Dokumen tersebut merangkum rencana pelajaran bahasa melayu untuk minggu pertama di kelas tahun 3. Ia menyenaraikan objektif, aktiviti, dan tatabahasa yang akan diajar untuk setiap hari, termasuk topik seperti kerjasama, seni, dan jenis ayat. Dokumen ini memberikan gambaran menyeluruh mengenai apa yang akan diajar dalam minggu pertama.
Rencana pelaksanaan pembelajaran mata pelajaran Bahasa Indonesia untuk kelas XI semester genap membahas tentang teks eksplanasi kompleks. Pembelajaran dilaksanakan dalam 4 jam pelajaran dan mencakup kompetensi inti, kompetensi dasar, tujuan, materi, metode, dan penilaian pembelajaran.
Silabus mata pelajaran Bahasa Indonesia SMP menjelaskan kompetensi yang ingin dicapai peserta didik yaitu menjadi insan yang memiliki kemampuan berbahasa dan bersastra untuk mengembangkan ilmu pengetahuan. Kompetensi ini dikembangkan melalui pembelajaran bahasa, sastra, dan literasi.
Rencana pelaksanaan pembelajaran (RPP) ini membahas tentang menganalisis teks cerita sejarah melalui diskusi kelompok dan presentasi. Siswa diajak menganalisis unsur-unsur teks cerita sejarah, struktur, kaidah bahasa, dan aspek kebahasaannya. Mereka juga dievaluasi kemampuan menjelaskan hasil analisis secara lisan dan tertulis.
2. pemerolahan bahasa dan landasan pembelajaran bhs indoFaris Rusli
Dokumen tersebut membahas tentang pemerolehan dan pembelajaran bahasa Indonesia pada kelas rendah, meliputi pengertian pemerolehan bahasa anak, tahapan perkembangannya, kurikulum dan materi pembelajaran bahasa Indonesia di SD.
Rencana pelaksanaan pembelajaran mata pelajaran Bahasa Indonesia untuk kelas XI semester genap membahas tentang teks eksplanasi kompleks. Pembelajaran dilaksanakan dalam 4 jam pelajaran dan mencakup kompetensi inti, kompetensi dasar, tujuan, materi, metode, dan penilaian pembelajaran.
Silabus mata pelajaran Bahasa Indonesia SMP menjelaskan kompetensi yang ingin dicapai peserta didik yaitu menjadi insan yang memiliki kemampuan berbahasa dan bersastra untuk mengembangkan ilmu pengetahuan. Kompetensi ini dikembangkan melalui pembelajaran bahasa, sastra, dan literasi.
Rencana pelaksanaan pembelajaran (RPP) ini membahas tentang menganalisis teks cerita sejarah melalui diskusi kelompok dan presentasi. Siswa diajak menganalisis unsur-unsur teks cerita sejarah, struktur, kaidah bahasa, dan aspek kebahasaannya. Mereka juga dievaluasi kemampuan menjelaskan hasil analisis secara lisan dan tertulis.
2. pemerolahan bahasa dan landasan pembelajaran bhs indoFaris Rusli
Dokumen tersebut membahas tentang pemerolehan dan pembelajaran bahasa Indonesia pada kelas rendah, meliputi pengertian pemerolehan bahasa anak, tahapan perkembangannya, kurikulum dan materi pembelajaran bahasa Indonesia di SD.
Buku ini membahas pelajaran Bahasa dan Sastra Indonesia untuk siswa SMA/MA kelas X. Terdiri dari 12 bab yang membahas berbagai tema seperti peristiwa, lingkungan, kesenian, pendidikan, teknologi, ketenagakerjaan, pertanian, kependudukan, sumber daya manusia, kesehatan, kesenjangan sosial, dan keremajaan. Setiap bab berisi penjelasan tentang teori dan contoh soal latihan.
1. Rencana pelaksanaan pembelajaran mata pelajaran Bahasa Indonesia di SMA Negeri 19 Makassar membahas teks anekdot dengan topik kritik dan humor dalam layanan publik.
2. Pembelajaran dilaksanakan dalam dua pertemuan dengan kegiatan menganalisis dua contoh teks anekdot dan menulis teks anekdot sendiri mengenai layanan publik di sekolah.
3. Tujuan pembelajaran antara lain agar siswa dapat mengidentifikasi persama
Rencana pelaksanaan pembelajaran mata pelajaran Bahasa Indonesia kelas XI ini membahas:
1) Tujuan pembelajaran teks cerita pendek tentang memahami dan menginterpretasi makna teks tersebut.
2) Materi pembelajaran meliputi pengenalan pengertian, ciri, dan unsur cerpen serta struktur dan kebahasaan cerpen "Juru Masak".
3) Pendekatan saintifik dan metode diskusi kelompok, penugasan, dan tanya jawab dalam pembelajaran.
03 silabus bahasa indonesia smp 20012017-okopi niez
Dokumen tersebut merupakan model silabus mata pelajaran Bahasa Indonesia untuk Sekolah Menengah Pertama/Madrasah Tsanawiyah yang disusun oleh Kementerian Pendidikan dan Kebudayaan. Silabus ini memberikan kerangka dasar tentang kompetensi yang diharapkan setelah siswa mempelajari Bahasa Indonesia, lingkup materi pelajaran, dan pendekatan pembelajaran yang meliputi pengetahuan, keterampilan, dan penilaian.
Rencana pelaksanaan pembelajaran mata pelajaran Bahasa Indonesia untuk kelas XI semester 1 ini membahas tentang 3 tema, yaitu tema 1 tentang bahasa, tema 2 tentang IPTEK, dan tema 3 tentang lingkungan kerja. Pembelajaran akan difokuskan pada kompetensi dasar menyimak, membaca, menulis, dan berkomunikasi dengan bahasa Indonesia setara tingkat madya. Metode pembelajaran yang digunakan antara lain diskusi kelompok, tanya jawab,
Kurikulum 2013 Muatan Lokal Bahasa Jawa bertujuan untuk melestarikan bahasa, sastra, dan aksara Jawa sebagai unsur kebudayaan daerah untuk memperkuat jati diri, serta menggali nilai-nilai budaya Jawa yang dapat dimanfaatkan untuk pembangunan karakter. Kurikulum ini dikembangkan berdasarkan landasan filosofis membangun potensi peserta didik sesuai budaya bangsa, landasan teoretis pendidikan berstandar
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran (RPP) ini membahas tentang pembelajaran bahasa Indonesia di SMP tentang tema "Cinta Lingkungan Hidup". RPP ini menjelaskan kompetensi yang akan dicapai, tujuan pembelajaran, materi pelajaran, metode pembelajaran, dan langkah-langkah pembelajaran yang meliputi kegiatan mengamati, menanya, mengumpulkan informasi, mengasosiasikan, dan mengomunikasikan.
Rangkuman dokumen tersebut adalah merangkum lima rancangan pelajaran harian bahasa melayu untuk kelas 6 yang mencakupi aktiviti pembelajaran, standard pembelajaran, objektif dan penilaian pembelajaran.
Rencana pelaksanaan pembelajaran mata pelajaran Pendidikan Agama Islam tentang materi khutbah dan ceramah di SMA Negeri 1 Kedungwuni. Pembelajaran dilakukan selama 2 pertemuan dengan tujuan agar siswa dapat menjelaskan pengertian dan menyebutkan rukun serta syarat khutbah dan ceramah. Metode pembelajaran menggunakan saintifik, kooperatif, role play, diskusi dan ceramah. Penilaian dilakukan melalui pengam
Rencana pelaksanaan pembelajaran ini membahas tentang analisis dan penyuntingan teks anekdot yang menggunakan bahasa yang baik dan santun. Peserta didik akan belajar menganalisis isi dan bahasa teks anekdot, kemudian menyunting dan memperbaiki teks tersebut sesuai dengan struktur dan kaidahnya.
Rancangan pengajaran harian ini membahas pelajaran bahasa Malaysia untuk murid tahun 3. Pelajaran ini berfokus pada topik kerja sekolah dan terdiri dari 5 langkah pembelajaran yang melibatkan aktiviti membaca, menulis, dan bahasa. Pelajaran ini bertujuan memastikan murid dapat memahami, membina ayat, dan menggunakan imbuhan kata dasar dengan betul.
Buku ini membahas pelajaran Bahasa dan Sastra Indonesia untuk siswa SMA/MA kelas X. Terdiri dari 12 bab yang membahas berbagai tema seperti peristiwa, lingkungan, kesenian, pendidikan, teknologi, ketenagakerjaan, pertanian, kependudukan, sumber daya manusia, kesehatan, kesenjangan sosial, dan keremajaan. Setiap bab berisi penjelasan tentang teori dan contoh soal latihan.
1. Rencana pelaksanaan pembelajaran mata pelajaran Bahasa Indonesia di SMA Negeri 19 Makassar membahas teks anekdot dengan topik kritik dan humor dalam layanan publik.
2. Pembelajaran dilaksanakan dalam dua pertemuan dengan kegiatan menganalisis dua contoh teks anekdot dan menulis teks anekdot sendiri mengenai layanan publik di sekolah.
3. Tujuan pembelajaran antara lain agar siswa dapat mengidentifikasi persama
Rencana pelaksanaan pembelajaran mata pelajaran Bahasa Indonesia kelas XI ini membahas:
1) Tujuan pembelajaran teks cerita pendek tentang memahami dan menginterpretasi makna teks tersebut.
2) Materi pembelajaran meliputi pengenalan pengertian, ciri, dan unsur cerpen serta struktur dan kebahasaan cerpen "Juru Masak".
3) Pendekatan saintifik dan metode diskusi kelompok, penugasan, dan tanya jawab dalam pembelajaran.
03 silabus bahasa indonesia smp 20012017-okopi niez
Dokumen tersebut merupakan model silabus mata pelajaran Bahasa Indonesia untuk Sekolah Menengah Pertama/Madrasah Tsanawiyah yang disusun oleh Kementerian Pendidikan dan Kebudayaan. Silabus ini memberikan kerangka dasar tentang kompetensi yang diharapkan setelah siswa mempelajari Bahasa Indonesia, lingkup materi pelajaran, dan pendekatan pembelajaran yang meliputi pengetahuan, keterampilan, dan penilaian.
Rencana pelaksanaan pembelajaran mata pelajaran Bahasa Indonesia untuk kelas XI semester 1 ini membahas tentang 3 tema, yaitu tema 1 tentang bahasa, tema 2 tentang IPTEK, dan tema 3 tentang lingkungan kerja. Pembelajaran akan difokuskan pada kompetensi dasar menyimak, membaca, menulis, dan berkomunikasi dengan bahasa Indonesia setara tingkat madya. Metode pembelajaran yang digunakan antara lain diskusi kelompok, tanya jawab,
Kurikulum 2013 Muatan Lokal Bahasa Jawa bertujuan untuk melestarikan bahasa, sastra, dan aksara Jawa sebagai unsur kebudayaan daerah untuk memperkuat jati diri, serta menggali nilai-nilai budaya Jawa yang dapat dimanfaatkan untuk pembangunan karakter. Kurikulum ini dikembangkan berdasarkan landasan filosofis membangun potensi peserta didik sesuai budaya bangsa, landasan teoretis pendidikan berstandar
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran (RPP) ini membahas tentang pembelajaran bahasa Indonesia di SMP tentang tema "Cinta Lingkungan Hidup". RPP ini menjelaskan kompetensi yang akan dicapai, tujuan pembelajaran, materi pelajaran, metode pembelajaran, dan langkah-langkah pembelajaran yang meliputi kegiatan mengamati, menanya, mengumpulkan informasi, mengasosiasikan, dan mengomunikasikan.
Rangkuman dokumen tersebut adalah merangkum lima rancangan pelajaran harian bahasa melayu untuk kelas 6 yang mencakupi aktiviti pembelajaran, standard pembelajaran, objektif dan penilaian pembelajaran.
Rencana pelaksanaan pembelajaran mata pelajaran Pendidikan Agama Islam tentang materi khutbah dan ceramah di SMA Negeri 1 Kedungwuni. Pembelajaran dilakukan selama 2 pertemuan dengan tujuan agar siswa dapat menjelaskan pengertian dan menyebutkan rukun serta syarat khutbah dan ceramah. Metode pembelajaran menggunakan saintifik, kooperatif, role play, diskusi dan ceramah. Penilaian dilakukan melalui pengam
Rencana pelaksanaan pembelajaran ini membahas tentang analisis dan penyuntingan teks anekdot yang menggunakan bahasa yang baik dan santun. Peserta didik akan belajar menganalisis isi dan bahasa teks anekdot, kemudian menyunting dan memperbaiki teks tersebut sesuai dengan struktur dan kaidahnya.
Rancangan pengajaran harian ini membahas pelajaran bahasa Malaysia untuk murid tahun 3. Pelajaran ini berfokus pada topik kerja sekolah dan terdiri dari 5 langkah pembelajaran yang melibatkan aktiviti membaca, menulis, dan bahasa. Pelajaran ini bertujuan memastikan murid dapat memahami, membina ayat, dan menggunakan imbuhan kata dasar dengan betul.
Rencana pelaksanaan pembelajaran ini membahas tentang kepemimpinan. Siswa akan belajar mengenali nilai-nilai kepemimpinan seperti jujur, disiplin, dan kerjasama serta mengamati contoh kepemimpinan di sekolah melalui wawancara dengan pemimpin sekolah. Mereka juga akan merancang pidato kepemimpinan dan presentasi hasil wawancara.
Rencana pembelajaran bahasa Inggris ini membahas tentang pembelajaran kalimat pengandaian pada siswa kelas XI. Materi ini akan diajarkan dalam 2 pertemuan dengan menggunakan metode kooperatif dan teknik role play. Siswa diharapkan mampu menganalisis, menggunakan, dan mempraktikkan kalimat pengandaian dalam percakapan.
1) Rangkuman dokumen ini memberikan informasi tentang rancangan pengajaran harian bahasa Melayu untuk topik kekeluargaan yang berfokus pada kemahiran menulis.
2) Pelajaran ini bertujuan untuk membolehkan murid menulis suku kata tertutup dan membina ayat tunggal serta majmuk berdasarkan bahan yang diberikan.
3) Pelajaran ini melibatkan aktiviti seperti mengenalpasti suku kata, membina ayat, melengkapkan
Murid dapat mempelajari bahasa Melayu melalui berbagai unit pelajaran seperti pelajar cemerlang, merentas desa, dan sahabat remaja serta meningkatkan kemahiran berbahasa dan nilai-nilai murni melalui aktiviti seperti membaca, berbicara, menulis, dan menganalisis karya sastera."[ringkuman selesai]
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran (RPP) ini membahas pelajaran Bahasa Indonesia tentang Teks Narasi Fantasi untuk siswa kelas VII. Pembelajaran ini bertujuan agar siswa dapat menelaah struktur dan kebahasaan cerita fantasi dengan benar melalui pendekatan saintifik dan model Problem Based Learning. Materi pelajaran mencakup contoh teks fantasi, struktur, dan ciri kebahasaannya. Kegiatan pembelajaran terdiri atas pendahuluan, inti,
Kelompok 4_Modul Ajar Bahasa Indonesia_Teks Cerpen (2).pdfYosi Wulandari
Modul ini membahas tentang pembelajaran menulis teks cerpen untuk siswa kelas IX. Modul ini menjelaskan tentang unsur intrinsik dan struktur teks cerpen, serta langkah-langkah menulis teks cerpen.
Rencana pembelajaran bahasa Inggris ini membahas tentang mengajarkan materi menulis teks ucapan selamat kepada siswa kelas X. Materi akan diajarkan dalam 2 pertemuan dengan menggunakan metode kooperatif dan teknik think-pair-share. Siswa diharapkan mampu menganalisis contoh dialog ucapan selamat, menulis kosa kata terkait, dan menyusun teks tulis berupa kartu ucapan selamat. Penilaian dil
02. Analisis Keterkaitan CP dan TP - www.ilmuguru.org.docxvitaridwan3
Dokumen tersebut merupakan analisis keterkaitan capaian pembelajaran, indikator ketercapaian tujuan pembelajaran, dan materi pembelajaran untuk mata pelajaran Bahasa Indonesia kelas VII semester ganjil di SMP Negeri 2 Ilmuguru. Dokumen tersebut menjelaskan 15 tujuan pembelajaran yang mencakup berbagai keterampilan berbahasa seperti menyimak, membaca, berbicara, menulis, serta menganalisis berbagai jenis
Rencana pelaksanaan pembelajaran (RPP) ini membahas tentang menganalisis unsur-unsur cerpen melalui diskusi kelompok dan presentasi. Siswa akan belajar menjelaskan unsur-unsur cerpen, menganalisis cerpen berdasarkan struktur dan bahasa, serta mempresentasikan hasil analisis di depan kelas. Guru akan menilai kemampuan siswa dalam menjelaskan tema, alur, dan unsur lainnya dari cerpen.
Rencana pelaksanaan pembelajaran (RPP) ini membahas tentang menganalisis unsur-unsur cerpen melalui diskusi kelompok dan presentasi. Siswa akan belajar menjelaskan unsur-unsur cerpen, menganalisis cerpen berdasarkan struktur dan bahasa, serta mempresentasikan hasil analisis di depan kelas. Guru akan menilai kemampuan siswa dalam menjelaskan tema, alur, dan unsur lainnya dari cerpen.
Rencana pelaksanaan pembelajaran mata pelajaran Bahasa Inggris untuk kelas X semester 1 membahas materi deskripsi teks pemberitahuan lisan dan tulis. Pembelajaran dilaksanakan dalam 4 pertemuan dengan alokasi waktu 4x45 menit untuk mencapai kompetensi dasar membuat dan memahami teks pemberitahuan sederhana. Metode pembelajaran menggunakan pendekatan saintifik dengan model PJBL dan strategi menyimak, diskusi
Rencana pelaksanaan pembelajaran (RPP) ini membahas tentang pembelajaran bahasa Inggris untuk materi teks deskriptif di kelas X semester 1. RPP ini menjelaskan kompetensi inti, kompetensi dasar, indikator, tujuan pembelajaran, metode, media, dan langkah-langkah pembelajaran yang meliputi kegiatan pendahuluan, inti, dan penutup untuk dua pertemuan. Pembelajaran diarahkan untuk membantu siswa
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 7 Fase D Kurikulum Merdeka - [abdiera.com]Fathan Emran
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 7 SMP/MTs Fase D Kurikulum Merdeka - abdiera.com. Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 7 SMP/MTs Fase D Kurikulum Merdeka. Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 7 SMP/MTs Fase D Kurikulum Merdeka. Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 7 SMP/MTs Fase D Kurikulum Merdeka. Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 7 SMP/MTs Fase D Kurikulum Merdeka. Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 7 SMP/MTs Fase D Kurikulum Merdeka.
Universitas Negeri Jakarta banyak melahirkan tokoh pendidikan yang memiliki pengaruh didunia pendidikan. Beberapa diantaranya ada didalam file presentasi
Pendidikan inklusif merupakan sistem pendidikan yang
memberikan akses kepada semua peserta didik yang
memiliki kelainan, bakat istimewa,maupun potensi tertentu
untuk mengikuti pendidikan maupun pembelajaran dalam
satu lingkungan pendidikan yang sama dengan peserta didik
umumlainya
Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 11 Fase F Kurikulum MerdekaFathan Emran
Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 11 SMA/MA Fase F Kurikulum Merdeka - abdiera.com, Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 11 SMA/MA Fase F Kurikulum Merdeka, Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 11 SMA/MA Fase F Kurikulum Merdeka, Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 11 SMA/MA Fase F Kurikulum Merdeka, Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 11 SMA/MA Fase F Kurikulum Merdeka, Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 11 SMA/MA Fase F Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka
Rphbmt3
1. Minggu : 1 Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tarikh : 1 Januari 2018 Kelas : Tahun 3 Hari : Isnin
Masa : 1130 - 1230
Tema :
Tajuk :
S.K :
S.P :
Konstruk LINUS 2.0:
Objektif : (menguasai)
(tidak menguasai)
Set Induksi :
Aktiviti (menguasai)
CUTI TAHUN BAHARU 2018
(tidak menguasai)
Penutup :
Tatabahasa:
Kosa Kata :
Item konstruk:
KBT : #membandingbeza #mengkategori #komunikasi
#menjana idea #menghubungkait #interprestasi
#cipta analogi #kreativiti #mentafsir
#membuat inferens #membuatramalan #kolaborasi
#menilai #membuatrumusan
#membuat keputusan #menyelesaiisu
P.A.K 21: #kreativitiinovasi #produktiviti&akauntabiliti
#pemikiran kritis& penyelesaian masalah #literasi maklumat
#kepimpinan&tanggungjawab #komunikasi&kolaborasi
#literasi teknologimaklumat&komunikasi
#fleksibiliti&keupayaan menyesuaikan diri
#inisiatif&mempunyai haluan diri #kemahiran sosialantarabudaya
BBM : #carta #gambar #buku latihan aktiviti #lembaran kerja #buku cerita #internet #audiovisual
# I-Think -peta bulatan -peta buih -peta buih berganda -peta pelbagai alir -petatiti -peta pokok –petadakap -peta alir
Nilai : #baik hati #kerjasama #tolak ansur #keadilan #kejujuran #bersyukur #tolong-menolong
#hemah tinggi #hormat-menghormati #kasih sayang #kesabaran #ketekunan #tanggungjawab
EMK : #kreativiti&inovasi #pendidikan alamsekitar #sains&teknologi
#teknologi maklumat&komunikasi #bahasa #patriotisme #keusahawanan
Pengisian KR : #BI #MT #DST #PM /PI #PK #PJ #DSV #SEJ #TMK
Refleksi : 1.Nilai :
2.Kekuatan:
3.Kelemahan:
4.penambahbaikan :
2. Minggu : 1 Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tarikh : 2 Januari 2018 Kelas : Tahun 2 Hari : Selasa
Masa : 0730 - 0900
Tema : Sekolah
Tajuk : Mari Bekerjasama
S.K :1.2 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat dengan betul.
S.P :1.2.6 mendengar, memahami dan menyebut frasa dan ayat dengan struktur binaan ayat yang betul dan tepat
Konstruk LINUS 2.0:
Objektif : (menguasai)
1.Murid dapat mengecam dan mendengar dan bertutur sekurang-kurangnya lima maklumat yang diberikan oleh guru berdasarkan teks yang
diberikan.
2. Murid dapat membaca petikan yang diberikan oleh guru dan mengeja kosa kata dengan betul
(tidak menguasai)
Set Induksi : Murid bercerita tentang konsep kerjasama yang perlu diamalkan di dalam kelas.
Aktiviti (menguasai)
1. Murid mendengar penerangan daripada guru. Murid
menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.
2. Murid membaca frasa yang ditulis guru pada carta dan
mengeja menyebut frasa dengan betul.
3. Murid membaca ayat dan melengkapkan bahan grafik
pada buku aktiviti jilid 1 halaman 1.
4. Perbincangan maklumat.
(tidak menguasai)
Penutup : Murid merumuskan tajuk yang dipelajari pada hari ini bersama guru.
Tatabahasa: Ayat Tunggal
Kosa Kata : menyapa membantu buku
di dalam rak dengan teliti membersihkan
Kulit belakang buku kemas dan cantik
Item konstruk:
KBT : #membandingbeza #mengkategori #komunikasi
#menjana idea #menghubungkait #interprestasi
#cipta analogi #kreativiti #mentafsir
#membuat inferens #membuatramalan #kolaborasi
#menilai #membuatrumusan
#membuat keputusan #menyelesaiisu
P.A.K 21: #kreativitiinovasi #produktiviti&akauntabiliti
#pemikiran kritis& penyelesaian masalah #literasi maklumat
#kepimpinan&tanggungjawab #komunikasi&kolaborasi
#literasi teknologimaklumat&komunikasi
#fleksibiliti&keupayaan menyesuaikan diri
#inisiatif&mempunyai haluan diri #kemahiran sosialantarabudaya
BBM : #carta #gambar #buku latihan aktiviti #lembaran kerja #buku cerita #internet #audiovisual
# I-Think -peta bulatan -peta buih -peta buih berganda -peta pelbagai alir -petatiti -peta pokok –petadakap -peta alir
Nilai : #baik hati #kerjasama #tolak ansur #keadilan #kejujuran #bersyukur #tolong-menolong
#hemah tinggi #hormat-menghormati #kasih sayang #kesabaran #ketekunan #tanggungjawab
EMK : #kreativiti&inovasi #pendidikan alamsekitar #sains&teknologi
#teknologi maklumat&komunikasi #bahasa #patriotisme #keusahawanan
Pengisian KR : #BI #MT #DST #PM /PI #PK #PJ #DSV #SEJ #TMK
Refleksi : 1.Nilai :
2.Kekuatan:
3.Kelemahan:
3. 4.penambahbaikan :
Minggu : 1 Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tarikh : 3 Januari 2018 Kelas : Tahun 3 Hari : Rabu
Masa : 1030 - 1130
Tema : Sekolah
Tajuk : Mari Bekerjasama
S.K : 2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang
betul.
S.P : 2.2.1 Membaca dan memahami
perkataan berimbuhan awalan dan berimbuhan akhiran dalam ayat daripada pelbagai bahan bacaan
dengan sebutan yang betul.
Konstruk LINUS 2.0:
Objektif : (menguasai)
1.Murid dapat mengecam dan mengenalpasti sekurang-kurangnya 5 daripada perkataan berimbuhan awalan pada petikan.
2. Murid dapat membaca petikan dan memahami isi kandungan petikan serta dapat membina sekurang-kurangnya 5 daripada 6 ayat
dengan betul.
(tidak menguasai)
Set Induksi : Murid bercerita tentang aktiviti yang sering mereka lakukan dalam mata pelajaran Dunia Seni Visual. Murid bercerita kaedah
atau cara untuk menghasikan bahan seni.
Aktiviti (menguasai)
1.Murid membaca petikan yang berkaitan dengan aktiviti bilik
seni. Murid membaca petikan pada buku aktiviti halaman 2.
2.Murid menjawab soalan bertumpu dan bercapah yang
dikemukakan oleh guru. Murid juga mengeja beberapa
perkataan yang disebut oleh guru.
3.Murid mengenalpasti imbuhan awalan dan membina ayat
pada aktiviti halaman 3.
(tidak menguasai)
Penutup : Murid merumus kembali topik perbincangan dengan bercrita kesan atau kebaikan aktiviti seni
Tatabahasa: Imbuhan Awalan
Kosa Kata : membantu berjumpa bersetuju
berkumpul menghias melukis
Item konstruk:
KBT : #membandingbeza #mengkategori #komunikasi
#menjana idea #menghubungkait #interprestasi
#cipta analogi #kreativiti #mentafsir
#membuat inferens #membuatramalan #kolaborasi
#menilai #membuatrumusan
#membuat keputusan #menyelesaiisu
P.A.K 21: #kreativitiinovasi #produktiviti&akauntabiliti
#pemikiran kritis& penyelesaian masalah #literasi maklumat
#kepimpinan&tanggungjawab #komunikasi&kolaborasi
#literasi teknologimaklumat&komunikasi
#fleksibiliti&keupayaan menyesuaikan diri
#inisiatif&mempunyai haluan diri #kemahiran sosialantarabudaya
BBM : #carta #gambar #buku latihan aktiviti #lembaran kerja #buku cerita #internet #audiovisual
# I-Think -peta bulatan -peta buih -peta buih berganda -peta pelbagai alir -petatiti -peta pokok –petadakap -peta alir
Nilai : #baik hati #kerjasama #tolak ansur #keadilan #kejujuran #bersyukur #tolong-menolong
#hemah tinggi #hormat-menghormati #kasih sayang #kesabaran #ketekunan #tanggungjawab
EMK : #kreativiti&inovasi #pendidikan alamsekitar #sains&teknologi
#teknologi maklumat&komunikasi #bahasa #patriotisme #keusahawanan
Pengisian KR : #BI #MT #DST #PM /PI #PK #PJ #DSV #SEJ #TMK
4. Refleksi : 1.Nilai :
2.Kekuatan:
3.Kelemahan:
4.penambahbaikan :
Minggu : 1 Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tarikh : 4 Januari 2018 Kelas : Tahun 3 Hari : Khamis
Masa : 1030 - 1200
Tema : Sekolah
Tajuk : Mari Bekerjasama
S.K : 3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan betul dan kemas.
S.P : 3.2.6 Menulis ayat tunggal dan ayat
majmuk secara mekanis dengan betul dan kemas.
Konstruk LINUS 2.0:
Objektif : (menguasai)
1.Murid dapat mengenalpasti sekurang-kurangnya 5 daripada 6 maklumat pada petikan yang terdapat pada buku aktiviti.
2. Murid boleh memahami sekurang-kurangnya 3 ayat tunggal dan 3 ayat majmuk dalam petikan.
3. Murid mengetahui dan memahami penggunaan ayat tunggal dan ayat majmuk dalam perbualan dan memastikan tulisan cantik dan kemas.
(tidak menguasai)
Set Induksi : murid bercerita tentang keadaan cuaca semasa. Murid menceritakan perkaitan cuaca dengan kehidupan seharian.
Aktiviti (menguasai)
1. Murid mendengar penerangan daripada guru. Murid
menjawab soalan yang dikemukakan oleh
guruberkaitan cerita ‘Kerjasama’
2. Murid membaca sinopsis cerita ‘Lebah dan Bunga’.
3. Murid mengenalpasti ayat tunggal dan ayat majmuk.
4. Murid membuat latihan menghasilkan ayat tunggal dan
ayat majmuk.
(tidak menguasai)
Penutup : murid merumus dan membuat kesimpulan tentang cerita bunga matahari dan lebah. Mengenalpasti nilai pengajaran cerita.
Tatabahasa: ayat tunggal ayat majmuk
Kosa Kata : topeng ikan kaloi lebah bunga matahari
subur harmoni
Item konstruk:
KBT : #membandingbeza #mengkategori #komunikasi
#menjana idea #menghubungkait #interprestasi
#cipta analogi #kreativiti #mentafsir
#membuat inferens #membuatramalan #kolaborasi
#menilai #membuatrumusan
#membuat keputusan #menyelesaiisu
P.A.K 21: #kreativitiinovasi #produktiviti&akauntabiliti
#pemikiran kritis& penyelesaian masalah #literasi maklumat
#kepimpinan&tanggungjawab #komunikasi&kolaborasi
#literasi teknologimaklumat&komunikasi
#fleksibiliti&keupayaan menyesuaikan diri
#inisiatif&mempunyai haluan diri #kemahiran sosialantarabudaya
BBM : #carta #gambar #buku latihan aktiviti #lembaran kerja #buku cerita #internet #audiovisual
# I-Think -peta bulatan -peta buih -peta buih berganda -peta pelbagai alir -petatiti -peta pokok –petadakap -peta alir
Nilai : #baik hati #kerjasama #tolak ansur #keadilan #kejujuran #bersyukur #tolong-menolong
#hemah tinggi #hormat-menghormati #kasih sayang #kesabaran #ketekunan #tanggungjawab
EMK : #kreativiti&inovasi #pendidikan alamsekitar #sains&teknologi
#teknologi maklumat&komunikasi #bahasa #patriotisme #keusahawanan
5. Pengisian KR : #BI #MT #DST #PM /PI #PK #PJ #DSV #SEJ #TMK
Refleksi : 1.Nilai :
2.Kekuatan:
3.Kelemahan:
4.penambahbaikan :
Minggu : 1 Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tarikh : 5 Januari 2018 Kelas : Tahun 3 Hari : Jumaat
Masa : 0900 - 1000
Tema : Sekolah
Tajuk : Mari Bekerjasama
S.K : 3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan betul dan kemas.
S.P : 3.2.6 Menulis ayat tunggal dan ayat
majmuk secara mekanis dengan betul dan kemas.
Konstruk LINUS 2.0:
Objektif : (menguasai)
1.Murid dapat mengecam dan mengetahui format emel walaupun tidak menggunakan komputer atau komputer riba.
2. Murid dapat membaca petikan yang diberikan oleh guru dan mengeja kosa kata dengan betul.
3. murid dapat mengenalpasti sekurang-kurangnya 5 ayat tunggal dalam petikan.
(tidak menguasai)
Set Induksi : murid becerita tentang pengalam mendapat kawan baharu. Murid bercerita tentang personaliti rakan baharu.
Aktiviti (menguasai)
1. Murid membaca petikan emel yang terdapat dalam
buku teks. Murid memahami maklumat yang diberikan.
2. Murid mendengar penerangan daripada guru
berhubung maklumat yang disampaikan dalam emel.
3. Murid berbincang mencari ayat tunggal pada emel
tersebut dan menggarisi ayat tunggal.
4. Murid membuat latihan membina ayat tunggal.
(tidak menguasai)
Penutup : Murid merumus kembali isi kandungan pembelajaran pada hari ini. Penekanan tentang konsep emel.
Tatabahasa: Ayat Tunggal
Kosa Kata : sekolah kawan baharu periang
aktif bersukan
Item konstruk:
KBT : #membandingbeza #mengkategori #komunikasi
#menjana idea #menghubungkait #interprestasi
#cipta analogi #kreativiti #mentafsir
#membuat inferens #membuatramalan #kolaborasi
#menilai #membuatrumusan
#membuat keputusan #menyelesaiisu
P.A.K 21: #kreativitiinovasi #produktiviti&akauntabiliti
#pemikiran kritis& penyelesaian masalah #literasi maklumat
#kepimpinan&tanggungjawab #komunikasi&kolaborasi
#literasi teknologimaklumat&komunikasi
#fleksibiliti&keupayaan menyesuaikan diri
#inisiatif&mempunyai haluan diri #kemahiran sosialantarabudaya
BBM : #carta #gambar #buku latihan aktiviti #lembaran kerja #buku cerita #internet #audiovisual
# I-Think -peta bulatan -peta buih -peta buih berganda -peta pelbagai alir -petatiti -peta pokok –petadakap -peta alir
Nilai : #baik hati #kerjasama #tolak ansur #keadilan #kejujuran #bersyukur #tolong-menolong