .
( Anexa 3 )
Exercițiul Planșǎ Frontal Observarea
sistematică
7. Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească
Școala Gimnazială Rachieri – structură
„Copacul ideilor” – planșǎ
Li se prezintǎ elevilor o planșǎ. Vor avea de
rezolvat mai multe cerințe.
Pe frunze vor nota ȋntrebǎri despre textul citit.
Pe floricele vor nota:
cuvinte care conţin grupurile „oa, ie, ia,
ea”;
anotimpurile care nu sunt întâlnite în
lecţie;
cuvinte care conţin vocalele „â, î”;
vieţuitoarele întâlnite în lecţie;
cuvinte care conţin consoana „m”
înaintea lui „p şi b”
Joc de rol – Li se propune elevilor sǎ citeascǎ
pe roluri textul ,,Ciocǎnitoarea’’ dupǎ Emil
Gȋrleanu, expus cu ajutorul unei prezentǎri
Power Point.
La finalul prezentǎrii, se pun ȋntrebǎri pe baza
textului.
Explicația
Exercițiul
Joc de rol
Manual
Laptop
Videoproiector
Prezentare
Power Point
Individual
Frontal
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
Aprecieri Verbale
8. Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească
Școala Gimnazială Rachieri – structură
5.
Obţinerea
performanţei
şi asigurarea
feed-back-
ului
10
Joc „Cvintetul” : Scrieţi un personaj din
textul studiat, douǎ însuşiri, trei acţiuni şi o
propoziţie formată din 4 cuvinte!
Se citește poezia formatǎ.
Conversaţia
Explicația
Exerciţiul
Caiete Individual Evaluare
formativă(scrisă)
6. Activitate
recreativă
5 min
Joc didactic: „Cum mă simt?”
Se vor expune trei seturi de imagini :
vesel
trist
învăţând
Se propune elevilor să numeascǎ câte o
imagine din cele trei, care ar caracteriza cum s-
a simțit pe parcursul lecției.
Conversația
Explicaţia
Joc didactic
Imagini Frontal Observarea
comportamentelor
elevilor
7.
Încheierea şi
evaluarea
activităţii
1 min
Pentru rezolvarea sarcinilor și a modului
în care s-au comportat pe parcursul zilei, elevii
sunt apreciați.
Temă exercițiul 4 pag 29 (Lucrǎm ȋn
echipǎ).
Conversația Frontal Aprecieri verbale
9. Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească
Școala Gimnazială Rachieri – structură
Anexa 1
10. Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească
Școala Gimnazială Rachieri – structură
Verificarea cunoștințelor anterioare
• Cine este autorul lecţiei?
• Unde se petrece acţiunea?
• Cine a mâncat alunele veveriţei?
• A pedepsit veveriţa hoţul?
Anexa 2
11. Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească
Școala Gimnazială Rachieri – structură
Rebus
Gǎsiți sinonimele urmǎtoarelor cuvinte:
1. Dorințǎ
2. Greșealǎ
3. Câștig
4. Școlǎrițe
5. Iuți
6. Târg de altǎdatǎ
7. Urlet
8. Prieten
V I S
E R O A R E
V E N I T
E L E V E
R A P I Z I
I A R M A R O C
Ţ I P Ă T
A M I C
Anexa 3
Ȋntrebǎri și rǎspunsuri
12. Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească
Școala Gimnazială Rachieri – structură
Întrebări Răspunsuri
În ce anotimp s-a petrecut întâmplarea? Veveriţa îşi adună provizii pentru a avea ce
mânca toată iarna.
Care sunt personajele povestirii? Pomul cu roada rotundă , tare şi miezul dulce
se numeşte alun.
Ce a găsit veveriţa într-o bună zi? Întâmplarea se petrece în anotimpul toamna.
Cum se numeşte pomul cu roada rotundă, tare
şi cu miezul dulce?
Personajele povestirii sunt: veveriţa şi
ciocănitoarea.
De ce îşi adună veveriţa provizii de cu toamnă? Veveriţa a găsit într-o bună zi că cineva îi fură
alunele.