SlideShare a Scribd company logo
КЗ «НСЗШ №9»
Урок природознавства в 4-В класі
Тема уроку: «Земля. Добовий і
річний рух землі».
Класний керівник:Коваленко І.С.
м. Нікополь
Тема:Земля. Добовий ірічний рух Землі.
Мета:розширитиуявлення учнів про причинизмін пір рокуна Землі; вчити
пояснюватизміну дня і ночі обертанням Землі навколо осі, видимий рух Сонця на
небі обертанням Землі навколо осі; розвиватимислення, мовлення; виховувати
пізнавальний інтерес.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання дляповторення з рубрики «Перевір себе»(с. 19)
2. Природнича розминка «Чи вірите ви?»
Чи віритеви в те, що?..
 Глобус — точневідтворення Землі, зменшене у десяткимільйонів разів.
 Вісь глобуса не нахилена.
 Земна вісь — це уявна лінія, навколо якої обертається Земля.
 Земна вісь не проходить через центр Землі та полюси.
 Зверху знаходиться Південний полюс, а знизу — Північний полюс.
 На однаковій відстані від полюсів проходить уявна лінія — екватор.
 Екватор розділяєЗемлю на дві неоднаковіпівкулі.
 Від Північного полюса до екватора — північна півкуля.
 Від Південного полюса до екватора — південна півкуля.
3. Робота з глобусом
— Знайдіть на глобусіПівнічний і Південний полюси; екватор.
— Покажіть екватор; північну і південну півкулі.
— Як сонячніпромені падають на поверхню Землі?
— Чи можуть сонячніпромені пройтикрізь непрозорийпредметабо обігнути його?
— Що утворюється, колина шляху променів трапляється непрозорийпредмет?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодніна уроці ви дізнаєтеся про добовийі річний рух Землі.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда
— Пригадайте! Що називають орбітою Землі? На які півкулі поділяє Землю екватор?
— Кожного дня вранці сходить Сонце, опівдні воно стоїть високо в небі, а ввечері
ховається за горизонтом,і настає ніч. Чому ж так відбувається?
— Чи може Сонце одночасноосвітити всю Землю? Чому?
— Чи можуть сонячніпромені пройтикрізь Землю або обігнути її?Чому?
— Чи відрізняється полудневе положення Сонця в різні порироку?
2. Практична робота
— Планета Земля — непрозорекосмічнетіло. Якщо променіСонця освітлюють один
бік Землі, то другийзалишається в тіні. На освітленому боці — день, на
протилежному, неосвітленому — ніч. Земля рухається навколо своєї осііз заходу на
схід. Вона підставляє під сонячніпромені то одинбік, то другий. Там, де був день,—
настає вечір і ніч, а туди, де була ніч,— приходить ранокі день.
Зараз за допомогоюглобусаі ліхтарика ми спробуємо змоделюватиобертання Землі.
— Земля обертається навколо своєї осі. І що ж відбувається? (Сонце освітлює
спочаткуодну її частину, а потім — іншу.)
— Як ви вважаєте, що буває в тій частині Землі, яка освітлена сонечком? (Там буде
світло, значить, буде день.)
— А що буде в іншій частині земної кулі, куди не потрапляють сонячні
промені? (Там буде темно, значить, буде ніч.)
— Подивіться уважно на малюнок «Чомубуває ніч і день?». Що ви можете
сказати? (Тут теж показано, що Земля обертається навколо своєї осі, і
на освітленій частині— день, а на неосвітленій — ніч.)
— Один обертнавколо своєї осіЗемля робить за 23 години56 хвилин, ми говоримо
— «за добу». Отже, чомуна Землі змінюються день і ніч? (Це відбувається через те,
що Земля обертається навколо своєї осі.)
— Молодці! Ви розкрилитаємницю зміни дня і ночі. А зараз спробуємо розкритиі
другу таємницю. Ви вже з’ясували, що Земля обертається навколо Сонця. Що ми
спостерігаємо? (Земна вісь нахилена, тому одна частина земної кулі знаходиться
ближче до Сонця, а інша — далі. При обертанні Землі навколо Сонця нахил земної осі
не змінюється, тому в різний час різні частини земної кулі знаходяться ближче до
Сонця і далівід нього.)
— А як рухається Земля навколо Сонця? (Вона рухається повільно.)
— Земля робить одиноберт навколо Сонця за 365 діб, або за рік.
— Як ви вважаєте, що відбувається на земній кулі в тій частині, яка ближче до
Сонця?(Там буде тепліше, значить, буде літо.)
— А в тій частині, яка далі від Сонця? (Там холодніше, тому там буде зима.)
— Подивіться уважно на малюнок «Чомузмінюються порироку?». Що тут
показано? (Тут теж показано, що Земля обертається навколо Сонця, і на
тій частині, яка ближче до Сонця,— літо, а на іншій, яка далі від Сонця,— зима.)
— Отже, чомуна Землі змінюються пори року? (Це відбувається з-за нахилу земної
вісі та обертання Землі навколо Сонця.)
— Так ми відкрили таємницю зміни пір року на Землі.
2. Перегляд відеозапису«Чомузмінюєтьсяпора року?»
Висновок. Зміна дня і ночі — обертання Землі навколо своєї осі(доба). Зміна пір
року — обертання Землі навколо Сонця (рік).
4. Робота за підручником (с. 19–22)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання на с. 19.
— Які рухи здійснює Земля у Всесвіті?
— Яка причиназміни дня і ночі?
— Що таке доба?
— Чому ми не помічаємо того, що Земля рухається навколо осі?
— Що сталося б, якби Земля перестала обертатися навколо осі?
— Яка причиназміни пір року?
— Назвіть порироку, починаючиз тієї, що триває.
— Розкажіть за малюнком 12, як Земля обертається навколо Сонця.
— Визначте, яка півкуля повернута до Сонця в червні, а яка — в грудні.
— Як розташованіпівкулі у вересні та березні?
— Як залежить нагрівання земної поверхні від висотиСонця на небосхилі?
— Яка тривалість рокуна Землі?
— Розкажіть за малюнком 13 про положення Сонця над горизонтом залежно від пори
доби.
Учитель пропонуєучням провестидослідження за завданнями на с. 21.
— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».
— Прочитайте і запам’ятайте висновкина с. 22
— Якими словами ви збагатили на уроцісвій словник?
5. Фізкультхвилинка
УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1.Гра «Чомусики»
 Чому, якщо Сонце більше освітлює північну півкулю, на її території настає весна?
 Чому полуднева висотаСонця змінюється восени, взимку, навесні та влітку?
2. Робота впарах
— Позначте правильну відповідь.
1. Сонячніпроменімайже ввесь час падають на лінію екватора:
а) прямовисно;
б) косо.
2. Екватор поділяє земну поверхню:
а) на південну і північну півкулі;
б) на західну і східну півкулі.
3. Які промені більше нагрівають земну поверхню?
а) Прямовисні;
б) косі.
4. Рух Землі навколо Сонця спричинює:
а) зміну пір року;
б) зміну дня і ночі.
5. Проміжок часу, за який Земля робить повний обертнавколо Сонця,
називається:
а) місяцем;
б) добою;
в) роком.
6. Чому буває день і ніч?
а) Тому що Земля обертається навколо Сонця;
б) тому що Земля обертається навколо своєї осі;
в) тому що Сонце рухається навколо Землі.
7. Що таке вісь Землі?
а) Уявна лінія, яка проходить на однаковій відстані від полюсів;
б) уявна лінія, де Земля ніби з’єднується з небом;
в) уявна лінія, що проходить через центр Землі та Північний і Південний полюси.
8. Що ми називаємо земноюорбітою?
а) Шлях, яким Земля рухається навколо Сонця;
б) шлях, яким Земля рухається навколо своєї осі;
в) шлях, яким Сонце рухається навколо Землі.
9. Від чого залежить зміна пір року?
а) Від того, що вісь Землі не вертикальна, а похила;
б) від того, що Земля рухається навколо Сонця;
в) від того, що Земля рухається навколо своєї осі.
10. Що таке рік?
а) Час, за який Земля робить повнийоберт навколо своєї осі;
б) час, за який Сонце робить повнийоберт навколо Землі;
в) час, за який Земля робить повнийобертнавколо Сонця.
11. Третя планета за відстанню до Сонця:
а) Меркурій;
б) Земля;
в) Венера.
3. Робота над загадками про час
 У місті — дванадцять ринків, на кожномуринку — по тридцять людей, кожного —
по двадцять чотиридитини. (Рік)
 Сім братів, літами всі рівні, а іменами різні. Відгадай, хто ми? (Дні тижня)
 Виходило дванадцять молодців, випускало п’ятдесятдва соколита триста
шістдесят п’ять лебедів. (Місяці, тижні, дні року)
 Стоїть дуб, а на нім дванадцять гілок, а на кожній гілці — по чотиригнізда, а в
кожномугнізді — по семеро пташенят. (Рік, місяць, тижні, дні)
 Що то за гість, що темряву їсть? (День)
 Чорна коровавесь світ поборола. (Ніч)
4. Гра «Так чи ні?»
 Ніч настає тому, що на небі з’являється Місяць. Так чи ні?
 Сонце обертається навколо планет. Так чи ні?
 День і ніч настають через те, що Земля обертається навколо своєї осіі по- різному
освітлюється Сонцем. Так чи ні?
5. Вікторина
 Які рухи Землі вам відомі? (Рух навколо своєї осі; рух навколо Сонця)
 До чого призводитьрух навколо своєї осі? (До зміни дня і ночі)
 За який період станеться повне обертання Землі навколо Сонця? (За рік)
 Скільки триває рік? (12 місяців)
 Що відбувається при обертанніЗемлі навколо Сонця? (Зміна пір року)
 Яка головна причина зміни пір року? (Нахилземної осі і рух Землі навколо Сонця)
 Чому влітку день триває довше? (Сонце піднімається високо над горизонтом.)
 Чому взимку холодно? (Сонце низько над горизонтом.)
6. Гра «П’ять речень»
Учні у п’яти реченнях формулюють засвоєнізнання про добовийі річний рух Землі.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які рухи здійснює наша Земля?
— Чому на планеті відбувається зміна дня і ночі?
— Які явища природиповторюютьсякожної доби?
— Скільки разів Земля обертається за добу?
— Чи змінюється тривалість ночі і дня взимку?
— До чого призводить рухЗемлі навколо Сонця?
— Які є пори року?
— Скільки днів триває рік?
— Чому Земля отримуєвід Сонця в різні порироку неоднакову кількість тепла і
світла?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 19–22).

More Related Content

What's hot

Скрайбінг – "новітня техніка"
Скрайбінг – "новітня техніка"Скрайбінг – "новітня техніка"
Скрайбінг – "новітня техніка"
Андрій Довганюк
 
Збірник корекційних матеріалів
Збірник корекційних матеріалівЗбірник корекційних матеріалів
Збірник корекційних матеріалів
Helen Pisna
 
навчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахинавчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахиschoolperem1984
 
Позакласне читання 4 клас (Конспекти уроків)
Позакласне читання 4 клас (Конспекти уроків)Позакласне читання 4 клас (Конспекти уроків)
Позакласне читання 4 клас (Конспекти уроків)
Ковпитська ЗОШ
 
"Література для діток — моє життя" ( до 70-річчя від дня народження Марії Пон...
"Література для діток — моє життя" ( до 70-річчя від дня народження Марії Пон..."Література для діток — моє життя" ( до 70-річчя від дня народження Марії Пон...
"Література для діток — моє життя" ( до 70-річчя від дня народження Марії Пон...
estet13
 
Які зміни відбуваються в природі восени
Які зміни відбуваються в природі восениЯкі зміни відбуваються в природі восени
Які зміни відбуваються в природі восени
ЗШ №10 м.Світловодська
 
проект наші друзі птахи
проект наші друзі   птахипроект наші друзі   птахи
проект наші друзі птахиschoolperem1984
 
ігри та цікаві вправи з української мови для учнів початкових класів
ігри та цікаві вправи  з української мови для учнів початкових класівігри та цікаві вправи  з української мови для учнів початкових класів
ігри та цікаві вправи з української мови для учнів початкових класів
Olesea_Moldovan
 
Народні свята
Народні святаНародні свята
Народні свята
Марина Вербицька
 
Батьківські збори. Відповідальність батьків за виховання дітей
Батьківські збори. Відповідальність батьків за виховання дітейБатьківські збори. Відповідальність батьків за виховання дітей
Батьківські збори. Відповідальність батьків за виховання дітей
Center_Inspiration
 
методика зайцева м.
методика зайцева м.методика зайцева м.
методика зайцева м.
Елена Билюк
 
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимВиховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Ковпитська ЗОШ
 
Презентація досвіду роботи
Презентація досвіду роботиПрезентація досвіду роботи
Презентація досвіду роботиschnov16
 
ПОРТФОЛІО ВИХОВАТЕЛЯ ГПД ГОЛОВКО ОКСАНИ ГРИГОРІВНИ
ПОРТФОЛІО ВИХОВАТЕЛЯ ГПД ГОЛОВКО ОКСАНИ ГРИГОРІВНИПОРТФОЛІО ВИХОВАТЕЛЯ ГПД ГОЛОВКО ОКСАНИ ГРИГОРІВНИ
ПОРТФОЛІО ВИХОВАТЕЛЯ ГПД ГОЛОВКО ОКСАНИ ГРИГОРІВНИTetiana Taranchuk
 
Презентація досвіду роботи вихователя ГПД Сметани В. С.
Презентація досвіду роботи вихователя ГПД Сметани В. С.Презентація досвіду роботи вихователя ГПД Сметани В. С.
Презентація досвіду роботи вихователя ГПД Сметани В. С.
selezengalina
 
презентація червона книга україни
презентація червона книга українипрезентація червона книга україни
презентація червона книга україниOlya30042008
 
Всесвітній День Землі
Всесвітній День ЗемліВсесвітній День Землі
Всесвітній День Землі
Inna Gornikova
 
презентация .зима
презентация .зимапрезентация .зима
презентация .зимаlenysik120874
 

What's hot (20)

Скрайбінг – "новітня техніка"
Скрайбінг – "новітня техніка"Скрайбінг – "новітня техніка"
Скрайбінг – "новітня техніка"
 
3
33
3
 
Збірник корекційних матеріалів
Збірник корекційних матеріалівЗбірник корекційних матеріалів
Збірник корекційних матеріалів
 
навчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахинавчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахи
 
Наша адреса у Всесвіті
Наша адреса у ВсесвітіНаша адреса у Всесвіті
Наша адреса у Всесвіті
 
Позакласне читання 4 клас (Конспекти уроків)
Позакласне читання 4 клас (Конспекти уроків)Позакласне читання 4 клас (Конспекти уроків)
Позакласне читання 4 клас (Конспекти уроків)
 
"Література для діток — моє життя" ( до 70-річчя від дня народження Марії Пон...
"Література для діток — моє життя" ( до 70-річчя від дня народження Марії Пон..."Література для діток — моє життя" ( до 70-річчя від дня народження Марії Пон...
"Література для діток — моє життя" ( до 70-річчя від дня народження Марії Пон...
 
Які зміни відбуваються в природі восени
Які зміни відбуваються в природі восениЯкі зміни відбуваються в природі восени
Які зміни відбуваються в природі восени
 
проект наші друзі птахи
проект наші друзі   птахипроект наші друзі   птахи
проект наші друзі птахи
 
ігри та цікаві вправи з української мови для учнів початкових класів
ігри та цікаві вправи  з української мови для учнів початкових класівігри та цікаві вправи  з української мови для учнів початкових класів
ігри та цікаві вправи з української мови для учнів початкових класів
 
Народні свята
Народні святаНародні свята
Народні свята
 
Батьківські збори. Відповідальність батьків за виховання дітей
Батьківські збори. Відповідальність батьків за виховання дітейБатьківські збори. Відповідальність батьків за виховання дітей
Батьківські збори. Відповідальність батьків за виховання дітей
 
методика зайцева м.
методика зайцева м.методика зайцева м.
методика зайцева м.
 
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимВиховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за Сухомлинським
 
Презентація досвіду роботи
Презентація досвіду роботиПрезентація досвіду роботи
Презентація досвіду роботи
 
ПОРТФОЛІО ВИХОВАТЕЛЯ ГПД ГОЛОВКО ОКСАНИ ГРИГОРІВНИ
ПОРТФОЛІО ВИХОВАТЕЛЯ ГПД ГОЛОВКО ОКСАНИ ГРИГОРІВНИПОРТФОЛІО ВИХОВАТЕЛЯ ГПД ГОЛОВКО ОКСАНИ ГРИГОРІВНИ
ПОРТФОЛІО ВИХОВАТЕЛЯ ГПД ГОЛОВКО ОКСАНИ ГРИГОРІВНИ
 
Презентація досвіду роботи вихователя ГПД Сметани В. С.
Презентація досвіду роботи вихователя ГПД Сметани В. С.Презентація досвіду роботи вихователя ГПД Сметани В. С.
Презентація досвіду роботи вихователя ГПД Сметани В. С.
 
презентація червона книга україни
презентація червона книга українипрезентація червона книга україни
презентація червона книга україни
 
Всесвітній День Землі
Всесвітній День ЗемліВсесвітній День Землі
Всесвітній День Землі
 
презентация .зима
презентация .зимапрезентация .зима
презентация .зима
 

Viewers also liked

урок з читання в 2кл.
урок з читання в  2кл.урок з читання в  2кл.
урок з читання в 2кл.
Коваленко Ірина
 
урок читання 1кл
урок читання 1клурок читання 1кл
урок читання 1кл
Коваленко Ірина
 
1 урок у 3кл
1 урок у 3кл1 урок у 3кл
1 урок у 3кл
Коваленко Ірина
 
1 урок в 1 класі
1 урок в 1 класі1 урок в 1 класі
1 урок в 1 класі
Коваленко Ірина
 
1 урок у 2 класі
1 урок у 2 класі1 урок у 2 класі
1 урок у 2 класі
Коваленко Ірина
 
урок природознавства в 1 кл.
урок природознавства в 1 кл.урок природознавства в 1 кл.
урок природознавства в 1 кл.
Коваленко Ірина
 
урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»
Коваленко Ірина
 
Лекція для батьків (кілька порад)
Лекція для батьків (кілька порад)Лекція для батьків (кілька порад)
Лекція для батьків (кілька порад)
Коваленко Ірина
 
Досвід роботи Коваленко І.С.
Досвід роботи Коваленко І.С.Досвід роботи Коваленко І.С.
Досвід роботи Коваленко І.С.
Коваленко Ірина
 
розвиток творчих здібностей учнів початкових класів на уроках української мов...
розвиток творчих здібностей учнів початкових класів на уроках української мов...розвиток творчих здібностей учнів початкових класів на уроках української мов...
розвиток творчих здібностей учнів початкових класів на уроках української мов...
Коваленко Ірина
 
Портфоліо
ПортфоліоПортфоліо
Портфоліо
Коваленко Ірина
 
рекомендації+батькам
рекомендації+батькамрекомендації+батькам
рекомендації+батькам
Коваленко Ірина
 
поради з виховання батькам
поради з виховання батькампоради з виховання батькам
поради з виховання батькам
Коваленко Ірина
 
батькам+майбутніх+першокласників
батькам+майбутніх+першокласниківбатькам+майбутніх+першокласників
батькам+майбутніх+першокласників
Коваленко Ірина
 
Учнівська презентація до проекту.
Учнівська презентація до проекту.Учнівська презентація до проекту.
Учнівська презентація до проекту.
Ольга Голованова
 
"Я - за здоровий спосіб життя"
"Я - за здоровий спосіб життя""Я - за здоровий спосіб життя"
"Я - за здоровий спосіб життя"
Ольга Голованова
 
Змінювання дієслів минулого часу за родами
Змінювання дієслів минулого часу за родамиЗмінювання дієслів минулого часу за родами
Змінювання дієслів минулого часу за родамиОльга Голованова
 

Viewers also liked (20)

урок з читання в 2кл.
урок з читання в  2кл.урок з читання в  2кл.
урок з читання в 2кл.
 
урок читання 1кл
урок читання 1клурок читання 1кл
урок читання 1кл
 
1 урок у 3кл
1 урок у 3кл1 урок у 3кл
1 урок у 3кл
 
1 урок в 1 класі
1 урок в 1 класі1 урок в 1 класі
1 урок в 1 класі
 
1 урок у 2 класі
1 урок у 2 класі1 урок у 2 класі
1 урок у 2 класі
 
урок природознавства в 1 кл.
урок природознавства в 1 кл.урок природознавства в 1 кл.
урок природознавства в 1 кл.
 
урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»
урок трудового навчання у 2 класі «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»
 
Лекція для батьків (кілька порад)
Лекція для батьків (кілька порад)Лекція для батьків (кілька порад)
Лекція для батьків (кілька порад)
 
Досвід роботи Коваленко І.С.
Досвід роботи Коваленко І.С.Досвід роботи Коваленко І.С.
Досвід роботи Коваленко І.С.
 
розвиток творчих здібностей учнів початкових класів на уроках української мов...
розвиток творчих здібностей учнів початкових класів на уроках української мов...розвиток творчих здібностей учнів початкових класів на уроках української мов...
розвиток творчих здібностей учнів початкових класів на уроках української мов...
 
Портфоліо
ПортфоліоПортфоліо
Портфоліо
 
учительська презентація
учительська презентаціяучительська презентація
учительська презентація
 
Учнівська публікація
Учнівська публікаціяУчнівська публікація
Учнівська публікація
 
рекомендації+батькам
рекомендації+батькамрекомендації+батькам
рекомендації+батькам
 
тест
тесттест
тест
 
поради з виховання батькам
поради з виховання батькампоради з виховання батькам
поради з виховання батькам
 
батькам+майбутніх+першокласників
батькам+майбутніх+першокласниківбатькам+майбутніх+першокласників
батькам+майбутніх+першокласників
 
Учнівська презентація до проекту.
Учнівська презентація до проекту.Учнівська презентація до проекту.
Учнівська презентація до проекту.
 
"Я - за здоровий спосіб життя"
"Я - за здоровий спосіб життя""Я - за здоровий спосіб життя"
"Я - за здоровий спосіб життя"
 
Змінювання дієслів минулого часу за родами
Змінювання дієслів минулого часу за родамиЗмінювання дієслів минулого часу за родами
Змінювання дієслів минулого часу за родами
 

Similar to урок з природознавства в 4 кл.

урок 05. чому відбувається зміна пір року
урок 05. чому відбувається зміна пір рокуурок 05. чому відбувається зміна пір року
урок 05. чому відбувається зміна пір року
Олена Бабко
 
4614
46144614
природознавство 2 кл
природознавство 2 клприродознавство 2 кл
природознавство 2 кл
Школа Леди и Кадетство
 
Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас
 Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас
Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас
Semenuk
 
Pryrodoznavstvo 2-klas-gilberg
Pryrodoznavstvo 2-klas-gilbergPryrodoznavstvo 2-klas-gilberg
Pryrodoznavstvo 2-klas-gilberg
kreidaros1
 
2 природ гільберг_сак_2012_укр
2 природ гільберг_сак_2012_укр2 природ гільберг_сак_2012_укр
2 природ гільберг_сак_2012_укр
Aira_Roo
 
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_sGilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
YchebnikUA
 
Природознавство 2 клас
Природознавство 2 класПриродознавство 2 клас
Природознавство 2 клас
Рита Скитер
 
2k prirodoz-gilberg-sak-12
2k prirodoz-gilberg-sak-122k prirodoz-gilberg-sak-12
2k prirodoz-gilberg-sak-12
shakhtarr00
 
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_sGilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
4book
 
Підручник Природознавство 2 клас Гільберг
Підручник Природознавство 2 клас ГільбергПідручник Природознавство 2 клас Гільберг
Підручник Природознавство 2 клас Гільберг
oleg379
 
2 клас. природознавство (гільберг, сак) 2012
2 клас.  природознавство (гільберг, сак)   20122 клас.  природознавство (гільберг, сак)   2012
2 клас. природознавство (гільберг, сак) 2012
olegrizograf
 
Vshkole prurodoznavstvo 2-klas_gilberg_2012
Vshkole prurodoznavstvo 2-klas_gilberg_2012Vshkole prurodoznavstvo 2-klas_gilberg_2012
Vshkole prurodoznavstvo 2-klas_gilberg_2012
Svinka Pepa
 
2 p g
2 p g2 p g
2 p g
2klas
 
Pryrodoznavstvo 2klas gilberg
Pryrodoznavstvo 2klas gilbergPryrodoznavstvo 2klas gilberg
Pryrodoznavstvo 2klas gilberg
cgf gfgfg
 
Prirodoznavstv-5-klas-prez
Prirodoznavstv-5-klas-prezPrirodoznavstv-5-klas-prez
Prirodoznavstv-5-klas-prez
Віктор Пасик
 
Планета Земля
Планета ЗемляПланета Земля
результати олімпіади з астрономії
результати олімпіади з астрономіїрезультати олімпіади з астрономії
результати олімпіади з астрономіїЕлена Гавриш
 

Similar to урок з природознавства в 4 кл. (20)

урок 05. чому відбувається зміна пір року
урок 05. чому відбувається зміна пір рокуурок 05. чому відбувається зміна пір року
урок 05. чому відбувається зміна пір року
 
4614
46144614
4614
 
природознавство 2 кл
природознавство 2 клприродознавство 2 кл
природознавство 2 кл
 
Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас
 Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас
Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас
 
Pryrodoznavstvo 2-klas-gilberg
Pryrodoznavstvo 2-klas-gilbergPryrodoznavstvo 2-klas-gilberg
Pryrodoznavstvo 2-klas-gilberg
 
2 природ гільберг_сак_2012_укр
2 природ гільберг_сак_2012_укр2 природ гільберг_сак_2012_укр
2 природ гільберг_сак_2012_укр
 
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_sGilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
 
Природознавство 2 клас
Природознавство 2 класПриродознавство 2 клас
Природознавство 2 клас
 
2k prirodoz-gilberg-sak-12
2k prirodoz-gilberg-sak-122k prirodoz-gilberg-sak-12
2k prirodoz-gilberg-sak-12
 
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_sGilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
 
Підручник Природознавство 2 клас Гільберг
Підручник Природознавство 2 клас ГільбергПідручник Природознавство 2 клас Гільберг
Підручник Природознавство 2 клас Гільберг
 
2 клас. природознавство (гільберг, сак) 2012
2 клас.  природознавство (гільберг, сак)   20122 клас.  природознавство (гільберг, сак)   2012
2 клас. природознавство (гільберг, сак) 2012
 
Vshkole prurodoznavstvo 2-klas_gilberg_2012
Vshkole prurodoznavstvo 2-klas_gilberg_2012Vshkole prurodoznavstvo 2-klas_gilberg_2012
Vshkole prurodoznavstvo 2-klas_gilberg_2012
 
2 p g
2 p g2 p g
2 p g
 
Pryrodoznavstvo 2klas gilberg
Pryrodoznavstvo 2klas gilbergPryrodoznavstvo 2klas gilberg
Pryrodoznavstvo 2klas gilberg
 
Prirodoznavstv-5-klas-prez
Prirodoznavstv-5-klas-prezPrirodoznavstv-5-klas-prez
Prirodoznavstv-5-klas-prez
 
Планета Земля
Планета ЗемляПланета Земля
Планета Земля
 
142
142142
142
 
результати олімпіади з астрономії
результати олімпіади з астрономіїрезультати олімпіади з астрономії
результати олімпіади з астрономії
 
Н.В.Король, Н.І.Степаненко. Наша планета – Земля
Н.В.Король, Н.І.Степаненко. Наша планета – ЗемляН.В.Король, Н.І.Степаненко. Наша планета – Земля
Н.В.Король, Н.І.Степаненко. Наша планета – Земля
 

Recently uploaded

KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
ssuser7541ef1
 
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинСучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
tetiana1958
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежністьСимон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
santomihail264
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
Репетитор Історія України
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
tetiana1958
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
estet13
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 

Recently uploaded (11)

KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
 
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинСучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
 
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежністьСимон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
 
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
 

урок з природознавства в 4 кл.

  • 1. КЗ «НСЗШ №9» Урок природознавства в 4-В класі Тема уроку: «Земля. Добовий і річний рух землі». Класний керівник:Коваленко І.С. м. Нікополь
  • 2. Тема:Земля. Добовий ірічний рух Землі. Мета:розширитиуявлення учнів про причинизмін пір рокуна Землі; вчити пояснюватизміну дня і ночі обертанням Землі навколо осі, видимий рух Сонця на небі обертанням Землі навколо осі; розвиватимислення, мовлення; виховувати пізнавальний інтерес. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Відповіді на запитання дляповторення з рубрики «Перевір себе»(с. 19) 2. Природнича розминка «Чи вірите ви?» Чи віритеви в те, що?..  Глобус — точневідтворення Землі, зменшене у десяткимільйонів разів.  Вісь глобуса не нахилена.  Земна вісь — це уявна лінія, навколо якої обертається Земля.  Земна вісь не проходить через центр Землі та полюси.  Зверху знаходиться Південний полюс, а знизу — Північний полюс.  На однаковій відстані від полюсів проходить уявна лінія — екватор.  Екватор розділяєЗемлю на дві неоднаковіпівкулі.  Від Північного полюса до екватора — північна півкуля.  Від Південного полюса до екватора — південна півкуля. 3. Робота з глобусом — Знайдіть на глобусіПівнічний і Південний полюси; екватор. — Покажіть екватор; північну і південну півкулі. — Як сонячніпромені падають на поверхню Землі? — Чи можуть сонячніпромені пройтикрізь непрозорийпредметабо обігнути його? — Що утворюється, колина шляху променів трапляється непрозорийпредмет? III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ — Сьогодніна уроці ви дізнаєтеся про добовийі річний рух Землі. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Бесіда — Пригадайте! Що називають орбітою Землі? На які півкулі поділяє Землю екватор? — Кожного дня вранці сходить Сонце, опівдні воно стоїть високо в небі, а ввечері ховається за горизонтом,і настає ніч. Чому ж так відбувається? — Чи може Сонце одночасноосвітити всю Землю? Чому? — Чи можуть сонячніпромені пройтикрізь Землю або обігнути її?Чому? — Чи відрізняється полудневе положення Сонця в різні порироку? 2. Практична робота — Планета Земля — непрозорекосмічнетіло. Якщо променіСонця освітлюють один бік Землі, то другийзалишається в тіні. На освітленому боці — день, на
  • 3. протилежному, неосвітленому — ніч. Земля рухається навколо своєї осііз заходу на схід. Вона підставляє під сонячніпромені то одинбік, то другий. Там, де був день,— настає вечір і ніч, а туди, де була ніч,— приходить ранокі день. Зараз за допомогоюглобусаі ліхтарика ми спробуємо змоделюватиобертання Землі. — Земля обертається навколо своєї осі. І що ж відбувається? (Сонце освітлює спочаткуодну її частину, а потім — іншу.) — Як ви вважаєте, що буває в тій частині Землі, яка освітлена сонечком? (Там буде світло, значить, буде день.) — А що буде в іншій частині земної кулі, куди не потрапляють сонячні промені? (Там буде темно, значить, буде ніч.) — Подивіться уважно на малюнок «Чомубуває ніч і день?». Що ви можете сказати? (Тут теж показано, що Земля обертається навколо своєї осі, і на освітленій частині— день, а на неосвітленій — ніч.) — Один обертнавколо своєї осіЗемля робить за 23 години56 хвилин, ми говоримо — «за добу». Отже, чомуна Землі змінюються день і ніч? (Це відбувається через те, що Земля обертається навколо своєї осі.) — Молодці! Ви розкрилитаємницю зміни дня і ночі. А зараз спробуємо розкритиі другу таємницю. Ви вже з’ясували, що Земля обертається навколо Сонця. Що ми спостерігаємо? (Земна вісь нахилена, тому одна частина земної кулі знаходиться ближче до Сонця, а інша — далі. При обертанні Землі навколо Сонця нахил земної осі не змінюється, тому в різний час різні частини земної кулі знаходяться ближче до Сонця і далівід нього.) — А як рухається Земля навколо Сонця? (Вона рухається повільно.) — Земля робить одиноберт навколо Сонця за 365 діб, або за рік. — Як ви вважаєте, що відбувається на земній кулі в тій частині, яка ближче до Сонця?(Там буде тепліше, значить, буде літо.) — А в тій частині, яка далі від Сонця? (Там холодніше, тому там буде зима.)
  • 4. — Подивіться уважно на малюнок «Чомузмінюються порироку?». Що тут показано? (Тут теж показано, що Земля обертається навколо Сонця, і на тій частині, яка ближче до Сонця,— літо, а на іншій, яка далі від Сонця,— зима.) — Отже, чомуна Землі змінюються пори року? (Це відбувається з-за нахилу земної вісі та обертання Землі навколо Сонця.) — Так ми відкрили таємницю зміни пір року на Землі. 2. Перегляд відеозапису«Чомузмінюєтьсяпора року?» Висновок. Зміна дня і ночі — обертання Землі навколо своєї осі(доба). Зміна пір року — обертання Землі навколо Сонця (рік). 4. Робота за підручником (с. 19–22) Вправа «Мікрофон» Учні відповідають на запитання на с. 19. — Які рухи здійснює Земля у Всесвіті? — Яка причиназміни дня і ночі? — Що таке доба? — Чому ми не помічаємо того, що Земля рухається навколо осі? — Що сталося б, якби Земля перестала обертатися навколо осі? — Яка причиназміни пір року? — Назвіть порироку, починаючиз тієї, що триває. — Розкажіть за малюнком 12, як Земля обертається навколо Сонця. — Визначте, яка півкуля повернута до Сонця в червні, а яка — в грудні. — Як розташованіпівкулі у вересні та березні? — Як залежить нагрівання земної поверхні від висотиСонця на небосхилі? — Яка тривалість рокуна Землі? — Розкажіть за малюнком 13 про положення Сонця над горизонтом залежно від пори доби. Учитель пропонуєучням провестидослідження за завданнями на с. 21. — Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника». — Прочитайте і запам’ятайте висновкина с. 22 — Якими словами ви збагатили на уроцісвій словник?
  • 5. 5. Фізкультхвилинка УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ 1.Гра «Чомусики»  Чому, якщо Сонце більше освітлює північну півкулю, на її території настає весна?  Чому полуднева висотаСонця змінюється восени, взимку, навесні та влітку? 2. Робота впарах — Позначте правильну відповідь. 1. Сонячніпроменімайже ввесь час падають на лінію екватора: а) прямовисно; б) косо. 2. Екватор поділяє земну поверхню: а) на південну і північну півкулі; б) на західну і східну півкулі. 3. Які промені більше нагрівають земну поверхню? а) Прямовисні; б) косі. 4. Рух Землі навколо Сонця спричинює: а) зміну пір року; б) зміну дня і ночі. 5. Проміжок часу, за який Земля робить повний обертнавколо Сонця, називається: а) місяцем; б) добою; в) роком. 6. Чому буває день і ніч? а) Тому що Земля обертається навколо Сонця; б) тому що Земля обертається навколо своєї осі; в) тому що Сонце рухається навколо Землі. 7. Що таке вісь Землі? а) Уявна лінія, яка проходить на однаковій відстані від полюсів; б) уявна лінія, де Земля ніби з’єднується з небом;
  • 6. в) уявна лінія, що проходить через центр Землі та Північний і Південний полюси. 8. Що ми називаємо земноюорбітою? а) Шлях, яким Земля рухається навколо Сонця; б) шлях, яким Земля рухається навколо своєї осі; в) шлях, яким Сонце рухається навколо Землі. 9. Від чого залежить зміна пір року? а) Від того, що вісь Землі не вертикальна, а похила; б) від того, що Земля рухається навколо Сонця; в) від того, що Земля рухається навколо своєї осі. 10. Що таке рік? а) Час, за який Земля робить повнийоберт навколо своєї осі; б) час, за який Сонце робить повнийоберт навколо Землі; в) час, за який Земля робить повнийобертнавколо Сонця. 11. Третя планета за відстанню до Сонця: а) Меркурій; б) Земля; в) Венера. 3. Робота над загадками про час  У місті — дванадцять ринків, на кожномуринку — по тридцять людей, кожного — по двадцять чотиридитини. (Рік)  Сім братів, літами всі рівні, а іменами різні. Відгадай, хто ми? (Дні тижня)  Виходило дванадцять молодців, випускало п’ятдесятдва соколита триста шістдесят п’ять лебедів. (Місяці, тижні, дні року)  Стоїть дуб, а на нім дванадцять гілок, а на кожній гілці — по чотиригнізда, а в кожномугнізді — по семеро пташенят. (Рік, місяць, тижні, дні)  Що то за гість, що темряву їсть? (День)  Чорна коровавесь світ поборола. (Ніч) 4. Гра «Так чи ні?»  Ніч настає тому, що на небі з’являється Місяць. Так чи ні?  Сонце обертається навколо планет. Так чи ні?
  • 7.  День і ніч настають через те, що Земля обертається навколо своєї осіі по- різному освітлюється Сонцем. Так чи ні? 5. Вікторина  Які рухи Землі вам відомі? (Рух навколо своєї осі; рух навколо Сонця)  До чого призводитьрух навколо своєї осі? (До зміни дня і ночі)  За який період станеться повне обертання Землі навколо Сонця? (За рік)  Скільки триває рік? (12 місяців)  Що відбувається при обертанніЗемлі навколо Сонця? (Зміна пір року)  Яка головна причина зміни пір року? (Нахилземної осі і рух Землі навколо Сонця)  Чому влітку день триває довше? (Сонце піднімається високо над горизонтом.)  Чому взимку холодно? (Сонце низько над горизонтом.) 6. Гра «П’ять речень» Учні у п’яти реченнях формулюють засвоєнізнання про добовийі річний рух Землі. VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ — Які рухи здійснює наша Земля? — Чому на планеті відбувається зміна дня і ночі? — Які явища природиповторюютьсякожної доби? — Скільки разів Земля обертається за добу? — Чи змінюється тривалість ночі і дня взимку? — До чого призводить рухЗемлі навколо Сонця? — Які є пори року? — Скільки днів триває рік? — Чому Земля отримуєвід Сонця в різні порироку неоднакову кількість тепла і світла? VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Підручник (с. 19–22).