SlideShare a Scribd company logo
1 of 10
Урок української мови в 10 класі 
Тема:Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені 
засоби, що надають мовленню стильового відтінку 
Мета: актуалізувати, узагальнити й систематизувати знання учнів про 
стилістично нейтральну лексику та емоційно й експресивно забарвлені 
засоби, що надають мовленню стильового відтінку; удосконалити вміння 
стилістично доцільно вживати лексичні засоби мови; розвивати мовлення, 
виховувати повагу до краси та багатства рідної мови. 
Тип уроку: комбінований 
Перебіг уроку 
I. Організаційний момент. 
Я – старшокласник. 
Я – особистість творча. 
Я думаю, аналізую, висловлюю свої судження. 
II. Робота зі словником: визначення лексичного значення слова 
«творчість»(це діяльність людини, спрямована на створення якихось 
цінностей). 
III. Ознайомлення з темою, метою уроку. Мотивація навчальної 
діяльності. 
Мово рідна! Ти як море, безконечна, могутня, глибинна. Котиш і котиш хвилі 
своїх лексиконів, а їм немає кінця-краю. (С. Плачинда) 
Людина довго вдихала повітря, перш ніж дізналася про його існування, і довго 
знала про існування повітря, перш ніж відкрила його властивості, його склад і 
значення у житті людини.
Люди довго користувалися скарбами рідного слова скарбами рідного слова, 
перш ніж звернули увагу на його складність і глибину, оцінили його значення в 
своєму житті. 
ІV. Розминка «Вірю – не вірю» 
1. Лексика – це словниковий склад мови + 
2. У сі терміни – багатозначні слова - 
3. У реченні «сумують ластівки в садах» слово «сумують» ужите в 
переносному значенні + 
4. Слова «велетень, титан, гігант» - синоніми + 
5. Слова «вдень – вночі, гарячий – холодний, зима – літо» - омоніми - 
6. У реченнях «Учитель використовує ефективні методи викладання» та « 
Моя сестра – ефектна дівчина» вжито пароніми + 
7. Слова «диспетчер, авіатор, фотограф» - іншомовні + 
8. Слова «феодал, очіпок, урядник» - діалектні - 
9. Слова « вода, земля, подяка» - стилістично забарвлені - 
10.Сполучення « пекти раків, ловити гав, як курка лапою» - фразеологізми + 
11.Фразеологізми « як кіт наплакав, і кури не клюють» - синонімічні - 
12.Фразеологізми роблять мову яскравою, влучною, образною+ 
V.Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.Розповідь учителя із 
використанням схем. 
Одну й ту саме думку можна використати по-різному. Наприклад: 
Для чого ти прийшов? 
З якою метою з’явився? 
Чого припхався?
Зміст питань однаковий, а стилістична різниця помітна. Перше речення 
- нейтральне, порівняно з ним, друге звучить дещо офіційно, а третє – 
грубо. Вибір лексики залежить від мети висловлювання, адресата, 
сфери спілкування. 
Функціонально-стильове розшарування лексики можна подати у 
такому вигляді. 
Функціонально-стильове розшарування лексики: 
1. Стилістично нейтральна лексика охоплює назви предметів 
(олівець, лампа), назви людей за статтю, родинними 
стосунками (мати, брат), назви явищ природи (дощ,буря), назви 
тварин, птахів, назви частин тіла (голова, очі), назви ознак 
предметів (сильний, рожевий), назви дій, станів (бігти, швидко), 
назви чисел (сто, п’ять). 
Таких слів у мові більше. 
2. Експресивно забарвлена лексика ( Глазова О. П., Кузнецов Ю. Б. 
«Українська мова: Підручник для 10 кл. загальноосвіт. 
навч.закл.», с.111). До неї переважно належать: 
- слова – назви почуттів, оцінка явищ: горе, радість, добрий, 
малий: 
- книжна піднесена лексика: мисль, бентежність, торже ство, 
благоговіння, 
глава, страж, воїн, чадо, десниця, перст, достойний, 
волелюбний; 
- поетизми: легіт, відлуння, могуття, борня, виднокрай, роз май, 
блакить; 
- розмовно-просторічна лексика: добряк, базіка, гульвіса, мо 
рока, 
комизитися, приндитися, забрьоханий, підтоптаний, лупатий; 
- вульгаризми: пика, морда, дурило, хамло (підручник с 120);
- жаргони, або сленг (підручник с. 125-126): фізра, драпати, вінда, 
зафрендити. 
IV. Закріплення вивченого матеріалу. 
1. Розподільний диктант 
Слова записати у два стовпчики: I - слова, що позитивно 
характеризують людину; II – слова, що містять негативну оцінку. 
Хоробрий, білоручка, забіяка, розумний, працьовитий, 
неохайний, недруг, красень, вітатися, скупий, красти, неохайний, 
шпигун, молодець, інтриган, заздрість, щирий. 
2. У словах позначити суфікси, що надають словам експресивного 
забарвлення. 
Емоційне звучання деяких слів досягається за допомогою: 
а) пестливих суфіксів: матінка, матуся, таточко, татусь, сестриця, 
сеструня 
дівчинонька, голубонька, зіронька, гайочок, миленький, 
ріднесенький; 
б) згрубілих суфіксів: носище, бабище, хлопчисько, дівчисько, 
чолов 'яга, 
п 'янюга, басюра, багнюка, писака, старезний, грубезний. 
3. «Антижаргонна» вправа. 
Довідка для вчителя 
У середньому людина за своє життя вживає нецензурні слова 
230000 разів.
Лайливість – це хвороба, синдром Туретта, який передається 
спадково. 
Жаргон замініть нормативним синонімом. 
Кайф - задоволення, втіха, раювання. 
Базар - бесіда. 
Балдьож – веселощі. 
Хавати – споживати, їсти. 
Облом – неохота. 
Прикинь – уявляєш. 
Прикид – вбрання. 
Кльово – чудово. 
Галімо – погано. 
4. Дискусія «Інтернет-меми: засіб збагачення словника чи 
засмічення мовлення?»(використати метод «шести капелюхів» 
Едварда де Боно). 
Група 
«Білі капелюхи» 
Збирає факти: цікавиться історією явища, 
оприлюднює статистику 
Група 
«Чорні капелюхи» 
Розповідає про негативні сторони явища, визначає, 
яку воно містить загрозу, що може статися, якщо не 
убезпечитися; складає список ризиків, перелік 
можливих негативних наслідків 
Група 
«Жовті капелюхи» 
Аналізує явище з позитивного боку, шукає 
виправдань, пояснень, складає перелік корисних 
якостей 
Група 
«Червоні капелюхи» 
Висвітлює проблему на рівні почуттів та емоцій, 
захоплень або співчуттів, прагне викликати 
зачудування або жах, розпач або замилування
Група 
«Зелені капелюхи» 
Мобілізує свої творчі здібності і, не втрачаючи 
почуття гумору, складає про обговорюване явище 
вірш, казку, оповідання, сценарій мультфільму, текст 
реклами і под. 
Група 
«Сині капелюхи» 
Робить висновки, підбиває підсумки, узагальнює, 
висловлює пропозиції, рекомендації, дає практичні 
поради – що робити з цим далі? 
Довідка для вчителя 
Про Боно (портрет): народився на Мальті. Він ріс скромним хлопчиком, не 
відрізнявся міцним здоров’ям і силою, товариші зазвичай ігнорували його 
пропозиції. Эдвард хотів, щоб його ідеї вислуховували, щоб не було чвар, 
бійок. Але коли думок багато, суперники знаходяться у різних вагових 
категоріях (у дітей правий той, хто сильніше, а у дорослих - той, хто 
вище рангом), складно знайти такой спосіб обговорення, під час якого усі 
пропозиції будуть почутими, а прийняте рішення усіх задовольнить. 
Едвард де Боно занявся пошуком і знайшов метод «шести капелюхів». 
Чому саме «капелюхів»? (відображає соціальну роль, національність, рід 
занять) 
Про інтернет-меми для «білого капелюха» 
Цифрова цивілізація, у яку ми активно вступаємо, - це щось більше за 
Інтернет із його блогами, електронним листуванням, відеозв’язком та 
іншими комунікаційними системами. Електронне середовище включає і 
власне інтелектуальне середовище, адже мільярди користувачів Інтернету, 
яких називають проНЕТарями, за допомогою звичайного ноутбука 
викладають в Інтернет тексти (статті, есе, відгуки, коментарі), будь-хто з 
проНЕТарів генерує міріади ініціатив та пропозицій. 
Серед таких пропозицій – інтернет-меми. Вікіпедія визначає їх як «явище 
спонтанного розповсюдження певної інформації або фрази, часто 
беззмістовної, яка набула популярності шляхом поширення в інтернет- 
середовищі всіма можливими способами (електронною поштою, на форумах, 
блогах і т.ін.), а також сама ця інформація або фраза». Головна мета мема - 
викликати емоції, тобто надати емоційності повідомленню, до якого мем 
включено, адже саме емоційна забарвленість сприяє запам’ятовуванню й 
поширенню вкладеного в повідомлення змісту (а часом його підкресленої
беззмістовності). Більшість мемів уживають лише користувачі Інтернету, 
проте деякі з них, виходячи за межі ресурсу, перетворюються на популярні 
молодіжні сленгізми. Забезпечуючи, як і будь-які сленгізми, виокремлення 
тих, хто їх розуміє та вживає, із загалу в окрему спільноту, меми до того ж 
виконують роль «заклинань гумору». 
Першим сленгові вирази хакерів, які дали початок їхній появі, почав 
досліджувати 1975 року професор Рафаель Фінкель – його зацікавили 
популярні тоді скорочення. До 1990 року йому вдалося зібрати чималу 
колекцію. 
Значного поширення в Інтернеті набули такі види мемів: вербальні, 
візуальні, поєднання слова з малюнком. 
Найпоширенішими в мережі виявилися такі: 
Йа, криветко! («креветко», «креведко», «криведко»). Самостійного 
(безконтекстного) лексичного значення фраза не має: вона походить від 
цитати з Башорга (bash.org.ru — адреса розважального Інтернет- 
сайта «Цитатника Рунета», на якому оприлюднюються надіслані 
користувачами кумедні фрагменти електронного листування). Цікаво, що 
впродовж одного буднього дня до Башорга надсилається понад три тисячі 
цитат! Так от, у нашому випадку йдеться про цитату: «Так… звичайно, лекція з 
фізики нашого викладача досить захоплива, але коли перед тобою на парті 
красується напис: «ЙА КРИВЕТКО!»…». А ось ще одна цитата з того ж 
Башорга: «Уяви тільки свій вигляд – голова зігнута до тулуба, пальці перед 
обличчям, як щупальці креветки…». Швидше за все, мем передає повну 
ідеферентність до всього навколо або ж (що менш імовірно) критичну 
самооцінку. 
Погладь кота. Фотографії манулів з різними підписами набули шаленої 
популярності з осені 2008 року. Очевидно, цікавість викликав екзотичний 
вигляд цих диких котів, що живуть у степах Центральної та Середньої Азії. У 
погляді цих непривітних тварин (до речі, зіниці в манула не вертикальні, а 
круглі), які практично не піддаються прирученню, читається лють і загроза. 
Основний сюжет таких колажів — грізний писок уредного манула та підпис 
«Погладь кота» в різних варіаціях. 
I want to believe. Це плакат із зображенням літаючої тарілки з кабінету героя 
телесеріалу «Секретні матеріали» агента Малдера. Плакат став улюбленим 
об’єктом фотошопа: тільки лінивий не розміщував на тій тарілці портрети 
відомих музикантів чи політиків.
Щодо мемів-слів, то йдеться про навмисне або випадково перекручені 
(аьоке замість атака; криведко замість креветка), неправильно записані (йа 
замість я, креатифф замість креатив, аффтар замість аватар) лексеми. 
Такі ж спотворені слова часом входять і до мемів-фраз (випий йаду). Чого тут 
більше – епатажності, відвертого наслідування дитячої вимови (пишу, як чую) 
чи відвертої орфографічної неграмотності? Можливо, така епатажність – то 
незграбна спроба хоч якось виправдати (чи замаскувати) елементарну 
неосвіченість? А може, таке написання - вияв підліткової індивідуальності? 
Адже в Інтернеті кожен може бути тим, ким є, або тим, ким хоче бути. 
Найпоширенішими в мережі виявилися такі абревіатури: TNX (thanx – 
дякую), HAND (have a nice day!) – доброго дня!; BTW (by the way – до речі), 
ROFL (rolling on the floor laughing – качаюся по підлозі й регочу), AFK (away 
from keyboard – відійди). У деяких скороченнях «зашифровано цілі речення: 
ROTFLASTC (rolling on the floor laughing and scaring the cat) – катаюся зо сміху 
по підлозі, лякаючи кота; IITYWISWYBMAD (If I tell you what it says, will you buy 
me a drink?) – Якщо я скажу тобі, що це означає, ти пригостиш мене 
випивкою? 
Цікаво, що деякі англійські вирази мають російські смислові меми- 
відповідники: LOL (laughing out loud – голосно сміюся) - «ржунимагу». 
V. Підбиття підсумків уроку. 
А тепер... Хто з вас найбільший мрійник? Тому я пропоную стерти в 
кожному рядку вірша зайві синоніми і залишити тільки той, який допоможе 
розказати про свою мрію у віршованій формі. 
Як виросту – збудую (дім, хату, оселю) 
Поставлю колесо (приладнаю приб’ю, прикріплю) 
А там я поселю (крилату, летючу, літаючу) 
Лелечу клекітну (родину, сім’ю, пару) 
Нехай розводиться (селиться, гніздиться) 
По всіх деревах і (будинках, хатах, оселях) 
Нехай мені щоночі (здається, сниться, ввижається) 
Що я літаю, наче (пташка, птиця, птах). 
З того часу, як слово стає для дитини інструментом, за допомогою якого 
твориться нова краса, дитина піднімається на нову сходинку бачення світу,
досягає якісно нового етапу у своєму духовному розвитку. Їй хочеться у 
слові виразити своє захоплення, свій подив перед красою світу 
Домашнє завдання – написати твір –роздум «О мово рідна!» 
Рефлексійна вправа «Розтопи річку».
досягає якісно нового етапу у своєму духовному розвитку. Їй хочеться у 
слові виразити своє захоплення, свій подив перед красою світу 
Домашнє завдання – написати твір –роздум «О мово рідна!» 
Рефлексійна вправа «Розтопи річку».

More Related Content

What's hot

вчительська презентація проекту
вчительська презентація проектувчительська презентація проекту
вчительська презентація проектуCshkilniy
 
Творчі завдання з української мови для 4 класу
Творчі завдання з української мови для 4 класуТворчі завдання з української мови для 4 класу
Творчі завдання з української мови для 4 класуКовпитська ЗОШ
 
Ukrajinska mova-10-klas-zabolotnijj
Ukrajinska mova-10-klas-zabolotnijjUkrajinska mova-10-klas-zabolotnijj
Ukrajinska mova-10-klas-zabolotnijjfreegdz
 
4 klas-ukrainska-mova-ishchenko-2021-1
4 klas-ukrainska-mova-ishchenko-2021-14 klas-ukrainska-mova-ishchenko-2021-1
4 klas-ukrainska-mova-ishchenko-2021-1cgf gfgfg
 
тема лексикологія. фразеологія
тема  лексикологія. фразеологіятема  лексикологія. фразеологія
тема лексикологія. фразеологіяВалентина Кодола
 
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-petruk-2021-1
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-petruk-2021-1Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-petruk-2021-1
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-petruk-2021-1kreidaros1
 
Підручник Українська мова 8 клас О.М. Авраменко, Т.В. Борисюк, О.М. Почтаренк...
Підручник Українська мова 8 клас О.М. Авраменко, Т.В. Борисюк, О.М. Почтаренк...Підручник Українська мова 8 клас О.М. Авраменко, Т.В. Борисюк, О.М. Почтаренк...
Підручник Українська мова 8 клас О.М. Авраменко, Т.В. Борисюк, О.М. Почтаренк...12Балів ГДЗ
 
4 m kov_2015_ua
4 m kov_2015_ua4 m kov_2015_ua
4 m kov_2015_uabookin777
 
укр мова вашуленко
укр мова вашуленкоукр мова вашуленко
укр мова вашуленкоzoshnet1
 
Ukrajinska mova-5-klas-glazova-2018
Ukrajinska mova-5-klas-glazova-2018Ukrajinska mova-5-klas-glazova-2018
Ukrajinska mova-5-klas-glazova-2018kreidaros1
 
Ukrajinska mova-11-klas-voron-2019
Ukrajinska mova-11-klas-voron-2019Ukrajinska mova-11-klas-voron-2019
Ukrajinska mova-11-klas-voron-2019kreidaros1
 
Підручник Українська мова 4 клас К. І. Пономарьова, Л. А. Гайова (2021 рік) Ч...
Підручник Українська мова 4 клас К. І. Пономарьова, Л. А. Гайова (2021 рік) Ч...Підручник Українська мова 4 клас К. І. Пономарьова, Л. А. Гайова (2021 рік) Ч...
Підручник Українська мова 4 клас К. І. Пономарьова, Л. А. Гайова (2021 рік) Ч...12Балів ГДЗ
 

What's hot (16)

вчительська презентація проекту
вчительська презентація проектувчительська презентація проекту
вчительська презентація проекту
 
1
11
1
 
Творчі завдання з української мови для 4 класу
Творчі завдання з української мови для 4 класуТворчі завдання з української мови для 4 класу
Творчі завдання з української мови для 4 класу
 
Ukrajinska mova-10-klas-zabolotnijj
Ukrajinska mova-10-klas-zabolotnijjUkrajinska mova-10-klas-zabolotnijj
Ukrajinska mova-10-klas-zabolotnijj
 
4 klas-ukrainska-mova-ishchenko-2021-1
4 klas-ukrainska-mova-ishchenko-2021-14 klas-ukrainska-mova-ishchenko-2021-1
4 klas-ukrainska-mova-ishchenko-2021-1
 
тема лексикологія. фразеологія
тема  лексикологія. фразеологіятема  лексикологія. фразеологія
тема лексикологія. фразеологія
 
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-petruk-2021-1
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-petruk-2021-1Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-petruk-2021-1
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-petruk-2021-1
 
Підручник Українська мова 8 клас О.М. Авраменко, Т.В. Борисюк, О.М. Почтаренк...
Підручник Українська мова 8 клас О.М. Авраменко, Т.В. Борисюк, О.М. Почтаренк...Підручник Українська мова 8 клас О.М. Авраменко, Т.В. Борисюк, О.М. Почтаренк...
Підручник Українська мова 8 клас О.М. Авраменко, Т.В. Борисюк, О.М. Почтаренк...
 
українська мова заболотний 7 кл
українська мова заболотний 7 клукраїнська мова заболотний 7 кл
українська мова заболотний 7 кл
 
4 m kov_2015_ua
4 m kov_2015_ua4 m kov_2015_ua
4 m kov_2015_ua
 
укр мова вашуленко
укр мова вашуленкоукр мова вашуленко
укр мова вашуленко
 
Ukrajinska mova-5-klas-glazova-2018
Ukrajinska mova-5-klas-glazova-2018Ukrajinska mova-5-klas-glazova-2018
Ukrajinska mova-5-klas-glazova-2018
 
Ukrajinska mova-11-klas-voron-2019
Ukrajinska mova-11-klas-voron-2019Ukrajinska mova-11-klas-voron-2019
Ukrajinska mova-11-klas-voron-2019
 
Підручник Українська мова 4 клас К. І. Пономарьова, Л. А. Гайова (2021 рік) Ч...
Підручник Українська мова 4 клас К. І. Пономарьова, Л. А. Гайова (2021 рік) Ч...Підручник Українська мова 4 клас К. І. Пономарьова, Л. А. Гайова (2021 рік) Ч...
Підручник Українська мова 4 клас К. І. Пономарьова, Л. А. Гайова (2021 рік) Ч...
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Similar to стилістично нейтральна лексика

Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засобиСтилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засобиmilona14
 
9 um e_2017
9 um e_20179 um e_2017
9 um e_20174book9kl
 
9 klas ukrajinska_mova_ermolenko_2017
9 klas ukrajinska_mova_ermolenko_20179 klas ukrajinska_mova_ermolenko_2017
9 klas ukrajinska_mova_ermolenko_2017moyashkolamoyashkola
 
Нестандартні диктанти на уроках української мови та літератури
Нестандартні диктанти на уроках української мови та літературиНестандартні диктанти на уроках української мови та літератури
Нестандартні диктанти на уроках української мови та літературиmilona14
 
Розвиток поняттєвого креативного мислення в умовах інтерактивного середовища ...
Розвиток поняттєвого креативного мислення в умовах інтерактивного середовища ...Розвиток поняттєвого креативного мислення в умовах інтерактивного середовища ...
Розвиток поняттєвого креативного мислення в умовах інтерактивного середовища ...Alexandr Zhuk
 
«Українська мова» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (...
«Українська мова» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (...«Українська мова» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (...
«Українська мова» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (...ssuser5dd4af
 
Посібник Цікаве дозвілля Кікоть о. і.
Посібник  Цікаве дозвілля Кікоть о. і.Посібник  Цікаве дозвілля Кікоть о. і.
Посібник Цікаве дозвілля Кікоть о. і.Оксана Кикоть
 
Розвивальні творчі вправи
Розвивальні творчі вправиРозвивальні творчі вправи
Розвивальні творчі вправиDiadichenko
 
Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018
Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018
Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018kreidaros1
 
зб проект мовлення 3
зб проект мовлення 3зб проект мовлення 3
зб проект мовлення 3Lidiya29
 
Педагогічний досвід Т.І.Балагури, Героя України.
Педагогічний досвід Т.І.Балагури, Героя України.Педагогічний досвід Т.І.Балагури, Героя України.
Педагогічний досвід Т.І.Балагури, Героя України.Tamara Emec
 
3 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-1
3 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-13 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-1
3 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-1NoName520
 
система використання української мови та літератури в умовах упровадження ком...
система використання української мови та літератури в умовах упровадження ком...система використання української мови та літератури в умовах упровадження ком...
система використання української мови та літератури в умовах упровадження ком...Юля Лещишина
 

Similar to стилістично нейтральна лексика (20)

Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засобиСтилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
 
9 um e_2017
9 um e_20179 um e_2017
9 um e_2017
 
9 klas ukrajinska_mova_ermolenko_2017
9 klas ukrajinska_mova_ermolenko_20179 klas ukrajinska_mova_ermolenko_2017
9 klas ukrajinska_mova_ermolenko_2017
 
9
99
9
 
урок №1
урок №1урок №1
урок №1
 
Нестандартні диктанти на уроках української мови та літератури
Нестандартні диктанти на уроках української мови та літературиНестандартні диктанти на уроках української мови та літератури
Нестандартні диктанти на уроках української мови та літератури
 
Розвиток поняттєвого креативного мислення в умовах інтерактивного середовища ...
Розвиток поняттєвого креативного мислення в умовах інтерактивного середовища ...Розвиток поняттєвого креативного мислення в умовах інтерактивного середовища ...
Розвиток поняттєвого креативного мислення в умовах інтерактивного середовища ...
 
«Українська мова» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (...
«Українська мова» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (...«Українська мова» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (...
«Українська мова» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (...
 
503,23.docx
503,23.docx503,23.docx
503,23.docx
 
Посібник Цікаве дозвілля Кікоть о. і.
Посібник  Цікаве дозвілля Кікоть о. і.Посібник  Цікаве дозвілля Кікоть о. і.
Посібник Цікаве дозвілля Кікоть о. і.
 
Розвивальні творчі вправи
Розвивальні творчі вправиРозвивальні творчі вправи
Розвивальні творчі вправи
 
1
11
1
 
mova 5
mova 5 mova 5
mova 5
 
Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018
Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018
Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018
 
зб проект мовлення 3
зб проект мовлення 3зб проект мовлення 3
зб проект мовлення 3
 
Педагогічний досвід Т.І.Балагури, Героя України.
Педагогічний досвід Т.І.Балагури, Героя України.Педагогічний досвід Т.І.Балагури, Героя України.
Педагогічний досвід Т.І.Балагури, Героя України.
 
1
11
1
 
3 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-1
3 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-13 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-1
3 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-1
 
система використання української мови та літератури в умовах упровадження ком...
система використання української мови та літератури в умовах упровадження ком...система використання української мови та літератури в умовах упровадження ком...
система використання української мови та літератури в умовах упровадження ком...
 
104
104104
104
 

More from milona14

незмінювані іменники
незмінювані іменникинезмінювані іменники
незмінювані іменникиmilona14
 
Презентація до роботи
Презентація до роботиПрезентація до роботи
Презентація до роботиmilona14
 
Написання префіксів пре , при-, прі-
Написання префіксів пре , при-, прі-Написання префіксів пре , при-, прі-
Написання префіксів пре , при-, прі-milona14
 
Вимова і написання префіксів роз , без-
Вимова і написання префіксів роз , без-Вимова і написання префіксів роз , без-
Вимова і написання префіксів роз , без-milona14
 
Написання префіксів з , зі-, с-
Написання префіксів з , зі-, с-Написання префіксів з , зі-, с-
Написання префіксів з , зі-, с-milona14
 
Cпільнокореневі слова і форми слова
Cпільнокореневі слова і форми словаCпільнокореневі слова і форми слова
Cпільнокореневі слова і форми словаmilona14
 
значущі частини слова
значущі частини словазначущі частини слова
значущі частини словаmilona14
 
Стилістичні засоби фразеології
Стилістичні засоби фразеологіїСтилістичні засоби фразеології
Стилістичні засоби фразеологіїmilona14
 
стилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексикастилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексикаmilona14
 
Однорідні члени речення
Однорідні члени реченняОднорідні члени речення
Однорідні члени реченняmilona14
 
Групи прикметників за значенням
Групи прикметників за значеннямГрупи прикметників за значенням
Групи прикметників за значеннямmilona14
 
Іван Карпенко-Карий
Іван Карпенко-КарийІван Карпенко-Карий
Іван Карпенко-Карийmilona14
 
Як розуміють щастя герої п'єси І.Котляревського "Наталка Полтавка"?
Як розуміють щастя герої п'єси І.Котляревського "Наталка Полтавка"?Як розуміють щастя герої п'єси І.Котляревського "Наталка Полтавка"?
Як розуміють щастя герої п'єси І.Котляревського "Наталка Полтавка"?milona14
 
Біографія Т.Шевченка
 Біографія Т.Шевченка Біографія Т.Шевченка
Біографія Т.Шевченкаmilona14
 
Іван Нечуй-Левицький
Іван Нечуй-ЛевицькийІван Нечуй-Левицький
Іван Нечуй-Левицькийmilona14
 
образи гетьманів у творчості Т.
образи гетьманів у творчості Т.образи гетьманів у творчості Т.
образи гетьманів у творчості Т.milona14
 
панас мирний
панас мирнийпанас мирний
панас мирнийmilona14
 
Пантелеймон Куліш "Чорна рада"
Пантелеймон Куліш  "Чорна рада"Пантелеймон Куліш  "Чорна рада"
Пантелеймон Куліш "Чорна рада"milona14
 
сім чудес полтави
сім чудес полтависім чудес полтави
сім чудес полтавиmilona14
 

More from milona14 (19)

незмінювані іменники
незмінювані іменникинезмінювані іменники
незмінювані іменники
 
Презентація до роботи
Презентація до роботиПрезентація до роботи
Презентація до роботи
 
Написання префіксів пре , при-, прі-
Написання префіксів пре , при-, прі-Написання префіксів пре , при-, прі-
Написання префіксів пре , при-, прі-
 
Вимова і написання префіксів роз , без-
Вимова і написання префіксів роз , без-Вимова і написання префіксів роз , без-
Вимова і написання префіксів роз , без-
 
Написання префіксів з , зі-, с-
Написання префіксів з , зі-, с-Написання префіксів з , зі-, с-
Написання префіксів з , зі-, с-
 
Cпільнокореневі слова і форми слова
Cпільнокореневі слова і форми словаCпільнокореневі слова і форми слова
Cпільнокореневі слова і форми слова
 
значущі частини слова
значущі частини словазначущі частини слова
значущі частини слова
 
Стилістичні засоби фразеології
Стилістичні засоби фразеологіїСтилістичні засоби фразеології
Стилістичні засоби фразеології
 
стилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексикастилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексика
 
Однорідні члени речення
Однорідні члени реченняОднорідні члени речення
Однорідні члени речення
 
Групи прикметників за значенням
Групи прикметників за значеннямГрупи прикметників за значенням
Групи прикметників за значенням
 
Іван Карпенко-Карий
Іван Карпенко-КарийІван Карпенко-Карий
Іван Карпенко-Карий
 
Як розуміють щастя герої п'єси І.Котляревського "Наталка Полтавка"?
Як розуміють щастя герої п'єси І.Котляревського "Наталка Полтавка"?Як розуміють щастя герої п'єси І.Котляревського "Наталка Полтавка"?
Як розуміють щастя герої п'єси І.Котляревського "Наталка Полтавка"?
 
Біографія Т.Шевченка
 Біографія Т.Шевченка Біографія Т.Шевченка
Біографія Т.Шевченка
 
Іван Нечуй-Левицький
Іван Нечуй-ЛевицькийІван Нечуй-Левицький
Іван Нечуй-Левицький
 
образи гетьманів у творчості Т.
образи гетьманів у творчості Т.образи гетьманів у творчості Т.
образи гетьманів у творчості Т.
 
панас мирний
панас мирнийпанас мирний
панас мирний
 
Пантелеймон Куліш "Чорна рада"
Пантелеймон Куліш  "Чорна рада"Пантелеймон Куліш  "Чорна рада"
Пантелеймон Куліш "Чорна рада"
 
сім чудес полтави
сім чудес полтависім чудес полтави
сім чудес полтави
 

стилістично нейтральна лексика

  • 1. Урок української мови в 10 класі Тема:Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби, що надають мовленню стильового відтінку Мета: актуалізувати, узагальнити й систематизувати знання учнів про стилістично нейтральну лексику та емоційно й експресивно забарвлені засоби, що надають мовленню стильового відтінку; удосконалити вміння стилістично доцільно вживати лексичні засоби мови; розвивати мовлення, виховувати повагу до краси та багатства рідної мови. Тип уроку: комбінований Перебіг уроку I. Організаційний момент. Я – старшокласник. Я – особистість творча. Я думаю, аналізую, висловлюю свої судження. II. Робота зі словником: визначення лексичного значення слова «творчість»(це діяльність людини, спрямована на створення якихось цінностей). III. Ознайомлення з темою, метою уроку. Мотивація навчальної діяльності. Мово рідна! Ти як море, безконечна, могутня, глибинна. Котиш і котиш хвилі своїх лексиконів, а їм немає кінця-краю. (С. Плачинда) Людина довго вдихала повітря, перш ніж дізналася про його існування, і довго знала про існування повітря, перш ніж відкрила його властивості, його склад і значення у житті людини.
  • 2. Люди довго користувалися скарбами рідного слова скарбами рідного слова, перш ніж звернули увагу на його складність і глибину, оцінили його значення в своєму житті. ІV. Розминка «Вірю – не вірю» 1. Лексика – це словниковий склад мови + 2. У сі терміни – багатозначні слова - 3. У реченні «сумують ластівки в садах» слово «сумують» ужите в переносному значенні + 4. Слова «велетень, титан, гігант» - синоніми + 5. Слова «вдень – вночі, гарячий – холодний, зима – літо» - омоніми - 6. У реченнях «Учитель використовує ефективні методи викладання» та « Моя сестра – ефектна дівчина» вжито пароніми + 7. Слова «диспетчер, авіатор, фотограф» - іншомовні + 8. Слова «феодал, очіпок, урядник» - діалектні - 9. Слова « вода, земля, подяка» - стилістично забарвлені - 10.Сполучення « пекти раків, ловити гав, як курка лапою» - фразеологізми + 11.Фразеологізми « як кіт наплакав, і кури не клюють» - синонімічні - 12.Фразеологізми роблять мову яскравою, влучною, образною+ V.Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.Розповідь учителя із використанням схем. Одну й ту саме думку можна використати по-різному. Наприклад: Для чого ти прийшов? З якою метою з’явився? Чого припхався?
  • 3. Зміст питань однаковий, а стилістична різниця помітна. Перше речення - нейтральне, порівняно з ним, друге звучить дещо офіційно, а третє – грубо. Вибір лексики залежить від мети висловлювання, адресата, сфери спілкування. Функціонально-стильове розшарування лексики можна подати у такому вигляді. Функціонально-стильове розшарування лексики: 1. Стилістично нейтральна лексика охоплює назви предметів (олівець, лампа), назви людей за статтю, родинними стосунками (мати, брат), назви явищ природи (дощ,буря), назви тварин, птахів, назви частин тіла (голова, очі), назви ознак предметів (сильний, рожевий), назви дій, станів (бігти, швидко), назви чисел (сто, п’ять). Таких слів у мові більше. 2. Експресивно забарвлена лексика ( Глазова О. П., Кузнецов Ю. Б. «Українська мова: Підручник для 10 кл. загальноосвіт. навч.закл.», с.111). До неї переважно належать: - слова – назви почуттів, оцінка явищ: горе, радість, добрий, малий: - книжна піднесена лексика: мисль, бентежність, торже ство, благоговіння, глава, страж, воїн, чадо, десниця, перст, достойний, волелюбний; - поетизми: легіт, відлуння, могуття, борня, виднокрай, роз май, блакить; - розмовно-просторічна лексика: добряк, базіка, гульвіса, мо рока, комизитися, приндитися, забрьоханий, підтоптаний, лупатий; - вульгаризми: пика, морда, дурило, хамло (підручник с 120);
  • 4. - жаргони, або сленг (підручник с. 125-126): фізра, драпати, вінда, зафрендити. IV. Закріплення вивченого матеріалу. 1. Розподільний диктант Слова записати у два стовпчики: I - слова, що позитивно характеризують людину; II – слова, що містять негативну оцінку. Хоробрий, білоручка, забіяка, розумний, працьовитий, неохайний, недруг, красень, вітатися, скупий, красти, неохайний, шпигун, молодець, інтриган, заздрість, щирий. 2. У словах позначити суфікси, що надають словам експресивного забарвлення. Емоційне звучання деяких слів досягається за допомогою: а) пестливих суфіксів: матінка, матуся, таточко, татусь, сестриця, сеструня дівчинонька, голубонька, зіронька, гайочок, миленький, ріднесенький; б) згрубілих суфіксів: носище, бабище, хлопчисько, дівчисько, чолов 'яга, п 'янюга, басюра, багнюка, писака, старезний, грубезний. 3. «Антижаргонна» вправа. Довідка для вчителя У середньому людина за своє життя вживає нецензурні слова 230000 разів.
  • 5. Лайливість – це хвороба, синдром Туретта, який передається спадково. Жаргон замініть нормативним синонімом. Кайф - задоволення, втіха, раювання. Базар - бесіда. Балдьож – веселощі. Хавати – споживати, їсти. Облом – неохота. Прикинь – уявляєш. Прикид – вбрання. Кльово – чудово. Галімо – погано. 4. Дискусія «Інтернет-меми: засіб збагачення словника чи засмічення мовлення?»(використати метод «шести капелюхів» Едварда де Боно). Група «Білі капелюхи» Збирає факти: цікавиться історією явища, оприлюднює статистику Група «Чорні капелюхи» Розповідає про негативні сторони явища, визначає, яку воно містить загрозу, що може статися, якщо не убезпечитися; складає список ризиків, перелік можливих негативних наслідків Група «Жовті капелюхи» Аналізує явище з позитивного боку, шукає виправдань, пояснень, складає перелік корисних якостей Група «Червоні капелюхи» Висвітлює проблему на рівні почуттів та емоцій, захоплень або співчуттів, прагне викликати зачудування або жах, розпач або замилування
  • 6. Група «Зелені капелюхи» Мобілізує свої творчі здібності і, не втрачаючи почуття гумору, складає про обговорюване явище вірш, казку, оповідання, сценарій мультфільму, текст реклами і под. Група «Сині капелюхи» Робить висновки, підбиває підсумки, узагальнює, висловлює пропозиції, рекомендації, дає практичні поради – що робити з цим далі? Довідка для вчителя Про Боно (портрет): народився на Мальті. Він ріс скромним хлопчиком, не відрізнявся міцним здоров’ям і силою, товариші зазвичай ігнорували його пропозиції. Эдвард хотів, щоб його ідеї вислуховували, щоб не було чвар, бійок. Але коли думок багато, суперники знаходяться у різних вагових категоріях (у дітей правий той, хто сильніше, а у дорослих - той, хто вище рангом), складно знайти такой спосіб обговорення, під час якого усі пропозиції будуть почутими, а прийняте рішення усіх задовольнить. Едвард де Боно занявся пошуком і знайшов метод «шести капелюхів». Чому саме «капелюхів»? (відображає соціальну роль, національність, рід занять) Про інтернет-меми для «білого капелюха» Цифрова цивілізація, у яку ми активно вступаємо, - це щось більше за Інтернет із його блогами, електронним листуванням, відеозв’язком та іншими комунікаційними системами. Електронне середовище включає і власне інтелектуальне середовище, адже мільярди користувачів Інтернету, яких називають проНЕТарями, за допомогою звичайного ноутбука викладають в Інтернет тексти (статті, есе, відгуки, коментарі), будь-хто з проНЕТарів генерує міріади ініціатив та пропозицій. Серед таких пропозицій – інтернет-меми. Вікіпедія визначає їх як «явище спонтанного розповсюдження певної інформації або фрази, часто беззмістовної, яка набула популярності шляхом поширення в інтернет- середовищі всіма можливими способами (електронною поштою, на форумах, блогах і т.ін.), а також сама ця інформація або фраза». Головна мета мема - викликати емоції, тобто надати емоційності повідомленню, до якого мем включено, адже саме емоційна забарвленість сприяє запам’ятовуванню й поширенню вкладеного в повідомлення змісту (а часом його підкресленої
  • 7. беззмістовності). Більшість мемів уживають лише користувачі Інтернету, проте деякі з них, виходячи за межі ресурсу, перетворюються на популярні молодіжні сленгізми. Забезпечуючи, як і будь-які сленгізми, виокремлення тих, хто їх розуміє та вживає, із загалу в окрему спільноту, меми до того ж виконують роль «заклинань гумору». Першим сленгові вирази хакерів, які дали початок їхній появі, почав досліджувати 1975 року професор Рафаель Фінкель – його зацікавили популярні тоді скорочення. До 1990 року йому вдалося зібрати чималу колекцію. Значного поширення в Інтернеті набули такі види мемів: вербальні, візуальні, поєднання слова з малюнком. Найпоширенішими в мережі виявилися такі: Йа, криветко! («креветко», «креведко», «криведко»). Самостійного (безконтекстного) лексичного значення фраза не має: вона походить від цитати з Башорга (bash.org.ru — адреса розважального Інтернет- сайта «Цитатника Рунета», на якому оприлюднюються надіслані користувачами кумедні фрагменти електронного листування). Цікаво, що впродовж одного буднього дня до Башорга надсилається понад три тисячі цитат! Так от, у нашому випадку йдеться про цитату: «Так… звичайно, лекція з фізики нашого викладача досить захоплива, але коли перед тобою на парті красується напис: «ЙА КРИВЕТКО!»…». А ось ще одна цитата з того ж Башорга: «Уяви тільки свій вигляд – голова зігнута до тулуба, пальці перед обличчям, як щупальці креветки…». Швидше за все, мем передає повну ідеферентність до всього навколо або ж (що менш імовірно) критичну самооцінку. Погладь кота. Фотографії манулів з різними підписами набули шаленої популярності з осені 2008 року. Очевидно, цікавість викликав екзотичний вигляд цих диких котів, що живуть у степах Центральної та Середньої Азії. У погляді цих непривітних тварин (до речі, зіниці в манула не вертикальні, а круглі), які практично не піддаються прирученню, читається лють і загроза. Основний сюжет таких колажів — грізний писок уредного манула та підпис «Погладь кота» в різних варіаціях. I want to believe. Це плакат із зображенням літаючої тарілки з кабінету героя телесеріалу «Секретні матеріали» агента Малдера. Плакат став улюбленим об’єктом фотошопа: тільки лінивий не розміщував на тій тарілці портрети відомих музикантів чи політиків.
  • 8. Щодо мемів-слів, то йдеться про навмисне або випадково перекручені (аьоке замість атака; криведко замість креветка), неправильно записані (йа замість я, креатифф замість креатив, аффтар замість аватар) лексеми. Такі ж спотворені слова часом входять і до мемів-фраз (випий йаду). Чого тут більше – епатажності, відвертого наслідування дитячої вимови (пишу, як чую) чи відвертої орфографічної неграмотності? Можливо, така епатажність – то незграбна спроба хоч якось виправдати (чи замаскувати) елементарну неосвіченість? А може, таке написання - вияв підліткової індивідуальності? Адже в Інтернеті кожен може бути тим, ким є, або тим, ким хоче бути. Найпоширенішими в мережі виявилися такі абревіатури: TNX (thanx – дякую), HAND (have a nice day!) – доброго дня!; BTW (by the way – до речі), ROFL (rolling on the floor laughing – качаюся по підлозі й регочу), AFK (away from keyboard – відійди). У деяких скороченнях «зашифровано цілі речення: ROTFLASTC (rolling on the floor laughing and scaring the cat) – катаюся зо сміху по підлозі, лякаючи кота; IITYWISWYBMAD (If I tell you what it says, will you buy me a drink?) – Якщо я скажу тобі, що це означає, ти пригостиш мене випивкою? Цікаво, що деякі англійські вирази мають російські смислові меми- відповідники: LOL (laughing out loud – голосно сміюся) - «ржунимагу». V. Підбиття підсумків уроку. А тепер... Хто з вас найбільший мрійник? Тому я пропоную стерти в кожному рядку вірша зайві синоніми і залишити тільки той, який допоможе розказати про свою мрію у віршованій формі. Як виросту – збудую (дім, хату, оселю) Поставлю колесо (приладнаю приб’ю, прикріплю) А там я поселю (крилату, летючу, літаючу) Лелечу клекітну (родину, сім’ю, пару) Нехай розводиться (селиться, гніздиться) По всіх деревах і (будинках, хатах, оселях) Нехай мені щоночі (здається, сниться, ввижається) Що я літаю, наче (пташка, птиця, птах). З того часу, як слово стає для дитини інструментом, за допомогою якого твориться нова краса, дитина піднімається на нову сходинку бачення світу,
  • 9. досягає якісно нового етапу у своєму духовному розвитку. Їй хочеться у слові виразити своє захоплення, свій подив перед красою світу Домашнє завдання – написати твір –роздум «О мово рідна!» Рефлексійна вправа «Розтопи річку».
  • 10. досягає якісно нового етапу у своєму духовному розвитку. Їй хочеться у слові виразити своє захоплення, свій подив перед красою світу Домашнє завдання – написати твір –роздум «О мово рідна!» Рефлексійна вправа «Розтопи річку».