2. Тема: Схеми для плетіння гачком
Мета: формування вмінь учнів читати схеми для плетіння гачком та
використовувати їх для виготовлення власних виробів; розвиток пізнавальної
активності учнів; виховання організованості та практичності під час плетіння
гачком.
Інструменти та матеріали: гачки для плетіння обраних виробів, нитки,
ножиці.
Тип заняття: формування вмінь і навичок.
Хід заняття
І. Організаційний момент
Привітання, перевірка присутніх та готовності учнів і майстерні до заняття.
Створення позитивного емоційного настрою учнів.
Учитель заздалегідь записує на дошці прислів’я:
Знання — це скарб, а вміння вчитись — ключ до нього.
У ч и т е л ь. Діти, прочитайте, будь ласка, прислів’я, записане на дошці, та
скажіть, як ви його розумієте. (Учні пояснюють зміст прислів’я, після чого
вчитель висловлює своє побажання.)
Бажаю всім вам, любі діти,
Чудовий скарб оцей дістать,
А потім ключиком надійним
Його постійно відмикать!
1. В'язання гачком як вид декоративно-ужиткового мистецтва.
/Повторення матеріалу/
В'язання це спосіб виготовлення полотна або окремого виробу шляхом
згинання ниток у петлі, що переплітаються між собою.
В'язання — один із найдавніших видів декоративно-ужиткового мистецтва,
що існує понад три тисячі років. В'язані речі були знайдені у стародавніх
похованнях Єгипту, Риму, Греції.
В одній із гробниць фараонів була знайдена дитяча в'язана шкарпетка.
Великий палець був вив'язаний окремо, тому що в той час носили взуття,
схоже на наше пляжне.
У V ст. в'язання набуває розвитку на Сході й приблизно у IX ст. приходить
до Європи. Особливо поширилося мистецтво в'язання у середні віки в Англії
і Шотландії у зв'язку з розвитком вівчарства у цих країнах.
У ХІІІ ст. ручне в'язання стало доволі прибутковим ремеслом у країнах
Західної Європи, але найвищого рівня розквіту воно досягло наприкінці XVI
В'язання гачком доступно всім. За допомогою цього простого інструмента
можна виготовити модний одяг, а також декоративні вироби (серветки,
скатертини, гардини, шалі тощо). Тому в'язання гачком залишається модним
3. і популярним і нині. Невичерпна кількість вузлів і їх комбінацій дають
можливість виявити свою творчу фантазію.
2. Вибір гачка та пряжі.
Використовуючи матеріали й інструменти, наявні у швейній майстерні, а
також підготовлені учнями для роботи, учитель розповідає про види ниток,
гачків.
Основним матеріалом для в’язання гачком є пряжа. Для в'язання гачком
підходить будь-яка пряжа, головне, щоб вона відповідала призначенню
виробу.
Для декоративних виробів частіше використовують бавовняну пряжу:
котушкові нитки № 10, кроше, «ромашка», ірис, а також бавовняну
рибальську ліску (кордову нитку).
Для моделей літнього одягутакож підходять бавовнянінитки, а для зимового
одягу — шерстяні й напівшерстяні нитки з додаванням акрилу, бавовняних
ниток та ін.
Гачки для в'язання виготовляють зі сталі, дерева, пластмаси завтовшки 1—8
мм, завдовжки 12—15 см. (Учитель демонструє будову гачка, пояснює
призначення його частин, демонструє прийоми роботи з ним.)
Гачки повинні бути добре відполіровані.
Гачки бувають короткі (12-15 см) для звичайного в‘язання та довгі (30-35 см)
для так званого туніського в‘язання.
Кращими є сталеві гачки (не гнуться, не ламаються), а для в'язання виробів із
вовни і мохеру можна користуватися дерев'яними і пластмасовими гачками.
— Як, на вашу думку, слід підбирати гачок для роботи?
Товщина гачка певним чином повинна відповідати товщині пряжі: гачок
повинен бути вдвічі товщим за нитки. Таке співвідношення забезпечує
оптимальну щільність в'язання.
Для плетених виробів гачком використовують різнокольорові нитки:
бавовняні, льняні, вовняні, шовкові, синтетичні. Нитки добирають залежно
від призначення виробу та узору плетіння. Товстими вовняними нитками
можна вплести шапочки, шарфи, шкарпетки, диванні подушки, верхній одяг.
Для серветок, комірців, занавісок використовують тонкі нитки – бавовняні,
синтетичні. Отже, послідовність добору інструментів і матеріалів для
плетіння гачком така: спочатку добирають нитки залежно від призначення
виробу і виду узору, а потім добирають гачок відповідно до товщини нитки.
ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів Рефлексія
(техніка «Запитальний ряд»)
♦♦Над якою темою ви працювали на попередньому занятті?
♦♦Що вас найбільше зацікавило?
4. ♦♦Які основні елементи плетіння гачком вам уже відомі?
Графічний диктант
Учитель зачитує учням підготовлені речення. Якщо діти погоджуються з тим,
про що в них ідеться, то вони ставлять у зошитах таку позначку — ↓, якщо не
погоджуються, то ставлять іншу позначку — ↑.
Питання графічного диктанту
1. Номер гачка означає діаметр його ручки. ↑
2. Повітряну петлю називають глухою петлею. ↓
3. Стовпчик без накиду позначається такою умовною позначкою (учитель
ілюструє умовну позначку). ↓
4. Будь-який виріб починається з плетіння ланцюжка, що складається з
повітряних петель. ↑
5. Точну дату появи в’язаних виробів встановити неможливо через
недовговічність ниток. ↑
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
У ч и т е л ь. Діти, ми з вами продовжуємо опановувати прийоми плетіння
гачком. І сьогодні тема нашого заняття — «Схеми для плетіння гачком». Отже,
сьогодніви вчитиметеся читати схематичний запис візерунків та пробуватимете
плести вироби за поданими схемами. Тим, хто захоплюється плетінням, добре
відомо, що використання розроблених схем значно полегшує цей процес.
Особливо зручними схематичні записи є в порівнянні з описом словами підчас
виготовлення таких складних виробів, як серветка, комірець, доріжка тощо.
Тож, якщо ви впродовж заняття добре попрацюєте і впораєтеся з усіма
завданнями, то надалі з легкістю зможете плести за схемами будь-які візерунки.
Тож до роботи!
ІV. Вивчення теоретичного матеріалу
У ч и т е л ь. Діти, зверніть увагу на динамічну таблицю «Основні елементи
плетіння гачком». На ній є лише один елемент плетіння, який ми вивчили на
минулому занятті. Це — повітряна петля. А сьогодні нам потрібно продовжити
заповнювати цю таблицю. Вам уже відомо, що роботанад виготовленням будь-
якого виробу починається з плетіння ланцюжка, який складається з повітряних
петель. Але, щоб розпочати повноцінну роботу, потрібно знати ще й інші
елементи, без яких плетіння неможливе. Окрім повітряної петлі, до основних
елементів належать півстовпчик, або глуха петля, та стовпчик без накиду.
(Вставляє картки з назвами цих елементів у динамічну таблицю.) Для
позначення цих елементів на схемах використовують такі умовні позначення:
5. • — повітряна петля (петля підйому); — півстовпчик;
∩ — глуха петля; + — стовпчик без накиду.
Читання схем узорів
У ч и т е л ь. Діти, на попередніх заняттях ми розглянули умовні позначення
таких основних елементів плетіння гачком, як повітряна петля, півстовпчик та
стовпчик без накиду. Тож я пропоную прочитати схеми деяких узорів, що
складаються зі знайомих вам елементів. Але запам’ятайте, що ланцюжок з
повітряних петель, з якого починається плетіння, на схемах є нульовим (його
під час плетіння не враховують).
Проведення хвилинки відпочинку (руханки)
Старанно вчились ми плести і трохи притомились,
Тож час настав нам відпочить і відновити сили:
На «раз» і «два» всі дружно встали,
На «три» — усі присіли,
І головою похитали, щоби набратись сили.
«Чотири» — знову піднялись,
На «п’ять» — всі підтягнулись,
На «шість» — трохи вперед пройшлись,
На «сім» назад вернулись.
На «вісім» — знов за парти сіли,
Взяли гачки — й гайда за діло!
V. Практична робота
У ч и т е л ь. Перед початком виконання практичної роботи давайте повторимо
правила безпечної праці під час плетіння гачком.І для цього ми виконаємо
вправу «Незакінчене речення». (Пропонує учням самостійно закінчити
речення.)
♦♦Плетений виріб необхідно тримати на відстані…
♦♦Під час плетіння не можна підносити…
♦♦Після завершення роботи гачок слід…
Плетіння стовпчика з одним та двома накидами
Після повторення правил учитель пропонує дітям розглянути опорні картки ,
що знаходяться в них на партах, і пояснює прийоми плетіння стовпчиків з
одним та двома накидами, демонструючи та коментуючи технологію їх
виконання. Для оптимізації навчального процесу доцільніше було б
продемонструвати учням відеоролик з технологією плетіння основних
6. елементів. Зазначений метод покращує й унаочнює сприйняття нового
матеріалу.
Учні розпочинають самостійне виконання завдання (плетіння стовпчиків з
одним та двома накидами). Учитель забезпечує їх безперервну роботу,
проводить поточне індивідуальне або групове інструктування.
Проведенняхвилинки відпочинку(руханки)
(Рухи діти повинні виконувати, сидячи за партами.)
Треба, діти, нам хвилинкуприділити відпочинку:
Простягніть вперед ви ніжки, потягніться, наче кішка,
Помахайте головою,мовне згодніви зі мною.
Вправо, вліво поверніться, до сусіда посміхніться.
Від роботи відпочили?Зновприймаємось за діло!
Виконання різнорівневих завдань
У ч и т е л ь. Діти, на ваших столах лежать конверти, у яких знаходяться схеми
тих виробів , які ми виготовлятимемо. Я пропоную вам три варіанти. Кожен
обирає собі той, який йому під силу (або найбільше подобається). Уважно
роздивившись схему, ви, мабуть, здогадалися, що за це буде за виріб… Так,
дійсно, це квіти. Після завершення роботи ми колективно виготовимо
композицію «Квітковий вернісаж» зі сплетених вами квіточок тасьми. Отже,
спочатку вам потрібно обрати схему, продумати, якого кольору буде ваша
квітка, і розпочати її виготовлення. Учні починають самостійне виконання
завдання (плетіння обраних квіток), учитель забезпечує їх безперервну роботу,
проводить поточне індивідуальне або групове інструктування. Після
завершення приймає виконану роботу, оцінює її, звертає увагу на її якість,
демонструє найкращі зразки, а потім представляє вироби з дефектами (за
потреби), пояснюючи причини їх виникнення та способи усунення.
VІ. Підбиття підсумків заняття Ігрова вправа « Що було б, якби…»
У ч и т е л ь. Щоб підвести підсумок сьогоднішнього заняття, пропоную
провестиігрову вправу «Що було б, якби…», у якій кожне моє запитання до вас
починатиметься словами «Що було б, якби…». Відповідати на них вам
потрібно зі слова «якби…».
♦♦Що було б, якби люди не вміли плести гачком…
♦♦Що було б, якби всі гачки були одного розміру…
♦♦Що було б, якби елементи плетіння гачком не записувались за допомогою
умовних позначень…
♦♦ Що було б, якби під час плетіння полотна після ланцюжка не вив’язувався
ряд півстовпчиків…
Домашнє завдання Опрацювати матеріал підручника на с. 114 (завдання 5–7).
7. ПРАКТИЧНА РОБОТА. В'язанняланцюжка. Інструментиі матеріали:
гачок, нитки, ножиці, тканина (папір).
Інструкційна карта «В’язання гачком»
№ Послідовність
виконання
Графічне зображення
1 Узяти нитку
великим і вказівним
пальцем лівої руки
2 Підвести тачок
борідкоювниз під
нитку і повернути,
утворюючипетлю
3
Підвести
борідку під нитку, і,
зачепивши її, утягнути
в петлю. Продовжити
в'язання ланцюжка
потрібної довжини
4
Умістити
ланцюжок на тканину
чи папір відповідно до
рисунку, пришиваючи
в декількох містах
8. ПРАКТИЧНА РОБОТА. В'язанняпівстовпчика (глухої петлі)
Інструменти і матеріали: гачок, нитки, ножиці.
Інструкційна карта «В'язання півстовпчика (глухої петлі)»
№ Послідовність
виконання
Графічне зображення
1 Зв'язатиланцюжок із 10 повіт-
ряних петель. Увести гачок у
петлю ланцюжка, підхопити
нитку і протягнутиїї через петлю
ланцюжка
2
Повторитидо кінця ланцюжка
3
Повернути в'язання, виконати
петлю підйому. Пров'язати
другийі наступний рядки
півстовпчиків. Закріпити нитку
9. Інструкційна картка №1
Вив’язування першої петлі і ланцюжка з повітряних петель.
Тримаємо в руках гачок і нитки
Перша петля гачком
Інструкційна картка №2
Вив’язування напівстовпчика, стовпчика без накиду.
Зв'язали ланцюжок з десяти, приблизно, повітряних петель, вчимося
робити напівстовпчик. Беремо ланцюжок в ліву руку, повертаємо її, щоб йти
назад, в'яжемо ще одну повітряну петлю (так робимо завжди, спочаткукожного
ряду!)
Протягуємо гачок під верхню нитку третьої від початку петлі,
підхоплюємо робочу нитку, протягуємо її через петлю в ланцюжку, і через
петлю на гачку. Вийшов напівстовпчик. Вводимо гачок в кожну наступну
петлю, і повторюємо протягування — в петлю на ланцюжку і петлю на гачку.
Отримуємо ряд напівстовпчиків. Повертаємо полотно, робимо повітряну
петлю, вводимо гачок у третю петлю від початку, витягуємо робочу нитку, і
протягуємо її вже через обидві петлі на гачку.
10. Напівстовпчик Стовпчик
Інструкційна картка №3
Напівстовпчик з накидом: на гачок накидається робоча нитка, і
залишається на гачку. У третю від початку петлю вводимо гачок, захоплюємо
робочу нитку і протягуємо через цю ж петлю, накид, і петлю на гачку.
Напівстовпчи з накидом
11. Набираємо і протягуємо петлі
Стовпчик з накидом:робимо накид, гачоквводимо в четверту, а не третю від
гачка петлю, після чого протягаємо через неї петлю з нитки. Петлю і накид, що
знаходяться на гачку, пров’язуємо так: на гачокнакидаємо нитку, потім її
протягаємо через петлю і накид. Знову зачепивши робочунитку, протягуємо її
через 2 петлі, що знаходяться на гачку. Другийстовпчикв'яжуть на наступній
петлі ланцюжка.
На основі цих нехитрих стовпчиків в'яжуться всі візерунки. Нижче схеми
полотна прямокутної і кругової в'язки. Існують схематичні позначення при
в'язанні гачком.
Схема прямокутного полотна стовпчиками з накидом