SlideShare a Scribd company logo
1 of 20
Поетична хвилинка
Мета. Розповісти учням про оригінальний 
вид фольклору – прислів’я, приказки, 
з’ясувати різницю між ними; розкривати 
народні уявлення про навколишній світ і 
його оцінку в прислів’ях і приказках, красу й 
мудрість народу; розвивати красу 
мовлення, логічність мислення, увагу; 
виховувати любов до духовної скарбниці 
та мудрого слова народу.
Тип уроку. Урок вивчення нового 
матеріалу 
Обладнання. Підручник, робочі 
зошити, збірка українських народних 
прислів’їв і приказок.
ЕПІГРАФ 
Око бачить далеко, 
а розум - ще далі 
Українське народне 
прислів’я
Хід уроку 
І. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок. 
1. Перевірка домашнього завдання. 
Зачитування записаних від старших людей загадок. 
Загадування загадок на різні теми, вивчених удома 
напам’ять. Загадування загадок про предмети шкільного 
вжитку або про овочі й фрукти, придуманих самостійно. 
2. Гра “ Наукова палітра ” (учні дають відповідь на 
поставленні питання) 
*Загадки – це… 
*Від якого слова походить слово загадка? 
*Коли винник цей жанр фольклору? 
*
* Чи можна назвати загадки позитивними? Чому? 
* На які види поділяються загадки? 
* Охарактеризуйте кожен вид. 
*Якою мовою створюються загадки? 
* В якому жанрі літератури використовують ці народні перли? 
Наведіть приклади. 
ІІ. Оголошення теми,мети уроку. 
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. 
Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Ми 
відправимося в літературну подорож на своїх 
маленьких повітряних кульках, символічно – 
це ваші парти, для цього ви об’єдналися в 
групки за бажанням.
А що нам знадобиться для такої 
незвичайної подорожі? 
Піднесіть руки вгору й упіймайте те, 
що вам допоможе під час подорожі, 
пригорніть до серця й не відпускайте.
Відповіді учнів: 
Кмітливість, уважність, 
працьовитість, хороший 
настрій, активність, творчі 
здібності, артистичність…
Слово вчителя. 
Дійсно, сьогодні ми з вами вирушимо 
до двох цікавих міст – ПРИСЛІВ’Я і 
ПРИКАЗКА, які знаходяться в одній 
мальовничій країні – ФОЛЬКЛОР. Ці міста 
і цю країну можна легко знайти на 
літературній карті.
IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу 
1. Робота з підручником. Читання 
теоретичного матеріалу в підручнику 
на стор. 145-147. 
2. Слово вчителя. Прислів’я і приказки 
належать до малих жанрів усної 
народної творчості. У них 
відображено багатовікову мудрість 
народу, практичний досвід людини в 
різних сферах діяльності, 
різноманітні явища суспільного 
життя і природи, передано горе й 
радість людини, її мрії та прагнення.
Прислів’я та приказки використовуються для 
того, щоб: (метод “Мікрофону”) 
• у чомусь переконати слухачів, закликати до чогось; 
• що-небудь схвалити чи засудити; 
• навчити, виховати, при цьому стисло й влучно 
висловившись; 
• допомагають висловити своє ставлення до 
життєвого явища; 
• містять глибоку оцінку життєвих цінностей, історії, 
природи, суспільства; 
• у них вміщено поради, правила життя; 
• утверджуються моральні цінності; 
• засуджуються людські вади й недоліки
змістом, що виражає закінчену думку. 
Учні відповідають (зачитують): 
Прислів'я — короткий стійкий народний вислів з 
повчальніш змістом, що виражає закінчену думку. 
Наприклад: Брехнею світ пройдеш, а назад не вернешся. 
Вмієш казати, вмій і мовчати. Як батька покинеш, то й сам 
загинеш. Людей питай, а свій розум май. Краденим добром 
не забагатієш. Зміст частини прислів’їв ти розумієш з 
прямого значення слів: Навчай інших — і сам навчишся. Будь 
господарем своєму слову. В інших прислів’ях значення 
виразу є переносним. Наприклад, у прислів’ї Трудова копійка 
годує довіку йдеться не про копійку, а про те, що людина 
повинна бути працьовитою. 
Наприклад, у прислів’їв: Трудова копійка годує довіку йдеться не 
про копійку, а про те, що людина повинна бути працьовитою.
Приказка — влучний вислів, який не виражає закінченої думки й не 
має повчального змісту. 
• Учні відповідають (зачитують): 
Приказка — влучний вислів, який не виражає 
закінченої думки й не має повчального змісту. Наприклад: 
Сорока на хвості принесла (стало відомо про щось); 
косо, криво, аби живо (про недбале виконання роботи); 
всякому овочеві свій час (треба робити все вчасно). 
Приказка може бути частиною твого речення: Мені цю 
вісточку сорока на хвості принесла; виконав домашнє 
завдання абияк — косо, криво, аби живо; учися в школі 
старанно, адже всякому овочеві свій час. 
Іноді приказка може входити до складу прислів’я: 
Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже 
(мазати медом — приказка); Щоб пізнати людину, 
треба з нею пуд солі з’їсти (з’їсти пуд солі — приказка).
Слово вчителя. Подорожуючи, наші повітряні 
кульки наштовхнулися на невеличкі 
перешкоди, і кожній із них потрібно їх 
подолати, а для цього: 
1. Робота в групах: 
1-ша група виконує завдання: 
• Знайти зайве прислів’я 
1.На годину спізнився, за рік не доженеш. 
2. Вчорашнього дня стома кіньми не здоженеш. 
3. Допомагай старшим, бо доведеться бути таким. 
4. Що ранком не зробиш, то вечором не здоженеш.
2-га група. Завдання: 
Назвіть, із якої професії вийшли в життя 
такі прислів’я та приказки: 
- Із поганої вівці хоч вовни жмут. 
- Жартуй, глечичок, поки вушко 
одірветься. 
- От що вийшло: ні тарантас, ні дишло. 
- Куй залізо, поки гаряче. 
- Порожня бочка гудить, а повна мовчить.
Гра “Хто швидше” 
• Назвіть, з якої професії вийшли в 
життя такі прислів’я та приказки: 
- З поганої вівці хоч вовни жмут. 
(Чабан) 
- Жартуй, глечичок, поки вушко 
одірветься. (Гончар) 
- От що вийшло: ні тарантас, ні 
дишло. (Стельмах) 
- Куй залізо, поки гаряче. (Коваль) 
- Порожня бочка гудить, а повна 
мовчить. (Бондар)
V.Узагальнення та систематизація знань, 
умінь, навичок. 
Назвіть тему, якій присвячені прислів’я кожної групи: 
• Легше тобі на душі стане, як пісня до твого серця загляне (пісня) 
• Найдорожча пісня, з якою мати мене колисала (пісня) 
• Хто співає, той журбу проганяє (пісня) 
• Добре ім’я краще багатства (добро, чесність) 
• Добре роби — добре й буде (добро, чесність) 
• Добре треба шукати, а зло саме прийде (добро, чесність) 
• Сухий березень, теплий квітень, мокрий май — буде хліба 
• урожай (природа) 
• Як у травні дощ надворі, то восени хліб у коморі (природа) 
• Ластівка день починає, а соловей його кінчає (природа)
Рефлексія 
/ Я сьогодні на уроці дізнався (дізналася)… 
/ Мені було цікавим… 
/ Повчальним є… 
/ Прислів’я та приказки нам потрібні для… 
/ Роль прислів’їв та приказок у житті народу….
Прислів"я та приказки 5 клас

More Related Content

What's hot

СПР з кількома підрядними
СПР з кількома підряднимиСПР з кількома підрядними
СПР з кількома підряднимиSvitlana ZHyvolup
 
навчання різних видів мовленнєвої діяльності
навчання різних видів мовленнєвої діяльностінавчання різних видів мовленнєвої діяльності
навчання різних видів мовленнєвої діяльностіmetukrlit
 
івана купала презентація
івана купала   презентаціяівана купала   презентація
івана купала презентаціяBalabas
 
МНП з української літератури 5-6 кл. (авт. Чумарна М. І., Пастушенко Н. М.)
МНП з української літератури 5-6 кл. (авт. Чумарна М. І., Пастушенко Н. М.)МНП з української літератури 5-6 кл. (авт. Чумарна М. І., Пастушенко Н. М.)
МНП з української літератури 5-6 кл. (авт. Чумарна М. І., Пастушенко Н. М.)Adriana Himinets
 
Календарне планування з української літератури для 7 кл.
Календарне планування з української літератури для 7 кл.Календарне планування з української літератури для 7 кл.
Календарне планування з української літератури для 7 кл.Adriana Himinets
 
відмінювання кількісних числівників
відмінювання кількісних числівниківвідмінювання кількісних числівників
відмінювання кількісних числівниківТетяна Шинкаренко
 
презентація формування предметних і ключових компетентностей учнів
презентація формування предметних і ключових компетентностей учнів презентація формування предметних і ключових компетентностей учнів
презентація формування предметних і ключових компетентностей учнів Ткаченко Елена goconda
 
Презентація № 2 образ калитки
Презентація № 2 образ калиткиПрезентація № 2 образ калитки
Презентація № 2 образ калиткиschoolkharkov
 
3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас
3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас
3. презентація до уроку вальтер скотт 7 класCshkilniy
 
У світі казок. Презентація
У світі казок. ПрезентаціяУ світі казок. Презентація
У світі казок. Презентаціяolyasmetyukh
 
Збірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docx
Збірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docxЗбірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docx
Збірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docxРепетитор Історія України
 
ЗВІТ з виховної роботи 2022 2023 рік.pptx
ЗВІТ з виховної роботи 2022 2023 рік.pptxЗВІТ з виховної роботи 2022 2023 рік.pptx
ЗВІТ з виховної роботи 2022 2023 рік.pptxssuser79d205
 
"Яйце-райце".Інтегрований урок читання та розвитку мовлення.
"Яйце-райце".Інтегрований  урок читання  та  розвитку мовлення."Яйце-райце".Інтегрований  урок читання  та  розвитку мовлення.
"Яйце-райце".Інтегрований урок читання та розвитку мовлення.Larysa Mosiychuk
 

What's hot (20)

СПР з кількома підрядними
СПР з кількома підряднимиСПР з кількома підрядними
СПР з кількома підрядними
 
Урок Танок метелика за твором Радушинської (1).pdf
Урок Танок метелика за твором Радушинської (1).pdfУрок Танок метелика за твором Радушинської (1).pdf
Урок Танок метелика за твором Радушинської (1).pdf
 
Ю.Беззуб. Використання технологій національно-патріотичного виховання на урок...
Ю.Беззуб. Використання технологій національно-патріотичного виховання на урок...Ю.Беззуб. Використання технологій національно-патріотичного виховання на урок...
Ю.Беззуб. Використання технологій національно-патріотичного виховання на урок...
 
навчання різних видів мовленнєвої діяльності
навчання різних видів мовленнєвої діяльностінавчання різних видів мовленнєвої діяльності
навчання різних видів мовленнєвої діяльності
 
Презентація-огляд «У мові рідній — і минуле, й майбуття…» (до Міжнародного дн...
Презентація-огляд «У мові рідній — і минуле, й майбуття…» (до Міжнародного дн...Презентація-огляд «У мові рідній — і минуле, й майбуття…» (до Міжнародного дн...
Презентація-огляд «У мові рідній — і минуле, й майбуття…» (до Міжнародного дн...
 
презентація сад 1.
презентація сад 1.презентація сад 1.
презентація сад 1.
 
івана купала презентація
івана купала   презентаціяівана купала   презентація
івана купала презентація
 
МНП з української літератури 5-6 кл. (авт. Чумарна М. І., Пастушенко Н. М.)
МНП з української літератури 5-6 кл. (авт. Чумарна М. І., Пастушенко Н. М.)МНП з української літератури 5-6 кл. (авт. Чумарна М. І., Пастушенко Н. М.)
МНП з української літератури 5-6 кл. (авт. Чумарна М. І., Пастушенко Н. М.)
 
Календарне планування з української літератури для 7 кл.
Календарне планування з української літератури для 7 кл.Календарне планування з української літератури для 7 кл.
Календарне планування з української літератури для 7 кл.
 
Дієприслівниковий зворот
Дієприслівниковий зворотДієприслівниковий зворот
Дієприслівниковий зворот
 
відмінювання кількісних числівників
відмінювання кількісних числівниківвідмінювання кількісних числівників
відмінювання кількісних числівників
 
8 клас вправи
8 клас вправи8 клас вправи
8 клас вправи
 
презентація формування предметних і ключових компетентностей учнів
презентація формування предметних і ключових компетентностей учнів презентація формування предметних і ключових компетентностей учнів
презентація формування предметних і ключових компетентностей учнів
 
Презентація № 2 образ калитки
Презентація № 2 образ калиткиПрезентація № 2 образ калитки
Презентація № 2 образ калитки
 
3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас
3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас
3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас
 
У світі казок. Презентація
У світі казок. ПрезентаціяУ світі казок. Презентація
У світі казок. Презентація
 
Збірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docx
Збірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docxЗбірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docx
Збірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docx
 
Презентація — огляд «Мова — це зброя!» (Л. Костенко) (до Міжнародного дня рід...
Презентація — огляд «Мова — це зброя!» (Л. Костенко) (до Міжнародного дня рід...Презентація — огляд «Мова — це зброя!» (Л. Костенко) (до Міжнародного дня рід...
Презентація — огляд «Мова — це зброя!» (Л. Костенко) (до Міжнародного дня рід...
 
ЗВІТ з виховної роботи 2022 2023 рік.pptx
ЗВІТ з виховної роботи 2022 2023 рік.pptxЗВІТ з виховної роботи 2022 2023 рік.pptx
ЗВІТ з виховної роботи 2022 2023 рік.pptx
 
"Яйце-райце".Інтегрований урок читання та розвитку мовлення.
"Яйце-райце".Інтегрований  урок читання  та  розвитку мовлення."Яйце-райце".Інтегрований  урок читання  та  розвитку мовлення.
"Яйце-райце".Інтегрований урок читання та розвитку мовлення.
 

Similar to Прислів"я та приказки 5 клас

Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.dzheredzha_raisa
 
система уроків
система уроківсистема уроків
система уроківCshkilniy
 
розробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класу
розробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класурозробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класу
розробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класуHelen Golovina
 
нестандартні диктанти у 3 4 класі
нестандартні диктанти у 3 4 класінестандартні диктанти у 3 4 класі
нестандартні диктанти у 3 4 класіAnton Gichko
 
Узагальнення знань про слова що означають назви предмета
Узагальнення знань про слова що означають назви предмета Узагальнення знань про слова що означають назви предмета
Узагальнення знань про слова що означають назви предмета Semenuk
 
Розвивальні творчі вправи
Розвивальні творчі вправиРозвивальні творчі вправи
Розвивальні творчі вправиDiadichenko
 
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)Ковпитська ЗОШ
 
відкритий урок читання у 2 класі.
відкритий урок читання  у 2 класі.відкритий урок читання  у 2 класі.
відкритий урок читання у 2 класі.Оксана Кикоть
 
Урок на конкурсDocx
Урок на конкурсDocxУрок на конкурсDocx
Урок на конкурсDocxSergey Mischenko
 
Я роблю це так
Я роблю це такЯ роблю це так
Я роблю це такKsenia Shemet
 

Similar to Прислів"я та приказки 5 клас (20)

укр.
укр.укр.
укр.
 
урок з читання в 2кл.
урок з читання в  2кл.урок з читання в  2кл.
урок з читання в 2кл.
 
Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.
 
збірка+християнська+етика (1)
збірка+християнська+етика (1)збірка+християнська+етика (1)
збірка+християнська+етика (1)
 
система уроків
система уроківсистема уроків
система уроків
 
розробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класу
розробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класурозробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класу
розробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класу
 
159
159159
159
 
нестандартні диктанти у 3 4 класі
нестандартні диктанти у 3 4 класінестандартні диктанти у 3 4 класі
нестандартні диктанти у 3 4 класі
 
Узагальнення знань про слова що означають назви предмета
Узагальнення знань про слова що означають назви предмета Узагальнення знань про слова що означають назви предмета
Узагальнення знань про слова що означають назви предмета
 
Розвивальні творчі вправи
Розвивальні творчі вправиРозвивальні творчі вправи
Розвивальні творчі вправи
 
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
 
36
3636
36
 
імпреза.docx
імпреза.docxімпреза.docx
імпреза.docx
 
відкритий урок читання у 2 класі.
відкритий урок читання  у 2 класі.відкритий урок читання  у 2 класі.
відкритий урок читання у 2 класі.
 
Урок на конкурсDocx
Урок на конкурсDocxУрок на конкурсDocx
Урок на конкурсDocx
 
75
7575
75
 
Я роблю це так
Я роблю це такЯ роблю це так
Я роблю це так
 
281
281281
281
 
27
2727
27
 
урок №1
урок №1урок №1
урок №1
 

Прислів"я та приказки 5 клас

  • 2.
  • 3. Мета. Розповісти учням про оригінальний вид фольклору – прислів’я, приказки, з’ясувати різницю між ними; розкривати народні уявлення про навколишній світ і його оцінку в прислів’ях і приказках, красу й мудрість народу; розвивати красу мовлення, логічність мислення, увагу; виховувати любов до духовної скарбниці та мудрого слова народу.
  • 4. Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу Обладнання. Підручник, робочі зошити, збірка українських народних прислів’їв і приказок.
  • 5. ЕПІГРАФ Око бачить далеко, а розум - ще далі Українське народне прислів’я
  • 6. Хід уроку І. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок. 1. Перевірка домашнього завдання. Зачитування записаних від старших людей загадок. Загадування загадок на різні теми, вивчених удома напам’ять. Загадування загадок про предмети шкільного вжитку або про овочі й фрукти, придуманих самостійно. 2. Гра “ Наукова палітра ” (учні дають відповідь на поставленні питання) *Загадки – це… *Від якого слова походить слово загадка? *Коли винник цей жанр фольклору? *
  • 7. * Чи можна назвати загадки позитивними? Чому? * На які види поділяються загадки? * Охарактеризуйте кожен вид. *Якою мовою створюються загадки? * В якому жанрі літератури використовують ці народні перли? Наведіть приклади. ІІ. Оголошення теми,мети уроку. ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Ми відправимося в літературну подорож на своїх маленьких повітряних кульках, символічно – це ваші парти, для цього ви об’єдналися в групки за бажанням.
  • 8. А що нам знадобиться для такої незвичайної подорожі? Піднесіть руки вгору й упіймайте те, що вам допоможе під час подорожі, пригорніть до серця й не відпускайте.
  • 9. Відповіді учнів: Кмітливість, уважність, працьовитість, хороший настрій, активність, творчі здібності, артистичність…
  • 10. Слово вчителя. Дійсно, сьогодні ми з вами вирушимо до двох цікавих міст – ПРИСЛІВ’Я і ПРИКАЗКА, які знаходяться в одній мальовничій країні – ФОЛЬКЛОР. Ці міста і цю країну можна легко знайти на літературній карті.
  • 11. IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу 1. Робота з підручником. Читання теоретичного матеріалу в підручнику на стор. 145-147. 2. Слово вчителя. Прислів’я і приказки належать до малих жанрів усної народної творчості. У них відображено багатовікову мудрість народу, практичний досвід людини в різних сферах діяльності, різноманітні явища суспільного життя і природи, передано горе й радість людини, її мрії та прагнення.
  • 12. Прислів’я та приказки використовуються для того, щоб: (метод “Мікрофону”) • у чомусь переконати слухачів, закликати до чогось; • що-небудь схвалити чи засудити; • навчити, виховати, при цьому стисло й влучно висловившись; • допомагають висловити своє ставлення до життєвого явища; • містять глибоку оцінку життєвих цінностей, історії, природи, суспільства; • у них вміщено поради, правила життя; • утверджуються моральні цінності; • засуджуються людські вади й недоліки
  • 13. змістом, що виражає закінчену думку. Учні відповідають (зачитують): Прислів'я — короткий стійкий народний вислів з повчальніш змістом, що виражає закінчену думку. Наприклад: Брехнею світ пройдеш, а назад не вернешся. Вмієш казати, вмій і мовчати. Як батька покинеш, то й сам загинеш. Людей питай, а свій розум май. Краденим добром не забагатієш. Зміст частини прислів’їв ти розумієш з прямого значення слів: Навчай інших — і сам навчишся. Будь господарем своєму слову. В інших прислів’ях значення виразу є переносним. Наприклад, у прислів’ї Трудова копійка годує довіку йдеться не про копійку, а про те, що людина повинна бути працьовитою. Наприклад, у прислів’їв: Трудова копійка годує довіку йдеться не про копійку, а про те, що людина повинна бути працьовитою.
  • 14. Приказка — влучний вислів, який не виражає закінченої думки й не має повчального змісту. • Учні відповідають (зачитують): Приказка — влучний вислів, який не виражає закінченої думки й не має повчального змісту. Наприклад: Сорока на хвості принесла (стало відомо про щось); косо, криво, аби живо (про недбале виконання роботи); всякому овочеві свій час (треба робити все вчасно). Приказка може бути частиною твого речення: Мені цю вісточку сорока на хвості принесла; виконав домашнє завдання абияк — косо, криво, аби живо; учися в школі старанно, адже всякому овочеві свій час. Іноді приказка може входити до складу прислів’я: Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже (мазати медом — приказка); Щоб пізнати людину, треба з нею пуд солі з’їсти (з’їсти пуд солі — приказка).
  • 15. Слово вчителя. Подорожуючи, наші повітряні кульки наштовхнулися на невеличкі перешкоди, і кожній із них потрібно їх подолати, а для цього: 1. Робота в групах: 1-ша група виконує завдання: • Знайти зайве прислів’я 1.На годину спізнився, за рік не доженеш. 2. Вчорашнього дня стома кіньми не здоженеш. 3. Допомагай старшим, бо доведеться бути таким. 4. Що ранком не зробиш, то вечором не здоженеш.
  • 16. 2-га група. Завдання: Назвіть, із якої професії вийшли в життя такі прислів’я та приказки: - Із поганої вівці хоч вовни жмут. - Жартуй, глечичок, поки вушко одірветься. - От що вийшло: ні тарантас, ні дишло. - Куй залізо, поки гаряче. - Порожня бочка гудить, а повна мовчить.
  • 17. Гра “Хто швидше” • Назвіть, з якої професії вийшли в життя такі прислів’я та приказки: - З поганої вівці хоч вовни жмут. (Чабан) - Жартуй, глечичок, поки вушко одірветься. (Гончар) - От що вийшло: ні тарантас, ні дишло. (Стельмах) - Куй залізо, поки гаряче. (Коваль) - Порожня бочка гудить, а повна мовчить. (Бондар)
  • 18. V.Узагальнення та систематизація знань, умінь, навичок. Назвіть тему, якій присвячені прислів’я кожної групи: • Легше тобі на душі стане, як пісня до твого серця загляне (пісня) • Найдорожча пісня, з якою мати мене колисала (пісня) • Хто співає, той журбу проганяє (пісня) • Добре ім’я краще багатства (добро, чесність) • Добре роби — добре й буде (добро, чесність) • Добре треба шукати, а зло саме прийде (добро, чесність) • Сухий березень, теплий квітень, мокрий май — буде хліба • урожай (природа) • Як у травні дощ надворі, то восени хліб у коморі (природа) • Ластівка день починає, а соловей його кінчає (природа)
  • 19. Рефлексія / Я сьогодні на уроці дізнався (дізналася)… / Мені було цікавим… / Повчальним є… / Прислів’я та приказки нам потрібні для… / Роль прислів’їв та приказок у житті народу….