1. Сабақтың тақырыбы:Сымайыл. Зәмзәм
Сабақтың мақсаты: 1) Білімділігі: Оқушыларға Сымайылдың дүниеге келуі,
Зәмзәм суының шығуын, Алла Тағаланың мейірімі, шексіз махаббаты туралы
мәлімет ұсына отырып, әңгімені оқыту, ондағы кейіпкерлер туралы пікір
қалыптастырады.
2) Дамытушылығы: Сыни тұрғысынан ойлауды дамыту, жазу арқылы сөз
байлығын молайту, сұрақ-жауап әдісі арқылы ойын жеткізу, логикалық ойлау
қабілетін ізденімпаздыққа қалыптастыру, тақырыпқа қатысты
қызығушылығын, шығармашылық белсенділігін, топтастыруды сыни
тұрғыдан таңдауға, сөздіктердің мағынасын терең түсіне отырып, оқу
дағдысын қалыптастыру арқылы ынтасын арттыру, әңгімені түсініп оқуды
арттырады.
3) Тәрбиелілік: Иманды, әдепті, төзімді болуға, адамгершілік және ізгілік
қасиеттерін бойларынасіңіреді.
Сабақтың типі:жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері: іздену, сұрақ-жауап, талдау, мәнерлеп оқу, сұқ саусақтар
стратегиясы, ДЖИГСО-2, топтастыру, эссе, “Екі түрлі түсініктеме күнделігі”
стратегиясы, мінездеме, «Автор орындығы»,«Өзін-өзібағалау».
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, түрлі түсті қима қағаздар, сұрақ берілген қима
қағаздар, «өзін-өзібағалау» парағы, слайдтар.
Пәнаралықбайланыс: тарих, дінтану
Сабақ құрылымы: 1. Қызығушылықты ояту.
2. Мағынаны тану.
3. Ой-толғаныс.
Ұйымдастыру. 1. Оқушылардытүгендеп, сабаққа дайындықтарынбақылау.
Сабақ барысы:
I. Қызығушылықты ояту.
1. Сынып оқушыларына түстердіберу арқылы АВС топтарына бөлу.
2. 1-топқа «Пайғамбар» деген ұғымды қалай түсінеміз, 2-топқа «Зәмзәм»
дегеніміз не?, 3-топқа «Пайғамбарлардыңұл-қыздарынанкімдерді білеміз?»
деген сұрақтардыңтөңірегінде ойланып, әр топ ойларынтопта ұсынады.
2. Оқушылар, ал енді үстіміздегі айдың__________күндеріелімізде қандай
мереке атап өтілді?(ОқушыларҚұрбанайт мерекесінің тойланғанынайтады)
Иә, балалар, дұрысайтасыңдар. Мұсылманмемлекеттерініңбәрінде, біздің
Қазақ елінде де Құрбанайт мерекесі тойланады. Ал енді осы Құрбанайт
мерекесінің тууына қандай діни оқиға себеп болды. Қай пайғамбарымыздың
өмірі сынға түсті? (Оқушылыр Ибраһимпайғамбардыңұлы Сымайылды
Алланың әмірімен құрбандыққашалуға бет байлағанын, Алланың әмірімен
аспаннанқой түсіп, Сымайылдыңжаны аманқалып, ИбраһимніңАллаға деген
сенімінің дәлелденгенін, сол күннен бастап құрбандыққақой сойылатыны
туралы әңгіме өрбітті). Балалар, олай болса біздің бүгінгі өтетін сабағымыз
да осы Құрбанайт мерекесінің себепшілері, Аллаға деген сүйіспеншілігін өзінің
отбасынан да, өмірінен де жоғары қойған Ибраһимпайғамбармен баласы
Сымайылтуралы болмақ.
Тақтада Мекке қаласының суреті ілініп тұрады.
Бұл жер Сымайылдыңөкшесінен Зәмзәм суының аққан жері – Мекке.
Тіршіліктің сарқылмасқайнары – Зәмзәм.
II. Мағынанытану.
1. Электронды тақтадаілініптұрғансөздіктергеназар аудараотырып:
1. Ибраһим - пайғамбар
2. Күң – бас бостандығынан
айырылған
басыбайлы әйел.
3. Палестина -қала
4. Перзент – бала, сәби, ұрпақ
5. Неке - ер мен әйедің ерлі-зайыпты
болыпбас қосуы.
6. Ұрпақсыздықтың азабынан –
сәбисіздіктің қиыншылығынан
7. Зерек - алғыр
8. Құсаланды – қайғы-қасірет шекті
9. Хал - жағдай
10. Таса ету – жасыру
11. Құптады -сөзін сөйледі
12. Қылтиған қылтанағыжоқ - шөл
13. Құла дала – елсіз дала
14. Қу медиенге – ұшы-қиыры жоқ
елсіз дала
15. Күдерүзбеді – үміттенді
16. Тақыр– ешбір өсімдік өспейтін
жер
17. Жапан түзге – шөл, сахара
3. 18. Ит-құсқа – қасқыр, жыртқыш аң
19. Пана болады– қорғанышболады
20. Аптап – шілденің шыжыған, ми
қайнатқан ыстығы
21. Бойсұну– бағыну
22. Күйзеліс– уайым
23. Шүбәсіз– күмәнсіз, күдіксіз.
24. Елсіз иен – елсіз айдала
25. Ботадай боздау – жылау
26. Ғалайһиссалам- пайғамбар
27. Ебелек ұшпа елсіз дала – шөл
дала
28. Әмсе – әрқашан, ылғи да, әрдайым.
29. Мінәжат – Құдайғасиынушылық
30. Шапағат - қайырым
31. Тап болған тауқымет – тап болған
қиыншылық
32. Тақа таусылды – мүлдем таусылды
33. Безек қақты – зыр жүгірді,
шырылдады
34. Қабырғасы қайысқан - қайғырған
35. Көз жасын көлдету – жылады
36. Оқтайланды– бірдеңе айтпақшы
немесе жасамақ боп ұмтылды
37. Елеңдеп– алаңдап
38. Сағымды байқады – ауаның
біркелкі қызбауынабайланысты
болатын құбылыс
39. Кенезесікебу– қатты шөлдеді
40. Өзеуреу- бір нәрсені қайта-қайта
сұрайберу
41. Дәрмен - күш-қуат
42. Тәсілім – ажал, өлім
43. Шара – амал
44. Мысы құрыды – әлі құрыды
45. Сұлық түсті - қимылсы жатты
46. Тасбауыр- қатыгез, мейірімсіз
47. Рақым – қайырым, мейірім
48. Талмаусырап – әлсіреп, нашарлап
49. Серги бастады – көңілі жадырай
бастады
50. Мұрсат – рұқсат
52. Әби зәмзәм – шипалы су
53. Көгінде – аспанда
4. 2. «Сымайыл» және«Зәмзәм» діни әңгімелерінен төмендегі сұрақтарға
мәтінненжауап іздеп, берген жауабын топта нөмірлік рет бойынша
түсіндіру(1, 2, 3, 4).
№1 оқушыға:( Жауаптары«Сымайыл» әңгімесінің1, 2, 3, 4 азат
жолдарынан)
1. Ибраһим кімдермен қай қалаға келеді?
2. «Онанбала көрсең, бүкіл отбасыңызбенұрпақсыздықтыңазабынан
құтыламыз» деген сөздікім айтты? Не үшін осылай айтты?
3. Сымайыл(Сымағұл) кім? Сараныңқызғаныш сезімін айт.
4. Сара күйеуіне қандай тілек білдірді?
№2 оқушыға:(Жауаптары «Сымайыл»әңгімесінің5, 6, 7, 8, 9 азат
жолдарынан)
1. Ибраһим әйелінің талабын қалай орындайды?
2. Ажар ананың зарынәңгімеле.
3. «Мұныңөзі Алланың әмірі, оғансөзсіз бойсұнуымызкерек» деп кім
айтты? Және бұл сөздіАжар қалай қабылдады?
4. Ибраһимнің күйзелуін әңгімеле.
№3 оқушыға:(Жауаптары «Сымайыл»әңгімесініңсоңғыазат жолы мен
«Зәмзәм» әңгімесінің 1, 2 азат жолдарында)
1. Ибраһим Алла Тағалаға не деп жалынады?
2. Ажар ананың тағдырынатап болған тауқыметі?
5. 3. Ананың тілегі.
4. Ажар қиыншылықтан құтылудыңжолын іздемекші болып, қай жерлерге
барады?
№4 оқушыға: (Жауаптары «Зәмзәм» әңгімесінің3, 4, 5, 6 азат
жолдарында)
1. Бала қандай күйде болды?
2. Алланың рақымын көргендеАжар қандай күйде болады?
3. Бұл су қалай аталады? Бұл күнде осы су бар ма? Қажыға барғандар бұл
суды қалай пайдаланады?
4. Ана мен бала екеуінің қасына келген адамдар бұл жерді қалай табады?
3. Мұғалім сөзі: Балалар, енді тақтада қай топтыңмазмұндағанын
қалайсыңдар, сол топқа сұқ саусақтарыңызды көрсетіңдер. (Қолшапалақтап,
тақтада қарсы алады)
«Сұқ саусақтар» стратегиясыбойынша мәтіндітақтада мазмұндайды
(сұрақтарбойынша орын алмастырылады,әр сұрақтарбойынша өзге
топтардантолықтырылуын сұрапөту).
III.Сергітусәті:БАЛА, АНА, ӘКЕ сөздеріағылшынша және орысша
қалай аталады, және 1-топқа «Бала» туралы қандай ән білесіңдер, 2-
топқа «Ана» туралы қандай ән білесіңдер, 3-топқа «Әке» туралы
қандай әндер білетінін топта айтады, осы үш сөздіқамтитын әнді үш
топ бірге орындайды (халық әні, эстрадалықән). (Шапалақтау).
IV. Ой-толғаныс. «А» тобы «Алланың мейірімі дегенді қалай
түсінесің?» деген тақырыпта шағынэссе жазыңыздар, «В» тобы
“Екі түрлітүсініктемекүнделігі” стратегиясы.
Мәтіндегі қатты әсер еткен тұстар,
үзінділер
Сол әсер еткен үзінділер жайлы
пікірің
6. «С» тобына әңгімедегі Ажар мен Сара бейнесіне мінездеме жазыңыздар.
Автор орындығында» 3 топтанбір оқушыны шақырып, топта тыңдау.
Үй тапсырмасы:Шығармадан әсер алған тұстарыңасурет салып немесе
өлең құрастырып келіңіздер.
V. Бағалау:Төмендегікритерилер көрсетілген парақшаға өзін-өзі бағалау
парағын толтырту.
Өзін-өзі бағалау
«Пайғамб
ар»,
«зәмзәм»,
пайғамба
рдың ұл-
қыздары
на берген
түсінігі
бойынша
Сұрақтарды
ізденіп, жауап
тауып, топта
мазмұндауы
бойынша
"Сұқ
саусақтар"
стратегиясы
бойынша
тақтада
мазмұндауы
бойынша
Ән
айтуы
бойын
ша
Эссе,
«Екі
түрлі
түсінікте
ме
күнделігі
»,
мінездеме
жазуы
бойынша
Мұғалімнің
бағасы