КЗ «НСЗШ №9»
Урок
з природознавства
Тема: «За що нам
вдячні домашні
улюбленці?»
Проведений у 1- В класі
Класний керівник:
Коваленко І.С.
Нікополь 2014
Тема: За що нам вдячні домашні улюбленці?
Мета: розширити знання учнів про тварин , які живуть поруч з людиною ;
розвивати уміння описувати зовнішній вигляд тварин найближчого
оточення, доглядати за ними, розвивати спостережливість , пам’ять ,
увагу , збагачувати словниковий запас ;
виховувати активний інтерес до пізнання природи ,гуманне ставлення
до всього живого.
Обладнання : ілюстрації тварин, сонечко, хмаринки.
Тип уроку : комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
Гасло уроку:
Ти завжди відповідаєш за тих, кого приручив.
Антуан де Сент-Екзюпері
ІІ. Актуалізація опорних знань
Ігрова ситуація „Визволи сонечко”. ( Малюнок сонечка і хмаринок).
Щоб знову засяяло сонечко , потрібно виконати всі завдання хмаринок .
- Допоможемо ? (Так.)
Завдання І хмаринки .
1. Підсумки фенологічних спостережень .
Лютий — місяць дуже лютий:
Запитає, в чому взутий?
Виє хуга-завірюха,
Не пускає без кожуха.
Але сонечко сміється,
Стиха до землі проб'ється,
Хоч частинку, хоч хвилинку,
А погріє її спинку.
- Пригадайте ще назви зимових місяців. (Грудень, січень, лютий )
Сім братів човном пливуть,
Кожного іменем зовуть (Дні тижня )
Я у батька третій син ,
А дітей у нього сім.
Маю четверо сестер ,
Звуть усі мене ... (Четвер )
- Який сьогодні день тижня ? (Четвер)
- Опишіть сьогоднішній день .
Діти описують день. Вказують на стан неба : небо ясне , вкрите хмарами чи
похмуро . Розповідають чи є в цей день опади .
- Про яку природу розповідали діти ?( Про неживу )
- А яка ще є ? (Жива)
- Що належить до живої природи ?
До живої природи належать люди , рослини , тварини .
- Ви добре виконали це завдання .
Завдання ІІ хмаринки .
1. Роздивіться і розкажіть!
- У які групи можна об’єднати цих тварин?
Дикі тварини. Їх ніхто не доглядає. Свійські тварини. Їх розводять і
вигодовують люди для своїх потреб.
- На які групи можна поділити тварин за їхніми зовнішніми ознаками?
Завдання ІІІ хмаринки .
Дидактична гра "Комаха, риба, птах, звір".
На картках зображені тварини різних груп.
– Розподіліть тварин по групах.
– Які характерні ознаки тварин кожної групи?
- Чи вміють тварини говорити ? (Ні )
- А де вони завжди говорять ? (У казках)
- Пригадайте назви українських народних казок , де головними героями є кіт чи
собака. В цьому вам допоможуть ілюстрації. (На дошці ілюстрації до казок
„Котик і Півник”, „Рукавичка”, „Пан Коцький”.)
- Ви дуже добре справилися з цим завданням . Молодці.
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку .
– Сьогодні на уроці ми продовжимо говорити про домашніх улюбленців.
Відгадування загадок.
Має вуса, довгий хвіст,
Молочко, сметану їсть.
Стерегтися мишкам слід,
Якщо є у хаті… (кіт).
Маленька, зла й кудлата,
Дає про себе знати.
У двір свій не пускає,
Усякого злякає. (Собака)
– Собака і кішка удома – найперші наші друзі.
– Що ви про них знаєте?
Показ порід домашніх тварин.
Цікаві факти про домашніх тварин.
* Коти видають близько 100 різних звуків. Собаки – лише 10.
* Це може здаватися дивним, але деякі собаки облизують свої лапи і
умивають ними морди, як це роблять кішки.
* Коти відчувають запахи в 14 разів сильніше, ніж люди.
* Багато експертів вважають, що собаки можуть бачити тільки 2 кольори –
червоний і зелений.
* Люди можуть розрізняти 16 зображень в секунду, а хвилястий папужка –
150 зображень за секунду.
Завдання IV хмаринки .
- Відгадайте загадки і згадаємо , які ще тварини можуть жити поруч з
людиною вдома .
Як веселка кольоровий ,
Має здібності до мови .
Слово птаху лиш скажіть ,
Він його повторить вмить . (Папуга)
Живе спокійно , не спішить ,
Вона ніколи не біжить ,
Під панцирем без страху ,
Гуляє ... (Черепаха )
Це який дивак знадвору
Носить здобич у комору
Не на спині у мішку ,
А сховавши за щоку ? (Хом’як)
Не літає і не ходить ,
Має рота , не говорить .
І велика й невеличка ,
Там живе , де є водичка. (Риба )
Він на зайця дуже схожий .
Має куций хвіст .
Довгі вуха , косі очі ,
Та не зна , де ліс . (Кріль )
- Ці тварини часто живуть поруч із людиною . Як ми їх називаємо? (Домашніми
улюбленцями ). Чому ?
Вони дарують нам чудовий настрій .Вони завжди поруч з нами . За ними цікаво
спостерігати . Можна багато дізнатися про їхні звички та уподобання.
Фізкультхвилинка .
Встало вранці ясне сонце ,
Зазирнуло у віконце .
Ми до нього потяглися ,
За промінчики взялися .
Нумо дружно присідати ,
Сонечко розвеселяти .
Встали-сіли. Встали- сіли.
Бачте , як розвеселили !
Стало й сонце танцювати ,
Нас до кола припрошати .
Нумо-разом! Нумо – всі !
Потанцюймо по росі !
Завдання V хмаринки .
1. Догляд за домашніми тваринами.
- Як за ними доглядати ?
Їх необхідно годувати , давати свіжу воду , слідкувати за чистотою , вигулювати
, спілкуватися з ними , а саме головне - любити .
- Яку приносять користь , коли живуть поруч з людиною ?
Людина має гарний настрій . Вчиться бути відповідальною , спостережливою.
- За що нам вдячні домашні улюбленці ?
Домашні улюбленці вдячні нам за турботу , за любов , за доброту .
2. Розповідь учителя . ( За С. Єфименко )
Про папужку
Якщо ви збираєтеся вибрати папужку , раджу вам зупинитися на хвилястій
папужці . Їй підходить невелика клітка , а догляд за нею не потребує багато часу.
Головне , що хвилясту папужку можна навчити говорити . Для цього треба часто
звертатися до пташки , чітко й голосно вимовляючи прості слова . Через деякий час
папужка почне повторювати те , чого її навчили .
Годувати пташку потрібно просом , вівсом , соняшниковим насінням . Із
задоволенням папужки їдять білий хліб , варені яйця , черв’яків. Обов’язково
додавайте до їжі потрошку крейди , сіль , пісок . Люблять папужки яблука , гілочки
верби .
Пам’ятайте , що в клітці завжди повинна стояти посудинка зі свіжою водою. А
про те , що в папужчиній хатці має бути зразкова чистота , то це ви розумієте самі .
V Узагальнення та систематизація знань .
Завдання VI хмаринки .
1. Опишіть тваринку.
Я роздам розмальовки, а ви розфарбуєте, дасте кличку улюбленцю і розкажете
невеличку розповідь про неї.
Наприклад:
У мене вдома живе папуга . Його звуть Кеша . Я його дуже люблю .
Мій домашній улюбленець – хом’ячок Хомка. Я піклуюся про нього - даю зернята ,
свіжу водичку .
2. Робота з віршем В. Бондаренко «Де найкраще?»
В зеленої жабки
Малесенькі лапки ,
А оченята - мов золоті .
Їй добре в долоні
У дівчинки Соні ,
Але найкраще у чистій воді .
- Як ви гадаєте , де краще жити тварині : в квартирі чи на волі ?
Ті тварини , які народилися в неволі , добре почувають себе у нас вдома . А от
дикі тварини мають жити на волі .
- Чи зрозуміли ви , де найкраще зеленій жабці ?
Їй найкраще у чистій воді .
- Чому ж не в долоньках у дівчинки ?
Бо її домівка у чистій воді .
Завдання VII хмаринки .
Робота в парах.
На партах лежать частинки фотографії, діти повинні скласти і дізнатися, хто
зображений на ній.
Учні демонструють виконане завдання , називають домашніх тварин та їх клички .
Сонечко дякує дітям нашого класу за гарну роботу на уроці і дарує вам свої ласкаві
промінчики .
Учні нашого класу кмітливі , розумні , спостережливі . Вони справжні знавці і
любителі природи .
VI Підсумок уроку .
- Давайте пригадаємо , яких тварин можна тримати вдома ?
Вдома у людей живуть рибки , кролики , хом’яки , черепахи , папужки , котики ,
собачки .
- Як за ними доглядати ?
Потрібно дбати про їжу , воду , чистоту . Потрібно спілкуватися з ними .
Потрібно їх любити .
- Утримання домашніх тварин – це не тільки задоволення , розвага , а й велика
відповідальність.
- За що нам вдячні домашні улюбленці ?
Домашні улюбленці вдячні нам за турботу , за любов , за доброту .
Ось і пролунав дзвінок –
Закінчився наш урок .
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам , друзі !
урок природознавства в 1 кл.

урок природознавства в 1 кл.

  • 1.
    КЗ «НСЗШ №9» Урок зприродознавства Тема: «За що нам вдячні домашні улюбленці?» Проведений у 1- В класі Класний керівник: Коваленко І.С. Нікополь 2014
  • 2.
    Тема: За щонам вдячні домашні улюбленці? Мета: розширити знання учнів про тварин , які живуть поруч з людиною ; розвивати уміння описувати зовнішній вигляд тварин найближчого оточення, доглядати за ними, розвивати спостережливість , пам’ять , увагу , збагачувати словниковий запас ; виховувати активний інтерес до пізнання природи ,гуманне ставлення до всього живого. Обладнання : ілюстрації тварин, сонечко, хмаринки. Тип уроку : комбінований Хід уроку І. Організаційний момент Гасло уроку: Ти завжди відповідаєш за тих, кого приручив. Антуан де Сент-Екзюпері ІІ. Актуалізація опорних знань Ігрова ситуація „Визволи сонечко”. ( Малюнок сонечка і хмаринок). Щоб знову засяяло сонечко , потрібно виконати всі завдання хмаринок . - Допоможемо ? (Так.)
  • 3.
    Завдання І хмаринки. 1. Підсумки фенологічних спостережень . Лютий — місяць дуже лютий: Запитає, в чому взутий? Виє хуга-завірюха, Не пускає без кожуха. Але сонечко сміється, Стиха до землі проб'ється, Хоч частинку, хоч хвилинку, А погріє її спинку. - Пригадайте ще назви зимових місяців. (Грудень, січень, лютий ) Сім братів човном пливуть, Кожного іменем зовуть (Дні тижня ) Я у батька третій син , А дітей у нього сім. Маю четверо сестер , Звуть усі мене ... (Четвер ) - Який сьогодні день тижня ? (Четвер) - Опишіть сьогоднішній день . Діти описують день. Вказують на стан неба : небо ясне , вкрите хмарами чи похмуро . Розповідають чи є в цей день опади . - Про яку природу розповідали діти ?( Про неживу ) - А яка ще є ? (Жива) - Що належить до живої природи ? До живої природи належать люди , рослини , тварини . - Ви добре виконали це завдання . Завдання ІІ хмаринки . 1. Роздивіться і розкажіть! - У які групи можна об’єднати цих тварин? Дикі тварини. Їх ніхто не доглядає. Свійські тварини. Їх розводять і вигодовують люди для своїх потреб. - На які групи можна поділити тварин за їхніми зовнішніми ознаками? Завдання ІІІ хмаринки . Дидактична гра "Комаха, риба, птах, звір". На картках зображені тварини різних груп. – Розподіліть тварин по групах. – Які характерні ознаки тварин кожної групи? - Чи вміють тварини говорити ? (Ні ) - А де вони завжди говорять ? (У казках)
  • 4.
    - Пригадайте назвиукраїнських народних казок , де головними героями є кіт чи собака. В цьому вам допоможуть ілюстрації. (На дошці ілюстрації до казок „Котик і Півник”, „Рукавичка”, „Пан Коцький”.) - Ви дуже добре справилися з цим завданням . Молодці. ІІІ Повідомлення теми і мети уроку . – Сьогодні на уроці ми продовжимо говорити про домашніх улюбленців. Відгадування загадок. Має вуса, довгий хвіст, Молочко, сметану їсть. Стерегтися мишкам слід, Якщо є у хаті… (кіт).
  • 5.
    Маленька, зла йкудлата, Дає про себе знати. У двір свій не пускає, Усякого злякає. (Собака) – Собака і кішка удома – найперші наші друзі. – Що ви про них знаєте? Показ порід домашніх тварин. Цікаві факти про домашніх тварин. * Коти видають близько 100 різних звуків. Собаки – лише 10. * Це може здаватися дивним, але деякі собаки облизують свої лапи і умивають ними морди, як це роблять кішки. * Коти відчувають запахи в 14 разів сильніше, ніж люди. * Багато експертів вважають, що собаки можуть бачити тільки 2 кольори – червоний і зелений. * Люди можуть розрізняти 16 зображень в секунду, а хвилястий папужка – 150 зображень за секунду.
  • 6.
    Завдання IV хмаринки. - Відгадайте загадки і згадаємо , які ще тварини можуть жити поруч з людиною вдома . Як веселка кольоровий , Має здібності до мови . Слово птаху лиш скажіть , Він його повторить вмить . (Папуга) Живе спокійно , не спішить , Вона ніколи не біжить , Під панцирем без страху , Гуляє ... (Черепаха ) Це який дивак знадвору Носить здобич у комору Не на спині у мішку , А сховавши за щоку ? (Хом’як) Не літає і не ходить , Має рота , не говорить . І велика й невеличка , Там живе , де є водичка. (Риба ) Він на зайця дуже схожий . Має куций хвіст . Довгі вуха , косі очі , Та не зна , де ліс . (Кріль ) - Ці тварини часто живуть поруч із людиною . Як ми їх називаємо? (Домашніми улюбленцями ). Чому ? Вони дарують нам чудовий настрій .Вони завжди поруч з нами . За ними цікаво спостерігати . Можна багато дізнатися про їхні звички та уподобання.
  • 7.
    Фізкультхвилинка . Встало вранціясне сонце , Зазирнуло у віконце . Ми до нього потяглися , За промінчики взялися . Нумо дружно присідати , Сонечко розвеселяти . Встали-сіли. Встали- сіли. Бачте , як розвеселили ! Стало й сонце танцювати , Нас до кола припрошати . Нумо-разом! Нумо – всі ! Потанцюймо по росі ! Завдання V хмаринки . 1. Догляд за домашніми тваринами. - Як за ними доглядати ?
  • 8.
    Їх необхідно годувати, давати свіжу воду , слідкувати за чистотою , вигулювати , спілкуватися з ними , а саме головне - любити . - Яку приносять користь , коли живуть поруч з людиною ? Людина має гарний настрій . Вчиться бути відповідальною , спостережливою. - За що нам вдячні домашні улюбленці ? Домашні улюбленці вдячні нам за турботу , за любов , за доброту . 2. Розповідь учителя . ( За С. Єфименко ) Про папужку Якщо ви збираєтеся вибрати папужку , раджу вам зупинитися на хвилястій папужці . Їй підходить невелика клітка , а догляд за нею не потребує багато часу. Головне , що хвилясту папужку можна навчити говорити . Для цього треба часто звертатися до пташки , чітко й голосно вимовляючи прості слова . Через деякий час папужка почне повторювати те , чого її навчили . Годувати пташку потрібно просом , вівсом , соняшниковим насінням . Із задоволенням папужки їдять білий хліб , варені яйця , черв’яків. Обов’язково додавайте до їжі потрошку крейди , сіль , пісок . Люблять папужки яблука , гілочки верби . Пам’ятайте , що в клітці завжди повинна стояти посудинка зі свіжою водою. А про те , що в папужчиній хатці має бути зразкова чистота , то це ви розумієте самі . V Узагальнення та систематизація знань . Завдання VI хмаринки . 1. Опишіть тваринку. Я роздам розмальовки, а ви розфарбуєте, дасте кличку улюбленцю і розкажете невеличку розповідь про неї. Наприклад: У мене вдома живе папуга . Його звуть Кеша . Я його дуже люблю . Мій домашній улюбленець – хом’ячок Хомка. Я піклуюся про нього - даю зернята , свіжу водичку . 2. Робота з віршем В. Бондаренко «Де найкраще?» В зеленої жабки Малесенькі лапки , А оченята - мов золоті . Їй добре в долоні У дівчинки Соні , Але найкраще у чистій воді . - Як ви гадаєте , де краще жити тварині : в квартирі чи на волі ? Ті тварини , які народилися в неволі , добре почувають себе у нас вдома . А от дикі тварини мають жити на волі . - Чи зрозуміли ви , де найкраще зеленій жабці ? Їй найкраще у чистій воді . - Чому ж не в долоньках у дівчинки ? Бо її домівка у чистій воді . Завдання VII хмаринки . Робота в парах. На партах лежать частинки фотографії, діти повинні скласти і дізнатися, хто зображений на ній. Учні демонструють виконане завдання , називають домашніх тварин та їх клички .
  • 9.
    Сонечко дякує дітямнашого класу за гарну роботу на уроці і дарує вам свої ласкаві промінчики . Учні нашого класу кмітливі , розумні , спостережливі . Вони справжні знавці і любителі природи . VI Підсумок уроку . - Давайте пригадаємо , яких тварин можна тримати вдома ? Вдома у людей живуть рибки , кролики , хом’яки , черепахи , папужки , котики , собачки . - Як за ними доглядати ? Потрібно дбати про їжу , воду , чистоту . Потрібно спілкуватися з ними . Потрібно їх любити . - Утримання домашніх тварин – це не тільки задоволення , розвага , а й велика відповідальність. - За що нам вдячні домашні улюбленці ? Домашні улюбленці вдячні нам за турботу , за любов , за доброту . Ось і пролунав дзвінок – Закінчився наш урок . За роботу по заслузі Щиро дякую вам , друзі !