SlideShare a Scribd company logo
1 of 13
План – конспект уроку
з трудового навчання
6 клас
Види орнаментів.
Вишивання шва
“косий хрестик”
Тема: Види орнаментів. Вишивання шва «косий хрестик»
Мета:ознайомити з видами орнаментів, які використовують у вишивці,
поняттями«рапорт», «композиція»;дати уявлення про символи в українській
народній вишивці, пояснити їх значення; створювати орнаменти для
вишивання, виконувати шов «косий хрестик», виховувати самостійність,
акуратність і точність при виконанні робіт, інтерес до національних традицій
українського народу, культуру праці,розвивати творчі здібності, логічне
мислення; сприяти розвитку пізнавальних інтересів учнів; пробуджувати
почуття краси, прекрасного, заохочувати до вишивання виробів.
Очікуванірезультати: учні розпізнають і називають види орнаментів,
дають визначення термінам «рапорт», «композиція», створюють орнаментз
використанням вивчених понять.
Основніпоняття: види орнаментів (геометричний, рослинний, зооморфний,
антропоморфний), рапорт, композиція.
Обладнання: демонстраційне (зразки вишитих виробів, схематичне
зображення виробу, малюнки орнаментів), індивідуальне (голки, нитки,
тканина), мультимедійна презентація.
Тип уроку: комбінований
Методи і прийоми: словесні (бесіда, розповідь, питання-відповідь), наглядні
(демонстраційний та індивідуальний матеріали), практичні (практична
робота).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
• Перевіркаприсутніх на уроці.
• Перевірканаявностінеобхідних для уроку інструментів та матеріалів.
- Доброго дня, діти! Сідайте!
- До уроку всі підготувались? У кожного є всі необхідні матеріали
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів (слайд 2)
- Давайте пригадаємо….(слайд 3 з запитаннями)
Відповідь 1. Вишивка – це один із найулюбленіших і найпоширеніших в
Україні видів декоративно – ужиткового мистецтва.
• Вічна пісня барв і кольорів,
Неповторна музика натхнення,
Шепіт трав і шелест яворів
І дзвінкі турботи сьогодення.
Дух народу в колір заплете,
Проросте і піснею і цвітом.
І над світом, гляньте, і над світом
Українська вишивка цвіте!
• Що таке вишивка?
- Яка різниця між словами «вишивання»
та «вишивка»?
- Яка різниця між швом та стібком?
Відповідь 2. Вишивання – це технологічний процес, який супроводжується
настиланням, накладанням стібків, протягуванням, закріпленням робочої
нитки або інших матеріалів на вишивальній тканині. Термін Вишивка
охоплюється подвійним значенням: у вузькому розумінні – декорована
техніками вишивання тканина, а в широкому – це складова частина. Вид
декоративно-ужиткового мистецтва, яка характеризується комплексом
характеристик: історичних, стилістичних.
Відповідь 3. Стібок - цеелементниткової строчки міждвома проколами,
якийповторюється і є закінченимпереплетенням ниток на матеріалі.У
шиттішвомназиваютьмісцез’єднанняокремих деталей виробу нитками.
(Слайд 4) Отже тема сьогоднішнього уроку….
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Види орнаментів
Розповідь учителя
Слово «орнамент» у перекладі з латинської мови означає «прикрашати»
(слайд 5). Орнаментом прикрашають, оформляють вироби прикладного
мистецтва, тому він є невід’ємною частиною цих виробів і цілком залежить
від їхньої форми, призначення та матеріалу, з якого їх виготовляють. При
перетворенні малюнка на орнамент добирають основні, характерні риси
предмета (наприклад квітки, птаха). Мотиви тварин, птахів, рослин малюють
• Тема уроку:
Види орнаментів.
Вишивання шва “косий хрестик ”
Ви повинні знати:
- поняття «орнамент», «рапорт»;
- види орнаментів;
- правила створення композиції;
- символіку окремих мотивів у вишивці.
Ви повинні вміти:
- створювати орнаменти та композицію для
вишивання.
- Вишивання шва “косий хрестик ”
контуром, не прагнучи до точної передачі, виокремлюючи лише головні
риси. Площинне зображення таких мотивів стає частиною візерунка й
поєднується з поверхнею виробу, який прикрашають.
Розрізняють такі види орнаментів – геометричні, рослинні, тваринні
(зооморфні), людиноподібні (антропоморфні) (слайди 6,7).
У різних регіонах України історично склалися різні традиції вишивок.
Вишивки відрізняються техніками вишивання, орнаментами, колірною
гамою ниток.
 На Київщині досить часто використовують рослинний і
геометричний орнаменти у вигляді грон винограду, квіток хмелю,
ромбів, квадратів. Основні кольори вишивок – білий, червоний,
чорний.
• Орнамент – це декоративна
прикраса, яка складається з елементів,
що ритмічно повторюються.
Найменша частина орнаменту, яка рівномірно
повторюються називають рапортом.
Види орнаментів:
геометричний – поєднання у кольорі геометричних
елементів, які чітко чергуються
рослинний – складається з рослинних елементів,
декоративно стилізованих квітів, листя, гілок
зооморфний– поєднує
зображення птахів, тварин, риб;
антропоморфний– стилізоване
зображення силуетів людей
 Для Полісся характерний геометричний орнамент, а основними
кольорами є червоний, чорний на біло-сірому тлі льняного
полотна. Вишивки Полісся прості й чіткі за композицією.
 На Харківщині переважає поліхромний орнамент, вишитий
грубою ниткою.
 На Вінниччині переважними техніками вишивання є хрестик,
«уперед голку», «зерновий вивід; основні кольори – різні відтінки
чорного, білого й кольорові.
 На Чернігівщині переважає геометричний, рослинний орнамент;
основні кольори – білий з додаванням чорного й червоного;
особливості – дрібний стібок.
 На Буковині, крім рослинних і геометричних мотивів,
використовують зооморфні, які вишивають білою гладдю, дрібним
хрестиком, штапівкою, крученим швом. Вишивальний матеріал –
бісер, шовк, шерсть, срібні й золоті нитки, металеві блискітки.
2. Рапорт, композиція
Розповідь учителя
Орнамент – це візерунок, побудований на ритмічному чергуванні й
організованому розташуванні елементів. Ритмічне повторення одного або
кількох елементів (мотивів) орнаменту називають рапортом (латин. –
повторення).
Латинське слово «композиція» означає складання окремих частин в
одне ціле в певному порядку. Створення композиції являє собою творчий
процес – від задуму до її ідеального втілення в життя. (Слайд 8)
• Композиція – це творче поєднання
елементів узору, об’єднаних
змістом,кольором, формою
У грамотно складеній композиції всі елементи взаємопов’язані, й
відокремлення хоча б одного з них неможливе без порушення цілісності
зображення й гармонії композиції. Композиція зазвичай складається з
головнихі другорядних, підпорядкованих, елементів. Головними елементами
в композиції є ті, які першими привертають увагу й несуть основне смислове
навантаження, концепцію зображення. Зовсім необов’язково, щоб головна
частина була розташована в центрі композиції, її можна акцентувати за
допомогою контрасту кольорів або її форми та розміру.
З погляду складання й характеру композиції, що завжди тісно пов’язана
з формою декорованого предмета, орнамент може бути одним із трьох
зазначених нижче видів. (Слайд 9)
3. Символи вишивки (робота з презентацією)(Слайд 10)
З вишивкою пов’язана вся багатовікова історія українського народу,
його творчі пошуки, радість і горе, перемоги і поразки, сподівання на
майбутнє.
Нанесення на одяг орнаментів у давнину мало в першу чергу магічне
значення. Розміщення орнаменту на жіночих сорочках пов’язане з
шануванням руки як своєрідного знаряддя праці. Орнаменти, маючи певне
символічне значення, повинні були надати їй сили, вправності.
Типи орнаментів:
•стрічковий – у вигляді прямої чи криволінійної
орнаментальної смужки, що прикрашає середину виробу чи
обрамлює його;
•сітчастий – уся поверхня заповнена
узором ;
•центричний (розетковий) – окремі
елементи орнаменту вписані у квадрат,
коло, ромб або інший багатокутник,
розташований у центрі.
Смислове значення деяких мотивів українських орнаментів ми
розглянемо. Користуючись презентацією (слайди 11).
Основні правила
композиційної побудови
для вишивання:
- відповідність основній темі;
- знаходження композиційного центра;
- пропорційність і симетричність розташування елементів узору;
- рівновага й закон ритму.
Берегиня- материнська сила жінки
Дуб - символи краси та сили, але сили незвичайної,
краси невмирущої
Калина – символ духовного життя жінки:
її дівоцтво, любов та краса, заміжжя,
радість і горе
Мотиви – символи в українській
вишивці
Практична робота
Оздоблення закладкикосим хрестиком
Матеріали й інструменти: голка, нитки, тканина,ножиці.
Послідовність виконання роботи:
1. Добери малюнок для оздоблення закладки.
2. Визнач виконання шва
3. Оздоб виріб вибраним швом
4.Визначте, де можна використати, цю закладку.
Правила безпечної праціпід час вишивання
• 1. Вишиваючи, потрібно сидіти прямо,обпершись на спинку стільця
• 2. Вишивати краще в денний час
• 3. Ножиці під час роботипотрібно класти з правої сторони, кільцями до
себе. Леза ножиць в неробочому стані повинні бути зімкнутими
• 4. Передавати ножиці кільцями вперед із зімкнутими лезами.
• 5. Під час вишивання не користуватися ржавою голкою та шпилькою,
так як вона погано проколює тканину,
забруднює її, легко може поламатися та поранити пальці
• 6. Під час роботи не можна вколювати голки і шпильки
в одяг, в стіл, або у випадкові речі.
• 7. Не можна перекушувати нитку зубами
Демонстрація послідовності вишивання (слайд14, 15, 16)
Косий хрестик
По горизонталі в два ходи
По вертикалі в два ходи
По горизонталі в один хід
По діагоналі в два ходи
Косий хрестик
А тепер невелика фізкультхвилинка (слайд 17)
ІV. Закріпленняновихзнань і вмінь учнів
Закінчивши працювати, дайте відповідь….(слайди 18)
Правила вишивання хрестиком
1. Правильно лічити нитки, щоб точно вишити узор.
2. Вибрати послідовність вишивання узору, щоб усі
верхні стібки вишивки розміщувались в одному
напрямку
3. Вершини хрестиків, що стикаються, мають
збігатися в одній точці.
Фізкультхвилинка
Комплекс вправ гімнастики для очей
1. Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти
спокійно, повільно рахуючи до 5. Повторити ще раз.
2. Міцно замружити очі. Порахувати до 3, відкрити очі
та подивитися вдалечінь. Порахувати до 5. Повторити.
3. У середньому темпі проробити 3 – 4 кругових рухів
очима в правий бік, стільки ж само - у лівий.
Розслабивши очні м’язи, подивитися вдалечінь – на
рахунок 1 – 6. Повторити ще раз.
4. Витягнути руку вперед. Подивитися на вказівний
палець витягнутої руки на рахунок 1 – 4. Потім
перевести погляд вдалечінь на рахунок 1 – 6.
Повторити.
Слайд 19.
Відповіді – геометричний, рослинний
Рефлексія
Вправа “Закінчи речення”
• 1. Сьогодні на уроці ми…
• 2. Найбільше мені сподобалося…
• 3. Я дізналась…
• 4. Я оцінюю свою роботу
Які види орнаментів
зображені на
рисунках?
V. Підсумки уроку
 Заключнеслово вчителя
- Орнамент має відповідати площі тканини для вишивки, повністю або
частково повторюватиїї контури.
- Орнамент повинен мати композиційний центр. Його розміщують у тій
частині виробу, що буде привертати до себе найбільшу увагу.
- Деталі орнаменту мають відповідати одна одній й основній темі
вишивки.
- Одним з основних понять композиції є рапорт – повторення певних
елементів вишивки у встановленому порядку.
- Необхідно дотримуватися пропорційності – певного співвідношення
різних елементів між собою й у виробі в цілому.
- Загальне враження від композиції вишивки значною мірою залежить
від колірної гами ниток.
VІ. Домашнє завдання
Продумайте та підберіть варіанти орнаментів для закінчення закладки.

More Related Content

What's hot

Презентація уроку у 7 класі
Презентація уроку у 7 класіПрезентація уроку у 7 класі
Презентація уроку у 7 класіgrigorevayana
 
паперопластика
паперопластикапаперопластика
паперопластикаValery Polischuk
 
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...Ковпитська ЗОШ
 
Валентинка – сердечко в дарунок!
Валентинка – сердечко в дарунок!Валентинка – сердечко в дарунок!
Валентинка – сердечко в дарунок!estet13
 
Мозаїка по дереву_теорія
Мозаїка по дереву_теоріяМозаїка по дереву_теорія
Мозаїка по дереву_теоріяAndy Levkovich
 
Творчий проект з трудового навчання “Дошка”
Творчий проект  з трудового навчання “Дошка”Творчий проект  з трудового навчання “Дошка”
Творчий проект з трудового навчання “Дошка”Школа №7 Миргород
 
аплікація теорія
аплікація теоріяаплікація теорія
аплікація теоріяAndy Levkovich
 
«Гордість української нації»
«Гордість української нації»«Гордість української нації»
«Гордість української нації»Sumylib
 
7 клас Розмічання та різання деревинних матеріалів
7 клас Розмічання та різання деревинних матеріалів7 клас Розмічання та різання деревинних матеріалів
7 клас Розмічання та різання деревинних матеріалівAndy Levkovich
 
презентація медіаосвіта батьківський контроль
презентація медіаосвіта батьківський контрольпрезентація медіаосвіта батьківський контроль
презентація медіаосвіта батьківський контрольСергей Горбачов
 
5 клас (уроки 13-20, теорія)
5 клас (уроки 13-20, теорія)5 клас (уроки 13-20, теорія)
5 клас (уроки 13-20, теорія)Andy Levkovich
 
Інструменти та матеріали для макраме
Інструменти та матеріали для макрамеІнструменти та матеріали для макраме
Інструменти та матеріали для макрамеselezengalina
 
торцювання – один з видів паперового рукоділля
торцювання – один з видів паперового рукоділляторцювання – один з видів паперового рукоділля
торцювання – один з видів паперового рукоділляGeorgina Reka
 
як плести браслети з бісеру
як плести браслети з бісеруяк плести браслети з бісеру
як плести браслети з бісеруЮля Ворон
 
Композиція 5 клас
Композиція 5 класКомпозиція 5 клас
Композиція 5 класOsipova
 
презентация національний костюм
презентация національний костюмпрезентация національний костюм
презентация національний костюмkati_alex
 
виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»
виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»
виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»Petro Plushkin
 

What's hot (20)

Презентація уроку у 7 класі
Презентація уроку у 7 класіПрезентація уроку у 7 класі
Презентація уроку у 7 класі
 
паперопластика
паперопластикапаперопластика
паперопластика
 
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
 
Валентинка – сердечко в дарунок!
Валентинка – сердечко в дарунок!Валентинка – сердечко в дарунок!
Валентинка – сердечко в дарунок!
 
Мозаїка по дереву_теорія
Мозаїка по дереву_теоріяМозаїка по дереву_теорія
Мозаїка по дереву_теорія
 
Творчий проект з трудового навчання “Дошка”
Творчий проект  з трудового навчання “Дошка”Творчий проект  з трудового навчання “Дошка”
Творчий проект з трудового навчання “Дошка”
 
аплікація теорія
аплікація теоріяаплікація теорія
аплікація теорія
 
«Гордість української нації»
«Гордість української нації»«Гордість української нації»
«Гордість української нації»
 
7 клас Розмічання та різання деревинних матеріалів
7 клас Розмічання та різання деревинних матеріалів7 клас Розмічання та різання деревинних матеріалів
7 клас Розмічання та різання деревинних матеріалів
 
презентація медіаосвіта батьківський контроль
презентація медіаосвіта батьківський контрольпрезентація медіаосвіта батьківський контроль
презентація медіаосвіта батьківський контроль
 
5 клас (уроки 13-20, теорія)
5 клас (уроки 13-20, теорія)5 клас (уроки 13-20, теорія)
5 клас (уроки 13-20, теорія)
 
Інструменти та матеріали для макраме
Інструменти та матеріали для макрамеІнструменти та матеріали для макраме
Інструменти та матеріали для макраме
 
Створення флораріуму
Створення флораріумуСтворення флораріуму
Створення флораріуму
 
торцювання – один з видів паперового рукоділля
торцювання – один з видів паперового рукоділляторцювання – один з видів паперового рукоділля
торцювання – один з видів паперового рукоділля
 
як плести браслети з бісеру
як плести браслети з бісеруяк плести браслети з бісеру
як плести браслети з бісеру
 
Композиція 5 клас
Композиція 5 класКомпозиція 5 клас
Композиція 5 клас
 
презентация національний костюм
презентация національний костюмпрезентация національний костюм
презентация національний костюм
 
виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»
виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»
виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»
 
Типова освітня програма (Шиян Р.Б.)
Типова освітня програма (Шиян Р.Б.)Типова освітня програма (Шиян Р.Б.)
Типова освітня програма (Шиян Р.Б.)
 
Презентація до уроку Апсайклінг (1).pptx
Презентація до уроку Апсайклінг (1).pptxПрезентація до уроку Апсайклінг (1).pptx
Презентація до уроку Апсайклінг (1).pptx
 

Similar to вишивка косим хрестиком

вироби з аплікацією
вироби з аплікацієювироби з аплікацією
вироби з аплікацієюAndy Levkovich
 
бороваурок з образотворчого мистецтва
бороваурок з образотворчого мистецтвабороваурок з образотворчого мистецтва
бороваурок з образотворчого мистецтваLala Lalala
 
урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»Коваленко Ірина
 
регіональні особливості оздоблення виробів
регіональні особливості оздоблення виробіврегіональні особливості оздоблення виробів
регіональні особливості оздоблення виробівAndy Levkovich
 
скульпт дкм теорія
скульпт дкм теоріяскульпт дкм теорія
скульпт дкм теоріяAndy Levkovich
 
5 клас дпм теорія
5 клас дпм теорія5 клас дпм теорія
5 клас дпм теоріяAndy Levkovich
 
технологIя украiнс коi вишивки
технологIя украiнс коi вишивкитехнологIя украiнс коi вишивки
технологIя украiнс коi вишивкиAndy Levkovich
 
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого ТарасаВитинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого ТарасаЛидия Рудакова
 
презентація до роботи ман
презентація до роботи манпрезентація до роботи ман
презентація до роботи манssv2013
 
Презентація інтегрованого уроку
Презентація інтегрованого урокуПрезентація інтегрованого уроку
Презентація інтегрованого урокуAndrew Kuropyatnik
 
новий документ Microsoft word (2)
новий документ Microsoft word (2)новий документ Microsoft word (2)
новий документ Microsoft word (2)Oksana2777
 
геометрія у вишиванці
геометрія у вишиванцігеометрія у вишиванці
геометрія у вишиванціОльга Гладун
 

Similar to вишивка косим хрестиком (20)

130,23.docx
130,23.docx130,23.docx
130,23.docx
 
419,23.docx
419,23.docx419,23.docx
419,23.docx
 
вироби з аплікацією
вироби з аплікацієювироби з аплікацією
вироби з аплікацією
 
бороваурок з образотворчого мистецтва
бороваурок з образотворчого мистецтвабороваурок з образотворчого мистецтва
бороваурок з образотворчого мистецтва
 
Вишивання хрестиком
Вишивання хрестикомВишивання хрестиком
Вишивання хрестиком
 
урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»
 
регіональні особливості оздоблення виробів
регіональні особливості оздоблення виробіврегіональні особливості оздоблення виробів
регіональні особливості оздоблення виробів
 
419,23.pptx
419,23.pptx419,23.pptx
419,23.pptx
 
скульпт дкм теорія
скульпт дкм теоріяскульпт дкм теорія
скульпт дкм теорія
 
28 _7_
28  _7_28  _7_
28 _7_
 
5 клас дпм теорія
5 клас дпм теорія5 клас дпм теорія
5 клас дпм теорія
 
конспект (2)
конспект (2)конспект (2)
конспект (2)
 
весільні рушники
весільні рушникивесільні рушники
весільні рушники
 
технологIя украiнс коi вишивки
технологIя украiнс коi вишивкитехнологIя украiнс коi вишивки
технологIя украiнс коi вишивки
 
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого ТарасаВитинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
 
презентація до роботи ман
презентація до роботи манпрезентація до роботи ман
презентація до роботи ман
 
114
114114
114
 
Презентація інтегрованого уроку
Презентація інтегрованого урокуПрезентація інтегрованого уроку
Презентація інтегрованого уроку
 
новий документ Microsoft word (2)
новий документ Microsoft word (2)новий документ Microsoft word (2)
новий документ Microsoft word (2)
 
геометрія у вишиванці
геометрія у вишиванцігеометрія у вишиванці
геометрія у вишиванці
 

More from Andy Levkovich

Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освітиПоложення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освітиAndy Levkovich
 
16 днів проти насильства
16 днів проти насильства16 днів проти насильства
16 днів проти насильстваAndy Levkovich
 
7 клас моделювання
7 клас моделювання7 клас моделювання
7 клас моделюванняAndy Levkovich
 
привітання для педагогічного колективу
привітання для педагогічного колективупривітання для педагогічного колективу
привітання для педагогічного колективуAndy Levkovich
 
Туризм це стиль життя
Туризм це стиль життяТуризм це стиль життя
Туризм це стиль життяAndy Levkovich
 
Що таке проект
Що таке проектЩо таке проект
Що таке проектAndy Levkovich
 
нагородження сертифікати бобер 2016 2017
нагородження сертифікати бобер 2016 2017нагородження сертифікати бобер 2016 2017
нагородження сертифікати бобер 2016 2017Andy Levkovich
 
зно олімп проекти
зно олімп проектизно олімп проекти
зно олімп проектиAndy Levkovich
 
на сайт день матері
на сайт день матеріна сайт день матері
на сайт день матеріAndy Levkovich
 
природа на сайт
природа на сайтприрода на сайт
природа на сайтAndy Levkovich
 
твір опис 7 клас
твір опис 7 кластвір опис 7 клас
твір опис 7 класAndy Levkovich
 
презентация Iмiдж вчителя
презентация Iмiдж вчителяпрезентация Iмiдж вчителя
презентация Iмiдж вчителяAndy Levkovich
 
Iнновацii в бiлокамiнському нвк
Iнновацii в бiлокамiнському нвкIнновацii в бiлокамiнському нвк
Iнновацii в бiлокамiнському нвкAndy Levkovich
 

More from Andy Levkovich (20)

Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освітиПоложення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
 
Zno2021
Zno2021Zno2021
Zno2021
 
16 днів проти насильства
16 днів проти насильства16 днів проти насильства
16 днів проти насильства
 
Zno21
Zno21Zno21
Zno21
 
7 клас моделювання
7 клас моделювання7 клас моделювання
7 клас моделювання
 
практична 6
практична 6практична 6
практична 6
 
практична 5
практична 5практична 5
практична 5
 
практична 4
практична 4практична 4
практична 4
 
привітання для педагогічного колективу
привітання для педагогічного колективупривітання для педагогічного колективу
привітання для педагогічного колективу
 
Туризм це стиль життя
Туризм це стиль життяТуризм це стиль життя
Туризм це стиль життя
 
Що таке проект
Що таке проектЩо таке проект
Що таке проект
 
нагородження сертифікати бобер 2016 2017
нагородження сертифікати бобер 2016 2017нагородження сертифікати бобер 2016 2017
нагородження сертифікати бобер 2016 2017
 
ікт в школі
ікт в школіікт в школі
ікт в школі
 
зно олімп проекти
зно олімп проектизно олімп проекти
зно олімп проекти
 
на сайт день матері
на сайт день матеріна сайт день матері
на сайт день матері
 
природа на сайт
природа на сайтприрода на сайт
природа на сайт
 
лIто 2016 (1)
лIто 2016 (1)лIто 2016 (1)
лIто 2016 (1)
 
твір опис 7 клас
твір опис 7 кластвір опис 7 клас
твір опис 7 клас
 
презентация Iмiдж вчителя
презентация Iмiдж вчителяпрезентация Iмiдж вчителя
презентация Iмiдж вчителя
 
Iнновацii в бiлокамiнському нвк
Iнновацii в бiлокамiнському нвкIнновацii в бiлокамiнському нвк
Iнновацii в бiлокамiнському нвк
 

Recently uploaded

критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdfкритерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdfolha1koval
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .zaskalko111
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання  Іноземні мови.pdfКритерії самоцінювання  Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdfolha1koval
 
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptxПрезентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptxssuserc6cee7
 
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptxЛуцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptxhome
 
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnenKryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnenolha1koval
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 

Recently uploaded (12)

критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdfкритерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання  Іноземні мови.pdfКритерії самоцінювання  Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdf
 
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptxПрезентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
 
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptxЛуцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
 
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnenKryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 

вишивка косим хрестиком

  • 1. План – конспект уроку з трудового навчання 6 клас Види орнаментів. Вишивання шва “косий хрестик”
  • 2. Тема: Види орнаментів. Вишивання шва «косий хрестик» Мета:ознайомити з видами орнаментів, які використовують у вишивці, поняттями«рапорт», «композиція»;дати уявлення про символи в українській народній вишивці, пояснити їх значення; створювати орнаменти для вишивання, виконувати шов «косий хрестик», виховувати самостійність, акуратність і точність при виконанні робіт, інтерес до національних традицій українського народу, культуру праці,розвивати творчі здібності, логічне мислення; сприяти розвитку пізнавальних інтересів учнів; пробуджувати почуття краси, прекрасного, заохочувати до вишивання виробів. Очікуванірезультати: учні розпізнають і називають види орнаментів, дають визначення термінам «рапорт», «композиція», створюють орнаментз використанням вивчених понять. Основніпоняття: види орнаментів (геометричний, рослинний, зооморфний, антропоморфний), рапорт, композиція. Обладнання: демонстраційне (зразки вишитих виробів, схематичне зображення виробу, малюнки орнаментів), індивідуальне (голки, нитки, тканина), мультимедійна презентація. Тип уроку: комбінований Методи і прийоми: словесні (бесіда, розповідь, питання-відповідь), наглядні (демонстраційний та індивідуальний матеріали), практичні (практична робота). ХІД УРОКУ І. Організаційний момент • Перевіркаприсутніх на уроці. • Перевірканаявностінеобхідних для уроку інструментів та матеріалів. - Доброго дня, діти! Сідайте! - До уроку всі підготувались? У кожного є всі необхідні матеріали ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів (слайд 2)
  • 3. - Давайте пригадаємо….(слайд 3 з запитаннями) Відповідь 1. Вишивка – це один із найулюбленіших і найпоширеніших в Україні видів декоративно – ужиткового мистецтва. • Вічна пісня барв і кольорів, Неповторна музика натхнення, Шепіт трав і шелест яворів І дзвінкі турботи сьогодення. Дух народу в колір заплете, Проросте і піснею і цвітом. І над світом, гляньте, і над світом Українська вишивка цвіте! • Що таке вишивка? - Яка різниця між словами «вишивання» та «вишивка»? - Яка різниця між швом та стібком?
  • 4. Відповідь 2. Вишивання – це технологічний процес, який супроводжується настиланням, накладанням стібків, протягуванням, закріпленням робочої нитки або інших матеріалів на вишивальній тканині. Термін Вишивка охоплюється подвійним значенням: у вузькому розумінні – декорована техніками вишивання тканина, а в широкому – це складова частина. Вид декоративно-ужиткового мистецтва, яка характеризується комплексом характеристик: історичних, стилістичних. Відповідь 3. Стібок - цеелементниткової строчки міждвома проколами, якийповторюється і є закінченимпереплетенням ниток на матеріалі.У шиттішвомназиваютьмісцез’єднанняокремих деталей виробу нитками. (Слайд 4) Отже тема сьогоднішнього уроку…. ІІІ. Вивчення нового матеріалу 1. Види орнаментів Розповідь учителя Слово «орнамент» у перекладі з латинської мови означає «прикрашати» (слайд 5). Орнаментом прикрашають, оформляють вироби прикладного мистецтва, тому він є невід’ємною частиною цих виробів і цілком залежить від їхньої форми, призначення та матеріалу, з якого їх виготовляють. При перетворенні малюнка на орнамент добирають основні, характерні риси предмета (наприклад квітки, птаха). Мотиви тварин, птахів, рослин малюють • Тема уроку: Види орнаментів. Вишивання шва “косий хрестик ” Ви повинні знати: - поняття «орнамент», «рапорт»; - види орнаментів; - правила створення композиції; - символіку окремих мотивів у вишивці. Ви повинні вміти: - створювати орнаменти та композицію для вишивання. - Вишивання шва “косий хрестик ”
  • 5. контуром, не прагнучи до точної передачі, виокремлюючи лише головні риси. Площинне зображення таких мотивів стає частиною візерунка й поєднується з поверхнею виробу, який прикрашають. Розрізняють такі види орнаментів – геометричні, рослинні, тваринні (зооморфні), людиноподібні (антропоморфні) (слайди 6,7). У різних регіонах України історично склалися різні традиції вишивок. Вишивки відрізняються техніками вишивання, орнаментами, колірною гамою ниток.  На Київщині досить часто використовують рослинний і геометричний орнаменти у вигляді грон винограду, квіток хмелю, ромбів, квадратів. Основні кольори вишивок – білий, червоний, чорний. • Орнамент – це декоративна прикраса, яка складається з елементів, що ритмічно повторюються. Найменша частина орнаменту, яка рівномірно повторюються називають рапортом. Види орнаментів: геометричний – поєднання у кольорі геометричних елементів, які чітко чергуються рослинний – складається з рослинних елементів, декоративно стилізованих квітів, листя, гілок зооморфний– поєднує зображення птахів, тварин, риб; антропоморфний– стилізоване зображення силуетів людей
  • 6.  Для Полісся характерний геометричний орнамент, а основними кольорами є червоний, чорний на біло-сірому тлі льняного полотна. Вишивки Полісся прості й чіткі за композицією.  На Харківщині переважає поліхромний орнамент, вишитий грубою ниткою.  На Вінниччині переважними техніками вишивання є хрестик, «уперед голку», «зерновий вивід; основні кольори – різні відтінки чорного, білого й кольорові.  На Чернігівщині переважає геометричний, рослинний орнамент; основні кольори – білий з додаванням чорного й червоного; особливості – дрібний стібок.  На Буковині, крім рослинних і геометричних мотивів, використовують зооморфні, які вишивають білою гладдю, дрібним хрестиком, штапівкою, крученим швом. Вишивальний матеріал – бісер, шовк, шерсть, срібні й золоті нитки, металеві блискітки. 2. Рапорт, композиція Розповідь учителя Орнамент – це візерунок, побудований на ритмічному чергуванні й організованому розташуванні елементів. Ритмічне повторення одного або кількох елементів (мотивів) орнаменту називають рапортом (латин. – повторення). Латинське слово «композиція» означає складання окремих частин в одне ціле в певному порядку. Створення композиції являє собою творчий процес – від задуму до її ідеального втілення в життя. (Слайд 8) • Композиція – це творче поєднання елементів узору, об’єднаних змістом,кольором, формою
  • 7. У грамотно складеній композиції всі елементи взаємопов’язані, й відокремлення хоча б одного з них неможливе без порушення цілісності зображення й гармонії композиції. Композиція зазвичай складається з головнихі другорядних, підпорядкованих, елементів. Головними елементами в композиції є ті, які першими привертають увагу й несуть основне смислове навантаження, концепцію зображення. Зовсім необов’язково, щоб головна частина була розташована в центрі композиції, її можна акцентувати за допомогою контрасту кольорів або її форми та розміру. З погляду складання й характеру композиції, що завжди тісно пов’язана з формою декорованого предмета, орнамент може бути одним із трьох зазначених нижче видів. (Слайд 9) 3. Символи вишивки (робота з презентацією)(Слайд 10) З вишивкою пов’язана вся багатовікова історія українського народу, його творчі пошуки, радість і горе, перемоги і поразки, сподівання на майбутнє. Нанесення на одяг орнаментів у давнину мало в першу чергу магічне значення. Розміщення орнаменту на жіночих сорочках пов’язане з шануванням руки як своєрідного знаряддя праці. Орнаменти, маючи певне символічне значення, повинні були надати їй сили, вправності. Типи орнаментів: •стрічковий – у вигляді прямої чи криволінійної орнаментальної смужки, що прикрашає середину виробу чи обрамлює його; •сітчастий – уся поверхня заповнена узором ; •центричний (розетковий) – окремі елементи орнаменту вписані у квадрат, коло, ромб або інший багатокутник, розташований у центрі.
  • 8. Смислове значення деяких мотивів українських орнаментів ми розглянемо. Користуючись презентацією (слайди 11). Основні правила композиційної побудови для вишивання: - відповідність основній темі; - знаходження композиційного центра; - пропорційність і симетричність розташування елементів узору; - рівновага й закон ритму. Берегиня- материнська сила жінки Дуб - символи краси та сили, але сили незвичайної, краси невмирущої Калина – символ духовного життя жінки: її дівоцтво, любов та краса, заміжжя, радість і горе Мотиви – символи в українській вишивці
  • 9. Практична робота Оздоблення закладкикосим хрестиком Матеріали й інструменти: голка, нитки, тканина,ножиці. Послідовність виконання роботи: 1. Добери малюнок для оздоблення закладки. 2. Визнач виконання шва 3. Оздоб виріб вибраним швом 4.Визначте, де можна використати, цю закладку. Правила безпечної праціпід час вишивання • 1. Вишиваючи, потрібно сидіти прямо,обпершись на спинку стільця • 2. Вишивати краще в денний час • 3. Ножиці під час роботипотрібно класти з правої сторони, кільцями до себе. Леза ножиць в неробочому стані повинні бути зімкнутими • 4. Передавати ножиці кільцями вперед із зімкнутими лезами. • 5. Під час вишивання не користуватися ржавою голкою та шпилькою, так як вона погано проколює тканину, забруднює її, легко може поламатися та поранити пальці • 6. Під час роботи не можна вколювати голки і шпильки в одяг, в стіл, або у випадкові речі. • 7. Не можна перекушувати нитку зубами Демонстрація послідовності вишивання (слайд14, 15, 16)
  • 10. Косий хрестик По горизонталі в два ходи По вертикалі в два ходи По горизонталі в один хід По діагоналі в два ходи Косий хрестик
  • 11. А тепер невелика фізкультхвилинка (слайд 17) ІV. Закріпленняновихзнань і вмінь учнів Закінчивши працювати, дайте відповідь….(слайди 18) Правила вишивання хрестиком 1. Правильно лічити нитки, щоб точно вишити узор. 2. Вибрати послідовність вишивання узору, щоб усі верхні стібки вишивки розміщувались в одному напрямку 3. Вершини хрестиків, що стикаються, мають збігатися в одній точці. Фізкультхвилинка Комплекс вправ гімнастики для очей 1. Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5. Повторити ще раз. 2. Міцно замружити очі. Порахувати до 3, відкрити очі та подивитися вдалечінь. Порахувати до 5. Повторити. 3. У середньому темпі проробити 3 – 4 кругових рухів очима в правий бік, стільки ж само - у лівий. Розслабивши очні м’язи, подивитися вдалечінь – на рахунок 1 – 6. Повторити ще раз. 4. Витягнути руку вперед. Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1 – 4. Потім перевести погляд вдалечінь на рахунок 1 – 6. Повторити.
  • 12. Слайд 19. Відповіді – геометричний, рослинний Рефлексія Вправа “Закінчи речення” • 1. Сьогодні на уроці ми… • 2. Найбільше мені сподобалося… • 3. Я дізналась… • 4. Я оцінюю свою роботу Які види орнаментів зображені на рисунках?
  • 13. V. Підсумки уроку  Заключнеслово вчителя - Орнамент має відповідати площі тканини для вишивки, повністю або частково повторюватиїї контури. - Орнамент повинен мати композиційний центр. Його розміщують у тій частині виробу, що буде привертати до себе найбільшу увагу. - Деталі орнаменту мають відповідати одна одній й основній темі вишивки. - Одним з основних понять композиції є рапорт – повторення певних елементів вишивки у встановленому порядку. - Необхідно дотримуватися пропорційності – певного співвідношення різних елементів між собою й у виробі в цілому. - Загальне враження від композиції вишивки значною мірою залежить від колірної гами ниток. VІ. Домашнє завдання Продумайте та підберіть варіанти орнаментів для закінчення закладки.