SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Download to read offline
№ 6 (486) лютий 2016 р.
Програмна «класика»
14
МатематикавшколахУкраїни
Мета уроку: узагальнення поняття кола, його
основних елементів, дотичної до кола, серединно-
го перпендикуляра та бісектриси кута трикутника;
ознайомлення з  поняттями описаного та вписано-
го кіл трикутника, їх властивостями; формування
вмінь та навичок учнів зображувати коло, вписа-
не в  трикутник, та коло, описане навколо трикут-
ника; застосування вивчених властивостей під час
розв’язування задач; демонстрація міжпредметного
зв’язку геометрії з  інформатикою; розвиток просто-
рової уяви та логічного мислення.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Науково-методичне забезпечення: підручник,
ПЗ «Геометрія 7–9», бланки самооцінювання, карт-
ки із розв’язаннями задач, рисунки із зображенням
описаного та вписаного кіл трикутника, гострокутні
трикутники.
Хід уроку
І. Організаційний етап
(перевірка готовності учнів до уроку)
У ч и т е л ь. Сьогодні ми продовжимо за-
гадкову подорож країною Геометрія, ви дізна-
єтесь багато нового та, сподіваюсь, цікавого,
навчитесь виконувати ще складніші геометрич-
ні рисунки. Тому будьте уважними, тоді ми
обов’язково про все дізнаємось.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перевірка виконання
домашнього завдання
Учитель. На минулому уроці ми ознайо-
мились з  одним важливим поняттям. Яким?
Учні. Геометричним місцем точок.
Учитель. Що це таке?
У ч н і. Це фігура, яка складається з  усіх
точок, що мають певну властивість.
Учитель. Перевіримо, як ви впоралися із
домашнім завданням, правильність виконання
якого перевіримо взаємоперевіркою.
(Учні, які сидять за однією партою, обмінюються зошитами
і за готовими розв’язаннями, які демонструє вчитель, перевіря-
ють правильність виконання завдання. Якщо завдання виконане
правильно, то учні ставлять у зошиті сусіда позначку «+»; якщо
завдання виконане неправильно, то — позначку «–».)
№ 537. Чим є геометричне місце точок, які
лежать на відстані 2 м від деякої точки?
№ 563. Дано точки A і  B. Побудуйте гео-
метричне місце точок, рівновіддалених від то-
чок A і  B.
(Учні повторюють, що геометричне місце точок, рівновід-
далених від кінців відрізка, є його серединний перпендикуляр
та пояснюють, що таке серединний перпендикуляр.)
№ 567. Дано дві паралельні прямі. Побу-
дуйте геометричне місце точок, рівновіддале-
них від цих прямих.
Відтворення і  корекція опорних знань
Фронтальне опитування
	 1.	Що таке коло? Центр кола?
	 2.	Що називають радіусом кола? Діаметром?
Хордою?
	 3.	Сформулюйте означення дотичної. Яку
властивість вона має?
	 4.	Яку фігуру називають трикутником? Які
види трикутників ви знаєте?
	 5.	Що називають бісектрисою трикутника?
Скільки існує бісектрис у  трикутнику?
	 6.	Яку фігуру називають геометричним міс-
цем точок?
	 7.	Що є геометричним місцем точок кута, рів-
новіддалених від його сторін?
ІІІ. Формулювання теми, мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності
(з  використанням комп’ютерної презентації)
У ч и т е л ь. Тема уроку «Коло та трикут-
ник» (слайд №  1).
Сьогодні узагальнимо наші знання про ко-
ло та трикутник, розглянемо випадки взаєм-
ного розташування кола і  трикутника. Сфор-
Програмна «класика»
Коло і трикутник
Урок геометрії. 7 клас
Л. М. Мицик, с. Некрасове, Вінницький р-н, Вінницька обл.
Презентація
№ 6 (486) лютий 2016 р.
Програмна «класика»
15
МатематикавшколахУкраїни
	 4.	Коло і трикутник мають три спільні точки.
	 5.	Коло і  трикутник мають чотири спільні
точки.
	 6.	Коло і трикутник мають п’ять спільних то-
чок.
	 7.	Коло і  трикутник мають шість спільних
точок.
У ч и т е л ь. Чи можуть коло і  трикутник
мати сім спільних точок?
Чи можуть коло і  трикутник мати більше
ніж сім спільних точок? Чому?
— Сьогодні розглянемо випадки, коли коло
та трикутник мають три спільні точки. Як ви
мулюємо означення кола, описаного навколо
трикутника, та кола, вписаного в  трикутник
(слайд №  2).
Народна мудрість говорить, що «Знання
збираються по краплині, як вода в  долині»
(слайд №  3).
Деякі знання сьогодні ми вже зібрали,
а  саме, пригадали, що коло — це фігура, яка
складається з усіх точок площини, рівновідда-
лених від поданої точки, яка є  центром кола.
Коло має ще радіус, діаметр та хорду (слайд
№  4).
Трикутник — це замкнена ламана з  трьох
ланок, які називають сторонами трикутника,
а  три точки  — вершинами трикутника (слайд
№  5).
Як можуть розміщуватись коло та трикут-
ник на площині?
IV. Вивчення нового матеріалу
Розглянемо можливі випадки розташуван-
ня кола та трикутника.
	 1.	Коло і трикутник не мають жодної спільної
точки.
	 2.	Коло і трикутник мають одну спільну точку.
	 3.	Коло і трикутник мають дві спільні точки.
№ 6 (486) лютий 2016 р.
Програмна «класика»
16
МатематикавшколахУкраїни
V. Засвоєння первинних знань
Учні за допомогою вчителя складають ал-
горитм побудови кола, описаного навколо по-
даного трикутника, кола, вписаного в поданий
трикутник. Сформульовані кроки побудови
учні записують у  зошити.
VІ. Засвоєння вмінь
Розв’язування задач за підручником
	 1.	(№ 591) Побудуйте довільний трикутник,
опишіть навколо нього коло.
	 2.	(№ 592) Побудуйте довільний трикутник,
впишіть у  нього коло.
	 3.	(№ 599) Чи може центр кола, вписаного
в  трикутник, збігатися із центром кола,
описаного навколо цього трикутника?
	 4.	(№ 595) Порівняйте довжину кола із пери-
метром вписаного в  нього трикутника.
Розв’язання
Розглянемо трикутник ABC і коло, описане
навколо трикутника, з центром у точці O. Тоді
OA OB OC R= = =
(за означенням описаного кола).
Розглянемо трикутник AOB:
AB AO BO R + = 2
(за нерівністю трикутника). Аналогічно з  три-
кутників BOC і  AOC маємо:
BC R 2 , AC R 2 .
P AB BC AC
R R R R R l
ABC = + + 
 + + =  =2 2 2 6 2π .
Відповідь. Периметр трикутника менший від
довжини кола, описаного навколо нього.
VІІ. Діагностика сформованості
вмінь і  навичок
Учні об’єднуються у дві групи. Учні першої
групи працюють за комп’ютерами, виконуючи
тестові завдання. Учні другої групи виконують
практичне завдання  — перегинаючи паперову
модель трикутника, визначають центр вписа-
ного кола (два кути трикутника потрібно пере-
гнути навпіл).
Через п’ять хвилин учні міняються міс-
цями: учні другої групи виконують тест, учні
першої виконують практичну роботу із визна-
вважаєте, скільки випадків такого розташуван-
ня існує?
Розглянемо випадок, коли коло проходить
через кожну вершину трикутника. Дістанемо
коло, яке називають описаним навколо пода-
ного трикутника (слайд №  8).
Розглянемо другий випадок, коли коло
дотикається до кожної зі сторін трикутника.
Дістанемо коло, вписане в  поданий трикутник
(слайд №  9).
Запитання учням
	 1.	Що потрібно знати, щоб побудувати коло?
(Очікувана відповідь. Центр, радіус.)
	 2.	Як знайти центр кола, описаного навколо
трикутника? Що це за точка? (Очікувана
відповідь. Центр кола, описаного навколо
трикутника, — точка, рівновіддалена від
його вершин.)
	 3.	Що є  геометричним місцем точок, рівно-
віддалених від кінців відрізка?
	 4.	Який висновок можна зробити про точку,
рівновіддалену від вершин трикутника?
	 5.	Чому дорівнює радіус кола, описаного на-
вколо трикутника? (Очікувана відповідь.
Відстані від центра кола до будь-якої
з  вершин трикутника.)
	 6.	Скільки можна побудувати кіл, описаних
навколо трикутника? (Очікувана відповідь.
Одне.)
— Оскільки на початку уроку було зазна-
чено, що існують різні види трикутників (рів-
нобедрені, рівносторонні, гострокутні, прямо-
кутні, тупокутні), то подивимось, який вигляд
матиме описане коло для кожного з  них.
Учні виконують практичну роботу зі ста-
тичною наочністю на комп’ютері (урок «Опи-
сане коло», 1 і  2). Після виконання практич-
ної роботи учні формулюють висновки щодо
розташування центра описаного кола навко-
ло гострокутного, прямокутного, тупокутно-
го, рівнобедреного, рівностороннього трикут-
ників.
Далі аналогічно розглядаємо поняття впи-
саного кола для різних трикутників. Після
фронтальної бесіди учні виконують практичну
роботу зі статичною наочністю на комп’ютері
(урок «Вписане коло», 1 і  5).
№ 6 (486) лютий 2016 р.
Програмна «класика»
17
МатематикавшколахУкраїни
В)	 не збігаються.
Г)	 Неможливо визначити.
	 7.	Коло та трикутник можуть…
А)	 збігатися.
Б)	 мати більше ніж три спільні точки.
В)	 мати не більше ніж три спільні точки.
Г)	 мати безліч спільних точок.
	 8.	Скільки кіл можна провести через три точ-
ки, що не лежать на одній прямій?
А)	 Тільки одне.
Б)	 Жодного.
В)	 Два.
Г)	 Безліч.
	 9.	Скільки кіл можна описати навколо довіль-
ного трикутника?
А)	 Безліч.
Б)	 Жодного.
В)	 Тільки одне.
Г)	 Два.
	10.	Скільки кіл можна вписати в  довільний
трикутник?
А)	 Два.
Б)	 Безліч.
В)	 Жодного.
Г)	 Тільки одне.
VIІІ. Домашнє завдання
Прочитати § 20 підручника (Геометрія :
Підручник для 7 кл. середніх загальноосвітніх
закладів/ Г.  П.  Бевз, В.  Г.  Бевз, Н.  Г.  Владі-
мірова.  — К. : Відродження, 2015).
Розв’язати задачі №  596, 597, 599.
IХ. Рефлексія
Учитель. Кожен із вас перед уроком отри-
мав бланк самооцінювання, у  якому ви маєте
надати відповіді на запитання.
— Чи цікавим для вас був урок?
— Які два нові поняття ми сьогодні роз-
глянули?
— Що найбільше запам’яталось із видів
роботи на уроці?
— За 10-бальною шкалою покажіть, як
ви зрозуміли новий матеріал (0  — нічого не
зрозумів,…,10  — зрозумів усе).
Учні заповнюють бланки і  здають їх учи-
телеві.
чення центра описаного кола навколо гостро-
кутного трикутника.
Тест «Коло та трикутник»
	 1.	Коло називають описаним навколо подано-
го трикутника, якщо…
А)	 коло є  більшим за трикутник.
Б)	 коло проходить через дві вершини три-
кутника.
В)	 коло проходить через усі вершини три-
кутника.
Г)	 коло дотикається до всіх сторін трикут-
ника.
	 2.	Коло називають вписаним у  поданий три-
кутник, якщо…
А)	 коло проходить через усі вершини три-
кутника.
Б)	 коло дотикається до всіх сторін трикут-
ника.
В)	 коло є  меншим від трикутника.
Г)	 коло дотикається тільки до двох сторін
трикутника.
	 3.	Центром описаного кола навколо поданого
довільного трикутника є…
А)	 точка перетину медіан трикутника.
Б)	 точка перетину висот трикутника.
В)	 точка перетину бісектрис трикутника.
Г)	 точка перетину серединних перпендику-
лярів трикутника.
	 4.	Центром кола, вписаного у поданий довіль-
ний трикутник, є…
А)	 точка перетину медіан трикутника.
Б)	 точка перетину висот трикутника.
В)	 точка перетину бісектрис трикутника.
Г)	 точка перетину серединних перпендику-
лярів трикутника.
	 5.	Центром кола, описаного навколо прямо-
кутного трикутника, є…
А)	 точка перетину його медіан.
Б)	 середина більшого катета.
В)	 середина гіпотенузи.
Г)	 вершина прямого кута.
	 6.	Центри описаного та вписаного кіл рівно-
стороннього трикутника…
А)	 лежать на одній прямій з однією із вер-
шин трикутника.
Б)	 збігаються.

More Related Content

What's hot

6_m_k_2023.pdf
6_m_k_2023.pdf6_m_k_2023.pdf
6_m_k_2023.pdfLudaM3
 
вписані описані чотирикутники 1
вписані описані чотирикутники 1вписані описані чотирикутники 1
вписані описані чотирикутники 1Lesya74
 
Презентація на тему: Комп'ютерна графіка
Презентація на тему: Комп'ютерна графікаПрезентація на тему: Комп'ютерна графіка
Презентація на тему: Комп'ютерна графікаmishakarpovets1999
 
Презентація:Повторення теми "Додавання і віднімання раціональних чисел"
Презентація:Повторення теми "Додавання і віднімання раціональних чисел"Презентація:Повторення теми "Додавання і віднімання раціональних чисел"
Презентація:Повторення теми "Додавання і віднімання раціональних чисел"sveta7940
 
ознаки рівності трикутників
ознаки рівності трикутниківознаки рівності трикутників
ознаки рівності трикутниківKID98
 
центральні та вписані кути 12
центральні та вписані кути 12центральні та вписані кути 12
центральні та вписані кути 12den2002
 
опорні факти геометрія 9 клас
опорні факти геометрія 9 класопорні факти геометрія 9 клас
опорні факти геометрія 9 класOksana_Babenko
 
презентация. обєм піраміди, типові задачі
презентация. обєм піраміди, типові задачіпрезентация. обєм піраміди, типові задачі
презентация. обєм піраміди, типові задачіolgasamiltnko7
 
Дробові числа та дії з ними, 5 клас.pdf
Дробові числа та дії з ними, 5 клас.pdfДробові числа та дії з ними, 5 клас.pdf
Дробові числа та дії з ними, 5 клас.pdfssuser33f19a
 
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограма
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограмаПрезентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограма
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограмаsveta7940
 
Паралельність прямих і площин у просторі
Паралельність прямих і площин у просторіПаралельність прямих і площин у просторі
Паралельність прямих і площин у просторіAnton Mahlay
 
тренувальні тести 10 клас
тренувальні тести 10 кластренувальні тести 10 клас
тренувальні тести 10 класpr1nc1k
 
відкритий урок математики у 2 г класі
відкритий урок математики у 2  г класівідкритий урок математики у 2  г класі
відкритий урок математики у 2 г класіzoshnet1
 
Прямокутний трикутник
Прямокутний трикутник Прямокутний трикутник
Прямокутний трикутник Olka Y
 
Презентація до уроку : "Степенева функція. Графік та властивості"
Презентація до уроку : "Степенева функція. Графік та властивості"Презентація до уроку : "Степенева функція. Графік та властивості"
Презентація до уроку : "Степенева функція. Графік та властивості"yuraravlinko
 
13002 1 презентация урок 1
13002 1 презентация урок 113002 1 презентация урок 1
13002 1 презентация урок 1jasperwtf
 
Презентація до уроку №9 "Властивості тригонометричних функцій"
Презентація до уроку №9 "Властивості тригонометричних функцій"Презентація до уроку №9 "Властивості тригонометричних функцій"
Презентація до уроку №9 "Властивості тригонометричних функцій"kurchenkogalina
 
Презентація:Чотирикутники (узагальнення та систематизація знань)
Презентація:Чотирикутники (узагальнення та систематизація знань)Презентація:Чотирикутники (узагальнення та систематизація знань)
Презентація:Чотирикутники (узагальнення та систематизація знань)sveta7940
 
Основні типи задач на розвязування трикутників
Основні типи задач на розвязування трикутниківОсновні типи задач на розвязування трикутників
Основні типи задач на розвязування трикутниківПрострельчук Наталья
 

What's hot (20)

6_m_k_2023.pdf
6_m_k_2023.pdf6_m_k_2023.pdf
6_m_k_2023.pdf
 
вписані описані чотирикутники 1
вписані описані чотирикутники 1вписані описані чотирикутники 1
вписані описані чотирикутники 1
 
Презентація на тему: Комп'ютерна графіка
Презентація на тему: Комп'ютерна графікаПрезентація на тему: Комп'ютерна графіка
Презентація на тему: Комп'ютерна графіка
 
Презентація:Повторення теми "Додавання і віднімання раціональних чисел"
Презентація:Повторення теми "Додавання і віднімання раціональних чисел"Презентація:Повторення теми "Додавання і віднімання раціональних чисел"
Презентація:Повторення теми "Додавання і віднімання раціональних чисел"
 
ознаки рівності трикутників
ознаки рівності трикутниківознаки рівності трикутників
ознаки рівності трикутників
 
центральні та вписані кути 12
центральні та вписані кути 12центральні та вписані кути 12
центральні та вписані кути 12
 
опорні факти геометрія 9 клас
опорні факти геометрія 9 класопорні факти геометрія 9 клас
опорні факти геометрія 9 клас
 
презентация. обєм піраміди, типові задачі
презентация. обєм піраміди, типові задачіпрезентация. обєм піраміди, типові задачі
презентация. обєм піраміди, типові задачі
 
Дробові числа та дії з ними, 5 клас.pdf
Дробові числа та дії з ними, 5 клас.pdfДробові числа та дії з ними, 5 клас.pdf
Дробові числа та дії з ними, 5 клас.pdf
 
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограма
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограмаПрезентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограма
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограма
 
Паралельність прямих і площин у просторі
Паралельність прямих і площин у просторіПаралельність прямих і площин у просторі
Паралельність прямих і площин у просторі
 
Многогранники
МногогранникиМногогранники
Многогранники
 
тренувальні тести 10 клас
тренувальні тести 10 кластренувальні тести 10 клас
тренувальні тести 10 клас
 
відкритий урок математики у 2 г класі
відкритий урок математики у 2  г класівідкритий урок математики у 2  г класі
відкритий урок математики у 2 г класі
 
Прямокутний трикутник
Прямокутний трикутник Прямокутний трикутник
Прямокутний трикутник
 
Презентація до уроку : "Степенева функція. Графік та властивості"
Презентація до уроку : "Степенева функція. Графік та властивості"Презентація до уроку : "Степенева функція. Графік та властивості"
Презентація до уроку : "Степенева функція. Графік та властивості"
 
13002 1 презентация урок 1
13002 1 презентация урок 113002 1 презентация урок 1
13002 1 презентация урок 1
 
Презентація до уроку №9 "Властивості тригонометричних функцій"
Презентація до уроку №9 "Властивості тригонометричних функцій"Презентація до уроку №9 "Властивості тригонометричних функцій"
Презентація до уроку №9 "Властивості тригонометричних функцій"
 
Презентація:Чотирикутники (узагальнення та систематизація знань)
Презентація:Чотирикутники (узагальнення та систематизація знань)Презентація:Чотирикутники (узагальнення та систематизація знань)
Презентація:Чотирикутники (узагальнення та систематизація знань)
 
Основні типи задач на розвязування трикутників
Основні типи задач на розвязування трикутниківОсновні типи задач на розвязування трикутників
Основні типи задач на розвязування трикутників
 

Similar to Коло і трикутник

Методичний посібник «Правильні многокутники»
Методичний посібник «Правильні многокутники»Методичний посібник «Правильні многокутники»
Методичний посібник «Правильні многокутники»Valyu66
 
88 КЛ д.н.геометрія 8
88 КЛ д.н.геометрія 888 КЛ д.н.геометрія 8
88 КЛ д.н.геометрія 8school8zv
 
2016 трикутник. види трикутників.
2016 трикутник. види трикутників.2016 трикутник. види трикутників.
2016 трикутник. види трикутників.urvlan
 
Ламана імногокутник
Ламана імногокутникЛамана імногокутник
Ламана імногокутникsveta7940
 
8057 геометрія 7 клас
8057 геометрія 7 клас8057 геометрія 7 клас
8057 геометрія 7 класjasperwtf
 
Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.
Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.
Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.sveta7940
 
14045 урок математики в 5 класі microsoft word
14045 урок математики в 5 класі microsoft word14045 урок математики в 5 класі microsoft word
14045 урок математики в 5 класі microsoft wordurvlan
 
10 геом бурда_тарасенкова_академ_2010_укр
10 геом бурда_тарасенкова_академ_2010_укр10 геом бурда_тарасенкова_академ_2010_укр
10 геом бурда_тарасенкова_академ_2010_укрAira_Roo
 
Поняття площі многокутника. Основні властивості площі. Площа прямокутника. ...
Поняття площі многокутника. Основні властивості площі.  Площа прямокутника.  ...Поняття площі многокутника. Основні властивості площі.  Площа прямокутника.  ...
Поняття площі многокутника. Основні властивості площі. Площа прямокутника. ...sveta7940
 
Heometriia 8-klas-iershova-2021
Heometriia 8-klas-iershova-2021Heometriia 8-klas-iershova-2021
Heometriia 8-klas-iershova-2021kreidaros1
 
Підручник Геометрія 8 клас А.П. Єршова, В.В. Голобородько, О.Ф. Крижановський...
Підручник Геометрія 8 клас А.П. Єршова, В.В. Голобородько, О.Ф. Крижановський...Підручник Геометрія 8 клас А.П. Єршова, В.В. Голобородько, О.Ф. Крижановський...
Підручник Геометрія 8 клас А.П. Єршова, В.В. Голобородько, О.Ф. Крижановський...12Балів ГДЗ
 
Площа паралелограма
 Площа паралелограма  Площа паралелограма
Площа паралелограма sveta7940
 
4495 конспект уроку
4495 конспект уроку4495 конспект уроку
4495 конспект урокуjasperwtf
 
календарне планування 8 клас. геометрія
календарне планування 8 клас. геометріякалендарне планування 8 клас. геометрія
календарне планування 8 клас. геометріяТетяна Шверненко
 

Similar to Коло і трикутник (20)

Конспект уроку.doc
Конспект уроку.docКонспект уроку.doc
Конспект уроку.doc
 
Методичний посібник «Правильні многокутники»
Методичний посібник «Правильні многокутники»Методичний посібник «Правильні многокутники»
Методичний посібник «Правильні многокутники»
 
88 КЛ д.н.геометрія 8
88 КЛ д.н.геометрія 888 КЛ д.н.геометрія 8
88 КЛ д.н.геометрія 8
 
103,23.docx
103,23.docx103,23.docx
103,23.docx
 
34 (1)
34 (1)34 (1)
34 (1)
 
251,23.doc
251,23.doc251,23.doc
251,23.doc
 
презентація до уроків №1 і №2
презентація до уроків №1 і №2презентація до уроків №1 і №2
презентація до уроків №1 і №2
 
2016 трикутник. види трикутників.
2016 трикутник. види трикутників.2016 трикутник. види трикутників.
2016 трикутник. види трикутників.
 
Ламана імногокутник
Ламана імногокутникЛамана імногокутник
Ламана імногокутник
 
8057 геометрія 7 клас
8057 геометрія 7 клас8057 геометрія 7 клас
8057 геометрія 7 клас
 
Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.
Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.
Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.
 
14045 урок математики в 5 класі microsoft word
14045 урок математики в 5 класі microsoft word14045 урок математики в 5 класі microsoft word
14045 урок математики в 5 класі microsoft word
 
10 геом бурда_тарасенкова_академ_2010_укр
10 геом бурда_тарасенкова_академ_2010_укр10 геом бурда_тарасенкова_академ_2010_укр
10 геом бурда_тарасенкова_академ_2010_укр
 
Поняття площі многокутника. Основні властивості площі. Площа прямокутника. ...
Поняття площі многокутника. Основні властивості площі.  Площа прямокутника.  ...Поняття площі многокутника. Основні властивості площі.  Площа прямокутника.  ...
Поняття площі многокутника. Основні властивості площі. Площа прямокутника. ...
 
1
11
1
 
Heometriia 8-klas-iershova-2021
Heometriia 8-klas-iershova-2021Heometriia 8-klas-iershova-2021
Heometriia 8-klas-iershova-2021
 
Підручник Геометрія 8 клас А.П. Єршова, В.В. Голобородько, О.Ф. Крижановський...
Підручник Геометрія 8 клас А.П. Єршова, В.В. Голобородько, О.Ф. Крижановський...Підручник Геометрія 8 клас А.П. Єршова, В.В. Голобородько, О.Ф. Крижановський...
Підручник Геометрія 8 клас А.П. Єршова, В.В. Голобородько, О.Ф. Крижановський...
 
Площа паралелограма
 Площа паралелограма  Площа паралелограма
Площа паралелограма
 
4495 конспект уроку
4495 конспект уроку4495 конспект уроку
4495 конспект уроку
 
календарне планування 8 клас. геометрія
календарне планування 8 клас. геометріякалендарне планування 8 клас. геометрія
календарне планування 8 клас. геометрія
 

More from sveta7940

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"sveta7940
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікsveta7940
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукsveta7940
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукsveta7940
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмахsveta7940
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваsveta7940
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіsveta7940
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг водиsveta7940
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про водуsveta7940
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...sveta7940
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...sveta7940
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атомsveta7940
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуsveta7940
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьsveta7940
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетикиsveta7940
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиsveta7940
 

More from sveta7940 (20)

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмах
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг води
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про воду
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атом
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізику
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузь
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсотки
 

Коло і трикутник

  • 1. № 6 (486) лютий 2016 р. Програмна «класика» 14 МатематикавшколахУкраїни Мета уроку: узагальнення поняття кола, його основних елементів, дотичної до кола, серединно- го перпендикуляра та бісектриси кута трикутника; ознайомлення з  поняттями описаного та вписано- го кіл трикутника, їх властивостями; формування вмінь та навичок учнів зображувати коло, вписа- не в  трикутник, та коло, описане навколо трикут- ника; застосування вивчених властивостей під час розв’язування задач; демонстрація міжпредметного зв’язку геометрії з  інформатикою; розвиток просто- рової уяви та логічного мислення. Тип уроку: засвоєння нових знань. Науково-методичне забезпечення: підручник, ПЗ «Геометрія 7–9», бланки самооцінювання, карт- ки із розв’язаннями задач, рисунки із зображенням описаного та вписаного кіл трикутника, гострокутні трикутники. Хід уроку І. Організаційний етап (перевірка готовності учнів до уроку) У ч и т е л ь. Сьогодні ми продовжимо за- гадкову подорож країною Геометрія, ви дізна- єтесь багато нового та, сподіваюсь, цікавого, навчитесь виконувати ще складніші геометрич- ні рисунки. Тому будьте уважними, тоді ми обов’язково про все дізнаємось. ІІ. Актуалізація опорних знань Перевірка виконання домашнього завдання Учитель. На минулому уроці ми ознайо- мились з  одним важливим поняттям. Яким? Учні. Геометричним місцем точок. Учитель. Що це таке? У ч н і. Це фігура, яка складається з  усіх точок, що мають певну властивість. Учитель. Перевіримо, як ви впоралися із домашнім завданням, правильність виконання якого перевіримо взаємоперевіркою. (Учні, які сидять за однією партою, обмінюються зошитами і за готовими розв’язаннями, які демонструє вчитель, перевіря- ють правильність виконання завдання. Якщо завдання виконане правильно, то учні ставлять у зошиті сусіда позначку «+»; якщо завдання виконане неправильно, то — позначку «–».) № 537. Чим є геометричне місце точок, які лежать на відстані 2 м від деякої точки? № 563. Дано точки A і  B. Побудуйте гео- метричне місце точок, рівновіддалених від то- чок A і  B. (Учні повторюють, що геометричне місце точок, рівновід- далених від кінців відрізка, є його серединний перпендикуляр та пояснюють, що таке серединний перпендикуляр.) № 567. Дано дві паралельні прямі. Побу- дуйте геометричне місце точок, рівновіддале- них від цих прямих. Відтворення і  корекція опорних знань Фронтальне опитування 1. Що таке коло? Центр кола? 2. Що називають радіусом кола? Діаметром? Хордою? 3. Сформулюйте означення дотичної. Яку властивість вона має? 4. Яку фігуру називають трикутником? Які види трикутників ви знаєте? 5. Що називають бісектрисою трикутника? Скільки існує бісектрис у  трикутнику? 6. Яку фігуру називають геометричним міс- цем точок? 7. Що є геометричним місцем точок кута, рів- новіддалених від його сторін? ІІІ. Формулювання теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності (з  використанням комп’ютерної презентації) У ч и т е л ь. Тема уроку «Коло та трикут- ник» (слайд №  1). Сьогодні узагальнимо наші знання про ко- ло та трикутник, розглянемо випадки взаєм- ного розташування кола і  трикутника. Сфор- Програмна «класика» Коло і трикутник Урок геометрії. 7 клас Л. М. Мицик, с. Некрасове, Вінницький р-н, Вінницька обл. Презентація
  • 2. № 6 (486) лютий 2016 р. Програмна «класика» 15 МатематикавшколахУкраїни 4. Коло і трикутник мають три спільні точки. 5. Коло і  трикутник мають чотири спільні точки. 6. Коло і трикутник мають п’ять спільних то- чок. 7. Коло і  трикутник мають шість спільних точок. У ч и т е л ь. Чи можуть коло і  трикутник мати сім спільних точок? Чи можуть коло і  трикутник мати більше ніж сім спільних точок? Чому? — Сьогодні розглянемо випадки, коли коло та трикутник мають три спільні точки. Як ви мулюємо означення кола, описаного навколо трикутника, та кола, вписаного в  трикутник (слайд №  2). Народна мудрість говорить, що «Знання збираються по краплині, як вода в  долині» (слайд №  3). Деякі знання сьогодні ми вже зібрали, а  саме, пригадали, що коло — це фігура, яка складається з усіх точок площини, рівновідда- лених від поданої точки, яка є  центром кола. Коло має ще радіус, діаметр та хорду (слайд №  4). Трикутник — це замкнена ламана з  трьох ланок, які називають сторонами трикутника, а  три точки  — вершинами трикутника (слайд №  5). Як можуть розміщуватись коло та трикут- ник на площині? IV. Вивчення нового матеріалу Розглянемо можливі випадки розташуван- ня кола та трикутника. 1. Коло і трикутник не мають жодної спільної точки. 2. Коло і трикутник мають одну спільну точку. 3. Коло і трикутник мають дві спільні точки.
  • 3. № 6 (486) лютий 2016 р. Програмна «класика» 16 МатематикавшколахУкраїни V. Засвоєння первинних знань Учні за допомогою вчителя складають ал- горитм побудови кола, описаного навколо по- даного трикутника, кола, вписаного в поданий трикутник. Сформульовані кроки побудови учні записують у  зошити. VІ. Засвоєння вмінь Розв’язування задач за підручником 1. (№ 591) Побудуйте довільний трикутник, опишіть навколо нього коло. 2. (№ 592) Побудуйте довільний трикутник, впишіть у  нього коло. 3. (№ 599) Чи може центр кола, вписаного в  трикутник, збігатися із центром кола, описаного навколо цього трикутника? 4. (№ 595) Порівняйте довжину кола із пери- метром вписаного в  нього трикутника. Розв’язання Розглянемо трикутник ABC і коло, описане навколо трикутника, з центром у точці O. Тоді OA OB OC R= = = (за означенням описаного кола). Розглянемо трикутник AOB: AB AO BO R + = 2 (за нерівністю трикутника). Аналогічно з  три- кутників BOC і  AOC маємо: BC R 2 , AC R 2 . P AB BC AC R R R R R l ABC = + + + + = =2 2 2 6 2π . Відповідь. Периметр трикутника менший від довжини кола, описаного навколо нього. VІІ. Діагностика сформованості вмінь і  навичок Учні об’єднуються у дві групи. Учні першої групи працюють за комп’ютерами, виконуючи тестові завдання. Учні другої групи виконують практичне завдання  — перегинаючи паперову модель трикутника, визначають центр вписа- ного кола (два кути трикутника потрібно пере- гнути навпіл). Через п’ять хвилин учні міняються міс- цями: учні другої групи виконують тест, учні першої виконують практичну роботу із визна- вважаєте, скільки випадків такого розташуван- ня існує? Розглянемо випадок, коли коло проходить через кожну вершину трикутника. Дістанемо коло, яке називають описаним навколо пода- ного трикутника (слайд №  8). Розглянемо другий випадок, коли коло дотикається до кожної зі сторін трикутника. Дістанемо коло, вписане в  поданий трикутник (слайд №  9). Запитання учням 1. Що потрібно знати, щоб побудувати коло? (Очікувана відповідь. Центр, радіус.) 2. Як знайти центр кола, описаного навколо трикутника? Що це за точка? (Очікувана відповідь. Центр кола, описаного навколо трикутника, — точка, рівновіддалена від його вершин.) 3. Що є  геометричним місцем точок, рівно- віддалених від кінців відрізка? 4. Який висновок можна зробити про точку, рівновіддалену від вершин трикутника? 5. Чому дорівнює радіус кола, описаного на- вколо трикутника? (Очікувана відповідь. Відстані від центра кола до будь-якої з  вершин трикутника.) 6. Скільки можна побудувати кіл, описаних навколо трикутника? (Очікувана відповідь. Одне.) — Оскільки на початку уроку було зазна- чено, що існують різні види трикутників (рів- нобедрені, рівносторонні, гострокутні, прямо- кутні, тупокутні), то подивимось, який вигляд матиме описане коло для кожного з  них. Учні виконують практичну роботу зі ста- тичною наочністю на комп’ютері (урок «Опи- сане коло», 1 і  2). Після виконання практич- ної роботи учні формулюють висновки щодо розташування центра описаного кола навко- ло гострокутного, прямокутного, тупокутно- го, рівнобедреного, рівностороннього трикут- ників. Далі аналогічно розглядаємо поняття впи- саного кола для різних трикутників. Після фронтальної бесіди учні виконують практичну роботу зі статичною наочністю на комп’ютері (урок «Вписане коло», 1 і  5).
  • 4. № 6 (486) лютий 2016 р. Програмна «класика» 17 МатематикавшколахУкраїни В) не збігаються. Г) Неможливо визначити. 7. Коло та трикутник можуть… А) збігатися. Б) мати більше ніж три спільні точки. В) мати не більше ніж три спільні точки. Г) мати безліч спільних точок. 8. Скільки кіл можна провести через три точ- ки, що не лежать на одній прямій? А) Тільки одне. Б) Жодного. В) Два. Г) Безліч. 9. Скільки кіл можна описати навколо довіль- ного трикутника? А) Безліч. Б) Жодного. В) Тільки одне. Г) Два. 10. Скільки кіл можна вписати в  довільний трикутник? А) Два. Б) Безліч. В) Жодного. Г) Тільки одне. VIІІ. Домашнє завдання Прочитати § 20 підручника (Геометрія : Підручник для 7 кл. середніх загальноосвітніх закладів/ Г.  П.  Бевз, В.  Г.  Бевз, Н.  Г.  Владі- мірова.  — К. : Відродження, 2015). Розв’язати задачі №  596, 597, 599. IХ. Рефлексія Учитель. Кожен із вас перед уроком отри- мав бланк самооцінювання, у  якому ви маєте надати відповіді на запитання. — Чи цікавим для вас був урок? — Які два нові поняття ми сьогодні роз- глянули? — Що найбільше запам’яталось із видів роботи на уроці? — За 10-бальною шкалою покажіть, як ви зрозуміли новий матеріал (0  — нічого не зрозумів,…,10  — зрозумів усе). Учні заповнюють бланки і  здають їх учи- телеві. чення центра описаного кола навколо гостро- кутного трикутника. Тест «Коло та трикутник» 1. Коло називають описаним навколо подано- го трикутника, якщо… А) коло є  більшим за трикутник. Б) коло проходить через дві вершини три- кутника. В) коло проходить через усі вершини три- кутника. Г) коло дотикається до всіх сторін трикут- ника. 2. Коло називають вписаним у  поданий три- кутник, якщо… А) коло проходить через усі вершини три- кутника. Б) коло дотикається до всіх сторін трикут- ника. В) коло є  меншим від трикутника. Г) коло дотикається тільки до двох сторін трикутника. 3. Центром описаного кола навколо поданого довільного трикутника є… А) точка перетину медіан трикутника. Б) точка перетину висот трикутника. В) точка перетину бісектрис трикутника. Г) точка перетину серединних перпендику- лярів трикутника. 4. Центром кола, вписаного у поданий довіль- ний трикутник, є… А) точка перетину медіан трикутника. Б) точка перетину висот трикутника. В) точка перетину бісектрис трикутника. Г) точка перетину серединних перпендику- лярів трикутника. 5. Центром кола, описаного навколо прямо- кутного трикутника, є… А) точка перетину його медіан. Б) середина більшого катета. В) середина гіпотенузи. Г) вершина прямого кута. 6. Центри описаного та вписаного кіл рівно- стороннього трикутника… А) лежать на одній прямій з однією із вер- шин трикутника. Б) збігаються.