1. ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ІНСТИТУТ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ
ОСВІТИ
ВІДДІЛ ОСВІТИ ПОКРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
РОДИНСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІ СТУПЕНІВ №36
Чарівний світ музики
Конспект кейс - уроку
1 клас
м. Покровськ 2021
2. АНОТАЦІЯ
Кейс-урокз предмету ЯДС за темою «Чарівний світ музики» у 1 класі має на
меті познайомитиз різними українськиминароднимиінструментами та
підкреслити надзвичайнуроль музики у нашому житті.
Актуальність вибраної теми продиктованасучасною епідситуацією в Україні,
оскільки музика, крім естетичної насолоди, позитивно впливає на психічний стан
людини.
Іноваційність полягає у таких методах, як розучування таблиць додавання і
віднімання у межах 10 у певному ритмі на уроках математики.
Практична значимість – навчити розрізнятиукраїнськімузичні інструменти
на зовнішній вигляд і за звуком.
3. Тема тижня: Театр
Тема дня:Театр і музика
Мета:Навчальна:
Формування предметних компетентностей:
мовно-літературна – формувати комунікативну компетентність,
збагачувати емоційно-чуттєвий досвід,
збагачувати словниковийзапас словами музичної тематики,
закріплювати знання про музичніінструменти, познайомитиучнів з прикладами
відображення в мистецтві образів весняної природи, привернутиувагу учнів до
ролі музики в нашому житті; розширюватизнання учнів про значення музики в
житті людини .
Соціальна і здоров’язбережувальна - об’єднуватися з іншими дітьми у групу для
навчання та гри, ставитися з повагою до інших осіб.
Громадянська та історична - уважно вислуховувати думку співрозмовника,
висловлювати свій погляд, шануючи гідність інших. Розмірковувати, який вплив
має музика на почуття людини і чому,
Мистецька – грати на імпровізованих музичних інструментах, вміти розрізняти
інструменти за їх видами, розрізнятижанримузичних творів.
Розвивальна:
Розвиватичуттєву сферу, уміння відчувати емоційно-образнийзміст музики,
співацькі навички, творчіздібності. Розвитокособистостіучнів засобамирізних
видів мовленнєвої діяльності, здатностіспілкуватися українською мовою для
самовираження, розвитокмовленнєво-творчихздібностей. Розвиватипізнавальний
інтерес, допитливість, творчуактивність, самостійність. Розвиватимовлення,
слухове сприйняття, увагу, пам'ять, мислення та уміння працювати дружно.
Виховна:Виховувати чуйну й гармонійну особистість, вчитибачити красу
навколишнього світу.
Тип уроку: кейс урок
4. Хід уроку:
1. Організаційний момент. Привітання.
Добрий ранок , країно!
Добрий ранок, земля!
Добрий ранок , друзі!
Зичимовсім добра!
2. Вправа «Передбачення»
(на дошці зображення музичних інструментів, на партах у дітей музичні
інструменти, які вони виготовляли на уроці праці напередодні)
Вчитель: - Озирніться навколо. Ви здогадалися, про що буде сьогоднішній
урок?
(відповіді дітей)
Вчитель: - Так, сьогодні на уроці ми з вами будемо говорити про музику, про її
силу, про її красу, про її можливості і вирушимо у подорож до чарівного світу
музики. А допоможе нам сьогодні вчитель музики Белицька Єлизавета
Сергіївна.
А урок наш буде незвичайний. Ми проведемо його у формі вже знайомого вам
кейсу. Якщо всі готові - я відкриваю першу розгорткунашого уроку
( Додаток1: Фотосесія з уроку Фото1)
Розгортка№1 ( Додаток 3 Фото1)
«Музика - це те, як звучать наші почуття»
3. Фасилітованабесіда із застосуванням прийому«Підзорна труба»
Вчитель:Подивіться невеличке відео. Роздивіться найменші деталі через
«підзорнутрубу».(на екрані демонстрація відео
https://www.youtube.com/watch?v=vn40a4uOdLU але без звуку) (Додаток 1:
Фотосесія з уроку Фото2)
Вчитель:- Яку пору рокузображено?
- Які деталі допомогливам це зрозуміти?
- Які кольоризастосовувалихудожникидля зображення весни?
5. Вчитель:- А зараз подивіться це ж саме відео, але вже з музичним супроводом.
https://www.youtube.com/watch?v=vn40a4uOdLU
Вчитель:
Яке відео вам сподобалось більше?
Які почуття виникли під час перегляду другого відео?
Яку роль відіграє музика у сприйняттітворів мистецтва?
Чи вплинула музика на ваші почуття?
(відповіді дітей)
Висновок: Музика – це інструмент, який керує нашими почуттями, емоціями,
впливає на них, робить їхяскравішими.
Розгортка №2 (Додаток 3 фото2)
Українська народнамузика
Вчитель:- Продовжуємо нашу подорож і розкриваємо ще однурозгортку
Вчитель:- Розгляньтезображення музичнихінструментів.
(Додаток 1 Фотосесія з уроку Фото3)
- Які з них вам вже відомі?
- На вашу думку, для чого люди їх створили?
(відповіді дітей)
Демонстраціяпрезентації
https://youtu.be/Jpq8EzzrhnY
Вчитель: Музичні інструменти з`явилися у процесі трудової діяльності людини.
Найдавнішими вважали ударні інструменти, звуки яких задавали певний ритм і
допомагали організовувати групову роботу. Перші духові музичні інструменти
слугували для передачі звукових сигналів на досить велику відстань Наші
предки виготовляли їх з рогів та трубчатих кісток тварин, раковин молюсків,
стебла очеретутощо.
Струнні інструменти з`явилися значно пізніше – їх прообразом був лук з туго
натягнутою тятивою. Струнні інструменти люди не використовували у
6. практичній діяльності, як ударні та духові, а створювали їх для власного
задоволення.
Українськімузичні інструменти поділяють на 3 групи:
1. УДАРНІ (литаври, барабан, бубон, тарілки)
2. ДУХОВІ (сопілка, сурма, волинка, Трембіта, ріжок)
3. СТРУННІ (кобза бандура, Цимбали, басоля, гудок)
3.Робота вгрупах. Складанняпазлів.
Вчитель: - У вас на партах у конвертах знаходяться пазли. Це – музичні
інструменти. Складіть іх, наклейте на аркуш паперу і скажіть, до якої групи
належить інструмент. (Додаток1:фотосесіяз уроку. Фото 4,5)
Вчитель: - Я бачу, що ви справжні знавці музичних інструментів.
Вчитель:- уважно подивітьсявідео
https://www.youtube.com/watch?v=tOuvxKUh56M&t=14s
- Про які українськіінструменти ви дізналися?
- Який інструмент вас вразив найбільше?
- Який інструмент є «українською мобілкою»?
(відповіді дітей)
Висновок: українські інструменти дуже оригінальні і неповторні. Треба
поважати і любити культуру свого народу.
Фізхвилинка (Додаток 1. Фотосесіяз уроку Фото 6)
https://www.youtube.com/watch?v=2m-re_-xR1A
Вчитель: - Які музичні інструменти згадувалися у пісні? До якої групи вони
належать?
Розгортка №3 Музикотерапія (Додаток 3 Фото3)
Вчитель:- Продовжуємо нашу подорож і розкриваємо ще одну розгортку.
Вправа «Передбачення»
Про що ми дізнаємось із цієї розгортки?
7. Чи може музика лікувати?
Чи є лікарі – музиканти?
Вчитель:Зверніть увагу на фото (Додаток 2) На ньому ви бачите сучасних
лікарів, які за допомогою музики підтримують тяжкохворих , влаштовують цілі
концерти навіть у відділеннях, де лежать хворі на коронавірус пацієнти. Вони
вважають, що чарівний світ музики може допомогти людині видужати,
підтримати у боротьбі з тяжкою недугою. Давайте з вами поопладуємо всім
лікарям, які зараз рятують життя хворим.
Вчитель:- Протягом століть мистецтво було для людини джерелом насолоди,
самовираження. Музика мала велике значення для розвитку духовної культури
особистості, а також завжди впливала на емоційний та фізичний стан людини.
Численні історичні данні стверджують, що танці, пісні з'явились набагато раніше
за людську мову. Можна припустити, що музика була однією з первісних мов
людства.
Музика здатна впливати на почуття людини. Наприклад, ніжна, легка може
заспокоїти, сумна – примусити плакати, а весела і бадьора – підняти настрій. В
медицині існує практика застосування музики для лікування хворих, так звана
"музикотерапія". При цьому використовують звуки природи: спів птахів, дзюркіт
струмочка, шелест осіннього листя, гул водограю тощо.
Давайте з вами закриємо очі, послухаємо музику, яка зніме нервову напругу,
допоможе нам розслабитися (слухання заспокійливої музики
https://www.youtube.com/watch?v=tZ2tFAswyKU )
Вчитель:- Як ви себе почуваєте? Чи допомоглавам музика відпочити?
Висновок; Музика може застосовуватисяі для лікування різних хвороб.
Розгортка 4. Замороженамузика (Додаток 3 Фото4 )
Вчитель: - Зверніть увагу на цю розгортку. Про що ми дізнаємось у цій частині
уроку? Чи можна музику заморозити? Подивіться невеличке відео, яке вам
допоможев цьомурозібратися.
8. https://www.youtube.com/watch?v=QEAr1YIJ4sw
Мелодії за допомогою інструментів з льоду створює і норвезький композитор
Тер'є Ісунгсета . Але не все просто, вода для музичної криги підходить тільки
кришталево-чиста з гірських озер.
У той час, коли для багатьох меломанів крига – всього лише шматок холодної
брили, для норвезького музиканта – це унікальний творчий інструмент. Із
замерзлої води композитор виготовляє ксилофони, барабани та масивні ріжки,
які видають унікальні льодові звуки. У крижаному відлунні з легкістю можна
впізнати джазові мотиви та скандинавські мелодії, з яких автор черпає
натхнення.
Для створення крижаних музичних інструментів митець використовує лише
кришталево чисту воду з річок та озер. Композитор Тер'є Ісунгсета розповідає:
головна мета його незвичайного "холодного" мистецтва – не лише
урізноманітнити світ альтернативної музики, але й привернути увагу людей до
глобальних екологічних проблем.
"Для мене надзвичайно важливо, щоб людство усвідомило важливість
запасів води та льоду у світі. Адже хтозна, що може статися, коли уся крига
розтане. До того ж, брак водних ресурсів призводить до того, що мільйони
людей на Землі навіть не мають доступу до чистої води", – говорить композитор.
У 2006-му був заснований перший фестиваль льодяної музики в одному з
високогірнихселищ Норвегії.
Висновок: Існують музичні інструменти із льоду. Але люди повинні берегти
водні ресурси, усвідомлювативажливість запасів прісної водита льоду у світі.
Розгортка 5 Ритмічна математика (Додаток3 Фото 5)
Вчитель: - Музика не тільки впливає на наші почуття, лікує і підтримує, вона
може допомогти і в навчанні. Вчені вже довели: якщо важко запам’ятати вірш,
або правило, його краще заспівати або ритмічно вимовляти. Ми зараз на уроці
9. математики вивчаємо таблицю додавання і віднімання числа 5 і це дуже важко
запам’ятати. Давайте зараз проспіваємо таблицю і одночасно відстукаємо
долонямипевний ритм. https://youtu.be/tYIvF50rkoo
(Діти 2-3 рази співають таблицю додавання числа 5 у певному ритмі)
Висновок:Музика допомагає запам’ятовувати.
Вчитель:- ми дізналися багато цікавого про музику, про музичні інструменти.
Але зараз я вам пропонуюпослухати справжню музику на справжньому
музичномуінструменті. Вашій увазі виступ учениці міської музичної школи
Белицької Євгенії. Соло на гітарі.
https://www.facebook.com/100025922624867/videos/789530918587655/
(Додаток 1 Фотосесія з уроку. Фото 7)
Вчитель:Діти, вам сподобалась грана гітарі? Хто хоче навчитися грати на
музичних інструментах? (відповіді дітей)
Цього вчать у музичній школі , куди ви теж можете записатися.
Розгортка6 Музика-гра (Додаток 3 Фото 6)
Вчитель: остання розгортка запрошує нас до гри. Достаньте ваші музичні
інструменти. На уроці музики ви вивчили пісню «Це – весна.».Відтворимо , наче
оркестр , цю музичну композицію.(Додаток 1. Фототосесіяз уроку. Фото 8,9 )
РЕФЛЕКСІЯ
Вчитель:- Діти, Якщо вам сподобалась наша подорож чудовим світом музики ,
то хай всі музичні інструменти зазвучать на «форте», якщо ні – на «піано»
ІІІ. Підсумок уроку
Вчитель:
Яке значення має музика для людини?
На яки види поділяються музичні інструменти?
Які інструменти створилитільки для задоволення?
Які українськіінструменти вам запам’яталися
Чи може музика впливати на самопочуття людини?
10. Очікувані результати
В цілому мета уроку досягнута. Рекомендовано проваджувативчителям
отриманий досвід на уроках математики, мистецтва, природознавства.
Продовжитизнайомство з кейс-технологіями.
Використані джерела:
Державний стандарт початкової освіти(2018), типова освітня програма
(МОН від 08.10.2019, №1272)
Інтернет ресурс
Людмила Масол Методика навчання інтегрованого курсу «Мистецтво»
у 1-2 класах на засадах компетентнісного підходу , Київ «Генеза»2019р
Підручник. О.В.Калініченко, Л.С. Аристова Мистецтво. Київ «Освіта»,
2018.
Типова освітня програмадля 1-2 класів
«Я досліджую світ» 1 клас (авт. Бібік Н. М.; БондарчукГ. П.) ТОВ
“Видавництво “Ранок”-2018