This document provides a preliminary design for a 20-story reinforced concrete building in Los Angeles. It outlines the design process, including establishing seismic loading based on ASCE 7-05 and distributing forces. A dual structural system of concrete shear walls and special moment frames is proposed. Preliminary sizing of structural elements is presented, along with calculations for seismic base shear, story shear distribution, and building overturning moment.
Design of Football Stadium - Design Project for Civil EngineersIndhumathi1134
Project covers the planning and design of Football Stadium, which includes the design of Staircase, Beam & Column manually done using IS:456-2000 & SP-16
Construction stage analysis of rcc frames project reportSayyad Wajed Ali
While analyzing a multistorey building frame, conventionally all the probable loads are applied after modeling the entire building frame. But in practice the frame is constructed in various stages. Accordingly, the stability of frame varies at every construction stage. Even during construction freshly placed concrete floor is supported by previously cast floor by formwork. Thus, the loads assumed in conventional analysis will vary in transient situation. Obviously, results obtained by the traditional analysis will be unsuitable. Therefore, the frame should be analyzed at every construction stage taking into account variation in loads. The phenomenon known as Construction Stage Analysis considers these uncertainties precisely. This paper analyzes several numbers of multistorey reinforced concrete building frames of different bay width and length, storey height and number of stories using STAADpro, followed by the construction stage analysis of each model. Also all full frame models are analyzed for earthquake forces in Zone - II (IS 1893 : 2002). Finally, a comparative study of Axial forces, Bending moments, Shear forces and Twisting moments was done at every storey for full frame model (without earthquake forces) and construction stage model (without earthquake forces).
Abstract (Dutch)
Samengestelde betonnen liggers vervaardigd van prefab voorgespannen- en/of gewapende elementen zijn zeer populair in de huidige praktijk van de civiele techniek. Twee betonnen, samengestelde delen van de ligger worden gestort op verschillende tijdstippen. Verschillende elasticiteitsmoduli, opeenvolgende belastingaanbrenging, en verschillend krimp en kruip veroorzaken een herverdeling van de normaalspanning en ongelijke rekken en spanningen in twee aansluitende vezels in het aansluitvlak.
Dit seminar richt zich op de berekening volgens de EN 1992-1-1 en EN 1992-2. De aannames met betrekking tot de berekening en de controle van de gewapende en/of voorgespannen samengestelde liggers en doorsnedes zal worden toegelicht.
Ook wordt er ingegaan op:
• De spanning/rek respons van de doorsnede belast door normaalkracht en buigende momenten,
• De principes van het gebruik van de “initiële toestand” in berekeningen van de uiterste grenstoestand en de bruikbaarheidsgrenstoestand,
• De controle van dwarskracht en wringing,
• De interactie tussen alle snedekrachten,
• De principes van de controles van de spanningbeperking,
• De achtergrond van de scheurwijdtecontrole
Speciale aandacht zal er worden gegeven aan de berekening van de schuifspanning in het aansluitvlak, en de beschouwing van de invloed van de verschillende leeftijd van de betonnen delen met betrekking tot de schuifspanningen. Een alternatieve berekeningsmethode ten opzichte van de Eurocode 2 zal worden voorgesteld en worden getest.
De praktische voorbeelden volgens de Eurocode 2 zullen worden uitgevoerd met behulp van de IDEA StatiCa software.
Design of Football Stadium - Design Project for Civil EngineersIndhumathi1134
Project covers the planning and design of Football Stadium, which includes the design of Staircase, Beam & Column manually done using IS:456-2000 & SP-16
Construction stage analysis of rcc frames project reportSayyad Wajed Ali
While analyzing a multistorey building frame, conventionally all the probable loads are applied after modeling the entire building frame. But in practice the frame is constructed in various stages. Accordingly, the stability of frame varies at every construction stage. Even during construction freshly placed concrete floor is supported by previously cast floor by formwork. Thus, the loads assumed in conventional analysis will vary in transient situation. Obviously, results obtained by the traditional analysis will be unsuitable. Therefore, the frame should be analyzed at every construction stage taking into account variation in loads. The phenomenon known as Construction Stage Analysis considers these uncertainties precisely. This paper analyzes several numbers of multistorey reinforced concrete building frames of different bay width and length, storey height and number of stories using STAADpro, followed by the construction stage analysis of each model. Also all full frame models are analyzed for earthquake forces in Zone - II (IS 1893 : 2002). Finally, a comparative study of Axial forces, Bending moments, Shear forces and Twisting moments was done at every storey for full frame model (without earthquake forces) and construction stage model (without earthquake forces).
Abstract (Dutch)
Samengestelde betonnen liggers vervaardigd van prefab voorgespannen- en/of gewapende elementen zijn zeer populair in de huidige praktijk van de civiele techniek. Twee betonnen, samengestelde delen van de ligger worden gestort op verschillende tijdstippen. Verschillende elasticiteitsmoduli, opeenvolgende belastingaanbrenging, en verschillend krimp en kruip veroorzaken een herverdeling van de normaalspanning en ongelijke rekken en spanningen in twee aansluitende vezels in het aansluitvlak.
Dit seminar richt zich op de berekening volgens de EN 1992-1-1 en EN 1992-2. De aannames met betrekking tot de berekening en de controle van de gewapende en/of voorgespannen samengestelde liggers en doorsnedes zal worden toegelicht.
Ook wordt er ingegaan op:
• De spanning/rek respons van de doorsnede belast door normaalkracht en buigende momenten,
• De principes van het gebruik van de “initiële toestand” in berekeningen van de uiterste grenstoestand en de bruikbaarheidsgrenstoestand,
• De controle van dwarskracht en wringing,
• De interactie tussen alle snedekrachten,
• De principes van de controles van de spanningbeperking,
• De achtergrond van de scheurwijdtecontrole
Speciale aandacht zal er worden gegeven aan de berekening van de schuifspanning in het aansluitvlak, en de beschouwing van de invloed van de verschillende leeftijd van de betonnen delen met betrekking tot de schuifspanningen. Een alternatieve berekeningsmethode ten opzichte van de Eurocode 2 zal worden voorgesteld en worden getest.
De praktische voorbeelden volgens de Eurocode 2 zullen worden uitgevoerd met behulp van de IDEA StatiCa software.
Analysis and Design of Residential Building G 1 using STAAD Proijtsrd
The development lately are far than the reach thanks to developing status that our country India holds. With development of country, development of residential buildings takes place. In this paper the planning of residential building is completed with limit state analysis. Limit state method may be a great way to achieve strength of structure with low cost when compare to other design synopsis. The modelling and analysis of the structure is done by using STAAD. Pro 2007, and the designing was done manually. Practical knowledge is an important and vital skill required by every engineer. Then the design follows with different types of loading conditions with different cases of rooms and position of rooms. The Plan is made by AUTOCAD 2018. After plotting the design, analysis is made with the help of STAAD Pro software and the results found out to be same. Ankur Chauhan | Sukrit Jain | Raghav Kumar Tiwary "Analysis and Design of Residential Building (G+1) using STAAD Pro" Published in International Journal of Trend in Scientific Research and Development (ijtsrd), ISSN: 2456-6470, Volume-4 | Issue-6 , October 2020, URL: https://www.ijtsrd.com/papers/ijtsrd33310.pdf Paper Url: https://www.ijtsrd.com/engineering/civil-engineering/33310/analysis-and-design-of-residential-building-g1-using-staad-pro/ankur-chauhan
Design of multi storey building resting on single columneSAT Journals
Abstract The aim of the project is to analyze and design of multi-storey building resting on the single column by using different code
provisions. A lay out plan of the proposed building is drawn by using AUTO CADD 2010.The structure consist of ground floor
plus five floors, each floor having the one house .Staircase must be provides separately. The planning is done as per Indian
standard code provisions. The building frames are analyzed using the various text books. Using this so many standard books
analysis of bending moment, shear force, deflection, end moments and foundation reactions are calculated. Detailed structural
drawings for critical and typical R.C.C. members are also drawn. Co-ordinates for all structural members are tabulated for ready
reference.
Keywords: Multi Story Building, Single Column, Staircase.
Explains in detail about the planning and designing of a G + 2 school building both manually and using software (STAAD Pro).
With the reference with this we could design a building of a school with 2 blocks and G + 2 building.
The aim of this manual is to give the design application of the basic requirements of EC8 for new concrete and steel buildings using ETABS. This book can be used by users of ETABS modeler. Is not cover all the steps that you have to carry during designing model using ETABS but is a good manual for those who using Eurocodes.
This document presents an example of analysis design of slab using ETABS. This example examines a simple single story building, which is regular in plan and elevation. It is examining and compares the calculated ultimate moment from ETABS with hand calculation. Moment coefficients were used to calculate the ultimate moment. However it is good practice that such hand analysis methods are used to verify the output of more sophisticated methods.
Also, this document contains simple procedure (step-by-step) of how to design solid slab according to Eurocode 2. The process of designing elements will not be revolutionised as a result of using Eurocode 2.
This publication provides a concise compilation of selected rules in the Eurocode 8, together with relevant Cyprus National Annex, that relate to the design of common forms of concrete building structure in the South Europe. It id offers a detail view of the design of steel framed buildings to the structural Eurocodes and includes a set of worked examples showing the design of structural elements with using software (CSI ETABS). It is intended to be of particular to the people who want to become acquainted with design to the Eurocodes. Rules from EN 1998-1-1 for global analysis, type of analysis and verification checks are presented. Detail design rules for steel composite beam, steel column, steel bracing and composite slab with steel sheeting from EN 1998-1-1, EN1993-1-1 and EN1994-1-1 are presented. This guide covers the design of orthodox members in steel frames. It does not cover design rules for regularities. Certain practical limitations are given to the scope.
Aircraft wing design and strength, stiffness and stability analysis by using...Mani5436
1.Constructed the wing of the selected aircraft using the different type of materials.
2.Created Solid works simulation numerical model and perform analysis.
3.Conducted the strength calculations according to strength, stiffness and stability Requirements.
4.Prepared work Drawings.
Analysis and Design of Residential Building G 1 using STAAD Proijtsrd
The development lately are far than the reach thanks to developing status that our country India holds. With development of country, development of residential buildings takes place. In this paper the planning of residential building is completed with limit state analysis. Limit state method may be a great way to achieve strength of structure with low cost when compare to other design synopsis. The modelling and analysis of the structure is done by using STAAD. Pro 2007, and the designing was done manually. Practical knowledge is an important and vital skill required by every engineer. Then the design follows with different types of loading conditions with different cases of rooms and position of rooms. The Plan is made by AUTOCAD 2018. After plotting the design, analysis is made with the help of STAAD Pro software and the results found out to be same. Ankur Chauhan | Sukrit Jain | Raghav Kumar Tiwary "Analysis and Design of Residential Building (G+1) using STAAD Pro" Published in International Journal of Trend in Scientific Research and Development (ijtsrd), ISSN: 2456-6470, Volume-4 | Issue-6 , October 2020, URL: https://www.ijtsrd.com/papers/ijtsrd33310.pdf Paper Url: https://www.ijtsrd.com/engineering/civil-engineering/33310/analysis-and-design-of-residential-building-g1-using-staad-pro/ankur-chauhan
Design of multi storey building resting on single columneSAT Journals
Abstract The aim of the project is to analyze and design of multi-storey building resting on the single column by using different code
provisions. A lay out plan of the proposed building is drawn by using AUTO CADD 2010.The structure consist of ground floor
plus five floors, each floor having the one house .Staircase must be provides separately. The planning is done as per Indian
standard code provisions. The building frames are analyzed using the various text books. Using this so many standard books
analysis of bending moment, shear force, deflection, end moments and foundation reactions are calculated. Detailed structural
drawings for critical and typical R.C.C. members are also drawn. Co-ordinates for all structural members are tabulated for ready
reference.
Keywords: Multi Story Building, Single Column, Staircase.
Explains in detail about the planning and designing of a G + 2 school building both manually and using software (STAAD Pro).
With the reference with this we could design a building of a school with 2 blocks and G + 2 building.
The aim of this manual is to give the design application of the basic requirements of EC8 for new concrete and steel buildings using ETABS. This book can be used by users of ETABS modeler. Is not cover all the steps that you have to carry during designing model using ETABS but is a good manual for those who using Eurocodes.
This document presents an example of analysis design of slab using ETABS. This example examines a simple single story building, which is regular in plan and elevation. It is examining and compares the calculated ultimate moment from ETABS with hand calculation. Moment coefficients were used to calculate the ultimate moment. However it is good practice that such hand analysis methods are used to verify the output of more sophisticated methods.
Also, this document contains simple procedure (step-by-step) of how to design solid slab according to Eurocode 2. The process of designing elements will not be revolutionised as a result of using Eurocode 2.
This publication provides a concise compilation of selected rules in the Eurocode 8, together with relevant Cyprus National Annex, that relate to the design of common forms of concrete building structure in the South Europe. It id offers a detail view of the design of steel framed buildings to the structural Eurocodes and includes a set of worked examples showing the design of structural elements with using software (CSI ETABS). It is intended to be of particular to the people who want to become acquainted with design to the Eurocodes. Rules from EN 1998-1-1 for global analysis, type of analysis and verification checks are presented. Detail design rules for steel composite beam, steel column, steel bracing and composite slab with steel sheeting from EN 1998-1-1, EN1993-1-1 and EN1994-1-1 are presented. This guide covers the design of orthodox members in steel frames. It does not cover design rules for regularities. Certain practical limitations are given to the scope.
Aircraft wing design and strength, stiffness and stability analysis by using...Mani5436
1.Constructed the wing of the selected aircraft using the different type of materials.
2.Created Solid works simulation numerical model and perform analysis.
3.Conducted the strength calculations according to strength, stiffness and stability Requirements.
4.Prepared work Drawings.
Bar Bending Schedule (BBS) is a chart which gives a clear picture of bar length, diameter of bar ,bar mark ,location of bar.
It allow workers to place steel properly.
54
مبادرة
#تواصل_تطوير
المحاضرة الرابعة والخمسون من المبادرة مع
الاستاذ الدكتور /ناجي أبو شادي
استاذ الهندسة الإنشائية بالولايات المتحدة الأمريكية
بعنوان
" Advanced Seismic Analysis of Buildings"
التاسعة مساء توقيت مكة المكرمة الأربعاء09سبتمبر2020
وذلك عبر تطبيق زووم
https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZIqfu2tqjkoG9TrCdwMaLL7EBilEMDpgpzQ
علما ان هناك بث مباشر للمحاضرة على القنوات الخاصة بجمعية المهندسين المصريين
ونأمل أن نوفق في تقديم ما ينفع المهندس ومهمة الهندسة في عالمنا العربي
والله الموفق
للتواصل مع إدارة المبادرة عبر قناة التليجرام
https://t.me/EEAKSA
ومتابعة المبادرة والبث المباشر عبر نوافذنا المختلفة
رابط اللينكدان والمكتبة الالكترونية
https://www.linkedin.com/company/eeaksa-egyptian-engineers-association/
رابط قناة التويتر
https://twitter.com/eeaksa
رابط قناة الفيسبوك
https://www.facebook.com/EEAKSA
رابط قناة اليوتيوب
https://www.youtube.com/user/EEAchannal
رابط التسجيل العام للمحاضرات
https://forms.gle/vVmw7L187tiATRPw9
--
Evaluating the triggering of a landslide through the Limit Equilibrium Approach: methods of slices (Fellenius, Bishop, Janbu, Morgenstern and Price, Spencer). Structural intervention measures for hazard mitigation: hybrid methods for designing active and passive protective structures (anchored retaining walls, slope stabilizing piles, earth reinforced embankments). Advanced numerical approaches for evaluating the propagation of a landslide: DEM and SPH methods. Analysis and Design of structures interacting with soil: ground anchors, sheet-piles, retaining walls, advanced retaining devices.The design of slope stabilizing system, by means of GeoSlope. Designing Active & Passive stabilizing systems for the critical case with rigid square bearing plates with a deep ground anchor.
Analysis and design of high rise rc building under seismic loadHtinKyawHloon1
This study is operated for Analysis and Design of High-rise RC Building under Seismic Load for ten-storeyed RC inverted T-shaped building locating in seismic zone 4 and basic wind speed 80 mph. This paper was based on the mini-thesis, which was supervised by Dr.Zaw Min Htun,the chief of faculty of Civil Engineering, when I was a final year student at Technological University (Pakokku). I wanna say "thank" to all of my group-9 members who helped me a lot.
#Structural Engineering
#Earthquake
Analysis and Design of Residential building.pptxDP NITHIN
Complete introduction to the design and design concepts, design of structural
members like slabs, beams, columns, footing etc. along with their calculation and
Detailing through structural drawings.
International Journal of Engineering and Science Invention (IJESI) is an international journal intended for professionals and researchers in all fields of computer science and electronics. IJESI publishes research articles and reviews within the whole field Engineering Science and Technology, new teaching methods, assessment, validation and the impact of new technologies and it will continue to provide information on the latest trends and developments in this ever-expanding subject. The publications of papers are selected through double peer reviewed to ensure originality, relevance, and readability. The articles published in our journal can be accessed online.
Similar to Example314b taskgroupb-c-120730160543-phpapp01 (20)
Student information management system project report ii.pdfKamal Acharya
Our project explains about the student management. This project mainly explains the various actions related to student details. This project shows some ease in adding, editing and deleting the student details. It also provides a less time consuming process for viewing, adding, editing and deleting the marks of the students.
Industrial Training at Shahjalal Fertilizer Company Limited (SFCL)MdTanvirMahtab2
This presentation is about the working procedure of Shahjalal Fertilizer Company Limited (SFCL). A Govt. owned Company of Bangladesh Chemical Industries Corporation under Ministry of Industries.
About
Indigenized remote control interface card suitable for MAFI system CCR equipment. Compatible for IDM8000 CCR. Backplane mounted serial and TCP/Ethernet communication module for CCR remote access. IDM 8000 CCR remote control on serial and TCP protocol.
• Remote control: Parallel or serial interface.
• Compatible with MAFI CCR system.
• Compatible with IDM8000 CCR.
• Compatible with Backplane mount serial communication.
• Compatible with commercial and Defence aviation CCR system.
• Remote control system for accessing CCR and allied system over serial or TCP.
• Indigenized local Support/presence in India.
• Easy in configuration using DIP switches.
Technical Specifications
Indigenized remote control interface card suitable for MAFI system CCR equipment. Compatible for IDM8000 CCR. Backplane mounted serial and TCP/Ethernet communication module for CCR remote access. IDM 8000 CCR remote control on serial and TCP protocol.
Key Features
Indigenized remote control interface card suitable for MAFI system CCR equipment. Compatible for IDM8000 CCR. Backplane mounted serial and TCP/Ethernet communication module for CCR remote access. IDM 8000 CCR remote control on serial and TCP protocol.
• Remote control: Parallel or serial interface
• Compatible with MAFI CCR system
• Copatiable with IDM8000 CCR
• Compatible with Backplane mount serial communication.
• Compatible with commercial and Defence aviation CCR system.
• Remote control system for accessing CCR and allied system over serial or TCP.
• Indigenized local Support/presence in India.
Application
• Remote control: Parallel or serial interface.
• Compatible with MAFI CCR system.
• Compatible with IDM8000 CCR.
• Compatible with Backplane mount serial communication.
• Compatible with commercial and Defence aviation CCR system.
• Remote control system for accessing CCR and allied system over serial or TCP.
• Indigenized local Support/presence in India.
• Easy in configuration using DIP switches.
Explore the innovative world of trenchless pipe repair with our comprehensive guide, "The Benefits and Techniques of Trenchless Pipe Repair." This document delves into the modern methods of repairing underground pipes without the need for extensive excavation, highlighting the numerous advantages and the latest techniques used in the industry.
Learn about the cost savings, reduced environmental impact, and minimal disruption associated with trenchless technology. Discover detailed explanations of popular techniques such as pipe bursting, cured-in-place pipe (CIPP) lining, and directional drilling. Understand how these methods can be applied to various types of infrastructure, from residential plumbing to large-scale municipal systems.
Ideal for homeowners, contractors, engineers, and anyone interested in modern plumbing solutions, this guide provides valuable insights into why trenchless pipe repair is becoming the preferred choice for pipe rehabilitation. Stay informed about the latest advancements and best practices in the field.
Final project report on grocery store management system..pdfKamal Acharya
In today’s fast-changing business environment, it’s extremely important to be able to respond to client needs in the most effective and timely manner. If your customers wish to see your business online and have instant access to your products or services.
Online Grocery Store is an e-commerce website, which retails various grocery products. This project allows viewing various products available enables registered users to purchase desired products instantly using Paytm, UPI payment processor (Instant Pay) and also can place order by using Cash on Delivery (Pay Later) option. This project provides an easy access to Administrators and Managers to view orders placed using Pay Later and Instant Pay options.
In order to develop an e-commerce website, a number of Technologies must be studied and understood. These include multi-tiered architecture, server and client-side scripting techniques, implementation technologies, programming language (such as PHP, HTML, CSS, JavaScript) and MySQL relational databases. This is a project with the objective to develop a basic website where a consumer is provided with a shopping cart website and also to know about the technologies used to develop such a website.
This document will discuss each of the underlying technologies to create and implement an e- commerce website.
Overview of the fundamental roles in Hydropower generation and the components involved in wider Electrical Engineering.
This paper presents the design and construction of hydroelectric dams from the hydrologist’s survey of the valley before construction, all aspects and involved disciplines, fluid dynamics, structural engineering, generation and mains frequency regulation to the very transmission of power through the network in the United Kingdom.
Author: Robbie Edward Sayers
Collaborators and co editors: Charlie Sims and Connor Healey.
(C) 2024 Robbie E. Sayers
Sachpazis:Terzaghi Bearing Capacity Estimation in simple terms with Calculati...Dr.Costas Sachpazis
Terzaghi's soil bearing capacity theory, developed by Karl Terzaghi, is a fundamental principle in geotechnical engineering used to determine the bearing capacity of shallow foundations. This theory provides a method to calculate the ultimate bearing capacity of soil, which is the maximum load per unit area that the soil can support without undergoing shear failure. The Calculation HTML Code included.
Hybrid optimization of pumped hydro system and solar- Engr. Abdul-Azeez.pdffxintegritypublishin
Advancements in technology unveil a myriad of electrical and electronic breakthroughs geared towards efficiently harnessing limited resources to meet human energy demands. The optimization of hybrid solar PV panels and pumped hydro energy supply systems plays a pivotal role in utilizing natural resources effectively. This initiative not only benefits humanity but also fosters environmental sustainability. The study investigated the design optimization of these hybrid systems, focusing on understanding solar radiation patterns, identifying geographical influences on solar radiation, formulating a mathematical model for system optimization, and determining the optimal configuration of PV panels and pumped hydro storage. Through a comparative analysis approach and eight weeks of data collection, the study addressed key research questions related to solar radiation patterns and optimal system design. The findings highlighted regions with heightened solar radiation levels, showcasing substantial potential for power generation and emphasizing the system's efficiency. Optimizing system design significantly boosted power generation, promoted renewable energy utilization, and enhanced energy storage capacity. The study underscored the benefits of optimizing hybrid solar PV panels and pumped hydro energy supply systems for sustainable energy usage. Optimizing the design of solar PV panels and pumped hydro energy supply systems as examined across diverse climatic conditions in a developing country, not only enhances power generation but also improves the integration of renewable energy sources and boosts energy storage capacities, particularly beneficial for less economically prosperous regions. Additionally, the study provides valuable insights for advancing energy research in economically viable areas. Recommendations included conducting site-specific assessments, utilizing advanced modeling tools, implementing regular maintenance protocols, and enhancing communication among system components.
NO1 Uk best vashikaran specialist in delhi vashikaran baba near me online vas...Amil Baba Dawood bangali
Contact with Dawood Bhai Just call on +92322-6382012 and we'll help you. We'll solve all your problems within 12 to 24 hours and with 101% guarantee and with astrology systematic. If you want to take any personal or professional advice then also you can call us on +92322-6382012 , ONLINE LOVE PROBLEM & Other all types of Daily Life Problem's.Then CALL or WHATSAPP us on +92322-6382012 and Get all these problems solutions here by Amil Baba DAWOOD BANGALI
#vashikaranspecialist #astrologer #palmistry #amliyaat #taweez #manpasandshadi #horoscope #spiritual #lovelife #lovespell #marriagespell#aamilbabainpakistan #amilbabainkarachi #powerfullblackmagicspell #kalajadumantarspecialist #realamilbaba #AmilbabainPakistan #astrologerincanada #astrologerindubai #lovespellsmaster #kalajaduspecialist #lovespellsthatwork #aamilbabainlahore#blackmagicformarriage #aamilbaba #kalajadu #kalailam #taweez #wazifaexpert #jadumantar #vashikaranspecialist #astrologer #palmistry #amliyaat #taweez #manpasandshadi #horoscope #spiritual #lovelife #lovespell #marriagespell#aamilbabainpakistan #amilbabainkarachi #powerfullblackmagicspell #kalajadumantarspecialist #realamilbaba #AmilbabainPakistan #astrologerincanada #astrologerindubai #lovespellsmaster #kalajaduspecialist #lovespellsthatwork #aamilbabainlahore #blackmagicforlove #blackmagicformarriage #aamilbaba #kalajadu #kalailam #taweez #wazifaexpert #jadumantar #vashikaranspecialist #astrologer #palmistry #amliyaat #taweez #manpasandshadi #horoscope #spiritual #lovelife #lovespell #marriagespell#aamilbabainpakistan #amilbabainkarachi #powerfullblackmagicspell #kalajadumantarspecialist #realamilbaba #AmilbabainPakistan #astrologerincanada #astrologerindubai #lovespellsmaster #kalajaduspecialist #lovespellsthatwork #aamilbabainlahore #Amilbabainuk #amilbabainspain #amilbabaindubai #Amilbabainnorway #amilbabainkrachi #amilbabainlahore #amilbabaingujranwalan #amilbabainislamabad
Hierarchical Digital Twin of a Naval Power SystemKerry Sado
A hierarchical digital twin of a Naval DC power system has been developed and experimentally verified. Similar to other state-of-the-art digital twins, this technology creates a digital replica of the physical system executed in real-time or faster, which can modify hardware controls. However, its advantage stems from distributing computational efforts by utilizing a hierarchical structure composed of lower-level digital twin blocks and a higher-level system digital twin. Each digital twin block is associated with a physical subsystem of the hardware and communicates with a singular system digital twin, which creates a system-level response. By extracting information from each level of the hierarchy, power system controls of the hardware were reconfigured autonomously. This hierarchical digital twin development offers several advantages over other digital twins, particularly in the field of naval power systems. The hierarchical structure allows for greater computational efficiency and scalability while the ability to autonomously reconfigure hardware controls offers increased flexibility and responsiveness. The hierarchical decomposition and models utilized were well aligned with the physical twin, as indicated by the maximum deviations between the developed digital twin hierarchy and the hardware.
1. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 1 of 46
Preliminary Design of a 20-story Reinforced Concrete Building
By
Mike Mota, P.E.
Chair Task B-C
Preliminary Design and Economical Impact
Member of ACI and Secretary of Committee 314
Atlantic Regional Manager
CRSI
Jim Lai, S.E.
(Retired)
March 19, 2008
2. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 2 of 46
TABLE OF CONTENTS
1. Building description………………………………………………………………..………..3
1.1 Material……………………………………………………………………………..3
1.2 Design loading………………………………………………………………………3
1.3 Story weight……………………………………………………………….………..3
1.4 Governing codes…………………………………………………………………….3
2. Outline of preliminary design procedure:……………………………………………………6
2.1 Loading:……………………………………………………………………………..6
2.1.1 Develop seismic loading based on ASCE7-05 Chapter 11 and 12……………6
2.1.2 Design of structural wall (shear wall)…………………………………………6
2.1.3 Design of special moment frame………………………………………………6
3. Lateral Force Analysis:………………………………………………………………………7
3.1 Mapped Spectral Acceleration………………………………………………………7
3.2 Structural System……………………………………………………………………7
4. Equivalent Lateral Force Procedure:…………………………………………………………8
4.1 Unit Loads …………………………………………………………………………..9
4.2 Seismic Story Shear and Building OTM…………………………………………….9
4.3 Preliminary design of structural wall……………………………………………….10
5. Moment Frame Design:……………………………………………………………………..21
5.1 Two moment frames in each direction……………………………………………..22
5.2 Seismic Force distribution using Portal Method…………………………………...25
5.3 Based on two cycle moment distribution…………………………………………..25
5.4 Column axial load (Between 3rd and 4th Floor)…………………………………..25
6. Preliminary Material Quantities for Superstructure only…………………………………....31
6.1 Shear-walls………………………………………………………………………….31
6.2 Columns…………………………………………………………………………….32
6.3 Slabs………………………………………………………………………………...32
7. Appendix A: Power-point slides from Atlanta Session…………………………………..34
3. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 3 of 46
1
1. Building Description:
20-story office building in Los Angeles, CA has a dual moment resisting frame system of reinforced
concrete structural walls and reinforced concrete moment frames. Typical floor plan and an elevation are
shown in Figures 1 and 2.
The building is square in plan with five 28-ft bays totaling 142 ft – 3 inches out to out in each direction.
Story heights are 23 ft from the first to second floors and 13 feet for the remaining 19 stories; the overall
building height is 270 feet.
Typical floor framing consists of 4½ inches thick light weight concrete slabs, 12 x 18½ beams at 9 ft- 4in
o.c. and 18 x 24 girders; interior columns are 30 inches square for the full height of the building.
Girders at the periphery of the floor are 27 x 36 and columns are 36 inches square for the full height of the
building.
A 28 ft x 84 ft x 13 ft high penthouse with equipment loading at the roof level
A small mezzanine floor at the first story
1.1 Material:
Concrete Strength – fc´ = 4,000 psi above 3rd
floor (light weight 115 pcf)
fc´ = 5,000 psi below 3rd
floor (normal weight)
Reinforcement - fy = 60,000 psi
1.2 Design Loading:
Partition including miscellaneous dead load = 20 psf
Floor Live load = 50 psf (reducible based on tributary area)
1.3 Story weight:
Roof = wrf =2800 kips
Floor 16–20 wi = 2800 kips
Floor 9 – 15 wi = 2850 kips
Floor 3 – 8 wi = 2900 kips
Floor 2 - w2 = 4350 kips
Total building weight Σwi = 58,500 kips
1.4 Governing Codes:
IBC -2006
ACI 318-05
ASCE 7 -05
1
This example was originally developed by James S. Lai of Johnson and Nielsen Associates, Structural
Engineers, Los Angeles, CA for BSSC trial design and was published in FEMA 140, “Guide to Application of
NEHRP Recommended Provisions in Earthquake-Resistant Building Design,” Building Seismic Safety Council,
Washington, D.C. 1990.
4. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 4 of 46
Elevator
Opening
Beam
Stair
Girder
Typical
Bay
5 Bays @ 28’ 0” = 140’ 0”
5 Bays @ 28’ 0” = 140’ 0”
Fig. 1 - Typical Floor Plan
6. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 6 of 46
2.0 OUTLINE OF PRELIMINARY DESIGN PROCEDURE:
2.1 LOADING
2.1.1 Develop seismic loading based on ASCE7-05 Chapter 11 and 12.
Establish response modification factor R, deflection amplification factor Cd and overstrength factor Ω0
Establish mapped maximum considered earthquake spectral response acceleration for short and long
periods Ss and Sl from USGS data base
Calculate design spectral response acceleration SDs and SDl
Establish a standard response spectrum for design reference
Calculate fundamental period Ta using (Eq. 12.8-7)
Calculate seismic response coefficient, Cs
Calculate seismic base shear V
Calculate vertical distribution of story seismic forces
Calculate building overturning
Distribute seismic forces to structural walls and building frames accounting for accidental torsion
Approximate building deflection (any suggestions without doing computer run?)
2.1.2 Design of structural wall (shear wall)
Obtain seismic base shear for one wall pier from horizontal distribution
Calculate required seismic shear strength at lower story
Design wall thickness or guess at wall thickness and calculate nominal shear strength base on 8√fc´
Calculate seismic overturning moment by proportion of building overturning or from story force
distribution
Calculate gravity loads dead and live with the approximate loading combinations
Base on the calculated seismic OTM, obtain the approximate area of tension reinforcement
Check for requirement of boundary element based on Section 21.7.6 (ACI 318)
Establish P0, Pb, Mb, Mn to draw an interaction diagram based on φ = 1
Based on Pu/φ and Mu/φ, check that design is within the interaction diagram envelope
Check for termination of boundary reinforcement requirement
Calculate confinement reinforcement for longitudinal boundary rebar
For upper stories, establish shear strength for reduce wall thicknesses and the minimum reinforcement
requirements
2.1.3 Design of special moment frame
Obtain seismic base shear for one perimeter frame from horizontal distribution (no less than 25% of total
building shear)
Distribute story seismic shear to column based on portal method (or other acceptable method)
Calculate seismic axial force and moments in end column and first interior column
Calculate gravity loads dead and live axial loads
Calculate gravity load moments based on approximate coefficients
Obtain combined loading combinations for girders and columns
For girder design, calculate minimum required flexural strength and reinforcement
Calculated required shear strength based on probable moment strength of girder, and design shear reinf.
For column (design end column and first interior column), design longitudinal reinforcement such that the
column moment strength satisfies equation (21-1.)
Calculate probable moment strength of column ends
Calculate required shear strength
Design transverse confinement reinforcement
Check joint shear strength requirement
7. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 7 of 46
3. Lateral Force Analysis
(Seismic)
Code: ASCE 7-05 and ACI
318-05
Reference
ASCE 7-05 Remarks
3.1 Mapped Spectral
Acceleration 11.4.1
Short period Sa = 2.25 From USGS data base
One second S1 = 0.75 From USGS data base
Site Class D 11.4.2 Default Site Class
Site Coefficent Fa = 1.0 Table 11.4-1
Fv = 1.5 Table 11.4-2
Maximum Considered Earthquake 11.4.3
SMS = Fa Ss = 2.25 (Eq. 11.4-1)
SM1 = Fv S1 = 1.13 (Eq. 11.4-2)
Design Spectral Accel parameter 11.4.4
SDS = 2SMS/3 = 1.50 (Eq. 11.4-3)
SD1 = 2SM1/3 = 0.75 (Eq. 11.4-4)
Design Response Spectrum 11.4.5
T0 = 0.2 SD1/SDS = 0.10 sec
Short period transition period TS = SD1/SDS = 0.50 sec
Long period transition period TL = 12.0 From USGS data base
For T < T0 Sa = SDS[0.4 + 0.6 T/T0] = (Eq. 11.4-5) T = fundamental period
For T0 ≤T ≤ TS Sa = SDS = of structure
For TS ≤T ≤ TL Sa = SD1/T = 0.563 (Eq. 11.4-6)
For T > TL Sa = SD1 TL/T2
= (Eq. 11.4-7)
MCE Response Spectrum MCE = 1.5 DBS = 0.845 11.4.6
1.5 x Design response
spectrum
Occupancy Category I 11.5.1
Importance Factor I = 1.0 Table 11.5-1
Seismic Design Category 11.6
Based on SDS D SDS ≥ 0.50 Table 11.6-1
Based on SD1 D SD1 ≥ 0.20 Table 11.6-2
3.2 Structural System 12.2
Dual System D3 Table 12.2-1
Response Modification Factor R = 7.0 Table 12.2-1
System overstrength factor Ωo = 2.5 Table 12.2-1
Deflection amplification Factor Cd = 5.5 Table 12.2-1
Height Limit NL Table 12.2-1
Horizontal Structural Irregularity None Table 12.3-1
Vertical Structural Irregularity None Table 12.3-2
Redundancy Factor ρ = 1.0 12.3.4.2
Analysis procedure T < 3.5 Ts = 1.75 Table 12.6-1
USE: Equivalent Static analysis
8. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 8 of 46
4. Equivalent Lateral Force
Procedure 12.8
Building Height hn = 270 ft Problem statement
Effective Seismic Weight W = 58,500 kip
Calculation of Seismic Response 12.8.1.1
12.8.1.1
Seismic Reponse Coefficient Cs = SDS /[R/I] = 0.214 (Eq. 12.8-2)
For T ≤ TL Cs = SD1 /T[R/I] = 0.080 (Eq. 12.8-3) Governs design
> 0.01 (Eq. 12.8-5)
For S1 ≥ 0.6 Cs = 0.5 S1/[R/I] = (Eq. 12.8-6)
Building Period 12.8.2.1
Period Parameter Ct = 0.02 Table 12.8-2
Period Parameter x = 0.75 Table 12.8-2
Approx. Fundamental Period T = Ta = Ct hn
x
= 1.33 sec. (Eq. 12.8-7)
Seismic Base Shear V = Cs W = 4,705 kip (Eq. 12.8-1)
Vertical Distribution of Force 12.8.3
Vertical Distribution Factor Cvx = wx hx
k
/ Σwihi
k
(Eq. 12.8-12)
=
For T < 0.5 k = 1
For T = 1.33 k = 1.2 Interpolate in between
For T ≥ 2.5 k = 2.5
Story Force Fx = Cvx V
Horizontal Distribution of Force 12.8.4
Vx = i=
n
xΣFi (Eq. 12.8-13)
Accidental Torsion Mta = 5% 12.8.4.2
Amplification of Mta Ax = [δmax /1.2δavg]2
=
Deflection at center of mass δx = Cd δse/I (Eq. 12.8-15)
Period for computing drift δxe Τ = CuTa 12.8.6.2
Cu = Table 12.8-1
P-Δ Effects 12.8.7
Stability Coefficient θ = Px Δ /[Vx hsx Cd] (Eq. 12.8-16)
=
θmax = 0.5/ (β Cd) (Eq. 12.8-17)
≤ 0.25
9. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 9 of 46
4.1 Unit Load
Typical Floor
Finish floor 2
4½" LW Conc.
Slab 45
Ceiling 7
Misc 6
Partition 10
Beams 20
Girders 10
Columns 10
Dead Load* 70 90 100 110
Live 50 40 35 30
Total Load 120 130 135 140
* USE same load at roof to allow for equipment wt.
4.2 Seismic Story Shear and Building OTM
Level
Height to Level
x hx
Weight
at Level
x wx
wx hx
k
k=1.2
wx
hx
k
Σwihi
Seismic
Force
at
Level x
Story
Shear
Force
OTM
ft kips x 103
Cvx kips kips kip-ft
Roof 270 2,800 2,316 0.099 468
20 257 2,800 2,183 0.094 441 468 6,080
19 244 2,800 2,051 0.088 414 908 17,889
18 231 2,800 1,921 0.082 388 1,323 35,083
17 218 2,800 1,792 0.077 362 1,710 57,319
16 205 2,800 1,664 0.071 336 2,072 84,258
15 192 2,850 1,566 0.067 316 2,408 115,565
14 179 2,850 1,440 0.062 291 2,724 150,983
13 166 2,850 1,315 0.056 266 3,015 190,180
12 153 2,850 1,193 0.051 241 3,281 232,829
11 140 2,850 1,072 0.046 216 3,521 278,607
10 127 2,850 954 0.041 193 3,738 327,200
9 114 2,850 838 0.036 169 3,930 378,296
8 101 2,900 737 0.032 149 4,100 431,590
7 88 2,900 625 0.027 126 4,248 486,820
6 75 2,900 516 0.022 104 4,375 543,690
5 62 2,900 410 0.018 83 4,479 601,913
4 49 2,900 309 0.013 62 4,562 661,214
3 36 2,900 214 0.009 43 4,624 721,327
2 23 4,350 187 0.008 38 4,667 782,002
1 0 4,705 890,218
Total 58,500 23,304 1.000 4,705
Seismic base shear V = 4705 kips
12. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 12 of 46
Preliminary design of structural wall
Reference
ASCE
7-05
ACI
318-05 Remarks
Material Propoerties fc´ = 5
ksi
= 5,000 psi reg wt below 3rd Flr
fy = 60 ksi
Base Shear to structural walls V = 0.85 x 4705 12.2.5.1 At lower story, walls
resist 75 to 95% of
story shear= 3,999 kips
Load factor for E = 1.0 Eq (9-5)
Factor seismic force ea
panel Vu = 3,999 / 4
1,000 kips
Wall length lw = 30.5 = 366 in
Wall height hw = 270 ft
Consider wall thickness h = 14 in
Gross wall area Acv = 14 x 366
Can increase after 1st
iteration= 5,124
Sq
in ea pier
Minimum wall length based on Vn = Acv 6 √ fc´ Can increase to 8√fc´
after 1st
iteration= 5,124 x 0.424
= 2,174 kips
Required shear strength Vu/φ = 1,000 / 0.60 9.3.4 Conservative to
consider shear control= 1,666 kips < Vn
Wall reinforcement hw/lw = 270 / 30.5
= 8.9 > 2
αc = 2.0 21.7.4
For #
6 @ 12" o.c. ea face ρt = 0.88 / 168 Spcg may be changed
after 1st iteration= 0.00524
Vn = Acv (2 √fc´ + ρ t fy) Eq (21-7)
= 5,124 x ( 0.141 + 0.314 ) Reg. Wt Conc
= 2,335 kips > Vu/φ
For #
5 @ 12" o.c. ea face h = 14 in
Vn = 5,124 x ( 0.141 + 0.221 ) Reg. Wt Conc
= 1,859 kips >Vu/φ
For #
5 @ 12" o.c. ea face h = 14 in
Vn = 5,124 x ( 0.120 + 0.221 ) Lt Wt conc.
= 1,751 kips >Vu/φ
For #
5 @ 12" o.c. ea face h = 12 in
Vn = 4,392 x ( 0.120 + 0.258 ) Lt Wt conc.
= 1,663 kips
For #
4 @ 12" o.c. ea face h = 12 in
Vn = 4,392 x ( 0.120 + 0.167 ) Lt Wt conc.
= 1,260 kips
Application of Resultant hx = 0..5 hn = 135 ft Due to dynamic
behaviorRequired moment strength Mu = 1,000 x 135
13. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 13 of 46
= 134,978
kip-
ft
Mu /φ = 134,978 / 0.65 = 207,658 kip-ft φ may be increased
based on εtMu /φ = 134,978 / 0.90 = 149,975 kip-ft
Min. Ht. Of Boundary element Mu /4Vu = 134,978 / 4000 = 34 ft > lw
Consider building displacement δσε = 0.0015 x 270
T12.12-
1 Conservative for dual
system= 0.405 x 12
= 4.9 in
δu = Cd δ 12.12.1
= 5.5 x 4.9
= 26.7 in Δs = 0.025hx = 81 in.
δu/hw = 26.7 / 3240
= 0.008
> 0.007
c = lw ÷ 600(δu/hw) Eq (21-8)
= 30.5 / ( 600 x 0.008 )
= 6.2 ft = 74 in.
a = 0.80 x 6.2 R10.2.7
= 4.9 ft
Boundary element
Extend of boundary element
c-
0.1lw = 74 - 36.6 = 37.3 < 51"
or c/2 = 74 / 2 = 37.0 < 51"
Appro. Tension force T = 134,978 / ( 28.4 - 2.5 )
= 5,209 kip
Less 0.9 D PD = 0.9 x 3,005
= 2,705
Net tensile force due seismic PE = 5,209 - 2,705
= 2,505 kip
Minimum tension reinf. As = PE / φ fy
= 2,505 / ( 0.9 x 60 )
= 46.4 sq. in.
Try 36- #
11 As = 1.56 x 36 May not be adequate
for compression= 56.2 sq. in.
Total factored load to wall Pu = 5,896 x 1.2 Eq.(9-2)
+ 1,573 x 1.6
Required axial strength = 9,592 kip
1.2D+1.6L Pu/φ = 9,592 / 0.65 = 14,757
Pu = 5,896 x 1.2 Eq (9-5)
+ 1,573 x 1.0
= 8,648 kip
1.2D+1.0L+1.0E Pu/φ = 8,648 / 0.65 = 13,305 φ may be increased
Pu = 5,896 / 0.9 Eq (9-7)
= 6,551 kip
0.9D + 1.0E Pu/φ = 6,551 / 0.65 = 10,079 φ may be increased
Conc Section at Level 1 Ag = 3,060 + 3,696 Ignore L-shape in
prelim design= 6,756 sq. in.
14. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 14 of 46
Ast = 181.0 + 18.5 = 199.4 in2
Total in wall panel
Average compressive stress Pu / Ag = 9,592 / 6,756
= 1.4 ksi
< 0.35 fc' = 1.75 ksi
> 0.10 fc' = 0.5 ksi
Nominal axial strength Po = 0.85 fc' (Ag-Ast) + fy Ast
at zero eccentricity = 0.85 x 5.0 x 6,557
+ 60 x 199.4
= 27,865 + 11,966
Po = 39,832 kips
Nominal axial strength Pn = 0.80 Po Eq (10-2)
= 31,865 kips
Pu/φ = 9,592 / 0.65 9.3.2.2
= 14,757
Nominal Moment Strength
At Pn = 0 Ignore rebar at
compression side
and wall reinf.
Strain diagram 0.003
εt ε =0.011 c
a
Force diagram
T1 T2 T3 Cc
363
T1 = 60 x 74.88 = 4493 48 #
11 at ends
T2 = 60 x 15.60 = 936 10 #
11 in web
T3 = 60 x 3.52 = 211 count 8 #
6 effective
C = Σ T = 5,640 kips
a = C /( 0.85 fc' b) = 44.2 in. < 51.0
c = 44.2 / 0.80 = 55.3 in.
εt = 0.003 x 307.7 / 55.3
= 0.017 > 0.005 10.3.4 Tension control
Nominal moment strength Mn = 4,493 x 26.5 = 119,202
At Pn = 0 + 936 x 23.4 = 21908.8
+ 211 x 20.4 = 4309.93
Mn = 145,421 k-ft
15. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 15 of 46
Calculate Pb, Mb
at balance strain condition
Strain diagram 0.003
0.00207 c
εt a
Force diagram
Cs3
T1 T2 T3 Cs2 Cs1
Cc2 Cc1
363
c = 363 x 0.003 / 0.0051
= 215 in.
d - c = 148 in.
a = 0.80 x 215 12.2.7.3
= 172 in.
At Cs1 ε1 = 0.00264 > εy x = 215-25.5 =189.5
At Cs2 ε2 = 0.00212 > εy x = 215-63 =152 in.
At Cs3 ε3 = 0.00162 < εy x = 215 -99 =116 in
At T1 ε1 = 0.00175 < εy x = 148 -22.5= 125.5
At T2 ε2 = 0.00123 < εy x = 148 - 60 = 88 in
At T3 ε3 = 0.00073 < εy x = 148 -96 = 52 in
Compressive force Cc1 = 0.85 fc'b(51) = 6,503
Cc2 = 0.85 fc'b(a-51) = 7,192
Cs1 = 74.88 x 55.8 = 4,175 fs' = fs - 0.85fc'
Cs2 = 15.60 x 55.8 = 870
Cs3 = 3.52 x 42.7 = 150 fs = Es εs
Σ C = 18,889 kips
T1 = 74.88 x 50.9 = 3,811 fs = Es εs
T2 = 15.60 x 35.7 = 557
T3 = 3.52 x 21.1 = 74
Σ T = 4,442 kips
Pb = 18,889 - 4,442 = 14,447 kips
Moment about C.L of wall Cc1 = 6,503 x 13.1 = 85345.3 k-ft
Cc2 = 7,192 x 6.0 = 42889.9
Cs1 = 4,175 x 13.1 = 54791.1
Cs2 = 870 x 10.0 = 8697
Cs3 = 150 x 7.0 = 1051
T1 = 3,811 x 13.1 = 50013.1
T2 = 557 x 10.0 = 5569.59
T3 = 74 x 7.0 = 520
Mb = = 248,878 k-ft
16. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 16 of 46
Calculate Pn, Mn
at 0.005 strain condition
Strain diagram 0.003
0.0050 c Tension control when
εt > 0.0050εt a
Force diagram
Cs3
T1 T2 T3 Cs2 Cs1
Cc2 Cc1
363
c = 363 x 0.003 / 0.0080
= 136 in.
d - c = 227 in.
a = 0.80 x 136
= 109 in.
At Cs1 ε1 = 0.00244 > εy x = 136-25.5 =110.5
At Cs2 ε2 = 0.00161 < εy x = 136-63 =73 in.
At Cs3 ε3 = 0.00082 < εy x = 136 -99 =37 in
At T1 ε1 = 0.00450 > εy x = 227 -22.5= 204.5
At T2 ε2 = 0.00368 > εy x = 227 - 60 = 167 in
At T3 ε3 = 0.00288 > εy x = 227 -96 = 131 in
Compressive force Cc1 = 0.85 fc'b(51) = 6,503
Cc2 = 0.85 fc'b(a-51) = 3,445
Cs1 = 74.88 x 55.8 = 4,175 fs' = fs - 0.85fc'
Cs2 = 15.60 x 42.5 = 663
Cs3 = 3.52 x 19.5 = 69 fs = Es εs
Σ C = 14,853 kips
T1 = 74.88 x 60.0 = 4,493 fs = Es εs
T2 = 15.60 x 60.0 = 936
T3 = 3.52 x 60.0 = 211
Σ T = 5,640 kips
Pn = 14,853 - 5,640 = 9,213 kips
Moment about C.L of wall Cc1 = 6,503 x 13.1 = 85345.3 k-ft
Cc2 = 3,445 x 8.6 = 29584.4
Cs1 = 4,175 x 13.1 = 54791.1
Cs2 = 663 x 10.0 = 6628
Cs3 = 69 x 7.0 = 480
T1 = 4,493 x 13.1 = 58968
T2 = 936 x 10.0 = 9360
T3 = 211 x 7.0 = 1478
Mn = = 246,635 k-ft
17. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 17 of 46
Confinement Reinforcement
Reinf. ratio ρ = 74.88 / 1530 = 0.0489 Less than 8%
In-plane direction bc = 51.0 - 4.0 = 47.0
fc'/fyt = 5 / 60 = 0.08333
Ash = 0.09sbcfc'/fyt Eq. (21-4)
= 0.353 s
For s = 6 inches Ash = 2.12 Sq. in.
# 5 Hoop plus 5 #5 cross ties Ash = 2.17 Sq. in.
=
Out-of-plane direction bc = 30.0 - 4.0 = 26.0
fc'/fyt = 5 / 60 = 0.08333
Ash = 0.09sbcfc'/fyt
= 0.195 s
For s = 6 inches Ash = 1.17 Sq. in.
# 5 Hoop plus 2 #5 cross ties Ash = 1.24 Sq. in.
Within the 24" of web 21.7.6.5
ρ = 15.60 / 336 = 0.04643
In-plane direction bc = 24.0 - 4.0 = 20.0
fc'/fyt = 5 / 60 = 0.08333
Ash = 0.09sbcfc'/fyt
= 0.150 s
For s = 6 inches Ash = 0.90 Sq. in.
#5 Hoop plus 2 #4 cross ties Ash = 0.89 Sq. in. # 4 Grade 40
=
Out-of-plane direction bc = 14.0 - 4.0 = 10.0
fc'/fyt = 5 / 60 = 0.08333
Ash = 0.09sbcfc'/fyt
= 0.075 s
For s = 6 inches Ash = 0.45 Sq. in.
# 5 Hoop Ash = 0.62 Sq. in.
Development of horizontal wall reinforcement
For # 6 bars ld = db (fy ψt ψe λ)/(25√fc') 12.2.2
fc' = 5000 psi = 34 db Straigth development
in boundary element= 25.5 in.
For # 5 bars ld = 38 db Straigth development
in boundary elementfc' = 4000 psi = 23.7 in.
18. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 18 of 46
Boundary Element (Cont.)
Reference
ASCE
7-05
ACI
318-05 Remarks
Check when boundary reinforcement may be discontinue
Consider the boundary element size is reduced to 30 x 30 at upper stories
Size Area x Ax2
Ad2
/12
2.5 2.5 6.25 14.0 1225 3
1.0 25.5 25.5 0 0 1382
2.5 2.5 6.25 14.0 1225 3
38.0 2450 1388
I = 2450 + 1388 = 3838 ft4
= 79,590,816
Ag = 38.0 x 144 = 5472 in2
c = 183 in.
Level PD PL Pu Mu Pu/Ag Muc/I Σfc
kip kip -ft
20 504 119 723 1520 0.132 0.042 0.174
19 788 197 1143 4472 0.209 0.123 0.332
18 1,072 276 1562 8771 0.285 0.242 0.527
<
0.15fc'
17 1,356 354 1982 14330 0.362 0.395 0.758
16 1,640 433 2401 21064 0.439 0.581 1.020
15 1,925 511 2820 28891 0.515 0.797 1.313
0.15 fc' = 0.600 ksi
May discontinue boundary element at the 18 floor 21.7.6.3
28.00
1.25 3.00 22.00 3.00 1.25
2.50
1.17
PLAN
19. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 19 of 46
30.0 14.0
4 spcg @ 12"
48 #
11 10 #
11 8 #
6
51.0 24.0 48.0
DETAIL
Confinement not shown for clarity
40,000
P0
Pn
30,000
P (kip)
20,000
Pn
PbMb
10,000 Min. eccentricity
εt = 0.005
0 Mn
100,000 200,000
Moment kip-feet
Simple Interaction Diagram
20. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 20 of 46
Rf Bar A Bar B
20
19
18
17 # 5 @ 12" EWEF
h = 12 "
16
15
14
13
12
11
10
9
8
7
h = 14"
6 # 5 @ 12" EWEF
5
4
Bar B Bar B
3
Bar A Bar A
2
h = 14"
#6 @ 12 EWEF
48 #
11
10 #
11
1
WALL ELEVATION
21. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 21 of 46
5 #
5 Crossties @ 6" o.c. #
5Hoops @ 6" o.c.
Wall Reinf.
30.0 14.0
2 #4 Crossties @ 6" o.c.
ld
48 #
11 10 #
11
51.0 24.0
PLAN DETAIL BOUNDARY ELEMENT
5. Moment Frame Design
5.1 Two moment frames in each
direction
Reference
ASCE
7-05
ACI
318-05
Min. Seismic shear to
moment frames Vx = 25% x ΣVx 12.2.5.10
Torsion - Accidental ecc = 5% x 140 12.8.4.2
= 7.0 ft
Torsion T = 7 Vx
Torsional stiffness J =
4R
(70)2
= 19600 R
Additional force ΔVx = TcR/J
= 7Vx R x 70 / 19600 R
= 0.025 Vx
Force per frame Vx + ΔVx = ( 0.125 + 0.025
)
Vx
= 0.150 Vx
Design frame for Fx = 30% Vx
Or per frame Fx = 15% Vx
22. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 22 of 46
5.2 Seismic Force distribution using Portal Method
At 11th Floor ΣV12 = 3521 x 15% = 528 kips
V11 = 216 x 15% = 32
ΣV11 = 3738 x 15% = 561 kips
Exterior Column MA12 = 53 x 6.5 = 343 kip-ft
MA11 = 56 x 6.5 = 364
MAB = MA-12+MA-11 = 708 kip-ft
Axial Load PA12 = 274 kips
Axial Load PA11 = 325 kips
Interior Column MB12 = 106 x 6.5 = 687 kip-ft
MB11 = 112 x 6.5 = 729
MBA =MBC = (MB-12+MB-11) /2 = 708 kip-ft
Girder shear VBA =VAB = (MAB+MBA) /28 = 51 kips
At 3rd Floor ΣV4 = 4624 x 15% = 694 kips
V3 = 43 x 15% = 6
ΣV3 = 4667 x 15% = 700 kips
Exterior Column MA4 = 69 x 6.5 = 451 kip-ft
MA3 = 70 x 6.5 = 455
MAB = MA-12+MA-11 = 906 kip-ft
Axial Load PA4 = 741 kips PA3 = 805 kips
Interior Column MB4 = 139 x 6.5 = 902 kip-ft
MB3 = 140 x 6.5 = 910
Axial Load PB4 = 54 kips
MBA
=MBC = (MB-12+MB-11) /2 = 906 kip-ft
Girder shear
VBA
=VAB = (MAB+MBA) /28 = 65 kips
23. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 23 of 46
Remarks Rf Level
70
A B C D E F
3 3
7 14 14 14 14
12th Floor 11th Floor
Vu = 528 kips Vu = 561 kips
> 25 %
OTMu
= 41,791 kip-ft OTMu = 49,080 kip-ft
Line of symmetry
53 106 106 106 106 53
Above Flr Line
Below Flr Line 32
A B C D E F
` 56 112 112 112 112
4th Floor 3rd Floor
Vu = 694 kips Vu = 700 kips
OTMu
= 108,199 kip-ft OTMu = 117,300 kip-ft
69 139 139 139 139 69
6
A B C D E F
70 140 140 140 140
24. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 24 of 46
Loads
Dead Load D = 0.09 x 15.2
+ 5.9 x 0.15
= 2.25 k/ft
L = 0.04 x 15.2
= 0.61 k/ft
Load combinations 1.2D = 2.70 k/ft
1.2D +1.6 L = 3.68 k/ft
1.2D
+1.0L+1.0E = 3.31 k/ft
0.9D+1.0E = 2.03 k/ft
Fixed end moment FEMTL = wl2
/12 = 187.0 k-ft
FEMD = = 147.3 k-ft
Member stiffness - Consider column far end fixed
Ic = 0.70Ig = 4.73 ft4
Ig = 0.35Ig = 1.77 ft4
E = 519119.5 Ksf
Kc = 4EIc/L = 754720
Kg = 4EIg/L = 131402.1
DFAB = Ig/Σ(Ic+Ig) = 0.080
DFBA = 0.074
To edge of slab Gravity Load moment distribution
Spandrel wt
Line of symmetry
-68
0
86 8.5 -68
A B C D E F
Service Load D.F.
Service Load FEM
D -147 147 -147 147 -147 147 -147 147 -147 147
36 Sq column TL -187 187 -187 187 -187 187
27x36 Girder B.J. 15.0 2.9 -2.9 2.9 -2.9 0 0 -12
fc' = 4000 C.O. 0.1 0.6 -0.1 0.1 -0.1 0 0.5 0
B.J. 0 0.0 0.0 0.0 0.0 0
-M -172 191 -190 190 -190 135
25. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 25 of 46
5.3 Based on two cycle moment distribution
Exterior column MD+L = 86 k-ft
MD = 68 k-ft
ML = 18 k-ft
ME = 451 k-ft
Interior Column MD+L = 8 k-ft
MD = 0 k-ft
ML = 8 k-ft
ME = 910 k-ft
Girder at ext. support MD+L = -172 k-ft
MD = -135 k-ft
ML = -36 k-ft
ME = 906 k-ft
Girder at int. support MD+L = -190 k-ft
MD = -147 k-ft
ML = -43 k-ft
ME = 906 k-ft
5.4 Column axial load (Between 3rd and 4th Floor)
Ext column PD)A4 = 812 kip Above 3rd Flr
PL)A4 = 148 kip
PD)A3 = 860 kip Below 3rd Flr
PL)A3 = 157 kip
Int Column PD)B4 = 1302 kip Above 3rd Flr
PL)B4 = 272 kip
PD)B3 = 1379 kip Below 3rd Flr
PL)B3 = 289 kip
Frame Girder Design (3rd floor)
fc' = 5 ksi
fy = 60 ksi
Factored Moment
(1.2D+1.6L) -Mu = -245
k-
ft (9-2)
(1.2D+1.0 L+1.0E) -Mu = -1177
k-
ft (9-5)
(1.2D+1.0 L-1.0E) -Mu = 635
k-
ft
(0.9D+1.0E) +Mu = 773
k-
ft (9-7)
ln = 28.0 - 3.0
= 25.0 ft
Aspect ratios bw = 27 in > 10 in. 21.3.1
h = 36 in
26. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 26 of 46
ln /d = 8.3 > 4
bw/h = 0.75 > 3
Min. hc = 20 x 1.128
Minimum
column width
= 22.6 < 36 in.
Eff. d = 36.0 - 3
= 33.0 in
Longitudinal reinf. 21.3.2
Min. As = 200bwd/fy = 3.0 Sq. in.
Max. As = 0.025bwd = 22.3 Sq. in
Try 6 # 11 top and - a = fy As / 0.85fc'b
4 - # 11 bottom = 60 x 9.36
÷ ( 0.85 x 5 x 27 )
= 4.9 in.
c = a/0.80 = 6.1
-Mn = fy As (d-a/2)
= 60 x 9.36
x ( 33.0 - 2.4 )/ 12
= 1430
k-
ft
> Mu/φ =
-
1307.38
k-
ft φ = 0.90
-εt = 0.003 x 26.9 / 6.1
= 0.013 > 0.005
Similarly +a = 60 x 6.24
÷ ( 0.85 x 5 x 27 )
= 3.3 in.
+Mn = 60 x 6.24
x ( 33.0 - 1.6 )/ 12
= 979
k-
ft
> Mu/φ = 859
k-
ft
With 90º std hook ldh = fydb / (65√fc' ) (21-6)
= 18 in.
For Straight top bar ldh = 3.25 x 18 21.5.4.2
= 60 in.
For Straignt bott. Bar ldh = 2.5 x 60
= 150 in.
27. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 27 of 46
Girder Shear Strength (3rd Floor) 21.3.4
-Mpr = 1752 k-ft Based on 1.25fy
+Mpr = 1207 k-ft Based on 1.25fy
wu=1.2D+1.0L +1.0E wuln /2 = 3.31 x 25.0 / 2
= 41.4 kip
Ve = (-Mpr + Mpr)/ln ± wuln/2
= 118.4 ± 41.4
= 160 kips
> ( 160 + 41.4 )/2
> 101 kips
Vc = 0
Consider #4 ties 4"o.c. Vs = Av fy bw/s
for 2xh from
face of support
= 0.40 x 60 x 27 /4
= 162 kips
Max Vs = 8 √fc' bw d
= 504 kips
Vn = Vc + Vs
= 0 + 162
= 162 kips
≅ Ve = 160 kips
Beyond 2h from support Vu = 41.4 x 6.5 / 12.5
+( 1177 + 635 ) / 25.0
= 94 kips
Vu / φ = 94 / 0.75
= 125 kips
Vc = 2 √fc' bw d
= 126 kips
At 12" o.c. Vs = 54
Vn = 180 kips >Vu / φ
Design Exterior Column (Between 3rd and 4th Floor)
fc' = 5 ksi
fy = 60 ksi
Factored Moment
(1.2D+1.6L) -Mu = 110
k-
ft (9-2)
Pu)A4 = 1211 kip Above 3rd Flr
Pu)A3 = 1283 kip Below 3rd Flr
(1.2D+1.0 L+1.0E) -Mu = 550
k-
ft (9-5)
Pu)A4 = 1863 kip Above 3rd Flr
Pu)A3 = 1994 kip Below 3rd Flr
(1.2D+1.0 L-1.0E) -Mu = -514
k-
ft
Pu)A4 = 382 kip Above 3rd Flr
Pu)A3 = 317 kip Below 3rd Flr
28. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 28 of 46
(0.9D±1.0E) +Mu = 390
k-
ft (9-7)
Pu)A4 = -10 kip Above 3rd Flr
Pu)A3 = -75 kip Below 3rd Flr
lu = 13.0 - 3.0
= 10.0 ft
Aspect ratios b = h = 36 in 21.4.1
b/h = 1 > 0.4
Pu
> Agfc´/10 = 648 kip 21.4.2
Try 16 #
10 Vert. ρ = 20.32 / 1296
= 0.015679 > 1%
At Pn = 0 a = 680 / 153 9 bars effective
= 4.45 in
c = 4.45 / 0.80
= 5.56 in
εt = 0.0030 x 27.44 / 5.56
= 0.0148 > 0.005 Tension control
At Pn = 0 Mnc = 680
x
( 28.0 - 2.2 ) Ave. d = 28.0
= 17,538 kip-in
= 1,462
k-
ft
ΣMnc = 2923
k-
ft Conservative
ΣMnb = 1430
k-
ft See girder abv
6/5ΣMnb = 1716
k-
ft
< ΣMnc 21.4.2.2
At Pu/φ = 1863 / 0.65
= 2866 kip
Mnc = 2850
k-
ft > Mu/φ = 847 k-ft OK
At Pu/φ = 317 / 0.65
= 487 kip
Mnc = 1650
k-
ft > Mu/φ = 791 k-ft OK
Design Interior Column (Between 3rd and 4th Floor)
fc' = 5 ksi
fy = 60 ksi
Factored Moment
(1.2D+1.6L) -Mu = 14
k-
ft (9-2)
Pu)B4 = 1999 kip Above 3rd Flr
Pu)B3 = 2118 kip Below 3rd Flr
(1.2D+1.0 L+1.0E) -Mu = 919
k-
ft (9-5)
Pu)B4 = 1889 kip Above 3rd Flr
Pu)B3 = 1998 kip Below 3rd Flr
(1.2D+1.0 L-1.0E) -Mu = -902
k-
ft
29. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 29 of 46
Pu)B4 = 1782 kip Above 3rd Flr
Pu)B3 = 1891 kip Below 3rd Flr
(0.9D±1.0E) +Mu = 910
k-
ft (9-7)
Pu)B4 = 1118 kip Above 3rd Flr
Pu)B3 = 1 kip Below 3rd Flr
lu = 13.0 - 3.0
= 10.0 ft
Aspect ratios b = h = 36 in 21.4.1
b/h = 1 > 0.4
Pu
> Agfc´/10 = 648 kip 21.4.2
Try 16 #
10 Vert. ρ = 20.32 / 1296
= 0.015679 < 6% Larger than 1%
At Pn = 0 a = 680 / 153 9 bars effective
= 4.45 in
c = 4.45 / 0.80
= 5.56 in
εt = 0.0030 x 27.44 / 5.56
= 0.0148 > 0.005 Tension control
At Pn = 0 Mnc = 680
x
( 28.0 - 2.2 ) Ave. d = 28.0
= 17,538 kip-in
= 1,462
k-
ft
Mu/ φ = 910 / 0.9 = 1011 OK
ΣMnc = 2923
k-
ft Conservative
ΣMnb = 1430 + 979 = 2409 See girder abv
6/5ΣMnb = 2890
k-
ft
< ΣMnc 21.4.2.2
At Pu/φ = 1889 / 0.65
= 2906 kip
Mnc = 2750
k-
ft > Mu/φ = 1413 k-ft OK
At Pu/φ = 1118 / 0.65
= 1721 kip
Mnc = 2600
k-
ft > Mu/φ = 1400 k-ft OK
Design Column Shear Strength (Between 3rd and 4th Floor)
For 36 x 36 column fc' = 5 ksi
fy = 1.25 x 60
= 75 ksi
φ = 1.0
Girders ΣMpr = 1752 + 1207 21.3.4
See Girder
abv
= 2959 ft-kip
½ΣMpr = 1480 ft-kip
30. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 30 of 46
At Pu / φ = 1782 / 0.65 = 2741 Interaction
diagramColumn Mpr = 3050 ft-kip
Design for Mpr = 1480 ft-kip
R
21.3.4
Probable shear strength Ve =
ΣMpr /
lu
Consider Mpr
top and
bottom the
same
= 1480 / 10
= 148 kip
From Portal analysis Vu = 139 kip
Due to
seismic
Vu/ φ = 139 / 0.65
= 213 kip
Vc = 0
Consider ties @ 5.5"o.c. Vs = Av fy bw/s
5 legs = 1.55 x 60 x 36 / s
= 582 kips
Max
Vs = 8 √fc' bw d
= 672 kips
Vn = Vc + Vs
= 0 + 582
= 582 kips
>
Vu/ φ = 148 kips OK
Transverse
reinforcement
Try #5 ties at s = 5.75 in on center
hx = 8 in.
Ach = ( 36 - 3.5 ) 2
= 1056 Sq in
Ag = 1296 Sq in
Ash = 0.3 (sbcfc´ /fyt)[(Ag/Ach) - 1] (21-3)
= 1.17 Sq. in.
Or Ash = 0.09 sbc fc´ /fyt (21-4)
= 1.55 Sq. in. Say OK
Max spacing s0 = 4 + (14 - hx)/3 (21-5)
= 6 in
USE: 36 Square Column w/ 16 # 10 Vert.
#5 Hoops plus 3 #5 cross ties @ 5.75" o.c. for 3 feet top and bottom
and through joint, balance @ 12" o.c.
31. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 31 of 46
6. Preliminary Material Quantities for Superstructure only:
6.1 Typical Shear-wall (4 total)
4.25ft x 2.5ft (typ.) 22ft x 1.17ft (typ.)
48#-11
48 #-11 10-#11 32-#6 10-#11
10-#11
32-#6
10-#11
48#-11
Total weight of longitudinal reinforcement:
• # 11 – 184 * (4 walls) * 270 ft * 5.31 lb/ft/2000: 527 tons
• # 6 – 64 * (4 walls) * 270 ft * 1.50 lb/ft/2000: 52 tons
Total weight of transverse reinforcement:
Hoops at boundary elements:
• # 5@6” – 26’/ea * (12 elem.) * (270 ft/.5) * 1.04 lb/ft/2000: 88 tons
Cross-ties at boundary elements:
• 5-# 5@6” – 2’/ea *5* (12 elem.) * (270 ft/.5) * 1.04 lb/ft/2000: 37 tons
32. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 32 of 46
Hoops at wall elements:
• # 5@12” – 24’*(2) * (8 elem.) * (270 ft) * 1.04 lb/ft/2000: 54 tons
• Total weight of reinforcement in shear walls 758 tons
Estimated quantity of concrete:
• Shear walls:
o 84 sq.ft.(270ft)*(4 locations)/27 3,360 cy
6.2 Columns:
Total weight of longitudinal reinforcement:
36 x 36 Col (24
locations)
16 #
10 Vert.
# 11 – 16 * (24) * 270 ft * 5.31 lb/ft/2000: 275 tons
• Total Wt per square foot of total building area – 1033T(2000)/392,000 sq.ft. ~ 6 psf
(with .5 psf for miscellaneous steel)
Estimated quantity of concrete:
• Columns:
o 9 sq.ft.(270ft)*(24 locations)/27 ~2,200 cy
33. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 33 of 46
6.3 Floor slab:
Estimated quantity of reinforcement:
• 4.5” lt. wt. concrete slab (Est. quantity of rebar) 3.5 psf
Estimated quantity of concrete:
• slabs:
o 140’x140’x(4.5”/12)*19fl/27 ~5,200 cy
34. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 34 of 46
ACI Spring Convention 2007 1Simplified Design of Concrete Structure
Preliminary Design and Economical Impact of
Simplified Design of R/C Structures
Gravity/Lateral Force Resisting System
by Michael Mota and James S. Lai
35. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 35 of 46
36. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 36 of 46
37. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 37 of 46
38. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 38 of 46
39. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 39 of 46
40. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 40 of 46
41. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 41 of 46
42. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 42 of 46
43. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 43 of 46
44. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 44 of 46
45. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 45 of 46
46. ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 46 of 46