Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
83
1. УРОК №
МИ ЙДЕМО КОЛЯДУВАТИ, ГОСПОДАРІВ
ВЕЛИЧАТИ!
ЛІДІЯ ПОВХ «КОЛЯДНИКИ»
Мета:
• формування предметних компетентностей: розширити знання учнів про
звичаї нашого народу, зокрема про колядування, щедрування; формувати вміння
правильно і виразно читати колядки, щедрівки; розвивати зв'язне мовлення учнів,
пам'ять, творчі здібності; збагачувати їхній лексичний запас; розширювати
світогляд учнів; виховувати любов і повагу до народних звичаїв народної
творчості, до свого народу, своєї країни;
• формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: сприймати мету, що ставить учитель; відповідно до неї
планувати, моделювати, прогнозуватиівиконуватинеобхідні дії, контролювати
й оцінювати свої результати; уміти висловлювати рефлексивні та оцінні
судження;
комунікативної: володіти позитивниминавичками спілкування, уміти
налагоджувати взаємодію під час роботи, будуючивідповідним чином свої
висловлювання; інформаційної: уміти здобуватиз підручника необхідну
інформацію; соціальної/громадянської: уміти працювати в групі, розподіляти
ролі; загальнокультурної: дотримуватинорм мовленнєвої культури, правил
поведінки на уроці.
Обладнання:малюнки із зображенням колядників, щедрувальників, роздруковані
тексти колядок, щедрівок, аудіо-, відеозаписи виконання колядок і щедрівок
(«Добрий вечір тобі», «Щедрик, щедрик, щедрівочка» —), реквізит для
інсценізації (різдвяна зірка, дзвоник, маски).
Тип уроку: урокнабуття нових знань.
Освітні галузі:мовно-літературна, громадянська, соціальна і
здоров'язбережувальна, мистецька.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
2. 1. Організаційний момент
Встало вранціясне сонце,
Зазирнуло у віконце,
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будемо дружно працювати,
Сонечко розвеселяти.
Всі до мене поверніться,
Одне одномувсміхніться,
Ми сідаємо за парти.
Вже урок почати варто.
2. Психологічненалаштуванняна урок. Вправа «Створюємо настрій»
— З яким настроєм ви прийшли на урок? Давайте визначимо
- Берімо із собоюгарнийнастрій, захоплення, інтерес, радість, тодінаш урок
буде цікавим, піднесеним, корисним. Отже, починаймо урок!
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Артикуляційні вправи
1) Мовленнєва розминка.
Листя в лісі шелестить — ш-ш-ш.
А між ним змія сичить — с-с-с.
Угорікомар дзижчить- дз –дз -дз.
Джмелик до квіток летить дж-дж-
дж.
2) Робота над чистомовкою.
Ли-ли-ли, ли-ли-ли — пісню дружно почали.
Ло-ло-ло, ло-ло-ло — діло в нас на лад пішло.
Ем-ем-ем, ем-ем-ем — радість людям ми несем.
Ли-ли-ли, ли-ли-ли — дуже раді всі були.
2. Повідомленнятеми та завдань уроку
— Оскільки наш урокпередсвятковий, сьогоднімиознайомимось із віршем Лідії
Повх і текстами народнихпісень, що співали під час зимовихсвят, поговоримо про
самі зимовісвята.
3. 3. Повідомленнязаздалегідь підготовленихучнів
1- й учень. Ланцюжок веселих і дзвінких зимових свят відкриває Різдво. Його
відзначають у родинномуколі. Святкування Різдва починалося напередодніввечері
— у Святвечір. Цього дня намагалися не їсти до появи на небі першої зірки, що
колись сповістила про народження Христа.
2- й учень. Слово «Різдво» означає народження всього живого. Напередодні
вечері господар розсипав по долівці сіно, клав його на стіл, ставив на покутті сніп
— дідух. Цього вечорагостювалиодне в одного, носиливечерю, святковістрави.
3- й учень. Ходили до родичів частіше діти. Обов’язковою святковою стравою
була кутя. А ще цього вечора діти, чоловіки і хлопці ходять колядувати. Колядки
— це старовинні різдвяні пісні, у яких славлять господарів дому — бажають їм
здоров’я,щастя, щедрого урожаю, достатку, за що отримують винагороду.
3. Слуханняаудіо-або відеозаписуколядки
—Колядники, заходячи в оселю, завжди запитували у господині, чи можна
колядувати. Одержавшидозвіл, виконували колядку
«Добрий вечір тобі, пане господарю».Послухайте її.
— Якій події присвяченаця колядка? (Звичайно, це народження Ісуса Христа –
Різдво Христове)
Учениця:
Я дякую Богу – зима прилетіла!
У зимонькибілі, як в ангела крила.
Сніжком притрусила вона наше місто –
Тепер воно біле і гарне, і чисте!
А скільки забав принесла нам зима!
Яких лиш дарунків у неї нема –
А ще – саме взимку улюблене свято:
Воно щиру радість приносеу хату
На шибці листівку малює мороз
І лине колядка. Родився Христос!
— Колядники намагалися кожному члену родини присвятити колядку. Тому є
багато колядокдля господарів, господинь,бабусь та дідусів, дітей.
4. Опрацюваннятекстівколядок
1). Вправа «Бджілки»: напівголосне читання роздрукованих текстів колядок
учнями.
Тексти колядок
4. ***
Я — маленький пастушок
Загорнувся в кожушок,
На скрипочкуграю,
Вас усіх вітаю.
А ви, люди, чуйте,
Колядуготуйте —
Яблучка, горішки .Дітям
для потішки.
***
Коляд, коляд, колядниця,
добраз медом паляниця,
а пісна не така, дай, діду,
п’ятака.
А ти, бабо, гривню, бо всю
воду вип’ю.
Колядую-дую, ковбасучую,
а ще мало, дайте сала.
Сало велике, тягну за лико,
лико порвалось, сало
зосталось. Добривечір!
2).Перевіркаемоційного сприймання змісту.
— Чи сподобалися вам колядки? Який їхній настрій?
3).Словникова робота.
Пояснення значення незрозумілих слів чи висловів
Паляниця — велика пишна хлібина з пшеничного борошна.
Кожух (кожушок) — верхній теплий одяг з овечої шкіри з хутром
усередині.
Коляду готуйте— тут: винагородаза величальну пісню, тобто
готуйте винагороду.
Фізкультхвилинка
Відео
7. Повідомленнязаздалегідь підготовленихучнів
1- й уч ень . Останній день старого і перший день Нового року українці
відзначали як свята Меланки та Василя. У щедрий вечір готували багатий
святковийстіл, що символізував щастя, добро,багатийурожай нового року.
5. 2- й уч ень . Уцей день традиційним був новорічнийобряд «Меланки» з
використанням численних масок. Роль Меланки виконував хлопець,
перевдягнений у жіночий народний костюм. Меланка зображувала
недоладну господиню,якаб’єпосуд, миє піч водою, алави підмазує глиною.
У цей вечір щедрували.
3- й уч ень . У щедрівках висловлюється побажання багатого врожаю,
добробуту, приплоду худоби, доброго роїння бджіл. Послухаймо відому
українськущедрівку.
8. Слуханняаудіозаписуабо відеозаписущедрівки
«Щедрик, щедрик, щедрівочка»
— Послухайте знану у всьому світі українську щедрівку в обробці
композитораМиколи Леонтовича.
7. Робота над текстом щедрівки
1) Вправа «Рибки»: мовчазне читання учнями роздрукованого тексту
щедрівки.
Текст щедрівки
ЩЕДРИК, ЩЕДРИК, ЩЕДРІВОЧКА
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка,
Стала собіщебетати,
Господарявикликати:
— Вийди, вийди, господарю,
Подивися на кошару,
Там овечки покотились,
А ягнички народились.
В тебе товар весь хороший,
Будеш мати мірку грошей.
Хоч не гроші, то полова,
В тебе жінка чорноброва.
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка.
В Щедрий вечір ми
щедрівки Весело
співаєм!
Щастя, радості,
здоров’я Щиро всім
бажаєм!
Перевірка емоційногосприймання змісту.
— Чи сподобалисявам щедрівки? Який їхній настрій?
Словникова робота.
Пояснення значення незрозумілих слів чи висловів
Кошара — загородаабо хлів для овець, кіз; вівчарня.
Полова — відходи при обмолочуванні й очищуванні зерна хлібних злаків,
льону та деяких інших культур, що використовується переважно яккорм для
6. тварин.
Мати міркугрошей — бути дуже багатим, мати великий капітал.
Овечки покотились — народилималят.
Фізкультхвилинка для оченят
1. Робота над віршем Лідії Повх «Колядники» (с. 68)
Робота із заголовком та ілюстраціями.
Розгляньтемалюнки. Що це за предмети? Де їх використовували?
(Дідух — символ урожаю, добробуту, багатства, безсмертного предка,
зачинателя роду, духовного життя українців, оберега роду.
Зі́рка — традиційнийатрибут різдвяногообряду колядування)
2). Робота вгрупах.
Вправа з математичнимпланшетом «Створення зірки»
РІЗДВЯНА ЗІРКА
Різдвяна зірка на небо вийде,
Малий Ісусик до дітей прийде.
Малий Ісусик, Боже Дитинка,
Буде Свят-вечір, буде ялинка.
Буде колядкав кожній хатині,
Настане втіха на Україні.
3). «Зразковечитання»:читання віршагарно читаючимиучнями.
— Які персонажі різдвянихдійств згадуються у вірші?
— Хто ці колядники, про яких складено вірш?
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
1. Вправа «Мікрофон»
1.З якими народнимипіснями ознайомились на уроці?
(Колядками та щедрівками)
2.Під час яких свят їх виконували?
(Під час новорічних свят. Колядки виконували на Різдво, здебільшого
прославляли народження Христа, а щедрівки співають на передодні
старого Нового року, 13 січня у них бажають добробуту родині, багатого
урожаю)
3.Колядки виконують… (під час святкування Різдва)
4. Щедрівки виконують… (під час святкування Нового року)
2. Робота вгрупах з використанням ЛЕГО
Складанняпазлута отриманняподарунків.
3.Вправа «Кольорова рефлексія» ЛЕГО
Вчитель:Хоча ці свята з’явилися давно, в наші дні багато людей теж із
задоволенням святкують Різдво Христове і Старий Новий рік, а також
співають колядкита щедрівки.
Тож пам’ятайте ці добрітрадиції, вітайте своїхрідних, друзів з Різдвом
Христовим, вивчайте і співайте для них колядкий щедрівки, від чистого
серця бажайте щастя, здоров’я, благополуччя родині. Закінчити урок хочу
такими словами:
8. Тексти колядок
***
Я — маленький пастушок
Загорнувся в кожушок,
На скрипочку граю,
Вас усіх вітаю.
А ви, люди, чуйте,
Коляду готуйте —
Яблучка, горішки.
Дітям для потішки.
***
Коляд, коляд, колядниця,
добраз медом паляниця,
а пісна не така, дай, діду, п’ятака.
А ти, бабо, гривню,
бо всю воду вип’ю.
Колядую-дую, ковбасу чую,
а ще мало, дайте сала.
Сало велике, тягну за лико,
лико порвалось, сало зосталось.
Добривечір!
9. Текст щедрівки
ЩЕДРИК, ЩЕДРИК, ЩЕДРІВОЧКА
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка,
Стала собі щебетати,
Господаря викликати:
— Вийди, вийди, господарю,
Подивися на кошару,
Там овечки покотились,
А ягнички народились.
В тебе товар весь хороший,
Будеш мати мірку грошей.
Хоч не гроші, то полова,
В тебе жінка чорноброва.
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка.
В Щедрий вечір ми щедрівки Весело співаєм!
Щастя, радості, здоров’я Щиро всім бажаєм!