1. IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
Nurfaten Bt Ismail
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN
Mata Pelajaran: Pendidikan Kesihatan Tarikh:23 Februari 2011
Tunjang : Kesihatan Diri dan Keluarga Hari :Khamis
Tajuk : Kesihatan Diri Masa : 9.35 – 10.05 t/hari
Sub Tajuk :Penyakit Tidak Berjangkit Kelas : 5Bestari
Hasil Pembelajaran : Bil Murid :31 (L :13 / P : 18)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :
Kognitif :1) Menyenaraikan sekurang-kurangnya empat masalah yang sering dihadapi oleh remaja,
2) Membincangkan cara meluahkan perasaan ketika menghadapi pelbagai situasi.
Afektif :1) Mempamerkan perasaan kasih sayang sesama rakan.
2) Mempamerkan sikap hormat-menghormati antara satu sama lain.
Pengalaman sedia ada : Murid pernah mempelajari tajuk perasaan semasa belajar pada tahun 4.
Strategi utama : Teori kecerdasan Pelbagai.
Penggabungjalinan : Pendidikan Moral
KBKK :Menyelesaikan masalah, menjana idea, kemahiran mencatat.
Nilai Murni : Kasih sayang, dan hormat-menghormati.
Bahan bantu mengajar : Buku Teks PJK Tahun 5, Tayangan slaid, kertas A4
2. IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
Nurfaten Bt Ismail
Fasa Strategi / Aktiviti Fokus Pembelajaran Catatan
Set induksi
( 5 minit) Kehadiran Guru mengambil kehadiran dan mengarahkan KBKK :
Kesihatan murid-murid mengeluarkan buku teks Menyelesaikan
Buku teks Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Tahun 5. masalah
Guru tanyakan Antara soalan yang ditanyakan : Teori Kecergasan
perasaan murid Apa khabar murid-murid? Pelbagai :
pada hari Siapa yang tidak sihat hari ini? Interpersonal
tersebut. Siapa yang rasa gembira hari ini? Intrapersonal
Kenapa gembira? Verbal linguistik
Siapa yang berasa sedih dan tidak
gembira?
Kenapa berasa sedih?
Soal jawab yang ditanyakan secara tidak
langsung murid-murid dapat meluahkan
perasaan masing-masing dan guru serta
rakan-rakan dapat faham masalah yang
dihadapi.
3. IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
Nurfaten Bt Ismail
Perkembangan
Langkah 1 Murid-murid Guru memberi arahan supaya murid
(10 minit) tumpukan memberi tumpuan kepada pengajaran
perhatian. yang akan diajar.
Pengenalan Pengenalan kepada perasaan ; KB Kreatif :
kepada Guru menjelaskan maksud perasaan. Menjana idea
perasaan : - Sesuatu yang kita rasakan dalam hati Kemahiran mencatat
Gembira dan diluahkan dengan mimik muka
Sedih serta perlakuan. BCB :
Marah Skimming
Kecewa Murid membuat ekspresi muka perasaan. Scanning
Merajuk - Gembira
- Sedih
- Marah
- Kecewa
- Merajuk
Meluahkan perasaan dan memahami
perasaan orang lain.
- Luahkan kepada ibu bapa
- Keluarga
4. IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
Nurfaten Bt Ismail
- Guru-guru
- Rakan karib
- Dilarang meluahkan perasaan kepada
: orang yang tidak dikenali.
Masalah yang sering dihadapi oleh
remaja.
- Pembelajaran
- Percintaan
- Keluarga
Langkah 2
(10 minit) Perbincangan Guru memberikan sehelai kertas kepada setiap
dan sesi luahan murid. KB Kreatif :
perasaan. Arahan : Menjana idea
Tuliskan satu surat berupa luahan
perasaan kepada orang sekeliling anda KKE :
sama ada kepada ibu bapa, guru-guru -Kesedaran kendiri
ataupun rakan baik anda. (Penilaian kendiri)
Masa yang diberikan adalah lima minit.
Guru akan mengarahkan ketua kelas
5. IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
Nurfaten Bt Ismail
mengutip semula kertas yang diberikan.
Guru akan membaca beberapa helai
surat dan nama penulis akan dirahsiakan.
Murid akan berbincang dan memberi
respon kepada masalah yang dihadapi.
Penutup
(3-5 minit) Refleksi bersama Guru membuat ulasan dan refleksi berkaitan sesi
murid. pembelajaran yang telah dijalankan.
Lembaran kerja dikutip semula.