Dokumen ini memberikan rincian pelan mengajar untuk modul M04 Hair Styling dalam program N-022-2 (Hairdressing) Tahap Dua. Ia memberikan ringkasan singkat tentang objektif modul untuk melaksanakan jalinan rambut mengikut keperluan, serta langkah-langkah pengajaran dan pembelajaran termasuk aktiviti, alat bantuan pengajaran dan bahan.
Tajuk 2 (2.2) pengenalan kepada reka bentuk RBT Tahun 4CyafRBT
2. Pengenalan Kepada Reka Bentuk
Menerangkan tentang kepentingan reka bentuk produk, elemen
dan jenis garisan dalam reka bentuk. Murid akan menghasilkan
lakaran reka bentuk produk bertema berdasarkan gabungan
bentuk asas mengikut lakaran awal yang dihasilkan. Murid menilai dan bersedia membuat penambahbaikan dalam menghasilkan sesuatu produk serta sebagai pendedahan awal kepada murid tentang dunia reka bentuk.
RPT PENGURUSAN KEHIDUPAN KOMPONEN PENGURUSAN DIRI TAHUN 1Mastizah Gobik
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN
PENGURUSAN KEHIDUPAN KOMPONEN PENGURUSAN DIRI TAHUN 1
UNTUK KELAS MASALAH PEMBELAJARAN MULTIPLE TAHUN 1
KSSR PENDIDIKAN KHAS
DOKUMEN PENJAJARAN KURIKULUM TAHUN 2020
Tajuk 2 (2.2) pengenalan kepada reka bentuk RBT Tahun 4CyafRBT
2. Pengenalan Kepada Reka Bentuk
Menerangkan tentang kepentingan reka bentuk produk, elemen
dan jenis garisan dalam reka bentuk. Murid akan menghasilkan
lakaran reka bentuk produk bertema berdasarkan gabungan
bentuk asas mengikut lakaran awal yang dihasilkan. Murid menilai dan bersedia membuat penambahbaikan dalam menghasilkan sesuatu produk serta sebagai pendedahan awal kepada murid tentang dunia reka bentuk.
RPT PENGURUSAN KEHIDUPAN KOMPONEN PENGURUSAN DIRI TAHUN 1Mastizah Gobik
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN
PENGURUSAN KEHIDUPAN KOMPONEN PENGURUSAN DIRI TAHUN 1
UNTUK KELAS MASALAH PEMBELAJARAN MULTIPLE TAHUN 1
KSSR PENDIDIKAN KHAS
DOKUMEN PENJAJARAN KURIKULUM TAHUN 2020
1. JABATAN PEMBANGUNAN KEMAHIRAN
KEMENTERIAN SUMBER MANUSIA
ARAS 7 & 8 BLOK D4, KOMPLEKS D
PUSAT PENTADBIRAN KERAJAAN PERSEKUTUAN
62530 PUTRAJAYA
PELAN MENGAJAR (TEORI)
KOD NAMA DAN
PROGRAM / PROGRAM N-022-2 (HAIRDRESSING)
CODE AND NAME
TAHAP / LEVEL DUA (2)
NO DAN TAJUK MODUL/
MODULE NO AND TITLE
M04 HAIR STYLING
NO DAN PERNYATAAN
TUGASAN /TASK(S) NO 04.04 CARRY OUT HAIR STYLING
AND STATEMENT
NO. PENGALAMAN
PEMBELAJARAN / NO. LEO1 PERFORM HAIR BRAIDING
AND LEARNING
EXPERIENCE / STEPS
OBJEKTIF MODUL / PERFORM HAIR BRAIDING USING COMBS, STYLING AIDS,
MODULE OBJECTIVE HAIRDRYER AND ACCESSORIES SO THAT CLIENT’S HAIR
PREPARED FOR BRAIDING AND BRAIDED INTO STYLE IN
ACCORDANCE TO REQUIREMENTS.
NO .KOD / CODE NO N-022-2/M04/PMT(1/3)
TEMPAT : BILIK KULIAH TEMPOH : 30 MINIT MUKA: 1 DRP: 6
2. NO KOD N-022-2/M04/PMT(1/3) Muka : 2 Drp : 6
TAJUK : PENGENALAN KEPADA KAEDAH JALINAN RAMBUT.
TUJUAN PENGAJARAN :
( Instructional Aims )
Pelajar-pelajar mesti boleh:-
1. Nyatakan cara persediaan pelanggan.
2. Huraikan langkah keselamatan semasa membuat jalinan.
3. Jelaskan cara membuat jalinan.
ALAT BANTUAN
TAJUK NO. KOD
PENGAJARAN
BAHAN PENGAJARAN BERTULIS
Kertas Penerangan (N-022-2/M04/KP(1/3) KP
Kertas Tugasan (N-022-2/M04/KT(1/3) KT
ALAT PANDANG DENGAR White Board WB
Power Point Slide PP
PERALATAN, KELENGKAPAN, KUANTITI
BAHAN
Marker pen 3
Duster 1
Laptop 1
LCD Projector 1
Projector Screen 1
3. NO KOD N-022-2/M04/PMT(1/3) Muka : 3 Drp : 6
AKTIVITI PENGAJARAN INST.
MASA
( Instructional Activities ) AIDS
PERSEDIAAN :
( Preparation )
1. Selesakan pelajar 5 Minit
Beri salam dan salam sejahtera, tulis kursus, tahap dan tarikh. Tanya
khabar kesihatan pelajar.
2. Semak senarai kehadiran pelajar.
3. Tekan aspek disiplin, tatatertib, kerjasama. Contoh : pakaian yang sesuai ke
kelas.
4. Mulakan perbincangan dengan motivasi / 2 way communication / ceria / jaga
kesihatan. Contoh : Produk syampu yang ada di pasaran
5. Bawa pelajar kepada tajuk
Cuba kaitkan dengan tajuk yang akan diajar
6. Tulis tajuk di Papan tulis : PENGENALAN KEPADA KAEDAH MEMBUAT
JALINAN RAMBUT.
7. Tulis tujuan pengajaran di ‘white board’ dan nyatakan kepada para pelajar.
Pelajar-pelajar mesti boleh: 1. Nyatakan cara persediaan pelanggan
2. Huraikan langkah keselamatan membuat
jalinan.
3. Jelaskan cara membuat jalinan.
8. Terangkan tujuan/kepentingan/faedah dari pelajaran ini.
Contoh : Pelajar akan dapat menyesuaikan diri dan menjaga keselamatan
diri di bengkel dengan lebih baik.
9. Siasat pengetahuan pelajar berkenaan tajuk yang akan dipelajari.
Contoh : Apakah pakaian yang sesuai untuk bengkel?
TOPIK PENGAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN INST.
MASA
( Instructional Topic ) ( Instructional Activities ) AIDS
PENYAMPAIAN :
( Presentation )
1.1 Pastikan pelanggan dalam keadaan yang
1. Nyatakan cara persediaan selesa. WB 15 minit
1.2 Tanggalkan aksesori dari rambut
pelanggan. PP
pelanggan.
1.3 Alas bahu pelanggan dengan tuala
1.4 Syampu rambut pelanggan bila perlu
1.5 Membuat pembahagian rambut untuk
membuat jalinan.
4. NO KOD N-22-2/M04/PMT(1/3) Muka : 4 Drp : 6
TOPIK PENGAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN INST.
MASA
( Instructional Topic ) ( Instructional Activities ) AIDS
2. Huraikan langkah 2.1 Memastikan pelanggan dalam keadaan
keselamatan ketika yang selesa dan rambut dalam keadaan
membuat jalinan. yang sihat.
2.2 Tidak terlalu banyak menggunakan Hair
Spray
2.3 Memastikan Hair Spray dan Krim
Mosturizer tidak terkena kulit pelanggan.
2.4 Tidak menjatuhkan krim atau pin di lantai.
3.1 Letakkan sedikit krim mosturizer di
3. Jelaskan cara membuat
jalinan tulang ikan pembahagian rambut.
3.2 Bahagikan kepada dua bahagian.
3.3 Ambil sebahagian rambut dari belakang
bahagian A, bawa ke hadapan dan
gabungkan dengan bahagian B.
3.4 Ambil bahagian rambut dari belakang
bahagian B, bawa ke hadapan dan
gabungkan dengan bahagian A. Terus
teguhkan jalinan, hiasdengan getah atau
hiasan yang sesuai.
3.5 Spray rambut supaya kelihatan kemas
dan dihiaskan dengan aksesori.
5. NO KOD N-022-2/M04/PMT(1/3) Muka : 5 Drp : 6
TOPIK PENGAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN INST.
MASA
( Instructional Topic ) (Instructional Activities ) AIDS
PENGGUNAAN :
( Application )
1. Edarkan kertas penerangan KP 5 minit
2. Arahkan pelajar menyemak helaian setiap muka surat kertas penerangan
3. Beri masa untuk pelatih membaca dan memahami kertas penerangan
yang diberikan - sila baca dan cuba fahamkan kertas penerangan yang
diberikan dan jika ada sesiapa yang tidak faham sila bertanya.
4. Uji kefahaman pelatih dengan bertanyakan soalan berkaitan tajuk yang
telah diajar.
Soalan 1 :
Nyatakan cara persediaan pelanggan?
Jawapan 1 :
a. Pastikan pelanggan berada dalam keadaan selasa.
b. Tanggalkan aksesori dari rambut pelanggan.
c. Alas bahu dengan tuala.
d. Syampu rambut pelanggan bila perlu.
e. Membuat pembahagian rambut untuk membuat jalinan.
Soalan 2 :
Apakah langkah-langkah keselamatan semasa membuat jalinan?
Jawapan 2 :
a. Memastikan pelanggan dalam keadaan yang selesa dan keadaan
rambut yang sihat.
b. Tidak terlalu banyak menggunakan Hair spray.
c. Memastikan Hair spray dan Krim mosturizer tidak terkena kulit
pelanggan
d. Tidak menjatuhkan krim dan pin di lantai.
5. Segera bantu/perbetulkan kesilapan pelatih dan akui jawapan yang diberi
dan beri pujian/motivasi
6. Ulang perkara-perkara penting dan buat ulasan.
6. NO KOD N-022-2/M04/PMT(1/3) Muka : 6 Drp : 6
TOPIK PENGAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN INST.
MASA
( Instructional Topic ) (Instructional Activities ) AIDS
PENGESAHAN :
( Confirmation )
1. Berikan masa kepada pelajar untuk membuat persediaan. KT 5 minit
2. Arah pelajar simpan kertas penerangan, nota dan sebagainya.
3. Edarkan kertas tugasan kepada pelajar.
4. Beri arahan
- semak mukasurat.
- Tulis nama, IC dan tarikh.
- Tarikh hantar
- Markah lulus minima adalah 75%
5. Beri ringkasan mengenai apa yang telah diajar.
6. Minta bersedia untuk topik yang akan datang.
Tajuk : Keselamatan diri
7. Ucapkan salam.