1. 2.0 Rancangan Pelajaran Harian
Mata Pelajaran : Matematik
Tarikh : 21 Oktober 2011
Hari : Jumaat
Kelas : 4 Nafiri A
Masa : 9.00 hingga 9.30 pagi
Tajuk : Pecahan
Kemahiran : Membezakan nilai pecahan
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat :
a. Melipat kertas dan mewarna bahagian pecahan wajar.
b. Membanding dan membeza nilai dua pecahan wajar
yang mempunyai penyebut yang sama.
c. Melibatkan diri secara aktif dan bekerjasama dengan
rakan-rakan sewaktu melaksanakan aktiviti kumpulan.
Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar-pelajar telah mempelajari pecahan wajar dan dapat
menyatakan pengangka dan penyebut.
KBKK : Menjana idea, pengetahuan, kefahaman, membezakan dan
membuat rumusan
Nilai murni : Menghormati guru, bertanggungjawab, tekun, yakin,
bersemangat, kerjasama dan patuh.
BBM : Kek, kad pecahan, warna krayon,kertas warna A4, lirik lagu,
radio
Kaedah : Menyanyi, teka-teki, kerja kumpulan
Strategi : Berpusatkan guru, pelajar, dan bahan
Pendekatan : Konstruktivisme
2. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Langkah/ Isi kandungan Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Strategi/Kaedah/
Masa ABM/ Nilai/ KBKK
Set Induksi Permulaan Guru bertanya khabar murid-murid Murid-murid membaca doa. Strategi:
Guru memulakan pengajaran dengan Murid-murid memberi respons
(5 minit) memberi satu teka –teki kepada murid- teka-teki yang dikemukakan Berpusatkan pelajar.
murid oleh guru
TEKA-TEKI Setiap wakil kumpulan tampil Kaedah:
Saya ada pelbagai bentuk. ke hadapan
Wakil kumpulan memotong Teka-teki
Bulat,segiempat tepat, segitiga.
Rasa saya sangat manis. kek mengikut bahagian yang
BBM:
diarah oleh guru
Saya digunakan untuk perayaan.
Murid menjawab soalan yang Kek
Siapa saya? dikemukakan oleh guru
Guru mengeluarkan 4 biji “kek” dari kotak. berdasarkan bahagian kek Nilai:
Guru memanggil wakil setiap kumpulan yang telah dipotong tadi.
tampil ke hadapan
Menghormati guru.
Setiap wakil kumpulan diminta memotong
kek tersebut kepada 2 dan seterunya 4 KBKK:
bahagian.
Guru bersoal-jawab dengan murid-murid Pelajar mendapat
Guru mengaitkan aktiviti yang dilakukan gambaran awal
oleh keempat-empat murid tadi dengan
tentang topik yang
topik yang akan diajar.
akan diajar
3. Langkah 1 Menulis Guru menunjukkan pecahan dan Murid-murid memberi Strategi:
pecahan wajar menampal kad pecahan yang sepenuh tumpuan dan
(10 minit) mengandungi tiga bahagian berlorek.. mendengar dengan teliti Berpusatkan guru dan
Kemudian guru menampalkan kad pecahan terhadap penerangan guru. pelajar.
yang menunjukkan satu bahagian berwarna Murid-murid menjawab
daripada tiga bahagian. setiap soalan yang Kaedah:
Guru bertanyakan kepada murid-murid dikemukakan oleh guru
berapa bahagian yang berwarna itu berdasarkan kad pecahan Penerangan, menjana
Satu lagi kad pecahan yang berlorek yang telah ditampal oleh idea, Konstruktivisme
dengan dua bahagian ditampal pada papan guru.
putih. Murid dipilih secara rawak Aktiviti inkuiri dalam
Guru bersoal jawab dengan murid-murid oleh guru untuk menjawab kumpulan
dengan bertanyakan yang mana satu pecahan mana yang lebih
pecahan yang lebih besar nilainya. besar di antara kedua-dua BBM:
Guru mengedarkan 1 keping kertas pecahan tadi.
berwarna A4 kepada setiap murid Murid melipat kertas Kad pecahan, Kertas
Guru mengarahkan murid-murid melipat berwarna A4 mengikut nilai berwarna A4,
kertas tersebut:- pecahan yang diberikan oleh pembaris, warna
Kumpulan 1 dan 2 (lipat 4 bahagian) guru. krayon
Kumpulan 3 dan 4 Kemudian murid-murid
(lipat 8 bahagian) menggaris garisan mengikut Nilai:
lipatan tadi.
Seterusnya murid-murid diminta Murid-murid mewarna Bekerjasama,
mewarnakan bahagian mengikut nilai bahagian mengikut nilai
pecahan berbeza setiap kumpulan pecahan yang diberi oleh Penglibatan aktif
Setiap kumpulan diminta menyebut guru.
pecahan masing-masing dengan kuat Murid-murid menyebut Meghargai masa
Guru meminta membanding dan pecahan masing-masing
membezakan antara kedua-dua pecahan dengan kuat KBKK:
tadi. Murid – murid membanding
Murid-murid dapat
dan membezakan nilai
melipat dan wewarna
pecahan yang mana lebih
bahagian nilai
besar nilainya.
4. pecahan.
Membanding dan
membezakan nilai
pecahan
Langkah 2 Membanding Kemudian guru memberi setiap kumpulan Pelajar memberi tumpuan Strategi:
dan dengan BBM (pecahan) dan memahami penerangan
(10 minit) membezakan Guru meminta murid-murid berbincang oleh guru. Berpusatkan guru dan
nilai pecahan dalam kumpulan membanding nilai Memahami dan cuba pelajar.
pecahan wajar dengan penyebut yang membina kefahaman
sama berdasarkan BBM yang melibatkan sendiri. Kaedah:
penyebut 3, 5, 7, 8 dan 9 Pelajar diberi peluang untuk
Guru meminta murid-murid merekod hasil mengemukakan soalan. Penerangan secara
dapatan perbincangan tadi kelas dan
Setiap kumpulan diminta membentangkan konstruktivisme.
hasil perbincangan
Guru membuat kesimpulan tentang BBM :
membanding pecahan dengan penyebut
yang sama Pecahan , Kad
tugasan (merekod)
Nilai :
Bersemangat dan
penglibatan aktif.
KBKK :
Berfikir dan
membentuk
kefahaman
5. Penutup Lagu Guru memberi lirik lagu setiap Murid-murid diminta berdiri Strategi:
kumpulan dalam kumpulan masing-
(5 minit ) (pecahan) Guru menyanyi lagu tersebut bersama- masing dan menyanyikan Berpusatkan guru dan
sama dengan murid-murid dengan lagu bersama-sama dengan pelajar.
iringan muzik guru
Guru memilih murid secara rawak Dua orang murid telah dipilh Kaedah:
membuat rumusan pelajaran hari ini untuk membuat rumusan
tajuk yang diajar pada hari Nyanyian
Rumusan Tajuk : Pecahan ini
Melodi : Oh Suzana dan
rumusan
Marilah kawan, tolong bantu saya
Mempelajari pelajaran tentang pecahan BBM
Tiga per empat, empat per tiga
Lirik lagu dan radio.
Apakah dia perbezaan di antaranya
Tiga per empat , pecahan yang wajar
Nilai:
Nilainya kurang dari satu, kurang dari satu
Marilah kawan, mari kawan Bekerjasama dan
Tolong bantu saya
Empat per tiga, pecahan tak wajar bertanggungjawab.
Nilainya lebih dari satu, lebih dari satu
KBKK:
Empat per empat, marilah kita semua meneka
Pecahan wajar atau tidak
Dapat membuat
Apa jawapannya
Empat per empat, pecahan tak wajar rumusan.
Nilainya sama dengan satu, sama dengan
satu .
Mari marilah kawan bantu saya
Mempelajari pelajaran tentang pecahan