1. Мерзімі:
Сыныбы: 3«А»
Пән атауы: дүниетану
Сабақтың тақырыбы: .Өкпе.Тыныс алу гигиенасы
Сабақтың мақсаты: Тыныс алу мүшелері-мұрын қуысы, кеңірдек, өкпе және оның
қызметі жайлы ұғындыру.Тыныс алу гигиенасы жайлы ақпараттар түсінік беру
Топта ұйымшылдыққа, өзара ынтымақтастыққа, шапшаң ойлай білуге баулу.
Өз ойын еркін айта алатын, сыни тұрғыдан ойлай білетін тұлға қалыптастыру
Қолданылатын модульдер: 1. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер 2. Сыни тұрғыдан
ойлауға үйрету 3. АКТ 4.ОүБ және ОБ.5.Жас ерекшеліктеріне байланысты оқыту
6.Оқытуды басқару және көшбасшылық
Стратегиялық іс әрекет: Ассоциация әдісі,синквейн әдісі(бес жолды өлең),ИНСЕРТ
әдісі, миға шабуыл
Күтілетін нәтиже:1. Оқушылар тыныс алу мүшелерінің қызметі жайлы білімдерін
толықтыратынболады.Тынысалу гигиенасы туралы білетін болады.
2.Өз беттерінше топпен жұмыс жасау дағдылары дамиды, білімге өз беттерінше
ізденіп,қол жеткізеді.
Жоспар
мазмұны
Мұғалім іс әрекеті Оқушылардың іс
әрекеті
Ресурстар
І. Кіріспе
Ұйымдастыру
кезеңі
Сәлемдесу.
Оқушыларды
психология
лық дайындау.
Оқушылардың
психологиялық ахуалын
анықтау мақсатында көңіл-
күйін білу үшін
смайликтерді пайдалану
Оқушылар өздерінің көңіл-
күйін смайликтер арқылы
білдіреді.
Түрлі кейіптегі смайликтер
Сынып
оқушыларын
шағын топтарға
бөлу.
Оқушыларды геометриялық
фигуралар арқылы шағын
топтарға бөлемін
Оқушылар геометриялық
фигураларды алу арқылы
шағын топтарға
бөлінеді.Топ басшысы
сайланып,өз тобының
қызметін
таныстырады.(Топбасшы,
таймкипер,қорғаушы,бақы
лаушы,хатшы)Топтық
ережені қайталайды.
Түрлі-түстігеометриялық
фигуралар
Топтық ереже
Үй
тапсырмасы
Ассоциация
әдісі
Оқушыларға үй
тапсырмасынпысықтау
мақсатында ассоциация
әдісімен топтастыру
жүргізеді.
Оқушылар топпен бірлесе
отырып, «Қан кеткенде
көрсетілетін жәрдем»
тақырыбында топтастыру
жазып, оны қорғайды
Постер,маркерлер,стикер
2. Негізгі бөлім.
Миға шабуыл.
Жаңа сабақ.
Оқулықпен
жұмыс.
Жаңа сабақтыңтақырыбын
ашу мақсатында электронды
оқулықтан видеороик
корсетеді.
Әр топқа оқулықтағы
мәтіннің әр бөлімін бөліп
беріп,оқуға уақыт береді
Топтық талқылауға уақыт
береді.
Оқушылар видеороликті
көре отырып, бүгінгі сабақ
туралы ой толғайды
Бірлескен оқу
жүреді.Барлық оқушылар
оқуға тартылады.
1-топ.Өкпе және оның
құрылысы
2-топ. Тыныс алу
гигиенасы
3-топ. Кім қалай тыныс
алады?
Электрондық оқулық
Оқулық,дуниетану 3-
сынып,24-27 бет
Планшеттер,
постер,маркерлер,
Стикерлер
Сергіту сәті Кел билейік.Жұмыр қылыш.
Интербелсендітақтадан
видеоролик арқылы
оқушыларды билетіп,көңіл-
күйлерін көтеру.
Оқушылар экрандағы
видеороликке қарап
билейді.
Интербелсендітақта
Сабақты бекіту
Синквейн әдісі бойынша
сабақты пысықтауға
тапсырады.
Оқушылар синквейн әдісі
бойынша сабақты
пысықтайды
Парақшалар
Қорытынды
«Автордың
орындығы»
Оқушылар арасынан жаңа
сабақты жақсы меңгерген
бір оқушыны шығарады.
Оқушылардан жаңа
сабақты жақсы меңгерген
оқушы шығып,автордың
орындығына
отырады.Қалғантоптағы
оқушылар жаңа сабақ
бойынша авторға сұрақ
қояды.
Автор орындығы
Бағалау. Әр топтың топ басшыларына
сабақтыңбарысында бағалау
парақшасын беремін.Топ
басшыға сабақтыңәр
кезеңінде оқушылардың
балын қойып отыруды
ескертемін.Соның негізінде
жиынтық баға шығарамын.
Топтың басшылары өз
тобында белсенділік
танытқаноқушыларды
парағын толтыра отырып
бағалайды,қорытындысын
айтады
Бағалау парақшалары.
Үйге тапсырма Ас қорыту мүшелеріжәне
олардың қызметіжайлы
оқып келу
Оқушылар ас қорыту
мүшелеріжәне олардың
қызметіжайлы оқып келеді
Оқулық,интернет
3. Не сәтті өтті?
Сабақ барысында ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында жасалған шаттық шеңберін жасай
отырып,бір-бірінежаксы тілектер айтуы,сергіту сәттері,оқушылардың топқа бөлінуі,топ басшысын сайлап,топтың басқа
да мүшелерінің өз қызметтерімен бөлісуі оқушылардың қызығушылықтарын арттырды деп айта аламын.Сыныпта
үлгерімі төмен оқушыларым Жолдасбек Наурызбай,Алпысбай Гүлсана бірлескен топтық жұмысқа белсене
араласты.Топтағы әрбір оқушы өз ойларын ортаға салып отырды,қалыс қалған оқушылар болмады.Оқушылар ға бұл
жаңа тәсілмен сабақ өте қатты ұнады.
Не сәтсіз өтті?
Алғашқы сабақты өту барысында біршама кедергілер кездесті.Бұл әдіс-тәсілмен өту дәстүрлі сабаққа дағдыланып
қалған бастауыш сынып оқушылары үшін қиындау болды.Өйткені дәстүрлі сабақта жаңа саба қты мұғалім
түсіндіріп,оқушылар оқулықпен шектеліп қалатын.Топпен бірлесе отырып қорғау жұмыстарында жаңа сабаққа
берілген тапсырманы баяу орындады.Бағалауда оқушылар өздерін жоғары деңгейде бағалап отырды.
Нені дамыта аламын?
Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдерді қолдану арқылы оқушылардың оқуға деген қабілеттерін дамыту мен
тұрақтандыруға байланысты жұмыс жасаймын.Оқушыларға қалай оқу керектігін үйретіп,оқуда көшбасшылық
танытуына ықпал жасаймын.Оқушылардың оз ойларын еркін,сенімді,ашық жеткізуін дамыта аламын.Оқушылар бір-
бірінің пікірін тыңдауына жағдай жасап,көбірек интербелсенді тақтамен жұмыс жасатамын.
Дамыту үшін не істер едім?
Сабақты жоспарлағанда оқушылардың қызығушылығын арттыратын тапсырмалар жасау және тапсырмаларды жас
ерекшеліктеріне сәйкес болуын басшылыққа алу.Сыни тұрғыдан ойлаудың әдіс-тәсілдерін көбірек пайдалануды қолға
аламын.Ынтымақтастық қалыптастырып отырудың маңызы ерекше.
Менің сүйенетін күшті жақтарым
Сабақ барысындағы оқыту кезіндегі іс-тәжірибемде жеті модульді кіріктіре отырып,сабағым өте ұтымды нәтижелі
болғанына көзімді жеткіздім.Менің алдыма қойгған мақсатым-қазіргі үйренген жеті модульді кірістіріп,өсіп келе
жатқан жас ұрпақты заман талабына сай бағыт-бағдар беріп,тәуелсіз елдің тұғырын ұстайтын үлкен азамат етіп шығару
Рефлексия.
Бүгінгі сабақ сағанұнады
ма?
Бұл сабақ қаншалықты қиын
болды?
Оқушылар берілген
суреттерге қарап,өз
деңгейлерін анықтайды.