SlideShare a Scribd company logo
1 of 16
Kerangka konsep pengajaran
makro
Pengajaran Makro
Perancangan pengajaran Bidang Pengajaran Pendidikan Islam
APLIKASI PENGAJARAN MAKRO
-Pengajaran makro ialah penyampaian pelajaran lengkap yang
mengandungi kemahran-kemahiran pelbagai dalam satu sesi
pengajaran pembelajaran dalam kelas sebenar.
-Pengajaran makro dipraktikkan oleh guru pelatih dengan
diperhatikan oleh rakan pelatih yang lain.
-Pengajaran makro berdasarkan masa pengajaran sebenar
seperti yang ditetapkan, samaada menggunakan masa 30 minit
atau 40 minit. -Ianya bertujuan membiasakan guru pelatih
melaksanakan pelbagai kemahiran dalam satu sesi pengajaran,
disamping dapat memperbaiki kelemahan sebelum menghadapi
situasi pengajaran sebenar di bilik darjah di sekolah.
OBJEKTIF PENGAJARAN MAKRO
 Memahami ciri-ciri perancangan
dan pengajaran makro
 Membina rancangan pengajaran
makro mengikut format latihan
 Mengaplikasikan sesi pengajaran
makro dalam bilik darjah
SITUASI PENGAJARAN MAKRO
 Kelas sebenar
 Murid sebenar terdiri daripada 30 hingga 40 orang.
 Guru pelatih mengajar sepenuh masa – 30 hingga
60 minit
 Tumpuan kepada pelbagai kemahiran mengajar dan
pengurusan bilik darjah
 Situasi sebenar pengajaran
 Perancangan menyeluruh untuk satu sesi
pengajaran
RANCANGAN PENGAJARAN
MAKRO
Perancangan Pengajaran makro
Perancangan
pendahuluan
Perancangan
penyampaian
Perancangan
penilaian
Persediaan Pengajaran Makro
 Mengaitkan dengan topik yang
akan diajar
 Mengenalpasti pengetahuan
sedia ada murid
 Menstruktur objektif atau hasil
pembelajaran
Perancangan Penyampaian
 Menentukan strategi pembelajaran
dan pengajaran
 Merangka masa pengajaran bagi
setiap fasa atau aktiviti
 Menentukan prinsip perkembangan
isi yang tepat
 Memilih dan menyediakan bahan
bantu mengajar atau sumber
Perancangan Penilaian
 Menentukan alat pengukur
pencapaian pengajaran
 Menganalisis maklum balas
 Mengubah suai pendekatan,
kaedah atau teknik
Perancangan pendahuluan
-Merupakan pemilihan set induksi bagi menarik
perhatian dan minat murid kepada pengajaran yang
hendak disampaikan.
-Set Induksi yang baik dapat menggalakkan
pembelajaran murid dengan mengaitkan pelajaran
yang lepas atau pengetahuan sedia ada murid.
-Unsur-unsur kehairanan juga dapat meningkatkan
perasaan ingin tahu murid, justeru memotivasikan
mereka untuk terus belajar.
-Jangka masa yang baik bagi set induksi adalah
antara tiga hingga lima minit.
Perancangan penyampaian
-Bertujuan untuk memastikan perkembangan pengajaran
dilaksanakan dengan tersusun melalui langkah
pengajaran yang berperingkat-peringkat mengikut
kesesuain model pengajaran yang digunakan.
-Dalam pengajaran KSSR misalnya, model kreatif terarah
kendiri digalakkan agar dapat membentuk murid yang
berfikir secara kritis dan kreatif.
Guru juga perlu membuat anggaran masa yang tepat agar
aktiviti pembelajaran dan pengajaran dapat dijalankan
dengan lancar.
Langkah-langkah pengajaran yang dirancang melalui
aktiviti yang tersusun mestilah berkaitan dengan objektif
atau hasil pembelajaran.
Perancangan penyampaian
-Guru juga perlu memilih dan menyusun isi pelajaran yang hendak
disampaikan.
-Ia perlulah sesuai dengan dengan kebolehan serta minat murid.
-Isi pelajaran perlu dipertingatkan dan dikembangkan secara koheren
supaya murid membina pembelajaran kendiri dengan lebih mudah.
-Ketika merancang pemeringkatan isi, guru boleh memilih prinsip-
prinsip perkembangan isi yang sesuai seperti :
 daripada mudah kepada kompleks
 daripada yang sudah diketahui kepada belum diketahui
 daripada perkara dekat kepada yang jauh
 daripada khusus kepada umum
 daripada maujud kepada mujarad
Perancangan penyampaian
-Pemilihan dan penentuan strategi yang sesuai ketika
merancang membantu
guru menyampaikan sesuatu isi pelajaran dengan berkesan.
-Kebijaksanaan guru memilih strategi akan menjamin kelicinan
dan keberkesanan pengajaran dan pembelajaran.
-Pendekatan dan kaedah yang melibatkan murid secara aktif
boleh memotivasikan serta menjadikan mereka berasa seronok
untuk belajar.
-Guru juga harus merancang aktiviti pentaksiran untuk
mengukur pencapaian objektif atau hasil pembelajaran..
-Aktiviti penilaian boleh dirancang dengan teliti melalui
pemerhatian aktiviti, analisis kerja murid atau melalui ujian lisan,
bacaan mahu pun penulisan.
- Maklumat-maklumat yang diperolehi dari pentafsiran penilaian
ini akan menjadi asas untuk membuat pengubahsuaian terhadap
pengajaran dan pembelajaran seterusnya
Perancangan penyampaian
-Penutup merupakan bahagian terakhir sesuatu
pengajaran dan pembelajaran.
-Dalam bahagian penutup guru membantu murid
membuat rumusan dan kesimpulan isi-isi penting
melalui aktiviti soal jawab, lakaran peta pemikiran i-
THINK, peta minda atau pengurusan grafik yang
sesuai.
-Guru juga digalakkan memberi aktiviti pengukuhan
seperti menyanyi, bernasyid, bersalawat dan
permainan ringkas yang menyeronokkan.
-Guru juga perlu memberi rasa kepuasan belajar dan
menggerakkan murid-murid supaya bersedia untuk
pelajaran akan datang.
Perancangan Penilaian
-Guru perlu membuat penilaian kendiri selepas
tamat pengajaran.
-Refleksi bertujuan untuk muhasabah berkaitan
kekurangan dan kekuatan diri. Kekurangan atau
kelemahan perlu diperbaiki melalui perbincangan
dan pembacaan secara ilmiah.
-Pandangan para ilmuan perlu diambil kira sebagai
panduan untuk menambaik amalan pengajaran.
-Perkara-perkara yang perlu direnung dan dibuat
refleksi ialah pencapaian objektif atau hasil
pembelajaran, kaedah dan teknik pengajaran,
penglibatan murid dalam pengajaran dan disiplin
bilik darjah.
RUMUSAN
Kemahiran pengajaran makro akan membantu
pelajar-pelajar sekalian membuat penilaian
terhadap kebolehan diri dalam mengendalikan
proses pengajaran dan pembelajaran. Potensi
diri boleh ditingkatkan dengan latihan-latihan
peneguhan kemahiran yang dikendalikan
dengan tersusun.
Pngajaran makro ppt

More Related Content

What's hot

ciri-ciri guru berkualiti dan berintegriti tinggi
ciri-ciri guru berkualiti dan berintegriti tinggiciri-ciri guru berkualiti dan berintegriti tinggi
ciri-ciri guru berkualiti dan berintegriti tinggiYuki Chia
 
Profesion Keguruan
Profesion Keguruan Profesion Keguruan
Profesion Keguruan muhammad
 
Kemahiran set induksi
Kemahiran set induksiKemahiran set induksi
Kemahiran set induksiSohib AlQuran
 
Standard guru malaysia
Standard guru malaysiaStandard guru malaysia
Standard guru malaysiaULak MuLai
 
Pengenalan Kurikulum Pendidikan Islam Sekolah Rendah
Pengenalan Kurikulum Pendidikan Islam Sekolah RendahPengenalan Kurikulum Pendidikan Islam Sekolah Rendah
Pengenalan Kurikulum Pendidikan Islam Sekolah Rendahmisri bohari
 
PERANAN GURU DALAM TADBIR URUS INSAN DAN KEWARGANEGARAAN (1).pdf
PERANAN GURU DALAM TADBIR URUS INSAN DAN KEWARGANEGARAAN (1).pdfPERANAN GURU DALAM TADBIR URUS INSAN DAN KEWARGANEGARAAN (1).pdf
PERANAN GURU DALAM TADBIR URUS INSAN DAN KEWARGANEGARAAN (1).pdfSurachaiAirak3
 
implikasi terhadap perkembangan pendidikan di malaysia
implikasi terhadap perkembangan pendidikan di malaysiaimplikasi terhadap perkembangan pendidikan di malaysia
implikasi terhadap perkembangan pendidikan di malaysiaDhashink
 
Stratifikasi dlm pendidikan
Stratifikasi dlm pendidikanStratifikasi dlm pendidikan
Stratifikasi dlm pendidikancik noorlyda
 
Topik 4 Aspirasi dan Kepentingan Pendidikan
Topik 4 Aspirasi dan Kepentingan PendidikanTopik 4 Aspirasi dan Kepentingan Pendidikan
Topik 4 Aspirasi dan Kepentingan PendidikanAzizi Ahmad
 
Penerapan pend. islam dalam program inklusif (1) (1)
Penerapan pend. islam dalam program inklusif (1) (1)Penerapan pend. islam dalam program inklusif (1) (1)
Penerapan pend. islam dalam program inklusif (1) (1)ct sofiey
 
Inovasi dan perubahan dalam pendidikan (EDU 3109)
Inovasi dan perubahan dalam pendidikan (EDU 3109)Inovasi dan perubahan dalam pendidikan (EDU 3109)
Inovasi dan perubahan dalam pendidikan (EDU 3109)Melah Melia
 
perubahan kurikulum
perubahan kurikulumperubahan kurikulum
perubahan kurikulumumiefatiya
 
Gaya Pembelajaran Model Dunn & Dunn
Gaya Pembelajaran Model Dunn & DunnGaya Pembelajaran Model Dunn & Dunn
Gaya Pembelajaran Model Dunn & DunnSALWANIERAZLI
 
Kertas konsep pembelajaran bermakna
Kertas konsep pembelajaran bermaknaKertas konsep pembelajaran bermakna
Kertas konsep pembelajaran bermaknaNorliza Ahmad
 
Pendekatan, Kaedah, Teknik Dan Strategi
Pendekatan, Kaedah, Teknik Dan StrategiPendekatan, Kaedah, Teknik Dan Strategi
Pendekatan, Kaedah, Teknik Dan Strategiazirah azizul
 

What's hot (20)

ciri-ciri guru berkualiti dan berintegriti tinggi
ciri-ciri guru berkualiti dan berintegriti tinggiciri-ciri guru berkualiti dan berintegriti tinggi
ciri-ciri guru berkualiti dan berintegriti tinggi
 
Guru sebagai agen perubahan(model perubahan)
Guru sebagai agen perubahan(model perubahan)Guru sebagai agen perubahan(model perubahan)
Guru sebagai agen perubahan(model perubahan)
 
Forum 2
Forum 2Forum 2
Forum 2
 
Profesion Keguruan
Profesion Keguruan Profesion Keguruan
Profesion Keguruan
 
Kemahiran set induksi
Kemahiran set induksiKemahiran set induksi
Kemahiran set induksi
 
Standard guru malaysia
Standard guru malaysiaStandard guru malaysia
Standard guru malaysia
 
Pengenalan Kurikulum Pendidikan Islam Sekolah Rendah
Pengenalan Kurikulum Pendidikan Islam Sekolah RendahPengenalan Kurikulum Pendidikan Islam Sekolah Rendah
Pengenalan Kurikulum Pendidikan Islam Sekolah Rendah
 
Teori pembelajaran
Teori pembelajaranTeori pembelajaran
Teori pembelajaran
 
PERANAN GURU DALAM TADBIR URUS INSAN DAN KEWARGANEGARAAN (1).pdf
PERANAN GURU DALAM TADBIR URUS INSAN DAN KEWARGANEGARAAN (1).pdfPERANAN GURU DALAM TADBIR URUS INSAN DAN KEWARGANEGARAAN (1).pdf
PERANAN GURU DALAM TADBIR URUS INSAN DAN KEWARGANEGARAAN (1).pdf
 
Budaya sekolah
Budaya sekolahBudaya sekolah
Budaya sekolah
 
implikasi terhadap perkembangan pendidikan di malaysia
implikasi terhadap perkembangan pendidikan di malaysiaimplikasi terhadap perkembangan pendidikan di malaysia
implikasi terhadap perkembangan pendidikan di malaysia
 
Profesionalisme guru
Profesionalisme guruProfesionalisme guru
Profesionalisme guru
 
Stratifikasi dlm pendidikan
Stratifikasi dlm pendidikanStratifikasi dlm pendidikan
Stratifikasi dlm pendidikan
 
Topik 4 Aspirasi dan Kepentingan Pendidikan
Topik 4 Aspirasi dan Kepentingan PendidikanTopik 4 Aspirasi dan Kepentingan Pendidikan
Topik 4 Aspirasi dan Kepentingan Pendidikan
 
Penerapan pend. islam dalam program inklusif (1) (1)
Penerapan pend. islam dalam program inklusif (1) (1)Penerapan pend. islam dalam program inklusif (1) (1)
Penerapan pend. islam dalam program inklusif (1) (1)
 
Inovasi dan perubahan dalam pendidikan (EDU 3109)
Inovasi dan perubahan dalam pendidikan (EDU 3109)Inovasi dan perubahan dalam pendidikan (EDU 3109)
Inovasi dan perubahan dalam pendidikan (EDU 3109)
 
perubahan kurikulum
perubahan kurikulumperubahan kurikulum
perubahan kurikulum
 
Gaya Pembelajaran Model Dunn & Dunn
Gaya Pembelajaran Model Dunn & DunnGaya Pembelajaran Model Dunn & Dunn
Gaya Pembelajaran Model Dunn & Dunn
 
Kertas konsep pembelajaran bermakna
Kertas konsep pembelajaran bermaknaKertas konsep pembelajaran bermakna
Kertas konsep pembelajaran bermakna
 
Pendekatan, Kaedah, Teknik Dan Strategi
Pendekatan, Kaedah, Teknik Dan StrategiPendekatan, Kaedah, Teknik Dan Strategi
Pendekatan, Kaedah, Teknik Dan Strategi
 

Viewers also liked

Pengajaran makro kemahiran
Pengajaran makro kemahiranPengajaran makro kemahiran
Pengajaran makro kemahiranLinda Salleh
 
Pengajaran makro
Pengajaran makroPengajaran makro
Pengajaran makroKPM
 
Apa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makroApa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makronanisaaid
 
Perbezaan pengajaran mikro dan makro
Perbezaan pengajaran mikro dan makroPerbezaan pengajaran mikro dan makro
Perbezaan pengajaran mikro dan makroAmin Romli
 
PENGAJARAN MIKRO
PENGAJARAN MIKROPENGAJARAN MIKRO
PENGAJARAN MIKROkeryman313
 
Refleksi pengajaran makro
Refleksi pengajaran makroRefleksi pengajaran makro
Refleksi pengajaran makrojoe zulkefli
 
Konsep dasar pengajaran mikro
Konsep dasar pengajaran mikroKonsep dasar pengajaran mikro
Konsep dasar pengajaran mikroBu Ila
 
KREATIVITI : PEMBANGUNAN DAN AMALAN DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
KREATIVITI : PEMBANGUNAN DAN AMALAN  DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANKREATIVITI : PEMBANGUNAN DAN AMALAN  DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
KREATIVITI : PEMBANGUNAN DAN AMALAN DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANcikgushariff
 
kemahiran mikropengajaran
kemahiran mikropengajarankemahiran mikropengajaran
kemahiran mikropengajaranmazlan81
 
Pengajaran Mikro
Pengajaran MikroPengajaran Mikro
Pengajaran Mikroaku_ hafif
 
Pengajaran mikro
Pengajaran mikroPengajaran mikro
Pengajaran mikroArra Asri
 
Refleksi pengajaran makro 1
Refleksi pengajaran makro 1Refleksi pengajaran makro 1
Refleksi pengajaran makro 1joe zulkefli
 
Nota kaedahpengajaran
Nota kaedahpengajaranNota kaedahpengajaran
Nota kaedahpengajaranshare with me
 
Contoh rancangan pengajaran berdasarkan model assure
Contoh rancangan pengajaran berdasarkan model assureContoh rancangan pengajaran berdasarkan model assure
Contoh rancangan pengajaran berdasarkan model assureSuraliza Shukor
 
Refleksi Makro Pengajaran
Refleksi Makro PengajaranRefleksi Makro Pengajaran
Refleksi Makro Pengajaranmarziana80
 
Bmm3171 konsep strategi, pendekatan, kaedah dan teknik
Bmm3171   konsep strategi, pendekatan, kaedah dan teknikBmm3171   konsep strategi, pendekatan, kaedah dan teknik
Bmm3171 konsep strategi, pendekatan, kaedah dan teknikPermata_An-Nur
 

Viewers also liked (17)

Pengajaran makro kemahiran
Pengajaran makro kemahiranPengajaran makro kemahiran
Pengajaran makro kemahiran
 
Pengajaran makro
Pengajaran makroPengajaran makro
Pengajaran makro
 
Apa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makroApa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makro
 
Perbezaan pengajaran mikro dan makro
Perbezaan pengajaran mikro dan makroPerbezaan pengajaran mikro dan makro
Perbezaan pengajaran mikro dan makro
 
PENGAJARAN MIKRO
PENGAJARAN MIKROPENGAJARAN MIKRO
PENGAJARAN MIKRO
 
Refleksi pengajaran makro
Refleksi pengajaran makroRefleksi pengajaran makro
Refleksi pengajaran makro
 
Pengajaran Mikro
Pengajaran MikroPengajaran Mikro
Pengajaran Mikro
 
Konsep dasar pengajaran mikro
Konsep dasar pengajaran mikroKonsep dasar pengajaran mikro
Konsep dasar pengajaran mikro
 
KREATIVITI : PEMBANGUNAN DAN AMALAN DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
KREATIVITI : PEMBANGUNAN DAN AMALAN  DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANKREATIVITI : PEMBANGUNAN DAN AMALAN  DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
KREATIVITI : PEMBANGUNAN DAN AMALAN DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
 
kemahiran mikropengajaran
kemahiran mikropengajarankemahiran mikropengajaran
kemahiran mikropengajaran
 
Pengajaran Mikro
Pengajaran MikroPengajaran Mikro
Pengajaran Mikro
 
Pengajaran mikro
Pengajaran mikroPengajaran mikro
Pengajaran mikro
 
Refleksi pengajaran makro 1
Refleksi pengajaran makro 1Refleksi pengajaran makro 1
Refleksi pengajaran makro 1
 
Nota kaedahpengajaran
Nota kaedahpengajaranNota kaedahpengajaran
Nota kaedahpengajaran
 
Contoh rancangan pengajaran berdasarkan model assure
Contoh rancangan pengajaran berdasarkan model assureContoh rancangan pengajaran berdasarkan model assure
Contoh rancangan pengajaran berdasarkan model assure
 
Refleksi Makro Pengajaran
Refleksi Makro PengajaranRefleksi Makro Pengajaran
Refleksi Makro Pengajaran
 
Bmm3171 konsep strategi, pendekatan, kaedah dan teknik
Bmm3171   konsep strategi, pendekatan, kaedah dan teknikBmm3171   konsep strategi, pendekatan, kaedah dan teknik
Bmm3171 konsep strategi, pendekatan, kaedah dan teknik
 

Similar to Pngajaran makro ppt

09 topik 2 pengajaran makro
09 topik 2  pengajaran makro09 topik 2  pengajaran makro
09 topik 2 pengajaran makroLailaBadriah
 
PRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran MakroPRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran MakroAfifah Yusoff
 
Rph makro pengajaran
Rph makro pengajaranRph makro pengajaran
Rph makro pengajaranAhmad NazRi
 
17. Laporan evaluasi dan refleksi diri.docx
17. Laporan evaluasi dan refleksi diri.docx17. Laporan evaluasi dan refleksi diri.docx
17. Laporan evaluasi dan refleksi diri.docxTssupraptoTo
 
68284275 asmn-kepentingan-rph
68284275 asmn-kepentingan-rph68284275 asmn-kepentingan-rph
68284275 asmn-kepentingan-rphWei Fen Chua
 
K01947 20180528092619 k14 pengurusan alam pembelajaran
K01947 20180528092619 k14 pengurusan alam pembelajaranK01947 20180528092619 k14 pengurusan alam pembelajaran
K01947 20180528092619 k14 pengurusan alam pembelajaranJANGAN TENGOK
 
Pembelajaran Masteri
Pembelajaran MasteriPembelajaran Masteri
Pembelajaran MasteriSabreenaKamal
 
PPA_WIDA.pptx
PPA_WIDA.pptxPPA_WIDA.pptx
PPA_WIDA.pptxhambali37
 
Andy Write
Andy WriteAndy Write
Andy WriteGus Andy
 
1. menguasai karakteristik peserta didik
1. menguasai karakteristik peserta didik1. menguasai karakteristik peserta didik
1. menguasai karakteristik peserta didikEko Supriyadi
 
Pedagogik guru
Pedagogik guruPedagogik guru
Pedagogik guruGus Andy
 
Perancangan Penyampaian Dan Penilaian Pengajaran Dan Pembelajaran
Perancangan Penyampaian Dan Penilaian Pengajaran Dan PembelajaranPerancangan Penyampaian Dan Penilaian Pengajaran Dan Pembelajaran
Perancangan Penyampaian Dan Penilaian Pengajaran Dan PembelajaranSha Amran
 
Buku panduan kerja kepala sekolah.pdf 2
Buku panduan kerja kepala sekolah.pdf  2Buku panduan kerja kepala sekolah.pdf  2
Buku panduan kerja kepala sekolah.pdf 2Heri Suryono
 

Similar to Pngajaran makro ppt (20)

09 topik 2 pengajaran makro
09 topik 2  pengajaran makro09 topik 2  pengajaran makro
09 topik 2 pengajaran makro
 
PRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran MakroPRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran Makro
 
Rph makro pengajaran
Rph makro pengajaranRph makro pengajaran
Rph makro pengajaran
 
Bam
BamBam
Bam
 
17. Laporan evaluasi dan refleksi diri.docx
17. Laporan evaluasi dan refleksi diri.docx17. Laporan evaluasi dan refleksi diri.docx
17. Laporan evaluasi dan refleksi diri.docx
 
68284275 asmn-kepentingan-rph
68284275 asmn-kepentingan-rph68284275 asmn-kepentingan-rph
68284275 asmn-kepentingan-rph
 
K01947 20180528092619 k14 pengurusan alam pembelajaran
K01947 20180528092619 k14 pengurusan alam pembelajaranK01947 20180528092619 k14 pengurusan alam pembelajaran
K01947 20180528092619 k14 pengurusan alam pembelajaran
 
Pembelajaran Masteri
Pembelajaran MasteriPembelajaran Masteri
Pembelajaran Masteri
 
PPA_WIDA.pptx
PPA_WIDA.pptxPPA_WIDA.pptx
PPA_WIDA.pptx
 
Pengajaran mikro
Pengajaran mikroPengajaran mikro
Pengajaran mikro
 
MATERI P5.pptx
MATERI P5.pptxMATERI P5.pptx
MATERI P5.pptx
 
Andy Write
Andy WriteAndy Write
Andy Write
 
1. menguasai karakteristik peserta didik
1. menguasai karakteristik peserta didik1. menguasai karakteristik peserta didik
1. menguasai karakteristik peserta didik
 
Evadir Kelas 6B.pdf
Evadir Kelas 6B.pdfEvadir Kelas 6B.pdf
Evadir Kelas 6B.pdf
 
Pedagogik guru
Pedagogik guruPedagogik guru
Pedagogik guru
 
Perancangan Penyampaian Dan Penilaian Pengajaran Dan Pembelajaran
Perancangan Penyampaian Dan Penilaian Pengajaran Dan PembelajaranPerancangan Penyampaian Dan Penilaian Pengajaran Dan Pembelajaran
Perancangan Penyampaian Dan Penilaian Pengajaran Dan Pembelajaran
 
Buku panduan kerja kepala sekolah.pdf 2
Buku panduan kerja kepala sekolah.pdf  2Buku panduan kerja kepala sekolah.pdf  2
Buku panduan kerja kepala sekolah.pdf 2
 
Bcb
BcbBcb
Bcb
 
Bab 1 modul kb 8 menutup(1)
Bab 1 modul kb 8 menutup(1)Bab 1 modul kb 8 menutup(1)
Bab 1 modul kb 8 menutup(1)
 
Masteri
MasteriMasteri
Masteri
 

Pngajaran makro ppt

  • 1. Kerangka konsep pengajaran makro Pengajaran Makro Perancangan pengajaran Bidang Pengajaran Pendidikan Islam
  • 2. APLIKASI PENGAJARAN MAKRO -Pengajaran makro ialah penyampaian pelajaran lengkap yang mengandungi kemahran-kemahiran pelbagai dalam satu sesi pengajaran pembelajaran dalam kelas sebenar. -Pengajaran makro dipraktikkan oleh guru pelatih dengan diperhatikan oleh rakan pelatih yang lain. -Pengajaran makro berdasarkan masa pengajaran sebenar seperti yang ditetapkan, samaada menggunakan masa 30 minit atau 40 minit. -Ianya bertujuan membiasakan guru pelatih melaksanakan pelbagai kemahiran dalam satu sesi pengajaran, disamping dapat memperbaiki kelemahan sebelum menghadapi situasi pengajaran sebenar di bilik darjah di sekolah.
  • 3. OBJEKTIF PENGAJARAN MAKRO  Memahami ciri-ciri perancangan dan pengajaran makro  Membina rancangan pengajaran makro mengikut format latihan  Mengaplikasikan sesi pengajaran makro dalam bilik darjah
  • 4. SITUASI PENGAJARAN MAKRO  Kelas sebenar  Murid sebenar terdiri daripada 30 hingga 40 orang.  Guru pelatih mengajar sepenuh masa – 30 hingga 60 minit  Tumpuan kepada pelbagai kemahiran mengajar dan pengurusan bilik darjah  Situasi sebenar pengajaran  Perancangan menyeluruh untuk satu sesi pengajaran
  • 5. RANCANGAN PENGAJARAN MAKRO Perancangan Pengajaran makro Perancangan pendahuluan Perancangan penyampaian Perancangan penilaian
  • 6. Persediaan Pengajaran Makro  Mengaitkan dengan topik yang akan diajar  Mengenalpasti pengetahuan sedia ada murid  Menstruktur objektif atau hasil pembelajaran
  • 7. Perancangan Penyampaian  Menentukan strategi pembelajaran dan pengajaran  Merangka masa pengajaran bagi setiap fasa atau aktiviti  Menentukan prinsip perkembangan isi yang tepat  Memilih dan menyediakan bahan bantu mengajar atau sumber
  • 8. Perancangan Penilaian  Menentukan alat pengukur pencapaian pengajaran  Menganalisis maklum balas  Mengubah suai pendekatan, kaedah atau teknik
  • 9. Perancangan pendahuluan -Merupakan pemilihan set induksi bagi menarik perhatian dan minat murid kepada pengajaran yang hendak disampaikan. -Set Induksi yang baik dapat menggalakkan pembelajaran murid dengan mengaitkan pelajaran yang lepas atau pengetahuan sedia ada murid. -Unsur-unsur kehairanan juga dapat meningkatkan perasaan ingin tahu murid, justeru memotivasikan mereka untuk terus belajar. -Jangka masa yang baik bagi set induksi adalah antara tiga hingga lima minit.
  • 10. Perancangan penyampaian -Bertujuan untuk memastikan perkembangan pengajaran dilaksanakan dengan tersusun melalui langkah pengajaran yang berperingkat-peringkat mengikut kesesuain model pengajaran yang digunakan. -Dalam pengajaran KSSR misalnya, model kreatif terarah kendiri digalakkan agar dapat membentuk murid yang berfikir secara kritis dan kreatif. Guru juga perlu membuat anggaran masa yang tepat agar aktiviti pembelajaran dan pengajaran dapat dijalankan dengan lancar. Langkah-langkah pengajaran yang dirancang melalui aktiviti yang tersusun mestilah berkaitan dengan objektif atau hasil pembelajaran.
  • 11. Perancangan penyampaian -Guru juga perlu memilih dan menyusun isi pelajaran yang hendak disampaikan. -Ia perlulah sesuai dengan dengan kebolehan serta minat murid. -Isi pelajaran perlu dipertingatkan dan dikembangkan secara koheren supaya murid membina pembelajaran kendiri dengan lebih mudah. -Ketika merancang pemeringkatan isi, guru boleh memilih prinsip- prinsip perkembangan isi yang sesuai seperti :  daripada mudah kepada kompleks  daripada yang sudah diketahui kepada belum diketahui  daripada perkara dekat kepada yang jauh  daripada khusus kepada umum  daripada maujud kepada mujarad
  • 12. Perancangan penyampaian -Pemilihan dan penentuan strategi yang sesuai ketika merancang membantu guru menyampaikan sesuatu isi pelajaran dengan berkesan. -Kebijaksanaan guru memilih strategi akan menjamin kelicinan dan keberkesanan pengajaran dan pembelajaran. -Pendekatan dan kaedah yang melibatkan murid secara aktif boleh memotivasikan serta menjadikan mereka berasa seronok untuk belajar. -Guru juga harus merancang aktiviti pentaksiran untuk mengukur pencapaian objektif atau hasil pembelajaran.. -Aktiviti penilaian boleh dirancang dengan teliti melalui pemerhatian aktiviti, analisis kerja murid atau melalui ujian lisan, bacaan mahu pun penulisan. - Maklumat-maklumat yang diperolehi dari pentafsiran penilaian ini akan menjadi asas untuk membuat pengubahsuaian terhadap pengajaran dan pembelajaran seterusnya
  • 13. Perancangan penyampaian -Penutup merupakan bahagian terakhir sesuatu pengajaran dan pembelajaran. -Dalam bahagian penutup guru membantu murid membuat rumusan dan kesimpulan isi-isi penting melalui aktiviti soal jawab, lakaran peta pemikiran i- THINK, peta minda atau pengurusan grafik yang sesuai. -Guru juga digalakkan memberi aktiviti pengukuhan seperti menyanyi, bernasyid, bersalawat dan permainan ringkas yang menyeronokkan. -Guru juga perlu memberi rasa kepuasan belajar dan menggerakkan murid-murid supaya bersedia untuk pelajaran akan datang.
  • 14. Perancangan Penilaian -Guru perlu membuat penilaian kendiri selepas tamat pengajaran. -Refleksi bertujuan untuk muhasabah berkaitan kekurangan dan kekuatan diri. Kekurangan atau kelemahan perlu diperbaiki melalui perbincangan dan pembacaan secara ilmiah. -Pandangan para ilmuan perlu diambil kira sebagai panduan untuk menambaik amalan pengajaran. -Perkara-perkara yang perlu direnung dan dibuat refleksi ialah pencapaian objektif atau hasil pembelajaran, kaedah dan teknik pengajaran, penglibatan murid dalam pengajaran dan disiplin bilik darjah.
  • 15. RUMUSAN Kemahiran pengajaran makro akan membantu pelajar-pelajar sekalian membuat penilaian terhadap kebolehan diri dalam mengendalikan proses pengajaran dan pembelajaran. Potensi diri boleh ditingkatkan dengan latihan-latihan peneguhan kemahiran yang dikendalikan dengan tersusun.