Аты-жөні:Нұрмұхамбетов Елубай Бекұлы
Қызметі:Қазақ тілі және әдебиет пәнінің мұғалімі
Жұмыс орны:Зеренді ауданы,Қарабұлақ негізгі мектебі
Бағыты:Сабақта жаңа тәсілдерді пайдалану
Аты-жөні:Искакова Айжан Сериковна
Қызметі:Балабақша тәрбиешісі
Жұмыс орны:Қарағанды қаласы білім бөлімі,
№68 Мектеп интернат балабақша кешені
Бағыты:«Коммуникация»
Аты-жөні:Искакова Айжан Сериковна
Қызметі:Балабақша тәрбиешісі
Жұмыс орны:Қарағанды қаласы білім бөлімі,
№68 Мектеп интернат балабақша кешені
Бағыты:«Коммуникация»
Мақсаты: Зат есімнің септелу негізін ашу.
Міндеттері:
- зат есімнің грамматикалық мағынасының негізін ашу;
- сыни тұрғыдан ойлау арқылы зат есімнің септелуін білу;
- коммуникативтік қарым –қатынас арқылы топта жұмыс жасауға бейімделу.
Қолданылған модульдері: диалогтік оқыту, сын тұрғысынан оқыту, ОүБ және ОБ, АКТ қолдану, талантты және дарынды балаларды оқыту, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу, оқытудағы басқару және көшбасшылық.
Стратегиялар: «Көңіл-күй неге ұқсайды?», «Шахмат», «Ыстық орындық», «Брейн-ринг», «Миға шабуыл», «Ойлан, ізден, тап», «Сен маған, мен саған», «Септеу эстафетасы», «Жеті қалпақ»,Рефлексия «1 сурет, 5 сөз», Жапондық бағалау.
Аты-жөні:Абдильдина Мереке Кенесбековна
Қызметі:Балабақша тәрбиешісі
Жұмыс орны:Қарағанды қаласы білім бөлімі,
№68 Мектеп интернат балабақша кешені
Бағыты:«Коммуникация», «Шығармашылық», «Әлеумет», «Таным»
Аты-жөні:Искакова Айжан Сериковна
Қызметі:Балабақша тәрбиешісі
Жұмыс орны:Қарағанды қаласы білім бөлімі,
№68 Мектеп интернат балабақша кешені
Бағыты:«Коммуникация»
Аты-жөні:Искакова Айжан Сериковна
Қызметі:Балабақша тәрбиешісі
Жұмыс орны:Қарағанды қаласы білім бөлімі,
№68 Мектеп интернат балабақша кешені
Бағыты:«Коммуникация»
Мақсаты: Зат есімнің септелу негізін ашу.
Міндеттері:
- зат есімнің грамматикалық мағынасының негізін ашу;
- сыни тұрғыдан ойлау арқылы зат есімнің септелуін білу;
- коммуникативтік қарым –қатынас арқылы топта жұмыс жасауға бейімделу.
Қолданылған модульдері: диалогтік оқыту, сын тұрғысынан оқыту, ОүБ және ОБ, АКТ қолдану, талантты және дарынды балаларды оқыту, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу, оқытудағы басқару және көшбасшылық.
Стратегиялар: «Көңіл-күй неге ұқсайды?», «Шахмат», «Ыстық орындық», «Брейн-ринг», «Миға шабуыл», «Ойлан, ізден, тап», «Сен маған, мен саған», «Септеу эстафетасы», «Жеті қалпақ»,Рефлексия «1 сурет, 5 сөз», Жапондық бағалау.
Аты-жөні:Абдильдина Мереке Кенесбековна
Қызметі:Балабақша тәрбиешісі
Жұмыс орны:Қарағанды қаласы білім бөлімі,
№68 Мектеп интернат балабақша кешені
Бағыты:«Коммуникация», «Шығармашылық», «Әлеумет», «Таным»
Аты – жөні Биболатова Салтанат Нуралиевна
Қызметі «Химия» пәнінің оқытушысы,«Жалпы білім беру
және жалпы кәсіптік пәндер» бірлестігінің жетекшісі
Жұмыс орны «Қызылорда медициналық жоғары колледжі» МКҚК
Бағыты Жаратылыстану – ғылыми бағыт
Аты-жөні:Ботамолдаева Гүлбақыт Күлшашаровна
Қызметі:Математика пәнінің оқытушысы
Жұмыс орны:Алматы сервистік қызмет көрсету колледжі
Бағыты:Физика-математикалық
Аты – жөні Биболатова Салтанат Нуралиевна
Қызметі «Химия» пәнінің оқытушысы,«Жалпы білім беру
және жалпы кәсіптік пәндер» бірлестігінің жетекшісі
Жұмыс орны «Қызылорда медициналық жоғары колледжі» МКҚК
Бағыты Жаратылыстану – ғылыми бағыт
1. 1.Сабақтың тақырыбы: Қабдеш Жұмаділов «Қозыкүрең» («Сәйгүліктер» повесінен)
2.Сабақтың мақсаты: 1) «Қозыкүрең» әңгімесінің мазмұнын меңгерту, білім көкжиегін
кеңейту. Қазақ-қырғыз халықтары арасындағы тарихи қалыптасқан қарым-қатынастың, адал
көңіл-ниеттің, шынайы бауырластығы туралы әңгімелеу. Табиғат перзенті жылқы малына
деген сүйіспеншілік көзқарасты ұғындыру.
2) Оқушының өз бетінше іздене білу, қорытынды, тұжырым жасаудағы машығын дамыту; ой-
өрісін, сөздік қорын, ойлау қабілетін арттыру.
3) Адами сезімді қастерлеу, ортақ пікір, тиянақты тұжырымдама жасауға баулу, оқушыларды
адамгершілік, қайырымдылық, бірлік, достық, отанды сүюге, бауырластық рухында тәрбиелеу.
3.Сабақтың түрі: білімді жүйелеу
4. Сабақтың әдісі: сын тұрғысынан ойлау стратегиялары.
5. Сабақтың көрнекіліктері: интерактивтік тақта, кестелер.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлеметсіңдер ме балалар?
- Сыныпта кім кезекші?
- Сабақта кім жоқ?
- Үйге берілген тапсырма?
II. Қызығушылығын арттыру сатысы: 1. «Қозыкүрең» әңгімесі неге Қозыкүрең деп
аталады?
Басты оқиға не туралы ?
- Қозыкүрең тұлпар туралы.
- Осы Қозыкүреңнің ерекше белгілерін, айрықша қасиеттерін анықтау үшін:
«Бес жолды өлең» құрастырайық.
1. Зат есім : Қозыкүрең
2. Сын есім: Айғыр, жүйрік.
3. Етістік : Шабады, қашады, жетеді.
4. Сөз тіркесі : Жүйрік атқа жел қамшы.
5. Синоним : Сәйгүлік
III. Мағынаны тану сатысы : Шығарманы толық талдау үшін бірнеше сыни тұрғыдан
стратегиялар қолданамын.
« Проблемамен саудалас». 1 – топ 2 – ші топқа, 2 – топ 1 – топқа дайындап келген
сұрақтарын береді. Әр топ 2 минут дайындалып, топтан бір спикер жауап береді.
Мәтінді талдау.
1. Шығарманы оқи отырып, қай кейіпкердің іс-әрекетіне сүйсіндіңдер ?
3. Қазақ пен қырғыз халқының достығы, ортақ салт дәстүрі туралы не білесіңдер ? (Мәтіннен
Ержанның ойларын тауып оқу).
4. Қозыкүреңнің елге қашатынын Саяқбай қайдан білді ?
5. Қозыкүрең елге оралғанда Саяқбай неге жылады ?
6. Төреқұл досы Ағыбайға «Қоянкөк» дөненді сыйға тартуы, оны Ағыбайдың қабылдап тұрып
2. «Берген жомарт емес, алған жомарт» деуі неліктен ?
«Суреттер сөйлейді».
Өткен сабақта әңгімені үш бөлімге бөлдік. Сол бөлімдер бойынша әр топ суреттерге
қарап оқиғаны баяндап береді.
Семантикалық карта.
№ Үзінді Саяқбай Төреқұл Ағыбай
1
2
3
4
5
6
- Пәлі, мына қазақтарды қарай гөр!
- Бұлар менің жиендерім....
- Жігіттер, мен бірдеңе білсем, сендер осы
қозыкүреңнен айырыласыңдар,-деді.
- Жануарым – ай, аман-есен келген екенсің ғой!
Айшылық жолды алты аттап, Алатауыңа жеткен
екенсің- ау!....
- «Біздің арамыздағы достықты осы балалар
жалғастыратын болсын...»
- Мынауың баға жетпес сый болды – ау, Төреқұл!
+
+
+
+
+
+
Сөздікпен жұмыс (кесте бойынша)
1. Ақалтеке –
2. Бесті –
3. Қу мүйіз –
4. Өрелеу -
Түркімендік жүйрік жылқы тұқымы
Бес жастағы жылқы
Көп нәрсені бастан кешірген, ысылған, төселген.
Аттың алдыңғы аяқтары мен артқы бір аяғын шалып байлау, өре
(шідер) салу.
Шығарманың авторы туралы сұрау:
Қ.Жұмаділовтің өмірі мен шығармашылығы.
Сәкен Жүнісовтің «Ақырғы бәйге» әңгімесімен Қабдеш Жұмаділовтің «Қозыкүрең»
әңгімесі арасындағы ортақ көрсеткіштерге тоқталу барысында:
3. «Шығармалар кестесін» толтырады.
Қ.Жұмаділов С.Жүнісов
Оқиға орны
Идеясы
Кейіпкерлері
Ортақ көрсеткіш
Аттарды сынаған кімдер?
Аттар қалай мерт болды?
Өзіңнің шығармадан түйген ойың:
Кесте тақтаға ілінеді. Оқушыларға түсіндіріледі. Оқушыларға схемасы бар эксперт
парақшалары таратылады.Толтырады. Жиналып, бағаланады.
IV. Ойтолғау сатысы : «Топтастыру» стратегияы.
Жылқы малының қасиеттерін еске түсіре отырып, « топтастыру» стратегиясын қолданамыз.
Киелі жеті қазынаның бірі
сезімтал тазалықты сүйеді
асыл тұқымды мінсең көлік
VI. Үйге тапсырма : «Менің тұлпарым» атты әңгіме жазып келу.
Жылқы
4. Қарабұлақ негізгі мектебі
Ашық сабақ
Қ.Жұмаділов «Қозыкүрең»
(«Сәйгүліктер» повесінен)
Өткізген: қазақ тілі және әдебиет
пәнінің мұғалімі Нұрмұхамбетов Е.Б.
2016-2017 оқу жылы