SlideShare a Scribd company logo
1 of 15
Відділ освіти Добропільської міської ради
Добропільський навчально – виховний комплекс
«Спеціалізована школа І- ІІІ ступенів № 4 з поглибленим вивченням
окремих предметів – дошкільний навчальний заклад»
Послідовність виконання вишивального шва
«хрестик». Урок у 6 класі.
Пащенко Тетяна Іванівна,
вчитель трудового навчання,
спеціаліст вищої категорії
м. Добропілля
2016
Тема. Послідовність виконання вишивального шва «хрестик».
Мета:
 ознайомитися з історією виникнення, загальною характеристикою
та графічним зображенням шва «косийхрестик»;
 вивчити та засвоїтивимогий особливостівиконання шва «косий
хрестик»;
 виконати вправи з вишивання шва «косийхрестик» на папері та на
тканині;
 удосконалюватисвої можливостів області ручної вишивки;
 отримати насолодувід власноруч виготовленого виробу;
 розвиватитворчість і фантазію під час вишивки ;
 уміти давати об’єктивнуоцінку власній виконаній роботі.
Обладнання: інтерактивна дошка, комп’ютер, презентація «Техніка
вишивки хрестиком», фізкультхвилинка «Зарядка для очей» (відео),
інструкційні карти «Виконання шва «косий хрестик», картки - пам’ятки
«Недопустимі наступні недоліки вишитих виробів», комп’ютерна програма
«Крестик», зразки вишитих робіт учнів школи.
Інструменти та матеріали: тканина Aida, голка, нитки, ножиці.
Тип уроку: урок формування та засвоєння вмінь і навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- привітання;
- перевірка присутності учнів;
- організація робочих місць.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми й мети уроку.
Сьогодні на уроці ми ознайомимось з історією виникнення, загальною
характеристикою та графічним зображенням шва «косий хрестик»; будемо
удосконалювати свої можливості в області ручної вишивки; вивчимо та
засвоїмона практиці вимоги й особливості виконання шва «косий хрестик»;
виконаємо вправи з вишивання шва «косий хрестик» на папері та на
тканині.
Сьогодніна уроціми розглянемо з чого, власне, починається вишивання
хрестиком. Ви знайдете відповіді на такі питання: якою буває структура
тканини для вишивання; як правильно розташовувати голку; як виконувати
одинарний хрест. А ще спробуємо разом вишити маленький шматочок
полотна.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Українська народна вишивка є одним із найбільш поширених та
доступних видів народного художнього мистецтва. Вона удосконалювалася
протягом багатьох століть і до нас дійшла у вигляді чудових різноманітних
орнаментів, швів, якими вони виконані, цікавих сполук та ниток.
В наш час особливої актуальності набирає технологія вишивки
хрестиком, що свідчить про увагу людей до народних традицій, які
пропагували культ сім’ї. Ця технологія сьогодні цікавить дівчат –
старшокласниць, які бажають власноруч виготовити рушники, серветки,
скатертини, доріжки та настінні панно для прикраси свого житла (слайд 1).
Техніка вишивки хрестиком
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Косий хрестик досить давно став найпоширенішим швом серед групи
поверхнево нашивних лічильних швів. Його популярність обумовлена, перш
за все, простотою виконання. Хрестиком краще вишивати на тканинах
полотняного переплетення. Якщо вишивають на тканинах іншого
переплетення, то використовують канву, яку видаляють після завершення
роботи, висмикуючи послідовно нитки, після чого на основній тканині
залишається вишита «хрестиком» площина.
Давайте ж розглянемо технологію виконання шва «косий хрестик».
Для роботи ми будемо використовувати тканину Aida, яка спеціально
призначена для вишивання хрестиком та спрощує техніку вишивки. (слайд 2)
Учимося вишивати
Структура тканини
Тканина “ Aida ” Лляне полотно
Положення голки
Особлива обробка полотна “ Aida ”, яка утворює чіткі квадрати
дозволяє з легкістю прораховувати нитки, а невеликі отвори в кутках
квадратів полегшує проведення голки.
Лляне ( або бавовняне ) полотно з рівномірним переплетінням ниток
також використовуються для вишивки хрестиком. Як показано на малюнку,
доволі рідка структура тканини дозволяє без зайвої праці лічити нитки.
При вишиванні хрестом стіжки одного хрестика виконуються виключно в
одному квадраті. Голка при цьому знаходиться у вертикальному положенні
по відношенню до полотна (вістря обернено вверх або вниз).
На зразках тканин, наведених у збільшеному вигляді, добре видно
структуру тканини та положення голки.
Вишивання потканині «Aida», парною кількістю ниток
Вишивання по тканині “ Aida ”, парною кількістю ниток
1
3
4
2
(слайд 3)
Техніка вишивання хрестиком залежить не тільки від структури
тканини, що використовується, але і від кількості ниток – парного чи
непарного. На цій сторінці розглянемо, як почати вишивання хрестом
парною кількістю бавовняних ниток муліне, а саме в два, чотири і т.п.
складань.
1. Вдіньте в голку нитки, число яких удвічі менше за тих, якими буде
виконуватися вишивання, та введіть голку в тканину з лицьової сторони
роботи в точці перехрещування ниток, що утворюють нижній лівий куток
квадрата.
2. Потягніть нитку так, щоб витягти її з голки.
3. Вдіньте в голку обидва кінці нитки, подвоївши її таким чином і
закріпивши на тканині.
4. Розпочніть виконання нижнього діагонального стіжка в одному
квадраті полотна.
Вишивання по тканині “Aida” непарною кількістю ниток
Вишивання по тканині “Aida” непарною кількістю ниток
Початок роботи
1 2
3 4
(слайд 4)
Тут ми розглянемо, як почати вишивання непарною кількістю ниток по
тканині Aida бавовняниминитками для вишивання (чи бавовняними нитками
муліне в одне складання по тонкому лляному полотну).
1. Вдіньте нитку в голку, виконайте стіжок зліва направо, проводячи голку під
двома вертикальними нитками квадрата полотна Aida та знизу вверх під
двома горизонтальними нитками наступного квадрата тканини.
2. Повторіть подібні стіжки(під двома вертикальними нитками квадрата та під
двома горизонтальними нитками), як мінімум на трьох квадратах полотна
Aida.
3. Вдіньте голку у верхній лівий отвір останнього квадрата та виведіть через
нижній правий.
4. Затягніть нитку таким чином, щоб заховати її початок під нитками першого
квадрату, після чого виконайте ніжній діагональний стіжок хрестика.
Виконанняодинарногохрестика
Ази вишивання: просто та зрозуміло
Виконання одинарного хрестика
(слайд 5)
Хрестик утворюється в результаті двох діагональних стіжків, які
виконуються в однаковій послідовності протягом усієї роботи. Спочатку
кладеться діагональний стіжок зліва направо (нижній), а потім –
діагональний стіжок справо наліво (верхній). На малюнку ліворуч кружкам
відмічений один квадрат тканини “ Aida ”.
Вишивання хрестиком невеликої кількості полотна
Вишивання хрестиком невеликої кількості полотна
(слайд 6)
1. Виконайте перший ряд зліва на право: вістря голки спрямовано вниз.
2. Виконайте другий ряд справо наліво: голка міняє напрямок, її вістря
спрямовано вгору.
3. При виконанні останнього стіжка другого ряду поверніть голку для
виконання наступного ряду.
4. Продовжуйте таким же чином для заповнення бажаної ділянки, після чого
поверніть діагональними стіжками покрийте справо наліво останній із
виконаних рядів.
5. При виконанні останнього стіжка ряду поверніть голку для виконання
наступного ряду.
6. Продовжуйте таким же чином для покриття всіх рядів верхніми
діагональними стіжками.
Закріплення кінця нитки
Закріплення кінця нитки
Ідеальний виворіт
(слайд 7)
Після завершення вишивання виведіть гілку на лицьову сторону роботи
та проведіть її під останніми вишитими хрестиками. Відріжте залишки нитки.
Перевірте виворіт роботи:всі стіжки вертикальні ( або горизонтальні),
рівні, без вузликів і перехрещення нитки.
При вишиванні хрестиком звертайте увагу на натяжіння нитки.
Виконуйте стіжки, не надто натягуючи її, тому що , якщо стіжки занадто
стягнути, на тканині утворюються неестетичні складки (зморшки), якщо ж
нитка надто вільна, вона буде підніматися.
Під час вишивання нитки перекручуються. Щоб їх розкрутити,
користуйтеся наступним способом: піднесіть вушко голки до тканини,
розпустіть і підрівняйте нитки, потім виведіть вушко голки вверх і
продовжуйте роботу.
З появою інформаційних технологій та вишивальних машин вишивка
відбувається за розробленою заздалегідь програмою. Програми «Patter
Maker», «Cross Stitch Pro», «Хрестик» та ін. створюють схеми вишивки з
будь-яких фотографій та малюнків. Надається підбір до створеної схеми
необхідних ниток. Можливий вибір видів стібків, кольорів ниток різних
фірм, редагування на свій смак кольору й символів для його позначення. Ці
нові інформаційні технології надають широкий вибір для творчості ті
фантазії під час вишивання (демонстрація створення з малюнка схеми
вишивки в програмі «Крестик»на інтерактивній дошці).
V. Практична робота.
 Вступний інструктаж (демонстрація прийомів роботи з вишивання
хрестиком (через Web – камеру - проекція на SMART-дошку)).
 Організація робочого місця. Техніка безпеки під час вишивання.
Санітарно – гігієнічні вимоги при вишиванні.
 Пробні та тренувальні вправи. Поточний інструктаж.
 Самоконтроль, взаємодопомога.
VI. Підсумки уроку. Рефлексія. (знайти помилки в тексті та виправити
маркером на дошці)
Рефлексія
Закріплення матеріалу
 Полотно з полотняним переплетінням ниток не
використовується для вишивки хрестиком.
Для закріплення робочої нитки на початку
утворюється вузлик.
Допускаються недошиті частини фрагмента
малюнка.
На вивороту роботи не всі стіжки вертикальні
(або горизонтальні), рівні, без вузликів і
перехрещення нитки.
Прорубка тканини голкою має бути на лицьовому
боці вишивки.
(слайд 7)
 Полотно з полотняним переплетінням ниток не використовується для
вишивки хрестиком.
 Для закріплення робочої нитки на початку утворюється вузлик.
 Допускаються недошиті частини фрагмента малюнка.
 На вивороту роботине всі стіжки вертикальні (або горизонтальні),
рівні, без вузликів і перехрещення нитки.
 Прорубкатканини голкою має бути на лицьовомубоці вишивки.
Самоаналіз, самооцінювання робіт учнями.
VII. Домашнє завдання.
Опрацювати §12, виконати завдання (стор.126 - усно). Підготувати
матеріали та інструменти для вишивання.
Інструкційна карта
Практична робота «Техніка вишивання швом «косий хрестик»»
1. Визначеннядовжини нитки.
Для успішної роботинитка має бути середньоїдовжини. Надто довга
нитка скручується, плутається і при витягуванні голки з тканини вимагає
руху руки на велику відстань, що затримує роботуі втомлює вишивальницю.
Коротканитка швидко витрачається.
Щоб визначити найзручнішу довжину нитки, слід
узяти подвійну відстань руки від пальців до ліктя. Для
цього кінець нитки затискують великими і вказівним
пальцями лівої руки, протягують нитку з боку долоні під
лікоть, а потім підтягують її вгору, затискаючизнову
вказівним і великим пальцями.
Біля пальців нитку відривають. Знайдена так довжина
й буде найзручнішою (малюнок 1). (малюнок 1)
2. Закріплення нитки при вишиванні
У вишивці нитку закріплюють не так, як у шитті – за допомогою
вузлика. Вузлики у вишивці не роблять, тому важливо, починаючи
вишивання, привчати себе до того, що ні з лицьового, ніз виворітного боків у
виробах, оздоблених вишивкою, не було вузликів.
Перший спосіб
1. Кінець нитки розкручують (приблизно на 1 см.)
2. Розпушують, розділяють на дві частини.
3. Кладуть на вказівний палець так, щоб одна частина нитки заходила на
другу на 5 мм.
4. Закручують великим пальцем, притискуючийого до вказівного пальця
з ниткою.
5. Беруть на голку три нитки основи, протягують голку в петлю і міцно
затягують вишивальну нитку.
Другий спосіб (За допомогою петельки)
Спочатку нитку складають удвоє, складені кінці протягують у вушко
голки, а потім роблять стібок на одній – двох нитках тканини (мал. 2).
Не витягуючи повністю нитки з тканини, утворюють
Петлю (на місці першого проколу), в яку пропускають
голку і затягують нитки (мал. 2).
Примітка:
мал. 2 Цей спосіб використовують тоді, коли вишивають
у дві і більше ниток.
Третійспосіб
При вишиванні одинарною ниткою її кінець закріплюють кількома
дрібними стібками шва «вперед голкою» на тому місці, яке походу шиття
закриється вишивкою(мал. 3). Після першого проколу голки в тканину
на виворітному боці можна залишити кінець нитки
довжиною до 10 см. Закріплюють його після
закінчення робочоїнитки, протягуючиголку
з ниткою під вишитими стібками.
(мал. 3)
Четвертий спосіб
Одинарну нитку можна закріпити стібком
«заголку» (мал. 4).
Спочатку роблять проколголкою зі сходу
на лицьовий бік тканини в точці 1.
(мал. 4) Протягують голку і залишають на лівому
боці кінець нитки довжиною до10 см, міцно притримують його пальцями
лівої руки .
Шов «косий хрестик».
Вишивання хрестиком просте, тому з усіх видів вишивання воно
найпоширеніше. Шов «косий хрестик» складається з двох стібків
(«півхрестиків»), які перетинають клітку по діагоналі.
1. «Хрестик» по горизонталі:
a) у два ходи.
Перший хід. Закріплюють нитку у точці й петлею, або так, як показано
на рис. 5.1.а. Роблять перший нижній стібок зліва направо по діагоналі
квадрата – 1-2 і виколюють голку у точці 3 (1-2-3). А далі так само
виконують наступні стібки до кінця ряду: 3-4-5, 5-6-7,7-8-9, 9-10-11.
(мал.5.1.б).
Другий хід. Рухаючись у зворотному напрямі справа наліво, кладуть
верхні стібки «хрестика»: 11-8-9, 9-6-7, 7-4-5, 5-2-3. Закінчуючи останній
хрестик у кінці першого ряду, роблять перехід на нижній другий ряд
(мал.5.1.в). Довжинастібка зісподубуде вдвоє більшою, ніж висота хрестика.
Другий і всі наступні ряди вишивають так, як перший (мал.5.1. г.).
мал. 5.1
б) «косий хрестик» в один хід.
Відрізняється від першого способу порядком накладання стібків. Шов
виконують справа наліво і відразу вишивають цілий хрестик.
Закріплюють нитку в точці 1 (мал. 5.2) і роблять перший стібок 1-2-3, а
потім – на цей стібок другий – 3-4-5- одержали цілий хрестик, а далі : 5-3-6,
6-1-7, 7-6-8, 8-5-9, 9-8-10, 10-7-11…
мал. 5.2 мал. 5.3
З виворітного боку одержимо два ряди горизонтальних стібків (мал. 5.3).
2. «Хрестик» по вертикалі.
На мал. 5.4 показано виконання шва у два ходи: спочатку кладуть стібки
знизу вгору (мал. 5.4.а), а потім накладають верхні стібки згори до низу
різними способами (мал. 5.4.б.в.). Окремі фігури у кілька рядів виконують
справа наліво (мал. 5.4.г.)
мал. 5.4.
3. «Хрестик» по діагоналі.
а) у два ходи.
Шов складніший у виконанні, вимагає уваги при зворотному ході.
Спочатку кладуть знизу вгору похилі стібки у різних напрямах (мал. 5.5.а).
Повертаючись з гори донизу голка з ниткою вкриває верхній стібок або
проходить під стібком щоб зберегти однаковий напрям верхнього стібка –
зліва направо (мал. 5.5.б).
мал. 5.5
б) «Хрестик» по діагоналі в один хід у два ряди. Нитку закріплюють у точці
1. Голку вколюють у точку 2 а виколюють у точці 3 (1-2-3), а далі : 3-4-5, 5-
6-4, 4-7-6, 6-8-9, 9-10-11, 11-12-10, 10-13-12, 12-14-15, 15-16-17(мал. 5.5.).
карта - пам’ятка
Неприпустимі наступні недоліки вишитих
виробів
1. Відхилення від зразка – моделі за зовнішнім виглядом, обробкою
матеріалом, не передбаченим стандартамичи технічним описом.
2. Помітний підпал тканини.
3. Прорубкатканини голкою.
4. Дошивання одного і того ж елемента нитками іншого відтінку чи номера.
5. Прорізи тканини чи ниток в ажурній вишивці.
6. Недошиті частини фрагмента малюнка.
7. Перекошеність малюнка на виробічи порушення симетрії.
8. Вишивання грубоюниткою на тонкій тканині чи навпаки, з відхиленням від
зразку.
9. Неоднакові малюнки вишивки на кінцях комірця в жіночих блузах, сукнях,
чоловічих сорочках.
10. Помітне викривлення виворотуу вишиванці внаслідок неправильних
переходів.
11. Різко вирізненні сліди поротої ниткиу вишиванці.
12. Відсутність прокладки в ажурній вишивці.
Техніка безпеки під час вишивання
Під час роботи з голками, булавками забороняється:
 голки, булавки вколювати в одяг, занавіски, інші м’які предмети;
 залишати голку без нитки;
 шити іржавою голкою;
 брати голки, булавки до рота.
При роботі з ножицями:
 класти ножиці треба із закритими лезами від себе;
 передавати ножиці із зімкнутими лезами від себе, тримаючи за леза;
 не підносити голку або ножиці близько до очей;
 зберігати голки, булавки, ножиці в спеціально відведеному місці.
Санітарно – гігієнічні вимоги при вишиванні
Вишивання, як і будь-якийвид діяльності, потребує правильної організації
праці. Основні вимоги при вишиванні стосуються правильного та
достатнього освітлення робочого місця.
1. Працювати треба при достатньому денному або електричному освітленні,
у добре провітреному приміщенні.
2. Вишивати краще за все при денному освітленні. При електричному
освітленні значно швидше втомлюються очі, до того ж воно змінює колір
ниток, тому добирати нитки для вишивання необхідно обов’язково при
денному світлі.
3. Бажано, щоб промені світла падали зліва.
4. Стілець повинен бути зі зручною спинкою для сидіння. Під час роботи
сидіти треба прямо, прихилившись до спинки стільця, не нахиляти низько
голови.
5. Під ноги рекомендується ставити ослінчик висотою 20 – 25 см.
6. Вишивку треба тримати на відстані 25 – 30 см від очей.
7. Через кожні 20-25 хвилин необхідно робити перерву та відпочивати 5 –
10 хв. По можливості треба перевести погляд на фон іншої барви, ніж
вишивка (краще за все на зелений або жовтий).

More Related Content

What's hot

Тема: Машини і механізми. Швейна машина / Зінченко О.Г.
Тема: Машини і механізми. Швейна машина / Зінченко О.Г.Тема: Машини і механізми. Швейна машина / Зінченко О.Г.
Тема: Машини і механізми. Швейна машина / Зінченко О.Г.Яна Іванова
 
сучасні конструкційні матеріали
сучасні конструкційні матеріалисучасні конструкційні матеріали
сучасні конструкційні матеріалиfalkovolodymyr
 
8 клас. Одяг взуття_теорія
8 клас. Одяг взуття_теорія8 клас. Одяг взуття_теорія
8 клас. Одяг взуття_теоріяAndy Levkovich
 
паперопластика
паперопластикапаперопластика
паперопластикаValery Polischuk
 
Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.
Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.
Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.School 20, Zaporizhzhya
 
Використання інноваційних технологій в роботі вчителя фізики
Використання інноваційних технологій в роботі вчителя фізикиВикористання інноваційних технологій в роботі вчителя фізики
Використання інноваційних технологій в роботі вчителя фізикиNata Gav
 
4 клас ДПА Читання 2014
4 клас ДПА Читання 20144 клас ДПА Читання 2014
4 клас ДПА Читання 2014snakee0201
 
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)PRESLAVA1972
 
5 клас. 31 Види декоративно – ужиткового мистецтва
5 клас. 31 Види декоративно –  ужиткового мистецтва5 клас. 31 Види декоративно –  ужиткового мистецтва
5 клас. 31 Види декоративно – ужиткового мистецтваOlga Salamaha
 
Творчий проект з трудового навчання “Вишивання бісером”
Творчий проект з трудового навчання “Вишивання бісером”Творчий проект з трудового навчання “Вишивання бісером”
Творчий проект з трудового навчання “Вишивання бісером”Школа №7 Миргород
 
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 4)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 4)Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 4)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 4)PRESLAVA1972
 
Кулінарія. Бутерброди
Кулінарія. БутербродиКулінарія. Бутерброди
Кулінарія. БутербродиAndy Levkovich
 
вступ до науково дослідницької роботи
вступ до науково дослідницької роботивступ до науково дослідницької роботи
вступ до науково дослідницької роботиЯна Самсонова
 
педрада системно діяльнісний підхід (єгорова н.а)
педрада системно діяльнісний підхід (єгорова н.а)педрада системно діяльнісний підхід (єгорова н.а)
педрада системно діяльнісний підхід (єгорова н.а)Таня Кибицкая
 
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 класТехнологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 класPRESLAVA1972
 

What's hot (20)

Тема: Машини і механізми. Швейна машина / Зінченко О.Г.
Тема: Машини і механізми. Швейна машина / Зінченко О.Г.Тема: Машини і механізми. Швейна машина / Зінченко О.Г.
Тема: Машини і механізми. Швейна машина / Зінченко О.Г.
 
Презентація до уроку Апсайклінг (1).pptx
Презентація до уроку Апсайклінг (1).pptxПрезентація до уроку Апсайклінг (1).pptx
Презентація до уроку Апсайклінг (1).pptx
 
сучасні конструкційні матеріали
сучасні конструкційні матеріалисучасні конструкційні матеріали
сучасні конструкційні матеріали
 
5 клас Ковтун Олена
 5 клас Ковтун Олена 5 клас Ковтун Олена
5 клас Ковтун Олена
 
8 клас. Одяг взуття_теорія
8 клас. Одяг взуття_теорія8 клас. Одяг взуття_теорія
8 клас. Одяг взуття_теорія
 
паперопластика
паперопластикапаперопластика
паперопластика
 
Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.
Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.
Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.
 
інноваційні технології на уроках інформатики
інноваційні технології на уроках інформатикиінноваційні технології на уроках інформатики
інноваційні технології на уроках інформатики
 
Використання інноваційних технологій в роботі вчителя фізики
Використання інноваційних технологій в роботі вчителя фізикиВикористання інноваційних технологій в роботі вчителя фізики
Використання інноваційних технологій в роботі вчителя фізики
 
4 клас ДПА Читання 2014
4 клас ДПА Читання 20144 клас ДПА Читання 2014
4 клас ДПА Читання 2014
 
«Виготовлення святкових прикрас та атрибутів для Новорічних та Різдвяних свят»
«Виготовлення святкових прикрас та атрибутів для Новорічних та Різдвяних свят»«Виготовлення святкових прикрас та атрибутів для Новорічних та Різдвяних свят»
«Виготовлення святкових прикрас та атрибутів для Новорічних та Різдвяних свят»
 
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)
 
5 клас. 31 Види декоративно – ужиткового мистецтва
5 клас. 31 Види декоративно –  ужиткового мистецтва5 клас. 31 Види декоративно –  ужиткового мистецтва
5 клас. 31 Види декоративно – ужиткового мистецтва
 
Майстриня лозоплетіння
Майстриня лозоплетінняМайстриня лозоплетіння
Майстриня лозоплетіння
 
Творчий проект з трудового навчання “Вишивання бісером”
Творчий проект з трудового навчання “Вишивання бісером”Творчий проект з трудового навчання “Вишивання бісером”
Творчий проект з трудового навчання “Вишивання бісером”
 
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 4)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 4)Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 4)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 4)
 
Кулінарія. Бутерброди
Кулінарія. БутербродиКулінарія. Бутерброди
Кулінарія. Бутерброди
 
вступ до науково дослідницької роботи
вступ до науково дослідницької роботивступ до науково дослідницької роботи
вступ до науково дослідницької роботи
 
педрада системно діяльнісний підхід (єгорова н.а)
педрада системно діяльнісний підхід (єгорова н.а)педрада системно діяльнісний підхід (єгорова н.а)
педрада системно діяльнісний підхід (єгорова н.а)
 
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 класТехнологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас
 

Similar to урок з трудового навчання 6 клас вишивання

1 през. до відкр. уроку
1 през. до відкр. уроку1 през. до відкр. уроку
1 през. до відкр. урокуalenabelova1974
 
вироби з аплікацією
вироби з аплікацієювироби з аплікацією
вироби з аплікацієюAndy Levkovich
 
конспект 7 кл._спiдниця
конспект 7 кл._спiдницяконспект 7 кл._спiдниця
конспект 7 кл._спiдницяAndy Levkovich
 
доповідьтворчої групи
доповідьтворчої групидоповідьтворчої групи
доповідьтворчої групиeduspanpal44
 
7 кл трудове_навчання
7 кл трудове_навчання7 кл трудове_навчання
7 кл трудове_навчанняAndy Levkovich
 
урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»Коваленко Ірина
 
урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»Коваленко Ірина
 
моделювання спідниці трудове навчання 8 клас
моделювання спідниці трудове навчання 8 класмоделювання спідниці трудове навчання 8 клас
моделювання спідниці трудове навчання 8 класIrina Sukharieva
 
печворк
печворкпечворк
печворкtank1975
 
Творчий проект "Виготовлення вимпела"
Творчий проект "Виготовлення вимпела"Творчий проект "Виготовлення вимпела"
Творчий проект "Виготовлення вимпела"tatjanafedorchuk83
 

Similar to урок з трудового навчання 6 клас вишивання (20)

68
6868
68
 
Вишивання хрестиком
Вишивання хрестикомВишивання хрестиком
Вишивання хрестиком
 
1 през. до відкр. уроку
1 през. до відкр. уроку1 през. до відкр. уроку
1 през. до відкр. уроку
 
вироби з аплікацією
вироби з аплікацієювироби з аплікацією
вироби з аплікацією
 
67
6767
67
 
конспект 7 кл._спiдниця
конспект 7 кл._спiдницяконспект 7 кл._спiдниця
конспект 7 кл._спiдниця
 
доповідьтворчої групи
доповідьтворчої групидоповідьтворчої групи
доповідьтворчої групи
 
учнівська публікація
учнівська публікаціяучнівська публікація
учнівська публікація
 
Вишита сорочка – прикраса українця
Вишита сорочка – прикраса українцяВишита сорочка – прикраса українця
Вишита сорочка – прикраса українця
 
7 кл трудове_навчання
7 кл трудове_навчання7 кл трудове_навчання
7 кл трудове_навчання
 
28 _7_
28  _7_28  _7_
28 _7_
 
урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»
 
урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»
 
Tyzhden tn
Tyzhden tnTyzhden tn
Tyzhden tn
 
моделювання спідниці трудове навчання 8 клас
моделювання спідниці трудове навчання 8 класмоделювання спідниці трудове навчання 8 клас
моделювання спідниці трудове навчання 8 клас
 
печворк
печворкпечворк
печворк
 
оля пиндик
оля пиндиколя пиндик
оля пиндик
 
конспект (2)
конспект (2)конспект (2)
конспект (2)
 
Творчий проект "Виготовлення вимпела"
Творчий проект "Виготовлення вимпела"Творчий проект "Виготовлення вимпела"
Творчий проект "Виготовлення вимпела"
 
речь
речьречь
речь
 

More from Александр Дрон

1список детей на очередь в днз
1список детей на очередь в днз1список детей на очередь в днз
1список детей на очередь в днзАлександр Дрон
 
белицкая ош №8 неделя русского языка
белицкая ош №8 неделя русского языкабелицкая ош №8 неделя русского языка
белицкая ош №8 неделя русского языкаАлександр Дрон
 
голокост лихо століття білицька зош № 8
голокост лихо століття білицька зош № 8голокост лихо століття білицька зош № 8
голокост лихо століття білицька зош № 8Александр Дрон
 
белицкая ош№8 неделя физики и астрономии.
белицкая ош№8 неделя физики и астрономии.белицкая ош№8 неделя физики и астрономии.
белицкая ош№8 неделя физики и астрономии.Александр Дрон
 
зош №11 заходи до дня героїв крут
зош №11 заходи до дня героїв крут зош №11 заходи до дня героїв крут
зош №11 заходи до дня героїв крут Александр Дрон
 

More from Александр Дрон (20)

1список детей на очередь в днз
1список детей на очередь в днз1список детей на очередь в днз
1список детей на очередь в днз
 
звіт героїв крут зош №19
звіт героїв крут зош №19звіт героїв крут зош №19
звіт героїв крут зош №19
 
27 січня 2017 (1)
27 січня 2017 (1)27 січня 2017 (1)
27 січня 2017 (1)
 
день памяті героїв крут
день памяті героїв крутдень памяті героїв крут
день памяті героїв крут
 
Golokost
GolokostGolokost
Golokost
 
27 січня 2017
27 січня 201727 січня 2017
27 січня 2017
 
зош № 11 благодійна акція
зош № 11 благодійна акціязош № 11 благодійна акція
зош № 11 благодійна акція
 
белицкая ош №8 неделя русского языка
белицкая ош №8 неделя русского языкабелицкая ош №8 неделя русского языка
белицкая ош №8 неделя русского языка
 
статья крут
статья крутстатья крут
статья крут
 
голокост лихо століття білицька зош № 8
голокост лихо століття білицька зош № 8голокост лихо століття білицька зош № 8
голокост лихо століття білицька зош № 8
 
выборы лидера 2017
выборы лидера 2017выборы лидера 2017
выборы лидера 2017
 
семінар
семінарсемінар
семінар
 
голокост
голокостголокост
голокост
 
белицкая ош№8 неделя физики и астрономии.
белицкая ош№8 неделя физики и астрономии.белицкая ош№8 неделя физики и астрономии.
белицкая ош№8 неделя физики и астрономии.
 
зош №11 заходи до дня героїв крут
зош №11 заходи до дня героїв крут зош №11 заходи до дня героїв крут
зош №11 заходи до дня героїв крут
 
зош № 9 олекса тихий
зош № 9 олекса тихийзош № 9 олекса тихий
зош № 9 олекса тихий
 
зош № 9 крути
зош № 9 крутизош № 9 крути
зош № 9 крути
 
голокост крути 2017
голокост   крути 2017голокост   крути 2017
голокост крути 2017
 
черга старша група днз №4
черга старша група днз №4черга старша група днз №4
черга старша група днз №4
 
черга середня гр. днз №4
черга середня гр. днз №4черга середня гр. днз №4
черга середня гр. днз №4
 

урок з трудового навчання 6 клас вишивання

  • 1. Відділ освіти Добропільської міської ради Добропільський навчально – виховний комплекс «Спеціалізована школа І- ІІІ ступенів № 4 з поглибленим вивченням окремих предметів – дошкільний навчальний заклад» Послідовність виконання вишивального шва «хрестик». Урок у 6 класі. Пащенко Тетяна Іванівна, вчитель трудового навчання, спеціаліст вищої категорії м. Добропілля 2016
  • 2. Тема. Послідовність виконання вишивального шва «хрестик». Мета:  ознайомитися з історією виникнення, загальною характеристикою та графічним зображенням шва «косийхрестик»;  вивчити та засвоїтивимогий особливостівиконання шва «косий хрестик»;  виконати вправи з вишивання шва «косийхрестик» на папері та на тканині;  удосконалюватисвої можливостів області ручної вишивки;  отримати насолодувід власноруч виготовленого виробу;  розвиватитворчість і фантазію під час вишивки ;  уміти давати об’єктивнуоцінку власній виконаній роботі. Обладнання: інтерактивна дошка, комп’ютер, презентація «Техніка вишивки хрестиком», фізкультхвилинка «Зарядка для очей» (відео), інструкційні карти «Виконання шва «косий хрестик», картки - пам’ятки «Недопустимі наступні недоліки вишитих виробів», комп’ютерна програма «Крестик», зразки вишитих робіт учнів школи. Інструменти та матеріали: тканина Aida, голка, нитки, ножиці. Тип уроку: урок формування та засвоєння вмінь і навичок. Хід уроку І. Організаційний момент. - привітання; - перевірка присутності учнів; - організація робочих місць.
  • 3. ІІ. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми й мети уроку. Сьогодні на уроці ми ознайомимось з історією виникнення, загальною характеристикою та графічним зображенням шва «косий хрестик»; будемо удосконалювати свої можливості в області ручної вишивки; вивчимо та засвоїмона практиці вимоги й особливості виконання шва «косий хрестик»; виконаємо вправи з вишивання шва «косий хрестик» на папері та на тканині. Сьогодніна уроціми розглянемо з чого, власне, починається вишивання хрестиком. Ви знайдете відповіді на такі питання: якою буває структура тканини для вишивання; як правильно розташовувати голку; як виконувати одинарний хрест. А ще спробуємо разом вишити маленький шматочок полотна. ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Українська народна вишивка є одним із найбільш поширених та доступних видів народного художнього мистецтва. Вона удосконалювалася протягом багатьох століть і до нас дійшла у вигляді чудових різноманітних орнаментів, швів, якими вони виконані, цікавих сполук та ниток. В наш час особливої актуальності набирає технологія вишивки хрестиком, що свідчить про увагу людей до народних традицій, які пропагували культ сім’ї. Ця технологія сьогодні цікавить дівчат – старшокласниць, які бажають власноруч виготовити рушники, серветки, скатертини, доріжки та настінні панно для прикраси свого житла (слайд 1). Техніка вишивки хрестиком
  • 4. ІV. Вивчення нового матеріалу. Косий хрестик досить давно став найпоширенішим швом серед групи поверхнево нашивних лічильних швів. Його популярність обумовлена, перш за все, простотою виконання. Хрестиком краще вишивати на тканинах полотняного переплетення. Якщо вишивають на тканинах іншого переплетення, то використовують канву, яку видаляють після завершення роботи, висмикуючи послідовно нитки, після чого на основній тканині залишається вишита «хрестиком» площина. Давайте ж розглянемо технологію виконання шва «косий хрестик». Для роботи ми будемо використовувати тканину Aida, яка спеціально призначена для вишивання хрестиком та спрощує техніку вишивки. (слайд 2) Учимося вишивати Структура тканини Тканина “ Aida ” Лляне полотно Положення голки Особлива обробка полотна “ Aida ”, яка утворює чіткі квадрати дозволяє з легкістю прораховувати нитки, а невеликі отвори в кутках квадратів полегшує проведення голки. Лляне ( або бавовняне ) полотно з рівномірним переплетінням ниток також використовуються для вишивки хрестиком. Як показано на малюнку, доволі рідка структура тканини дозволяє без зайвої праці лічити нитки. При вишиванні хрестом стіжки одного хрестика виконуються виключно в одному квадраті. Голка при цьому знаходиться у вертикальному положенні по відношенню до полотна (вістря обернено вверх або вниз). На зразках тканин, наведених у збільшеному вигляді, добре видно структуру тканини та положення голки.
  • 5. Вишивання потканині «Aida», парною кількістю ниток Вишивання по тканині “ Aida ”, парною кількістю ниток 1 3 4 2 (слайд 3) Техніка вишивання хрестиком залежить не тільки від структури тканини, що використовується, але і від кількості ниток – парного чи непарного. На цій сторінці розглянемо, як почати вишивання хрестом парною кількістю бавовняних ниток муліне, а саме в два, чотири і т.п. складань. 1. Вдіньте в голку нитки, число яких удвічі менше за тих, якими буде виконуватися вишивання, та введіть голку в тканину з лицьової сторони роботи в точці перехрещування ниток, що утворюють нижній лівий куток квадрата. 2. Потягніть нитку так, щоб витягти її з голки. 3. Вдіньте в голку обидва кінці нитки, подвоївши її таким чином і закріпивши на тканині. 4. Розпочніть виконання нижнього діагонального стіжка в одному квадраті полотна. Вишивання по тканині “Aida” непарною кількістю ниток Вишивання по тканині “Aida” непарною кількістю ниток Початок роботи 1 2 3 4 (слайд 4)
  • 6. Тут ми розглянемо, як почати вишивання непарною кількістю ниток по тканині Aida бавовняниминитками для вишивання (чи бавовняними нитками муліне в одне складання по тонкому лляному полотну). 1. Вдіньте нитку в голку, виконайте стіжок зліва направо, проводячи голку під двома вертикальними нитками квадрата полотна Aida та знизу вверх під двома горизонтальними нитками наступного квадрата тканини. 2. Повторіть подібні стіжки(під двома вертикальними нитками квадрата та під двома горизонтальними нитками), як мінімум на трьох квадратах полотна Aida. 3. Вдіньте голку у верхній лівий отвір останнього квадрата та виведіть через нижній правий. 4. Затягніть нитку таким чином, щоб заховати її початок під нитками першого квадрату, після чого виконайте ніжній діагональний стіжок хрестика. Виконанняодинарногохрестика Ази вишивання: просто та зрозуміло Виконання одинарного хрестика (слайд 5) Хрестик утворюється в результаті двох діагональних стіжків, які виконуються в однаковій послідовності протягом усієї роботи. Спочатку кладеться діагональний стіжок зліва направо (нижній), а потім – діагональний стіжок справо наліво (верхній). На малюнку ліворуч кружкам відмічений один квадрат тканини “ Aida ”.
  • 7. Вишивання хрестиком невеликої кількості полотна Вишивання хрестиком невеликої кількості полотна (слайд 6) 1. Виконайте перший ряд зліва на право: вістря голки спрямовано вниз. 2. Виконайте другий ряд справо наліво: голка міняє напрямок, її вістря спрямовано вгору. 3. При виконанні останнього стіжка другого ряду поверніть голку для виконання наступного ряду. 4. Продовжуйте таким же чином для заповнення бажаної ділянки, після чого поверніть діагональними стіжками покрийте справо наліво останній із виконаних рядів. 5. При виконанні останнього стіжка ряду поверніть голку для виконання наступного ряду. 6. Продовжуйте таким же чином для покриття всіх рядів верхніми діагональними стіжками. Закріплення кінця нитки Закріплення кінця нитки Ідеальний виворіт (слайд 7)
  • 8. Після завершення вишивання виведіть гілку на лицьову сторону роботи та проведіть її під останніми вишитими хрестиками. Відріжте залишки нитки. Перевірте виворіт роботи:всі стіжки вертикальні ( або горизонтальні), рівні, без вузликів і перехрещення нитки. При вишиванні хрестиком звертайте увагу на натяжіння нитки. Виконуйте стіжки, не надто натягуючи її, тому що , якщо стіжки занадто стягнути, на тканині утворюються неестетичні складки (зморшки), якщо ж нитка надто вільна, вона буде підніматися. Під час вишивання нитки перекручуються. Щоб їх розкрутити, користуйтеся наступним способом: піднесіть вушко голки до тканини, розпустіть і підрівняйте нитки, потім виведіть вушко голки вверх і продовжуйте роботу. З появою інформаційних технологій та вишивальних машин вишивка відбувається за розробленою заздалегідь програмою. Програми «Patter Maker», «Cross Stitch Pro», «Хрестик» та ін. створюють схеми вишивки з будь-яких фотографій та малюнків. Надається підбір до створеної схеми необхідних ниток. Можливий вибір видів стібків, кольорів ниток різних фірм, редагування на свій смак кольору й символів для його позначення. Ці нові інформаційні технології надають широкий вибір для творчості ті фантазії під час вишивання (демонстрація створення з малюнка схеми вишивки в програмі «Крестик»на інтерактивній дошці). V. Практична робота.  Вступний інструктаж (демонстрація прийомів роботи з вишивання хрестиком (через Web – камеру - проекція на SMART-дошку)).  Організація робочого місця. Техніка безпеки під час вишивання. Санітарно – гігієнічні вимоги при вишиванні.  Пробні та тренувальні вправи. Поточний інструктаж.  Самоконтроль, взаємодопомога.
  • 9. VI. Підсумки уроку. Рефлексія. (знайти помилки в тексті та виправити маркером на дошці) Рефлексія Закріплення матеріалу  Полотно з полотняним переплетінням ниток не використовується для вишивки хрестиком. Для закріплення робочої нитки на початку утворюється вузлик. Допускаються недошиті частини фрагмента малюнка. На вивороту роботи не всі стіжки вертикальні (або горизонтальні), рівні, без вузликів і перехрещення нитки. Прорубка тканини голкою має бути на лицьовому боці вишивки. (слайд 7)  Полотно з полотняним переплетінням ниток не використовується для вишивки хрестиком.  Для закріплення робочої нитки на початку утворюється вузлик.  Допускаються недошиті частини фрагмента малюнка.  На вивороту роботине всі стіжки вертикальні (або горизонтальні), рівні, без вузликів і перехрещення нитки.  Прорубкатканини голкою має бути на лицьовомубоці вишивки. Самоаналіз, самооцінювання робіт учнями. VII. Домашнє завдання. Опрацювати §12, виконати завдання (стор.126 - усно). Підготувати матеріали та інструменти для вишивання.
  • 10. Інструкційна карта Практична робота «Техніка вишивання швом «косий хрестик»» 1. Визначеннядовжини нитки. Для успішної роботинитка має бути середньоїдовжини. Надто довга нитка скручується, плутається і при витягуванні голки з тканини вимагає руху руки на велику відстань, що затримує роботуі втомлює вишивальницю. Коротканитка швидко витрачається. Щоб визначити найзручнішу довжину нитки, слід узяти подвійну відстань руки від пальців до ліктя. Для цього кінець нитки затискують великими і вказівним пальцями лівої руки, протягують нитку з боку долоні під лікоть, а потім підтягують її вгору, затискаючизнову вказівним і великим пальцями. Біля пальців нитку відривають. Знайдена так довжина й буде найзручнішою (малюнок 1). (малюнок 1) 2. Закріплення нитки при вишиванні У вишивці нитку закріплюють не так, як у шитті – за допомогою вузлика. Вузлики у вишивці не роблять, тому важливо, починаючи вишивання, привчати себе до того, що ні з лицьового, ніз виворітного боків у виробах, оздоблених вишивкою, не було вузликів. Перший спосіб 1. Кінець нитки розкручують (приблизно на 1 см.) 2. Розпушують, розділяють на дві частини. 3. Кладуть на вказівний палець так, щоб одна частина нитки заходила на другу на 5 мм. 4. Закручують великим пальцем, притискуючийого до вказівного пальця з ниткою. 5. Беруть на голку три нитки основи, протягують голку в петлю і міцно затягують вишивальну нитку.
  • 11. Другий спосіб (За допомогою петельки) Спочатку нитку складають удвоє, складені кінці протягують у вушко голки, а потім роблять стібок на одній – двох нитках тканини (мал. 2). Не витягуючи повністю нитки з тканини, утворюють Петлю (на місці першого проколу), в яку пропускають голку і затягують нитки (мал. 2). Примітка: мал. 2 Цей спосіб використовують тоді, коли вишивають у дві і більше ниток. Третійспосіб При вишиванні одинарною ниткою її кінець закріплюють кількома дрібними стібками шва «вперед голкою» на тому місці, яке походу шиття закриється вишивкою(мал. 3). Після першого проколу голки в тканину на виворітному боці можна залишити кінець нитки довжиною до 10 см. Закріплюють його після закінчення робочоїнитки, протягуючиголку з ниткою під вишитими стібками. (мал. 3) Четвертий спосіб Одинарну нитку можна закріпити стібком «заголку» (мал. 4). Спочатку роблять проколголкою зі сходу на лицьовий бік тканини в точці 1. (мал. 4) Протягують голку і залишають на лівому боці кінець нитки довжиною до10 см, міцно притримують його пальцями лівої руки .
  • 12. Шов «косий хрестик». Вишивання хрестиком просте, тому з усіх видів вишивання воно найпоширеніше. Шов «косий хрестик» складається з двох стібків («півхрестиків»), які перетинають клітку по діагоналі. 1. «Хрестик» по горизонталі: a) у два ходи. Перший хід. Закріплюють нитку у точці й петлею, або так, як показано на рис. 5.1.а. Роблять перший нижній стібок зліва направо по діагоналі квадрата – 1-2 і виколюють голку у точці 3 (1-2-3). А далі так само виконують наступні стібки до кінця ряду: 3-4-5, 5-6-7,7-8-9, 9-10-11. (мал.5.1.б). Другий хід. Рухаючись у зворотному напрямі справа наліво, кладуть верхні стібки «хрестика»: 11-8-9, 9-6-7, 7-4-5, 5-2-3. Закінчуючи останній хрестик у кінці першого ряду, роблять перехід на нижній другий ряд (мал.5.1.в). Довжинастібка зісподубуде вдвоє більшою, ніж висота хрестика. Другий і всі наступні ряди вишивають так, як перший (мал.5.1. г.). мал. 5.1 б) «косий хрестик» в один хід. Відрізняється від першого способу порядком накладання стібків. Шов виконують справа наліво і відразу вишивають цілий хрестик. Закріплюють нитку в точці 1 (мал. 5.2) і роблять перший стібок 1-2-3, а потім – на цей стібок другий – 3-4-5- одержали цілий хрестик, а далі : 5-3-6, 6-1-7, 7-6-8, 8-5-9, 9-8-10, 10-7-11…
  • 13. мал. 5.2 мал. 5.3 З виворітного боку одержимо два ряди горизонтальних стібків (мал. 5.3). 2. «Хрестик» по вертикалі. На мал. 5.4 показано виконання шва у два ходи: спочатку кладуть стібки знизу вгору (мал. 5.4.а), а потім накладають верхні стібки згори до низу різними способами (мал. 5.4.б.в.). Окремі фігури у кілька рядів виконують справа наліво (мал. 5.4.г.) мал. 5.4. 3. «Хрестик» по діагоналі. а) у два ходи. Шов складніший у виконанні, вимагає уваги при зворотному ході. Спочатку кладуть знизу вгору похилі стібки у різних напрямах (мал. 5.5.а). Повертаючись з гори донизу голка з ниткою вкриває верхній стібок або проходить під стібком щоб зберегти однаковий напрям верхнього стібка – зліва направо (мал. 5.5.б). мал. 5.5 б) «Хрестик» по діагоналі в один хід у два ряди. Нитку закріплюють у точці 1. Голку вколюють у точку 2 а виколюють у точці 3 (1-2-3), а далі : 3-4-5, 5- 6-4, 4-7-6, 6-8-9, 9-10-11, 11-12-10, 10-13-12, 12-14-15, 15-16-17(мал. 5.5.).
  • 14. карта - пам’ятка Неприпустимі наступні недоліки вишитих виробів 1. Відхилення від зразка – моделі за зовнішнім виглядом, обробкою матеріалом, не передбаченим стандартамичи технічним описом. 2. Помітний підпал тканини. 3. Прорубкатканини голкою. 4. Дошивання одного і того ж елемента нитками іншого відтінку чи номера. 5. Прорізи тканини чи ниток в ажурній вишивці. 6. Недошиті частини фрагмента малюнка. 7. Перекошеність малюнка на виробічи порушення симетрії. 8. Вишивання грубоюниткою на тонкій тканині чи навпаки, з відхиленням від зразку. 9. Неоднакові малюнки вишивки на кінцях комірця в жіночих блузах, сукнях, чоловічих сорочках. 10. Помітне викривлення виворотуу вишиванці внаслідок неправильних переходів. 11. Різко вирізненні сліди поротої ниткиу вишиванці. 12. Відсутність прокладки в ажурній вишивці.
  • 15. Техніка безпеки під час вишивання Під час роботи з голками, булавками забороняється:  голки, булавки вколювати в одяг, занавіски, інші м’які предмети;  залишати голку без нитки;  шити іржавою голкою;  брати голки, булавки до рота. При роботі з ножицями:  класти ножиці треба із закритими лезами від себе;  передавати ножиці із зімкнутими лезами від себе, тримаючи за леза;  не підносити голку або ножиці близько до очей;  зберігати голки, булавки, ножиці в спеціально відведеному місці. Санітарно – гігієнічні вимоги при вишиванні Вишивання, як і будь-якийвид діяльності, потребує правильної організації праці. Основні вимоги при вишиванні стосуються правильного та достатнього освітлення робочого місця. 1. Працювати треба при достатньому денному або електричному освітленні, у добре провітреному приміщенні. 2. Вишивати краще за все при денному освітленні. При електричному освітленні значно швидше втомлюються очі, до того ж воно змінює колір ниток, тому добирати нитки для вишивання необхідно обов’язково при денному світлі. 3. Бажано, щоб промені світла падали зліва. 4. Стілець повинен бути зі зручною спинкою для сидіння. Під час роботи сидіти треба прямо, прихилившись до спинки стільця, не нахиляти низько голови. 5. Під ноги рекомендується ставити ослінчик висотою 20 – 25 см. 6. Вишивку треба тримати на відстані 25 – 30 см від очей. 7. Через кожні 20-25 хвилин необхідно робити перерву та відпочивати 5 – 10 хв. По можливості треба перевести погляд на фон іншої барви, ніж вишивка (краще за все на зелений або жовтий).