Rancangan pengajaran harian membentuk dan membuat binaan
Rph perlindungan
1. Mata pelajaran : Sains
Tarikh : 22 Februari 2012
Masa : 11.15 pagi – 12.15 pagi
Tahun : 4 Intan
Tema : Menyiasat benda hidup
Tajuk : Perlindungan haiwan daripada bahaya
Bidang pembelajaran :Haiwan dan tumbuhan melindungi diri mereka
Objektif umum : Memahami haiwan mempunyai ciri- ciri khas untuk melindungi dri
mereka daripada bahaya.
Hasil pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-murid dapat:
i) Mengenalpasti dengan tepat sekurang- kurangnya 8
daripada 9 ciri- ciri khas haiwan untuk melindungi diri
mereka daripada bahaya.
ii) Menyatakan dengan betul bagaimana ciri- ciri khas dapat
melindungi haiwan daripada bahaya.
Pendekatan pengajaran dan pembelajaran : Konstruktivisme
Strategi/ aktiviti : Pembelajaran koperatif, persembahan power point, peneguhan.
Pengetahuan sedia ada murid : Murid telah mengetahui bahawa manusia dan
haiwan perlu melindungi diri daripada bahaya.
Kemahiran saintifik : Kemahiran proses sains;
i) Memerhati
ii) Berkomunikasi
iii) Mengelas
2. Kemahiran berfikir : i) Menganalisis
ii) menghubungkait
Nilai murni : i) bekerjasama
ii) bertanggungjawab terhadap keselamatan alam sekeliling
Sumber pengajaran/ BBM : i) Persembahan power point
ii) Nota
iii) Lembaran kerja
iv) kertas mahjong
v) Sampul surat dan soalan
vi) payung
Fasa Aktiviti pengajaran
Isi kandungan catatan
pengajaran dan pembelajaran
Guru memanggil
seorang murid untuk
menggunakan payung
di hadapan kelas. KPS:
Payung Memerhati
Set induksi
Murid- murid
(5 min)
menyatakan BBM:
pemerhatian mereka. Payung
Guru memberitahu
tajuk pada hari ini.
Murid ditanya
bagaimanakah landak
Pencetus idea Pengetahuan sedia KB:
melindungi dirinya.
(15 min) ada murid Menghubungkait
Murid menjawab soalan
3. yang dittanya.
Murid diberi nota
berkaitan dengan ciri-
ciri khas haiwan untuk
melindungi diri. KPS:
Berkomunikasi
Guru menerangkan KB:
tentang isi kandungan Menganalisis
Pengstrukturan nota yang diberi
Penyampaian ilmu
idea dengan bantuan BBM:
(Nota)
(25 min) persembahan power - Nota
point. - Persembahan
power point
Murid menyatakan
pendapat mereka
berkaitan dengan
penerangan guru.
Murid diminta untuk
KPS:
duduk di dalam
Berkomunikasi
kumpulan
KB:
Setiap kumpulan diberi
Menganalisis
sehelai sampul surat
Pengaplikasian yang mengandungi
BBM:
idea Cantum dan menang gambar.
- Sampul surat
(10 min)
dan soalan
Murid diminta
- Kertas
mencantum gambar
mahjong
sehingg menghasilkan
seekor haiwan.
Nilai:
Bekerjasama
Murid diminta
4. menyatakan nama
haiwan beserta ciri- ciri
khas haiwan untuk
melindungi diri daripada
bahaya dan contoh
haiwan lain.
Murid diminta untuk
membentangkan hasil
mereka.
Murid ditanya kembali
apakah yang mereka
pelajari pada hari ini.
KPS:
Wakil murid diminta
Berkomuniksi
Refleksi Refleksi untuk membuat
(5 min) (Peneguhan) kesimpulan tentang
BBM:
pelajaran pada hari ini.
Lembaran kerja
Murid diberi lembaran
kerja dan diminta untuk
membuatnya di rumah.