Dokumen ini berisi rancangan pelajaran amali untuk modul "Circuit dan Terminals" dalam program Teknologi Baikpulih Badan Kenderaan di Institut Kemahiran Mara Jasin. Rancangan ini memberikan panduan kepada pengajar untuk mengajar tentang penyambungan wayar, kod warna, terminal dan soket, relay, switch dan solenoid, tingkap kuasa, dan bumi. Pelajaran ini akan dilaksanakan selama 30 minit dan meliputi aktiviti praktikal seperti memilih dan
1. INSTITUT KEMAHIRAN MARA JASIN
KM 32 JALAN CHINCHIN,
SIMPANG KERAYONG,
PETI SURAT 141,
77008 JASIN, MELAKA
PELAN MENGAJAR AMALI
KOD DAN NAMA
PROGRAM / PROGRAM TEKNOLOGI BAIKPULIH BADAN KENDERAAN
CODE AND NAME
TAHAP / LEVEL SIJIL
NO DAN TAJUK MODUL/
M03 CIRCIUT AND TERMINALS
MODULE NO AND TITLE
3.1 WIRE HARNESS
3.2 COLOR CODING
NO DAN PERNYATAAN
3.3 TERMINALS & SOCKETS
TUGASAN /TASK(S) NO
3.4 RELAYS, SWITCHERS AND SOLENOIDS
AND STATEMENT
3.5 POWER WINDOW
3.6 EARTH
NO. DAN TAJUK
PENGALAMAN LE01 Select type of wires
PEMBELAJARAN / LE02 Perform wire repairing
LEARNING EXPERIENCE’S LE03 Perform a basic circiut
NO. AND TITLE
PERFORM CIRCIUT AND TEMINALS REPAIR USING HAND
TOOL AND TEST EQUIPMENT SO THAT WIRE HARNESS
OBJEKTIF MODUL / AND COLOR CODING BEING IDENTIFIED, TERMINAL AND
MODULE OBJECTIVE SOCKETS BEING REPLACED, RELAYS, SWITCHERS,
SOLENOIDS AND POWER WINDOW TESTED AND EARTH
LOCATED MEETS THE AAM STANDARD
No. Kod - Kod NOSS /No.
Muka : 1 Drp : 6
NO KOD / CODE NO Modul/No. Kertas
Penerangan
TEMPAT : BENGKEL Pengajar : MD HAFIZI B.
TEMPOH : 30 MIN
AUTOMOTIF MOHAMAD
2. No. Kod - Kod NOSS /No. Muka : 2 Drp : 6
NO KOD / CODE NO
TAJUK : SAMBUNG DUA WAYAR
TUJUAN PENGAJARAN :
( Instructional Aims )
Pelajar-pelajar mesti boleh:
1. Pilih wayar
2. Potong wayar.
3. Sambung wayar
4. Bersihkan kawasan kerja
ALAT BANTUAN PENGAJARAN TAJUK NO.KOD
Kertas Penerangan
BAHAN PENGAJARAN BERTULIS Kertas Kerja
Power Point slide
ALAT PANDANG DENGAR
White board
Maker pen
Lcd Projector
Laptop
Model
PERALATAN,KELENGKAPAN,BAHAN Combination plier
Cutter plier
Wire stripper
Knife
Automotive wire 3mm dia
Steel ruler
Tray
3. NO KOD / CODE NO No. Kod - Kod NOSS /No. Muka : 3 Drp : 6
TOPIK PENGAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN INS. MASA
(Instructional Topic) (Instructional Activities) AIDS
PERSEDIAAN :
( Preperation) 5 min
1.Selesakan pelajar
- beri salam dan salam sejahtera
- tulis kursus, tahap dan tarikh
- Tanya khabar dan kesihatan pelatih
2. Semak kehadiran pelatih
3. Tekan aspek
- disiplin
- tatatertib
- kerjasama
4. Bawa pelajar kepada tajuk
- imbas pelajar kepada pelajaran lalu
5. Tulis tajuk pada white board WB
SAMBUNG WAYAR
6. Tulis tujuan pelajaran di white board dan nyatakan kepada para
pelajar
- Pelajar – pelajar mesti boleh :
Pilih wayar
Potong wayar.
Sambung wayar
Bersihkan kawasan kerja
7. Terangkan tujuan / kepentingan / faedah dari pelajaran ini
- penyambungan wayar yang dilakukan dengan kaedah yang betul
dapat mengurangkan kadar rintangan yang berlaku akibat daripada
perbezaan wayar yang disambung.
8. Siasat pengetahuan pelajar berkenaan tajuk yang akan dipelajari
4. NO KOD / CODE NO No. Kod - Kod NOSS /No. Muka : 4 Drp : 6
TOPIK PENGAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN INS. MASA
(Instructional Topic) (Instructional Activities) AIDS
PENYAMPAIAN :
( Presentation)
1. Pilih wayar 1.1 Pastikan wayar yang sesuai. 2 min
- Automotive wire 5 mm
i. Red
ii. Black
iii. Blue
iv. Yellow
- Automotive wire 35 mm
i. Red
ii. Black
iii. Blue
iv. Yellow
2. Potong wayar 2.1 Tunjukkan panjang wayar yang
hendak digunakan. 5 min
- potong wayar sepanjang 15 cm
2.2 Tunjukkan panjang penebat yang
hendak dibuang.
- buang penebat sepanjang 5 cm
3. Sambung Wayar 3.1 Kaedah penyambungan wayar Model 7 min
1
- Secara ‘Pig Tail’
- Secara ‘T-type’
- Secara ‘Western Union’
4. Bersihkan kawasan kerja 1 min
5. NO KOD / CODE NO No. Kod - Kod NOSS /No. Muka : 5 Drp : 6
AKTIVITI PENGAJARAN INS. MASA
(Instructional Activities) AIDS
PENGGUNAAN :
1. Edarkan kertas kerja.
WS 5 min
2. Arahkan pelajar menyemak helaian setiap muka surat kertas kerja.
3. Beri penekanan kepada aspek keselamatan.
4. Arahkan pelajar melakukan aktiviti dari mula hingga akhir.
5. Bantu pelajar supaya mereka berjaya membuatnya dengan baik.
6. Pastikan kemahiran pelajar tercapai.
7. Uji kefahaman pelajar dengan beberapa soalan berkaitan dengan
kerja yang dibuat.
8. Akui jawapan yang diberikan dan beri pujian kepada pelajar
6. NO KOD / CODE NO No. Kod - Kod NOSS /No. Muka : 6 Drp : 6
AKTIVITI PENGAJARAN INS. MASA
(Instructional Activities) AIDS
PENGESAHAN :
5 min
1. Padam papan tulis.
2. Buat persediaan untuk tujuan penilaian.
3. Arahkan pelajar supaya mengemaskan tempat kerja masing-masing
termasuk simpan Kertas Kerja.
4. Edarkan Kertas Tugasan kepada pelatih
5. Beri arahan
i. semak mukasurat.
ii. tulis nama, KP dan tarikh.
iii. masa penilaian adalah 10 minit
iv. baca arahan dengan teliti.
v. markah lulus minima adalah 75%.
vi. Agihan markah
50 % Hasil kerja
30 % Proses kerja
10 % Sikap
10 % Keselamatan
6. Maklumkan bila masa MULA dan TAMAT.
7. Arah hantar kertas penilaian dan kemas tempat kerja.
8. Beri komen tentang pencapaian pelajar.
9. Maklumkan bila dan di mana keputusan ujian akan diumumkan.
10. Beri ringkasan mengenai apa yang telah diajar dan faedahnya.
11. Minta bersedia untuk tajuk yang akan datang
Tajuk : MEMATERI WAYAR
12. Ucapkan salam.