SlideShare a Scribd company logo
1 of 3
Койшыгулова Айна Кемеловна
Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы
Маңғыстау гуманитарлық колледжінің
өзін-өзі тану пәнінің оқытушысы
Сабақтың тақырыбы: «Өзін-өзі тану пәнінде қолданылатын әдіс-тәсілдер»
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: студенттердің өзін - өзі тану пәнінде қолданылатын әдіс - тәсілдері
туралы білімдерін кеңейту, теориялық білімді практика барысында қолдану.
2. Дамытушылық: студенттердің сабақ өткізу әдіс-тәсілдерін, дағдыларын меңгерту,
ойлау, қиялдау, өз еркімен білімс алу қабілетін және оқыту процесінде өз еркімен
шығармашылық жұмыспен айналысуын ойлау қабілеттерін дамыту.
3. Тәрбиелілік: болашақ мамандығына қызығушылықтарын арттырып, бала
тәрбиесіне жауапкершілікпен қарауға, шығармашылыққа, тапқырлыққа, ізденімпаздыққа,
белсенділікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабақ
Сабақ технологиясы: сыни тұрғыдан оқыту, дамыта оқыту. Сабақ
әдіс-тәсілдері : түсіндіру, слайд қолдану, әңгемелеу, сұрақ-жауап. Сабақтың көрнекілігі:
интерактивті тақта, cуреттер, слайд, әсем әуен. Пәнаралық байланыс: педагогика,қазақ
әдебиеті, психология.
Сабақтың барысы:
Шығармашыл мұғалім ғана шығармашыл оқушыларды тәрбиелеп шығарады,
жеке тұлғалы ұстаз ғана жеке тұлғаны қалыптастырады. Мәселе нені оқытуда емес,
қалай оқытуда...
(Шығыс даналығынан)
Ұйымдастыру кезеңі
«Даналық ағашы» арқылы студенттерді топтарға бөлу. Сабақ ұстанымдарымен
таныстыру.
Сабақ ұстанымдары:
1.Ашық болу.
2.Бір-біріміздің сөзімізді бөлмеу.
3.Белсенді болу.
4.Сабақтан ой түйіп , қажетін алу.
Бүгінгі сабақтың IV бөлімнен тұратындығымен таныстыру.
Жаңа сабақ. Өзін - өзі тану сабағында қолданылатын әдіс-тәсілдер
1 бөлім: Қайталау - білімнің шыңы
Тірек сызбамен жұмыс
«Ойлан,
жұптас,талқыла»
Қайталау - білімнің
шыңы
Сабақ
Білегіңе сенбе,
біліміңе сен
«Білгір болсаң шешіп
көр,
Тапқыр болсаң тауып
көр!
Өзін-өзі
тану
сабағының
құрылымы
Тыныштық сәті
Өзіммен- өзім
Мәтін оқу
Сабақтың дәйек сөзі
Әңгімелесу, әңгімелеу
Ойын,жаттығу
Шығармашылық жұмыс
Жаттығу-ойлану
Бейнематериалдар көрсету
Сергіту сәті
Сахналау
Қорытындылау
Жүректен - жүрекке
Үй тапсырмасы
2 бөлім: «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі
(Студенттер практика жүзінде тапсырмаларды орындайды)
1 топ – Мәтінмен жұмыс
2 топ – Ойын, жаттығу
3 топ – Жүректен-жүрекке
Тапсырма: топтық жұмыс (постер қорғау)
Үш топ практика барысында қолданған әдіс - тәсілдерді көрсетеді.
Тыныштық сәті - релаксация «Теңізге саяхат»
(Теңіз толқындарының , шағаланың дыбыстары үнтаспадан естіледі.)
- Студенттер ыңғайланып отырып, көзіңізді жұмыңыз. Терең демалып, денеңізді
бос ұстаңыз. Өзіңізді Каспий теңізінің жағалауында тұрмын деп елестетіңіз және алысқа көз
жіберіңіз. Қасымызда жанымызға жақын, өзіміз жақсы көретін адал, сенімді досыңыз бар.
Екеуіңіз мәз мейрам, еш уайым –қайғысыз күліп - ойнап, теңіз жағалауында жүрсіз.
Теңіз толқындарының шуылдаған дыбысы, теңізді өз мекеніне айналдырған
шағаланың дыбысы құлаққа жағымды естіледі. Теңіздің салқын желі бетіңізге еседі. Сіз
досыңызбен бірге теңіздің әсемдігіне, толқындарға қызыға қарап, жағалаудағы теңіздің
ауасын жұтып тұрсыз.
Жаныңыздағы досыңызға ішкі сырларыңызды, көңіл - күйлеріңізді, жабырқаған
сәттеріңізді айтып, сыр тарқатып отырсыздар. Ішіңіз бір жеңілдеп, жақсы сезімге
бөлендіңіз. Жаныңызда сенімді, адал досыңыздың болғанына қатты қуаныштысыз .Сіз
өзіңіздің сенімді досыңызға қарап, іштей өз алғысыңызды білдірдіңіз.
Ал енді, сіздің оралатын уақытыңыз болды. Көздеріңізді асықпай ашыңыз!
Қандай сезімге бөлендіңіз? Не сезінгендеріңізді бөліссеңдер де болады.
3 бөлім: Білегіңе сенбе,
Біліміңе сен. Шығармашылық жұмыс
Үш топ студенттері практика барысында қолданған шығармашылық жұмыс түрлерін
көрсетеді.
4 бөлім: «Білгір болсаң шешіп көр,
Тапқыр болсаң тауып көр!» Жағдаяттарды шешу.
Жағдаят 1
Мектепке жас маман қызметке келді. Ол оқушыларды жинап алып құпия түрде былай
деді: «Сіздер чемоданда ойнай аласыздар ма? – Балалар түсінбей бір-біріне қарады. Балалар,
барлығын таң қалдырып ағаш қасыққа дейін ойнатып, оркестр құрсақ қайтеді. Бірінші
концертіміз жаңа жыл кешіне арналады. Бірінші дайындық ертең сабақтан кейін болады.
Бірақ ешкімге ештеңе білдірмейміз». Бұл құрылған шулы оркестр мектеп өміріне үлкен
өзгеріс алып келді. Олардың концертеріне балалар даппай келе бастады. Ол ұстаз
балалардың сенімді досына айналды. Ол кіші мектеп оқушыларына арнап қуыршақ театрін
ашты. Жоғары сынып оқушыларымен жорықтарға барып, таңды қарсы алып құстардың
сайрағанын бірге тыңдады.
Бұл мұғалім балаларды қалай таң қалдыра алды?
Тіпті ынта-жігерсіз балалардың да белсенділер қатарына қосылу себебі неде?
Мұғалімнің мұндай табысы немен байланысты деп ойлайсыңдар?
Жағдаят 2
Сыныпқа жаңа оқу жылында бес оқушы жаңадан келді. Олар сабақтан біресе кешігіп,
біресе келмей қалып өздерінің тәртіптерінің қандай екенін байқата бастады. Сынып
жетекшісі әрқайсысымен жеке - жеке сөйлесіп, сыныптағы тәртіптің қаталдығын ескертті.
Бірақ бұл шара нәтижелі болмады. Сондықтан сынып жетекшісі сыныптағы белсенділер
тобына сүйеніп, бірнеше жиналыстар жүргізді. Белсенділер бірауыздан олармен жұмыс
жасауға кірісіп, әрқайсысын қадағалауға алды. Ал басқа сыныпта жетекші басқаша бағыт
ұстап тәртіп бұзушыларды күнімен тәртіпке салуға тырысыты. 3 жылға жетекшілік
қызметінде барлық істі өзі шешті. Тәртіп бұзғандар туралы шағымданса, өзі шешуге кірісті.
Балалар өз жайында қалды. Тәртіп бұзушылар саны күннен күнге көбейе бастады. Сынып
жетекшінің тәртіп бұзушыларға шара қабылдауға уақыты жетпеді. Ол мұндай оқушылармен
жұмыс жасау мүмкін емес дей берді.
Екі сынып жетекшісінің ұжыммен істеген жұмысын салыстырыңдар, сен өз
тәжірибеңде қайсысын қолданар едің?
Жағдаят 3
10 сынып оқушылары бақылау жұмысын жазу үстінде еді. Екі дос қатар отыратын.
Біреуі физикаға нашар, ол өзінің шығарып жатқан есебін қоя тұрып, досының шығарған
есебінің жауабын көшіріп алды. Келесі күні мұғалім «Қайсың өз нұсқаларыңды
жазбадыңдар?» деп сұрады. Сұрақ нақыт қойылған жоқ.» Мен өз нұсқамды жаздым,» - деді
көшіріп алған бала. Онда мен саған «5» қоямын да, көшіргенге «2» қоямын, - деді мұғалім.
Алайда оның бұл тәсілі ешқандай нәтиже бермеді. Оқушылардың кейбіреуі күлді, біреулері
иығын қозғады да қойды. Сынып ұжымының ішкі құрылысы туралы не айтуға болады.
Сынып жетекшісі мұндай жағдайда қандай тәсілдер қолдану керек?.
Қорытындылау.
Егер балалар бірдемені түсінбейтін болса, онда оқытушы оларды кінәлауға тиісті
емес, оларға түсіндіре алмай отырған өзін кінәлауға тиіс.
Ы.Алтынсарин
Білемін Не білдім? Білгім келеді?
Бағалау
Сабаққа белсенді қатысқан студенттерді жүрекшемен (стикермен) бағалау.
Үй тапсырмасы
Белгілі бір тақырыпқа өзін - өзі тану пәнінің әдіс - тәсілдерін пайдалана отырып, сабақ
жоспарын құру.
Пайдаланған әдебиеттер:
1.Педагогика. - Ш.Құрманалина, Б.Мұқанова, Ә.Ғалымова, Р.Ильясова. Астана-2010.
2.Аханова Б. Шығармашылық тұлға қалыптастыру//Сыныптағы тәрбие.-№1
3.Есенбаева Р. Өзін-өзі тану пәні мен халық педагогикасының сабақтастығы//Өзін-өзі
тану журналы.-2013.-№2
4.Қ.Жарықбаев «Психология», Алматы, «Білім», 1993ж.
5.Қ.С.Жұмасова «Психология», Астана, «Фолиант», 2006.

More Related Content

What's hot

Сатывалдинова Гульнара Аманжоловна
Сатывалдинова Гульнара Аманжоловна Сатывалдинова Гульнара Аманжоловна
Сатывалдинова Гульнара Аманжоловна Айбек Қуандықұлы
 
биология презентация
биология презентациябиология презентация
биология презентацияAsem Sarsembayeva
 
2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо
2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо
2025ььььььььььььььььььььььььььььььоооnurlan93kz
 

What's hot (6)

Df(2)fd
Df(2)fdDf(2)fd
Df(2)fd
 
Сатывалдинова Гульнара Аманжоловна
Сатывалдинова Гульнара Аманжоловна Сатывалдинова Гульнара Аманжоловна
Сатывалдинова Гульнара Аманжоловна
 
жақсылық жасай білейік
жақсылық жасай білейікжақсылық жасай білейік
жақсылық жасай білейік
 
биология презентация
биология презентациябиология презентация
биология презентация
 
портфолио
портфолиопортфолио
портфолио
 
2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо
2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо
2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо
 

Similar to 4949о

доклад класс (автосохраненный)
доклад   класс (автосохраненный)доклад   класс (автосохраненный)
доклад класс (автосохраненный)oquzaman
 
жумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевнажумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевнаoquzaman
 
тренинг ұстаздарға
тренинг ұстаздарғатренинг ұстаздарға
тренинг ұстаздарғаRauan Ibraikhan
 
ашық сабақ мейірімділік асыл қасиет 3 а
ашық сабақ мейірімділік асыл қасиет 3 аашық сабақ мейірімділік асыл қасиет 3 а
ашық сабақ мейірімділік асыл қасиет 3 аAsem Sarsembayeva
 
абаканова а.
абаканова а.абаканова а.
абаканова а.oquzaman
 
ашық сабақ
ашық сабақашық сабақ
ашық сабақoquzaman
 

Similar to 4949о (20)

Әдіс.pptx
Әдіс.pptxӘдіс.pptx
Әдіс.pptx
 
лLеsson study м -__ал¦мн¦__ к__с¦би __рлеу жолы¬
лLеsson study  м -__ал¦мн¦__ к__с¦би __рлеу жолы¬лLеsson study  м -__ал¦мн¦__ к__с¦би __рлеу жолы¬
лLеsson study м -__ал¦мн¦__ к__с¦би __рлеу жолы¬
 
өзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақөзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақ
 
11
1111
11
 
доклад класс (автосохраненный)
доклад   класс (автосохраненный)доклад   класс (автосохраненный)
доклад класс (автосохраненный)
 
21wewew
21wewew21wewew
21wewew
 
Зейін
ЗейінЗейін
Зейін
 
озин ози тану4сынып
 озин ози тану4сынып озин ози тану4сынып
озин ози тану4сынып
 
сб данияровой 2я
сб данияровой  2ясб данияровой  2я
сб данияровой 2я
 
жумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевнажумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевна
 
тренинг ұстаздарға
тренинг ұстаздарғатренинг ұстаздарға
тренинг ұстаздарға
 
586fd
586fd586fd
586fd
 
турсынова л.а.
турсынова л.а.турсынова л.а.
турсынова л.а.
 
16424rtrtrtrt
16424rtrtrtrt16424rtrtrtrt
16424rtrtrtrt
 
666
666666
666
 
ашық сабақ мейірімділік асыл қасиет 3 а
ашық сабақ мейірімділік асыл қасиет 3 аашық сабақ мейірімділік асыл қасиет 3 а
ашық сабақ мейірімділік асыл қасиет 3 а
 
абаканова а.
абаканова а.абаканова а.
абаканова а.
 
күлпара сабақ+
күлпара сабақ+күлпара сабақ+
күлпара сабақ+
 
дарынды балалармен жұмыс
дарынды балалармен жұмысдарынды балалармен жұмыс
дарынды балалармен жұмыс
 
ашық сабақ
ашық сабақашық сабақ
ашық сабақ
 

More from Nurlan Abilhanov

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Nurlan Abilhanov
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1Nurlan Abilhanov
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одеждыNurlan Abilhanov
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемNurlan Abilhanov
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуNurlan Abilhanov
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаNurlan Abilhanov
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағNurlan Abilhanov
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстарNurlan Abilhanov
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияNurlan Abilhanov
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласыNurlan Abilhanov
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Nurlan Abilhanov
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertertNurlan Abilhanov
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh Nurlan Abilhanov
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)Nurlan Abilhanov
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” ОмонимNurlan Abilhanov
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдіNurlan Abilhanov
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanNurlan Abilhanov
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» ОмонимдерNurlan Abilhanov
 

More from Nurlan Abilhanov (20)

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
 
биология гул
биология гулбиология гул
биология гул
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
 
8 сынып логика
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
 

4949о

  • 1. Койшыгулова Айна Кемеловна Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы Маңғыстау гуманитарлық колледжінің өзін-өзі тану пәнінің оқытушысы Сабақтың тақырыбы: «Өзін-өзі тану пәнінде қолданылатын әдіс-тәсілдер» Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: студенттердің өзін - өзі тану пәнінде қолданылатын әдіс - тәсілдері туралы білімдерін кеңейту, теориялық білімді практика барысында қолдану. 2. Дамытушылық: студенттердің сабақ өткізу әдіс-тәсілдерін, дағдыларын меңгерту, ойлау, қиялдау, өз еркімен білімс алу қабілетін және оқыту процесінде өз еркімен шығармашылық жұмыспен айналысуын ойлау қабілеттерін дамыту. 3. Тәрбиелілік: болашақ мамандығына қызығушылықтарын арттырып, бала тәрбиесіне жауапкершілікпен қарауға, шығармашылыққа, тапқырлыққа, ізденімпаздыққа, белсенділікке тәрбиелеу. Сабақтың түрі: бекіту сабақ Сабақ технологиясы: сыни тұрғыдан оқыту, дамыта оқыту. Сабақ әдіс-тәсілдері : түсіндіру, слайд қолдану, әңгемелеу, сұрақ-жауап. Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, cуреттер, слайд, әсем әуен. Пәнаралық байланыс: педагогика,қазақ әдебиеті, психология. Сабақтың барысы: Шығармашыл мұғалім ғана шығармашыл оқушыларды тәрбиелеп шығарады, жеке тұлғалы ұстаз ғана жеке тұлғаны қалыптастырады. Мәселе нені оқытуда емес, қалай оқытуда... (Шығыс даналығынан) Ұйымдастыру кезеңі «Даналық ағашы» арқылы студенттерді топтарға бөлу. Сабақ ұстанымдарымен таныстыру. Сабақ ұстанымдары: 1.Ашық болу. 2.Бір-біріміздің сөзімізді бөлмеу. 3.Белсенді болу. 4.Сабақтан ой түйіп , қажетін алу. Бүгінгі сабақтың IV бөлімнен тұратындығымен таныстыру. Жаңа сабақ. Өзін - өзі тану сабағында қолданылатын әдіс-тәсілдер 1 бөлім: Қайталау - білімнің шыңы Тірек сызбамен жұмыс «Ойлан, жұптас,талқыла» Қайталау - білімнің шыңы Сабақ Білегіңе сенбе, біліміңе сен «Білгір болсаң шешіп көр, Тапқыр болсаң тауып көр!
  • 2. Өзін-өзі тану сабағының құрылымы Тыныштық сәті Өзіммен- өзім Мәтін оқу Сабақтың дәйек сөзі Әңгімелесу, әңгімелеу Ойын,жаттығу Шығармашылық жұмыс Жаттығу-ойлану Бейнематериалдар көрсету Сергіту сәті Сахналау Қорытындылау Жүректен - жүрекке Үй тапсырмасы 2 бөлім: «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі (Студенттер практика жүзінде тапсырмаларды орындайды) 1 топ – Мәтінмен жұмыс 2 топ – Ойын, жаттығу 3 топ – Жүректен-жүрекке Тапсырма: топтық жұмыс (постер қорғау) Үш топ практика барысында қолданған әдіс - тәсілдерді көрсетеді. Тыныштық сәті - релаксация «Теңізге саяхат» (Теңіз толқындарының , шағаланың дыбыстары үнтаспадан естіледі.) - Студенттер ыңғайланып отырып, көзіңізді жұмыңыз. Терең демалып, денеңізді бос ұстаңыз. Өзіңізді Каспий теңізінің жағалауында тұрмын деп елестетіңіз және алысқа көз жіберіңіз. Қасымызда жанымызға жақын, өзіміз жақсы көретін адал, сенімді досыңыз бар. Екеуіңіз мәз мейрам, еш уайым –қайғысыз күліп - ойнап, теңіз жағалауында жүрсіз. Теңіз толқындарының шуылдаған дыбысы, теңізді өз мекеніне айналдырған шағаланың дыбысы құлаққа жағымды естіледі. Теңіздің салқын желі бетіңізге еседі. Сіз досыңызбен бірге теңіздің әсемдігіне, толқындарға қызыға қарап, жағалаудағы теңіздің ауасын жұтып тұрсыз. Жаныңыздағы досыңызға ішкі сырларыңызды, көңіл - күйлеріңізді, жабырқаған сәттеріңізді айтып, сыр тарқатып отырсыздар. Ішіңіз бір жеңілдеп, жақсы сезімге бөлендіңіз. Жаныңызда сенімді, адал досыңыздың болғанына қатты қуаныштысыз .Сіз өзіңіздің сенімді досыңызға қарап, іштей өз алғысыңызды білдірдіңіз. Ал енді, сіздің оралатын уақытыңыз болды. Көздеріңізді асықпай ашыңыз! Қандай сезімге бөлендіңіз? Не сезінгендеріңізді бөліссеңдер де болады. 3 бөлім: Білегіңе сенбе, Біліміңе сен. Шығармашылық жұмыс Үш топ студенттері практика барысында қолданған шығармашылық жұмыс түрлерін көрсетеді. 4 бөлім: «Білгір болсаң шешіп көр, Тапқыр болсаң тауып көр!» Жағдаяттарды шешу. Жағдаят 1 Мектепке жас маман қызметке келді. Ол оқушыларды жинап алып құпия түрде былай деді: «Сіздер чемоданда ойнай аласыздар ма? – Балалар түсінбей бір-біріне қарады. Балалар,
  • 3. барлығын таң қалдырып ағаш қасыққа дейін ойнатып, оркестр құрсақ қайтеді. Бірінші концертіміз жаңа жыл кешіне арналады. Бірінші дайындық ертең сабақтан кейін болады. Бірақ ешкімге ештеңе білдірмейміз». Бұл құрылған шулы оркестр мектеп өміріне үлкен өзгеріс алып келді. Олардың концертеріне балалар даппай келе бастады. Ол ұстаз балалардың сенімді досына айналды. Ол кіші мектеп оқушыларына арнап қуыршақ театрін ашты. Жоғары сынып оқушыларымен жорықтарға барып, таңды қарсы алып құстардың сайрағанын бірге тыңдады. Бұл мұғалім балаларды қалай таң қалдыра алды? Тіпті ынта-жігерсіз балалардың да белсенділер қатарына қосылу себебі неде? Мұғалімнің мұндай табысы немен байланысты деп ойлайсыңдар? Жағдаят 2 Сыныпқа жаңа оқу жылында бес оқушы жаңадан келді. Олар сабақтан біресе кешігіп, біресе келмей қалып өздерінің тәртіптерінің қандай екенін байқата бастады. Сынып жетекшісі әрқайсысымен жеке - жеке сөйлесіп, сыныптағы тәртіптің қаталдығын ескертті. Бірақ бұл шара нәтижелі болмады. Сондықтан сынып жетекшісі сыныптағы белсенділер тобына сүйеніп, бірнеше жиналыстар жүргізді. Белсенділер бірауыздан олармен жұмыс жасауға кірісіп, әрқайсысын қадағалауға алды. Ал басқа сыныпта жетекші басқаша бағыт ұстап тәртіп бұзушыларды күнімен тәртіпке салуға тырысыты. 3 жылға жетекшілік қызметінде барлық істі өзі шешті. Тәртіп бұзғандар туралы шағымданса, өзі шешуге кірісті. Балалар өз жайында қалды. Тәртіп бұзушылар саны күннен күнге көбейе бастады. Сынып жетекшінің тәртіп бұзушыларға шара қабылдауға уақыты жетпеді. Ол мұндай оқушылармен жұмыс жасау мүмкін емес дей берді. Екі сынып жетекшісінің ұжыммен істеген жұмысын салыстырыңдар, сен өз тәжірибеңде қайсысын қолданар едің? Жағдаят 3 10 сынып оқушылары бақылау жұмысын жазу үстінде еді. Екі дос қатар отыратын. Біреуі физикаға нашар, ол өзінің шығарып жатқан есебін қоя тұрып, досының шығарған есебінің жауабын көшіріп алды. Келесі күні мұғалім «Қайсың өз нұсқаларыңды жазбадыңдар?» деп сұрады. Сұрақ нақыт қойылған жоқ.» Мен өз нұсқамды жаздым,» - деді көшіріп алған бала. Онда мен саған «5» қоямын да, көшіргенге «2» қоямын, - деді мұғалім. Алайда оның бұл тәсілі ешқандай нәтиже бермеді. Оқушылардың кейбіреуі күлді, біреулері иығын қозғады да қойды. Сынып ұжымының ішкі құрылысы туралы не айтуға болады. Сынып жетекшісі мұндай жағдайда қандай тәсілдер қолдану керек?. Қорытындылау. Егер балалар бірдемені түсінбейтін болса, онда оқытушы оларды кінәлауға тиісті емес, оларға түсіндіре алмай отырған өзін кінәлауға тиіс. Ы.Алтынсарин Білемін Не білдім? Білгім келеді? Бағалау Сабаққа белсенді қатысқан студенттерді жүрекшемен (стикермен) бағалау. Үй тапсырмасы Белгілі бір тақырыпқа өзін - өзі тану пәнінің әдіс - тәсілдерін пайдалана отырып, сабақ жоспарын құру. Пайдаланған әдебиеттер: 1.Педагогика. - Ш.Құрманалина, Б.Мұқанова, Ә.Ғалымова, Р.Ильясова. Астана-2010. 2.Аханова Б. Шығармашылық тұлға қалыптастыру//Сыныптағы тәрбие.-№1 3.Есенбаева Р. Өзін-өзі тану пәні мен халық педагогикасының сабақтастығы//Өзін-өзі тану журналы.-2013.-№2 4.Қ.Жарықбаев «Психология», Алматы, «Білім», 1993ж. 5.Қ.С.Жұмасова «Психология», Астана, «Фолиант», 2006.