SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
             PENDIDIKAN KHAS BERMASALAH PEMBELAJARAN
   1) Kelas : Intelek                             4) Tarikh: 17 November 2009
   2) Masa: 9.00 pagi – 9.30 pagi                 5) Hari: Selasa
   3) Mata pelajaran: Bahasa Melayu               6) Jumlah murid: 6 Orang

Kemahiran
2. Bertutur
   2.3 Mengajuk bunyi perkataan yang didengar
   2.4 Bersoal jawab untuk mendapat maklumat

4. Membaca
   4.1 Membina dan membaca suku kata

6. Tulisan
   6.2 Menulis dan menyalin huruf, suku kata dan perkataan secara terkawal

7. Komunikasi
   7.1 Bercerita tentang diri dan persekitaran

Tajuk : Tubuh badan manusia

Tujuan am : Pelajar dapat mengenali dan membina suku kata kv+kv berdasarkan tema
            tubuh badan manusia.

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah membaca suku kata KV seperti da, de, di, do
                        dan du
Kaedah pengajaran:
   1) Soal jawab
   2) Penerangan
   3) Latihtubi sebutan
   4) Aktiviti kelas

Objektif:
Pada akhir pengajaran ini, pelajar diharap dapat :
   1) Mengajuk semula bunyi perkataan mata, jari, kaki, gigi dan siku yang disebut oleh
       guru dengan betul.
   2) Membina dan membaca suku kata KV+KV berdasarkan kepada beberapa jenis
       gambar anggota badan yang dipamerkan di papan putih.
   3) Menulis perkataan mata, jari, kaki, gigi dan siku (suku kata KV+KV) pada
       lembaran kerja yang disediakan di papan putih.
Nilai Murni
1) Mensyukuri nikmat yang telah diberikan oleh tuhan kepada kita
2) Sayangi tubuh badan dengan mengamalkan kesihatan dan mementingkan keselamatan
   diri.

KBKK : Mengenal pasti, menyenaraikan, menerangkan, menjana idea.

Bahan Bantu Mengajar:
   1) Slide power point bergambar
   2) Lembaran kerja (papan putih)
   3) Kad bergambar (anggota badan)

Alat Bantu Mengajar:
   1) White board marker pen
   2) Komputer
   3) LCD
Bahan Rujukan:
   1) Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Khas Bermasalah Pembelajaran Sekolah
       Rendah dan Menengah. Kuala Lumpur : JPK

Isi pengajaran
Pengenalan                               - Mengenali tubuh badan manusia.
Suku kata KV+KV                          - Gabungan sukukata KV+KV
                                             •   Ma + ta = Mata
                                             •   Ja + ri = Jari
                                             •   Ka + ki = Kaki
                                             •   Gi + gi = Gigi
                                            • Si + ku = Siku
Aktiviti lembaran kerja                  - Isikan jawapan pada tempat kosong
                                         berdasarkan gambarajah yang diberi.

                                         1) _____ + _____ = _______


                                         2) _____ + _____ = _______




                                         3) _____ + _____ = _______
4) _____ + _____ = _______


                                          5) _____ + _____ = _______

Langkah-Langkah Pengajaran
                                                 Aktiviti
Langkah/ masa       Isi pengajaran           Pembelajaran                  Catatan
                                                 Pelajar

Set induksi     1. Guru menayangkan 1. Pelajar melihat            Kaedah
(3 minit)       beberapa slide power slide yang                   -Soal jawab
                point          bergambar ditayangkan oleh         -Penerangan
                mengenai           Orang guru.
                Kurang Upaya (OKU).                               ABM
                                                                  -White board marker pen
                2. Guru bertanya          2. Pelajar menjawab
                kepada pelajar tentang    soalan guru.            BBM
                gambar yang                                       -Slide power point
                ditayangkan pada slide                            bergambar (OKU)
                power point.


                3. Guru menyenaraikan     3. Pelajar memberikan
                jawapan pelajar di        jawapan.
                papan putih.


                4. Guru mengulas          4. Pelajar mendengar
                jawapan pelajar dan       penerangan guru.
                mengaitkannya dengan
                tajuk yang akan diajar
                iaitu “Tubuh badan
manusia”




                                                              KBKK
                                                              -Menyenaraikan
                                                              -Mengenalpasti
                                                              -Menerangkan
                                                              -Menjana idea
                                                              Nilai murni
                                                              -Mendengar arahan guru
                                                              dengan baik.
                                                              -Bekerjasama dalam
                                                              memberikan jawapan
                                                              yang diminta oleh guru.

Perkembangan   1.Guru menayangkan       1. Pelajar melihat    Kaedah
(10 minit)     slide power point        slide power point yang -Soaljawab
               berkaitan anggota        ditayangkan oleh      -Latihtubi sebutan
               badan kepada pelajar     guru.                 -Aktiviti kelas


               2. Guru bersoaljawab     2. Pelajar menjawab   ABM
               dengan pelajar tentang   soalan guru dengan    -White board marker pen
               gambar anggota badan     betul secara lisan.
               yang ditayangkan pada                          BBM
slide.                                              -Slide power point dan
                                                    kad bergambar
3. Guru membuat            3. Pelajar mengajuk      *Ma + ta = Mata
latihan sebutan dengan     semula bunyi yang
pelajar. Guru mengeja      diperdengarkan oleh
dan menyebut semula        guru kepada mereka.
jawapan berkaitan
anggota badan,                                      Ja + ri = Jari
kemudian diiringi oleh
pelajar.


4. Guru meminta            4. Beberapa orang
beberapa orang pelajar     pelajar datang ke
datang ke hadapan          hadapan untuk            Ka + ki = Kaki
untuk membuat aktiviti     membuat aktiviti yang
pada lembaran kerja        disediakan oleh guru.
yang telah dilekatkan di
papan putih.

                                                    Gi + gi = Gigi
5. Guru meminta            5. Pelajar
pelajar tersebut           melengkapkan
mengeja dan menulis        jawapan pada
jawapan pada lembaran      lembaran kerja di
kerja di papan putih.      papan putih sehingga
Guru juga meminta          selesai. Rakan-rakan     Si + ku = Siku
rakan-rakan pelajar        pelajar yang lain pula
yang lain mengajuk         mengajuk bunyi yang
semula bunyi yang          diperdengarkan oleh
diperdengarkan kepada      mereka.
mereka.
                                                    KBKK
-Mengenalpasti
                                                                -menjana idea


                                                                Nilai murni
                                                                -Menanamkan sikap rajin
                                                                dan bersungguh-sungguh
                                                                dalam pelajaran.
                                                                -Bersikap sabar dalam
                                                                menjalankan aktiviti di
                                                                dalam kelas.
                                                                -Semangat bekerjasama
                                                                dalam melaksanakan
                                                                arahan yang diberikan
                                                                oleh guru.
Penutup                                                         Kaedah
(2 minit)   1. Guru bersoaljawab        1. Pelajar menjawab     -Soaljawab
            dengan pelajar tentang      pertanyaan guru.        -Penerangan
            apa yang telah
            dipelajari pada hari ini.                           KBKK
                                                                -Menjana idea
            2. Guru bertanya            2. Pelajar menjana      -Menerangkan
            kepada pelajar tentang      idea tentang kebaikan
            kebaikan menjaga dan        menyayangi tubuh        Nilai murni
            menyayangi tubuh            badan.                  -Menyayangi dan tahu
            badan sebagai salah                                 menjaga kesihatan tubuh
            satu nilai murni dalam                              badan sendiri.
            pelajaran pada hari ini.                            -Menekankan aspek
                                                                keselamatan dalam
            3. Guru merumuskan                                  menjaga diri sendiri.
            jawapan yang diberikan
            oleh pelajar dengan
menerapkan beberapa
                     nilai murni berkaitan
                     tajuk yang telah
                     dipelajari.


Refleksi :
   1) Setiap pelajar memberikan respon yang sangat baik ketika sesi pengajaran sedang
       berlangsung.
   2) Keadaan kelas kadangkala agak bising apabila terdapat segelintir pelajar yang
       bercakap dan tidak menumpukan perhatian ketika belajar.
   3) Kerjasama antara pelajar dan guru sangat baik dan objektif pembelajaran tercapai.
Catatan Penyelia :
   1) Tujuan am- Tidak ditulis
   2) Objektif P&P- Kurang/ tidak jelas
   3) Pengetahuan sedia ada- Satu sahaja/ ditulis dalam satu ayat sahaja
   4) Pergerakan- Statik di depan meja/ Bergerak bila ada aktiviti.
   5) RPH- Perlu dibaiki lagi darisegi cara penulisan.
   6) Keseluruhan:
             -   P&P menarik dan masih boleh diperbaiki
             -   Murid aktif
             -   Banyak nilai dan KBKK
             -   Ada peneguhan

More Related Content

What's hot

Teori pembelajaran kognitif dan konstruktivis3
Teori pembelajaran kognitif dan konstruktivis3Teori pembelajaran kognitif dan konstruktivis3
Teori pembelajaran kognitif dan konstruktivis3Zuelaikha Rahim
 
Pemindahan Pembelajaran dan Kepentingannya
Pemindahan Pembelajaran dan KepentingannyaPemindahan Pembelajaran dan Kepentingannya
Pemindahan Pembelajaran dan KepentingannyaIka Patrict
 
Implikasi motivasi terhadap pengajaran dan pembelajaran
Implikasi motivasi terhadap pengajaran dan pembelajaranImplikasi motivasi terhadap pengajaran dan pembelajaran
Implikasi motivasi terhadap pengajaran dan pembelajaranNorlelaAlim
 
Kaedah komunikatif
Kaedah  komunikatifKaedah  komunikatif
Kaedah komunikatifmohamadawang
 
Model assure dan rph
Model assure dan rphModel assure dan rph
Model assure dan rphRyabbi Imp
 
Indeks diskriminasi item (EDUP3063 Pentaksiran dalam Pendidikan)
Indeks diskriminasi item (EDUP3063 Pentaksiran dalam Pendidikan)Indeks diskriminasi item (EDUP3063 Pentaksiran dalam Pendidikan)
Indeks diskriminasi item (EDUP3063 Pentaksiran dalam Pendidikan)FaFai S.
 
Maksud kurikulum
Maksud kurikulumMaksud kurikulum
Maksud kurikulumshahrul93
 
Model Tyler (PPT)
Model Tyler (PPT)Model Tyler (PPT)
Model Tyler (PPT)khai naem
 
Falsafah Pendidikan Kebangsaan (FPK) & Falsafah Pendidikan Guru (FPG)
Falsafah Pendidikan Kebangsaan (FPK) & Falsafah Pendidikan Guru (FPG)Falsafah Pendidikan Kebangsaan (FPK) & Falsafah Pendidikan Guru (FPG)
Falsafah Pendidikan Kebangsaan (FPK) & Falsafah Pendidikan Guru (FPG)Noor Hidayah Ghazali
 
Konsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulumKonsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulumAziyan Bakar
 
Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran bahasa malaysia sk tahun 4
Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran bahasa malaysia sk tahun 4Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran bahasa malaysia sk tahun 4
Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran bahasa malaysia sk tahun 4jamilputehsik
 
Emk - Elemen Keusahawanan
Emk - Elemen KeusahawananEmk - Elemen Keusahawanan
Emk - Elemen KeusahawananFaFai S.
 
Power point strategi pengajaran inovatif
Power point strategi pengajaran inovatifPower point strategi pengajaran inovatif
Power point strategi pengajaran inovatifmiahanni
 
penilaian sumatif dan formatif
penilaian sumatif dan formatifpenilaian sumatif dan formatif
penilaian sumatif dan formatifFerraleny Doline
 

What's hot (20)

Teori pembelajaran kognitif dan konstruktivis3
Teori pembelajaran kognitif dan konstruktivis3Teori pembelajaran kognitif dan konstruktivis3
Teori pembelajaran kognitif dan konstruktivis3
 
Pemindahan Pembelajaran dan Kepentingannya
Pemindahan Pembelajaran dan KepentingannyaPemindahan Pembelajaran dan Kepentingannya
Pemindahan Pembelajaran dan Kepentingannya
 
Implikasi motivasi terhadap pengajaran dan pembelajaran
Implikasi motivasi terhadap pengajaran dan pembelajaranImplikasi motivasi terhadap pengajaran dan pembelajaran
Implikasi motivasi terhadap pengajaran dan pembelajaran
 
Kaedah komunikatif
Kaedah  komunikatifKaedah  komunikatif
Kaedah komunikatif
 
Model assure dan rph
Model assure dan rphModel assure dan rph
Model assure dan rph
 
Indeks diskriminasi item (EDUP3063 Pentaksiran dalam Pendidikan)
Indeks diskriminasi item (EDUP3063 Pentaksiran dalam Pendidikan)Indeks diskriminasi item (EDUP3063 Pentaksiran dalam Pendidikan)
Indeks diskriminasi item (EDUP3063 Pentaksiran dalam Pendidikan)
 
Proses pembelajaran
Proses pembelajaranProses pembelajaran
Proses pembelajaran
 
Maksud kurikulum
Maksud kurikulumMaksud kurikulum
Maksud kurikulum
 
TEORI, MODEL DAN PEMBANGUNAN KURIKULUM
TEORI, MODEL DAN PEMBANGUNAN KURIKULUMTEORI, MODEL DAN PEMBANGUNAN KURIKULUM
TEORI, MODEL DAN PEMBANGUNAN KURIKULUM
 
Kurikulum KBSR dan KSSR
Kurikulum KBSR dan KSSRKurikulum KBSR dan KSSR
Kurikulum KBSR dan KSSR
 
Pembinaan Item KBAT
Pembinaan Item KBATPembinaan Item KBAT
Pembinaan Item KBAT
 
Model tyler
Model tylerModel tyler
Model tyler
 
Model Tyler (PPT)
Model Tyler (PPT)Model Tyler (PPT)
Model Tyler (PPT)
 
47598047 khidmat-sokongan
47598047 khidmat-sokongan47598047 khidmat-sokongan
47598047 khidmat-sokongan
 
Falsafah Pendidikan Kebangsaan (FPK) & Falsafah Pendidikan Guru (FPG)
Falsafah Pendidikan Kebangsaan (FPK) & Falsafah Pendidikan Guru (FPG)Falsafah Pendidikan Kebangsaan (FPK) & Falsafah Pendidikan Guru (FPG)
Falsafah Pendidikan Kebangsaan (FPK) & Falsafah Pendidikan Guru (FPG)
 
Konsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulumKonsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulum
 
Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran bahasa malaysia sk tahun 4
Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran bahasa malaysia sk tahun 4Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran bahasa malaysia sk tahun 4
Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran bahasa malaysia sk tahun 4
 
Emk - Elemen Keusahawanan
Emk - Elemen KeusahawananEmk - Elemen Keusahawanan
Emk - Elemen Keusahawanan
 
Power point strategi pengajaran inovatif
Power point strategi pengajaran inovatifPower point strategi pengajaran inovatif
Power point strategi pengajaran inovatif
 
penilaian sumatif dan formatif
penilaian sumatif dan formatifpenilaian sumatif dan formatif
penilaian sumatif dan formatif
 

Viewers also liked

Rancangan pengajaran tahunan ERT TINGKATAN 5
Rancangan pengajaran tahunan ERT TINGKATAN 5Rancangan pengajaran tahunan ERT TINGKATAN 5
Rancangan pengajaran tahunan ERT TINGKATAN 5Mohd Osman
 
Rancangan Pengajaran Harian ERT Teori
Rancangan Pengajaran Harian ERT TeoriRancangan Pengajaran Harian ERT Teori
Rancangan Pengajaran Harian ERT TeoriZuzan Michael Japang
 
Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitan
Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitanRancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitan
Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitanZuzan Michael Japang
 
rancangan pengajaran harian
rancangan pengajaran harianrancangan pengajaran harian
rancangan pengajaran harianAeyn Solehah
 
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)Nur Kareena
 
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan KhasRancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan KhasNur Kareena
 
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)norlidahashim
 
Panduan penulisan rph
Panduan penulisan rphPanduan penulisan rph
Panduan penulisan rphtamya65
 

Viewers also liked (12)

Rancangan Pengajajaran Harian ERT
Rancangan Pengajajaran Harian ERTRancangan Pengajajaran Harian ERT
Rancangan Pengajajaran Harian ERT
 
Rpt f1 ert 2015
Rpt f1 ert 2015Rpt f1 ert 2015
Rpt f1 ert 2015
 
Rancangan pengajaran tahunan ERT TINGKATAN 5
Rancangan pengajaran tahunan ERT TINGKATAN 5Rancangan pengajaran tahunan ERT TINGKATAN 5
Rancangan pengajaran tahunan ERT TINGKATAN 5
 
Rancangan Pengajaran Harian ERT Teori
Rancangan Pengajaran Harian ERT TeoriRancangan Pengajaran Harian ERT Teori
Rancangan Pengajaran Harian ERT Teori
 
Rph matematik pendidikan khas
Rph matematik pendidikan khasRph matematik pendidikan khas
Rph matematik pendidikan khas
 
Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitan
Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitanRancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitan
Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitan
 
Rph matematik-pendidikan-khas
Rph matematik-pendidikan-khasRph matematik-pendidikan-khas
Rph matematik-pendidikan-khas
 
rancangan pengajaran harian
rancangan pengajaran harianrancangan pengajaran harian
rancangan pengajaran harian
 
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
 
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan KhasRancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
 
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
 
Panduan penulisan rph
Panduan penulisan rphPanduan penulisan rph
Panduan penulisan rph
 

Similar to TUBUH BADAN

RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)Suhaida Anior
 
Pendekatan inkuiri penemuan
Pendekatan inkuiri penemuanPendekatan inkuiri penemuan
Pendekatan inkuiri penemuanLailee Skahti
 
Rancangan pengajaran harian (pemulihan)
Rancangan pengajaran harian (pemulihan)Rancangan pengajaran harian (pemulihan)
Rancangan pengajaran harian (pemulihan)Shamimi Jamudin
 
Pendekatan inkuiri penemuan
Pendekatan inkuiri penemuanPendekatan inkuiri penemuan
Pendekatan inkuiri penemuanAfiqah Nadhirah
 
Rph dan latihan ( gotong royong)
Rph dan latihan ( gotong royong)Rph dan latihan ( gotong royong)
Rph dan latihan ( gotong royong)raudzanorzila
 
Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)dileng
 
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual (Masalah Pembelajaran)
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual (Masalah Pembelajaran)Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual (Masalah Pembelajaran)
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual (Masalah Pembelajaran)Ratna Syazana
 
Persediaan mengajar harian
Persediaan mengajar harianPersediaan mengajar harian
Persediaan mengajar harianEna Ros
 
(20) RPP Matematika bangun ruang 1A
(20) RPP Matematika bangun ruang 1A(20) RPP Matematika bangun ruang 1A
(20) RPP Matematika bangun ruang 1ANastiti Rahajeng
 
Rpp matematika pecahan
Rpp matematika pecahanRpp matematika pecahan
Rpp matematika pecahanPaula Pungkey
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran semester 1 2
Rencana pelaksanaan pembelajaran semester 1   2Rencana pelaksanaan pembelajaran semester 1   2
Rencana pelaksanaan pembelajaran semester 1 2ORCHIDSIGN
 
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)Suhaida Anior
 
Rpp matematika smp kelas vii
Rpp matematika smp kelas viiRpp matematika smp kelas vii
Rpp matematika smp kelas viiRanny Novitasari
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaranRencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaranSoga Biliyan Jaya
 
Acf422 fasa7 imbas kembali rp js
Acf422 fasa7 imbas kembali rp jsAcf422 fasa7 imbas kembali rp js
Acf422 fasa7 imbas kembali rp jsdramajalansempit
 
ERPH MINGGU 17.docx
ERPH MINGGU 17.docxERPH MINGGU 17.docx
ERPH MINGGU 17.docxTEJA812252
 

Similar to TUBUH BADAN (20)

RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)
 
Pendekatan inkuiri penemuan
Pendekatan inkuiri penemuanPendekatan inkuiri penemuan
Pendekatan inkuiri penemuan
 
Rancangan pengajaran harian (pemulihan)
Rancangan pengajaran harian (pemulihan)Rancangan pengajaran harian (pemulihan)
Rancangan pengajaran harian (pemulihan)
 
Pendekatan inkuiri penemuan
Pendekatan inkuiri penemuanPendekatan inkuiri penemuan
Pendekatan inkuiri penemuan
 
Rph dan latihan ( gotong royong)
Rph dan latihan ( gotong royong)Rph dan latihan ( gotong royong)
Rph dan latihan ( gotong royong)
 
Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)
 
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual (Masalah Pembelajaran)
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual (Masalah Pembelajaran)Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual (Masalah Pembelajaran)
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual (Masalah Pembelajaran)
 
Persediaan mengajar harian
Persediaan mengajar harianPersediaan mengajar harian
Persediaan mengajar harian
 
(20) RPP Matematika bangun ruang 1A
(20) RPP Matematika bangun ruang 1A(20) RPP Matematika bangun ruang 1A
(20) RPP Matematika bangun ruang 1A
 
Rpp matematika pecahan
Rpp matematika pecahanRpp matematika pecahan
Rpp matematika pecahan
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran semester 1 2
Rencana pelaksanaan pembelajaran semester 1   2Rencana pelaksanaan pembelajaran semester 1   2
Rencana pelaksanaan pembelajaran semester 1 2
 
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
 
1. rpp permainan1sms2
1. rpp permainan1sms21. rpp permainan1sms2
1. rpp permainan1sms2
 
Rpp matematika smp kelas vii
Rpp matematika smp kelas viiRpp matematika smp kelas vii
Rpp matematika smp kelas vii
 
Modul tahun 1
Modul tahun 1Modul tahun 1
Modul tahun 1
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaranRencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaran
 
RPP PERBANDINGAN
RPP PERBANDINGAN RPP PERBANDINGAN
RPP PERBANDINGAN
 
Rpp siklus ii tema 3
Rpp siklus ii  tema 3Rpp siklus ii  tema 3
Rpp siklus ii tema 3
 
Acf422 fasa7 imbas kembali rp js
Acf422 fasa7 imbas kembali rp jsAcf422 fasa7 imbas kembali rp js
Acf422 fasa7 imbas kembali rp js
 
ERPH MINGGU 17.docx
ERPH MINGGU 17.docxERPH MINGGU 17.docx
ERPH MINGGU 17.docx
 

More from SMK Damansara Damai 1 (12)

Borang tauliah pemimpin
Borang tauliah pemimpinBorang tauliah pemimpin
Borang tauliah pemimpin
 
Kaedah pemarkahan-kawad-kaki
Kaedah pemarkahan-kawad-kakiKaedah pemarkahan-kawad-kaki
Kaedah pemarkahan-kawad-kaki
 
Body parts
Body partsBody parts
Body parts
 
Topeng
TopengTopeng
Topeng
 
Laporan tahunan unit serasi 2015
Laporan tahunan unit serasi 2015Laporan tahunan unit serasi 2015
Laporan tahunan unit serasi 2015
 
Laporan tahunan unit serasi 2015
Laporan tahunan unit serasi 2015Laporan tahunan unit serasi 2015
Laporan tahunan unit serasi 2015
 
Rph english special education
Rph english special educationRph english special education
Rph english special education
 
Gambar
GambarGambar
Gambar
 
Jenis kecergasan
Jenis kecergasanJenis kecergasan
Jenis kecergasan
 
Pjm3105 pertumbuhan perkembangan_pembelajaran_motor
Pjm3105 pertumbuhan perkembangan_pembelajaran_motorPjm3105 pertumbuhan perkembangan_pembelajaran_motor
Pjm3105 pertumbuhan perkembangan_pembelajaran_motor
 
Lagu anak desa
Lagu anak desaLagu anak desa
Lagu anak desa
 
Teori perkembangan jean piaget
Teori perkembangan jean piagetTeori perkembangan jean piaget
Teori perkembangan jean piaget
 

TUBUH BADAN

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KHAS BERMASALAH PEMBELAJARAN 1) Kelas : Intelek 4) Tarikh: 17 November 2009 2) Masa: 9.00 pagi – 9.30 pagi 5) Hari: Selasa 3) Mata pelajaran: Bahasa Melayu 6) Jumlah murid: 6 Orang Kemahiran 2. Bertutur 2.3 Mengajuk bunyi perkataan yang didengar 2.4 Bersoal jawab untuk mendapat maklumat 4. Membaca 4.1 Membina dan membaca suku kata 6. Tulisan 6.2 Menulis dan menyalin huruf, suku kata dan perkataan secara terkawal 7. Komunikasi 7.1 Bercerita tentang diri dan persekitaran Tajuk : Tubuh badan manusia Tujuan am : Pelajar dapat mengenali dan membina suku kata kv+kv berdasarkan tema tubuh badan manusia. Pengetahuan sedia ada : Murid pernah membaca suku kata KV seperti da, de, di, do dan du Kaedah pengajaran: 1) Soal jawab 2) Penerangan 3) Latihtubi sebutan 4) Aktiviti kelas Objektif: Pada akhir pengajaran ini, pelajar diharap dapat : 1) Mengajuk semula bunyi perkataan mata, jari, kaki, gigi dan siku yang disebut oleh guru dengan betul. 2) Membina dan membaca suku kata KV+KV berdasarkan kepada beberapa jenis gambar anggota badan yang dipamerkan di papan putih. 3) Menulis perkataan mata, jari, kaki, gigi dan siku (suku kata KV+KV) pada lembaran kerja yang disediakan di papan putih.
  • 2. Nilai Murni 1) Mensyukuri nikmat yang telah diberikan oleh tuhan kepada kita 2) Sayangi tubuh badan dengan mengamalkan kesihatan dan mementingkan keselamatan diri. KBKK : Mengenal pasti, menyenaraikan, menerangkan, menjana idea. Bahan Bantu Mengajar: 1) Slide power point bergambar 2) Lembaran kerja (papan putih) 3) Kad bergambar (anggota badan) Alat Bantu Mengajar: 1) White board marker pen 2) Komputer 3) LCD Bahan Rujukan: 1) Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Khas Bermasalah Pembelajaran Sekolah Rendah dan Menengah. Kuala Lumpur : JPK Isi pengajaran Pengenalan - Mengenali tubuh badan manusia. Suku kata KV+KV - Gabungan sukukata KV+KV • Ma + ta = Mata • Ja + ri = Jari • Ka + ki = Kaki • Gi + gi = Gigi • Si + ku = Siku Aktiviti lembaran kerja - Isikan jawapan pada tempat kosong berdasarkan gambarajah yang diberi. 1) _____ + _____ = _______ 2) _____ + _____ = _______ 3) _____ + _____ = _______
  • 3. 4) _____ + _____ = _______ 5) _____ + _____ = _______ Langkah-Langkah Pengajaran Aktiviti Langkah/ masa Isi pengajaran Pembelajaran Catatan Pelajar Set induksi 1. Guru menayangkan 1. Pelajar melihat Kaedah (3 minit) beberapa slide power slide yang -Soal jawab point bergambar ditayangkan oleh -Penerangan mengenai Orang guru. Kurang Upaya (OKU). ABM -White board marker pen 2. Guru bertanya 2. Pelajar menjawab kepada pelajar tentang soalan guru. BBM gambar yang -Slide power point ditayangkan pada slide bergambar (OKU) power point. 3. Guru menyenaraikan 3. Pelajar memberikan jawapan pelajar di jawapan. papan putih. 4. Guru mengulas 4. Pelajar mendengar jawapan pelajar dan penerangan guru. mengaitkannya dengan tajuk yang akan diajar iaitu “Tubuh badan
  • 4. manusia” KBKK -Menyenaraikan -Mengenalpasti -Menerangkan -Menjana idea Nilai murni -Mendengar arahan guru dengan baik. -Bekerjasama dalam memberikan jawapan yang diminta oleh guru. Perkembangan 1.Guru menayangkan 1. Pelajar melihat Kaedah (10 minit) slide power point slide power point yang -Soaljawab berkaitan anggota ditayangkan oleh -Latihtubi sebutan badan kepada pelajar guru. -Aktiviti kelas 2. Guru bersoaljawab 2. Pelajar menjawab ABM dengan pelajar tentang soalan guru dengan -White board marker pen gambar anggota badan betul secara lisan. yang ditayangkan pada BBM
  • 5. slide. -Slide power point dan kad bergambar 3. Guru membuat 3. Pelajar mengajuk *Ma + ta = Mata latihan sebutan dengan semula bunyi yang pelajar. Guru mengeja diperdengarkan oleh dan menyebut semula guru kepada mereka. jawapan berkaitan anggota badan, Ja + ri = Jari kemudian diiringi oleh pelajar. 4. Guru meminta 4. Beberapa orang beberapa orang pelajar pelajar datang ke datang ke hadapan hadapan untuk Ka + ki = Kaki untuk membuat aktiviti membuat aktiviti yang pada lembaran kerja disediakan oleh guru. yang telah dilekatkan di papan putih. Gi + gi = Gigi 5. Guru meminta 5. Pelajar pelajar tersebut melengkapkan mengeja dan menulis jawapan pada jawapan pada lembaran lembaran kerja di kerja di papan putih. papan putih sehingga Guru juga meminta selesai. Rakan-rakan Si + ku = Siku rakan-rakan pelajar pelajar yang lain pula yang lain mengajuk mengajuk bunyi yang semula bunyi yang diperdengarkan oleh diperdengarkan kepada mereka. mereka. KBKK
  • 6. -Mengenalpasti -menjana idea Nilai murni -Menanamkan sikap rajin dan bersungguh-sungguh dalam pelajaran. -Bersikap sabar dalam menjalankan aktiviti di dalam kelas. -Semangat bekerjasama dalam melaksanakan arahan yang diberikan oleh guru. Penutup Kaedah (2 minit) 1. Guru bersoaljawab 1. Pelajar menjawab -Soaljawab dengan pelajar tentang pertanyaan guru. -Penerangan apa yang telah dipelajari pada hari ini. KBKK -Menjana idea 2. Guru bertanya 2. Pelajar menjana -Menerangkan kepada pelajar tentang idea tentang kebaikan kebaikan menjaga dan menyayangi tubuh Nilai murni menyayangi tubuh badan. -Menyayangi dan tahu badan sebagai salah menjaga kesihatan tubuh satu nilai murni dalam badan sendiri. pelajaran pada hari ini. -Menekankan aspek keselamatan dalam 3. Guru merumuskan menjaga diri sendiri. jawapan yang diberikan oleh pelajar dengan
  • 7. menerapkan beberapa nilai murni berkaitan tajuk yang telah dipelajari. Refleksi : 1) Setiap pelajar memberikan respon yang sangat baik ketika sesi pengajaran sedang berlangsung. 2) Keadaan kelas kadangkala agak bising apabila terdapat segelintir pelajar yang bercakap dan tidak menumpukan perhatian ketika belajar. 3) Kerjasama antara pelajar dan guru sangat baik dan objektif pembelajaran tercapai. Catatan Penyelia : 1) Tujuan am- Tidak ditulis 2) Objektif P&P- Kurang/ tidak jelas 3) Pengetahuan sedia ada- Satu sahaja/ ditulis dalam satu ayat sahaja 4) Pergerakan- Statik di depan meja/ Bergerak bila ada aktiviti. 5) RPH- Perlu dibaiki lagi darisegi cara penulisan. 6) Keseluruhan: - P&P menarik dan masih boleh diperbaiki - Murid aktif - Banyak nilai dan KBKK - Ada peneguhan