Rekod Pengajaran Harian Kokurikulum sukan olahraga.
Rancangan Pengajaran Harian Pendekatan Pengajaran Berasaskan Masalah
1. Rancangan Pengajaran Harian 1: Pendekatan Pengajaran Berasaskan Masalah
Mata Pelajaran : Ekonomi Rumah Tangga Tingkatan : Tingkatan 4 ERT
Tarikh : 3 Januari 2011 (Isnin) Masa : 8.20 pagi-9.40 pagi (80 minit)
Bil. Pelajar : 20 orang pelajar
Tema/ Tajuk : Pemilihan dan penyimpanan makanan
Sub Tajuk : Makanan segar
Hasil Pembelajaran Selepas pengajaran, pelajar dapat:
(1) Menyatakan klasifikasi makanan segar iaitu sayur-sayuran dengan betul dan tepat.
(2) Menjelaskan pemilihan dan penyimpanan sayur-sayuran dengan betul dan tepat.
Isi kandungan Klasifikasi, pemilihan dan penyimpanan mengikut sayur-sayuran:
(1) Berdaun (5) Biji
(2) Bunga (6) Bebawang
(3) Batang dan pucuk (7) Kacang
(4) Buah ( 8) Akar
Pengetahuan Lalu Pelajar telah mempelajari tajuk “Masakan” semasa Tingkatan 1 hingga Tingkatan 3.
Pelajar mempunyai pengalaman mengendalikan makanan segar semasa amali masakan semasa
Tingkatan 1 hingga Tingkatan 3.
Alat Bantu Buku teks Ekonomi Rumah Tangga Tingkatan 4, Artikel
Penerapan Nilai Kerjasama, tolong menolong dan keyakinan.
2. Langkah/ Aktiviti Pengajaran dan Sumber/ nilai
Masa Pembelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Fasa Orientasi Guru berbincang dengan pelajar tentang Pelajar memberi tindakbalas dan pendapat KBKK:
(5 minit) perkara yang dipelajari dalam topik dalam perbincangan tersebut Menjana idea
klasifikasi, pemilihan dan penyimpanan
sayur-sayuran Nilai:
Kerjasama
Keyakinan
Fasa Pencetus Guru mengimbas semula apa yang telah Pelajar menumpukan perhatian kepada KBKK:
Idea dipelajari sebelum ini iaitu klasifikasi penerangan yang disampaikan oleh guru Menjana idea
(20 minit) sayur-sayuran dan contohnya; dan
pemilihan dan penyimpanan makanan Nilai:
Kerjasama
Guru meminta pelajar membentuk Keyakinan
kumpulan seramai 5 orang dalam 1
kumpulan
Guru meminta setiap kumpulan Setiap kumpulan membuat peta minda
berbincang dan menyediakan peta minda seperti yang diminta oleh guru
berdasarkan tajuk klasifikasi, pemilihan
dan penyimpanan sayur-sayuran.
Penstrukturan Guru mengedarkan lembaran kertas yang Pelajar menerima artikel tersebut KBKK:
Semula Idea mempunyai artikel kepada setiap Menjana idea
(30 minit) kumpulan
Nilai:
Guru meminta setiap kumpulan Pelajar duduk dalam kumpulan dan Kerjasama
3. bekerjasama dan memahami isi membaca serta memahami artikel Keyakinan
kandungan artikel berkenaan berkenaan.
Kemahiran sosial:
Guru meminta pelajar membuat Pelajar berbincang dalam kumpulan Interaksi
perbincangan dalam kumpulan tentang masing-masing mengenai artikel tesebut
artikel yang diberikan dan
mengaplikasikan perkara di dalam artikel
tersebut dengan topik pada hari ini.
Penilaian Guru meminta setiap kumpulan membuat Wakil setiap kumpulan membuat KBBK:
(15 minit) perbentangan hasil daripada perbincangan perbentangan Mengesahkan sumber
tersebut maklumat
Nilai:
Kerjasama
Rekleksi Guru meminta pelajar menyediakan Pelajar membuat laporan ringkas
(10 minit) laporan ringkas tentang hasil
perbincangan tersebut
Guru mengutip laporan yang telah siap Pelajar menyerahkan laporan yang telah
daripada pelajar disiapkan.