Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Слово повідомляє, впливає, допомагає
1. ТЕМА. СЛОВО ПОВІДОМЛЯЄ, ВПЛИВАЄ, ДОПОМАГАЄ __________
Мета. Розкрити роль слова в житті суспільства, людей, показати його роль
в усному й писемному мовленні; розвивати відчуття слова, його вплив на
свідомість, збагачувати словниковий запас учнів; вчити складати розповідь за
малюнком з використанням діалогу; повторити типи текстів, вчитися добирати
заголовки; виховувати любов до рідного слова, мови, шанобливе ставлення до
природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Читання вірша.
.. .Ну що б, здавалося, слова?
Слова та голос — більш нічого.
А серце б'ється — ожива,
Як їх почує!..
Тарас Шевченко
2. Відповіді на питання.
— З
чого складається наша мова?
— Дл
я чого нам потрібні слова?
— Як
і ви знаєте слова? (Назви предметів, ознак, дій, "чарівні" слова і т.п.). —• Яка
роль слова у мовленні? (Повідомляє, збагачує, впливає, допомагає, заспокоює і
т.п.)
III. Оголошення теми і мети уроку.
— На
сьогоднішньому уроці ми розкриємо роль слова в людському житті, в усному та
писемному мовленні, закріпимо наші знання про текст, його типи, поправляємось
підбирати заголовки, розберемо різні ситуації, використовуючи в мовленні
потрібні слова, напишемо розповідь за малюнком.
— От
ож, до праці, друзі!
IV. Робота з мовним матеріалом.
1. Завдання 1 (зошит, с. 3).
Читання тексту. Визначення його типу. Добір заголовку. (Текст-опис. За
головки: Магія слова. Людське слово. Чарівність слова).
2. Завдання 2 (зошит, с. 3).
а) Читання вірша Олександра Олеся про слова. Який це текст? Доведення.
(Це художній текст-опис, тому що автор вживає образні слова, порівняння,
слова з переносним значенням, епітети).
б) Відповіді на питання:
— Чи
часто використовуєш в мовленні "...пекучі і отруйні, наче чад..." слова?
— Як
ти розумієш слово "чад"?
— Чо
2. го вчить нас цей вірш?
3. Завдання 3 (зошит, с. 3).
а) Читання прислів'їв про слова.
б) Розкриття їх змісту.
в) Розподіл прислів'їв на групи:
Слово повідомляє: 1), 4).
Збагачує: 5).
Впливає: 2).
Допомагає: 3), 6).
Заспокоює: 7), 8).
г) Які ви знаєте прислів'я про слова?
Будь господарем своєму слову.
Не кидай слова на вітер.
Каже рідко, та їдко.
Шабля ранить тіло, а слово — душу.
д) Закінчи прислів'я:
За добре слово грошей не платять, (а скажеш —усім приємно).
Хто материнську мову зневажає, (той матері не шанує).
Яка голівонька, (така й розмовонька).
Від теплого слова (і сад цвіте).
Слова щирого вітання (дорожче частування).
4. Завдання 4 (зошит, с.3-4). Підбір слів в різних ситуаціях:
а) коли когось заспокоюєш: тихенько, не сумуй, не плач, пташечко,
сонечко, все буде добре, не переживай, ти сильний, все зможеш подолати, не
звертай уваги...;
б) коли бачиш, що твої друзі добре, уміло, дружно виконують якусь справу:
молодці, гарні діти, чемні, завзяті, помічники, дружні, так тримати...;
в) коли тобі доводиться просити когось про допомогу чи послугу: будь
ласка, вибачте, допоможіть, поясніть, розкажіть, зробіть, перепрошую, як
краще.
г) Діалог в тролейбусі (сценка).
Хлопчик Юра заходить в тролейбус, в якому багато людей.
Юра. — Передайте, будь ласка, гроші на квиток.
Кондуктор. — Квиток коштує 35 копійок, а не ЗО.
Юра. — Вибачте, будь ласка, ось ще 5 копійок.
Кондуктор. — Візьми квиток.
Юра. — Дякую. Дозвольте, я пройду вперед.
Жінка в тролейбусі. Ой, який ввічливий гарний хлопчик.
Військовий. —Так, він вміє себе поводити.
— Чо
му Юру назвали гарним, ввічливим хлопцем?
— Чи
згідні ви з пасажирами? Доведіть свою думку.
— А
як ви поводитесь в тролейбусі?
V. Фізкультхвилинка.
Щось втомились ми сидіти, Треба трохи відпочити: Руки вгору, руки вниз,
3. На сусіда подивись. Вище руки підніміть І спокійно опустіть. Плесніть, діти,
кілька раз, За роботу — все гаразд!
VI. Робота над написанням оповідання за малюнком на тему: "Я
більше не буду..."
1. Читання вчителем вірша.
Зламана гілка
Зламав Івась гілку ясеневу
І кинув геть, коли награвся нею,
Веселий він побіг собі додому,
Вона ж лежить на гнилищі рудому.
В самотині зітхає гілка тяжко:
Уже на ній не сяде більше пташка.
Вже вітерець її на захитає,
"Хитати ще?" — її не запитає.
В її прожилках не бродити соку,
Не гріти мрію, ніжну і високу!
Івась у ліжку спить спокійно, тихо.
Невже не знає він, що скоїв лихо?
Анатолій Портник
2. Бесіда за змістом вірша.
— Що зробив Івась?
— Як
ви оцінюєте його вчинок?
— Чо
му так називається вірш?
— Як
переживає гілка?
— Чи
у вас в житті був подібний випадок? —- Як ви вчинили?
3. Розгляд ілюстрації із зошита (завдання 5, с. 4).
— Ко
го ви бачите на малюнку?
— Щ
о зробив маленький хлопчик? Дайте йому ім'я.
— Як
ти оціниш його вчинок?
— Щ
о сказали діти хлопчику?
— Як
їхні слова вплинули на нього?
4. Словникова робота.
— Як
і слова будете використовувати у розповіді "Я більше не буду..."? (Івась, хлопчик,
діти, старші друзі; дерево, гілка, весна, зелені молоді листочки; соромно,
незручно, шкода гілки; більше так не буду, вибачте, посаджу деревце, буду
любити природу).
— З
4. яких частин складатиметься розповідь?
— П
ро що розповісте в зачині? Основній частині? Заключній частині?
5. Ус
ні розповіді учнів (2-3 учні).
6. Са
мостійне написання оповідання за малюнком на тему: "Я більше не буду..."
7. Чи
тання і аналіз учнівських творів.
VII. Підсумок уроку.
— Ро
згадування кросворда.
Перші букви вкажуть, про що йшлося на уроці.
1. Він вирощує і доглядає сад. (Садівник)
2. Рослина, що проростає у водоймах, має велике листя і білі квіти. (Лататя)
3. Відрізана скибка непочатого хліба. (Окраєць)
4. Вона з'являється після дощу. (Веселка)
5. Цвіте восени, квіти мають різне забарвлення. (Айстри)
С
Л
О
В
А