КЗ «НСЗШ №9»
«Підсумковий урок. За
розділом
«Народні дитячі пісні та малі
жанри»
Проведений у 2-В класі
Класний керівник: Коваленко І.С.
Нікополь 2014р.
Тема. Підсумковий урок (за розділом «Народні дитячі пісні та малі жанри»).
Мета: узагальнити і систематизувати уявлення учнів про усну одну творчість;
повторити жанри усної народної творчості; перевірити знання, уміння та навички
учнів; формувати в учнів предметні компетентності (учень знає, розуміє, застосовує,
виявляє ставлення, оцінює); розвивати творчі здібності і мовлення учнів, інтерес до
вивчення усної народної творчості; виховувати любов до рідного краю, культури
рідного народу, гордість за талановитий український народ, який залишив нас багату
спадщину.
Обладнання: Деревце яблуньки «Усна народна творчість», ілюстрації, фотографії
народних музичних інструментів, малюнки до загадок.
Хід уроку
І. Організаціякласу
- Сядьтедіти всі рівненько, посміхніться всі гарненько.
Діти: - Настрій на урок візьмемо,
Працювати розпочнемо,
Посміхнімося ще раз,
Бо у нас найкращий клас!
ІІ. Повідомленнятеми уроку. Емоційна і змістова підготовка учнівдо
роботи на уроці
- На уроках читання ми знайомились з творамиусної народної творчості.
- Хто мені нагадає, які саме це твори?
- Чому ці твориє усною народною творчістю?
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
- А щоб краще запам’ятати все те, з чим знайомилися на уроках читання, ми
звернемося до нашої чарівної яблуньки, на якій висять стиглі, соковиті плоди.
- А хто нагадає, коли достигають яблука, в яку пору року?
- А зараз яка пора року?
- Які зміни відбуваються в природі цієї пори?
- Восени обов’язково збирають врожай на городі та в садах.
- Сьогодні ми зберемо врожай наших знань.
- Подивіться на чарівне деревце. В нього стовбур має назву, гілочки мають назву.
- На кожній гілочці яблука з завданням, того чи іншого жанру.
ІV. Узагальненнята систематизаціязнань учнівз теми
Завдання 1
- Як називається короткий віршик, що допомагає під час гри визначити чергу
учасників. (Лічилка). Лічилку промовляють в особливому ритмі, що допомагає
рахувати.
- Ваше домашнє завдання було вивчити лічилку. Давайте перевіримо, які ви знаєте
лічилки?
Розучування лічилки зі слів учителя.
Вийшла Оля на стежинку
Загубила там корзинку,
А в корзинці-паляниця
Хто з’їв – тому жмуриться.
Завдання 2
- Прочитайте і скажіть, як називаються ці твори усної народної творчості
 Заболіло горло в горили,
Бо горила багато говорила.
 Мишка раз прийшла до кішки,
Уклонилась кішці в ніжки.
Кішці – смішки,
Мишці – нітрішки.
 Босий хлопець сіно косить
Роса росить ноги босі.
- Чим вони відрізняються від віршів? У чому їх чарівна таємниця?
- Вимова скоромовок сприймається як весела забава, тому діти їх люблять: той, хто
прагне швидко розповісти скоромовку, часто потрапляє у смішне становище,
«спотикаючись» чи перекручуючи слова. Потренуйтеся у читанні скоромовок.
Гра-змагання «Не зіб’юсь» ( прочитати тричі скоромовку без помилок).
- Молодці! Ви виконали друге завдання.
Фізкультхвилинка
Завдання 3
- А зараз послухайте і скажіть, з якої гілочки ми зірвемо яблучко?
- Як називається цей жанр усної народної творчості:
Короткий твір, в основі якого лежить цікаве, дотепне запитання, часто у віршованій
формі, що потребує відповіді? (Загадка)
- Перевіримо ваші вміння відгадувати загадки.
Мов маленький м’ячик,
Висить, а не скаче,
Рум’яне, гладеньке,
На смак солоденьке.
(Яблуко)
Куди повзе – за собою хатку везе. (Равлик)
Дерев’яна, але не поліно,
Шість дірочок має, про все заспіває. (Сопілка)
- Які ще українські народні інструменти ви знаєте? (Бандура, кобза, трембіта).
- Пропоную вам послухати, як звучить український народний інструмент сопілка
(звучить мелодія сопілки)
Завдання 4
- Як називаються короткі, влучні народні вислови повчального змісту часто
римовані?
Зараз попрацюємо в групах. У вас на папері написано набір слів, з яких
потрібно скласти прислів’я і розказати, як ви його розумієте.
Не хвали сам себе, … (нехай тебе інші похвалять).
Менше обіцяй - … (більше роби).
Сто раз відміряй, (а один раз відрізай).
Хто спішить, …(той людей смішить).
Яблучко від яблуньки…(недалеко котиться).
- Прислів’я часто називають «золотими зернятами народної мудрості». Чому саме?
- Тому, що вонинавчають як жити, як треба поводитися, виховують
Завдання 5.
Продовжитиречення:«Пісня – душа…» (народу).
- Важко уявити собіжиття українськогонародубез пісні. Українці - співуча нація,
і пісня супроводжуєїх усе життя, збагачуючи неповторною красою мистецтво
слова.
- З’єднайтеслова пісень лівого і правого стовпчиків
Пісні-забавлянки «Іди, іди, дощику»
Пісні-небилиці «Ходить гарбуз по городу»
Пісні-заклички «Два півники»
Пісні-ігри «Зайчику-зайчику»
- От і ми зараз з вами заспіваємо дитячу пісеньку-гру.
(Діти співають українську народну пісню «Ходить гарбуз по городу»
.
- Ось ми пригадали все, що вивчили про усну народну творчість.
- Крім цих жанрів усної народної творчості, існують і інші: байки, гумористичні
твори, казки тощо. З ними ми ознайомимосяпізніше
V. Підсумок уроку. Оцінювання
Метод «Мікрофон»
- Що вам сподобалосяна уроці?
- Про що ви дізналися?
- Що запам’ятали?
- Наша мова багата на твориусної народної творчості. Фольклор дає сили і розум
народові, є прикрасоюлітератури і мистецтва. Читайте книги – і ви багато
дізнаєтеся із цього невичерпного джереланародної мудрості.
VІ. Домашнє завдання
Намалювати ілюстрацію до одного із вивчених творів усної народноїтворчості

урок з читання в 2кл.

  • 1.
    КЗ «НСЗШ №9» «Підсумковийурок. За розділом «Народні дитячі пісні та малі жанри» Проведений у 2-В класі Класний керівник: Коваленко І.С. Нікополь 2014р.
  • 2.
    Тема. Підсумковий урок(за розділом «Народні дитячі пісні та малі жанри»). Мета: узагальнити і систематизувати уявлення учнів про усну одну творчість; повторити жанри усної народної творчості; перевірити знання, уміння та навички учнів; формувати в учнів предметні компетентності (учень знає, розуміє, застосовує, виявляє ставлення, оцінює); розвивати творчі здібності і мовлення учнів, інтерес до вивчення усної народної творчості; виховувати любов до рідного краю, культури рідного народу, гордість за талановитий український народ, який залишив нас багату спадщину. Обладнання: Деревце яблуньки «Усна народна творчість», ілюстрації, фотографії народних музичних інструментів, малюнки до загадок. Хід уроку І. Організаціякласу - Сядьтедіти всі рівненько, посміхніться всі гарненько. Діти: - Настрій на урок візьмемо, Працювати розпочнемо, Посміхнімося ще раз, Бо у нас найкращий клас! ІІ. Повідомленнятеми уроку. Емоційна і змістова підготовка учнівдо роботи на уроці - На уроках читання ми знайомились з творамиусної народної творчості. - Хто мені нагадає, які саме це твори? - Чому ці твориє усною народною творчістю? ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів - А щоб краще запам’ятати все те, з чим знайомилися на уроках читання, ми звернемося до нашої чарівної яблуньки, на якій висять стиглі, соковиті плоди. - А хто нагадає, коли достигають яблука, в яку пору року? - А зараз яка пора року? - Які зміни відбуваються в природі цієї пори? - Восени обов’язково збирають врожай на городі та в садах. - Сьогодні ми зберемо врожай наших знань. - Подивіться на чарівне деревце. В нього стовбур має назву, гілочки мають назву. - На кожній гілочці яблука з завданням, того чи іншого жанру.
  • 3.
    ІV. Узагальненнята систематизаціязнаньучнівз теми Завдання 1 - Як називається короткий віршик, що допомагає під час гри визначити чергу учасників. (Лічилка). Лічилку промовляють в особливому ритмі, що допомагає рахувати. - Ваше домашнє завдання було вивчити лічилку. Давайте перевіримо, які ви знаєте лічилки? Розучування лічилки зі слів учителя. Вийшла Оля на стежинку Загубила там корзинку, А в корзинці-паляниця Хто з’їв – тому жмуриться. Завдання 2 - Прочитайте і скажіть, як називаються ці твори усної народної творчості  Заболіло горло в горили, Бо горила багато говорила.  Мишка раз прийшла до кішки, Уклонилась кішці в ніжки. Кішці – смішки, Мишці – нітрішки.  Босий хлопець сіно косить Роса росить ноги босі.
  • 4.
    - Чим вонивідрізняються від віршів? У чому їх чарівна таємниця? - Вимова скоромовок сприймається як весела забава, тому діти їх люблять: той, хто прагне швидко розповісти скоромовку, часто потрапляє у смішне становище, «спотикаючись» чи перекручуючи слова. Потренуйтеся у читанні скоромовок. Гра-змагання «Не зіб’юсь» ( прочитати тричі скоромовку без помилок). - Молодці! Ви виконали друге завдання. Фізкультхвилинка Завдання 3 - А зараз послухайте і скажіть, з якої гілочки ми зірвемо яблучко? - Як називається цей жанр усної народної творчості: Короткий твір, в основі якого лежить цікаве, дотепне запитання, часто у віршованій формі, що потребує відповіді? (Загадка) - Перевіримо ваші вміння відгадувати загадки. Мов маленький м’ячик, Висить, а не скаче, Рум’яне, гладеньке, На смак солоденьке. (Яблуко) Куди повзе – за собою хатку везе. (Равлик) Дерев’яна, але не поліно, Шість дірочок має, про все заспіває. (Сопілка) - Які ще українські народні інструменти ви знаєте? (Бандура, кобза, трембіта). - Пропоную вам послухати, як звучить український народний інструмент сопілка (звучить мелодія сопілки) Завдання 4 - Як називаються короткі, влучні народні вислови повчального змісту часто римовані? Зараз попрацюємо в групах. У вас на папері написано набір слів, з яких потрібно скласти прислів’я і розказати, як ви його розумієте. Не хвали сам себе, … (нехай тебе інші похвалять). Менше обіцяй - … (більше роби). Сто раз відміряй, (а один раз відрізай). Хто спішить, …(той людей смішить). Яблучко від яблуньки…(недалеко котиться). - Прислів’я часто називають «золотими зернятами народної мудрості». Чому саме? - Тому, що вонинавчають як жити, як треба поводитися, виховують Завдання 5. Продовжитиречення:«Пісня – душа…» (народу). - Важко уявити собіжиття українськогонародубез пісні. Українці - співуча нація, і пісня супроводжуєїх усе життя, збагачуючи неповторною красою мистецтво слова. - З’єднайтеслова пісень лівого і правого стовпчиків
  • 5.
    Пісні-забавлянки «Іди, іди,дощику» Пісні-небилиці «Ходить гарбуз по городу» Пісні-заклички «Два півники» Пісні-ігри «Зайчику-зайчику» - От і ми зараз з вами заспіваємо дитячу пісеньку-гру. (Діти співають українську народну пісню «Ходить гарбуз по городу» . - Ось ми пригадали все, що вивчили про усну народну творчість. - Крім цих жанрів усної народної творчості, існують і інші: байки, гумористичні твори, казки тощо. З ними ми ознайомимосяпізніше V. Підсумок уроку. Оцінювання Метод «Мікрофон» - Що вам сподобалосяна уроці? - Про що ви дізналися? - Що запам’ятали? - Наша мова багата на твориусної народної творчості. Фольклор дає сили і розум народові, є прикрасоюлітератури і мистецтва. Читайте книги – і ви багато дізнаєтеся із цього невичерпного джереланародної мудрості. VІ. Домашнє завдання Намалювати ілюстрацію до одного із вивчених творів усної народноїтворчості