Dokumen tersebut membahas tentang pengajaran makro tahfiz dan maharat Al-Quran. Ia menjelaskan definisi dan pelaksanaan pengajaran makro, membangun rancangan pengajaran harian, dan mengaplikasi bahan bantu mengajar dan aktivitas pembelajaran makro. Tujuannya adalah melatih guru dalam merancang dan melaksanakan sesi pengajaran yang menyeluruh.
1. 29
Pada akhir topik ini pelajar dapat :
1. Menjelaskan tentang definisi pembelajaran makro
2. Menghuraikan tentang pelaksanaan pembelajaran makro
3. Mengaplikasi Bahan Bantu Mengajar Pengajaran Makro
4. Membina rancangan pengajaran harian
5. Mengaplikasi aktiviti pembelajaran makro
2.
TOPIK 2 PENGAJARAN MAKRO TAHFIZ DAN MAHARAT AL-QURAN
Hasil Pembelajaran
2.1 PEMBELAJARAN MAKRO
Pengajaran makro merangkumi proses pengajaran yang lengkap yang mengandungi kemahiran-kemahiran
yang pelbagai dalam satu sesi pengajaran dan pembelajaran dalam bilik kelas sebenar. Ia sekurang-
kurangnya mempunyai satu unit kemahiran dalam satu-satu masa pelajaran. Di dalam proses makro
meliputi tiga peringkat pengajaran iaitu pemulaan pengajaran, perkembangan dan penutup. Ia merupakan
simulasi satu pengajaran yang lengkap di dalam satu kelas biasa. Simulasi boleh dilakukan di dalam bilik
darjah, makmal atau bilik tayangan. Pengajaran makro merupakan kesepaduan teknik-teknik pengajaran
mikro yang disokong oleh perancangan pengajaran pembelajaran yang sekian lama dipelajari.
Pengajaran makro adalah simulasi pengajaran yang bersifat praktikal oleh guru dengan
diperhatikan oleh rakan pelajar yang lain. Pengajaran makro dilaksanakan berdasarkan masa pengajaran
sebenar seperti yang ditetapkan, samada menggunakan masa 30 minit atau 40 minit. Ianya bertujuan
membantu guru membiasakan diri melaksanakan pelbagai kemahiran dalam satu sesi pengajaran,
disamping mereka dapat memperbaiki kelemahan sebelum mereka menghadapi situasi pengajaran
sebenar di bilik darjah di sekolah.
2.2 PELAKSANAAN PEMBELAJARAN MAKRO
2.2.1 Objektif pengajaran makro
Di antara objektif-objektif pengajaran makro ialah menyediakan guru dengan pengalaman mengajar yang
menggunakan suatu kemahiran lengkap. Melalui pengajaran makro semua guru dapat mempraktikkan
suasana sebenar apabila mengajar dan ini sekaligus akan memperbaiki kelemahan-kelemahan pengajaran
yang berlaku di samping mengukuhkan kelebihan mengajar mereka. Selain itu, pengajaran makro juga
2. 30
bertujuan supaya guru dapat memahami ciri-ciri perancangan pengajaran dan membina rancangan
pengajaran mengikut format latihan seterusnya dapat mengaplikasikannya pada sesi pengajaran dalam
bilik darjah yang sebenar.
Secara ringkasnya, objektif pengajaran makro yang lain boleh disenaraikan seperti berikut :
Memberi keyakinan kepada guru
Menguasai kemahiran mengajar
Mengenal pasti potensi guru
Mengenal pasti kelemahan guru
Mewujudkan semangat kekitaan dan bekerjasama
Memahami ciri-diri perancangan pengajaran makro,
Membina rancangan pengajaran makro mengikut format latihan, dan
Mengaplikasikan sesi pengajaran makro dalam bilik darjah.
2.2.2 Aspek-aspek penting dalam persediaan mengajar
Pengajaran makro dimulai dengan persediaan pengajaran. Antara aspek-aspek penting dalam persediaan
tersebut adalah seperti berikut :
1. Perancangan pendahuluan
Guru hendaklah menentukan topik yang hendak diajar
Guru perlu mengenalpasti kebolehan sedia ada murid-murid
Guru perlu menetapkan objektif dan hasil pembelajaran
2. Perancangan penyampaian
Guru hendaklah menentukan kaedah, teknik dan strategi pengajaran dan pembelajaran
Guru hendaklah menentukan tempoh masa pengajaran yang telah ditetapkan
Guru hendaklah memeringkatkan isi pelajaran yang akan diajar
Guru perlu memilih sumber pengajaran yang sesuai termasuklah bahan audio visual, slaid
dan carta bergambar
3. Perancangan penilaian
Guru hendaklah memastikan pelajar dapat mencapai hasil pembelajaran yang ditetapkan
Guru hendaklah menganalisis respon dan maklum balas pelajar
Guru hendaklah membuat pengubahsuaian penilaian sekiranya perlu
2.2.3 Situasi pengajaran makro
3. 31
Dalam melaksanakan pengajaran makro yang berkesan, guru perlu menyediakan perkara-perkara berikut :
1. Kelas sebenar yang terdiri daripada 25 hingga 30 orang murid,
2. Mempunyai guru dan murid sebenar yang terdiri daripada rakan-rakan guru
3. Guru mengajar sepenuh masa (30 – 40 minit),
4. Memberi tumpuan kepada pelbagai kemahiran mengajar,
5. Membina situasi pengajaran yang sebenar, dan
6. Menyediakan perancangan pengajaran yang menyeluruh untuk satu sesi pengajaran.
2.2.4 Rasional Pelaksanaan Pengajaran Makro
Pengajaran makro penting dilaksanakan oleh guru-guru. Antara rasional pelaksanaan pengajaran makro
adalah seperti berikut :
1. Proses pengajaran adalah suatu yang kompleks, memerlukan pengetahuan dan kemahiran
tertentu dalam pelbagai bidang,
2. Proses yang kompleks ini boleh dianalisa dan dipecahkan kepada pendekatan-pendekatan
dan kemahiran-kemahiran yang khusus,
3. Sebahagian besar kemahiran boleh dipelajari dalam situasi simulasi dan latihan di dalam
bilik darjah,
4. Ia merupakan proses latihan bersistematik untuk menguasai pelbagai kemahiran,
5. Ia dapat membina keyakinan diri,
6. Efektif dalam situasi pengajaran sebenar, dan
7. Ia merupakan latihan awal yang melibatkan program bimbingan sebelum pengajaran
sebenar.
2.2.5 Keperluan dalam pengajaran makro
1. Permulaan pengajaran
Guru perlu merancang set induksi pengajaran yang baik dan menarik perhatian serta minat murid kepada
pengajaran yang hendak disampaikan dan dapat menggalakkan pembelajaran yang . Set induksi juga
digunakan bagi mengaitkan pelajaran yang lepas atau dengan pengetahuan sedia ada murid. Jangka
masa yang baik bagi set induksi ialah antara tiga hingga lima minit.
2. Perkembangan pengajaran
Perkembangan pengajaran merujuk kepada langkah-langkah mengajar yang disusun berperingkat-
peringkat berdasarkan prinsip-prinsip pengajaran. Pelajar juga perlu merancang langkah-langkah
4. 32
pengajaran yang berurutan, disusun dengan baik dan mencatat anggaran masa yang sesuai. Langkah-
langkah yang dirancang ada kaitannya dengan objektif khusus yang telah dicatat.
3. Memilih dan menyusun isi pelajaran
Pelajar perlu memilih dan menyusun isi pelajaran yang hendah disampaikan. Isi pelajaran tersebut
hendaklah sesuai dengan kebolehan serta minat murid. Isi pelajaran perlu dipertingkatkan dan
dipertambahkan lagi dengan teliti supaya situasi pembelajaran yang unggul dapat diwujudkan. Ketika
melakukan pemeringkatan isi, pelajar hendaklah menyenaraikan semua topik yang hendak diajar,
kemudian difikirkn sub topik atau isi yang manakah yang perlu diawalkan dan yang dikemudiankan. Untuk
itu, pelajar perlulah memikirkan prinsip-prinsip berikut :
pengetahuan sedia ada murid kepada ilmu yang belum dipelajari
mudah kepada kompleks
konkrit kepada abstrak
dekat kepada jauh
dalam pengalaman kepada yang diluar pengalaman
4. Penyampaian isi
Bagi menyampaikan isi pelajaran dengan berkesan, guru hendaklah memikirkan strategi mana yang akan
digunakan. Pemilihan strategi yang bijaksana akan menjamin kelicinan serta keberkesanan penyampaian
sesuatu pelajaran. Hal ini adalah kerana strategi pengajaran yang sesuai dapat meningkatkan mutu
penyampaian dan akan menjadikan pelajaran itu lebih bermakna dan menyeronokkan.
5. Penilaian
Guru juga harus menjalankan aktiviti untuk mengukur sejauh mana objektif pengajaran dan pembelajaran
telah tercapai. Aktiviti penilaian boleh dijalankan secara pemerhatian terhadap aktiviti susulan,
pemeriksaan kerja murid atau melalui ujian lisan atau tulisan. Maklumat-maklumat yang didapati daripada
pentafsiran penilaian ini akan menjadi asas untuk membuat pengubahsuaian terhadap pengajaran
seterusnya.
6. Penutup
Penutup merupakan bahagian terakhir satu-satu pengajaran dan pembelajaran. Dalam bahagian penutup,
guru membantu murid menyimpul dan membuat rumusan yang berkaitan dengan isi-isi penting serta
memberikan latihan atau aktiviti pengukuhan kepada pelajar. Guru juga perlu memberikan rasa kepuasan
belajar dan menggerakkan murid-murid supaya bersedia untuk pelajaran akan datang.
7. Penilaian kendiri
5. 33
Penilaian kendiri dibuat selepas guru selesai melaksanakan pengajaran sebagai refleksi atau muhasabah
berkenaan pengajaran guru. Kekurangan dan kelemahan dalam pengajaran tersebut perlu dibaiki dalam
pelajaran akan datang. Antara perkara yang boleh dibuat refleksi ialah pencapaian objektif, disiplin kelas
dan penglibatan murid serta keazaman guru bagi membaiki pengajarannya.
2.3 APLIKASI BAHAN BANTU MENGAJAR PENGAJARAN MAKRO
Sila rujuk nota Pengajaran Mikro
2.4 PEMBINAAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHAGIAN – A (17 item)
Matapelajaran
Kelas
Tarikh/masa
Masa
Bilangan murid
Tajuk
Pengetahuan sedia ada
Standard kandungan
Standard pembelajaran
Objektif pembelajaran
Kemahiran berfikir
Gabung jalin (antara bidang dalam subjek Pendidikan Islam)
Penyerapan (subjek lain selain Pendidikan Islam)
Penerapan nilai
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) –Keusahawanan dan kreativiti
Penilaian PNP
Bahan bantu mengajar
BAHAGIAN –B
• Pendahuluan
• Set induksi
• Perkembangan langkah
Langkah pertama
Langkah kedua
Langkah ketiga dan
Langkah keempat
• Penutup
Catatan:
Perkembangan pengajaran (bahagian B) hendaklah disediakan mengikut format latihan perguruan
dengan mengambil kira perkara-perkara berikut:
Langkah / Masa
Isi kandungan / pelajaran
Cadangan ktiviti murid dan guru
Catatan kaedah, teknik dan sumber