SlideShare a Scribd company logo
Мәншүк Мәметова атындағы орта мектебі
Сулейманкулова А.С
ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)
Сабақтың мақсаты:Оқушылардың негізгі пәндерден алған білімдерін терендету.
Тапқырлыққа, ізденімпаздыққа, ой-өрісінің жетілуін, тіл мәдениетіне деген сүйіспеншілігін
арттыру.Сынып оқушыларының пәндер бойынша алған білімдерін саралау, ой ұшқырлықтарын
байқау. Оқушыларды жан-жақты сауатты, дарынды, озық болуға, еркін сөйлей білуге үйрету.Ой
өрісін, сөздік қорын, тілін дамыту. Оқу-білімге, өнерге қызығушылығын арттыру, еңбек ете
білуге, жылдамдыққа,ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Түрі: жарыс сабақ
Әдісі: сұрақ-жауап, топтық жұмыс.
Көрнекілігі: интербелсенді тақта, слайд,суреттер,тапсырмалар
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
Кіріспе сөз: Армысыздар,құрметті ұстаздар,оқушылар «Ақыл озбайды, білім тозбайды»
демекші, қазақ халқы ежелден бәйгені жарыс арқылы жеңіп алған. Бұрын жаяу жарыс, өгіз
жарыс, құнан, тай жарыспен жеңіп алса, біз бүгін XXI ғасырда ғылым мен техниканың
дамыған заманында білімімізбен жарыспақшымыз.
Бүгінгі ««Жұлдызды бестік»» интеллектуалдық жарыс сабаққа қош келідіңіздер!. Бұл жарысқа
2-сыныптың «Балапан», «Қошақан», «Қуырмаш», «Ботақан» атты топтары
қатысады.(оқушыларды шақыру)
I.«Сәлем-сөздің анасы» демекші әр топ өздерін таныстыру.
Білмеймін деп қысылма,
Талабың болса бойында .
Өнерлінің ырысы,
Жарқырап жатыр бойында.
1-топ:«Балапан» Ұраны:Білекті бірді жығар,білімді мыңды жығар.
2-топ:«Қошақан» Ұраны:Оқусыз білім жоқ,Білімсіз күнің жоқ.
3-топ:«Ботақан» Ұраны:Білімдіге дүние жарық,білімсіздің күні кәріп.
4-топ: «Қуырмаш » Ұраны:Оқу -білім бұлағы,білім-өмір шырағы»
I-жүргізуші:
Шын жүйріктер сыналады жарыста,
Жарыстың ба ,орта жолда қалыспа.
Әділқазы бағалайды сіздерді,
Жеңіс мәре жақын ба, әлде алыс па?
Сайысымызды бастамас бұрын, әділ баға беретін әділқазыларды сайлап алайық.
Сайыс 5 кезеңнен тұрады:
І-кезең:«Зымыран сұрақтар»
ІІ-кезең:: «Тапқыр болсаң,тауып көр»
ІІІ-кезең:«Ойлы болсаң,озып көр»
ІV-кезең: «Қызықты төрттік»
V-кезең: «Жұлдызды бестік»
І-кезең.«Зымыран сұрақтар » бұл бөлімде оқушыларға әр түрлі тақырыптағы он сұрақ
қойылады. Әр дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады.
1-топ: 1.Балық қайда болады?
2. Түнде не көресің ?
3.Аквариумда нені өсіре аламыз?
4.Сумкаңда не бар?
5.Қандай аяқ киімді майлауға болады?
6. Жапырақ қай кезде сарғаяды?
7. Құстың негізгі тұратын мекені?
8.Қай дауыссыз дыбыстан сөз басталмайды?
9.Сенің атаң әкеңе кім?
10.Асханада не істейсің?
2-топ:1. Алтын күнастында не бар?
2. Алма берсем жейсің бе?
3. Жылдың неше мезгілі бар?
4. Түйе сүті?
5.Тауық жеті қазынаға жата ма?
6. Кімге сәлем жолдайсың?
7. Бір жылда неше ай бар?
8. 7 онд. 8 бірл. Қандай сан?
9. Ит жеті қазынаға кіре ме?
10. Ән салатын қандай құс?
3-топ: 1.Бағдаршамның көздері
2. Аптадағы күн саны
3.Алма ағашының жемісі
4.шашыңның түсі қандай?
5. Оң қолдағы саусақ саны
6.Тақтаға немен жазады?
7.Бос ыдыста неше жаңғақ бар?
8.Қыстыңкөркі не ?
9. Екі сабақтың ортасында не бар?
10.Түнде аспанда не көрінеді?
4-топ:
1. Атаң мен әжеңе сен кімсің?
2. Қымыз қай малдың сүтінен жасалады?
3. Көру мүшесі.
4. Мемлекеттік тіл.
5. Қышқыл жеміс.
6. Қасиетті тағам.
7. Құстың үйі.
8. Кесе, қасық- бұл не?
9. Әр адамның шағын отаны.
10. Суды немен ішесің?
ІІ-кезең: « Тапқыр болсаң,тауып көр»
1-жүргізуші:Өз тілін жетік біліп үйренсе кім,
Ең жақын құрбысы Жиреншенің.
Оқушылар сергітіп бірін-бірін
Шешендігін көрсетсін бүгінгі күн.
Бұл бөлімінде жұмбақ жасырылады. Жұмбақтарға жауап беріп, орыс және ағылшын
тілдеріне аудару
1. Қыста ғана болады, Ұстасаң қолың тоңады (қар- снег)
2. Өзі жерде бұғып тұрады, Сақалы сыртқа шығып тұрады. (сәбіз-морковь)
3. Бұрап қойған сағаттай, Айқайлайды таң атпай (әтеш- петух)
4. Тереземе ақ моншақ ұрып жатыр. Тиген бетте түк қалмай сынып жатыр. (жаңбыр-дождь)
5. Қорықпайды күшті аңнан ,Қорқады тек тышқаннан (піл-слон)
6. «Қабат-қабат қаттама,Ақылын болса аттама.»
7. «Мүйізі айдай иілген,Мұрның көкке шүйірген»
8.«Өзі ширақ, өзі қу,Жүрген жері айқай-шу.»
9.Жазу жазып жалықпаған,Жаза- жаза арықтаған(бор-мел)
10.Алты қырлы,алтын сырлы (қалам-ручка
11.«Тонын кие туған, Жалап бетін жуған»
12.Асты тас,үсті тас, Ортасында піскен ас(нан-хлеб)
2-тапсырма «Шабытты шәкірт» - ана тілі пәні.Жалғасын тап:
1) Маң-маң басқан,маң басқан,
Шудаларын шаң басқан.
( Төрт аяғын тең басқан,
Екі өркешін қом басқан)
2) Бір Аллаға сиынып,
Кел, балалар, оқылық.
( Оқығанды көңілге
Ықыласпен тоқылық!)
3) Саған білім жемісін
Оқулығын береді.
( Талай адам сол үшін
Маңдай терін төгеді)
4)Жағы қалақтай,
Мойны садақтай ...................
5) Қай ертегі кейіпкерлері.Ертегіні аяқта
6)Сәбилік көңілден
Арналды бұл әнім,
( Баулитын өмірге
Ақылшым –мұғалім)
7)Дүниеде болады екен қоян мықты,
Жабылып он бес жігіт зорға жықты.
8. ) Сұр бұлт түсі суық қаптайды аспан,
Күз болып, дымқыл тұман жерді басқан
( Білмеймін тойғаны ма, тоңғаны ма,
Жылқы ойнап, бие қашқан, тай жарысқан.)
ІІI кезең: «Ойлы болсаң,озып көр»
1-жүргізуші:Қатыссаңдар көтерілер көңіл-күйің
Ойынның ойнайсыздар неше түрін
Логикалық есепті шеше білсең,
Мақсатқа жетеміз-ау бізде бүгін.
Бұл бөлімде 8 логикалық есеп беріледі. Әр дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады.
1.Табақта 7 алма
Қолымда 5 алма
Барлығын қосқанда
Болады неше алма? (12алма)
2. Дуалдың астынан мысықтың 4 аяғы, тауықтың 2 аяғы көрінді.Дуалдың сыртында неше
мысық,неше тауық бар?
(1 мысық, 1 тауық)
3.Балалар еңбек сабағында орындыққа 12 аяқ дайындады.Бұл неше орындыққа жетеді? (3
орындық)
4. Тал басында тізіліп,Он жапырақ тұр еді,
Жел соқты да үзілді ,Ұшып кетті біреуі.
Ізінше оның үзіліп ,Түсті тағы бесеуі
Тұр әлі де ілініп,жапырақтың нешеуі? (4 жапырақ)
5.Бірінші қатарда 7бала отыр,екінші қатарда одан 4 бала артық отыр.
Екінші қатарда қанша бала отыр?(11)
6. 5+5+5 неше болады(15)
7. Қандай өрнекті әріпті өрнек деп атайды? (Құрамында әрпі бар өрнекті)
8.Бір – бірімен жарысқа,
Бес аю, бір арыстан
Екі қой мен үш түлкі
Бәрі нешеу, кім білді? (Барлығы 11)
2.«Ойлан,тап»
Төртінші артығын тап
3-топ:Себетегі есептерді шығар 4-топ:Аңдарға көмектес
ІV-кезең:"Қызықты төрттік"
Бұл бөлімде оқушылар нөмірлері жазылған ұяшықты таңдайды. Өздерінің таңдауы бойынша әр
пәндерден сұрақтарға жауап береді.Пәнді таңдай отырып, сол сұрақтарға жауап береміз. Толық
жауап берсек, 5 ұпай аламыз.
Жауап бере алмаса қарсыластары сол сұраққа жауап бере алады.
1 2 3 4- 1 - математика
1 2 3 4 2-ана тілі
1 2 3 4 3-қазақ тілі
1 2 3 4 4-дүниетану
Математика
1.9 бен 4-тің қосындысы нешеге тең? (13-ке)
2.1 ғасырда нешежыл бар? (100жыл)
3.Қызықты математика
3. Бейне сұрақ
Қазақ тілі
1. Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді? (3-ке)
2. Сөз неден құралады? (дыбыстан)
3. л, м, н, ң, р, й, (у) қандайдыбыстар?
4. Мәтін түрлерін атаңдар (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау)
Ана тілі
1. Бейне сұрақ .Бұл кім? (Құрманғазы Сағырбайұлы)
2.Қазақ балаларына арнап мектеп ашқан кім? (Ы.Алтынсарин)
3. Мына тұлға кім? (Қазақ халқының ұлы ақыны Абай Құнанбаев)
4. Мына тұлға кім? ( Ұлы отан соғысының қос жұлдызы.Батыр апаларымыз Әлия
Молдағұлова мен Мәншүк Мәметова).
Дүниетану
1. Адам немен тыныс алады? (ауамен)
2. бейне сұрақ . Бұл кім?
3. Көкжиектің неше тұсы бар? (төрт)
4.Бейне сұрақ:Қай қала?
V-кезең: «Жұлдызды бестік»топ ішінен жұлдызды бестікті анықтау
Жұлдызшалар берілген,әр жұлдызшадағы сөздерден сөз табу
Құлыншақтар Балапандар Қуырмаштар Қошақандар
2. «Топ басшылар сайысы»
1-топ: а) Біздің Республикамыз қалай аталады?
Ә)Кім барлық тілде сөйлейді?(Адам,Жәндік,Жанғырық)
2-топ: а) ҚР-ның Президентін Білесің бе?
ә) Бір торда үш қоян отыр еді.Үш оқушы бір –бірден таратып алды.
Сонда торда әлі де бір қоян қалып қояды. Ол қалай?
3-топ: а)ҚР-ның рәміздерін ата?
ә) Теңізде қандай тастар табылмайды?
4-топ :а) 3 түйеқұс ұшып келеді. 1-і аңшы атып алды. Неше түйеқұс қалды?
ә) Көзіңмен көресің, бірақ қолыңмен ұстай алмайсың? (Елес,Көлеңке,Сурет)
VI.«Мен болашақты суреттеймін»оқушылардың тілегі
VII.Әділқазыларға сөз беру. Сайыскерлерді марапаттау.
.Білімнің мініп алып тұлпарына
Қиналмай шықтық, міне, шыңдарына
Жер бетінде адам өмір өткізер,
Бар нәрсеге біліммен қол жеткізер
Бар ізгілік тек білімнен алынар
Білімменен аспанға жол салынар,- дей отырып, бүгінгі «Жұлдызды бестік » атты
интелектуалдық сайысымызды аяқтаймыз.
)
ұлыншақтар
Балапандар
Қуырмаштар
Қошақан
дар

More Related Content

What's hot

22214343434344
2221434343434422214343434344
22214343434344
nurlan93kz
 
sdsdsds
sdsdsdssdsdsds
sdsdsds
nurlan93kz
 
ххі ғасыр көшбасшысы
ххі ғасыр көшбасшысыххі ғасыр көшбасшысы
ххі ғасыр көшбасшысы
Nurlan Abilhanov
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
Nurlan Abilhanov
 
21
2121
Knowledge is power
Knowledge is powerKnowledge is power
9663sdsddssd
9663sdsddssd9663sdsddssd
9663sdsddssd
nurlan93kz
 
Әдебиеттік оқу 2- сынып
Әдебиеттік оқу 2- сынып Әдебиеттік оқу 2- сынып
Әдебиеттік оқу 2- сынып
Erjan Beisenhojaev
 
99999999
9999999999999999
ррр
рррррр
Дара және күрделі сан есімдер
Дара және күрделі сан есімдерДара және күрделі сан есімдер
Дара және күрделі сан есімдер
Nurlan Abilhanov
 
дарабоз 2013
дарабоз 2013 дарабоз 2013
дарабоз 2013 nurlan93kz
 
2012выаывавыав
2012выаывавыав2012выаывавыав
2012выаывавыав
nurlan93kz
 
Oйы жүйріктің-тілі жүйрік
Oйы жүйріктің-тілі жүйрікOйы жүйріктің-тілі жүйрік
Oйы жүйріктің-тілі жүйрікnurlan93kz
 
2
22
зат есімнің тәуелденуін пысықтау
зат есімнің тәуелденуін пысықтаузат есімнің тәуелденуін пысықтау
зат есімнің тәуелденуін пысықтау
Nurlan Abilhanov
 
3223sdsdsdsd
3223sdsdsdsd3223sdsdsdsd
3223sdsdsdsd
nurlan93kz
 
Әлемдік білім кеңістігіндегі танымал оқыту әдістемелерінің бірі
Әлемдік білім кеңістігіндегі танымал оқыту  әдістемелерінің біріӘлемдік білім кеңістігіндегі танымал оқыту  әдістемелерінің бірі
Әлемдік білім кеңістігіндегі танымал оқыту әдістемелерінің бірі
Nurlan Abilhanov
 
Dd
DdDd
слайд зат есим
слайд зат есимслайд зат есим
слайд зат есим
Aizada111
 

What's hot (20)

22214343434344
2221434343434422214343434344
22214343434344
 
sdsdsds
sdsdsdssdsdsds
sdsdsds
 
ххі ғасыр көшбасшысы
ххі ғасыр көшбасшысыххі ғасыр көшбасшысы
ххі ғасыр көшбасшысы
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 
21
2121
21
 
Knowledge is power
Knowledge is powerKnowledge is power
Knowledge is power
 
9663sdsddssd
9663sdsddssd9663sdsddssd
9663sdsddssd
 
Әдебиеттік оқу 2- сынып
Әдебиеттік оқу 2- сынып Әдебиеттік оқу 2- сынып
Әдебиеттік оқу 2- сынып
 
99999999
9999999999999999
99999999
 
ррр
рррррр
ррр
 
Дара және күрделі сан есімдер
Дара және күрделі сан есімдерДара және күрделі сан есімдер
Дара және күрделі сан есімдер
 
дарабоз 2013
дарабоз 2013 дарабоз 2013
дарабоз 2013
 
2012выаывавыав
2012выаывавыав2012выаывавыав
2012выаывавыав
 
Oйы жүйріктің-тілі жүйрік
Oйы жүйріктің-тілі жүйрікOйы жүйріктің-тілі жүйрік
Oйы жүйріктің-тілі жүйрік
 
2
22
2
 
зат есімнің тәуелденуін пысықтау
зат есімнің тәуелденуін пысықтаузат есімнің тәуелденуін пысықтау
зат есімнің тәуелденуін пысықтау
 
3223sdsdsdsd
3223sdsdsdsd3223sdsdsdsd
3223sdsdsdsd
 
Әлемдік білім кеңістігіндегі танымал оқыту әдістемелерінің бірі
Әлемдік білім кеңістігіндегі танымал оқыту  әдістемелерінің біріӘлемдік білім кеңістігіндегі танымал оқыту  әдістемелерінің бірі
Әлемдік білім кеңістігіндегі танымал оқыту әдістемелерінің бірі
 
Dd
DdDd
Dd
 
слайд зат есим
слайд зат есимслайд зат есим
слайд зат есим
 

Similar to ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)

4568
45684568
сабақ гульсара жубанышевна
сабақ  гульсара  жубанышевнасабақ  гульсара  жубанышевна
сабақ гульсара жубанышевна
Asem Sarsembayeva
 
отан отбасынан басталады
отан отбасынан басталадыотан отбасынан басталады
отан отбасынан басталады
Вспомогательный образовательный сайт
 
қмж
қмжқмж
ашык сабак айжан конакбаевна
ашык сабак  айжан  конакбаевнаашык сабак  айжан  конакбаевна
ашык сабак айжан конакбаевна
Asem Sarsembayeva
 
ашық сабақ 4 сынып жіберуге
ашық сабақ 4 сынып жіберугеашық сабақ 4 сынып жіберуге
ашық сабақ 4 сынып жіберуге
Asem Sarsembayeva
 
95887
9588795887
самал
самалсамал
самал
Asem Sarsembayeva
 
44ewerrew
44ewerrew44ewerrew
44ewerrew
nurlan93kz
 
кесебаева мөлдір ф 09
кесебаева мөлдір ф 09кесебаева мөлдір ф 09
кесебаева мөлдір ф 09
nurbolat84
 
Қызықты математика
Қызықты математикаҚызықты математика
Қызықты математика
Айбек Қуандықұлы
 
ОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН МЕМЛЕКЕТТІК ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ИНСТИТУТЫ
ОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН МЕМЛЕКЕТТІК ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ИНСТИТУТЫОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН МЕМЛЕКЕТТІК ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ИНСТИТУТЫ
ОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН МЕМЛЕКЕТТІК ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ИНСТИТУТЫ
Nikolay39-108
 
к¦тапша математика
к¦тапша математикак¦тапша математика
жатыс септык
жатыс септыкжатыс септык
жатыс септык
Asem Sarsembayeva
 
586fd
586fd586fd
апталық мат. физ. инф
апталық мат. физ. инфапталық мат. физ. инф
апталық мат. физ. инф
Asem Sarsembayeva
 
100аа
100аа100аа
жанар асқарова
жанар асқароважанар асқарова

Similar to ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ) (20)

4568
45684568
4568
 
сабақ гульсара жубанышевна
сабақ  гульсара  жубанышевнасабақ  гульсара  жубанышевна
сабақ гульсара жубанышевна
 
Қайталау сабақ
Қайталау сабақҚайталау сабақ
Қайталау сабақ
 
отан отбасынан басталады
отан отбасынан басталадыотан отбасынан басталады
отан отбасынан басталады
 
қмж
қмжқмж
қмж
 
ашык сабак айжан конакбаевна
ашык сабак  айжан  конакбаевнаашык сабак  айжан  конакбаевна
ашык сабак айжан конакбаевна
 
ашық сабақ 4 сынып жіберуге
ашық сабақ 4 сынып жіберугеашық сабақ 4 сынып жіберуге
ашық сабақ 4 сынып жіберуге
 
95887
9588795887
95887
 
988d
988d988d
988d
 
самал
самалсамал
самал
 
44ewerrew
44ewerrew44ewerrew
44ewerrew
 
кесебаева мөлдір ф 09
кесебаева мөлдір ф 09кесебаева мөлдір ф 09
кесебаева мөлдір ф 09
 
Қызықты математика
Қызықты математикаҚызықты математика
Қызықты математика
 
ОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН МЕМЛЕКЕТТІК ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ИНСТИТУТЫ
ОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН МЕМЛЕКЕТТІК ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ИНСТИТУТЫОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН МЕМЛЕКЕТТІК ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ИНСТИТУТЫ
ОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН МЕМЛЕКЕТТІК ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ИНСТИТУТЫ
 
к¦тапша математика
к¦тапша математикак¦тапша математика
к¦тапша математика
 
жатыс септык
жатыс септыкжатыс септык
жатыс септык
 
586fd
586fd586fd
586fd
 
апталық мат. физ. инф
апталық мат. физ. инфапталық мат. физ. инф
апталық мат. физ. инф
 
100аа
100аа100аа
100аа
 
жанар асқарова
жанар асқароважанар асқарова
жанар асқарова
 

More from Айбек Қуандықұлы

Бұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасымБұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасым
Айбек Қуандықұлы
 
Корей халық аспаптары
Корей халық аспаптарыКорей халық аспаптары
Корей халық аспаптары
Айбек Қуандықұлы
 
Англия мен Франция
Англия мен ФранцияАнглия мен Франция
Англия мен Франция
Айбек Қуандықұлы
 
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Айбек Қуандықұлы
 
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарүшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
Айбек Қуандықұлы
 
Италия мен Испания
Италия мен ИспанияИталия мен Испания
Италия мен Испания
Айбек Қуандықұлы
 
табиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасытабиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасы
Айбек Қуандықұлы
 
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіЖүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Айбек Қуандықұлы
 
Ғажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлеміҒажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлемі
Айбек Қуандықұлы
 
Open lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its seasonOpen lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its season
Айбек Қуандықұлы
 
Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.
Айбек Қуандықұлы
 
Ғылыми жоба
Ғылыми жобаҒылыми жоба
Ғылыми жоба
Айбек Қуандықұлы
 
Мың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілерМың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілер
Айбек Қуандықұлы
 
Электроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаЭлектроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техника
Айбек Қуандықұлы
 
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
Айбек Қуандықұлы
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты бала
Айбек Қуандықұлы
 
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзЖыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Айбек Қуандықұлы
 
Тұмар түйіндер
 Тұмар түйіндер Тұмар түйіндер
Тұмар түйіндер
Айбек Қуандықұлы
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Айбек Қуандықұлы
 

More from Айбек Қуандықұлы (20)

Бұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасымБұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасым
 
Корей халық аспаптары
Корей халық аспаптарыКорей халық аспаптары
Корей халық аспаптары
 
Англия мен Франция
Англия мен ФранцияАнглия мен Франция
Англия мен Франция
 
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
 
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарүшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
 
Италия мен Испания
Италия мен ИспанияИталия мен Испания
Италия мен Испания
 
Зейін
ЗейінЗейін
Зейін
 
табиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасытабиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасы
 
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіЖүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
 
Ғажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлеміҒажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлемі
 
Open lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its seasonOpen lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its season
 
Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.
 
Ғылыми жоба
Ғылыми жобаҒылыми жоба
Ғылыми жоба
 
Мың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілерМың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілер
 
Электроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаЭлектроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техника
 
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты бала
 
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзЖыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
 
Тұмар түйіндер
 Тұмар түйіндер Тұмар түйіндер
Тұмар түйіндер
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
 

ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)

  • 1. Мәншүк Мәметова атындағы орта мектебі Сулейманкулова А.С ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ) Сабақтың мақсаты:Оқушылардың негізгі пәндерден алған білімдерін терендету. Тапқырлыққа, ізденімпаздыққа, ой-өрісінің жетілуін, тіл мәдениетіне деген сүйіспеншілігін арттыру.Сынып оқушыларының пәндер бойынша алған білімдерін саралау, ой ұшқырлықтарын байқау. Оқушыларды жан-жақты сауатты, дарынды, озық болуға, еркін сөйлей білуге үйрету.Ой өрісін, сөздік қорын, тілін дамыту. Оқу-білімге, өнерге қызығушылығын арттыру, еңбек ете білуге, жылдамдыққа,ұқыптылыққа тәрбиелеу. Түрі: жарыс сабақ Әдісі: сұрақ-жауап, топтық жұмыс. Көрнекілігі: интербелсенді тақта, слайд,суреттер,тапсырмалар Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Кіріспе сөз: Армысыздар,құрметті ұстаздар,оқушылар «Ақыл озбайды, білім тозбайды» демекші, қазақ халқы ежелден бәйгені жарыс арқылы жеңіп алған. Бұрын жаяу жарыс, өгіз жарыс, құнан, тай жарыспен жеңіп алса, біз бүгін XXI ғасырда ғылым мен техниканың дамыған заманында білімімізбен жарыспақшымыз. Бүгінгі ««Жұлдызды бестік»» интеллектуалдық жарыс сабаққа қош келідіңіздер!. Бұл жарысқа 2-сыныптың «Балапан», «Қошақан», «Қуырмаш», «Ботақан» атты топтары қатысады.(оқушыларды шақыру) I.«Сәлем-сөздің анасы» демекші әр топ өздерін таныстыру. Білмеймін деп қысылма, Талабың болса бойында . Өнерлінің ырысы, Жарқырап жатыр бойында. 1-топ:«Балапан» Ұраны:Білекті бірді жығар,білімді мыңды жығар. 2-топ:«Қошақан» Ұраны:Оқусыз білім жоқ,Білімсіз күнің жоқ. 3-топ:«Ботақан» Ұраны:Білімдіге дүние жарық,білімсіздің күні кәріп. 4-топ: «Қуырмаш » Ұраны:Оқу -білім бұлағы,білім-өмір шырағы» I-жүргізуші: Шын жүйріктер сыналады жарыста, Жарыстың ба ,орта жолда қалыспа. Әділқазы бағалайды сіздерді, Жеңіс мәре жақын ба, әлде алыс па? Сайысымызды бастамас бұрын, әділ баға беретін әділқазыларды сайлап алайық. Сайыс 5 кезеңнен тұрады: І-кезең:«Зымыран сұрақтар» ІІ-кезең:: «Тапқыр болсаң,тауып көр» ІІІ-кезең:«Ойлы болсаң,озып көр» ІV-кезең: «Қызықты төрттік» V-кезең: «Жұлдызды бестік» І-кезең.«Зымыран сұрақтар » бұл бөлімде оқушыларға әр түрлі тақырыптағы он сұрақ қойылады. Әр дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады. 1-топ: 1.Балық қайда болады? 2. Түнде не көресің ? 3.Аквариумда нені өсіре аламыз? 4.Сумкаңда не бар?
  • 2. 5.Қандай аяқ киімді майлауға болады? 6. Жапырақ қай кезде сарғаяды? 7. Құстың негізгі тұратын мекені? 8.Қай дауыссыз дыбыстан сөз басталмайды? 9.Сенің атаң әкеңе кім? 10.Асханада не істейсің? 2-топ:1. Алтын күнастында не бар? 2. Алма берсем жейсің бе? 3. Жылдың неше мезгілі бар? 4. Түйе сүті? 5.Тауық жеті қазынаға жата ма? 6. Кімге сәлем жолдайсың? 7. Бір жылда неше ай бар? 8. 7 онд. 8 бірл. Қандай сан? 9. Ит жеті қазынаға кіре ме? 10. Ән салатын қандай құс? 3-топ: 1.Бағдаршамның көздері 2. Аптадағы күн саны 3.Алма ағашының жемісі 4.шашыңның түсі қандай? 5. Оң қолдағы саусақ саны 6.Тақтаға немен жазады? 7.Бос ыдыста неше жаңғақ бар? 8.Қыстыңкөркі не ? 9. Екі сабақтың ортасында не бар? 10.Түнде аспанда не көрінеді? 4-топ: 1. Атаң мен әжеңе сен кімсің? 2. Қымыз қай малдың сүтінен жасалады? 3. Көру мүшесі. 4. Мемлекеттік тіл. 5. Қышқыл жеміс. 6. Қасиетті тағам. 7. Құстың үйі. 8. Кесе, қасық- бұл не? 9. Әр адамның шағын отаны. 10. Суды немен ішесің? ІІ-кезең: « Тапқыр болсаң,тауып көр» 1-жүргізуші:Өз тілін жетік біліп үйренсе кім, Ең жақын құрбысы Жиреншенің. Оқушылар сергітіп бірін-бірін Шешендігін көрсетсін бүгінгі күн. Бұл бөлімінде жұмбақ жасырылады. Жұмбақтарға жауап беріп, орыс және ағылшын тілдеріне аудару 1. Қыста ғана болады, Ұстасаң қолың тоңады (қар- снег) 2. Өзі жерде бұғып тұрады, Сақалы сыртқа шығып тұрады. (сәбіз-морковь) 3. Бұрап қойған сағаттай, Айқайлайды таң атпай (әтеш- петух) 4. Тереземе ақ моншақ ұрып жатыр. Тиген бетте түк қалмай сынып жатыр. (жаңбыр-дождь) 5. Қорықпайды күшті аңнан ,Қорқады тек тышқаннан (піл-слон) 6. «Қабат-қабат қаттама,Ақылын болса аттама.»
  • 3. 7. «Мүйізі айдай иілген,Мұрның көкке шүйірген» 8.«Өзі ширақ, өзі қу,Жүрген жері айқай-шу.» 9.Жазу жазып жалықпаған,Жаза- жаза арықтаған(бор-мел) 10.Алты қырлы,алтын сырлы (қалам-ручка 11.«Тонын кие туған, Жалап бетін жуған» 12.Асты тас,үсті тас, Ортасында піскен ас(нан-хлеб) 2-тапсырма «Шабытты шәкірт» - ана тілі пәні.Жалғасын тап: 1) Маң-маң басқан,маң басқан, Шудаларын шаң басқан. ( Төрт аяғын тең басқан, Екі өркешін қом басқан) 2) Бір Аллаға сиынып, Кел, балалар, оқылық. ( Оқығанды көңілге Ықыласпен тоқылық!) 3) Саған білім жемісін Оқулығын береді. ( Талай адам сол үшін Маңдай терін төгеді) 4)Жағы қалақтай, Мойны садақтай ................... 5) Қай ертегі кейіпкерлері.Ертегіні аяқта 6)Сәбилік көңілден Арналды бұл әнім, ( Баулитын өмірге Ақылшым –мұғалім) 7)Дүниеде болады екен қоян мықты, Жабылып он бес жігіт зорға жықты. 8. ) Сұр бұлт түсі суық қаптайды аспан, Күз болып, дымқыл тұман жерді басқан ( Білмеймін тойғаны ма, тоңғаны ма, Жылқы ойнап, бие қашқан, тай жарысқан.) ІІI кезең: «Ойлы болсаң,озып көр» 1-жүргізуші:Қатыссаңдар көтерілер көңіл-күйің Ойынның ойнайсыздар неше түрін Логикалық есепті шеше білсең, Мақсатқа жетеміз-ау бізде бүгін. Бұл бөлімде 8 логикалық есеп беріледі. Әр дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады. 1.Табақта 7 алма Қолымда 5 алма Барлығын қосқанда Болады неше алма? (12алма) 2. Дуалдың астынан мысықтың 4 аяғы, тауықтың 2 аяғы көрінді.Дуалдың сыртында неше мысық,неше тауық бар? (1 мысық, 1 тауық) 3.Балалар еңбек сабағында орындыққа 12 аяқ дайындады.Бұл неше орындыққа жетеді? (3 орындық) 4. Тал басында тізіліп,Он жапырақ тұр еді, Жел соқты да үзілді ,Ұшып кетті біреуі. Ізінше оның үзіліп ,Түсті тағы бесеуі Тұр әлі де ілініп,жапырақтың нешеуі? (4 жапырақ) 5.Бірінші қатарда 7бала отыр,екінші қатарда одан 4 бала артық отыр.
  • 4. Екінші қатарда қанша бала отыр?(11) 6. 5+5+5 неше болады(15) 7. Қандай өрнекті әріпті өрнек деп атайды? (Құрамында әрпі бар өрнекті) 8.Бір – бірімен жарысқа, Бес аю, бір арыстан Екі қой мен үш түлкі Бәрі нешеу, кім білді? (Барлығы 11) 2.«Ойлан,тап» Төртінші артығын тап 3-топ:Себетегі есептерді шығар 4-топ:Аңдарға көмектес ІV-кезең:"Қызықты төрттік" Бұл бөлімде оқушылар нөмірлері жазылған ұяшықты таңдайды. Өздерінің таңдауы бойынша әр пәндерден сұрақтарға жауап береді.Пәнді таңдай отырып, сол сұрақтарға жауап береміз. Толық жауап берсек, 5 ұпай аламыз. Жауап бере алмаса қарсыластары сол сұраққа жауап бере алады. 1 2 3 4- 1 - математика 1 2 3 4 2-ана тілі
  • 5. 1 2 3 4 3-қазақ тілі 1 2 3 4 4-дүниетану Математика 1.9 бен 4-тің қосындысы нешеге тең? (13-ке) 2.1 ғасырда нешежыл бар? (100жыл) 3.Қызықты математика 3. Бейне сұрақ Қазақ тілі 1. Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді? (3-ке) 2. Сөз неден құралады? (дыбыстан) 3. л, м, н, ң, р, й, (у) қандайдыбыстар? 4. Мәтін түрлерін атаңдар (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау) Ана тілі 1. Бейне сұрақ .Бұл кім? (Құрманғазы Сағырбайұлы) 2.Қазақ балаларына арнап мектеп ашқан кім? (Ы.Алтынсарин) 3. Мына тұлға кім? (Қазақ халқының ұлы ақыны Абай Құнанбаев) 4. Мына тұлға кім? ( Ұлы отан соғысының қос жұлдызы.Батыр апаларымыз Әлия Молдағұлова мен Мәншүк Мәметова). Дүниетану 1. Адам немен тыныс алады? (ауамен) 2. бейне сұрақ . Бұл кім? 3. Көкжиектің неше тұсы бар? (төрт) 4.Бейне сұрақ:Қай қала? V-кезең: «Жұлдызды бестік»топ ішінен жұлдызды бестікті анықтау Жұлдызшалар берілген,әр жұлдызшадағы сөздерден сөз табу Құлыншақтар Балапандар Қуырмаштар Қошақандар 2. «Топ басшылар сайысы» 1-топ: а) Біздің Республикамыз қалай аталады? Ә)Кім барлық тілде сөйлейді?(Адам,Жәндік,Жанғырық) 2-топ: а) ҚР-ның Президентін Білесің бе? ә) Бір торда үш қоян отыр еді.Үш оқушы бір –бірден таратып алды. Сонда торда әлі де бір қоян қалып қояды. Ол қалай? 3-топ: а)ҚР-ның рәміздерін ата? ә) Теңізде қандай тастар табылмайды? 4-топ :а) 3 түйеқұс ұшып келеді. 1-і аңшы атып алды. Неше түйеқұс қалды? ә) Көзіңмен көресің, бірақ қолыңмен ұстай алмайсың? (Елес,Көлеңке,Сурет) VI.«Мен болашақты суреттеймін»оқушылардың тілегі VII.Әділқазыларға сөз беру. Сайыскерлерді марапаттау. .Білімнің мініп алып тұлпарына Қиналмай шықтық, міне, шыңдарына Жер бетінде адам өмір өткізер, Бар нәрсеге біліммен қол жеткізер Бар ізгілік тек білімнен алынар Білімменен аспанға жол салынар,- дей отырып, бүгінгі «Жұлдызды бестік » атты интелектуалдық сайысымызды аяқтаймыз.
  • 6. )
  • 7.
  • 8.
  • 9.
  • 10.
  • 11.
  • 12.
  • 13.