SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
«Ο El Greco με ένα….κλικ»: 
Διδακτικό σενάριο με χρήση ΤΠΕ στο πλαίσιο υλοποίησης 
πολιτιστικής δράσης αφιερωμένη στον Δομήνικο 
Θεοτοκόπουλο 
Μακρής Σωτήριος 
Φιλόλογος, 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης 
somakris74@gmail.com, somakris.blogspot.gr 
ΠΕΡΙΛΗΨΗ 
To σενάριο αποτελεί πρόταση διδασκαλίας-γνωριμίας με το έργο και το βίο του Δομήνικου 
Θεοτοκόπουλου με τη χρήση ΤΠΕ και πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο υλοποίησης πολιτιστικής δράσης, 
αφιερωμένη στον El Greco. Η συγκεκριμένη διδακτική πρόταση που στοχεύει στην αισθητική επαφή των 
μαθητών με τη ζωή και το έργο του Θεοτοκόπουλου , στην παράλληλη συνεξέταση της επίδρασης του σε 
άλλες μορφές τέχνης π.χ στη λογοτεχνία, προσδίδει έμφαση στην αξιοποίηση των ΤΠΕ ως περιβαλλόντων 
πρακτικής γραμματισμού. Προσανατολίζει επίσης τους μαθητές στη νέα κειμενικότητα με τη δημιουργία 
πολυτροπικών κειμένων που σχετίζονται με το διαδίκτυο , π.χ. ψηφιακή αφίσα, αλλά και στην ανάπτυξη 
της δεξιότητας για κριτική ανάγνωση της διαδικτυακής πληροφορίας (κριτικός γραμματισμός). Απώτερος 
σκοπός είναι οι μαθητές λειτουργώντας ομαδοσυνεργατικά μέσω της ανακαλυπτικής μάθησης και της 
αυτενέργειας να αποκτήσουν θετική στάση απέναντι στη χρήση των ΤΠΕ ως βασικό περιβάλλον 
οικοδόμησης της γνώσης στη μαθησιακή διαδικασία αλλά και ο εμπλουτισμός της διδασκαλίας με έργα 
τέχνης. 
ΛΕΞΕΙΣ ΚΛΕΙΔΙΑ: Δομήνικος Θεοτοκόπουλος, El Greco, γραμματισμός, ΤΠΕ 
ΕΙΣΑΓΩΓΗ 
Αφορμή αποτέλεσε η ανακήρυξη από την UNESCO του 2014 ως επετειακού έτους 
αφιερωμένου στον Μεγάλο Έλληνα ζωγράφο Δομίνικο Θεοτοκόπουλο (EL GRECO). 
Το συγκεκριμένο σενάριο αποτελεί τμήμα της δράσης του 5ου Γυμνασίου Ξάνθης με τίτλο 
«Ταξιδεύοντας στο μαγικό κόσμο ενός μεγάλου Έλληνα, του Δομίνικου Θεοτοκόπουλου (EL 
GRECO)».Μέσω της υλοποίησης της συγκεκριμένης δράσης επιδιώκεται η γνωριμία των 
μαθητών με την προσωπικότητα και το καλλιτεχνικό έργο του Θεοτοκόπουλου, η 
συνειδητοποίηση της διαχρονικότητας του και η δημιουργία αισθητικών εμπειριών στους 
μαθητές. Η αξιοποίηση των ΤΠΕ έδωσε τη δυνατότητα στον διδάσκοντα να κινηθεί σε πιο 
σύγχρονες προσεγγίσεις, (π.χ. εποικοδομισμός), κυρίως προς την κατεύθυνση του 
δημιουργικού ρόλου των μαθητών, οι οποίοι δεν παρακολουθούν απλώς τον δάσκαλο, αλλά 
εμπλέκονται δημιουργικά στην παραγωγή της σχολικής γνώσης, αναπτύσσουν γνωστικές και 
κοινωνικές δεξιότητες, ενώ ταυτόχρονα εξοικειώνονται με πρακτικές του ψηφιακού 
γραμματισμού, αξιοποιώντας λειτουργικά τα νέα μέσα, ενώ κάποιες φορές επιχειρούν να 
προσθέσουν στη διαδικασία και μια κριτική προσέγγιση. Η τάξη μετατρέπεται σταδιακά σε 
κοινότητα δημιουργικής μάθησης. 
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ 
1. Τίτλος διδακτικού σεναρίου: «Ο El Greco με ένα….κλικ» 
2. Εκτιμώμενη διάρκεια διδακτικού σεναρίου: 2-3 διδακτικές ώρες. 
3. Τάξη : Γ΄Γυμνασίου (22 μαθητές) 
4. Ένταξη του διδακτικού σεναρίου στο πρόγραμμα σπουδών/προαπαιτούμενες 
γνώσεις 
Το συγκεκριμένο σενάριο ανταποκρίνεται στους γενικούς σκοπούς της του ΑΠΣ που 
αφορούν το μάθημα της Ιστορίας (βιβλίο εκπαιδευτικού σελ.13-15). Οι μαθητές
πρέπει να είναι εξοικειωμένοι με βασικές δεξιότητες χρήσης του Η/Υ, (επεξεργασία 
κειμένου, δημιουργία αρχείου παρουσίασης), και με τις τεχνικές περιήγησης στο 
διαδίκτυο. 
5. Εμπλεκόμενα γνωστικά αντικείμενα: Ιστορία Γ΄Γυμνασίου, Λογοτεχνία, 
Εικαστικά 
6. Σκοποί και στόχοι του διδακτικού σεναρίου 
Γνώσεις για το γνωστικό αντικείμενο: 
1. Να συστηματοποιήσουν οι μαθητές τις γνώσεις που αφορούν τη ζωή και το έργο 
του Θεοτοκόπουλου. 
2. Να συνειδητοποιήσουν τη διαχρονικότητα του έργου του. 
3. Να κατανοήσουν τα αισθητικά γνωρίσματα της τέχνης του. 
Γνώσεις για τον κόσμο: 
1. Να ενισχυθεί η πολιτισμική ταυτότητα των μαθητών. 
2. Να αντιληφθούν τη συνομιλία των τεχνών(ζωγραφική με λογοτεχνία). 
3. Να συνειδητοποιήσουν τη συμβολή των Ελλήνων στη διαμόρφωση του παγκόσμιου 
πολιτισμού. 
4. Να αντιληφθούν τον κόσμο μέσω αισθητικών εμπειριών ενισχύοντας παράλληλα και 
την αισθητική απόλαυση των μαθητών. 
Γνωστικό αντικείμενο και Γραμματισμοί: 
1. Να ασκηθούν στην ενεργητική αναζήτηση, επεξεργασία και κριτική αξιοποίηση της 
πληροφορίας μέσα από το διαδίκτυο. 
2. Να εργάζονται με βάση τον επεξεργαστή κειμένου και το πρόγραμμα παρουσίασης. 
3. Να ενισχύσουν τη δεξιότητα της αυτενέργειας στη διαδικασία έρευνας. 
4. Να προσθέσουν την κριτική διάσταση στη προσέγγιση του νέου γραμματισμού. 
5. Να προσανατολιστούν στη νέα κειμενικότητα με τη δημιουργία πολυτροπικών 
κειμένων (π.χ ψηφιακή αφίσα). 
6. Να αποκτήσουν θετική στάση απέναντι στη χρήση των ΤΠΕ ως βασικό περιβάλλον 
οικοδόμησης της γνώσης στη μαθησιακή διαδικασία. 
7. Οργάνωση της τάξης - Διδακτικό συμβόλαιο - Χρήση Η.Υ. και γενικά 
ψηφιακών μέσων για το διδακτικό σενάριο 
Για την εκπόνηση του σεναρίου οι μαθητές χωρίζονται σε τέσσερις ομάδες, (5-6 
ατόμων), αναλαμβάνοντας η κάθε ομάδα ένα συγκεκριμένο ρόλο. Το σενάριο 
πραγματοποιείται τις 2 πρώτες ώρες στο εργαστήριο της πληροφορικής, το οποίο 
διαθέτει ένα υπολογιστή για κάθε δύο μαθητές. Την επόμενη ώρα το μάθημα 
μεταφέρεται στην αίθουσα, η οποία διαθέτει φορητό υπολογιστή με σύνδεση στο 
διαδίκτυο, διαδραστικό πίνακα, προκειμένου να πραγματοποιηθεί η ολομέλεια των 
ομάδων και να παρουσιαστούν οι τελικές εργασίες. Ο διδάσκων δημιουργεί ένα 
λογαριασμό στο wiki για κάθε ομάδα (http://5gymsm.pbworks.com), προκειμένου 
να αναρτώνται εκεί τα φύλλα εργασίας, αλλά και οι εργασίες των ομάδων. Πρέπει να 
σημειωθεί ότι σκοπός του wiki δεν είναι να λειτουργεί απλώς ως περιβάλλον 
εργασίας, αλλά ως ομαδοσυνεργατική πλατφόρμα, κάτι που προαπαιτεί την 
ενημέρωση των μαθητών από τον διδάσκοντα. 
Για την πραγματοποίηση του σεναρίου χρησιμοποιούνται μηχανές αναζήτησης για 
την περιήγηση των μαθητών στο διαδίκτυο, , το πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου 
και δημιουργίας παρουσιάσεων για την τήρηση σημειώσεων και εκπόνηση 
παρουσιάσεων, (word-ppt). Επιπλέον αξιοποιήθηκε το λογισμικό δημιουργίας 
ψηφιακής αφίσας (www.glogster.edu.com) για το σχεδιασμό της ψηφιακής αφίσας. 
Αξιοποιήθηκαν ακόμη το youtube , καθώς και το blog του σχολείου
http://blogs.sch.gr/5gymxant 
8. Περιγραφή του διδακτικού σεναρίου 
Α. Διδακτικές πρακτικές: 
1. εποικοδομισμός (κάθε μαθητής κατασκευάζει τη γνώση με το δικό του τρόπο, 
ενεργητικά και δεν αποτελεί απλά ένα παθητικό υποδοχέα πληροφοριών και 
γνώσεων). 
2. κοινωνικοπολιτισμική θεωρία (το μανθάνον υποκείμενο δε κατασκευάζει την 
προσωπική του γνώση μέσα σ ένα πολιτισμικό και επικοινωνιακό «κενό»). 
3. ανακαλυπτική μάθηση ( Οι μαθητές αναπτύσσουν δεξιότητες μέσω του 
πειραματισμού, της δοκιμής, της επαλήθευσης και της διάψευσης κατασκευάζοντας 
ένα προϊόν, π.χ ψηφιακή αφίσα, μαθαίνουν μέσω της δημιουργίας). 
4. Το παιδί δεν είναι παθητικός δέκτης αλλά δρων υποκείμενο. 
5. Ο δάσκαλος είναι εμψυχωτής καθοδηγητής, συνερευνητής, συνοδοιπόρος και 
συντονιστής στη διαδικασία μάθησης. Οδηγεί τα παιδιά στην ανακάλυψη της 
γνώσης. Στόχος του, είναι να κάνει τα παιδιά ικανά να κατανοούν, να 
αποκωδικοποιούν, να κρίνουν. Να οικοδομούν τη γνώση μόνα τους. 
6. Συνεργατική μάθηση με υπολογιστή. 
Β. Αναλυτική περιγραφή 
1η Διδακτική ώρα 
Χωρίζουμε τους μαθητές σε 4 ομάδες των πέντε έως έξι ατόμων. Οι μαθητές με τους 
κωδικούς τους εισέρχονται στο λογαριασμό του wiki και «κατεβάζουν» τα φύλλα εργασίας 
και κάθε ομάδα αναλαμβάνει να προσεγγίσει τον Εl Greco από διαφορετική σκοπιά 
αξιοποιώντας το διαδίκτυο. 
Οι μαθητές της ομάδας Α με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google chrome) 
μεταβαίνουν σε ιστοσελίδες που είναι σχετικές με το λήμμα Δομήνικος Θεοτοκόπουλος. 
Στη συνέχεια πληκτρολογούν με λατινικούς χαρακτήρες στη μηχανή αναζήτησης «El Greco» 
και καλούνται να διαπιστώσουν τη διαφορετικότητα των αποτελεσμάτων ποιοτικά και 
ποσοτικά, συγκρίνοντας τις αναζητήσεις. Στη συνέχεια επιλέγουν μια ξενόγλωσση 
ιστοσελίδα , προκειμένου να διαπιστώσουν την ευρύτητα της επιρροής του Θεοτοκόπουλου. 
Οι μαθητές τηρούν σημειώσεις σε κειμενογράφο. 
Οι μαθητές της ομάδας Β με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google chrome) 
μεταβαίνουν σε ιστοσελίδες που αναφέρονται σε βιογραφικά στοιχεία του Θεοτοκόπουλου 
και κρατούν σημειώσεις σε κειμενογράφο , καταγράφοντας τους πιο σημαντικούς σταθμούς 
στη ζωή του . Στη συνέχεια αναζητούν στο you tube το trailer και αποσπάσματα από την 
κινηματογραφική ταινία του Γ.Σμαραγδή και συγκρίνουν το πώς αποδίδεται ο χαρακτήρας 
του Θεοτοκόπουλου στις δύο περιπτώσεις. 
Οι μαθητές της ομάδας Γ μεταβαίνουν στην ιστοσελίδα www.nationalgallery.gr της 
Eθνικής Πινακοθήκης και στην ιστοσελίδα www.historical-museum.gr του Ιστορικού 
Μουσείου Κρήτης , επισκέπτονται τη συλλογή των έργων του Θεοτοκόπουλου, και 
καταγράφουν τα αισθητικά χαρακτηριστικά των έργων του , καθώς και τα συναισθήματα που 
προκαλούν. 
Οι μαθητές της ομάδας Δ αναζητούν με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google 
chrome) την επίδραση του Θεοτοκόπουλου σε άλλους μεταγενέστερους ζωγράφους π.χ 
Πικάσο , αλλά και σε διαφορετικούς τομείς της τέχνης π.χ στη Λογοτεχνία , Καζαντζάκης.
Επιδιωκόμενοι στόχοι: η επιλογή ως αρχική, της συγκεκριμένης δραστηριότητας έχει ως 
στόχο να αντιληφθούν εξαρχής οι μαθητές τη διαφορετικότητα της διδακτικής πρότασης 
(χρήση ΤΠΕ), να εξοικειωθούν με την αναζήτηση στο διαδίκτυο , να έρθουν σε επαφή με την 
προσωπικότητα και το έργο του Θεοτοκόπουλου, να αντιληφθούν το χρονικό και γεωγραφικό 
εύρος του. 
2η Διδακτική ώρα 
Οι μαθητές της Α΄ομάδας καταγράφουν σε κειμενογράφο ένα κατάλογο με τις 7 καλύτερες 
ιστοσελίδες ελληνικές και ξενόγλωσσες που αφορούν τη ζωή και το έργο του 
Θεοτοκόπουλου. Φροντίζουν , ώστε οι διευθύνσεις να εμπεριέχουν τους υπερσυνδέσμους , 
προκειμένου να διευκολύνεται η περιήγηση στο διαδίκτυο. Στη συνέχεια αποθηκεύονται 
και αποστέλλονται στο wiki στο φάκελο με την ονομασία «εργασίες Α’ ομάδας». 
Οι μαθητές της Β΄ομάδας δημιουργούν μια παρουσίαση ppt στην οποία καταγράφουν τους 
πιο σημαντικούς σταθμούς της ζωής του Θεοτοκόπουλου. Στη συνέχεια αποθηκεύουν την 
εργασία τους σε έγγραφο και την στέλνουν στο wiki στο φάκελο με την ονομασία «εργασίες 
Β ομάδας». 
Οι μαθητές της Γ΄ομάδας δημιουργούν μια παρουσίαση ppt στην οποία συμπεριλαμβάνουν 
πίνακες ζωγραφικής του Θεοτοκόπουλου , καθώς και τα αισθητικά χαρακτηριστικά της 
ζωγραφικής του τέχνης. Στη συνέχεια αποθηκεύουν την εργασία τους σε έγγραφο και την 
στέλνουν στο wiki στο φάκελο με την ονομασία «εργασίες Γ ομάδας». 
Οι μαθητές της Δ΄ομάδας δοκιμάζονται στη δημιουργία μιας ψηφιακής αφίσας 
(πολυτροπικό κείμενο) που θα συνδυάζει γλώσσα, μουσική, βίντεο, εικόνα στο παρασκήνιο, 
πολλαπλές εικόνες στο προσκήνιο, γραμματοσειρές και χρώματα των γραμμάτων, τρόπο 
διάταξης στον χώρο. Το θέμα αφορά την ανακήρυξη από την UNESCO του 2014 ως 
επετειακό έτος για τον Δομήνικο Θεοτοκόπουλο. Στη συνέχεια αποθηκεύουν την εργασία 
τους σε έγγραφο και την στέλνουν στο wiki στο φάκελο με την ονομασία «εργασίες Δ 
ομάδας». 
Επιδιωκόμενοι στόχοι: Να προσανατολιστούν στη νέα κειμενικότητα με τη δημιουργία 
πολυτροπικών κειμένων (π.χ ψηφιακή αφίσα). Να εργάζονται με βάση τον επεξεργαστή 
κειμένου και το πρόγραμμα παρουσίασης, να ενισχύσουν τη δεξιότητα της αυτενέργειας. 
3η διδακτική ώρα (στην τάξη *) 
*η τάξη διαθέτει διαδραστικό πίνακα, βιντεοπροβολέα και φορητό Η/Υ 
Γίνεται η παρουσίαση και αξιολόγηση των εργασιών των ομάδων με κριτήρια: 
 την επίτευξη των γνωστικών στόχων 
 την πρωτοτυπία ιδεών 
 το βαθμό εφαρμογής των δραστηριοτήτων 
 τη γλωσσική καλλιέργεια των μαθητών 
 την επίτευξη της ομαδικότητας 
Επιδιωκόμενοι στόχοι: 
Συζητάμε με όλους τους μαθητές τους επιμέρους αυτούς τομείς, προκειμένου να οδηγηθούν 
μέσα από την εποικοδομητική κριτική στην αυτοβελτίωση και να εφαρμοστεί η 
ανατροφοδότηση της εκπαιδευτικής διαδικασίας με τη συνεργασία εκπαιδευτικού – μαθητών. 
Ιδιαίτερη προσοχή δίδεται στη συνειδητοποίηση της διαχρονικής και διεπιστημονικής 
επιρροής του Θεοτοκόπουλου, καθώς και στην ευρύτερη συμβολή των Ελλήνων στη 
διαμόρφωση του παγκόσμιου πολιτισμού. 
Επιπλέον οι μαθητές καλούνται να αντιμετωπίσουν κριτικά την εφαρμογή των ΤΠΕ στη 
διδασκαλία του συγκεκριμένου κεφαλαίου και διερευνήσουν κατά πόσο τους βοήθησε στην 
εκπόνηση της δράσης .
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 
ΟΜΑΔΑ Α 
1η,2η διδακτική ώρα (2 ώρες στο εργαστήριο) 
1η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 
Μεταβείτε με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google chrome) σε ιστοσελίδες που 
είναι σχετικές με το λήμμα Δομήνικος Θεοτοκόπουλος . 
 ποιος είναι ο αριθμός των αποτελεσμάτων της αναζήτησης; 
 Με ποια περιοχή της Ελλάδας σχετίζονται οι περισσότερες ιστοσελίδες; 
Να πληκτρολογήσετε με λατινικούς χαρακτήρες στη μηχανή αναζήτησης «El Greco». 
 ποιος είναι ο αριθμός των αποτελεσμάτων της αναζήτησης; Είναι μεγαλύτερος ή 
μικρότερος σε σχέση με την προηγούμενη αναζήτηση; 
 Σε ποια ευρωπαϊκή συναντάτε τους περισσότερους ιστοχώρους σχετικούς με τον El 
Greco; 
 Ποια είναι η θεματολογία τους κυρίως; 
 Επιλέξτε έναν ξένο ιστότοπο και περιηγηθείτε . Χρησιμοποιείστε τη βοήθεια του 
μεταφραστή , αν χρειάζεται. Πώς αντιμετωπίζεται ο Θεοτοκόπουλος από τους 
ξένους; 
 Κρατείστε σημειώσεις με τη βοήθεια ενός κειμενογράφου. 
2η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 
Καταγράψτε σε κειμενογράφο ένα κατάλογο με τις 7 καλύτερες ιστοσελίδες ελληνικές και 
ξενόγλωσσες που αφορούν τη ζωή και το έργο του Θεοτοκόπουλου. Φροντίστε , ώστε οι 
διευθύνσεις να εμπεριέχουν τους υπερσυνδέσμους , προκειμένου να διευκολύνεται η 
περιήγηση στο διαδίκτυο. Με ποια κριτήρια τις επιλέξατε; 
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 
ΟΜΑΔΑ Β 
1η,2η διδακτική ώρα (2 ώρες στο εργαστήριο) 
1η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 
Με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google chrome) μεταβείτε σε ιστοσελίδες που 
αναφέρονται σε βιογραφικά στοιχεία του Θεοτοκόπουλου και κρατείστε σημειώσεις σε 
κειμενογράφο , καταγράφοντας τους πιο σημαντικούς σταθμούς στη ζωή του. 
 Με ποια κριτήρια επιλέξατε τις ιστοσελίδες από όπου αντλήσατε τις πληροφορίες 
σας; Σας φάνηκαν πιο ενημερωμένες και τεκμηριωμένες; Είχαν μεγάλη 
επισκεψιμότητα και εύκολη περιήγηση; 
Στη συνέχεια αναζητήστε στο you tube το trailer και αποσπάσματα από την 
κινηματογραφική ταινία του Γ.Σμαραγδή «El Greco» και συγκρίνετε τα στο πώς 
αποδίδεται ο χαρακτήρας του Θεοτοκόπουλου στις δύο περιπτώσεις. Αποδίδεται εξίσου ο 
αντισυμβατικός χαρακτήρας του Θεοτοκόπουλου; 
2η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ
Να δημιουργήσετε μια παρουσίαση ppt στην οποία να καταγράψετε τους πιο 
σημαντικούς σταθμούς της ζωής του Θεοτοκόπουλου. 
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 
ΟΜΑΔΑ Γ 
1η,2η διδακτική ώρα (2 ώρες στο εργαστήριο) 
1η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 
Μεταβείτε στην ιστοσελίδα www.nationalgallery.gr της Eθνικής Πινακοθήκης και στην 
ιστοσελίδα www.historical-museum.gr του Ιστορικού Μουσείου Κρήτης , επισκεφτείτε τη 
συλλογή των έργων του Θεοτοκόπουλου, και καταγράψτε σε κειμενογράφο τα αισθητικά 
χαρακτηριστικά των έργων του , καθώς και τα συναισθήματα που προκαλούν. 
Επιλέξτε ένα έργο του . 
 Ποιο έργο του σας κέντρισε περισσότερο το ενδιαφέρον; Γιατί; 
 Δώστε του έναν εναλλακτικό τίτλο. 
 Καταγράψτε τα συναισθήματα σας και τις σκέψεις σας. 
2η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 
Να Δημιουργήσετε μια παρουσίαση ppt στην οποία να συμπεριλάβετε πίνακες ζωγραφικής 
του Θεοτοκόπουλου , καθώς και τα αισθητικά χαρακτηριστικά της ζωγραφικής του τέχνης. 
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 
ΟΜΑΔΑ Δ 
1η,2η διδακτική ώρα (2 ώρες στο εργαστήριο) 
1η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 
Να αναζητήσετε με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google chrome) την επίδραση του 
Θεοτοκόπουλου σε άλλους μεταγενέστερους ζωγράφους π.χ Πικάσο , αλλά και σε 
διαφορετικούς τομείς της τέχνης π.χ στη Λογοτεχνία ( Καζαντζάκης: 
Ταξίδι στην Ισπανία, Αναφορά στον Γκρέκο). Εντοπίστε αποσπάσματα λογοτεχνικά που 
σχετίζονται με τον Θεοτοκόπουλο και καταγράψτε τα σε κειμενογράφο. 
2η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 
Να δημιουργήσετε με τη βοήθεια του λογισμικού www.glogster.edu.com μια ψηφιακή αφίσα 
(πολυτροπικό κείμενο) που θα συνδυάζει γλώσσα, μουσική, βίντεο, εικόνα στο παρασκήνιο, 
πολλαπλές εικόνες στο προσκήνιο, γραμματοσειρές και χρώματα των γραμμάτων, τρόπο 
διάταξης στον χώρο. Το θέμα αφορά την ανακήρυξη από την UNESCO του 2014 ως 
επετειακό έτος για τον Δομήνικο Θεοτοκόπουλο. Η αφίσα θα δημοσιευτεί στο blog του 
σχολείου. 
8. Αξιολόγηση μαθητών 
Ο δάσκαλος σε όλη τη διάρκεια της υλοποίησης αυτού του σεναρίου παρακολουθεί , 
καταγράφει, αξιολογεί τη συμμετοχή των μαθητών στην ομάδα εργασίας, την ικανότητα 
ανταλλαγής και σύνθεσης απόψεων, την πρωτοτυπία στη σκέψη, τη φαντασία, τη διαίσθηση, 
την αξιοποίηση των συνδηλώσεων του κειμένου. Οι αναγνωστικές, συγγραφικές, 
επικοινωνιακές, συνεργατικές δεξιότητες που αναπτύσσουν οι μαθητές κατά την εφαρμογή 
του σεναρίου συνιστούν κριτήρια αξιολόγησης της μαθησιακής διαδικασίας.
Εκτός από τη διαμορφωτική αξιολόγηση κατά τη διάρκεια εφαρμογής των δραστηριοτήτων 
ανατίθεται για το σπίτι η εξής εργασία: Σας αναθέτουν να δημιουργήσετε ένα 
οπτικοποιημένο (video) με θέμα τον El Greco. 
9.Άλλες εκδοχές 
Με ανάλογη τροποποίηση του σεναρίου θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για την εκπόνηση 
της δράσης αυτής σχετική βιβλιογραφία ή να αναζητηθούν πληροφορίες διεπιστημονικά από 
τον καθηγητή ή την καθηγήτρια των Καλλιτεχνικών, των Θρησκευτικών, της Λογοτεχνίας 
και να προβληθεί η εργασία με λογισμικό παρουσίασης, είτε σε ολόκληρο το σχολείο, είτε να 
αναρτηθεί σε σχολική ιστοσελίδα, http://blogs.sch.gr/5gymxant . 
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ 
Η διδακτική πρόταση που παρουσιάστηκε εφαρμόστηκε στην τάξη. Κατά την εφαρμογή 
της δεν παρουσιάστηκαν δυσκολίες, αν εξαιρέσουμε την έλλειψη χρόνου, καθώς ένα 
καινοτόμο διδακτικό σενάριο είναι δύσκολο να δομηθεί αυστηρά στα 45 λεπτά του 
αναλυτικού προγράμματος. Οι περισσότεροι μαθητές ήταν εξοικειωμένοι με το διαδίκτυο και 
τα προγράμματα επεξεργασίας και παρουσίασης κειμένου. Οι επιδιωκόμενοι στόχοι 
επετεύχθησαν, γεγονός που φάνηκε και στο τελευταίο δίωρο που πραγματοποιήθηκε η 
ολομέλεια της τάξης, κατά την οποία οι γνωστικοί στόχοι, αλληλοσυμπληρώθηκαν και 
ενοποιήθηκαν σαν ένα «πάζλ». Οι ΤΠΕ λειτούργησαν βοήθησαν στην ανάκτηση της γνώσης 
με ομαλό τρόπο. Οι μαθητές συνεργάστηκαν ομαλά, λειτούργησαν ως ενεργά υποκείμενα 
και χαρακτήρισαν τη διαδικασία ενδιαφέρουσα, διαφορετική, παιγνιώδη και αληθινά 
καινούρια. Επιπλέον αντιμετώπισαν θετικά την προοπτική του εμπλουτισμού της 
διδασκαλίας με έργα τέχνης . Τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι οι εργασίες των μαθητών 
αναρτήθηκαν στο προσωπικό blog του διδάσκοντα www.somakris.blogspot.gr

More Related Content

What's hot

Ευρώ, Ελληνικός και Ευρωπαϊκός Πολιτισμός.
Ευρώ, Ελληνικός και  Ευρωπαϊκός Πολιτισμός.Ευρώ, Ελληνικός και  Ευρωπαϊκός Πολιτισμός.
Ευρώ, Ελληνικός και Ευρωπαϊκός Πολιτισμός.Elissavet Vagianou
 
ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...
ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...
ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...Dimitra Stagia
 
ιστορια ζαφειρια ντινα
ιστορια ζαφειρια ντιναιστορια ζαφειρια ντινα
ιστορια ζαφειρια ντιναstratism
 
αισωπου 1
αισωπου 1αισωπου 1
αισωπου 1stratism
 
Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα γ γυ...
Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα  γ γυ...Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα  γ γυ...
Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα γ γυ...xspanaki
 
Η δική μας Άλκη Ζέη - Εισήγηση - Άρθρο
Η δική μας Άλκη Ζέη - Εισήγηση - ΆρθροΗ δική μας Άλκη Ζέη - Εισήγηση - Άρθρο
Η δική μας Άλκη Ζέη - Εισήγηση - Άρθρο4gym
 
Διδάσκοντας Αρχαία Ελληνικά στην Α΄ λυκείου με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο
Διδάσκοντας Αρχαία Ελληνικά στην Α΄ λυκείου με την ομαδοσυνεργατική μέθοδοΔιδάσκοντας Αρχαία Ελληνικά στην Α΄ λυκείου με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο
Διδάσκοντας Αρχαία Ελληνικά στην Α΄ λυκείου με την ομαδοσυνεργατική μέθοδοPanos Pir
 
Anakalypseis arthro
Anakalypseis arthroAnakalypseis arthro
Anakalypseis arthro4gym
 
ΣΧΕΔΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ ΣΤΑΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕ
ΣΧΕΔΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ ΣΤΑΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕΣΧΕΔΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ ΣΤΑΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕ
ΣΧΕΔΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ ΣΤΑΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕXyla Eleni
 
Αλ. Παπαδιαμάντης "Πατέρα στο σπίτι" Β΄ΓΕΛ
Αλ. Παπαδιαμάντης "Πατέρα στο σπίτι" Β΄ΓΕΛΑλ. Παπαδιαμάντης "Πατέρα στο σπίτι" Β΄ΓΕΛ
Αλ. Παπαδιαμάντης "Πατέρα στο σπίτι" Β΄ΓΕΛIoanna Dekatri
 
Paixnidia exousias
Paixnidia exousiasPaixnidia exousias
Paixnidia exousiasstratism
 
σεναριο στη νεοελληνικη λογοτεχνια
σεναριο στη νεοελληνικη λογοτεχνιασεναριο στη νεοελληνικη λογοτεχνια
σεναριο στη νεοελληνικη λογοτεχνιαguestd393f54c
 
σεναριο φονισσα παπαδιαμαντη.
σεναριο φονισσα παπαδιαμαντη.σεναριο φονισσα παπαδιαμαντη.
σεναριο φονισσα παπαδιαμαντη.Eleni Ampatzoglou
 
προτυπο σεναριου για λογοτεχνια
προτυπο σεναριου για λογοτεχνιαπροτυπο σεναριου για λογοτεχνια
προτυπο σεναριου για λογοτεχνιαsomakris
 
γιαννακιτσα 1
γιαννακιτσα 1γιαννακιτσα 1
γιαννακιτσα 1stratism
 

What's hot (19)

Ευρώ, Ελληνικός και Ευρωπαϊκός Πολιτισμός.
Ευρώ, Ελληνικός και  Ευρωπαϊκός Πολιτισμός.Ευρώ, Ελληνικός και  Ευρωπαϊκός Πολιτισμός.
Ευρώ, Ελληνικός και Ευρωπαϊκός Πολιτισμός.
 
ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...
ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...
ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...
 
Σενάριο για το_Διγενή_Ακρίτα
Σενάριο για το_Διγενή_Ακρίτα  Σενάριο για το_Διγενή_Ακρίτα
Σενάριο για το_Διγενή_Ακρίτα
 
ιστορια ζαφειρια ντινα
ιστορια ζαφειρια ντιναιστορια ζαφειρια ντινα
ιστορια ζαφειρια ντινα
 
αισωπου 1
αισωπου 1αισωπου 1
αισωπου 1
 
Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα γ γυ...
Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα  γ γυ...Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα  γ γυ...
Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα γ γυ...
 
Η δική μας Άλκη Ζέη - Εισήγηση - Άρθρο
Η δική μας Άλκη Ζέη - Εισήγηση - ΆρθροΗ δική μας Άλκη Ζέη - Εισήγηση - Άρθρο
Η δική μας Άλκη Ζέη - Εισήγηση - Άρθρο
 
Διδάσκοντας Αρχαία Ελληνικά στην Α΄ λυκείου με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο
Διδάσκοντας Αρχαία Ελληνικά στην Α΄ λυκείου με την ομαδοσυνεργατική μέθοδοΔιδάσκοντας Αρχαία Ελληνικά στην Α΄ λυκείου με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο
Διδάσκοντας Αρχαία Ελληνικά στην Α΄ λυκείου με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο
 
Περικείμενο
ΠερικείμενοΠερικείμενο
Περικείμενο
 
Anakalypseis arthro
Anakalypseis arthroAnakalypseis arthro
Anakalypseis arthro
 
ΣΧΕΔΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ ΣΤΑΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕ
ΣΧΕΔΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ ΣΤΑΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕΣΧΕΔΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ ΣΤΑΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕ
ΣΧΕΔΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ ΣΤΑΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕ
 
Αλ. Παπαδιαμάντης "Πατέρα στο σπίτι" Β΄ΓΕΛ
Αλ. Παπαδιαμάντης "Πατέρα στο σπίτι" Β΄ΓΕΛΑλ. Παπαδιαμάντης "Πατέρα στο σπίτι" Β΄ΓΕΛ
Αλ. Παπαδιαμάντης "Πατέρα στο σπίτι" Β΄ΓΕΛ
 
Paixnidia exousias
Paixnidia exousiasPaixnidia exousias
Paixnidia exousias
 
σεναριο στη νεοελληνικη λογοτεχνια
σεναριο στη νεοελληνικη λογοτεχνιασεναριο στη νεοελληνικη λογοτεχνια
σεναριο στη νεοελληνικη λογοτεχνια
 
(8)tpe litterature
(8)tpe litterature(8)tpe litterature
(8)tpe litterature
 
Taytothta σεναριου
Taytothta σεναριουTaytothta σεναριου
Taytothta σεναριου
 
σεναριο φονισσα παπαδιαμαντη.
σεναριο φονισσα παπαδιαμαντη.σεναριο φονισσα παπαδιαμαντη.
σεναριο φονισσα παπαδιαμαντη.
 
προτυπο σεναριου για λογοτεχνια
προτυπο σεναριου για λογοτεχνιαπροτυπο σεναριου για λογοτεχνια
προτυπο σεναριου για λογοτεχνια
 
γιαννακιτσα 1
γιαννακιτσα 1γιαννακιτσα 1
γιαννακιτσα 1
 

Viewers also liked

Eγγυς ανατολη
Eγγυς ανατοληEγγυς ανατολη
Eγγυς ανατοληsomakris
 
νεα κειμενικότητα
νεα κειμενικότητανεα κειμενικότητα
νεα κειμενικότηταsomakris
 
σολων
σολωνσολων
σολωνsomakris
 
σολων
σολωνσολων
σολωνsomakris
 
Γιώργος Σεφέρης (1900 1971)
Γιώργος Σεφέρης (1900 1971)Γιώργος Σεφέρης (1900 1971)
Γιώργος Σεφέρης (1900 1971)somakris
 
φυλλο εργασιας πολιτισμικη αναγεννηση
φυλλο εργασιας πολιτισμικη αναγεννησηφυλλο εργασιας πολιτισμικη αναγεννηση
φυλλο εργασιας πολιτισμικη αναγεννησηsomakris
 
σολων
σολωνσολων
σολωνsomakris
 
ΤΑ ΠΕΤΡΙΝΑ ΓΕΦΥΡΙΑ
ΤΑ ΠΕΤΡΙΝΑ ΓΕΦΥΡΙΑ ΤΑ ΠΕΤΡΙΝΑ ΓΕΦΥΡΙΑ
ΤΑ ΠΕΤΡΙΝΑ ΓΕΦΥΡΙΑ somakris
 
σολων
σολωνσολων
σολωνsomakris
 
πίνακες ζωγραφικής με τον μ.αλέξανδρο
πίνακες ζωγραφικής με τον μ.αλέξανδροπίνακες ζωγραφικής με τον μ.αλέξανδρο
πίνακες ζωγραφικής με τον μ.αλέξανδροsomakris
 
ερωτοκριτος
ερωτοκριτοςερωτοκριτος
ερωτοκριτοςsomakris
 
Αλφρεντ Νομπέλ
Αλφρεντ ΝομπέλΑλφρεντ Νομπέλ
Αλφρεντ Νομπέλsomakris
 
ΓΛΩΣΣΑ Β ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 1Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ
ΓΛΩΣΣΑ Β ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 1Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩΓΛΩΣΣΑ Β ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 1Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ
ΓΛΩΣΣΑ Β ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 1Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩsomakris
 
συμφραστικοί πίνακες
συμφραστικοί πίνακεςσυμφραστικοί πίνακες
συμφραστικοί πίνακεςsomakris
 
ερνέστο γκεβάρα ντε λα σέρνα
ερνέστο γκεβάρα ντε λα σέρναερνέστο γκεβάρα ντε λα σέρνα
ερνέστο γκεβάρα ντε λα σέρναsomakris
 
στοιχεια αφηγηματολογιας
στοιχεια αφηγηματολογιας στοιχεια αφηγηματολογιας
στοιχεια αφηγηματολογιας somakris
 
ζανζακ ρουσσω
ζανζακ ρουσσωζανζακ ρουσσω
ζανζακ ρουσσωsomakris
 
σεναριο Β΄ Παγκοσμιος Πόλεμος
σεναριο Β΄ Παγκοσμιος Πόλεμοςσεναριο Β΄ Παγκοσμιος Πόλεμος
σεναριο Β΄ Παγκοσμιος Πόλεμοςsomakris
 

Viewers also liked (20)

elg3kr1
elg3kr1elg3kr1
elg3kr1
 
αν
αναν
αν
 
Eγγυς ανατολη
Eγγυς ανατοληEγγυς ανατολη
Eγγυς ανατολη
 
νεα κειμενικότητα
νεα κειμενικότητανεα κειμενικότητα
νεα κειμενικότητα
 
σολων
σολωνσολων
σολων
 
σολων
σολωνσολων
σολων
 
Γιώργος Σεφέρης (1900 1971)
Γιώργος Σεφέρης (1900 1971)Γιώργος Σεφέρης (1900 1971)
Γιώργος Σεφέρης (1900 1971)
 
φυλλο εργασιας πολιτισμικη αναγεννηση
φυλλο εργασιας πολιτισμικη αναγεννησηφυλλο εργασιας πολιτισμικη αναγεννηση
φυλλο εργασιας πολιτισμικη αναγεννηση
 
σολων
σολωνσολων
σολων
 
ΤΑ ΠΕΤΡΙΝΑ ΓΕΦΥΡΙΑ
ΤΑ ΠΕΤΡΙΝΑ ΓΕΦΥΡΙΑ ΤΑ ΠΕΤΡΙΝΑ ΓΕΦΥΡΙΑ
ΤΑ ΠΕΤΡΙΝΑ ΓΕΦΥΡΙΑ
 
σολων
σολωνσολων
σολων
 
πίνακες ζωγραφικής με τον μ.αλέξανδρο
πίνακες ζωγραφικής με τον μ.αλέξανδροπίνακες ζωγραφικής με τον μ.αλέξανδρο
πίνακες ζωγραφικής με τον μ.αλέξανδρο
 
ερωτοκριτος
ερωτοκριτοςερωτοκριτος
ερωτοκριτος
 
Αλφρεντ Νομπέλ
Αλφρεντ ΝομπέλΑλφρεντ Νομπέλ
Αλφρεντ Νομπέλ
 
ΓΛΩΣΣΑ Β ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 1Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ
ΓΛΩΣΣΑ Β ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 1Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩΓΛΩΣΣΑ Β ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 1Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ
ΓΛΩΣΣΑ Β ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 1Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ
 
συμφραστικοί πίνακες
συμφραστικοί πίνακεςσυμφραστικοί πίνακες
συμφραστικοί πίνακες
 
ερνέστο γκεβάρα ντε λα σέρνα
ερνέστο γκεβάρα ντε λα σέρναερνέστο γκεβάρα ντε λα σέρνα
ερνέστο γκεβάρα ντε λα σέρνα
 
στοιχεια αφηγηματολογιας
στοιχεια αφηγηματολογιας στοιχεια αφηγηματολογιας
στοιχεια αφηγηματολογιας
 
ζανζακ ρουσσω
ζανζακ ρουσσωζανζακ ρουσσω
ζανζακ ρουσσω
 
σεναριο Β΄ Παγκοσμιος Πόλεμος
σεναριο Β΄ Παγκοσμιος Πόλεμοςσεναριο Β΄ Παγκοσμιος Πόλεμος
σεναριο Β΄ Παγκοσμιος Πόλεμος
 

Similar to ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECO

εκπαιδευτικο σενάριο
εκπαιδευτικο σενάριοεκπαιδευτικο σενάριο
εκπαιδευτικο σενάριοdimitra eleftheriadou
 
διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!
διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!
διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!zetabokola
 
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτινεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτιakoureli
 
ο καποδιστριασ κυβερνητησ σεναριο
ο καποδιστριασ κυβερνητησ σεναριοο καποδιστριασ κυβερνητησ σεναριο
ο καποδιστριασ κυβερνητησ σεναριοNota Rentoumi
 
G:\επιμορφωση\διδακτικά σενάρια κορνηλίας\κάτω στης μαργαρίτας τ΄αλωνάκι\οδυσ...
G:\επιμορφωση\διδακτικά σενάρια κορνηλίας\κάτω στης μαργαρίτας τ΄αλωνάκι\οδυσ...G:\επιμορφωση\διδακτικά σενάρια κορνηλίας\κάτω στης μαργαρίτας τ΄αλωνάκι\οδυσ...
G:\επιμορφωση\διδακτικά σενάρια κορνηλίας\κάτω στης μαργαρίτας τ΄αλωνάκι\οδυσ...Dimitra Stagia
 
σενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνησενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνηnikos3701
 
σενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνησενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνηnikos3701
 
Μέσα μεταφοράς
Μέσα μεταφοράςΜέσα μεταφοράς
Μέσα μεταφοράςGeorgia Palapela
 
παπαδιαμάντης
παπαδιαμάντηςπαπαδιαμάντης
παπαδιαμάντηςamaliavassiliki
 
e- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΕΝΑΡΙΟΥ
e- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ  ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΕΝΑΡΙΟΥe- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ  ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΕΝΑΡΙΟΥ
e- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΕΝΑΡΙΟΥΜaria Demirakou
 
ρητορική
ρητορικήρητορική
ρητορικήnikos3701
 
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...Dimitra Stagia
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑelenim
 
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑσεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑmouzoura
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενηΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενηelenim
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ elenim
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΪΚΗ ΤΕΧΝΗ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΪΚΗ ΤΕΧΝΗΣΕΝΑΡΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΪΚΗ ΤΕΧΝΗ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΪΚΗ ΤΕΧΝΗzina1975
 
ανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινιαανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινιαXyla Eleni
 

Similar to ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECO (20)

Ξενάγηση στην ακρόπολη
Ξενάγηση στην ακρόποληΞενάγηση στην ακρόπολη
Ξενάγηση στην ακρόπολη
 
εκπαιδευτικο σενάριο
εκπαιδευτικο σενάριοεκπαιδευτικο σενάριο
εκπαιδευτικο σενάριο
 
διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!
διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!
διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!
 
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτινεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
 
ο καποδιστριασ κυβερνητησ σεναριο
ο καποδιστριασ κυβερνητησ σεναριοο καποδιστριασ κυβερνητησ σεναριο
ο καποδιστριασ κυβερνητησ σεναριο
 
G:\επιμορφωση\διδακτικά σενάρια κορνηλίας\κάτω στης μαργαρίτας τ΄αλωνάκι\οδυσ...
G:\επιμορφωση\διδακτικά σενάρια κορνηλίας\κάτω στης μαργαρίτας τ΄αλωνάκι\οδυσ...G:\επιμορφωση\διδακτικά σενάρια κορνηλίας\κάτω στης μαργαρίτας τ΄αλωνάκι\οδυσ...
G:\επιμορφωση\διδακτικά σενάρια κορνηλίας\κάτω στης μαργαρίτας τ΄αλωνάκι\οδυσ...
 
σενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνησενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνη
 
σενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνησενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνη
 
Μέσα μεταφοράς
Μέσα μεταφοράςΜέσα μεταφοράς
Μέσα μεταφοράς
 
παπαδιαμάντης
παπαδιαμάντηςπαπαδιαμάντης
παπαδιαμάντης
 
e- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΕΝΑΡΙΟΥ
e- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ  ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΕΝΑΡΙΟΥe- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ  ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΕΝΑΡΙΟΥ
e- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΕΝΑΡΙΟΥ
 
Teachers for Europe 2013
Teachers for Europe 2013Teachers for Europe 2013
Teachers for Europe 2013
 
ρητορική
ρητορικήρητορική
ρητορική
 
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
 
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑσεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενηΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΪΚΗ ΤΕΧΝΗ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΪΚΗ ΤΕΧΝΗΣΕΝΑΡΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΪΚΗ ΤΕΧΝΗ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΪΚΗ ΤΕΧΝΗ
 
ανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινιαανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινια
 

More from somakris

ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥsomakris
 
ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΡΧΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΡΧΙΑ ΣΠΑΡΤΗΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΡΧΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΡΧΙΑ ΣΠΑΡΤΗsomakris
 
ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥsomakris
 
Η ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
Η ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥΗ ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
Η ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥsomakris
 
8 Η ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΣΙΚΗΣ ΑΠΕΙΛΗΣ
8 Η ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΣΙΚΗΣ ΑΠΕΙΛΗΣ 8 Η ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΣΙΚΗΣ ΑΠΕΙΛΗΣ
8 Η ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΣΙΚΗΣ ΑΠΕΙΛΗΣ somakris
 
7 ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΣΕΣ ΔΥΟ ΚΟΣΜΟΙ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ
7 ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΣΕΣ ΔΥΟ ΚΟΣΜΟΙ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ7 ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΣΕΣ ΔΥΟ ΚΟΣΜΟΙ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ
7 ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΣΕΣ ΔΥΟ ΚΟΣΜΟΙ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙsomakris
 
ΣΤΑ 200πΧ ΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ
ΣΤΑ 200πΧ ΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΣΤΑ 200πΧ ΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ
ΣΤΑ 200πΧ ΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ somakris
 
περσικοι πολεμοι συνοπτικα
περσικοι πολεμοι συνοπτικα περσικοι πολεμοι συνοπτικα
περσικοι πολεμοι συνοπτικα somakris
 
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗsomakris
 
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗsomakris
 
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗsomakris
 
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗsomakris
 
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗsomakris
 
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗsomakris
 
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗsomakris
 
Christmas webex quiz
Christmas webex quizChristmas webex quiz
Christmas webex quizsomakris
 
Η ΝΕΑ ΑΘΗΝΑΙΚΗ ΣΧΟΛΗ
Η ΝΕΑ ΑΘΗΝΑΙΚΗ ΣΧΟΛΗ Η ΝΕΑ ΑΘΗΝΑΙΚΗ ΣΧΟΛΗ
Η ΝΕΑ ΑΘΗΝΑΙΚΗ ΣΧΟΛΗ somakris
 
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ
 ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ  ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ somakris
 
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ  ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ  ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟsomakris
 
ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΙ
ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΙΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΙ
ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΙsomakris
 

More from somakris (20)

ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
 
ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΡΧΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΡΧΙΑ ΣΠΑΡΤΗΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΡΧΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΡΧΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
 
ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
 
Η ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
Η ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥΗ ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
Η ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
 
8 Η ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΣΙΚΗΣ ΑΠΕΙΛΗΣ
8 Η ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΣΙΚΗΣ ΑΠΕΙΛΗΣ 8 Η ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΣΙΚΗΣ ΑΠΕΙΛΗΣ
8 Η ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΣΙΚΗΣ ΑΠΕΙΛΗΣ
 
7 ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΣΕΣ ΔΥΟ ΚΟΣΜΟΙ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ
7 ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΣΕΣ ΔΥΟ ΚΟΣΜΟΙ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ7 ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΣΕΣ ΔΥΟ ΚΟΣΜΟΙ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ
7 ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΣΕΣ ΔΥΟ ΚΟΣΜΟΙ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ
 
ΣΤΑ 200πΧ ΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ
ΣΤΑ 200πΧ ΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΣΤΑ 200πΧ ΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ
ΣΤΑ 200πΧ ΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ
 
περσικοι πολεμοι συνοπτικα
περσικοι πολεμοι συνοπτικα περσικοι πολεμοι συνοπτικα
περσικοι πολεμοι συνοπτικα
 
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
 
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
 
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
 
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
 
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
 
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
 
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ
 
Christmas webex quiz
Christmas webex quizChristmas webex quiz
Christmas webex quiz
 
Η ΝΕΑ ΑΘΗΝΑΙΚΗ ΣΧΟΛΗ
Η ΝΕΑ ΑΘΗΝΑΙΚΗ ΣΧΟΛΗ Η ΝΕΑ ΑΘΗΝΑΙΚΗ ΣΧΟΛΗ
Η ΝΕΑ ΑΘΗΝΑΙΚΗ ΣΧΟΛΗ
 
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ
 ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ  ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ
 
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ  ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ  ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ
 
ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΙ
ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΙΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΙ
ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΙ
 

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECO

  • 1. «Ο El Greco με ένα….κλικ»: Διδακτικό σενάριο με χρήση ΤΠΕ στο πλαίσιο υλοποίησης πολιτιστικής δράσης αφιερωμένη στον Δομήνικο Θεοτοκόπουλο Μακρής Σωτήριος Φιλόλογος, 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης somakris74@gmail.com, somakris.blogspot.gr ΠΕΡΙΛΗΨΗ To σενάριο αποτελεί πρόταση διδασκαλίας-γνωριμίας με το έργο και το βίο του Δομήνικου Θεοτοκόπουλου με τη χρήση ΤΠΕ και πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο υλοποίησης πολιτιστικής δράσης, αφιερωμένη στον El Greco. Η συγκεκριμένη διδακτική πρόταση που στοχεύει στην αισθητική επαφή των μαθητών με τη ζωή και το έργο του Θεοτοκόπουλου , στην παράλληλη συνεξέταση της επίδρασης του σε άλλες μορφές τέχνης π.χ στη λογοτεχνία, προσδίδει έμφαση στην αξιοποίηση των ΤΠΕ ως περιβαλλόντων πρακτικής γραμματισμού. Προσανατολίζει επίσης τους μαθητές στη νέα κειμενικότητα με τη δημιουργία πολυτροπικών κειμένων που σχετίζονται με το διαδίκτυο , π.χ. ψηφιακή αφίσα, αλλά και στην ανάπτυξη της δεξιότητας για κριτική ανάγνωση της διαδικτυακής πληροφορίας (κριτικός γραμματισμός). Απώτερος σκοπός είναι οι μαθητές λειτουργώντας ομαδοσυνεργατικά μέσω της ανακαλυπτικής μάθησης και της αυτενέργειας να αποκτήσουν θετική στάση απέναντι στη χρήση των ΤΠΕ ως βασικό περιβάλλον οικοδόμησης της γνώσης στη μαθησιακή διαδικασία αλλά και ο εμπλουτισμός της διδασκαλίας με έργα τέχνης. ΛΕΞΕΙΣ ΚΛΕΙΔΙΑ: Δομήνικος Θεοτοκόπουλος, El Greco, γραμματισμός, ΤΠΕ ΕΙΣΑΓΩΓΗ Αφορμή αποτέλεσε η ανακήρυξη από την UNESCO του 2014 ως επετειακού έτους αφιερωμένου στον Μεγάλο Έλληνα ζωγράφο Δομίνικο Θεοτοκόπουλο (EL GRECO). Το συγκεκριμένο σενάριο αποτελεί τμήμα της δράσης του 5ου Γυμνασίου Ξάνθης με τίτλο «Ταξιδεύοντας στο μαγικό κόσμο ενός μεγάλου Έλληνα, του Δομίνικου Θεοτοκόπουλου (EL GRECO)».Μέσω της υλοποίησης της συγκεκριμένης δράσης επιδιώκεται η γνωριμία των μαθητών με την προσωπικότητα και το καλλιτεχνικό έργο του Θεοτοκόπουλου, η συνειδητοποίηση της διαχρονικότητας του και η δημιουργία αισθητικών εμπειριών στους μαθητές. Η αξιοποίηση των ΤΠΕ έδωσε τη δυνατότητα στον διδάσκοντα να κινηθεί σε πιο σύγχρονες προσεγγίσεις, (π.χ. εποικοδομισμός), κυρίως προς την κατεύθυνση του δημιουργικού ρόλου των μαθητών, οι οποίοι δεν παρακολουθούν απλώς τον δάσκαλο, αλλά εμπλέκονται δημιουργικά στην παραγωγή της σχολικής γνώσης, αναπτύσσουν γνωστικές και κοινωνικές δεξιότητες, ενώ ταυτόχρονα εξοικειώνονται με πρακτικές του ψηφιακού γραμματισμού, αξιοποιώντας λειτουργικά τα νέα μέσα, ενώ κάποιες φορές επιχειρούν να προσθέσουν στη διαδικασία και μια κριτική προσέγγιση. Η τάξη μετατρέπεται σταδιακά σε κοινότητα δημιουργικής μάθησης. ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ 1. Τίτλος διδακτικού σεναρίου: «Ο El Greco με ένα….κλικ» 2. Εκτιμώμενη διάρκεια διδακτικού σεναρίου: 2-3 διδακτικές ώρες. 3. Τάξη : Γ΄Γυμνασίου (22 μαθητές) 4. Ένταξη του διδακτικού σεναρίου στο πρόγραμμα σπουδών/προαπαιτούμενες γνώσεις Το συγκεκριμένο σενάριο ανταποκρίνεται στους γενικούς σκοπούς της του ΑΠΣ που αφορούν το μάθημα της Ιστορίας (βιβλίο εκπαιδευτικού σελ.13-15). Οι μαθητές
  • 2. πρέπει να είναι εξοικειωμένοι με βασικές δεξιότητες χρήσης του Η/Υ, (επεξεργασία κειμένου, δημιουργία αρχείου παρουσίασης), και με τις τεχνικές περιήγησης στο διαδίκτυο. 5. Εμπλεκόμενα γνωστικά αντικείμενα: Ιστορία Γ΄Γυμνασίου, Λογοτεχνία, Εικαστικά 6. Σκοποί και στόχοι του διδακτικού σεναρίου Γνώσεις για το γνωστικό αντικείμενο: 1. Να συστηματοποιήσουν οι μαθητές τις γνώσεις που αφορούν τη ζωή και το έργο του Θεοτοκόπουλου. 2. Να συνειδητοποιήσουν τη διαχρονικότητα του έργου του. 3. Να κατανοήσουν τα αισθητικά γνωρίσματα της τέχνης του. Γνώσεις για τον κόσμο: 1. Να ενισχυθεί η πολιτισμική ταυτότητα των μαθητών. 2. Να αντιληφθούν τη συνομιλία των τεχνών(ζωγραφική με λογοτεχνία). 3. Να συνειδητοποιήσουν τη συμβολή των Ελλήνων στη διαμόρφωση του παγκόσμιου πολιτισμού. 4. Να αντιληφθούν τον κόσμο μέσω αισθητικών εμπειριών ενισχύοντας παράλληλα και την αισθητική απόλαυση των μαθητών. Γνωστικό αντικείμενο και Γραμματισμοί: 1. Να ασκηθούν στην ενεργητική αναζήτηση, επεξεργασία και κριτική αξιοποίηση της πληροφορίας μέσα από το διαδίκτυο. 2. Να εργάζονται με βάση τον επεξεργαστή κειμένου και το πρόγραμμα παρουσίασης. 3. Να ενισχύσουν τη δεξιότητα της αυτενέργειας στη διαδικασία έρευνας. 4. Να προσθέσουν την κριτική διάσταση στη προσέγγιση του νέου γραμματισμού. 5. Να προσανατολιστούν στη νέα κειμενικότητα με τη δημιουργία πολυτροπικών κειμένων (π.χ ψηφιακή αφίσα). 6. Να αποκτήσουν θετική στάση απέναντι στη χρήση των ΤΠΕ ως βασικό περιβάλλον οικοδόμησης της γνώσης στη μαθησιακή διαδικασία. 7. Οργάνωση της τάξης - Διδακτικό συμβόλαιο - Χρήση Η.Υ. και γενικά ψηφιακών μέσων για το διδακτικό σενάριο Για την εκπόνηση του σεναρίου οι μαθητές χωρίζονται σε τέσσερις ομάδες, (5-6 ατόμων), αναλαμβάνοντας η κάθε ομάδα ένα συγκεκριμένο ρόλο. Το σενάριο πραγματοποιείται τις 2 πρώτες ώρες στο εργαστήριο της πληροφορικής, το οποίο διαθέτει ένα υπολογιστή για κάθε δύο μαθητές. Την επόμενη ώρα το μάθημα μεταφέρεται στην αίθουσα, η οποία διαθέτει φορητό υπολογιστή με σύνδεση στο διαδίκτυο, διαδραστικό πίνακα, προκειμένου να πραγματοποιηθεί η ολομέλεια των ομάδων και να παρουσιαστούν οι τελικές εργασίες. Ο διδάσκων δημιουργεί ένα λογαριασμό στο wiki για κάθε ομάδα (http://5gymsm.pbworks.com), προκειμένου να αναρτώνται εκεί τα φύλλα εργασίας, αλλά και οι εργασίες των ομάδων. Πρέπει να σημειωθεί ότι σκοπός του wiki δεν είναι να λειτουργεί απλώς ως περιβάλλον εργασίας, αλλά ως ομαδοσυνεργατική πλατφόρμα, κάτι που προαπαιτεί την ενημέρωση των μαθητών από τον διδάσκοντα. Για την πραγματοποίηση του σεναρίου χρησιμοποιούνται μηχανές αναζήτησης για την περιήγηση των μαθητών στο διαδίκτυο, , το πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου και δημιουργίας παρουσιάσεων για την τήρηση σημειώσεων και εκπόνηση παρουσιάσεων, (word-ppt). Επιπλέον αξιοποιήθηκε το λογισμικό δημιουργίας ψηφιακής αφίσας (www.glogster.edu.com) για το σχεδιασμό της ψηφιακής αφίσας. Αξιοποιήθηκαν ακόμη το youtube , καθώς και το blog του σχολείου
  • 3. http://blogs.sch.gr/5gymxant 8. Περιγραφή του διδακτικού σεναρίου Α. Διδακτικές πρακτικές: 1. εποικοδομισμός (κάθε μαθητής κατασκευάζει τη γνώση με το δικό του τρόπο, ενεργητικά και δεν αποτελεί απλά ένα παθητικό υποδοχέα πληροφοριών και γνώσεων). 2. κοινωνικοπολιτισμική θεωρία (το μανθάνον υποκείμενο δε κατασκευάζει την προσωπική του γνώση μέσα σ ένα πολιτισμικό και επικοινωνιακό «κενό»). 3. ανακαλυπτική μάθηση ( Οι μαθητές αναπτύσσουν δεξιότητες μέσω του πειραματισμού, της δοκιμής, της επαλήθευσης και της διάψευσης κατασκευάζοντας ένα προϊόν, π.χ ψηφιακή αφίσα, μαθαίνουν μέσω της δημιουργίας). 4. Το παιδί δεν είναι παθητικός δέκτης αλλά δρων υποκείμενο. 5. Ο δάσκαλος είναι εμψυχωτής καθοδηγητής, συνερευνητής, συνοδοιπόρος και συντονιστής στη διαδικασία μάθησης. Οδηγεί τα παιδιά στην ανακάλυψη της γνώσης. Στόχος του, είναι να κάνει τα παιδιά ικανά να κατανοούν, να αποκωδικοποιούν, να κρίνουν. Να οικοδομούν τη γνώση μόνα τους. 6. Συνεργατική μάθηση με υπολογιστή. Β. Αναλυτική περιγραφή 1η Διδακτική ώρα Χωρίζουμε τους μαθητές σε 4 ομάδες των πέντε έως έξι ατόμων. Οι μαθητές με τους κωδικούς τους εισέρχονται στο λογαριασμό του wiki και «κατεβάζουν» τα φύλλα εργασίας και κάθε ομάδα αναλαμβάνει να προσεγγίσει τον Εl Greco από διαφορετική σκοπιά αξιοποιώντας το διαδίκτυο. Οι μαθητές της ομάδας Α με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google chrome) μεταβαίνουν σε ιστοσελίδες που είναι σχετικές με το λήμμα Δομήνικος Θεοτοκόπουλος. Στη συνέχεια πληκτρολογούν με λατινικούς χαρακτήρες στη μηχανή αναζήτησης «El Greco» και καλούνται να διαπιστώσουν τη διαφορετικότητα των αποτελεσμάτων ποιοτικά και ποσοτικά, συγκρίνοντας τις αναζητήσεις. Στη συνέχεια επιλέγουν μια ξενόγλωσση ιστοσελίδα , προκειμένου να διαπιστώσουν την ευρύτητα της επιρροής του Θεοτοκόπουλου. Οι μαθητές τηρούν σημειώσεις σε κειμενογράφο. Οι μαθητές της ομάδας Β με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google chrome) μεταβαίνουν σε ιστοσελίδες που αναφέρονται σε βιογραφικά στοιχεία του Θεοτοκόπουλου και κρατούν σημειώσεις σε κειμενογράφο , καταγράφοντας τους πιο σημαντικούς σταθμούς στη ζωή του . Στη συνέχεια αναζητούν στο you tube το trailer και αποσπάσματα από την κινηματογραφική ταινία του Γ.Σμαραγδή και συγκρίνουν το πώς αποδίδεται ο χαρακτήρας του Θεοτοκόπουλου στις δύο περιπτώσεις. Οι μαθητές της ομάδας Γ μεταβαίνουν στην ιστοσελίδα www.nationalgallery.gr της Eθνικής Πινακοθήκης και στην ιστοσελίδα www.historical-museum.gr του Ιστορικού Μουσείου Κρήτης , επισκέπτονται τη συλλογή των έργων του Θεοτοκόπουλου, και καταγράφουν τα αισθητικά χαρακτηριστικά των έργων του , καθώς και τα συναισθήματα που προκαλούν. Οι μαθητές της ομάδας Δ αναζητούν με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google chrome) την επίδραση του Θεοτοκόπουλου σε άλλους μεταγενέστερους ζωγράφους π.χ Πικάσο , αλλά και σε διαφορετικούς τομείς της τέχνης π.χ στη Λογοτεχνία , Καζαντζάκης.
  • 4. Επιδιωκόμενοι στόχοι: η επιλογή ως αρχική, της συγκεκριμένης δραστηριότητας έχει ως στόχο να αντιληφθούν εξαρχής οι μαθητές τη διαφορετικότητα της διδακτικής πρότασης (χρήση ΤΠΕ), να εξοικειωθούν με την αναζήτηση στο διαδίκτυο , να έρθουν σε επαφή με την προσωπικότητα και το έργο του Θεοτοκόπουλου, να αντιληφθούν το χρονικό και γεωγραφικό εύρος του. 2η Διδακτική ώρα Οι μαθητές της Α΄ομάδας καταγράφουν σε κειμενογράφο ένα κατάλογο με τις 7 καλύτερες ιστοσελίδες ελληνικές και ξενόγλωσσες που αφορούν τη ζωή και το έργο του Θεοτοκόπουλου. Φροντίζουν , ώστε οι διευθύνσεις να εμπεριέχουν τους υπερσυνδέσμους , προκειμένου να διευκολύνεται η περιήγηση στο διαδίκτυο. Στη συνέχεια αποθηκεύονται και αποστέλλονται στο wiki στο φάκελο με την ονομασία «εργασίες Α’ ομάδας». Οι μαθητές της Β΄ομάδας δημιουργούν μια παρουσίαση ppt στην οποία καταγράφουν τους πιο σημαντικούς σταθμούς της ζωής του Θεοτοκόπουλου. Στη συνέχεια αποθηκεύουν την εργασία τους σε έγγραφο και την στέλνουν στο wiki στο φάκελο με την ονομασία «εργασίες Β ομάδας». Οι μαθητές της Γ΄ομάδας δημιουργούν μια παρουσίαση ppt στην οποία συμπεριλαμβάνουν πίνακες ζωγραφικής του Θεοτοκόπουλου , καθώς και τα αισθητικά χαρακτηριστικά της ζωγραφικής του τέχνης. Στη συνέχεια αποθηκεύουν την εργασία τους σε έγγραφο και την στέλνουν στο wiki στο φάκελο με την ονομασία «εργασίες Γ ομάδας». Οι μαθητές της Δ΄ομάδας δοκιμάζονται στη δημιουργία μιας ψηφιακής αφίσας (πολυτροπικό κείμενο) που θα συνδυάζει γλώσσα, μουσική, βίντεο, εικόνα στο παρασκήνιο, πολλαπλές εικόνες στο προσκήνιο, γραμματοσειρές και χρώματα των γραμμάτων, τρόπο διάταξης στον χώρο. Το θέμα αφορά την ανακήρυξη από την UNESCO του 2014 ως επετειακό έτος για τον Δομήνικο Θεοτοκόπουλο. Στη συνέχεια αποθηκεύουν την εργασία τους σε έγγραφο και την στέλνουν στο wiki στο φάκελο με την ονομασία «εργασίες Δ ομάδας». Επιδιωκόμενοι στόχοι: Να προσανατολιστούν στη νέα κειμενικότητα με τη δημιουργία πολυτροπικών κειμένων (π.χ ψηφιακή αφίσα). Να εργάζονται με βάση τον επεξεργαστή κειμένου και το πρόγραμμα παρουσίασης, να ενισχύσουν τη δεξιότητα της αυτενέργειας. 3η διδακτική ώρα (στην τάξη *) *η τάξη διαθέτει διαδραστικό πίνακα, βιντεοπροβολέα και φορητό Η/Υ Γίνεται η παρουσίαση και αξιολόγηση των εργασιών των ομάδων με κριτήρια:  την επίτευξη των γνωστικών στόχων  την πρωτοτυπία ιδεών  το βαθμό εφαρμογής των δραστηριοτήτων  τη γλωσσική καλλιέργεια των μαθητών  την επίτευξη της ομαδικότητας Επιδιωκόμενοι στόχοι: Συζητάμε με όλους τους μαθητές τους επιμέρους αυτούς τομείς, προκειμένου να οδηγηθούν μέσα από την εποικοδομητική κριτική στην αυτοβελτίωση και να εφαρμοστεί η ανατροφοδότηση της εκπαιδευτικής διαδικασίας με τη συνεργασία εκπαιδευτικού – μαθητών. Ιδιαίτερη προσοχή δίδεται στη συνειδητοποίηση της διαχρονικής και διεπιστημονικής επιρροής του Θεοτοκόπουλου, καθώς και στην ευρύτερη συμβολή των Ελλήνων στη διαμόρφωση του παγκόσμιου πολιτισμού. Επιπλέον οι μαθητές καλούνται να αντιμετωπίσουν κριτικά την εφαρμογή των ΤΠΕ στη διδασκαλία του συγκεκριμένου κεφαλαίου και διερευνήσουν κατά πόσο τους βοήθησε στην εκπόνηση της δράσης .
  • 5. ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΜΑΔΑ Α 1η,2η διδακτική ώρα (2 ώρες στο εργαστήριο) 1η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ Μεταβείτε με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google chrome) σε ιστοσελίδες που είναι σχετικές με το λήμμα Δομήνικος Θεοτοκόπουλος .  ποιος είναι ο αριθμός των αποτελεσμάτων της αναζήτησης;  Με ποια περιοχή της Ελλάδας σχετίζονται οι περισσότερες ιστοσελίδες; Να πληκτρολογήσετε με λατινικούς χαρακτήρες στη μηχανή αναζήτησης «El Greco».  ποιος είναι ο αριθμός των αποτελεσμάτων της αναζήτησης; Είναι μεγαλύτερος ή μικρότερος σε σχέση με την προηγούμενη αναζήτηση;  Σε ποια ευρωπαϊκή συναντάτε τους περισσότερους ιστοχώρους σχετικούς με τον El Greco;  Ποια είναι η θεματολογία τους κυρίως;  Επιλέξτε έναν ξένο ιστότοπο και περιηγηθείτε . Χρησιμοποιείστε τη βοήθεια του μεταφραστή , αν χρειάζεται. Πώς αντιμετωπίζεται ο Θεοτοκόπουλος από τους ξένους;  Κρατείστε σημειώσεις με τη βοήθεια ενός κειμενογράφου. 2η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ Καταγράψτε σε κειμενογράφο ένα κατάλογο με τις 7 καλύτερες ιστοσελίδες ελληνικές και ξενόγλωσσες που αφορούν τη ζωή και το έργο του Θεοτοκόπουλου. Φροντίστε , ώστε οι διευθύνσεις να εμπεριέχουν τους υπερσυνδέσμους , προκειμένου να διευκολύνεται η περιήγηση στο διαδίκτυο. Με ποια κριτήρια τις επιλέξατε; ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΜΑΔΑ Β 1η,2η διδακτική ώρα (2 ώρες στο εργαστήριο) 1η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ Με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google chrome) μεταβείτε σε ιστοσελίδες που αναφέρονται σε βιογραφικά στοιχεία του Θεοτοκόπουλου και κρατείστε σημειώσεις σε κειμενογράφο , καταγράφοντας τους πιο σημαντικούς σταθμούς στη ζωή του.  Με ποια κριτήρια επιλέξατε τις ιστοσελίδες από όπου αντλήσατε τις πληροφορίες σας; Σας φάνηκαν πιο ενημερωμένες και τεκμηριωμένες; Είχαν μεγάλη επισκεψιμότητα και εύκολη περιήγηση; Στη συνέχεια αναζητήστε στο you tube το trailer και αποσπάσματα από την κινηματογραφική ταινία του Γ.Σμαραγδή «El Greco» και συγκρίνετε τα στο πώς αποδίδεται ο χαρακτήρας του Θεοτοκόπουλου στις δύο περιπτώσεις. Αποδίδεται εξίσου ο αντισυμβατικός χαρακτήρας του Θεοτοκόπουλου; 2η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ
  • 6. Να δημιουργήσετε μια παρουσίαση ppt στην οποία να καταγράψετε τους πιο σημαντικούς σταθμούς της ζωής του Θεοτοκόπουλου. ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΜΑΔΑ Γ 1η,2η διδακτική ώρα (2 ώρες στο εργαστήριο) 1η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ Μεταβείτε στην ιστοσελίδα www.nationalgallery.gr της Eθνικής Πινακοθήκης και στην ιστοσελίδα www.historical-museum.gr του Ιστορικού Μουσείου Κρήτης , επισκεφτείτε τη συλλογή των έργων του Θεοτοκόπουλου, και καταγράψτε σε κειμενογράφο τα αισθητικά χαρακτηριστικά των έργων του , καθώς και τα συναισθήματα που προκαλούν. Επιλέξτε ένα έργο του .  Ποιο έργο του σας κέντρισε περισσότερο το ενδιαφέρον; Γιατί;  Δώστε του έναν εναλλακτικό τίτλο.  Καταγράψτε τα συναισθήματα σας και τις σκέψεις σας. 2η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ Να Δημιουργήσετε μια παρουσίαση ppt στην οποία να συμπεριλάβετε πίνακες ζωγραφικής του Θεοτοκόπουλου , καθώς και τα αισθητικά χαρακτηριστικά της ζωγραφικής του τέχνης. ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΜΑΔΑ Δ 1η,2η διδακτική ώρα (2 ώρες στο εργαστήριο) 1η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ Να αναζητήσετε με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google chrome) την επίδραση του Θεοτοκόπουλου σε άλλους μεταγενέστερους ζωγράφους π.χ Πικάσο , αλλά και σε διαφορετικούς τομείς της τέχνης π.χ στη Λογοτεχνία ( Καζαντζάκης: Ταξίδι στην Ισπανία, Αναφορά στον Γκρέκο). Εντοπίστε αποσπάσματα λογοτεχνικά που σχετίζονται με τον Θεοτοκόπουλο και καταγράψτε τα σε κειμενογράφο. 2η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ Να δημιουργήσετε με τη βοήθεια του λογισμικού www.glogster.edu.com μια ψηφιακή αφίσα (πολυτροπικό κείμενο) που θα συνδυάζει γλώσσα, μουσική, βίντεο, εικόνα στο παρασκήνιο, πολλαπλές εικόνες στο προσκήνιο, γραμματοσειρές και χρώματα των γραμμάτων, τρόπο διάταξης στον χώρο. Το θέμα αφορά την ανακήρυξη από την UNESCO του 2014 ως επετειακό έτος για τον Δομήνικο Θεοτοκόπουλο. Η αφίσα θα δημοσιευτεί στο blog του σχολείου. 8. Αξιολόγηση μαθητών Ο δάσκαλος σε όλη τη διάρκεια της υλοποίησης αυτού του σεναρίου παρακολουθεί , καταγράφει, αξιολογεί τη συμμετοχή των μαθητών στην ομάδα εργασίας, την ικανότητα ανταλλαγής και σύνθεσης απόψεων, την πρωτοτυπία στη σκέψη, τη φαντασία, τη διαίσθηση, την αξιοποίηση των συνδηλώσεων του κειμένου. Οι αναγνωστικές, συγγραφικές, επικοινωνιακές, συνεργατικές δεξιότητες που αναπτύσσουν οι μαθητές κατά την εφαρμογή του σεναρίου συνιστούν κριτήρια αξιολόγησης της μαθησιακής διαδικασίας.
  • 7. Εκτός από τη διαμορφωτική αξιολόγηση κατά τη διάρκεια εφαρμογής των δραστηριοτήτων ανατίθεται για το σπίτι η εξής εργασία: Σας αναθέτουν να δημιουργήσετε ένα οπτικοποιημένο (video) με θέμα τον El Greco. 9.Άλλες εκδοχές Με ανάλογη τροποποίηση του σεναρίου θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για την εκπόνηση της δράσης αυτής σχετική βιβλιογραφία ή να αναζητηθούν πληροφορίες διεπιστημονικά από τον καθηγητή ή την καθηγήτρια των Καλλιτεχνικών, των Θρησκευτικών, της Λογοτεχνίας και να προβληθεί η εργασία με λογισμικό παρουσίασης, είτε σε ολόκληρο το σχολείο, είτε να αναρτηθεί σε σχολική ιστοσελίδα, http://blogs.sch.gr/5gymxant . ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ Η διδακτική πρόταση που παρουσιάστηκε εφαρμόστηκε στην τάξη. Κατά την εφαρμογή της δεν παρουσιάστηκαν δυσκολίες, αν εξαιρέσουμε την έλλειψη χρόνου, καθώς ένα καινοτόμο διδακτικό σενάριο είναι δύσκολο να δομηθεί αυστηρά στα 45 λεπτά του αναλυτικού προγράμματος. Οι περισσότεροι μαθητές ήταν εξοικειωμένοι με το διαδίκτυο και τα προγράμματα επεξεργασίας και παρουσίασης κειμένου. Οι επιδιωκόμενοι στόχοι επετεύχθησαν, γεγονός που φάνηκε και στο τελευταίο δίωρο που πραγματοποιήθηκε η ολομέλεια της τάξης, κατά την οποία οι γνωστικοί στόχοι, αλληλοσυμπληρώθηκαν και ενοποιήθηκαν σαν ένα «πάζλ». Οι ΤΠΕ λειτούργησαν βοήθησαν στην ανάκτηση της γνώσης με ομαλό τρόπο. Οι μαθητές συνεργάστηκαν ομαλά, λειτούργησαν ως ενεργά υποκείμενα και χαρακτήρισαν τη διαδικασία ενδιαφέρουσα, διαφορετική, παιγνιώδη και αληθινά καινούρια. Επιπλέον αντιμετώπισαν θετικά την προοπτική του εμπλουτισμού της διδασκαλίας με έργα τέχνης . Τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι οι εργασίες των μαθητών αναρτήθηκαν στο προσωπικό blog του διδάσκοντα www.somakris.blogspot.gr