1. Урок № 23 Дата 22.10.2014. 9 клас, алгебра Тема уроку: Теорема Вієта. НАВЧАЛЬНА МЕТА: У ході уроку забезпечити засвоєння та усвідомлення учнями теореми Вієта Забезпечити вміння застосовувати цю теорему під час знаходження суми й добутку коренів зведеного квадратного рівняння та під час визначення коренів рівняння Формувати навички розв’язування квадратних рівнянь. Вивчити теорему Вієта та їй обернену, вміти застосовувати при знаходженні суми і добутку коренів зведеного квадратного рівняння, визначення знаків коренів рівняння. РОЗВИВАЮЧА МЕТА: • Розвивати логічне мислення з метою усвідомленого сприйняття навчального матеріалу. • Формувати навички усного розв’язування рівнянь, порівняння і аналізу. • Розвивати монологічну мову під час пояснень виконуваних дій; розвивати комунікативні навички. ВИХОВНА МЕТА: • Виховання пізнавальної активності, почуття відповідальності, любові до предмету. ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ: Після цього уроку учні зможуть: застосовувати теорему Вієта під час розв’язування квадратних рівнянь для знаходження суми й добутку коренів зведеного квадратного рівняння; визначати знаки коренів рівняння; ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань. ОБЛАДНАННЯ: дошка, портрет Ф.Вієта, міні-конспект. ХІД УРОКУ: І. Організаційно-психологічний етап Доброго дня, я рада всіх бачити сьогодні. І сподіваюсь, що ви теж прийшли на урок з гарним настроєм. Епіграфом до уроку я взяла слова Л.М. Толстого: Знання тільки тоді знання, коли вони здобуваються зусиллям своїх думок, а не тільки пам’яттю
Сьогодні ми з вами на уроці розглянемо цікаву й важливу тему – «Теорема Вієта».
ІІ. Актуалізація опорних знань
Питання до класу:
Яке рівняння називається квадратним?
Які з рівнянь є квадратними?
Як називаються числа а; в: с?
Що значить розв’язати рівняння?
Які види квадратних рівняннь ви знаєте?
Яке рівняння називається неповним, зведеним?
Скільки коренів може мати квадратне рівняння?
Як знайти дискриминант?
Назвіть формулу коренів квадратного рівняння.
2. ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Отже, теорію ми вивчили чудово. Перевіримо, як ви впорались із практичною частиною домашнього завдання. Зробимо це за допомогою міні- конспекта.
1) Випишіть із домашнього завдання корені рівнянь
2) Випишіть коефіцієнти рівнянь
3) Знайдіть суму і добуток коренів квадратних рівнянь (біля дошки учень виконує таке саме завдання).
Чудово! Бачу, що ви ретельно попрацювали вдома: навчилися розв’язувати квадратні рівняння. Безумовно, це неабияке досягнення й успіх! Але в нас з’явилась проблема.
Якщо уважно подивитися на одержані результати й порівняти їх із числовими коефіцієнтами квадратних рівнянь, то які висновки ми можемо зробити? (учні роблять висновок)
Так, добре! Молодці! Ми повинні просуватися далі! І я впевнена: на нас чекає успіх!
ІV. Засвоєння знань.
Пропоную перевірити, наскільки правильно ви зробили висновки, та ознайомитися з теоремою Вієта за допомогою міні-конспектів
Так, справді, ви зробили правильні висновки. Теорема Вієта звучить так: Якщо зведене квадратне рівняння має два корені, то їхня сума дорівнює другому коефіцієнту, взятому з протилежним знаком, а добуток – вільному члену.
- корені рівняння, {
Я хочу звернути вашу увагу на те, що для розв’язування квадратних рівнянь користуються теоремою, оберненою до теореми Вієта. А пряму теорему використовують для складання квадратного рівняння за його коренями.
Якщо - корені рівняння
Ось ми з вами й підійшли до наступного етапу нашого уроку. Ми будемо вчитися використовувати вивчені теореми під час розв’язування квадратних рівнянь.
Відгадаємо корені рівняння
Звертаю вашу увагу на те, що підбір коренів доцільно починати з добутку. Особливу увагу слід звернути на знаки добутку і суми.
Якщо добуток додатний, то корені однакового знака. Якщо ж добуток від’ємний, то корені мають різні знаки.
, корені мають різні знаки
, більший за модулем корінь є від’ємним числом.
Знаходимо корені: .
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
Сьогодні ми так багато говорили про теорему Вієта. Але нічого не сказали про самого вченого. Завжди цікаво дізнаватися про життя відомої людини.
Франсуа Вієт народився в місті Фонтеней у 1540 році. Закінчив юридичну школу. Спочатку був адвокатом, а потім радником французьких королів. Весь
3. свій вільний від служби час Вієт віддавав заняттям з математики. Найбільше цікавила його алгебра. На той час вона все ще користувалася геометричними засобами узагальнення залежностей між величинами і розв’язування рівнянь. Це ускладнювало самі дослідження і обмежувало можливості дальшого розвитку алгебри як науки. Особливо пишався Вієт відомою теоремою про залежність між коренями квадратного рівняння та його коефіцієнтами, яку він отримав самостійно. Теорему було оприлюднено 1591 року.
У ході наукових вишукувань їм була розроблена і сформульована практично вся елементарна алгебра. Він вперше ввів використання буквених величин в математичний апарат, чітко розмежувавши поняття: число, величина і їхні стосунки. Вієт довів, що, виконуючи операції в символьному вигляді, можна вирішити завдання для загального випадку, практично для будь-яких значень заданих величин. У 1571 році Вієт переїжджає до Парижа щоб особисто познайомитися з паризькими математиками. Його вважають творцем алгебраїчних формул, та алгебраїчної символіки і навіть називають «батьком алгебри». Під час війни Франції з Іспанією(XVI ст.) іспанці застосували для таємного листування дуже складний шифр. Король Франції Генріх IV звернувся за допомогою до Вієта, який через два тижні розшифрував цей лист. Іспанці зрозуміти, в чому справа лише тоді коли раз у раз стали зазнавані невдач. Іспанці, вважаючи, що людина не може розкрити шифр, звинуватили Вієта в спілкуванні з нечистою силою і засудили його до спалення на вогнищі, але на щастя Генріх IV не видав Вієта В останні роки свого життя Вієт займав важливі пости при дворі короля Франції Помер він у Парижі 1603 року.
Отже, ми ознайомилися з теоремою Вієта, дізналися багато й цікавого про Ф.Вієта, то зараз нам потрібно вирушати далі.
ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ
Робота в зошиті.
Розв’яжемо рівняння:
, { ,
, { ,
Щоб на уроці кожен міг з упевненістю сказати, що він досяг успіху, необхідно попрацювати над виконанням аналогічних завдань ще й самостійно. Давня китайська мудрість говорить: «Покажи мені – і я запам’ятаю. Дай мені діяти самому – і я навчусь…»
ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ
Уміння працювати самостійно дуже важливе і в навчанні, і в житті. На цьому етапі ми продовжимо формувати вміння працювати самостійно. Крім того, для досягнення успіху в житті важливо мати друзів і партнерів. Тому цю
4. самостійну роботу ми проведемо у формі взаємодопомоги, хоча у вас є вибір: працювати самостійно чи скористатися допомогою.
Записати корені рівняння до таблиці.
РІВНЯННЯ
Сума коренів
b
Добуток коренів
с
Корені
рівняння
2
-3
3 і -1
5
4
4 і 1
-3
-18
3 і -6
6
5
1 і 5
-5
-14
2 і -7
-14
45
-5 і -9
-6
-16
2 і -8
-5
-24
3 і -8
ПІДСУМОК УРОКУ
ТЕСТОВЕ ЗАВДАННЯ
Завдання 1.Вибери правильну відповідь.
1.Сума коренів квадратного рівняння
дорівнює …
2.
+2х-8=0 дорівнює…
3. Які з наведених чисел є коренями рівняння
?
; б) -3 і -2; в) 0 і 1 ; г) 6 і -1.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Теоретичний матеріал §21,вивчити зміст теореми Вієта й оберненої теореми.
Розв’язати №926, с.198