Dokumen tersebut merangkum rencana pelajaran bahasa melayu untuk minggu pertama di kelas tahun 3. Ia menyenaraikan objektif, aktiviti, dan tatabahasa yang akan diajar untuk setiap hari, termasuk topik seperti kerjasama, seni, dan jenis ayat. Dokumen ini memberikan gambaran menyeluruh mengenai apa yang akan diajar dalam minggu pertama.
Materi Bid PPM Bappeda Sos Pemutakhiran IDM 2024 di kec Plumbon.pptx
Rphbmt3
1. Minggu : 1 Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tarikh : 1 Januari 2018 Kelas : Tahun 3 Hari : Isnin
Masa : 1130 - 1230
Tema :
Tajuk :
S.K :
S.P :
Konstruk LINUS 2.0:
Objektif : (menguasai)
(tidak menguasai)
Set Induksi :
Aktiviti (menguasai)
CUTI TAHUN BAHARU 2018
(tidak menguasai)
Penutup :
Tatabahasa:
Kosa Kata :
Item konstruk:
KBT : #membandingbeza #mengkategori #komunikasi
#menjana idea #menghubungkait #interprestasi
#cipta analogi #kreativiti #mentafsir
#membuat inferens #membuatramalan #kolaborasi
#menilai #membuatrumusan
#membuat keputusan #menyelesaiisu
P.A.K 21: #kreativitiinovasi #produktiviti&akauntabiliti
#pemikiran kritis& penyelesaian masalah #literasi maklumat
#kepimpinan&tanggungjawab #komunikasi&kolaborasi
#literasi teknologimaklumat&komunikasi
#fleksibiliti&keupayaan menyesuaikan diri
#inisiatif&mempunyai haluan diri #kemahiran sosialantarabudaya
BBM : #carta #gambar #buku latihan aktiviti #lembaran kerja #buku cerita #internet #audiovisual
# I-Think -peta bulatan -peta buih -peta buih berganda -peta pelbagai alir -petatiti -peta pokok –petadakap -peta alir
Nilai : #baik hati #kerjasama #tolak ansur #keadilan #kejujuran #bersyukur #tolong-menolong
#hemah tinggi #hormat-menghormati #kasih sayang #kesabaran #ketekunan #tanggungjawab
EMK : #kreativiti&inovasi #pendidikan alamsekitar #sains&teknologi
#teknologi maklumat&komunikasi #bahasa #patriotisme #keusahawanan
Pengisian KR : #BI #MT #DST #PM /PI #PK #PJ #DSV #SEJ #TMK
Refleksi : 1.Nilai :
2.Kekuatan:
3.Kelemahan:
4.penambahbaikan :
2. Minggu : 1 Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tarikh : 2 Januari 2018 Kelas : Tahun 2 Hari : Selasa
Masa : 0730 - 0900
Tema : Sekolah
Tajuk : Mari Bekerjasama
S.K :1.2 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat dengan betul.
S.P :1.2.6 mendengar, memahami dan menyebut frasa dan ayat dengan struktur binaan ayat yang betul dan tepat
Konstruk LINUS 2.0:
Objektif : (menguasai)
1.Murid dapat mengecam dan mendengar dan bertutur sekurang-kurangnya lima maklumat yang diberikan oleh guru berdasarkan teks yang
diberikan.
2. Murid dapat membaca petikan yang diberikan oleh guru dan mengeja kosa kata dengan betul
(tidak menguasai)
Set Induksi : Murid bercerita tentang konsep kerjasama yang perlu diamalkan di dalam kelas.
Aktiviti (menguasai)
1. Murid mendengar penerangan daripada guru. Murid
menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.
2. Murid membaca frasa yang ditulis guru pada carta dan
mengeja menyebut frasa dengan betul.
3. Murid membaca ayat dan melengkapkan bahan grafik
pada buku aktiviti jilid 1 halaman 1.
4. Perbincangan maklumat.
(tidak menguasai)
Penutup : Murid merumuskan tajuk yang dipelajari pada hari ini bersama guru.
Tatabahasa: Ayat Tunggal
Kosa Kata : menyapa membantu buku
di dalam rak dengan teliti membersihkan
Kulit belakang buku kemas dan cantik
Item konstruk:
KBT : #membandingbeza #mengkategori #komunikasi
#menjana idea #menghubungkait #interprestasi
#cipta analogi #kreativiti #mentafsir
#membuat inferens #membuatramalan #kolaborasi
#menilai #membuatrumusan
#membuat keputusan #menyelesaiisu
P.A.K 21: #kreativitiinovasi #produktiviti&akauntabiliti
#pemikiran kritis& penyelesaian masalah #literasi maklumat
#kepimpinan&tanggungjawab #komunikasi&kolaborasi
#literasi teknologimaklumat&komunikasi
#fleksibiliti&keupayaan menyesuaikan diri
#inisiatif&mempunyai haluan diri #kemahiran sosialantarabudaya
BBM : #carta #gambar #buku latihan aktiviti #lembaran kerja #buku cerita #internet #audiovisual
# I-Think -peta bulatan -peta buih -peta buih berganda -peta pelbagai alir -petatiti -peta pokok –petadakap -peta alir
Nilai : #baik hati #kerjasama #tolak ansur #keadilan #kejujuran #bersyukur #tolong-menolong
#hemah tinggi #hormat-menghormati #kasih sayang #kesabaran #ketekunan #tanggungjawab
EMK : #kreativiti&inovasi #pendidikan alamsekitar #sains&teknologi
#teknologi maklumat&komunikasi #bahasa #patriotisme #keusahawanan
Pengisian KR : #BI #MT #DST #PM /PI #PK #PJ #DSV #SEJ #TMK
Refleksi : 1.Nilai :
2.Kekuatan:
3.Kelemahan:
3. 4.penambahbaikan :
Minggu : 1 Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tarikh : 3 Januari 2018 Kelas : Tahun 3 Hari : Rabu
Masa : 1030 - 1130
Tema : Sekolah
Tajuk : Mari Bekerjasama
S.K : 2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang
betul.
S.P : 2.2.1 Membaca dan memahami
perkataan berimbuhan awalan dan berimbuhan akhiran dalam ayat daripada pelbagai bahan bacaan
dengan sebutan yang betul.
Konstruk LINUS 2.0:
Objektif : (menguasai)
1.Murid dapat mengecam dan mengenalpasti sekurang-kurangnya 5 daripada perkataan berimbuhan awalan pada petikan.
2. Murid dapat membaca petikan dan memahami isi kandungan petikan serta dapat membina sekurang-kurangnya 5 daripada 6 ayat
dengan betul.
(tidak menguasai)
Set Induksi : Murid bercerita tentang aktiviti yang sering mereka lakukan dalam mata pelajaran Dunia Seni Visual. Murid bercerita kaedah
atau cara untuk menghasikan bahan seni.
Aktiviti (menguasai)
1.Murid membaca petikan yang berkaitan dengan aktiviti bilik
seni. Murid membaca petikan pada buku aktiviti halaman 2.
2.Murid menjawab soalan bertumpu dan bercapah yang
dikemukakan oleh guru. Murid juga mengeja beberapa
perkataan yang disebut oleh guru.
3.Murid mengenalpasti imbuhan awalan dan membina ayat
pada aktiviti halaman 3.
(tidak menguasai)
Penutup : Murid merumus kembali topik perbincangan dengan bercrita kesan atau kebaikan aktiviti seni
Tatabahasa: Imbuhan Awalan
Kosa Kata : membantu berjumpa bersetuju
berkumpul menghias melukis
Item konstruk:
KBT : #membandingbeza #mengkategori #komunikasi
#menjana idea #menghubungkait #interprestasi
#cipta analogi #kreativiti #mentafsir
#membuat inferens #membuatramalan #kolaborasi
#menilai #membuatrumusan
#membuat keputusan #menyelesaiisu
P.A.K 21: #kreativitiinovasi #produktiviti&akauntabiliti
#pemikiran kritis& penyelesaian masalah #literasi maklumat
#kepimpinan&tanggungjawab #komunikasi&kolaborasi
#literasi teknologimaklumat&komunikasi
#fleksibiliti&keupayaan menyesuaikan diri
#inisiatif&mempunyai haluan diri #kemahiran sosialantarabudaya
BBM : #carta #gambar #buku latihan aktiviti #lembaran kerja #buku cerita #internet #audiovisual
# I-Think -peta bulatan -peta buih -peta buih berganda -peta pelbagai alir -petatiti -peta pokok –petadakap -peta alir
Nilai : #baik hati #kerjasama #tolak ansur #keadilan #kejujuran #bersyukur #tolong-menolong
#hemah tinggi #hormat-menghormati #kasih sayang #kesabaran #ketekunan #tanggungjawab
EMK : #kreativiti&inovasi #pendidikan alamsekitar #sains&teknologi
#teknologi maklumat&komunikasi #bahasa #patriotisme #keusahawanan
Pengisian KR : #BI #MT #DST #PM /PI #PK #PJ #DSV #SEJ #TMK
4. Refleksi : 1.Nilai :
2.Kekuatan:
3.Kelemahan:
4.penambahbaikan :
Minggu : 1 Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tarikh : 4 Januari 2018 Kelas : Tahun 3 Hari : Khamis
Masa : 1030 - 1200
Tema : Sekolah
Tajuk : Mari Bekerjasama
S.K : 3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan betul dan kemas.
S.P : 3.2.6 Menulis ayat tunggal dan ayat
majmuk secara mekanis dengan betul dan kemas.
Konstruk LINUS 2.0:
Objektif : (menguasai)
1.Murid dapat mengenalpasti sekurang-kurangnya 5 daripada 6 maklumat pada petikan yang terdapat pada buku aktiviti.
2. Murid boleh memahami sekurang-kurangnya 3 ayat tunggal dan 3 ayat majmuk dalam petikan.
3. Murid mengetahui dan memahami penggunaan ayat tunggal dan ayat majmuk dalam perbualan dan memastikan tulisan cantik dan kemas.
(tidak menguasai)
Set Induksi : murid bercerita tentang keadaan cuaca semasa. Murid menceritakan perkaitan cuaca dengan kehidupan seharian.
Aktiviti (menguasai)
1. Murid mendengar penerangan daripada guru. Murid
menjawab soalan yang dikemukakan oleh
guruberkaitan cerita ‘Kerjasama’
2. Murid membaca sinopsis cerita ‘Lebah dan Bunga’.
3. Murid mengenalpasti ayat tunggal dan ayat majmuk.
4. Murid membuat latihan menghasilkan ayat tunggal dan
ayat majmuk.
(tidak menguasai)
Penutup : murid merumus dan membuat kesimpulan tentang cerita bunga matahari dan lebah. Mengenalpasti nilai pengajaran cerita.
Tatabahasa: ayat tunggal ayat majmuk
Kosa Kata : topeng ikan kaloi lebah bunga matahari
subur harmoni
Item konstruk:
KBT : #membandingbeza #mengkategori #komunikasi
#menjana idea #menghubungkait #interprestasi
#cipta analogi #kreativiti #mentafsir
#membuat inferens #membuatramalan #kolaborasi
#menilai #membuatrumusan
#membuat keputusan #menyelesaiisu
P.A.K 21: #kreativitiinovasi #produktiviti&akauntabiliti
#pemikiran kritis& penyelesaian masalah #literasi maklumat
#kepimpinan&tanggungjawab #komunikasi&kolaborasi
#literasi teknologimaklumat&komunikasi
#fleksibiliti&keupayaan menyesuaikan diri
#inisiatif&mempunyai haluan diri #kemahiran sosialantarabudaya
BBM : #carta #gambar #buku latihan aktiviti #lembaran kerja #buku cerita #internet #audiovisual
# I-Think -peta bulatan -peta buih -peta buih berganda -peta pelbagai alir -petatiti -peta pokok –petadakap -peta alir
Nilai : #baik hati #kerjasama #tolak ansur #keadilan #kejujuran #bersyukur #tolong-menolong
#hemah tinggi #hormat-menghormati #kasih sayang #kesabaran #ketekunan #tanggungjawab
EMK : #kreativiti&inovasi #pendidikan alamsekitar #sains&teknologi
#teknologi maklumat&komunikasi #bahasa #patriotisme #keusahawanan
5. Pengisian KR : #BI #MT #DST #PM /PI #PK #PJ #DSV #SEJ #TMK
Refleksi : 1.Nilai :
2.Kekuatan:
3.Kelemahan:
4.penambahbaikan :
Minggu : 1 Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tarikh : 5 Januari 2018 Kelas : Tahun 3 Hari : Jumaat
Masa : 0900 - 1000
Tema : Sekolah
Tajuk : Mari Bekerjasama
S.K : 3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan betul dan kemas.
S.P : 3.2.6 Menulis ayat tunggal dan ayat
majmuk secara mekanis dengan betul dan kemas.
Konstruk LINUS 2.0:
Objektif : (menguasai)
1.Murid dapat mengecam dan mengetahui format emel walaupun tidak menggunakan komputer atau komputer riba.
2. Murid dapat membaca petikan yang diberikan oleh guru dan mengeja kosa kata dengan betul.
3. murid dapat mengenalpasti sekurang-kurangnya 5 ayat tunggal dalam petikan.
(tidak menguasai)
Set Induksi : murid becerita tentang pengalam mendapat kawan baharu. Murid bercerita tentang personaliti rakan baharu.
Aktiviti (menguasai)
1. Murid membaca petikan emel yang terdapat dalam
buku teks. Murid memahami maklumat yang diberikan.
2. Murid mendengar penerangan daripada guru
berhubung maklumat yang disampaikan dalam emel.
3. Murid berbincang mencari ayat tunggal pada emel
tersebut dan menggarisi ayat tunggal.
4. Murid membuat latihan membina ayat tunggal.
(tidak menguasai)
Penutup : Murid merumus kembali isi kandungan pembelajaran pada hari ini. Penekanan tentang konsep emel.
Tatabahasa: Ayat Tunggal
Kosa Kata : sekolah kawan baharu periang
aktif bersukan
Item konstruk:
KBT : #membandingbeza #mengkategori #komunikasi
#menjana idea #menghubungkait #interprestasi
#cipta analogi #kreativiti #mentafsir
#membuat inferens #membuatramalan #kolaborasi
#menilai #membuatrumusan
#membuat keputusan #menyelesaiisu
P.A.K 21: #kreativitiinovasi #produktiviti&akauntabiliti
#pemikiran kritis& penyelesaian masalah #literasi maklumat
#kepimpinan&tanggungjawab #komunikasi&kolaborasi
#literasi teknologimaklumat&komunikasi
#fleksibiliti&keupayaan menyesuaikan diri
#inisiatif&mempunyai haluan diri #kemahiran sosialantarabudaya
BBM : #carta #gambar #buku latihan aktiviti #lembaran kerja #buku cerita #internet #audiovisual
# I-Think -peta bulatan -peta buih -peta buih berganda -peta pelbagai alir -petatiti -peta pokok –petadakap -peta alir
Nilai : #baik hati #kerjasama #tolak ansur #keadilan #kejujuran #bersyukur #tolong-menolong